was een strijd voor de gewetensvrijheid Ned DE 8 OCTOBER-FEESTEN Met lichtjes en liedjes feestelijk ingezet Engelsen en Nederlanders gasten van gemeentebestuur Postzegeltentoonstel ling in het Stedelijk Museum Schild Vanmiddag trekt grote optocht Ook nu dreigt aantasting der geestelijke vrijheid en Ontvangst ten Stadhuize Marktberichten Geen foto's „Tho ken PAGINA 2 MAANDAG 9 OCTOBER 1950 ALKMAAR. Het jaarlijks terugkerende 8 Octoberfeest werd dit jaar, doordat de feestdag juist op Zondag viel, verdeeld over de Zaterdag en Maandag. De Zaterdag stond, zoals alle voor avonden van dit feest, in het teken van de jeugd. In de voor avond stroomden vanuit de buitenwijken honderden kinderen met lampions de binnenstad in, waar zij op het Waagplein werden opgesteld. Om half acht trok een grote stoet van duizenden kinderen begeleid door verkenners en pad vinders met flambouwen door de binnenstad, waar een grote mensen, menigte de stoet gadesloeg. Voorafgegaan door de motorpo litie en het vaandel van de Ontzet vereniging opende het bestuur van de Ontzetvereniging de lange lichtstoet. Talrijke welpen voerden de verlichte V met zich mede, an deren droegen verlichte vossekop- jes of geïmproviseerde vuurfakkels. Over het algemeen was er weinig variatie in de groepen, afgezien van de groep kabouters en enige zelfgemaakte lampions. Sommige groepen maakten zelfs een ietwat i-ommelige indruk doordat er zoveel uitgebrande lampions werden mee gedragen. Uitstekend hadden een groep kabouters de zaak voor et- kaar, die hadden een kruiwagen mee met „reserve-onderdelen" zo dat ze onderweg hun lampions kon den vernieuwen De vier stedelijke muziekcorpsen zorgden voor pittige opgewekte marsmuziek en het ge heel maakte een aardige, vlotte in druk. Een aardige inzet van het 8- Octoberfeest. Na afloop van de lichtstoet ble ven de straten nog lang erg druk en de muziek maakte nog enkele rondjes hetgeen de stemming er danig inhield. Veilen zochten in de late avond nog even verpozing op de kermis, maar erg druk was het op die avond toch niet op het feest- i ^er terrein. velen dit vrolijke spel gadesloe gen. Het feest werd opgeluisterd door versterkte gramofoonmu- ziek. aangeboden door de heer H. Kamper. De optocht voor meisjes in al lerlei zelf bedachte en zelf ge maakte costuums, stelde zich al omstreeks tien uur op in de Breedstraat en trok daarna, op geluisterd door de muziekcorp sen Excelsior en de Postharmo- nie via het Vlaanderhof, de Laat, de Ridderstraat, de Oude gracht, de Koorstraat, de Lange - straat, de Huygbrouwerstraat, de Laat en het Vlaanderhof weer naar het punt van uitgang terug. In ons nummer van morgen hopen wij de prijswinnaars te vermelden. De turndemonstratie op het Hofplein, gegeven door de gym- nastiekverengiingen De Halter en Turnlust, respectievelijk on der leiding van de heren K. Boot en Jaap van Zoonen, trok ook zijn belangstelling. Met het harmoniecorps St. Cecilia voor op, trokken de gymnasten naar het Hofplein, waar de turn- demonstraties en de vrolijke muzieknummers van St. Cecilia elkander afwisselden. Het werd gaandeweg drukker in de binnenstad, waar de vro lijke klanken van het Waag- carillon, bespeeld door de stads- beiaardier, de heer B. J. van Veen, aan de feestelijke De Reveille I Een schuchter herfstzonnetje scheen vanmorgen over de nog slapende stad, toen de eerste klan ken van een feestmars, in de rijk versierde Langestraat gespeeld door het Harmoniecorps Soli Deo Gloria, de Maandagmorgenstilte verstoorde en de burgers opriep naar het feest van Alkmaars Ont zet. Vanaf het hartje van de stad, de Stenenbrug, zette het feest zich in gang. Daar stonden de heren van de reveille-commissie met hun feestelijke hoge hoeden, temidden van enkele honderden kinderen, leerlingen van de hoogste klassen van alle lagere scholen, die onder leiding van hun onderwijzers met vlaggetjes stonden aangetreden. Er was reeds vrij veel publieke belangstelling voor dit vroege ge beuren. Het begin van de muzikale re veille was niet feilloos; 't muziek corps zette het „Wiens Neerland's Bloedt" in inplaats van het Vic- tory-lied, dat hierna onder