Nederlandse bloembollenkweker werd Amerikaans Trappist De Oost-Duitse moeders moeten naar de fabrieken Wandeling door een Franse cijferdoolhof 260.000 kinderen naar communistische internaten Schilderen op doktersadvies Hoofdpijn Zuivering in Oostenrijk - □rktberichten Geen foto's INTERVIEW OP DE VALREEP Hem volgden 'n cowboy en 'n bombardementspiloot Thomas Merton ken ik intiem" Fransman verdient theoretisch f 150.— per maand Grondslag voor gezond gezinsteven" „Gelijk aan de man" r' Alle communisten moeten uit de openbare dienst Naar wij vernemen: Blijft er voldoende werkgelegenheid? MAANDAG 9 OCTOBER 1950 PAGINA 3 [VERWACHTING i door het K.N.M.I. te ldig van Maandagavond avond: regen Lijk toenemende be- met morgen enige re- rakke tot matige, in de ■ken later krachtige estelijke wind. Stijging nperatuur. ine Bisdom Haarlem de Bisschop van Haar- jenoemd tot Assistent in rardus Majella Stichting it de Weleerw. heer J. r, voorheen kapelaan te (H. Antonius Abt.). „000 op nr. 16300 -eede klasse van de 511e •ij le lijst viel de prijs op nr. 16300. en nog lang in herirme- jvem nt is het wel nog even ■ren, dat de R.K. Huis in 1925 begon met 5 in- 22 externe leerlingen en temaat thans 96 interne- erne leerlingen telt. ,N.A. Dammen \ARD. De onderling wedstrijden van deze :n als volgt: eldA. Hoogeboom 2—0 eldA. Smit 20 K. Kloosterboer 11 isW. Konijn nanJ. Komen utTh. Bankras lmanJac. Borst isS. Steur 2—0 2—0 2—0 0—2 0—2 BILERENDE IJSCLUB 1RBRUG. In Januari it onze plaatselijke ijsclub Ter voorbereiding en als basis voor dit jubilé rt het bestuur in Novem- en tweedaagse fancy-fair, nog nadere bijzonderhe- volgen. 1 er dan een grote verlo- len gehouden. Nu worden rpsgenoten verzocht om verloting producten van beschikbaar te willen stel de langer wordende avon- er nog veel ontstaan: ge- tleedjes, sierkussens, haak- xtonarbeid, hout- of lino- en. snij- en figuurzaag- etaalarbeid. Aan de slag! iste inzendingen worden prijs gehonoreerd, dagen verscheen hierom- circulairc. welke huis-aan- ■dt bezorgd. Het bestuur is 1 naar de voortbrengselen kunstnijverheid. HORN, 7 Oct. Grove 50. Midd. 8.20, 1500 kg; g Witte kool 44.40; 13500 kool 411.20; 700 kg Chi- >1 5.60—8.00; 10500 kg Gro- 56.20; Gewone uien 6.30 Driel 7.50—8.50; 22700 kg ronde 6.20—6.70; Bieten II 16800 kg Peen IX 2.80 en III 4.60—5.70; IV 4.10 50 kg Slabonen I 5053 p. II 38,2048.00; m 21,10 CEL. De lezer zal ver- qezocht hebben naar die betrekking hebben installatie van burge er C. de Koning te Texel, heeft echter zijn reden, ons verzoek had onze pondent zich met een se fotograaf in verbin- qesteld, doch de loco- meester wenste deze niet laten onder mededeling, lilden wij en andere dag- n foto's hebben, wij ons in verbinding moesten n met de Texelse Cou- Alleen aan de fotograaf lit nieuwsblad had hij imming willen verlenen, at er geen ruimte meer >n omdat dit het plaatse- lad was". j hebben echter persoon- unnen constateren, dat er gebrek aan ruimte abso- geen sprake was, wel dat lier ging om bevoorrech- van een nieuwsblad, dat tensdags en 's Zaterdags •hijnt, zodat de verschil- dagbladen de foto's eer zouden hebben gebracht, recht heeft onze corres- ,ent tegen deze handel- geprotesteerd, een han- ijze, die op bevoorrechting en die zeker de overheid mag aangrijpen om ande- te weren bij een plechtiq- die geheel en al openbaar 'ev oor rechting is een zeer arlijk