AANVAL OP AMBON ,Zuid-Koreanen trekken op Eventue,e staatr naar Mandsjoerijse grens" Dr. Drees doet beroep op Natsir de strijd te staken India verzet zich tegen binnentrekken der V.N. Westerling wil zich van Thiessen distantiëren Scheepsramp in Columbia Dak stortte in Montgomery te Den Haag EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN.'DEN HELDER, SCHAGEN NHD Volledige aanval op Ambon begonnen Verder uitstel ontoelaatbaar' Dogmaverklaring greep in Wenen Richtlijnen voor binnentrekkende militairen Indonesië ontketent militaire actie Scheepsberichten J Het bezetten van Noord-Korea Propagandastunts gelaakt 20 mille gestolen bij reisbureau Verhoog niet de abonnementen! 'Abonnementsprijs f4.65 per kwartaal, f 1 -55 per mnd., inclusief incasso. Advertent ie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f2.50; ijn alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H.N.Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 'l nergens veilig. (Vondel) A v S H VAN HEDEN Pagina 1 Woensdag 4 October 1950 46e Jaargang No. 11983 Kantoren: HOORN. Draaisingel 59. teL 4243. Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046, (2 Ujnen), K 2200: DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, tel. 459 R 2240 DE REGERING deelt in de toe lichting op het nieuwe, gisteren door ons gepubliceerde wetsont werp inzake „regeling van hei kleuteronderwijs en van de op leiding van leidsters bij dit on derwijs" mede, dat „niet langer mag worden berust in de tegen woordige toestand, waarin het kleuteronderwijs verkeert." Zij meent, dat op een wettelijke re geling terecht wordt aange drongen en „de sociaal-economi sche omstandigheden, waarin vele gezinnen verkeren, laten in deze geen verder uitstel toe". Het gaat hier om een verheu gende en grote voldoening schen kende poging, om het sinds jaar en dag in vele opzichten sukke lende kleuter-onderwijs te sane ren. Kleuteronderwijs. Hoewel de regering meent, dat deze aanduiding „zonder meer" misleidend kan zijn, acht zij haar toch verkieslijker dan „be- waarschoolonderwijs" of „voor bereidend lager onderwijs' Het particulier initiatief dat overigens in het kader van de mogelijkheden, en zelfs vaak meer dan dat, schitterend werk heeft gedaan! is, volgens de toelichting, „niet bij machte, de nodige voorzieningen te treffen" en toch verkeert het kleuteron derwijs „op vele plaatsen in een treurige toestand". Wij weten het en wij hebben het er, ook hier ter plaatse, her haaldelijk over gehad. De gebou wen zijn onvoldoende, de oplei ding kon vaak maar gebrekkig zijn, de salariëring bleef beneden de maat. De verhouding in de wijze, waarop de gemeenten het openbare en het bijzondere on derwijs steunden, was in de meeste gevallen zeer scheef gebleven, al kwam er hier en daar dankbaar geaccepteerde verbetering. Vaak is er, vóór de oorlog al en na de bevrijding opnieuw, van onhoudbare toestanden ge sproken en de regering meent, dat de stichting en instandhou ding van kleuterscholen „meer dan vroeger noodzakelijk is ge maakt door het beter inzicht in de behoeften van de kleuter, voornamelijk van geestelijk-hy giënische aard, alsook de moei lijke situatie in vele gezinnen, ten gevolge van kleine behuizing en afwezigheid van de moeder door arbeid buitenshuis". Daar zou nog met succes bij gevoegd hebben kunnen zijn: de wenselijkheid, om op geschikte wijze te voorzien in de dringen de behoefte aan verlichting van de zorgen der moeders van kin derrijke gezinnen" Terecht wordt de bemoeiing van de overheid met dit soort „onderwijs" overigens in de toe lichting dus ook op sociale gronden verdedigd. Mede in de zorg, welke de diensten van Volksgezondheid met deze aan gelegenheid zullen