Opheffing von marinelucht vaart in Indonesië Watson gelooft niet aan een nieuwe wereldoorlog Moskou antwoordt op nota's Stalin heeft geen succes Het plan-Schuman maakt grote vorderingen DE GESLOTEN POORT Boodschap van vice-admiraal Kist WEK DE GAL IN UW LEVER OP RADIO Naar v/i] vernemen Jaarcongres van de Labourpartij inzake Duitse krijgsgevangenen VS. wensen een commissie van onderzoek Spaans stoomschip in moeilijkheden DE MIDDENSTAND ALS PAKEZEL Buitenlands overzicht Op vele punten overeenstemming Harder werken maar hoe? DINSDAG 3 OCTOBER 1950 Door de opheffing van het com mando van de Marine Luchtvaart dienst in Indonesië is er thans, behoudens enkele afwikkelings werkzaamheden, een einde geko men aan de activiteit van de M.L.D. in dit gebied. De vlag officier voor de Kon. Marine in Indonesië, vice-admiraal F. J. Kist, heeft een boodschap gericht tot al het marine-personeel in Indonesië en Nieuw Guinea en tot al het personeel van de M.L.D. in Nederland. Hierin wordt o.m. gezegd, dat het bovengenoemde feit met name aan degenen, die in Indonesië hun beste krachten aan de M.L.D. hebben gegeven, niet onopgemerkt voorbij zal gaan. „Zij zullen", al dus de vice-admiraal, „terugzien op de 32 jaren die achter hen liggen en herinneringen oproe pen aan het geploeter van de eer ste tijd, aan de krachtige groei periode in de dertiger jaren, aan de worsteling en de oorlog en aan de opbouw sinds 1945. Zij zullen met mij gedenken vele slacht offers, die het bedrijf en de strijd hebben gekost en zullen zich wel licht afvragen: „waartoe heeft dit alles gediend: wij hebben een prachtig bedrijf opgebouwd en nu is het alles verloren moeite". „Mannen van de M.L.D.", ver volgt de vice-admiraal, „deze ge dachte is niet juist. De inspanning en de offers, die door de M.L.D. zijn gebracht, zijn niet vergeefs geweest. De ervaringen, welke in VOORZICHTIG MET PADDESTOELEN! De Nederlandse Mycologische Vereniging waarschuwt alle eters van zelf gezochte paddestoelen, dat de dodelijk giftige Groene Knolanamiet dit jaar vooral in de duinen zeer veel voorkomt. U «uit 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVER PILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen- Eist Carter's Leverpilletjes. PBOGRAMM Indonesië zijn opgedaan, het werk dat er is verricht, heeft van de M.L.D. gemaakt de dienst die zij nu is, een dienst die een integre rend deel van de Kon. Marine is geworden, waar te allen tijde op kan worden gerekend en die. naar mijn vaste overtuiging, nimmer de voornamelijk hier geboren traditie zal beschamen. Namens de gehele Kon. Marine dank ik U voor alles, wat door U is verricht in het belang van het land en ik wens U allen een goede toekomst en voldoening in het werk dat U wacht". heeft de heer H. Meijer, plaats vervangend directeur van de centrale dienst voor In- en Uit voer, wegens aanvaarding van een functie in het particuliere bedrijfs leven, de ambtelijke dienst ver laten trad gistermorgen te Den Haag de acteur, regisseur en mede directeur van „De Haagse Come- die", Paul Steenbergen, in het huwelijk met de toneelspeelster Myra Ward heeft de Britse minister van arbeid, George Isaacs, die giste ren in ons land zon aankomen teneinde het prijzenverloop alhier te bestuderen, zijn bezoek uitge steld is ter gelegenheid van het 40- jarig bestaan van fle Uitgevers mij. Bosch Keuning te Baarn de directeur, de heer E. J. Bosch, benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau is de heer M. P. A. Meissen te Wateringen wijlen burgemeester Eisen van Rijswijk opgevolgd als lid van de Provinciale Staten van Znid-Holland voor de K.V.P zal minister Mansholt een be zoek brengen aan zijn West- Duitse collega prof. dr. Niklas heeft de Rotterdamse politie smokkelaars ingerekend, die 30.000 sigaretten vervoerden, die afkomstig waren van een Ame rikaans schip.