Hoe Bergen vordert met de woningbouw Ontwikkelingscursussen voor meisjes Mime-spelers in Alkmaar ZELF JAPONNEN MAKEN met Herbilfon-knippatronen ALKMAAR EN OMSTREKEN Meer dan 100 aanmeldingen RAADSBIJLAGEN Bedrijfstelling te Alkmaar Vrijdag eerste voorstelling Filmavond „Oost en West" LAATSTE NIEUWS PAGINA 2 DINSDAG 3 OCTOBER 1950 Neen, het comité, dat de ontwik kelingscursus voor de meisjes van 17 jaar en ouder voorbereidde, is niet te optimistisch geweest, toen het bij de opzet op een deelname van minstens 100 cursisten rekende. De circulaires waren nog 'maar nauwelijks in zee, of de aangifte formulieren stroomden al binnen; nog geen week na de oproep, mocht het comité al 70 meisjes als deel neemster aan de cursus noteren en heden zijn er al meer dan 100 meisjes, die zich opgaven. Het programma met de lijst van sprekers op de cursus heeft dus wel vertrouwen gewekt bij onze meisjes. Voor degenen, die onver hoopt nog geen circulaire moch ten ontvangen, laten wij het pro gramma, dat, nu volledig bekend is, even volgen: Donderdag a.s. opent de bekende kanselredenaar, Pastoor Drost uit Schoorl de cursus met een inlei ding over het onderwerp: „Van meisje tot vrouw". Een vijftal dames zal over on derwerpen spreken, die speciaal op het terrein van de vrouw liggen; het zijn mej. R. Hollants, lerares bij het Nijverheidsonderwijs, die spreekt over „Zo zijn onze manie ren"; mevr. Th. Worm-Ten Brink over: „Hoe verzorg ik mijn kle ding"; Zr. Hoogenbosch uit Zand- voort over „Rondom het kind"; mevr. W. Hoogenveenv. Heugten over: ,,'n Zieke in huis" en mevr. W. L. v. d. HoevenSadée over: „Wat doe ik in mijn vrije tijd?" Ook wat de heren betreft, is het voorbereidend comité bij zijn keuze naar wens geslaagd; dr. J. Junger- hans spreekt over de vraag: „Hoe houdt ik mezelf gezond?" Dr. Chr. J. Arnold spreekt over „De kleine kring van het gezin". Drs. E. Ko ning over „Mijn woning, een klein paradijs". De heer J. van Riet, de directeur van Victory, die de ge zellige Marijke-zaal voor deze cur sus reserveert, zal een praatje hou den over „Smakelijk eten", waar bij hij niet alleen iets zal. laten horen, doch ook iets zal laten zien. Mr. R. J. Smit uit Utrecht komt spreken over: „Werken is zalig"; Aalmoezenier J. Voortwist over: „De zin van mijn leven" en ten slotte zal dr. F. Holthuizen spre ken over „Welke vraag leeft er vandaag?" Alkmaarse Kamermuziek Vereniging ALKMAAR. In het komende seizoen zal de Kamermuziek Ver. weer 4 concerten geven die op hoog peil staan. In November treedt de Roemeen se pianiste Clara Haskil op, die in het vorig seizoen overal, ook hier te lande bijzonder veel succes heeft gehad. In Januari zal het be: nde Trio (Ketting, Stotijn, Feitkamp) con certeren. Verder in Februari zullen een vijftal leden van het Amster dams Kamermuziek .Gezelschap op treden, dit zijn leden van het Con certgebouw Orkest, die voor Alk maar ook geen onbekenden meer zijn. Tot besluit komt in Maart de be kende pianist Theo van der !'as' wiens concerten geen nadere aan beveling behoeven. De secretaresse mej. A. C. Gouwe Steijnstraat 72 zal gaarne voor het nieuwe seizoen de namen van nieu we leden noteren. INGEKOMEN PERSONEN In de loop van September ALKMAAR. A. Vellinga-van Tuinen, Geref. van Sneek naar Kennemerstraatweg 87; A. A. M. Burger, RK, van Voorschoten naar Van der Meijstraat 13; C. Lemmere NH, van Laren naar Nieuwpoorts- laan 18; S. Vegelien, lerares van Groningen naar Lyceumstraat 75; J. van Keulen-van der Roest, Geref. van Rotterdam naar Emmastraat 69; C. van der Molen, bakkerskn. NH. van Leeuwarden naar Hoever- kadè 26; A. V. Stunt, seismoloog, van Nieuwer-Amstel naar Laat 105 A. M. Kakebeeke-Wisse van Heiloo naar Madeliefstraat 14; B. A. M. van Luit-van der Berg RK van Enkhuizen naar Heul 30a; G. Zand bergen h.i.d.h. van Meppel naar Stationsweg 20; J. Dinkelberg, journalist, van Koog aan de Zaan naar Bergerweg 136; K. Vaartjes, dienstb. van Bergen naar Laat 1; A. Jonker-Wijker, huishoudster van Amsterdam naar Tienenwal 34; C. F. Harrison, zendeling van Haar lem naar j. v. Scorelkade 71; S. de Vries-Smidt van Amsterdam naar Luttik Oudorp; P. Boot, met fam. van Soerabaia naar Trompstraat 4; P. J. Hobbelen, RK rangeerder van Eindhoven naar Baansingel 44a; J. J. Iken, NH van Medan naar Ber gerweg 45; L. S. van der Linde, techn. ambt. NH, van Zwolle naar Lyceumstraat 19; J. Verhoef