hebben, ligt blijkbaar de verheugende grond voor het feit, dat behalve de twee katholieke Ministers (van Onderwijs en van Binnenlandse Zaken) ook de socialistische Mi nister van Sociale Zaken de indiening van deze wet voor zijn rekening genomen heeft. Van bijzondere poli tie k'e betekens is het dan ook zeker, dat dit „inter-politieke span" zegt overtuigd te zijn, dat de le vensopvatting van hen, die on derwijs geven, op de kinderen van vier tot zes jaren van wel licht nog grotere invloed is dan op kinderen van de leerplichtige leeftijd. Zij verwerpen dus, te recht, de opvatting, eertijds o.a. door wijlen Minister de' Visser verdedigd, dat „bij het bewaar schoolonder wijs niet die verschil len in levensopvatting van in vloed zijn." Inderdaad waren jarenlang de grote offers van de katholieke gemeenschap voor haar eigen onderwijs, ook aan de zeer jonge kinderen, eigen onderwijs, geoa- seerd op en doortrokken van de katholieke beginselen, ingegeven door de innige overtuiging, dat „de levensopvatting" hier wel degelijk een beslissende factor was. En de vrees voor een nieu we fase in de schoolstrijd was niet denkbeeldig, zolang niet eindelijk ernstige en concrete pogingen zouden worden aange wend, om de op verschillend terrein nog lang niet voltooide „financiële gelijkstelling" althans op dit terrein door te trekken. Dit gebeurt nu, althans princi pieel, ten aanzien van het kleu teronderwijs. Even bescheiden als juist noemt de Regering deze voorgestelde voorziening een eerste stap. Maar zij is zeer belangrijk, al zal er nog wel. ook in het kader van de nu in uitzicht gestelde mogelijkheden, een en ander te wensen zijn. Het Rijk kan wellicht nog niet royaler zijn dan met zijn bij drage van f40.- per leerling, maar wij hebben toch de indruk, dat zelfs dat nog meer is, dan menigeen had durven hopen. De gemeenten, welke wellicht zul len menen, dat het Rijk royaal doet op haar kosten, nu ze ook de bijzondere kleuterscholen zul len moeten steunen in de perso nele en materiële exploitatiekos ten en voor de gebouwen, wor den zelf in elk geval geldelijk ontlast door de nieuwe bijdrage van f40.- per leerling, welke zij zelf van het Rijk ontvangen. En voor heden tenslotte, omdat er over dit ingrijpende wetsvoorstel meer te zeggen zal zijn! hoe zullen de honderden en honderden katholieke en pro testants-christelijke kleuter-on derwijzeressen e.d. zich voelen, als zij horen, dat dit wetsont werp voor de hoofden van deze scholen („hoofdleidsters") een salaris wil voorschrijven van IN VOORHOF VAN ST. PIETER VATICAANSTAD (KNP) 3 Oct. Radio Vaticana heeft thans offi cieel bevestigd, dat de plechtige dogmaverklaring van Maria's Tenhemelopneming zal geschieden op het bordes voor de St. Pieter. In de morgen van Allerheiligen om omstreeks 9 uur zal de H. Vader, omgeven door zijn hof stoet, door de bekende Bronzen Deur het Vaticaan verlaten en Zich, gezeten op de Sedia Gesta- toria, over het. St. Pietersplein naar de middelste deur van de St. Pieter begeven, waar de dog maverklaring zal worden uitge sproken in tegenwoordigheid van het College van Kardinalen en de 600 aartsbisschoppen en bis schoppen, het Corps Diplomatique en kerkelijke en wereldlijke auto riteiten. Daarna volgt de luister rijke Pausmis i,n de basiliek. Generaal Dovqlas Mc Arthur, opperbevelhebber van de strijdkrachten der Verenigde Naties op Korea, omringd door leden van zijn stof, vaart aan boord van de „Mc Kinley" de haven van Inchon binnen. Allen verkeren in een zeer qoede stemming. Van links naar rechts: vice-admiraal Arthur Struble, commandant van de 7de Amerikaanse vloot; brig.-gen. E. K. Wright, adj. stafchef G.