leiding van Nico Akkerman door de kin deren met muzikale begeleiding van Soli Deo Gloria werd gezon gen. gevolgd door het Wilhelmus. Veel vaart zat er nog niet in deze morgenzang. Na de muzikale ouverture op deze historische plek trok de reveille-commissie met de muziek voorop en gevolgd door de honderden kinderen via de be- vlagde straten, de Langestraat, de Koorstraat, het Ritsevoort en de Kennemerstraatweg naar de Em- mastraat, naar de ambtswoning van de burgemeester, om deze een aubade te brengen. Aubade der schoolkinderen Daar vermeerderde zich, op het geluid van de trommen van het muziekcorps, het publiek, dat al vroeg in de morgen was samengestroomd, zeer snel. Voor het burgemeestershuis stelde zich de schooljeugd op, getooid met oranje en stadskleuren, met vlaggen en vlaggetjes, alsmede, behalve de burgemeester en me vrouw Wytema, ook de officiële Engelse gasten, de Mayor en Mayoress van Bath, Miss Harper en Miss Dorothy Harper en Alk maars ere-burger Mr. Wills. Twee meisjes boden bloemen aan, rode anjers, aan de burge meester van Bath en anjers, in de rode en witte kleuren van de stad aan mevrouw Wytema Een achttal meisjes overhandig de een in oranje gebonden tekst boekje aan het gezelschap, dat de aubade in ontvangst nam. Een groet van kleine wuivende vlaggetjes getuigden van het feestelijk 8 October-enthousias- me van de jeugd die onder lei ding van Nico Akkerman haar aubade begon met het Engelse volkslied ter ere van de gasten uit Bath. Nadat het Wilhelmus weerklonken had, juichten 700 kindermonden het „Leve de burgemeester". Binnen de brede ring van matineus publiek, die zich rondom de zingende jeugd had gesloten, klonk vervolgens „8 October, Alkmaar vrij", „Mooi Holland" en „Wie heeft van Alkmaar niet gehoord", aan de piano begeleid door mevrouw Kleijmeer. De Mayor en de Mayoress van Bath deelden daarna met me vrouw Wytema en de heer Wills een versnapering, chocolade- bloemen, uit aan de kinderen. De christelijke muziekvereni ging Soli Deo Gloria was inmid dels weer terug gemarcheerd naar de Langestraat om vanaf het bordes vanaf het rijk ver sierde en bevlagde stadhuis, en kele nummers koraalmuziek ten gehore te brengen. Van twee uur tot half drie werd het carillon wederom be speeld door de stadsbeiaardier. De grote optocht, welke van middag gehouden wordt, en waarin niet minder dan vijf en twintig praalwagens zullen mee trekken, alsmede een vijftigtal ruiters van de landelijke rijver- enigingen uit eBrgen, Heiloo en De Schermer, gaat langs de vol gende rout: Ramen, Nieuwe Sloot, St. Laurensstraat, Lange straat, Huygbrouwerstraat, Laat, Ritsevoort, Wilhelminnalaan, Ju- lianalaan, Juliana van Stolbergh- laan Zuid, idem Noord, Kenne merstraatweg, Van Everdinge- straat, Emmastraat, Nieuwlan- dersingel, Varnebroek, Linde laan, Van der Meestraat, Nassau- plein, Egmonderstraat, Wester- weg, Scharïoo, Stationsweg, Spoorstraat, Geestersingel, Ber- gerbrug, Zevenhuizen, Gasthuis straat, Kerkplein, Langestraat, Houttil, Marktstraat, Ramen en Doelenveld. DOELMAN—HENGELAAR ALKMAAR. Het was een aar dig ogenblik, gistermiddag voor de aanvang van de wedstrijd RKAFC Texel, De debuterende doelman van de Alkmaarders, J. Kwant, werd voor de tribune gelukgewenst met het door hem behaalde kam pioenschap in de KRO-hengelcom- petitie. De heer J- Smit bood hem namens de clubavondcommissie ove rigens niet alleen felicitaties aan. Ook een asbak in de AFC-kleuren mocht doelman Kwant in ontvangst nemen. Was het deze geste die hem later pal, deed staan te midden van de Texelse stormen ONZE AGENDA GROTE KERK 7.30 u.: laat ste concert Festival 1950, gegeven door de Ned. Herv. OratoriUmvereen. GULDEN VLIES 8 uur: Dansorkest „Riparï". WAPEN v. HEEMSKERK 8 uur: Dans- en showor kest fam. Kok. Vuurwerk Kanaalkade 21.30 NACHTDIENST APOTH. Apoth. Hartong van Ark, Langestraat 1. NACHTDIENST TAXI'S: Adr. Louwe, Geestersingel 26, telef. 2290 BIOSCOPEN: Harmonie: Madame Bovary, 18 jaar; Cinema Americain; De Jazz- Opera, alle leeft.; Victo ria-theater: Paul Vlaande ren en het Z-mysterie, 14 jaar. Voorstellingen 8 u. In de Cinema 2,30, 7 en 9,30 A.F.C.