chauf feur RK van Baarn naar Lombard- •qpspnAt 'ubui[30q VI 'H 'il Saajs van Groningen naar Maclaine Pont straat 25: N. Th. J. van Merwijlt RK, van Ambt Delden naar Laat 148; A. Molenaar-Meijerink Meijer D.gez. van Bergen naar Nassaulaan 35; C. Schmidt, leraar van Utrecht naar van Everdingenstraat 10; A. H. de Vries, beambte N.S. RK van Mijdrecht naar Nic. Beetskade 19; J. A. Kramer, veehandelaar RK van Leeuwarden naar Stuartstraat 33; J. Raap, verpleegster van Bloe- mendaal naar Boezemsingel 47; G. A. Wessels, bloembinder RK van Amsterdam naar Hoogstraat 2; G. C. Zijp RK onderwijzer van Heems kerk naar Hofdijkstraat 9. Dierenbescherming ALKMAAR. Zaterdag is zwer vend aangetroffen in de omgeving van de Comanstraat een cypers poesje (mooi geringde staart 6 maanden oud). Nog ter beschikking 2 mooie ooesjes 4 maanden, zindelijk en toed verzorgd. Ontvangen onder 't motto „4 Oct. herendag" van mevr. K. f 2. Wie volgt? Adrps Inspecteur C. Verwer, Baanstraat Alkmaar. Jullie ziet het meisjes, het pro gramma mag er zijn; en jullie zullen er zijn. Het comité rekent voor de openingsavond zeker op alle ruim 100 meisjes, die zich opgegeven hebben. En als er 200 komen, zijn ook dié welkom, want er is ruimte genoeg in deze grote zaal van Victory en: hoe meer ziel, hoe meer vreugd. De aangif ten komen nog steeds binnen en wie er zeker van wil zijn deze ac tuele ontwikkelingscursus mee te makeft, wachte niet te lang met zich op te geven. Even'n kaartje met naam en adres en de mededeling, dat men de cursus mee wil maken in de bus van de pastorie Breedstraat, en 't is in orde. Wie de deelnemerskaart nog niet ontvangen mocht hebben, kan die alsnog Donderdagavond vóór ach ten aan de zaal (ingang v. d. Bosch straat) krijgen. Ook degenen, die zich dan nog niet schriftelijk op gaven, kunnen zich dan nog als deelneemster laten inschrijven. Als er tenminste nog plaats open is. Je weet de kosten: f 1.50 inschrijf geld en 25 cent per avond De entree voor niet-leden was aanvankelijk op 50 cent gesteld; doch het kon wel eens gebeuren, dat de cursus wegens plaatsruimte alleen voor cursisten wordt open gesteld; daarom, geef je direct op, voor het te laat is. ALKMAAR In de Donderdag 12 October te houden gemeente raadsvergadering zullen B, en W. de volgende voorstellen doen: Medewerking te verlenen bij de aanschaffing van een rijwielbérg- plaats voor de St. Bavoschool. Aan de fa. P. v. Maarleveld en Zn. te verkopen een gedeelte wa ter van de Schèlphoek van 420 M2 en een gedeelte daarvan, dat reeds is gedempt en aan de fa. verhuurd^ Grond en water dienen ter uitbreil ding van het bedrijf. De firma wil f 1.— per m2. aan de gemeente vergoeden. Medewerking aan de uitbreiding van de St, Bavoschool met een lo kaal te weigeren. Dit lokaal zou moeten dienen voor het onderwijs aan woonwagenkinderen en zou worden -gesticht nabij het woonwa genkamp. B. en W. achten in deze tijd een dergelijke stichting niet verantwoord, zolang er nog plaats is in de school zelf. Er is nog plaats. Deze zou echter ingenomen wor den door leerlingen van de St. Laurentiusschool aan de Ooster- kolkstraat, die er onderricht in handenarbeid zouden ontvangen. B. en W. menen dat dit niet nodig is, omdat de Bavoschool beschikt over een ruim handenarbeidlokaal 'Bovendien zou deze ingebruikne ming slechts van tijdelijke aard zijn. Medewerking bij uitbreiding van de St. Willibrordusschool met een lokaal en ccn fietsenstalling te weigeren, omdat het hier gaat om een te kostbare voorziening, die slechs een tijdelijke voorziening is. Medewerking te verlenen bij de aanschaffing van schoolmeubelen, boeken, leermiddelen voor de St. Laurentiusschool. Te verhuren aan de Coóp. Ver- bruiksver. Voorzorg G.A. een per ceel grond achter het perceel Laat 35. Onder dankzegging te aanvaar den twee schilderijen van de Alk maarse schilder Bernardus Gerar- dus ten Berge 18251873) voorstel lend gezicht op het Dodenveld en Gezicht op de Lombardsteeg, ge schonken voor het gemeentemu seum door de heer J. H. den Har- toh. arts, te Hilversum. Medewerking te weigeren bij het i plaatsen van een hekwerk voor het 1 gebouw van de St. Aloysiusschool aan de Koornlaan, omdat B. en W. menen, dat men de thans aanwe zige, uit een muurtje bestaande, afscheiding kan worden volstaan. In de Vacature mevr. Fels-Stobbe in het bestuur van Maatschappe lijk Hulpbetoon te benoemen mevr. H. Tappe-v. d. Goot als eerste voorgedragene of mevr. G. Swaab- Pach als tweede voorgedragene. Voor benoeming als leraar En gels aan de Handelsschool in de vacature mej. Borst bevelen B en W. aan J. J. Schilstra, HBS-leraar in Enkhuizen en B. H. Poppinga, tijd. leraar aan het gymnasium al hier Voor benoeming als tijdelijk leraar aan de Handelsschool in staatshuishoudkunde en recht van het maatschappelijk verkeer wor den aanbevolen mr. dr. A. H. Stik ker, tijd. leraar aan de H.B.S. te Velsen, G. v. d Polder, leraar aan het Kennemer Lyceum te Overveen en mr. J. Haverkamp te Amster dam- Op voordracht voor benoeming als onderwijzer aan de U.L.