-3 commando Verre Oosten en generaal-majoor Edward Almond, commande rend generaal van het tiende legercorps. JANGjANC, 3 OeK (Reuter). De stafchef van de Zuid- Koreaanse derde divisie heeft verklaard: „Wij trekken voort tot aan de grenzen van Mandsjoerije. Het kan een maand of twee duren, maar wij zullen er voor de winter zijn". De derde divisie heeft SoktsjorL 16 km ten noordc i van jangjang, be reikt, een plaats die 23 km ten noorden van de 38ste breedte graad ligt. DJAKARTA, 3 Oct. (Reuter). Volgens militaire kringen te Djakarta heeft Indonesië een volledige aanval tegen het eiland Ambon gericht. Volgens genoemde kringen hadden eenheden van leger, luchtmacht en marine het eiland ingesloten en waren militairen op enige plaatsen aan land gegaan. De landingsoperaties zijn op 26 September begonnen, aldus ver nam de politieke correspondent van Aneta in gezaghebbende krin gen, toen hij vragen stelde naar aanleiding van de omtrent Ambon in omloop zijnde berichten. Men voegde hieraan toe, dat tot op heden de operaties volgens plan verlopen. De deelnemende troe pen staan onder leiding van kolo nel Kawilarang. In genoemde kringen werd gezegd, „dat Ambon dermate geïsoleerd was, dat uit wijken van de opstandelingen uit gesloten was". Aircommodore Suriadarma ont kende tegenover Aneta de juist heid van het bericht van het bu reau Zuid-Molukken in Den Haag als zou boven Ambon een vlieg tuig zijn neergeschoten. Telegram van dr. Drees Dr. W. Drees heeft namens de Nederlandse regering heden het volgende telegram gericht tot de Indonesische minister-president, mr. Moh. Natsir: Cheshire, Djakarta-Amster dam, 2 Oct. van Port Said. General C. C. Ballou (rep.), Djakarta-Rotterdam, pas seerde 2 October Kaap Carbon. Napoli (rep.), Djakarta- Marseille, 2 October van Colombo naar Port Said. Poulaulaut, Djakarta-Am sterdam, passeerde 2 Oct. Pantellaria. Chitral (rep.), Djakarta- Rotterdam, pass. 2 Oct. Socotra. Weltevreden, Djakarta-Rot terdam, passeerde 2 Oct. St. Johns-eiland (Rode Zee). Sibajak (rep.), Djakarta- Rotterdam, pass. 3 October Kaap Bon. Zuiderkruis (rep.), idem. AMBON f 1800 en voor de andere leer krachten („leidsters") van f1400, een en ander als minimum! Ge zien de treurige toestanden, wel ke, als gevolg van financieel on vermogen, op het gebied der sa lariëring in het algemeen be stonden, zullen deze onderwijs krachten straks a.h.w. van de hel in de hemel komen; zij zul len zich afvragen, of ze waken of dromen! „Met grote verontrusting nam de Nederlandse regering kennis van de militaire actie, welke door de regering van de Republiek Indonesië tegen Ambon is ingezet. De teleurstelling over dit be richt was te groter, omdat tot op het laatste ogenblik niet slechts de hoop, maar ook de verwachting mocht worden gekoesterd, dat Uw regering met het voornemen was bezield om het conflict met Am- bon zonder geweld van wapenen tot oplossing te brengen. De zen ding van minister Leimena recht vaardigde deze verwachting. Ik mag niet nalaten Uwer Exc. mede te delen, dat deze militaire actie niet alleen de Nederlandse regering, maar het gehele Neder landse volk diep heeft geschokt en niet het minst hen, die gedreven door oprechte sympathie voor de nationale aspiraties van het Indo nesische volk de ontwikkeling van de onafhankelijke Indonesische staat met grote belangstelling hebben gevolgd. OLIESCHIP IN BRAND BOGOTA, 3 Oct. (Reuter). Te Barranca Mermeja, een olie centrum 280 km ten noorden van Bogota in Columbia, zijn 28 per sonen bij een scheepsbrand omge komen. Een sleepboot van 443 ton, die olie en passagiers vervoerde, werd door de bliksem getroffen en vloog in brand. Zes personen werden ernstig gewond. Toen de vlammen uitstierven, vond men 'het lijk van de kapitein, die nog' het