„_ werden in de R.K. Kerk, de Hervormde en de Gereformeerde Kerken in Putten gisteren her denkingsdiensten gehouden ter nagedachtenis van hen, die in de bezettingstijd voor de goede zaak het leven lieten Een lelijk souvenir van de oorlogsdagen vormen de vele bun kers in ons land. Vooral de boulevard te Westkapelle wordt door talrijke bunkers ontsierd. Verscheidene malen heeft men reeds getracht ze op te ruimen, doch dit bleek op te grote moei lijkheden te stuiten. En zo staan de grote betonmassa's er nog steeds, aanstoot gevend aan een ieder die een wandeling langs de boulevard maakt. MARGATE (Kent), 2 Oct. (Reuter). De voorzitter van de Britse Labourpartij, Sam Watson, heeft vandaag tegenover 1500 afgevaardigden naar het jaarcongres van de partij verklaard, niet te geloven aan een nieuwe oorlog. „Wij koesteren geen vijandschap jegens Rusland of het Russische volk", zo ver klaarde hij in zijn openingsrede. WOENSDAG 4 OCTOBER 1950 HILVERSUM 1. 7.00—24.00 u. j N.C.R.V. 7.00 nieuws, 7.15 gew. muz., j 7.45 een woord voor de dag, 8.00 nieuws en weerber., 8.15 gram. j muz., 9.00 voor de zieken, 9.30 waterstanden, 9.35 gram. muz., 10.30 morgendienst, 11.00 gram. muz., 11.10 „de prijs der vrij heid", hoorspel, 12.00 sextet, 12.30 mededelingen, 12.33 koor zang, 13.00 nieuws, 13.15 orgel- concert, 14.00 strijkorkest, 14.30 pianorecital, 15.00 kamerorkest, (met toelichting), 15.45 dubbel- kwartet, 16.15 voor de jeugd, 17.30 pianoduo, 17.45 regerings- uitz., 18.00 popul. concert, 18.30 gram. muz. 18.40 volksmelo dieën, 19.00 nieuws en weerber., 19.15 voor de jeugd, 19.30 gram. muziek, 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws, 20.05 radio philharmo- nisch orkest en solist, 21.15 „he dendaagse zendingsvragen", 21.35 amusementsmuziek, 22.00 koorconcert 22.30 gram. muz., 22.45 avondoverdenking, 23.00 nieuws, 23.1524.00 gram. muz. HILVERSUM 2. 7.00 VARA, 10.00 VPRO. 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. 7.00 nieuws, 7.15 ochtendgym nastiek, 7.30 gram, muz., 3.(10 nieuws en weerberichten, 8.18 „onder ons gezegd", 8.23 gram. muz., 8.50 voor de vrouw, 9.00 gram. muz., 10.00 „thuis muziek maken", causerie, 10.05 morgen wijding, 10.20 voor de vrouw, 11.00 gram. muz., 12.00 orgelspel, 12.30 mededelingen, 12.33 voor het platteland, 12.38 gram. muz., 12.55 kalender, 13.00 nieuws, 13.15 promenade-orkest en so liste. 13.50 gram. muz., 14.00 ge sproken portret, 14.15 jeugdcon- cert, 15.00 kinderkoor, 15.20 voor de kinderen, 16.30 voor de zie ken, 17.00 voor de jeugd,17.30 dansmuz„ 18.00 nieuws, 18.15 va- ra- varia, 18.20 gram. muz. of actualiteiten, 18.30 v. de strijd krachten, 19.00 „studie en strijd" causerie, 19.15 pianosoli, 19.30 voor de jeugd, 20.00 nieuws, 20.05 politiek commentaar. 20.15 omroeporkest en koor en soliste, 21.15 „het grote groeide uit nie tig materiaal" hoorspel, 22.00 kwartet, 22.20 pianoconcert, 22.45 populair-wetenschappel. causerie, 23.00 nieuws, 23.15—24.00 gram. muz. BRUSSEL, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 lichte muz. 12.30 voor de landbouw, 12.32 piano en zang, 13.00 nieuws, 13.15 en 14.00 gr. muz„ 14.30 schoolradio, 15.45 omroep symphonie-orkest, 17.00 nieuws, 17.10 en 17.50 gr. muz., 17.55 causerie, 18.00 vlaams om roepkoor en solisten, 18.30 voor de soldaten, 19.00 nieuws. 