-NIEUWS AFC 1Texel 1 2-1; Grasshop pers 2AFC 2 30; Oudesluis 2 AFC 3 24; Berdos 3—AFC 4 1-3; AFC 5—HSV 4 3—0; Con Zelo 3— AFC 6 2—5; AFC 7—Alkm. Boys 4 0—5. Junioren: Volendam aAFC a 2-0- AFC b—AFC c 3-5. Adsp. Ber- dos'a—AFC a 1-6; Berdos b-AFC d 0—5; AFC f—St. Adelbert b, niet doorgegaan; AFC gHSV c 114; AFC h—AFC i 40; Vitesse c— AFC j 33 Welpen: HSV a—AFC (NAC) 03; Kolp. Boijs 4—AFC (Ajax) 15; Berdos aAFC (ADO) 05. Hoe is 't elftal? en Dat wordt niks, waren ongeveer de uitdruk kingen, die wij Zaterdag en Zondag hoorden. Maar wat wij Zaterdag schreven kwam uit, dat het een mooie kamp zou worden. En dat sfeer de nodige luister bijzetten. Ouden van dagen getracteerd Intussen werden de ouden van dagen niet vergeten. Zoals elk jaar bracht een commissie uit het bestuur van de 8 October- vereniging een bezoek aan de Diaconie en de Pius-stichting, om de ouden van dagen een tractatie aan te bieden, en ze zc te doen meeleven in de alge mene feestvreugde die in de stad heerste. De commissie, wel ke naar de Diaconie ging, stond onder leiding van mr. A. J. M. Leesberg en die welke de Pius bezocht onder leiding van de heer Frits Ringers. De bezoekers uit Bath, die vandaag de gast waren van de 8 October-vereni- ging, maakten de verschillende onderdelen van het programma mee en verschenen dan hier, dan daar, terwijl besturusleden van de Onzet-vereniging van toelichting dienden. Detocht naar het Victory-park Te circa twaalf uur verzamel de zich op de Breedstraat de stoet welke naar het Vitory-park trok. Het muziekcorps Soli Deo Gloria verleende hierbij muzi kale medewerking en vanaf de Breedstraat trok men via de Schoutenstraat, de Langestraat, De Houttil, het Waagplejn, het Fnidsen, de Appelsteeg, de Ach- terdam, de Dijk, de Toren, de Torenberg en de Achterweg naar het Victory-park. Het Alk maars christelijk gemengd koor, begon hier de plechtigheid met het zingen van een drietal toe passelijke liederen, onder leiding van de hèer G. C. Pranger, waarna de heer G. Grondsma enkele strofen van een Geuzen lied declameerde. De voorzitter van de 8 October-vereniging, mr. G. A. de Lange, hield hier na de herdenkingsrede, welke wij elders in dit nummer af drukken. Deze officiële herden king werd besloten met het „Victory-lied" dat dor allen ge zongen werd. ALKMAAR. Voor het eerst sinds jaren is er Zaterdagavond in het Alkmaarse stadhuis een grootse ontvangst geweest door het gemeentebestuur. Deze viel op de eerste plaats ten deel aan de gasten uit Bath, t.w. de mayoress miss Kathleen Harper en haar zuster miss Dorothy Harper, voorts de heer F. C. Wills, ere burger van Alkmaar, mr. R. A. Lyon, de handèlsattaché bij de Britse ambassade mr. Neville Gar dener en enkele anderen. Van Alkmaarse zijde waren uit genodigd zij, die zich op een of andere wijze verdienstelijk had den gemaakt bij het tot stand ko men en onderhouden van be trekkingen tussen Alkmaar en Bath. En dat waren er zeer velen. In de polderkamer ontving de burgemeester met zijn echtgenote de gasten. Om half negen kondig de bode Klaver de eersten aan, om kwart over negen waren de laatsten gearriveerd. Enkele hon derden uit alle kringen en groe peringen van de Alkmaarse be volking hadden in die tussentijd gelegenheid met de Engelse gasten kennis te maken of hun kennisma king te hernieuwen. Toen verza melden allen zich in de raadszaal, die eigenlijk te klein bleek om allen te bevatten. Daar heette bur gemeester Wytema, eerst in het Nederlands, daarna in het Engels, zijn gasten welkom en gewaagde hij van zijn prettige herinneringen aan Bath. Het was al lang niet de eerste keer, dat Bath en Alkmaar elkaar ontmoetten, er is een hech te vriendschap gegroeid en de bur gemeester hoopte van harte, dat deze bestendigd zou mogen blij ven. Waar de ware vrede in de wereld onmogelijk is, als de men sen elkaar niet kunnen vinden, hoopte burgemeester Wytema dat de vriendschapsbanden tussen Alkmaar en Bath mede door deze bijeenkomst, nog hechter zouden worden. De mayoress van Bath beant woordde deze toespraak recht har telijk en gaf uiting aan haar vreugde over haar bezoek aan Alkmaar, een bijzonder