stuurwiel omklemd hield. Het Nederlandse volk kan niet onverschillig staan tegenover deze stfijd. Niet alleen li Nederland nog steeds belast met de verant woordelijkheid voor een aantal nog niet gerepatrieerde Ambon- nese militairen, bij wie deze nieu we ontwikkelingen de grootste onrust kunnen verwekken, maar vooral gevoelt ons volk zwaar de verantwoordelijkheid voor het feit, dat het door overdracht van de souvereiniteit de zorg voor het welzijn van de Ambonnese bevol king uit handen heeft gegeven. Met het oog op de ernst van de situatie, welke door deze ontwik keling is ontstaan, acht ik het mijn plicht een openlijk persoonlijk beroep te doen op Uwe Excellentie om alsnog ertoe mede te werken, dat de strijd wordt gestaakt en langs vreedzame weg naar een oplossing gestreefd wordt", aldus dr. Drees. Verkenningsvliegtuigen hebben gemeld, dat convooien Noord- Koreaanse vrachtwagens zich ten noorden van de stad Kansong be vinden, 30 km van Jangjang. Kan song staat in felle brand. Ruim 30 Amerikaanse officieren en manschappen bevinden zich bij de Zuid-Koreaanse eenheden. Zij zijn lid van de Koreaanse militaire adviesgroep. Enthousiaste ontvangst Overal in de Noord-Koreaanse steden en dorpen zijn de Zuid- Koreanen met groot enthousiasme als bevrijders van het communis tische regiem begroet. In de stra ten van de steden werden de por tretten van Stalin en de commu nistische premier van Noord-Ko- rea, Kim Ir Sen, verbrand. Men is van oordeel, dat de Amerikaanse adviseurs het beter achten, dat de opmars wordt ver traagd. Het gevaar van afsnijden van de divisie willen zij op deze wijze voorkomen. Vliegtuigen hebben hun bombardementen op de wegen en spoorlijnen van Noord-Korea voortgezet. Er zijn nog geen Amerikaanse troepen over de 38ste breedte graad. Ook de Zuid-Koreaanse Capitooldivisie zet de opmars vóórt. Nergens werd tot nog toe tegenstand ondervonden. Richtlijnen voor de soldaten Het hoofdkwartier van de Zuid- Koreaanse strijdkrachten heeft richtlijnen uitgegeven voor rk, binnentrekkende militairen. In korte trekken komen deze er op neer, dat de Zuid-Koreaanse mili tair de Noord-Koreaan als een landgenoot moet zien. „Iedere Zuid-Koreaanse militair moet een ambassadeur zijn van de demo cratie", zo luidt de order. Amerikaanse militaire missie te Djakarta DJAKARTA, 3 Oct. (Reuter). Een Amerikaanse militaire missie is uit Manilla te Djakarta aange komen. Zij zal met de Indonesi sche regering „haar belangen met betrekking tot het verkrijgen van militaire en andere uitrusting van de Verenigde Staten" bespreken, zo werd door de Usis medege deeld. ZULLEN GEALLIEERDEN MET GEWELD VOORKOMEN WASHINGTON, 3 Oct. (Reuter) Een woordvoerder van het Ame rikaanse departement van bui tenlandse zaken heeft te Was hington verklaard, dat de weste lijke bezettingstroepen eventueel geweld zullen gebruiken als de communisten Woensdag tijdens de door hen uitgeroepen stakingen een staatsgreep zouden proberen. Te Tilburg is van een pand, dat onbewoonbaar was verklaard, het dak ingestort. In de woning ver bleven de echtgenote van de be woner en haar baby van zeven maanden. Gelukkig stortte de zoldering niet in, zodat zich geen persoonlijke ongelukken voorde den. Het gezin, uit vier personen bestaande, heeft thans het huis moeten ontruimen. Het echtpaar trok destijds clandestien in de be trokken woning in verband met het huisvestingsprobleem. Voor lopig is het gezin bij de politie onderdak verleend. Voor zes stuivers schatrijk Aan mevr. Lily Pike, de 71-jarige echtgenote van een loodgieter, en aan twee van haar vijf dochters is de grootste prijs in de geschiedenis van de Engelse Voetbal pools ten deel gevallen, nl. 92.644 pond ruim 930.000 gulden), voor