-school staan in de vacature-Greebe: J. Wiersma te Zaandam, A, Fielrnich te Schagen en K. de Vries te Hei loo In de vacature Smink: A. Fiel rnich, J, Wiersma en K. de Vries. UITSLAG RAADWEDSTRIID ALKMAAR Men deelde ons mede dat het juiste totaalgewicht der 4 grote kazen, waarvan het gewicht door de bezoekers van de kaastentoonstelling in het Waag gebouw gedurende de landbouw tentoonstelling en de daaropvol gende dagen geraden mocht wor den 211 kg was 7 personen uit de ca. 8000 bezoekers waren zo geluk-' kig precies geschat te hebben. De taxaties waren tussen 30 en 12000 kg. Hier volgen de namen van de winnaars: S. Keesman, Dijkweg 96 Andijk; Broekhuijzen, Rijksstraatweg 70, Heiloo; Balder, Ramen 30 Alkmaar; Kant, Straatweg 246, Heiloo; N. Vrouwe, Egmondermeer; Amels- beek, Oudegracht 1,. Alkmaar; J. Halma, van der Leemenstr,, Alkm. Zij kunnen zich bij de Kon. Fa briek N.V Eijssen vervoegen, Alk maar. Handelskade 50, om daar hun prijs in kaas in ontvangst te nemen. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren; Clasina J., dv J. H. Witte en J Bleeker; Joke, dv J. Kuipers en W. Lucas; Hendrik D„ zv H. B. Helleman en H J. Vos; Afra M dv D. de Boer en A. Wester. Gehuwd: Petrus J. Overtoom en Geertruida A. Bilars. Overleden: Jaatja van der Veen, 71 jr., wed. van J. van der Berg: De bedrijfstelling heeft be trekking op alle bedrijven op het gebied van nijverheid, han del en verkeer, ongeacht of daarmede al dan niet het maken van winst wordt beoogd. De nij verheid omvat zowel de indus trie als het ambacht en onder verkeer zijn ook de hotel-, café- en restauraritbedrijven begre pen. De vragenlijsten worden door de zorg van het gemeente bestuur uitgereikt. Op 4, en .6 October a.s. zal aan alle vestigingen van baven- genó'emde bedrijven te Alkmaar een vragenlijst door tellers Wor den uitgereikt. Elke fabriek, el ke winkel, elke werkplaats, elk kantoor enz. zal op een van deze dagen door een teller worden bezocht. Zo spoedig mogelijk na de'tel datum (16 October) worden de beantwoorde vragenlijsten door de tellers verzameld. De vragen, die gesteld worden zijn beperkt in aantal en zullen betrekkelijk eenvoudig te be antwoorden zijn. De voornaam ste vragen, die zullen worden gesteld, betreffen de soorten van Bedrijven, die worden uitgeT oefend, de voornaamste ver vaardigde of verhandelde pro ducten, het aantal personen, dat in de vestiging en in de ver schillende bedrijfsonderdelen werkzaam is, onderscheidenlijk naar het geslacht en de functie in het bedrijf, de verdeling van het totaal dezer personen naar drie leeftijdsgroepen en het aan tal, de soort en het vermogen der krachtwerktuigen. Er worden geen omzetcijfers gevraagd. Het volledig en naar waarheid verstrekken der gevraagde ge gevens is wettelijk verplicht ge steld. De tellers en al degenen, die betrokken zijn bij de verzame ling der gegevens voor de be drijfstelling, zijn wettelijk ver plicht deze geheim te houden. De statistische verwerking van de opgaven en inlichtingen is opgedragen aan de directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek Alcmaria VictrixZeeburgia op het Boys-veld ALKMAAR Voor Zondag a.s. is vastgesteld' de wedstrijd Alcma- ria Victrix—Zeeburgia. Maar daar op deza Zondag ook de laatste courses plaats vinden, gaf dit aan leiding tot moeilijkheden. Daar de pegingen om de wedstrijd in Am- Sterdam te spelen mislukten, is nu deze oplossing gevonden, dat de wedstrijd zal worden gespeeld op het terrein van de Sportlaan waar de Boys nün tehuis hebben. KATH. VROUWENBEWEGING Afd. Gemengde Groep ALKMAAR. Tot ons groot ge noegen kunnen we onze leden mededelen, dat we geslaagd zijn de film „Maria Goretti" voor ons te laten draaien op Donderdag a.s. om 3 uur 