charmante stad, zoals miss Harper zeide met een eigen karakter. Hierna bood miss Harper het gemeentebestuur van Alkmaar de Union Yack, de Engelse nationale vlag aan, welke door de burgemeester in dank werd aanvaard. Terwijl de gasten Zich daarna in de verschillende vertrekken van het stadhuis met elkaar onderhiel den, werden verversingen rond gediend en maakte bode van den Brink zich verdienstelijk door het oude orgeltje uit Bath, dat in de hall van het stadhuis stond opge steld, te draaien. was 't. Alle elf onze hulde voor deze keurige overwinning, een over winning bevochten, na twee maal 45 min. alle krachten in te hebben gespannen. Bravo I! Bravissimo!! Het tweede, zwaar gehandicapt moest het onderspit delven. Het 3de 4de, 5de en 6e: prachtoverwinnin- gen. Het 7e, dat hadden wij ver wacht. De junioren waren wissel vallig. De adspiranten heel goed, alleen G. had vergeten het doel dicht te houden, 14 is wel even te veel van het goede. De welpen in competitie? In één woord mooi ge daan, z odoorgaan en jullie worden beste voetballers, nu niet trots worden hoor! Dik en dik tevreden over de uitslagen, zouden wij zeg gen, AFÓers viert 8 October, he laas is er geen clubavond, maar ik durf wel te wedden, dat de AFCers met diverse dames vanavond club avond vieren en zoals altijd op ge paste wijze. Veel plezier. SINGELLOOP 1950 ALKMAAR. Evenals vorige jaar zal er ook dit jaar een Sin gelloop georganiseerd worden en wel op Zondag 12 November om 12.45 uur junloren en om 1.15 se nioren. De start en finish vindt wederom plaats bij hotel Ceres, Helderseweg. De organiserende vereniging is RKAAV Olympus. Het wedstrijd secretariaat is mej. T. Mooy Nieuw- straat 15, Alkmaar. In bepaalde spoedgevallen betref fende organisatie enz. kan men zich telefonisch wenden tot K 2200-4813 t.n.v. J. Smit, Nieuwesloot 97. De juniorenloop is alleen voor ju nioren aangesloten bij de KNAU. De Seniorenloop Is een handicap race voor A, B, C en D klasse dit zijn leden van de KNAU, daarnaast is er een E klasse voor niet KNAU leden b.v. voetballers, gymnasten enz. Opgave voor deelname moet ge schieden voor 1 November bij het wedstrijd secretariaat voor de E- klasse bij J. Smit, Nieuwesloot 97. Tot slot brengen wij het volgende onder uw aandacht. Bij deze wed strijd wordt geen entree geheven, daar de loop op de openbare weg plaatsvindt. Om nu de financiële kosten hieraan verbonden te bestrij den, geeft Olympus steunbonnen uit a f 0,10, deze gelden uitsluitend tot dekking der kosten. Wij zouden nu reeds een aanbeveling willen doen voor deze steunbonnen, dus als U door een der leden wordt aangehou den, tast dan in Uw beurs om een of meerdere bonnen tot U te nemen. De Singelloop 1950 belooft dan op dubbele' wijze een succes te wor den. Vooral voor de toekomst kan dit uitgroeien tot een sportgebeuren van grote vermaardheid. Alkmaar ders zorgt mede dat de leuze van deze dagen gerechtvaardig^ is: Van Alkmaar begon de Victorie., ALKMAAR 9 Oct. 5 paarden 600 —800, 117 vette koeien 500—1025. 30 nucht. kalveren 2575, 104 vette schapen 70125, 157 varkens 1.88 1.95 p.. kg. ALKMAAR Een groot aantal genodigden en belangstellenden hadden zich Zaterdagmiddag in 't Stedelijk Museum verzameld voor de opening van de tentoonstelling van de collectie postzegels van Mr'. Wills uit Bath door de major van Bath, Cllr Miss Kathleen Harper. Ook Miss Dorothy Harper, de ma- joress van Bath en Mr, Wills, ere burger van Alkmaar waren aan wezig. voorts de leden van het Bath-Comité en het bestuur van de Alkm. Ver van Postzegelverzame laars. In zijn inleidend woord heette burgemeester Wytema de major en de majoress van Bath hartelijk welkom in Alkmaar, haar dankend voor de bereidwilligheid deze ten toonstelling te willen openen; aan Mr. Wills bracht hij dank voor het afstaan van zijn collectie postzo- gels over Nederland en Koloniën voor deze tentoonstelling, waarvan de baten ten goede zullen komen aan de versteviging van de cultu rele betrekkingen tussen Alkmaar en Bath. Nadat een zoontje van weth. Bakker Miss Harper bloetnen in de stadskleuren had aangeboden, waarvan zij op haar beurt Burge