wapen in handen een overheid en waar het ging om enkele dagbladen verschillende richtingen, de loco-burgemeester ten begrijpen, dat de ge- bevolking van Texel, on- ■ht de principes, het recht zij het dan door middel foto's, getuige te zijn van \lechtigheden. De loco-bur- eester had voorts moeten mken, dat jaarlijks dui- len Nederlanders Texel teken en voor dit eiland warm plaatsje in hiin hart b en bewaard, zodat ge- rtenissen als deze burge- isters-installatie door dui- len meer Nederlanders dt gevolgd, dan alleen de rs van de Texelse Courant, dagbladen zullen dan zelf houding bepalen of kun- in hoffelijk overleg tre- Doch niet op deze wijze. •it was geen juiste beleids- dinq van de loco-burge LEIDEN (K.N.P.) Dezer dagen vertrok per K.L.M. van Schiphol Dom Maurice Lans, abt van het Trappistenklooster O. L. Vrouw van de Allerheiligste Drieëenheid in de staat Utah van de Verenigde Staten van Amerika. Dom Maurice Lans keert terug naar zijn abdij na een verblijf van ongeveer twee maan den in Europa; hij was naar Europa gekomen om het generaal kapittel te Citeaux bij te wonen en maakte van de gelegenheid gebruik om een pelgrimsreis naar Rome te maken. In een inter view met de verslaggever van het K.N.P. vertelde hij uitvoerig over het Trappistenleven in Amerika. Dom Maurice Lans is een Neder lander; hij werd geboren in Haar lem, vanwaar de familie later ver huisde naar Warmond. Van zijn va der leerde hij het vak van bloem bollenkweker, later leerde hij de plantenkunde in de Hortus Botani cus te Leiden. In 1907 vertrok hij naar Califoraië, waar hij als botani cus in dienst kwam bij een million- nair Dohérr in het beroemde Pal- menconservatorium te Los Angeles. Tien jaren heeft hij daar gewerkt alvorens hij zijn plan Oj, Trappist en priester te worden uitvoerde. Op 35-jarige leeftijd werd hij in het klooster van Gethsemané in Kentuckij priester gewijd, waar hij tot 1947 bleef, toen hij werd aange wezen om als abt met 34 monniken een nieuw klooster te gaan stichten in de onherbergzame bergen van Utah. In Amerika herleeft de Orde der Trappisten Deze nieuwe stichting is een van de tastbare bewijzen van het feit, dat de roepingen voor het Trappis tenleven in Amerika zeer talrijk zijn. De eerste Trappisten kwamen 100 jaar geleden naar Amerika, de monniken waren meestal buitenlan ders, zeer veel Fransen; tot voor 30 jaar kwamen er practisch geen roe pingen uit Amerika en bleef het aantal constant en om de 80. Nu op het ogenblik zijn er reeds zes kloosters met in totaal onge veer 700 monniken. Jn het klooster van Dom Lans, waar hij met 34 monniken begon, zijn er na drie jaar reeds 72; tijdens het twee maandelijkse verblijf van de abt in Europa kwamen er weer 7 novicen bij, zodat men er aan denkt weer uit te zwermen en weer een nieuw klooster te stichten. Thomas Merton, Raymond en de man van de atoombom Op onze vraag, of hij Thomas Merton, schrijver van de Loute ringsberg en andere boeken, kende, zeide de abt: „Ik heb lang met hem samengeleefd in het klooster van Gethsemané, ik kon hem zéér, zéér intiem." Dit antwoord maakte het onderwerp zeer delicaat, doch de abt weerde weer resoluut het idee af, als zou Merton een Amerikaans Trappist zijn m die zin, dat hij meer zin zou tonen voor uiterlijke recla me dan voor het eigenlijke diep-in- nerlijke Trappistenleven. Thomas Mehton, zelde hij, is voor alles 100"'o