's namiddags. Aan de ingang wordt u een con- trölebewijs uitgereikt. Toegang boven 18 jaar. „ZINGEN IS VREUGDE" ALKMAAR. Door omstandig heden is a.s. Vrijdag ons repetitie lokaal in het Jeugdhuis aan de Nieuwstraat niet beschikbaar. De zangrepetitie wordt nu gehouden in Café Noordhollands Koffiehuis, Luttik Oudorp 87, eveneens op Vrijdagavond 8.30 uur. Dames en heren, welke interresse hebben om lid van deze zangver eniging te worden, kunnen zich als zodanig opgeven tijdens de re petitie en bij de secretaris, de heer W. J. Oudejans, Uitenbosstraat 75. DE TOESTAND VAN DE ALKMAARSE BOYS-SPELER ALKMAAR. Wij vernamen hedenmorgen dat de toestand van de Alkm. Boysspeler Liefting, die Zondagmiddag tijdens de wed strijd K.V.V. 3Alkm. Boys 3' te Krommenie ernstig gewond raak te, zich in gunstige zin ontwikkelt. Er is thans geen levensgevaar meer aanwezig en de patiënt heeft een rustige nacht gehad. K.J.M.V.—ST. GEORGE ALKMAAR. Morgen, Woens dag 4 Oct., 8,30 uur, zet „Kinheim" wederom haar poorten open. Alle jonge middenstanders, lid of geen lid, zijn dan van harte welkom. Een politiek debat zal dan de hoofdschotel vormen. Tevens zal jullie dan een programma worden voorgezet voor de volgende maan den en dat is niet mis. Tot Woens dag 8.30 uur, in Paviljoen „Kin heim". Het ontstaan van de pantomime en het optreden van de eerste mime-spelers, die door variërende gezichtsuitdrukkingen versterkt door harmonische gebaren en li chaamsoefeningen hun gedachten en emoties trachten uit te beelden, verliezen zich in de grijze oudheid. Uit de aard der zaak vervulde de pantomime hij het Griekse toneel slechts een ondergeschikte rol, om dat de hoofdspelers, hoe ook hun in nerlijke emoties mochten variëren, aan het publiek dezelfde onveran derlijke maskers voorhielden, Alleen hij een der „Stasima" (koorzangen welke de dialogen af wisselden) hielpen enkele spelers om door hun mimiek de indrukken van muziek en dans te onderstrepen. Tot zeer grote bloei kwam de pantomime in Rome onder de kei zers toen de belangstelling voor dit kunstgenre vooral in patricische kringen en bij de Keizer zelf verre die voor ander toneelspel overtrof. Beroemde mime-spelers, waarvan de namen door inscripties of door de geschiedschrijvers bewaard zijn gebleven, als Pylades en Bathyllus, verdienden schatten en werden gun steling van de Keizer. Particulieren onderhielden aparte slaven, die ze tot mime-spelers lieten opleiden. ALKMAAR. De afdeling Alk maar van de Koninklijke Vereni ging „Oost en West" heeft gister avond in „Het Wapen van Heems kerk" haar eerste filmavond van dit seizoen gehouden, waarvoor grote belangstelling bestond, niet het minst van de kant van de Alkmaarse jeugd. Nadat de ondervoorzitter van de Alkmaarse vereniging, de heer N. J. Hofman, een welkomstwoord had gesproken, waarin hij in het bijzonder de heer Broersma van de Rotterdamse Lloyd begroette, die op deze avond naar Alkmaar gekomen was om voor de vereni ging een tweetal films te draaien en tot een van beide een inleiding uit te spreken, begon de laatste met het geven van een overzicht der werkzaamheden, die het tot stand komen van het vlaggeschip van de Kon. Rotterdamse Lloyd, de „Willem Ruys" vooraf zijn ge gaan. In het kort schetste hij de ontwikkelingsgang van bouwnuin- mer tot vlaggeschip, een ontwik kelingsgang, die door de oorlog is vertraagd en die dan ook van de kiellegging in 1939 tot de doop in 1946 heeft geduurd. De heer Broersma verklaarde de naam van het schip, die gekozen is om de nagedachtenis te eren van een der directeuren van de Lloyd, de heer Willem Ruys, die in '42 het slacht offer is geworden van de Duitse terreur, en die een groot aandeel heeft gehad in de bouwplannen voor het schip. In een uitvoerig overzicht, door spekt met cijfei^nateriaal, gaf de hèer Broersma een inzicht in het exterieur, het itKerieur en de in ventaris van hgt geweldige zee kasteel. dat de „Willem Ruys" is. Na deze inleiding gaf een in structieve geluidsfilm nog eens in beelden de ontwikkeling van de bouw van het vlaggeschip weer, vanaf de kiellegging tot de "ge slaagde proefvaart. Door dit beeld materiaal raakte mén eens te meer overtuigd van hét feit, dat een schip als de „Willem Ruys" een triomf uitmaakt van de Neder landse scheepsbouwkunde, waarop het land met recht trots kan zijn. Na de pauze werd, eveneens on der auspiciën van de Rotterdamse