meester Wytema en Mr. Wills een anjef. in de rever stad, hield de major van Bath, Miss Harper een korte toespraak, waarin zij er haar vreugde over uitsprak een bezoek aan Alkmaar te kunnen brengen ter gelegenheid van het 8-Octoberfeest. Zij sprak de beste wensen uit voor de goede vriend schap tussen Bath en Alkmaar en dankte Mr. Wills, dat hij door zijn unieke verzameling postzegels voor deze tentoonstelling af te staan, 'n bijdrage tot dit doel geleverd had. Met de wens, dat de tentoonstelling druk bezocht mocht worden, ver klaarde Miss Harper deze voor ge opend. Mr. Wills sprak er zijn voldoe ning over uit, dat zijn collectie op zo keurige wijze hier was gearran geerd en bood uit erkentelijkheid hiervoor een zeldzame album met postzegels van Indië aan aan de heer J Lienesch, secr.' van de Alk maarse philatelistenclub, die bij het rangschikken van de collectie zo'n werkzaam aandeel had. Het was een album, uitgegeven ter ge legenheid van het in 1939 te Buenos Aires internationaal congres van postzegelverzamelaars. Hierna werd de tentoonstelling bezichtigd, die WIM SONNEVELD S CABARET at .kma ar. De belangstelling voor de Zaterdagavondvoorstelling van Wim Sonneveld's Cabaret was maar matig. Do wegblijvers heb ben echter niet zo veel gemist, want over het geheel genomen was het maar een matige vertoning. De eerste sketch vormde al een heel ongelukkig begin. Van het gespro kene ging veel verloren, zoals ook later op de avond meermalen het geval was. Van het bonte programma over dromen en fantasieën vonden wij slechts enkele nummers volkomen geslaagd en het aanzien en aanhoren waard. De meeste kon den ons helemaal niet bekoren; sommige nummers waren beneden de maat, 'n enkel zelfs beneden peil. Tot de bestgeslaagde num mers rekenen we de Dagdroom van Lia Dorana, die op een tekst van Annie Schmidt de gedesillusioneer de vrouw vertolkte. Ook Hetty Blok had een paar succesnummers in Dagmerrie, waarin de leegheid van de moderne jeugd aan de kaak ge steld wordt en in Mistrust, waarin zij een tekst, eveneens van Annie Schmidt, op boeiende wijze voor droeg. De ernstige nummers, zoals de Kinderfantasie konden wij even eens waarderen. Voor het overige was het een vrij zouteloos program ma, dat wij voor 'n volgende keer zeker niet zouden aanbevelen. GEVONDEN VOORWERPEN Ovep het tijdvak van 16 t/m 30 September 1950 ALKMAAR. 1 Gedeponeerd aan het Bureau van Politie te Alkmaar en aldaar te bevragen op Maandag, Woensdag en Vrijdag van 11.30 tot 12.30 uur. Contactsleutel auto; kinder hand tas; bagageriem; bos sleutels aan kettinkje; kinder schoudertasje; ceintuur; grijze Ceintuur; actetas met boeken; kous; autoped; mili taire baret; bruine muts; ceintuur van jongensjas; ballpoint: blauwe alpino; herenhandschoen; padvin- dersriem; zwart zijden damestasje; herenhandschoen; kindertasje wind jack; bruine benzinedop; kinder schoentje: ceintuur; kinderjasje; spons; schop; bruine ceintuur; vis tuig; schoudertas; onder- en boven- gebit; negatief in zakje; sjaal; lips- sleutel; zwarte alpino; teddybeertje; wit kruisje; portemonnaie. 2 Als gevonden aan het Bureau van Politie aangegeven .alwaar op bovengenoemde tijdstippen 't adres van de vinder is te verkrijgen. Gewicht 500 gr.; portemonnaie; parapluie; actetas met boeken; por temonnaie; bril; contactsleutels; bos sleutels; autoped; vulpen en vulpotlood in étui; muntbiljet; por temonnaie met weekkaart N.S.; schakelriem; kindertasje; damestas je; zakmesje; zwarte portemonnaie jongensjasje; hondenriem; kinder cape; breiwerk; zakmesje; lap stof; portemonnaie; badhanddoek; wollen vest; portemonnaie met 'inhoud: sjaal; zakdoek; portemonnaie met inhoud; klompschoentjes; hand schoen; actetas; ballpoint tuinslang; kinderkettinkje; armbandhorloge; dasspeld; portemonnaie met inhoud; rozenkrans; bril; haarstrik; bood schappentas; étui met inhoud baby dekentje; stempel; bruine alpino; parapluie; parapluie; gewicht 1 kg. padvindersriem 25-IARIG BESTAAN R.K. HUISHOUDSCHOOL TE BERGEN Reünie van oud-leerlingen Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de R.K. Huishoud school der E. E. Zusters Ursulinen