Trappist en hij schrijft alleen maar uit gehoorzaamheid, omdat zijn overheden hem gebieden te schrijven; het zou hem lievPr zijn als zij het hem verboden. Thomas Merton, zeide hij, is voor alles vorig jaar priester gewijd; hij geeft les aan de theologanten van de abdij. Hij werkt in zijn kleine cel tussen zijn hoeken en als hij schrijft, schrijft hij in een ruk door, wat ons, die zijn zwaargeladen wer ken kennen, wel verwondert. Ook Dom Raymond, de schrij ver van het in het Nederlands vertaalde geestige boek „Gelijk Spel", kende hij persoonlijk. De in dat boek beschreven leke- broeder is geen fantasie, maar is de juiste tekening v. d. broeder, die Dom Lans zeer lang heeft gekend en die van cowboy Trappist werd zonder zijn mar kante cowboy-aard te verliezen deze broeder overleed een jaar geleden. ÓT Ook de man, die in 1945 de a- toombom op Hiroshima gooide en daarna Trappist werd, is een zijner medebroeders, doch bijzonderheden hierover kon of wilde de abt niet geven. Bijna boos ontkende hij de boze praatjes, als zouden deze drie figuren van plan zijn uit het kloos ter te treden. „Zij zijn met hart en ziel Trappist en niets anders." Chinese Trappisten in Canada Van Dom Maurice Lans verna men wij ook voor het eerst, dat de Chinese Trappisten van de abdij Notre Dame de Liesse de Tsjeng- tingfoe, na naar het Zuiden van China te zijn gevlucht, nu een eigen klooster hebben gesticht in Canada alvorens daarheen te vertrekken, zij waren met ongeveer 20 Chinezen hehben zij eèn tijd bij Dom Lans in de abdij vertoefd. Deze mensen, die door de Chinese communisten wor den verjaagd en vervolgd, „of schoon zij betere communisten zÜn dan de communisten zelf, maar dan Christelijke communisten", hebben nu rust gevonden in Canada; hun abt, Dom Li, is teruggegaan naar China om de rest van de verstrooide kudde bijeen te garen en allen naar Canada over te brengen. Millionnair, die niets berit Lang spraken wij met deze ster ke persoonlijkheid, die zijn echt Nederlandse huiselijkheid behield evenzeer als zijn moedertaal, die hij na 43 jaar afwezigheid nog zeer vlot spreekt. Hij sprak over het ka tholieke leven in Amerika met Veel waardering, doeh wees er als grote fout aan, dat de godsdienst wel in de verenigingen en organisaties wordt geleerd, maar niet in de kring van het gezin. Over zijn reis naar Rome zeide hij: „Ik ben er werkelijk gesticht". Op onze misschien wat domme vraag, waarom hij niet bij zijn haas d.e millionnair. was gebleven, om ook rijk te worden, kwam dit pit tige antwoord; „O, maar ik ben ook millionnair volgens het woord van St. Paulus: „Wij hebben alles, om dat wij niets bezitten". „En nu ga ik terug naar de ber gen van Utah, ik ben God dankbaar dat ik mijn familie heb mogen ont moeten maar ik hen Trappist en 'n Trappist hoort in zijn klooster om daar te leven volgens de regels van de H. H. Robertas en Bernardus, waarvan wij in Amerika nooit een duimbreed zullen afwijken. HET ST. JOZEFGESTICHT TE BODEGRAVEN Oproep aan oud-leerlingen Op 15 October a.s. -zo schrijft men ons hopen de Eerw. Zusters Franciscanessen van het Sint Jozef - gesticht te Bodegraven, de dag te herdenken waarop vóór 75 jaar de eerste leden van hun congregatie, komende van Salskotte in Duits land, zich in deze gemeente ves tigde. Wij behoeven niet op te sommen op hoevelerlei wijze de Eerw. Zus ters zich in de loop der jaren in deze gemeente