19.30 gram. muz., 19.50 radiofeuilleton, 20.00 omroeporkest en soliste, 21.00 actualiteiten, 21.15 eth- nische muz„ 22.00 nieuws, 22.15 hoornrecital, 23.00 nieuws, 23.05 verzoekprogr. (tot 24.00 .1S4 m. 12.05 licht orkest, 13.00 nieuws 13.10, 13.30, 14.30, 16.30, 17.10, 17.45 18.30, 19.00 en 19.40 gram. muz., 19.45 nieuws, 20.00 groot symphonie - orkest en soliste, 21.45 gram. muz., 22.00 nieuws, 22.15 en 22.45 gram. muz., 22.55 nieuws, 23.00 gram. muz, 23.55 nieuws. „Alles wat wij vragen.is, met rust gelaten te worden om onze taak te volbrengen, evenals wii in '17 verzochten de Russen met rust te laten". Volgens Watson zouden twee dingen alleen de oorlog kun nen uitbannen: de verlossing van de in ontwikkeling achtergebleven volken van verschrikkelijke ar moede en de verspreiding van de werkelijke democratie over de gehele wereld. De voorzitter verdedigde krach tig de internationale en defensie politiek van Labour. Een afgevaardigde uit Man chester stelde voor een rapport over Korea van de nationale raad van de partij naar de raad terug te zenden. „Wij kunnen niet ac- coord gaan met de verklaring, dat deze (Amerikaanse) strijdkrachten in Korea zijn om de democratie te handhaven of om agressie te weer staan", aldus de afgevaardigde. Zijn voorstel werd verworpen. Spoedconferentle Grote Vijf is m Hilversum de heer Th. Donderdag zal een resolutie Holsboer gehuldigd, wegens zijn besproken worden, die er bij de 50-jarig werkzaam zijn in de regering op aandringt, te pogen journalistiekeen eind te maken aan de geschil- MOSKOU, 2 Oct. (Reuter). De ambassades te Moskou van Amerika, Engeland en Frankrijk, hebben heden van het Sovjet ministerie van buitenlandse zaken een mondeling antwoord ontvan gen op de nota's van 14 Juli naar aanleiding van de Duitse krijgs gevangenen. In het Sovjet-antwoord wordt onder meer gezegd, dat het feit, dat de westelijke mogendheden aanhoudend zoveel belang voor deze kwestie tonen er slechts op duidt, dat zij de zaak voor pro paganda wilien gebruiken. In Mei 1950 verklaarde de Sov jet-Unie, dat de repatriëring der krijgsgevangenen voltooid was en dat slechts wegens oorlogsmisda den veroordeelden en van oorlogs misdaden verdachten zich nog in de Sovjet-Unie bevonden. Veer tien personen zouden wegens ziekte niet terug kunnen keren. De westelijke mogendheden ant woordden hierop, dat een telling in West-Duitsland uitgewezen had, dat zich nog „tienduizenden" krijgsgevangenen in de Sovjet Unie moesten bevinden. Er wer den bijzonderheden verzocht over de 13.547 veroordeelden en be- schuldigenden en degenen, die in gevangenschap waren overleden. In het heden gegeven antwoord wordt verwezen naar de Sovjet verklaring van 5 Mei 1950. Bijzondere commissie Een woordvoerder van het Ame rikaanse departement van buiten landse zaken heeft Maandag te Washington verklaard, dat het State Department voorstander is NABIJ DE LAUWERSZEE Blijkens een van „Nordeich Radio" opgevangen radiobericht heeft het Spaanse stoomschip „Ramon Alonsor" gisteravond ge seind dat de stuurschacht is ge broken. De positie van het schip was dicht bij boei P 8, 54 graden achttien minuten noorderbreedte en 6 graden twaalf minuten Oos terlengte (dat is ongeveer vijf en vijftig mijl ten noorden van de Lauwerszee. Red. ANP). De „Ramon Alonsor" vroeg dringend antwoord van een in de buurt varende sleepboot. De sleepboot „Thames" vaart in de nabijheid. van de benoeming van een bijzon dere missie om een onderzoek in te stellen naar het aantal Duitse en Japanse krijgsgevangenen, dat nog in Russische handen is. Post voor de „Chitral" Post voor naar Nederland terug kerende militairen aan boord van het troepenschip „Chitral", welke in een der tussenhavens