te Bergen, hebben een 250 tal oud leerlingen gisteren in de St. Joseph- stichtlng een uistekend geslaagde reünie gehouden. Om 12 uur wer den de reünisten door de directeur, de Z. E. Rector Slijkerman verwel komd. Alle E. E Zusters waren daarbij aanwezig, ook die voorheen aan de school waren Verbonden, maar nu elders werkzaam zijn Tijdens het feestelijk diner voer de een der oud-leerlingen het woord en heeft namens allen een envelop pe met inhoud aangeboden, bestemd om een volledige kath. encyclopedie te kunnen aanschaffen. Het spreekt van zelf, dat op deze dag vele oude herinneringen nog weer eens zijn opgehaald, nieuwe wederwaardigheden zijn verteld en oude vriendschapsbanden weer zijn verstevigd. Aan het slot dankte een der re- WEERSVERW ACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandagavond tof Dinsdagavond: ENIGE REGEN Geleidelijk toenemende be wolking met morgen enige re gen. Zwakke tot matige, in de kuststreken later krachtige Zuid-Westelijke wind. Stijging van temperatuur. Benoeming Bisdom Haarlem Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot Assistent in de St. Gerardus Majella Stichting te Voorhout de Weleerw. heer J. W. Redeker, voorheen kapelaan te Rotterdam (H. Antonius Abt.). De 20.000 op nr. 16300 In de tweede klasse van de 511e Staatsloterij le Uist viel de prijs van f20.000 op nr. 16300. tot en met Woensdag a.s. voor het i unisten voor de prachtig verzorgde publiek toegankelijk is. en geslaagde dag, welke ongetwij- C E STRIJD TEGEN SPANJE Sport, spel en muziek De morgenuren werden ge vuld met een turndemonstratie op het Hofplein, een volksfeest voor de jongens en een gecostu- meerde optocht voor en door de meisjes. Op de Laat, tussen de Brillensteeg en de Schouten straat, vermaakten de jongens zich met doelschieten en een hinderniswedloop, terwijl aan weerskanten op het trottoir ALKMAAR. Voor het eerst hield hedenmiddag de nieuwe voorzitter van de 8-October-Vereniging, Mr. G. A. de Lange de herdenkingsrede bij de officiële herdenking in het Victoriepark. in het kort een beeld te hebben geschetst van de moeilijkheden, die de burgers ten tijde van het verzet tegen de Spaanse overheersing het hoofd hadden te bieden en van de ellende, waaraan zij werden prijs gegeven, wanneer hun stad of dorp door de Spaanse legers was ingenomen, betoogde de feestredenaar, dat het de gewe tensvrijheid was en het verlangen, om. die geestelijke vrijheid te behouden, die de burgers moed gaf om zovele gevaren te trotseren en zoveel lijden te verduren. Gewetensvrijheid Het was een tragisch conflict, dat zich in de jaren 15601600 in de Nederlanden afspeelde; een conflict, dat het gevolg was van de vervreemding tussen een koning en zijn volk. Sinds zijn vertrek naar Spanje in 1559 geraakte Koning Philips ook geestelijk steeds meer ver- i wijderd van zijn volk en hij vermocht niet te doorzien, hoe dit volk van kooplieden en zeevaarders, handwerks lieden en boeren één zaak bovenal ter harte ging: de vrijheid van consciëntie en de wens zijn zaken op dat stuk zelf te mogen behartigen. De eerbiediging van ieders consciëntie vormde de grondslag voor het verzet en de overtuiging, dat elk gezag, dat dit fundament der menselijke waardigheid aantast, zijn rechtsgrond verliest, gaf de burgerij moed tegen de Spaanse overheersing. Het Verbond der Edelen in 1566 poogt nog een conflict tussen vorst en volk te voorkomen door afschaffing van de scherpe „plakaten" te verzoeken, die indruisen tegen de rechtsovertuiging van het gehele volk, zonder onderscheid van religie. Doch de zin van dit verzoek van het naar vrijheid dorstende volk drong niet door tot de koning in Madrid. Hij besluit met de wapenen de beroering te onderdruk ken. Het drama gaat zich voltrekken. Stad voor stad Alva wordt gezonden, om met de wapenen orde en onderwerping te herstellen. Een huurleger van 15000 Spaanse en Italiaanse krijgers onder aanvoering van Alva's zoon, Don Frederik, tr.ekt moordend en brandend door de Nederlanden. Mechelen is de eerste stad, die op 2 October 1572 ge nomen wordt en vreselijk getuchtigd. Dan volgt Dender- monde, waarna Don Frederik