Lloyd, een geluidsfilm in kleuren vertoond over het eiland Bali, dat in al zijn schoonheid van cultuur en natuur in een kortstondig ge heel van geslaagde filmbeelden voor de toeschouwer tot leven kwam. De film gaf. uiteraard in summiere beelden, een kijk op mensen en goden van Bali en hun onderlinge verhouding, op werk en spel van de Balinese bevolking, die als nauwelijks een volk ter aarde kunstminnend en kunstzin nig is. Tenslotte voerde de film de toeschouwer mee naar de dans cultuur en de dodencultus van de Balinees, die beide, evenals zijn artistieke scheppingen, doordron gen zijn van zijn verhouding tot goden en demonen. De schoonheid van Bali, van natuur, mens en kunst, werd in deze korte film overtuigend in beeld gebracht. Aan het slot van deze geslaagde filmavond, dankte de heer Hofman de heer Broersma en de Rotter damse Lloyd voor het gebodene en riep de talrijke aanwezigen een tot, weerziens toe. BERGEN Er is sinds 1 Januari veel bijgebouwd in Bergen. Hier mede is vanzelfsprekend het wo ningtekort nog in het geheel niet opgeheven Niettemin gaat het de goede richting uit, vooral als men vergelijkingen maakt met Schoorl en Warmenhuizen, in welke laatste plaats vorig jaar vier woningen zjjn gebouwd en dit jaar nog geen. In het raam van het uitbreidings plan 1950, dat nog aan Ged. Sta ten moet worden vporgelegd, zijn er aap de Jacob Weyandweg reeds negen en twintig woningen be woond, waarvan er zestien' duplex- Woningen zijn, welke over tien jaar ééngezinswoningen mogen worden. Deze zestien duplex-wo- riingen kunnen elke toets van cri- tiek doorstaan. Thans zijn er aan hét zogenaamde Vlerendijkje nog twee en twintig in aanbouw, welke aan het einde van het jaar gereed komen. Vermoedelijk reeds eerder. Dan staan er nog acht en veertig 'op het programma welke wonin gen aap de zuidka'pt vap de Ko- gendijk zullep grenzep. Thans is men bezig twee wegen aan te leg gen die de wijk doorkruisen: het reeds genoemde Verendijkje en de Hogendijk, die zuidelijk van de wijk komt te liggen en vanaf de Kogendijk aansluiting zullep geven op de Oude Bergerweg, terwijl de Jacob Weyandweg opnieuw wordt verhard. Enkele plantsoenen zijn reeds gedeeltelijk aangelegd, zodat het straks een keurig geheel wordt. Zojuist heeft men bijna geheel Tuindorp van een nieuw wegdek voorzien, terwijl eveneens diverse wegen een. beurt hebben geihad. Overal verspreid zijn er in het dorp sinds Januari een en twintig woningen klaar gekomen en be woond, terwijl drie gebouwen als woningen zijn ingericht en er thans nog dertien woningen in aanbouw zijn. In Bergen aan Zee, waar nu zeventig woningep zijn, wordep er nog twee gebouwd. Helaas komt nog niet terug het zo grote hotel Nassau Bergen, hoewel het vorig jaar gereedgekomen hotel Wilhel- mina vele gasten kan ontvangen. Bergep aan Zee is helaas nog lang niet in vroegere toestand herrezen. Het gaat hier langzaam doch zeker. Aan de westelijke kant van het dorp is nu weinig plaats meer voor woningbouw, zodat men thans al leen is aangewezen op de terreinen achter de Nassaulaan' en Waldeck Pyrmontlaan, waar men reeds be zig is met het ophogen van het ter rein. Verder blijft er nog het „Za- negeest" over, dat wellicht wat „verlaten" aandoet, maar dat een prachtig uitzicht biedt op het dorp met de Ruïne en „de blanke toppen der duinen, schitterend in de zon negloed" Het waren ook vertegenwoordi gers van dit toneelspel, die we het eerst in Frankrijk als acteurs aan treffen. zij worden reeds vermeld als aanwezig op de jaarmarkten van Saint-Germain ip de Vie eeuw. Maar ontaarding van hun spel in grofheid en obsceniteiten noopte Karei de Grote tegen hen op te tre den; Zo verbood hij aan vrije men sen het mime-spel in het openbaar. In de loop der geschiedenis is de pantomime een bij uitstek Romaan se Kunstuiting gebleven welke tij den van grote bloei en diep verval beleefde. Toen Molière in 1670 voor het hof van Lodewijk XIV zijn „Comédie-ballet'' „Les Amants Magnifiques" opvoerde, was zelfs 't woord „pantomime" onbekend en één dep speelsters voelde zich zelfs tot een verontschuldiging bij haar doorluchtig publiek gedwongen: „j'ai tremblé h vous dire ce mot et il y a des gens dans votre cour, quine me pardonneront pas". Anderzijds tnaakte de pantomime grote opgang in de tijd van het Romantisme, toen Jean Baptiste Debureau de afgod was van het Parijse publiek. Wat zijn