zal wor den uitgereikt, moet uiterlijk op 4 October in Nederland ter post worden bezorgd. Behalve de ge bruikelijke gegevens dient het adres de vermelding te bevatten: „Aan boord van het troepenschip „Chitral", op thuisreis naar Ne derland". De naam van de ver moedelijke tussenhaven mag niet worden vermeld. Veestapel bijna peil bereikt van 1939 Blijkens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek ver strekte uitkomsten van de herfst- telling 1950 telt de Nederlandse rundveestapel thans 2.707.000 die ren, Het peil van September 1939 is hiermede op 26.000 stuks na bereikt. len tassen de Grote Vijf door een spoedconferentie bijeen te roepen. De resolutie wenst verder, dat nieuwe pogingen gedaan worden om tot vriendschappelijke betrek kingen met de Sovjet-Unie te komen, steun voor het verbod van de atoombom en de beperking van de bewapening via de V.N. Aan de regering wordt verzocht, collectieve veiligheid door de V.N. te blijven steunen en haast te maken met maatregelen ter ver betering van de omstandigheden van volken in onvoldoende ont wikkelde landen. (Vervolg van pag. 1 Zo gaat het met de textiel ook. Als bij wijze van spreken een fa brikant door de radio hoort, dat in New York of Sydney, de wol eni ge punten de hoogte in is gegaan, dan gaat er de volgende morgen 'n circulaire uit naar de afnemers, dat de goederen met zoveel procent in prijs zijn gestegen. Zo zijn b.v. de wollen dekens in enkele maanden tijds gestegen tot een prijs, welke door de grote mas sa eenvoudig niet meer betaald kan worden. Goede wollen dekens van f 90.per stuk, is een prijs, welke iodere insider belachelijk en schandelijk noemt. Die fabrikant wordt door de re gering volkomen vrij gelaten, maar de klome winkelier die wordt aan gepakt. Terwijl men toch zal moeten toe geven, dat wil men werkelijk on gemotiveerde prijsopdrijving tegen gaan, men bij de bron, dus bij de fabriek moet ingrijpen Een derge lijk regeringsbeleid is misschien wat minder spectaculair en impo neert dus de grote massa minder, maar het is veel rechtvaardiger en wat vooral van betekenis is, ook veel doelmatiger. Want wat voor zin heeft het toch in 's hemelsnaam dat men de winkelier dwingt zijn winstmarge met enige procenten te verminderen, als hij de volgende dag weer een circulaire van de fabrikant ontvangt, waarin hem wordt medegedeeld, dat de prij zen weer met een veelvoud van de hem opgelegde winstkorting wor den verhoogd? Wij hebben onszelf kunnen over tuigen, dat met de prijsbeschikking textiel, zoals deize nu dezer dagen is afgekondigd, wel de winkelier tot wanhoop brengt, omdat een be hoorlijk zakendoen hem onmogelijk wordt gemaakt, maar dat op het gebied vaa da prijsverlaging er to taal niets mee wordt bereikt. Dat kan alleen gebeuren wan neer de regering, haar prijsbei- heersing begint bij de bron, dus bij de fabrikant. Daar worden gro te winsten gemaakt. Wie bij onze fabrikanten komt, merkt direct aan de na-oorlogse kantoren, showkamers enz., dat er royaal geld verdiend wordt en de winst blijkbaar niet op kan. Fabrikanten die voor de oorlog een bescheiden stand voerden, spreiden nu een weelde ten toon, welke de winke lier die daar komt kopen ergert. En nu doet zich het bevreemdende verschijnsel voor, dat juist deze onnodig de prijzen opdrijft, door de regering vrijwel onge moeid gelaten wordt. Maar de winkelier woildt weer als de zon debok de woestijn ingestuurd. Het is een politiek, waarvan wij juist bij dit kabinet heed weinig begrij pen. Volgens kringen, die in nauw contact met de eonferentie staan over het plan-Sehnman, welke conferentie in Parijs Maandag is begonnen, was men het reeds eens geworden over'de volgende pun ten: 1. Het supra nationale hoge ge zagsorgaan zal zes tot negen leden tellen, die door de regeringen ge zamenlijk benoemd worden. Zijn voornaamste taak zal zijn het be heren van het prijs-egalisatiefonds en leiding geven aan coördinatie- en productieprogramma's, die het in sommige gevallen verplicht kan stellen. 