verdienstelijk heb ben gemaakt. In verband met het bovenstaande, heeft zich een comité gevormd, dat zich ten doel heeft ge steld de Eerw. Zusters ter gelegen heid van de viering van dit heug lijk feit, een cadeau aan te bieden, dat zal bestaan in de aankleding en inrichting van de nieuw te bouwen ziekenzaal van het Sint Jozefge sticht. Hiervoor is een flink bedrag no dig, waarom dus aller medewerking noodzakelijk is. Het ligt in de be doeling ook de oud-leerlingen en pensionnairen die hun opvoeding in deze inrichting hebben ontvan gen, in de gelegenheid te stellen hun bijdrage aan dit sympathieke doel te verlenen. Wij vertrouwen, dat vele Leerlin gen en pensionnairen dit bericht zullen lezen en van hun medeleven blijk zullen geven. De bevolking van Seoel is uit de bergen, waar tijdens het gevecht om de stad tussen de Noord-Koreanen en de troepen der Ver Naties dekking werd gezocht, in de Zuid-Koreaanse hoofdstad teruggekeerd. Waar eens hun woningen waren, treffen zij nu puinhopen aan. OMVANGRIJKE DIEFSTAL VAN TEXTIELGOEDEREN Dieven hebben uit een Haagse opslagplaats van textiel voor een waarde van twintigduizend gulden textielgoederen gestolen. De in brekers forceerden de deur van het pakhuis aan de straatzijde en zij gebruikten waarschijnlijk voor hte transport van de goederen een motorvoertuig. (Van onze correspondent) BERLIJN, Oct. Door oorlogsgevaar en politieke spanningen bijna over het hoofd gezien, vinden in onze tijd soms gebeurte nissen plaats, die de aandachtige toeschouwer toch even de adem doen inhouden. Een dergelijke gebeurtenis is de wet over de bescherming van moeder en kind en de rechten van de vtouw, die de Oost-Duitse regering heeft afgekondigd. In deze wet wordt een aanslag gepleegd op de onaantastbaarheid van het gezin en de waardigheid van de vrouw, welke voor Weste lijke begrippen ondenkbaar is. Nochtans zegt de regering ervan, dat zij de grondslag is voor de „ontplooiing van een gezond gezinsleven"! Het onderscheid tussen ge huwde en ongehuwde moeders is in deze wet volkomen ver dwenen. Daar begint het al mee! Ongehuwde moeders zullen voortaan niet meer voor hun kinderen behoeven te zorgen, doch deze kunnen afstaan aan communistische opvoedingsinsti tuten. Alle kosten hieraan ver bonden, worden door de rege ring gedragen. Van 13 October tot 9 Novem ber a.s zullen in het Gemeente Museum te 's-Gravenhage de werken te zien zijn van de 90- jarige mevrouw Anna Mary Robertson Moses, of kortweg „grandma Moses". Grandma Moses, een in Amerika be roemd en populair schilderes, begon met de uitoefening van de schilderkunst op 76-jarige leeftijd. Dit deed zij op dok tersadvies tegen haar rheuma- tiek. Voordien had Grandma Moses nog nooit een penseel aangeraakt. Haar eerste stuk jes gaf mevrouw Moses weg aan vrienden. Later wist zij een paar werkjes te verkopen tegen de prijs van 3 dollar, en nu maakt zij voor haar primitieven liefst 3000 dollar. Links Grand ma Moses tijdens de vervaardi ging van een schilderij, onder een van haar voltooide werken. Ssili - :m Gehuwde moeders zullen uit hun gezinnen worden genomen en naar de fabrieken worden gezonden. Dat heet dan een blijk van ge lijkberechtiging Eindelijk krijgt ook de gehuwde vrouw de ge legenheid zich even actief als de man in het bedrijfsleven in te schakelen. Haar kinderen brengt zij naar z.g. kinderkribben, die in staat moeten zijn 