een inzet van zes stuivers. LAKE SUCCESS, 3 Oct. (Reu ter). India heeft zich Dinsdag verzet tegen het doen binnenruk ken van troepen der V.N. in Nrd- Korea en deze daar te laten, tot dat de stabiliteit in Korea her steld zou zijn. E Beyegal Rau, de gedele geerde van India, verklaarde in de politieke commissie der V.N., dat het zenden van troepen der V.N. naar Noord-Korea de Noord- Koreaanse oppositie zou intensi veren en de spanning in het land vergroten. Australische motie Tevoren had de Australische minister van buitenlandse zaken. Spender, er op aangedrongen een door acht mogendheden ingedien de resolutie aan te nemen „met de snelheid, die zij verdient". Deze resolutie voorziet in de oprichting van een krachtiger commissie der V.N., die moet hel pen bij de vorming van een onaf hankelijk en verenigd Korea. Sir Benegal Rau verklaarde, dat India zich ten opzichte van de Jhr. mr. C. H. Beelaerts van Blokland, de advocaat van de veel besproken en veel omschreven kapitein Westerling, heeft zich in een onderhoud met het ANP uit gelaten over de relatie van zijn cliënt met de heer Thiessen, welke laatste zich in Nederland opwerpt als de manager in de zaak-Wes- terling. In dit onderhoud verklaarde mr. Beelaerts van Blokland dat Wes terling, die thans nog steeds met zijn echtgenote in een hotel te Brussel woont, aanvankelijk inder daad met de heer Thiessen in contact heeft gestaan, doch dat hij zich thans volkomen van hem wenst te distanciëren. „De propagandastunts van de heer Thiessen hier in Nederland, ten bate van Westerling, worden door Westerling zelf", aldus mr. Beelaerts van Blokland, „ten zeerste betreurd en het collecteren van gelden laakt hij ten zeerste". Verschillende uitlatingen van de heer Thiessen, geuit op propa- gandavergaderingen, die onlangs te Amsterdam en 's-Gravenhage belegd werden, worden door Wes terling zelf, aldus de raadsman, als pertinent onjuist betiteld. Nog geen cent gezien Tot op heden heeft Westerling geen cent van de gecollecteerde gelden gezien en het blijft een open vraag in hoeverre Wester ling geneigd zal zijn geld te accep teren. „De belangen van Westerling worden het beste gediend wanneer er zo min mogelijk rumoer om zijn naam wordt gemaakt", aldus mr. Beelaerts van Blokland. Mevr. Westerling in België echtgenote zal ballingschap van Westerling's voorlopig de haar man in België blijven delen. Haar kinderen worden in Indo nesië als gijzelaars vastgehouden, daar mevrouw Westerling niet binnen de vastgestelde tijd, name lijk veertien dagen, in Indonesië terugkeerde. Mr. Beelaerts van Blokland deelde desgevraagd nog mede. dat een procedure tot het terug krij gen van Westerling's kinderen op juridische gronden alleszins ver antwoord zou zijn. Tussen Zaterdagavond en Maan dagmorgen is bij het reisbureau Wm. H. Muller Co. in het Eras- mushuis aan de Coolsingel te Rot terdam, een bedrag van f 20.000 ontvreemd. Door insluiping heeft men zich toegang verschaft tot het kantoor. Het bedrag werd uit de brandkast gestolen: Twee geldkistjes, waarin zich een deel van het geld bevond, werden meegenomen. Drie andere geldkistjes werden opengebroken en een geldtas werd geopend. "FORENSEN TOT MINISTER: Het hoofdbestuur van de Ned. Bond van Forensen heeft aan de minister van Verkeer en Water staat in een adres dringend ver zocht te verhoeden, dat in de per 1 September toegepaste loonsver hoging aanleiding zou kunnen worden gevonden de prijs van de trajectabonnementen te verhogen. In het adres wordt er op gewezen, dat door de verhoging sinds 1 Februari 1950 van de prijs van de trajectabonnementen op de Spoor wegen, een zware last op de fo rensen is gelegd. Veldmaarschalk Montgomery arriveerde