2. De zes landen Frankrijk, Duitsland, Italië en de Benelux- landen zijn overeengekomen, dat het hoge gezagsorgaan in be paalde opzichten onder toezicht zal staan van een soort „pool"- kabinet of raad van ministers, die zal bestaan uit een minister van elk der landen. 3. Er zal een gemeenschappelijke of „pool"-vergadering zijn, die be staan zal uit 30 of 40 parlements leden uit de aangesloten landen. 4. Er zal een speciaal gerechts hof komen, waarbij men in beroep kan gaan tegen besluiten van het hoge gezagsorgaan. Het uiteinde lijke economische doel van het plan is het scheppen van één en kele markt, vrij van alle douane belemmeringen of quotabeperkin gen tussen de aangesloten landen. Verwacht wordt, dat het ont- werp-verdrag, waarin opgenomen zijn de bepalingen omtrent het hoge gezagsorgaan en de controle- organen, tegen het einde van het jaar gereed zal isijn en dat het hoge gezagsorgaan ziin werk zaamheden in Januari 1951 zal kunnen beginnen. (Adv.) Terwijl de Zuid Koreaanse troepen, volgens de laatste be richten gisteravond, de 38ste breedtegraad in Noord Korea reeds meer dan 40 km. over schreden en de Chinese commu nistische minister van buiten landse zaken op een alarmeren de toon waarschuwt, dat het ro de China niet met gekruiste ar men zal toestaan, dat zijn vrien den en buren (de rode Noord- Koreanen) op barbaarse wijze door imperialisten (Amerika nen) worden aangevallen, heeft Stalin j.l. Zondag in West Duits land nog eens gedemonstreerd, dat hij de koude oorlog, op geqn enkel terrein verwaarloost. Na de vorige week, gelukkig tevergeefs, geprobeerd te heb ben in Oostenrijk de boel op stel ten te zetten de stakers die op last van de regering geen loon uitbetaald mag worden, maar het nu door de Russische mili taire autoriteiten uitbetaald krij gen heeft de Kominform in het jongste week-end gepro beerd in West-Duitsland onrust en wanorde te wekken, door communistische demonstraties. Nog op het jongste communisti sche congres in Oost Berlijn was door de satellieten van Moskou als Pieck en Grotewohl, namens hun lastgevers in Rusland, ont stemming te kennen gegeven over de slappe oppositie van de communistenleiders in West Duitsland, waarvan enkelen zelfs hun gebrek aan voldoende actie hebben moeten boeten, doordat ze door hun vrienden partijgenoten over de Oost Duit se grenzen zijn gesmokkeld, waarna hun familie niets meer van hen gehoord heeft. Het beruchte Russische recept. Met dit vreselijke lot in het vooruitzicht, hebben de anderen nu maar besloten in het Westen, de door Moskou zo gaarne ge wenste relletjes te provoceren en zo waren tegen Zondag in heel West Duitsland en vooral in het Roergebied communistische de monstraties aangekondigd, die moesten getuigen van de vredes wil van het West Duitse volk en van hun weerzin om door de Westerse imperialisten en kapi talisten als slachtvee te worden gebruikt tegen Rusland i n een aanvalsoorlog. Met deze cliché uitdrukkingen werd het Duitse volk in radio en pers de laatste weken opgetrommeld om aan deze demonstraties deel te ne men. En blijkbaar wel wetende, dat de animo voor deze commu nistische rel in West Duitsland niet erg groot zou zijn, heeft men van achter het ijzeren gor dijn tienduizenden jonge com munisten