kunst vermocht, hebben de dui zenden bezoekers (waaronder hon derden lezers van'dit blad) van „Les Enfants du Paradis" kunnen bewonderen, dank zij het spel van J. L. Barrault. Ook de bekende schrijfster Colette is enige jaren lang als mime-speelster opgetreden, wat de lezers van „L'Envers du Music-Hall" zich zullen herinneren. Barrault vooral heeft door zijn les sen en zijn voorbeeld veel er toe bijgedragen mhet mime-spel op te heffen uit de sfeer van de Music Hall en hij is er In geslaagd een nieuwe stijl te scheppen. Hij heeft enkele geniale en enthousiaste leer lingen gekweekt, waaronder vooral Marcel Marceau. Eerst toneelspeler onder de bekende leider Dullin is Marceau, door Barrault gegrepen, paar hef mime-spel overgegaan. Sedert 1948 aan het hoofd van 'n eigen gezelschap heeft hij in Frank rijk en op zijn tournee's door Italië en Israël grote roem verworven en is ook reeds in Delft en Leiden door de studenten met enthousiasme be groet. De belangstelling voor het toneel in Alkmaar is groot en we vertrou wen dap ook, dat zeer velen a.s. Vrijdag van de unieke gelegenheid zullen profiteren, om de zeer bij zondere kunstprestaties van Mar ceau en zijn makkers te bewonde- ren. Zeven maal Kees Stet ALKMAAR. Voor de zesde maal gaf Kees Stet met zijn mede werkers in 't Gulden Vlies voor een uitverkocht huis een cabaret avond. De zevende en laatste avond zal plaats vinden op 8 Oct. a.s. WIN SONNEVELDS CABARET ALKMAAR Zaterdag 7 Octo ber a.s. brengt Wlm Sonneveld in het Gulden Vlies zijn uitstekend cabaret programma „'t Is mij een raadsel", het succes van dit sei zoen. Naast Wim Sonneveld tre den op: Lia Dorana, Emmy Arbous Conny Stuart, Hetty Blok, Guus Verstraete en Hap Beuker. Namen dia ip de wereld van het exclusie ve cabaret 'n voortreffelijke klank hebben. Als wij ons niet vergissen zal het Wim Sonnerveld met zijn ensemble ip Alkmaar niet aan be langstelling ontbreken. RIJWIELDIEF AANGEHOUDEN ALKMAAR. Gisteravond om half negen reed een man op een damesrijwiel op het Klein Nieuw- land. Vanaf de Baansingelbrug kwam een personenauto, waarvan de bestuurder de man kende en wist dat deze geen fiets in zijn bezit had. Hij probeerde de man aan te houden, doch de wielrijder nam de vlucht. De automobilist achtervolgde hem en wist de man in te sluiten tussen zijn wagen en enig struikgewas, doch de man wist te ontkomen. Te circa 11 uur werd hij echter door de politie aangehouden en 't bleek dat hij het rijwiel gestolen had. Het stond oobeheerd en niet afgesloten op de Oudegracht. De eigenaresse was inmiddels op het politiebureau ver schenen om aangifte te doen. Te gen de dader werd proces-verbaal opgemaakt wegens openbare dron kenschap. Er zal vermoedelijk ook een proces-verbaal worden gege ven wegens het stelen van een rij wiel. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Geboren: Michael J., zoon van H. J. Dolle en E. J. Stevens; Gerardus G. C., zoon van F. C. Groothuizen en M. J. A. Heetman; Theodorus, zoon van J. Oud en E. Groot; Johanna C., doch ter van S. P. Koppijn en J. Pais; Jannie, dochter van J. D. Winke laar en D. Kramer. Gehuwd: Jacobug N. Stoop en Maria A. Bart. Overleden; Neeltje Smit, 79 jaar, wed. van J. Frank. BIBLIOTHEEK K.A.B. BERGEN Deze bibliotheek, welke in het kleip is opgezet en waar een ieder een boek kan krij gen, heeft niet alleen tot doel goe de romans en humoristische boe ken onder de mensen te brengen, maar vooral die, welke op het cul turele leven (geschiedenis, kunst geschiedenis) en op de doelstelling van de KAB betrekking hebben. Voor 10 cent per week en per boek worden zij hier uitgeleend, waarbij regelmatig 3 boeken gra tis circuleren, welke betrekking hebben op het culturele leven. Vanuit de KAB en een vakorgani satie worden hiervoor subsidies verstrekt. Iedere Zaterdagavond kap men in het gebouw St. Jen een boek ter lezing ontvangen. In de ruime en voor deze ge legenheid met herfstbloemen fraai versierde zaak van de fa. Spruyt in de Langestraat, werd een z.g. Amerikaanse show ge houden voor de winkelende dames, die aan de hand van een aantal voorgedragen modellen konden zien wat er met een lap goede stof en een knippatroon te bereiken is. Het waren de nieuwste model len, alle naar de bekende knip patronen vervaardigd, die door een drietal mannequins werden' voorgedragen. Alle modellen waren geprijsd en bleken vervaardigd van stof