noordwaarts trok. Op 16 November wordt Zutphen bestormd en veroverd; de be volking werd bijna totaal uitgemoord. Deventer, Zwolle en Kampen ondergaan eenzelfde lot en Amersfoort geeft zich, met het schrikbeeld van Zutphen voor ogen, al spoedig over. Naarden valt na enig verzet en wordt op 1 December 1572 verbrand en uitgemoord. Haarlem wordt daarop door 30.000 man belegerd, slechts verdedigd door 4000 man. Na zes maanden, op 12 Juli 1573, moest de benauwde veste zich op genade of ongenade overgeven. Diepe indruk overal. De zaak der vrijheid scheen ver loren. Alva wist van geen ophouden en trok noordwaarts, naar Alkmaar; evenals Haarlem een belangrijk strate gisch punt. Met de val van Alkmaar, het hart van Noord- Holland, zou ook voor het Noorderkwartier het pleit beslecht zijn. Het beleg voor Alkmaar 16 Juli verschijnen de eerste troepen voor Alkmaar. Nog net bijtijds is een klein garnizoen onder Cabeliau en Ruichaven de stad binnengekomen. Wallen en poorten worden ijlings versterkt. Eind Augustus volgt de Spaanse hoofdmacht en wordt de stad volledig ingesloten. Meer dan zes weken verdedigen zich burgers en garnizoen tegen de onophoudelijke aanvallen. Als Alkmaar valt, liggen Kennemerland en West-Friesland voor de vijand open! Doch het onverwachte geschiedt. Ontmoedigd door de besliste verdediging en verontrust door het wassende water, dat door de geopende sluizen en dijken het lage land rond Alkmaar begint te overstromen, wordt op de avond van 7 October de aftocht geblazen in de Spaanse gelederen. Op de vroege morgen van 8 October is de vijand geweken. ALKMAAR IS ONTZET, Als een klaroenstoot gaat het bericht van de bevrij ding door stad en land! Het keerpunt is gekomen. En al was de beslissing in de strijd tegen Spanje nog niet gevallen, de morele kracht van deze historische ge beurtenis van Alkmaar's ontzet, die uitging over geheel het bedreigde land, was van niet te onderschatten be tekenis. Ook nu...., Meer dan ooit gevoelt thans een groot deel van de wereld zich bedreigd door geweld, gepaard gaande met een voor onze gevoelens onaanvaardbare aantasting der geestelijke vrijheid. En wederom bezint men zich nu in veel groter ver band op de verdediging van de menselijke waardig heid. Dankbaar diepen wij te herdenken de Nederlanders van de 16de eeuw, die goed en bloed over hadden voor de verdediging en de handhaving van die eerste der mense lijke waardigheden: de vrijheid des geloofs en van het geweten. Zo houdt de herdenking van Alkmaar's Ontzet het besef levend, dat ook op dit ogenblik nog de volkeren hebben te waken voor de verdediging van die allereerste beginselen der menselijke waardigheid, met het verlies waarvan aan het leven alle zin schijnt te ontvallen. Daarom is de herdenking van Alkmaar's Ontzet een ereplicht jegens allen, die in deze vrijheidsstrijd het hoogste gaven. En met de krans aan het Victoriebeeld huldigen wij mede de nagedachtenis van Prins Willem van Oranje, de man, die met Gods hulp dit volk leidde in zijn ge rechtvaardigde strijd. feld bij allen nog lang In herinne ring zal blijven. Interessant is het wel nog even te memoreren, dat de R.K. Huis houdschool ln 1925 begon met 5 in terne- en 22 externe leerlingen en dat het internaat thans 96 interne en 120 externe leerlingen telt. S.N.A. Dammen H.H.-WAARD. De onderling gespeelde wedstrijden van deze week lulden als volgt: P. GroenveldA. Hoogeboom 20 C. GroenveldA. Smit 20 L. KonijnK. Kloosterboer 11 K. OudhuisW. Konijn 20 G. Appelman-J. Komen 20 J. BerkhoutTh. Bankras 20 Jac. AppelmanJac. Borst 02 A. OudhuisS. Steur 02 DE JUBILERENDE IJSCLUB BURGERBRUG. In Januari a.s. bestaat onze plaatselijke ijsclub 70 jaar. Ter voorbereiding en als financiële basis voor dit jubilé organiseert het bestuur in Novem ber a-s- een tweedaagse fancy-fair, waarover nog nadere bijzonderhe den zullen volgen. Ook zal er dan een grote verlo ting worden gehouden. Nu worden onze dorpsgenoten verzocht om voor deze verloting producten van huisvlijt beschikbaar te willen stel len! Tijdens de langer wordende avon den kan er nog veel ontstaan: ge knoopte kleedjes, sierkussens, haak