naar het Westen geïn filtreerd, die de opdracht en ook de wapenen hadden om overal relletjes te provoceren. Maar noch de Duitse politie van Adenauer, noch de Engelse bezetters hebben, zich door dit alles laten intimideren, maar de handschoen hen door Moskou toegeworpen, onmiddellijk aan vaard. Zij hebben de communis ten duidelijk doen weten, dat deze misleidende agitaties en de monstraties niet geduld zouden worden en dat wie ze toch door zou zetten, er verzekerd van kon zyn, dat hem een warme ont vangst wachtte. Deze. waarschuwing is blijk baar niet aan dovemansoren ge zegd, want van heel deze rel met zoveel ophef aangekondigd, is mets terecht gekomen. De waarschuwing inzake de warme ontvangst heeft blijkbaar ingeslagen en is de oorzaak ge- dat de moed de demon stranten reeds bij voorbaat in de schoenen was gezakt. Want ner gens hebben de communisten ge probeerd de -verboden demon- straties toch te doen doorgaan zoals zij met veel ophef aange- kondigd hadden, terwijl ook de relletjes makers niet thuis ga ven. Alleen in Hamburg poog den een aantal communistische demonstranten, men schatte ze op enige duizenden, het verbod van de politie te overtreden maar met de gummieknuppel kon deze de orde handhaven, na dat er enige honderden opge schoten knapen een flink pak £„1! bebben opgelopen, toen hadden ook de andere er blijk baar gauw genoeg van en was de orde binnen het uur weer overal hersteld. Maar elders in West Duitsland en vooral In het Roergebied, dat volgens de communistische pers het brandpunt van de agitatie zou worden, is de hele Zondag vrij rustig geweest en nergens zijn de extra maatregelen, die getroffen waren, tot uitvoering gekomen. De gehele bondsrepu bliek was in staat van alarm ge bracht. Alle politiemannen wa ren geconsigneerd, twee Engelse bataljons waren naar het Roer- febied gezonden om eventueel ij de hand te zijn. Maar het was allemaal niet nodig. Als de com munisten, gestoken in het be kende blauwe hemd met de nazi- kaplaarzen ergens maar een glimp van een schupo opvingen namen ze al het hazepad. In Keulen waren het niet meer dan 200 communisten, die wilden demonstreren, maar met dit handjevol, de rest was niet opgekomen, had de politie niet de minste moeite. Zo is na Wenen, nu ook in West Duitsland deze communis tische agitatie een grote sof ge worden. Het gaat Moskou de laatste tijd niet naar de vleze Men heeft na maanden lang het initiatief in handen te hehben gehad, nu de ene nederlaag na de andere te incasseren. En ook dit werkt er natuurlijk toe mee dat de fut en de strijdlust bij de aanhangers er uit gaat. Want de angst en de intimida tie dat Rusland toch de baas werd, verslapte van velen de te genstand. Nu men ziet, dat bij een krachtige houding heel die communistische machtsdemon straties voor een groot deel bluf zijn, verdwijnt de vrees ook. Intussen vrezen we voor een aantal leiders, dat het humeur van vadertje Stalin er de laatste weken niet beter op is geworden en dat er vele zondebokken de woestijn, of wat erger is het con centratie kamp zullen worden ingestuurd. De bekende Amerikaanse ra dio journalist Paerson, die spe ciaal Rusland behandelt en nau we relaties heeft met de Ameri kaanse ambassade in Moskou weet reeds te vertellen, dat Mo- lotov, na de débacle in Korea in ongenade is gevallen. Hij zal we] niet de enige zijn en blijven. WINSTDELING MOGELIJKHEID VAN UITKOMST? (Vervolg van pag. 1.) Aan dit adviescollege is het pro bleem in zijn volle omvang voor gelegd. Dat de regering dit top orgaan heeft ingeschakeld is on getwijfeld juist, maar wij kun nen ons niet aan de indruk ont trekken, dat