fen, die in de zaak van de fa.' Spruyt verkrijgbaar zijn. Voorts zijn de modellen, alhoewel van franse coupe, aangepast aan het hollandse figuur en dus voor een ieder draagbaar. Uit de ruime keuze japonnen en mantels, die in de loop van de middag te bewonderen wa ren, vielen vooral tal van een- voudig-wollen stoffen toiletjes op en verscheid'ene geklede, doch zeer practische mantels. De show zelf begon met het voordragen van een gewatteerde peignoir met ruim klokkende rok en brede kraag. Een fraai geheel was de com binatie van een groene-ribflu- welen blouse en een grijze tro pical rok met opgezette zakken. Keurig was ook de bruin-geel geruite jurk met steekzakken in het voorpand, met hoog boord en afgewerkt met een wit vest je aan de hals. Sierlijk en elegant was de blauw-wollen positie-japon met ceintuur van donker velours- chiffon en met een zeer ruime overslag. Eenvoudig, maar fraai van coupe waren de zeegroene ge klede japon met driekwart mouw en afstekende ceintuur, alsmede de lila wollen jurk die wij zagen. Zo ook de rood blauwe wollen ruit met opge- stikte zakken en de grijsgewerk. te wollen jurk met driekwart mouw. De driekwart mouw was trou- wens favoriet en vaak zagen we ook de hoog gesloten hals. Groen en bruin bleken veel gebruikt. De groene, sportieve blouse met afneembaar schootje op rok> de groene stoffen mantel met breed voor- en ach- J,?rPf"d. brede kraag en man chetten, waren bijzonder fraai ™^rC;er- zage? wi> n°g een heel mooi grijs jurkje, rok met plooi, opgestikte zakken en knoopslui- ting en zwarte ceintuur. Zowel van de opgestikte zakken als van de ceintuur in afwijkende kleur, wérd bij deze modellen veel gebruik gemaakt. Ook de raglan-mouw wordt vaak aan gewend. -: De modellen, ook de eenvou dige, kenmerkten zch door een bijzondere elegance en tevens door een zekere degelijkheid, precies wat de hollandse vrouw zich wenst. Er waren ook enkele deux- piece's, in bruin en zwart, man tels, toppers, een paar avond toiletten van gewerkte taf zij de en tot slot natuurlijk de traditio nele bruidsjapon. R.K, Gymvereniging „D.I.O." RYTHMISCHE GYMNASTIEK BERGEN Thans is opgericht een clubje rhytmische gymnastiek, welke het toestelturnen geheel uit- schakcilt, maar waarbij volledig de aandacht wordt besteed aan knots en baloefeningen, begeleid op de piano De eerste oefeningen begin nen Dinsdag a.s, om 7.45. uur. Na dere inlichtingen verstrekt Mej. Rendering, Beemsterlaan 7. Nieuwe woningen bijna gereed SCHOORL. De derde serie nieuwe gemeentewoningen nadert haar voltooiing, waardoor 21 wonin gen voor rekening van de gemeen te na de oorlog zijn gereed geko men. Deze woningen, gelegen aan de Laanweg en het Dokterslaantje, zijn inmidels aan zes gezinnen toe gewezen, die zich alle hiermee ac- coord hebben verklaard. (Hoe is het mogelijk). 1 Inmiddels hoopt het gemeentebe stuur binnen enkele weken vijf wo ningen te kunnen aanbesteden, die gebouwd zullen worden aan de Kerkbrink te Groet, terwijl boven dien een plan tot bouw van 29 wo ningen, waartoe de raad reeds eer der heeft besloten, aan de bevoegde instanties is voorgelegd. Het ge meentebestuur van Schoorl wil zo snel mogelijk het woningprobleem in de gemeente oplossen, doch de ambtelijke molen maalt slechts langzaam, V PRIMA DIEREN OUDORP Op de Landbouw tentoonstelling te Alkmaar waren door de heer J. Stroomer twee vet te koeien aangevoerd. Dat beide dieren van extra kwaliteit waren, blijkt wel uit 'het feit dat een der dieren onderscheiden werd met de eerste prijs en medaille, de ander met een tweede prijs. Het dier is aangekocht door slager J. Renes te Heiloo. Dameshandbal OUDORP. Zondagmiddag om 5 uur werd een handbal wedstrijd gespeeld door de dameshandbal- u Yan Oudorp en dames- handbalclub Limmen 1. Het Oudorper elftal bleek veel zwak ker hetgeen wel te verklaren is daar deze club nog slechts korte tijd bestaat en veel' minder ge traind is dan de dames uit Lim men. De wedstrijd die door een talrijk publiek werd bijgewoond Boys 1 uit Heerhugowaard. Kol- Kolping BoysReiger Boys 3-0 OUDORP Zondagmiddag werd op het Kolping Boys terrein een voetbalwedstrijd gespeeld door Kolping Boys 1 en Reiger WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. TOENEMENDE BEWOLKING Toenemende bewolking met tijdelijk enige regen of mot regen, voornamelijk in de noordelijke helft van het land. Matige tot krachtige en