gisteren te 's-Graven hage, waar hij waarschijnlijk vier of vijf dagen zal blijven voor het voeren van besprekingen met mi nister Schokking en militaire autoriteiten. DRIE JAAR GEVANGENISSTRAF voor oud-hoofdinspecleur van de belastingen Het gerechtshof te Amsterdam veroordeelde de 45-jarige oud hoofdinspecteur der belastingen W. J. I. M. van B. tot een gevan genisstraf van drie jaar met af trek van de preventieve hechte nis. Veroordeelde had, als hoofd inspecteur der belastingen te Am sterdam, o.a. belastingplichtigen bijgestaan bij het in strijd met de waarheid invullen van hun be lastingbiljet. Ook zijn eigen aan gifte had hij onjuist gedaan. Voor al werd hem door de rechtbank sterk aangerekend het adverte ren, dat hij tegen een behoorlijke vergoeding geblokkeerde tegoeden kon vrijmaken of geblokkeerde tegoeden overnemen tegen kas geld. DIEFSTALLEN-REEKS VOOR SINTERKLAAS Rechercheurs van de centrale recherche te Amsterdam hebben in een woning op de Elandsgracht twee vrouwen, een moeder en een dochter van resp. 55 en 27 jaar, op heterdaad betrapt bij 't stelen van diverse goederen. De moeder wist aanvankelijk nog te ont snappen, maar zij kon later in het huis van haar dochter worden ge arresteerd. Beide vrouwen waren in het bezit van een tas, waarin diverse dozen met nylonkousen en jongens sportkousen zaten. In de woningen is een huiszoeking gedaan, waarbij voor duizenden guldens aan goederen is gevonden, bestaande uit eau de cologne, parfum, snoepgoed, textiel, speel goederen en conserven. De vrou wen gaven toe dit in diverse win kels te hebben gestolen. De vrou wen verklaarden met Sinterklaas de familieleden eens goed te wil len verrassen. Britse zowel als van de Russische resolutie inzake Korea van stem ming zal onthouden. Hij merkte op, dat het niet mo gelijk scheen enkele delegaties tot overleg over een gemeenschap pelijke resolutie te bewegen. Sir Benegal was van mening, dat het vertrouwen in de Ver enigde Naties zou worden onder mijnd „zelfs als wij de schijn zou den wekken, dat wij machtiging geven tot het verenigen van Korea door geweld, nadat wij een derge lijke poging van Noord-Korea hebben weerstaan. ZWARE STRAFFEN VOOR TE HOGE LONEN De bijzondere politierechter te Amsterdam behandelde gisteren drie gevallen van het betalen van niet-geoorloofde lonen aan bouw vakarbeiders. Een aannemer, die deze zomer aan een aantal arbei ders 52 pet. oververdienste had uitbetaald, kreeg een boete op gelegd van 400 gulden en een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken met een proeftijd van twee jaar. Een tweede, die een oververdienste van 30 pet. had uitgekeerd, werd beboet met 200 gulden. Een derde aannemer, die suppletie-lonen had verstrekt bo ven het toelaatbare, hoorde zich veroordeeld tot een boete van 500 gulden en drie weken voorwaar delijk met een proeftijd' van twee jaar. HONGAARS GEZANTSCHAP ONDER POLITIEBEWAKING Sinds Maandag staat het gezant schap van de Hongaarse Volks republiek in Den Haag onder po litiebewaking. Volgens de Haagse politie is tot deze maatregel over gegaan in verband met een „ge pleegde baldadigheid". Over de aard van deze „baldadigheid" werden geen inlichtingen ver strekt. Een woordvoerder van het Hongaarse gezantschap verklaar de, dat politiebescherming was aangevraagd omdat politieke de monstranten provocerend zouden zijn opgetreden. Dr. Karl Dumont, de nieuwe consul-generaal der Duitse Bondsrepubliek in Nederland. Hij werd op 27 December 1889 in Breslau geboren. Hij waf werkzaam op het Duitse minis terie van buitenlandse zaken van 1919 tot 1944. In 1939 en in 1944 werd hij om politieke redenen op non-actief gesteld

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1