de regering hierin mede een welkome mogelijkheid heeft gevonden om niet zelf het eerste woord over minder popu laire maatregelen te moeten spreken. Dat is geen sterk be leid. Intussen, wie dat woord ook moet spreken, gesproken zal het toch zeker moeten worden. De heer Stapelkamp liet het woord werktijdverlenging vallen en met dat woord zitten wij waar schijnlijk in het hart van de moeilijkheid. Wie zich nog eens voor de geest haalt hoe lang en hoe hard er door de arbeiders voor de acht-urige arbeidsdag is gestreden, zal kunnen begrijpen, dat een dergelijke mogelijkheid met argwaan en zelfs met weer zin in de kringen van de arbeid wordt ontvangen. Dit is geen ar- beidsschuwheid, dit is vrees voor de stap terug, zoals er in tijden van laagconjunctuur wel meer een stap terug is gedaan. En ook aan andere mogelijkheden kle ven bezwaren. Er is bij dit debat gesproken over premiestelsels. Nu kunnen premiestelsels ge zond zijn, maar zij kunnen ook zeer ongezond zijn. Minder va lide arbeiders, die anders nor maal mee kunnen, werken zich soms stuk omdat zij toch het zelfde loon willen thuis brengen als de kameraden. Met deze be zwaren te uiten, bedoelen wij geenszins al bij voorbaat stem ming te wekken tegen maatrege len, die in dit vlak zullen wor den voorgesteld. De feiten liggen er nu eenmaal. Wij hebben voor de tweede maal een voorschot genomen op een hogere produc tie en wij moeten nu zeker kie zen tussen harder werken of een lager levenspeil. De keuze ligt voor de hand. Als het echter tot maatregelen als deze komt, zal het tijdelijk karakter daarvan uitdrukkelijk moeten worden vastgelegd en andere zullen met de nodige waarborgen moeten worden omringd. Alleen zo zijn zij. tijdelijk, aanvaardbaar. De heer Andriessen heeft in dit verband een suggestie ge daan, die de Soc. Economische Raad zeer zeker mede onder de ogen zal dienen te zien. Hii stelde voor om de mogelijkheid van winstdeling aan een ver hoogde productiviteit te verbin den. Deze gedachte lijkt ons vooral aantrekkelijk, omdat hier van de nood zelfs een deugd wordt gemaakt. De gedachte van de bezitspreiding zou er voor een deel door verwezenlijkt wor den. Vooral in een tijd als deze is het goed geen mogelijkheid te verwaarlozen, die het gevoel kan geven, dat wjj op de goede weg blijven. FEUILLETON Een oorspronkelijk verhapl uit het boerenleven 28. Toch had Raoul zich mis schien wat gemakkelijker bij de tegenvaller neergelegd, als Miep het hem op een andere manier had meegedeeld. Maar „die toon", waarop zij dat alles zei. Die be viel Raoul helemaal niet! Nu ze ker niet!" „Maar vrouwtje, daar had ik nu toch zo echt vast op gerekend. Nu kan ik nog een paar uur aan alles gaan beginnen. Jij 'hebt immers toch al die dagen wel tijd gehad om dat te doen. De jongen van Cato had je toch graag wat mee willen helpen." Maar je zult toch nu zeker niet meer weggaan en mjjn hele avond bederven?" En waarom niet? Ik kan dat morgenvroeg toch eerst niet alle maal in orde gaan maken. Dan zijn we om elf uur nog niet weg." „Ik ga niet eens meer mee, ik ben niet gekleed", zei Miep. „Ik vind anders dat je nu beter gekleed bent als straks om een boot mee in orde te helpen brengen. Ik vraag me af: wat doe je eigenlijk zo de hele dag?" Nou, Raoul, ik kan me nu een maal niet voor jouw de hele dag zitten te verkniezen zo al leen. Dat is voor mij ook niet zo gezellig. Ik ben nog jong." „Laten we afspreken", viel Raoul haar in de rede, „voor mij zeker wel, meen je. Ik ben al oud, ja, een heel oude opa met zo'n baard." „Nou ja. Jij hebt nog tenmin ste een verzetje. Jij kunt voor afleiding nog eens naar je