langs de Waddenkust tijdelijk harde zuid westelijke wind. Morgen over dag iets zachter. THOM. A. HOOGERVORST de goede gever! Gratis LIKEUR of OUDE JENEVER! (Advertentie; De Zuid-Koreaanse troepen be vonden zich heden 64 kilometer ten noorden van de 38ste breedte graad. Een andere Zuid-Koreaanse divisie overschreed verder van de kust af deze breedtegraad 48 km. Tsjoentsjon en Tsjetsjon zijn door de zuidelijken heroverd. Het pro—nationalistische blad „Hongkong Times" schrijft, dat het vierde veldleger van de Chi nese communisten de rivier de Jaloe is overgestoken naar Noord- Koreaans grondgebied. Het leger zou zich concentreren te Sinoeid- joe, tegenover de Mansjoerijse stad Antoeng. Te Djakarta heeft gisteren een massabetoging van naar schatting 20.000 Chinezen plaats gehad ter gelegenheid van het één-jarig be staan van de Chinese Volksrepu bliek. Motorongeluk SCHOORL. De Opperwacht meester der Rijkspolitie groep Schoorl, de heer S. Weiland, kwam in de gemeente St. Maarten door onbekende oorzaak te vallen, waar bij hij onder zijn motorfiets terecht kwam. Na in een café te zijn bin nengedragen, werd de eerste hulp verleend door dokter van Slooten, die een hersenschudding consta teerde. De heer Weiland kon naar zijn woning in Schoorl worden ver voerd. ZATERDAGMIDDAG VOETBAL 3e Klasse Het was Zaterdag voor Zuidvogels een goede dag. Zelf wist ze een van haar concurrenten met lege handen naar huis te zenden door een keurige 32 overwinning op Hui zen terwijl Dindua vriend en vijand heeft verrast door eenzelfde over winning op IJmuiden 3—2. Dit zijn toch cijfers die spreken en dat nog wel in een uitwedstrijd. Goed zo boy's. Kenn. land leed zijn 4e ne derlaag in successie en zal wel het zwakke zusje van de afdeling wor sen. De stand is nu: Zuidvogels 4 3 10 7 Ysselm. vogels 4 3 0 1 6 Spakenburg 3 12 0 4 Ymuiden 4 I 2 I 4 Huizen 3 1113 Dindua 3 10 2 2 S3VU 3 10 2 2 Kenn. land 4 0 0 4 0 4e Klasse A In A nam AMVJ door een kleine zege op ZCFC de leiding van KMVZ over daar deze het bij SNL niet verder dan een gelijk spel konden brengen. De doelpunten waren bepaald niet duur, gezien de uitslag 44. De strijd tussen Hoorn en Alkmaar viel ten gunste van Hoorn uit waar door Zwaluwen ook haar eerste winstpunten binnen heeft Heeft Alkmaar nog steeds gebrek aan schutters?? Van MarkenVVGA kregen wij geen uitslag binnen. De stand is thans: AMVJ 3 3 0 0 6 KMVZ 3 2 10 5 SNL 2 110 3 VVGA 2 10 12 PNF 2 10 12 HCSV 3 10 2 2 ZCFC 3 10 2 2 J Holland 4 10 3 2 Marken 2 0 0 2 0 In B Maar twee wedstrijden waarbij Sizo door haar overwinning op Zandv. meeuwen weer wat dichter bij de leider kwam. VEWAGT werd een gelijk spel wat wel in de lijn der verwachting lag. De stand is thans: OSO Sizo AGT SVJ VEW PVWA Kromhout Zandv. meeuwen Geuzen werd door Limmen gewonnen met 90. Het was een aardige wed strijd en een goede oefening. Als de dames uit Oudorp flink oefe nen worden de uitkomsten bin nenkort wel beter. ping Boys bleek de meerdere en won deze wedstrijd met 3—0. Het is wel zeker, dat de wed strijd door de' stormachtige wind, die dwars over het veld woei, werd beïnvloed. SLACHTVEEMARKT ALKMAAR. 112 koeien per stuk van 500.00—1250.00, 1 gras- kalf per kg 2.30—2.60, 26 nuch tere kalveren per stuk 25.00 75.00, 138 vette schapen per stuk 70.00—130.00, 169 varkens per kg 1.80—1.94. Verlaging van de winkelprij zen en een geringe aanvoer van varkens op de veemarkt, hebben een levendige handel in de vette koeien veroorzaakt, ofschoon van lagere noteringen voor deze dieren hoegenaamd geen sprake was. In doorsnee werd 2.50 per kg besteed; voor een klein aan tal kon 2.60 per kg bedongen worden, terwijl minder courante dieren van 2.30 per kg van de hand gingen. Het waren vrijwel uitsluitend lichte nuchtere kalveren die vandaag zijn aangevoerd. Dit is oorzaak, dat lagere prijzen wer den besteed. De handel was matig. Het aanbod van vette schapen was niet onbevredigend. Bij de aanvang der markt was de ani mo gering, doch al spoedig werd er vlot verkocht, tegen lagere prijzen dan verleden week. Per kg geslacht kwam men nu op 2.10. Betrekkelijk weinig varkens, die direct tegen de vraagprijzen verhandeld werden. Met korting op het levende gewicht notaer den de spekvarkens van 1.92 1.94, de vleesvarkens en de lich tere varkens van 1.901.92 en de zeugen van 1.861.90 per kg.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2