werk, cartonarbeid, hout- of lino leumsneden. ?nij- en figuurzaag- werk, metaalarbeid. Aan de slag! De fraaiste inzendingen worden met een prijs gehonoreerd. Dezer dagen verscheen hierom trent een circulaire, welke huis-aan- huis wordt bezorgd. Het bestuur is benieuwd naar de voortbrengselen van onze kunstnijverheid. AVENHORN, 7 Oct. Grove schot 8.60, Midd. 8.20, 1500 kg; 40.500 kg Witte kool 4—4.40; 18500 kg Rode kool 4—11.20; 700 kg Chi nese kool 5.60—8.60; 10500 kg Gro- ve Uien 56.20; Gewone uien 6.30 —7.30; Driel 7.50—8,50; 22700 kg Bieten I ronde 6.206.70; Bieten II 4—4.20; 16800 kg Peen II 2.80— 4.80; Peen III 4.60—5.70; XV 4.10— 4.30; 2750 kg Slabonen I 50—53 p. 100 kg; n 38,20—48.00; m 21,10— 37.80. TEXEL. De lezer zal ver geefs gezocht hebben naar foto's, die betrekking hebben op de installatie van burge meester C. de Koning te Texel. Dit heeft echter zijn reden. Op ons verzoek had onze correspondent zich met een Texelse fotograaf in verbin ding gesteld, doch de loco burgemeester wenste deze niet toe te laten onder mededeling, dat, wilden wij en andere dag bladen foto's hebben, wij ons maar in verbinding moesten stellen met de Texelse Cou rant. Alleen aan de fotograaf van dit nieuwsblad had hij toestemming willen verlenen, „omdat er geen ruimte meer was en omdat dit het plaatse lijk blad was". Wij hebben echter persoon lijk kunnen constateren, dat er van gebrek aan ruimte abso luut geen sprake was, wel dat het hier ging om bevoorrech ting van een nieuwsblad, dat 's Woensdags en 's Zaterdags verschijnt, zodat de verschil lende dagbladen de foto's eer der zouden hebben gebracht. Terecht heeft onze corres pondent tegen deze handel wijze geprotesteerd, een han delwijze, die op bevoorrechting wijst en die zeker de overheid niet mag aangrijpen om ande ren te weren bij een plechtig heid die geheel en al openbaar is. Bevoorrechting is een zeer gevaarlijk wapen in handen van een overheid en waar het hier ging om enkele dagbladen van verschillende richtingen, had de loco-burgemeester moeten begrijpen, dat de ge hele bevolking van Texel, on geacht de principes, het recht had, zij het dan door middel van foto's, getuige te zijn van de plechtigheden. De loco-bur gemeester had voorts moeten bedenken, dat jaarlijks dui zenden Nederlanders Texel bezoeken en voor dit eiland een warm plaatsje in hun hart hebben bewaard, zodat ge beurtenissen als deze burge meesters-installatie door dui zenden meer Nederlanders wordt gevolgd, dan alleen de lezers van de Texelse Courant. De dagbladen zullen dan zelf hun houding bepalen of kun nen in hoffelijk overleg tre den. Doch niet op deze wijze. Dit was geen juiste beleids- houdinq van de loco-burge meester. LEIDEh Schiphol O. L. Vroi van de terug n den in kapittel gebruik view mei over het Dom Mau lander; hij lem, vanwa; huisde naar der leerde bollenkweker plantenkund cus te Leide naar Califon cus in dienst nair Dohérr menconserva Tien jaren alvorens hr en priester Op 35-jarige het klooster Kentuckij tot 1947 bl wezen om een nieuw in de onh Utah. Deze nieu de tastbare dat de roepi tenleven in zijn. De eeri 100 jaar gel monniken ders, zeer vee jaar kwamen pingen uit aantal consta Nu op het zes kloosters veer 700 monn van Dom monniken jaar reeds maandelijkse Europa kwar bij, zodat m< uit te zwerm klooster te stl Thomas de man Op onze Merton, schi ringsberg en zeide de abt: samengeleefd Gethsemané, intiem." Dit onderwerp ze abt weerde af. als zou M Trappist zijn zin zou tonen me dan voor nerlijke Trapp Mehton, zeide 100"'0 Trappist maar uit gehc zijn overheden schrijven; het als zij het hem Merton, zeide vorig jaar pr ge.eft les aan de abdij. Hij cel tussen zijn schrijft, schrijft wat ons, die zijn ken kennen, we Van 13 Octofc ber a.s zullen Museum te werken te zie jarige mevroi Robertson Mc „grandma Moses, een roemd en poi begon met de de schilderkur leeftijd. Dit tersadvies tef tiek. Voordie Moses nog aangeraakt, jes gaf mevrou vrienden. Late paar werkjes de prijs van maakt zij voor liefst 3000 dol ma Moses tijd ging van een een van haar

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2