buren gaan op die hoeve, en ik kJijf 's avonds ook niet thuis. Ik bén gisterenavond even wezen dan sen in de „Vereniging"...." ,En niet te warm?" merkte Raoul op. „Doe niet zo cru! De vloer lag buiten en er was een enig band je: „The Rhythme Black Boys". We hebben een samba gedanst, gewoon zalig. Het was door het doldrieste heen." „Met wie gedanst?" „Nu, heel toevallig met Jean als je dat nu graag weten wilt. Je weet, die hangt daar altijd rond." „En verder?" „Nu, verder niets." Vandaag wat gewinkeld. Het is winkel week in de Broerstraat." „Alleen?" „Nouen toen.... een kop thee bij Hollandia." „Alléén?" „Nee, met Jean!" riep ze nog meer opgewonden. „Raoul, je irriteert me gewoon met je ge vraag! Je brengt me over mijn zenuwen heen, als dat zo door gaat!" „Ik vind dat je het dan vlug te pakken hebt," liet hij er cynisch op volgen. „Doe niet zo béte door je ijzige kalmte. Ik krijg er wat van. Je bent, naar het schijnt, wel zeer goed ingelicht door je vrienden of kennissen." „Nee, vrouwtje, het is zuiver belangstelling van mij voor jou," zei hij met een rustige kalmte. Raoul probeerde nog steeds zich kalm te houden, Miep draaide echter haar fauteuil naar hem om. Nu zat zij met haar rug naar hem toe en keek naar buiten. Met haar kleine voetjes tikte ze nerveus op het Perzisch tapijt. Nu voelde Raoul zich beledigd en was echt boos op haar. Zo iets was tegen al zijn goede verwachting en be doeling geen manier van hande len om de lijdende partij te suggereren. „Zo" viel van Buchem tame lijk fel uit, „en nu wou je aan stellerig de bokkepruik opzetten en de verongelijkte gaan uithan gen. Ik kan je wel vertellen dat ik helemaal niet ingelicht ben misschien was het beter dat het wél zo was! Ik heb mijn ogen niet in mijn zak. Hoe ben je vanuit Breda naar hier ge komen? En mag ik dan mis schien meteen weten waarom je met Henk mij niet even bent komen opzoeken? Of vond je dat de moeite niet waard?" Miep draaide zich plots ge pikeerd om. Toen hij zich echter niet verder uitsprak, vermoedde zij. dat Raoul nog niets wist van haar bezoek met Jean aan Wan- re. Zij zweeg, maar Raoul ging verder met zijn reprimande. „Ik stel me de hele week voor een paar dagen heerlijk te gaan zeilen met jou! Maar madame doet niet eens de moeite de boot zeilklaar te hebben. Wanneer ik enthousiast thuis kom, vindt mijn vrouw het zelfs heel ge woon dat zij niet thuis is. Van excuses? Geen woord!! Nee. die is wezen winkelen met Jean! Heeft 'a avonds dans-fuifjes met Jean! En zit in het open baar voor al mijn kennissen bij Hollandiamet Jean....!!" „Dan moet jij hem verbieden hier te komen! „Nee Miep, het is mijn eigen neef. En ik hem verbieden? Waarom dring je daar zo op aan? Om zelf de lijdensfiguur te kunnen uithangen als slacht offer van die bruut van je man. Nee, ik pas ervoor, wanneer jij zelf niet eerst verstandiger wordt. Ik begrijp trouwens toch niet: hoe en wat die jongen stu deert. Dan hebben wjj ons „In genieurs" anders moeten halen." „Als jij dan maar weet, dat ik morgen niet meega!" Haar ingehouden stem trilde van woede. In lange tijd spraken ze geen van beiden. Eindelijk maakte van Buchem een eind aan de pijnlijke stilte. „Miep, ik ga even naar de „Amor*'. Ga je mee?" „Zeilen? Nu nog? Nee!" „Nee, nee!" Ze bleef zitten mokken en draaide zich niet eens om, toen ze Raoul hoorde opstaan en de kamer verlaten. Eerst toen ze de wagen had horen wegrijden, ging ze door de raam zien om zich te over tuigen dat ze goed gehoord had. Ze nam de telefoon van het bureau, draaide enkele cijfers en luisterde. Wordt vervo.ga

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 4