260.000 kin deren op te nemen. Voor de uitbreiding van deze kinderkribben werden veertig millioen mark ter beschikking gesteld. Alle ondernemingen en bedrijven zijn verplicht hun vrouwelijk personeel in sterke mate uit te breiden, terwijl de arbeidsbeurzen de gehuwde vrouwen naar die fabrieken zul len zenden, waar zij het drin gendst nodig zijn. Frecies zoals in de tijd van Hitier Bepaalde sociale voorzienin gen, zoals een premie van vijf tig mark bij bevalling, extra premies van honderd tot vijftig mark te beginnen bij het derde kind, extra-rantsoenen enz. moeten deze aanslag op het gezinsleven camoufleren. Het enige wat instemming verdient is, dat abortus nu straf baar wordt gesteld, maar daar voor golden zeker geen morele overwegingen. Bij de wet van Februari 1946 was dit in Oost- Duitsland uitdrukkelijk toege staan en deze wet werd toen door de communisten gevierd als een belangrijke mijlpaal op de weg naar gelijkberechtiging der vrouw. De ontzagwekkende verwoes tingen, die deze wet heeft aan gericht, hebben de communisten gedwongen op de dwalingen huns weegs terug te keren. Bloot stoffelijk belang is de enige drijfveer, die de commu nisten tot een herziening van hun eenmaal ingenomen stand punt gebracht heeft. Alles is on dergeschikt aan de belangen van te Staat De huisvrouwen wor den twt hun gezinnen gesleept De kinderen worden naar com munistische internaten gebracht, terwijl de kinderrijkdom wordt bevorderd, omdat het belang van de communistische Staat dit eist. Het is precies zoals in Hit- Iers tijden. Zelfs de premie op het ter wereld brengen van kin deren, om het even of zij uit gehuwde dan wel uit ongehuw de moeders geboren worden, ontbreekt niet. Men verwacht nu ook, dat de regering de strijd tegen de Kerk nog zal verscherpen. Door ge noemde wet heeft zij iedere ver zoening met de Kerk onmogelijk gemaakt en bewezen voor Haar leer en opvattingen geen enkei respect te bezitten. Als eerstvolgende stap neemt men aan, dat de regering-Grote- wohl zal trachten het benoemen in geestelijke ambten geheel aan zich te trekken en een commu nistische Staatskerk te vormen. Allereerst zal zij proberen haar wil in protestantse kringen door te zetten, omdat hierin enkele zeer sterk communistisch gezin de dominee's worden aangetrof fen. En daarna zal het de beurt zijn aan de katholieken. Op het bisschoppelijk ordinariaat te Berlijn wordt verklaard, dat men liever de catacomben zal opzoeken dan de Kerk aan de communistische machthebbers van Oost-Duitsland uit te leve ren. Korea-vrijwilligers vertrekken volgende week De Korea-vrijwilligers zullen omstreeks 20 October a.s. in Rot terdam scheep gaan. Naar alle waarschijnlijkheid zal voor het vervoer het troepentransportschip „Zuiderkruis" worden ingescha keld. Vanavond wordt op Schiphol een speciaal vliegtuig met 48 Ne derlandse vrijwilligers, militairen van de landmacht, uit Indonesië verwacht. In de loop van deze week wordt nog een tweede vlieg tuig met vrijwilligers uit Indonesië verwacht. (Van onze Parijse correspondent) Dezer dagen ontvingen wij van het Franse Nationale Instituut voor de Statistiek een indrukwekkend boekwerk, dat zoals zulks wèl betaamt voor de uitgaven van een dergelijk Instituut wemelde van de cijfertabellen. Men moet het geduld van een beroepspuzzelaar bezitten om de diverse raadselen, die verwezen zijn in dit soort publicaties, te ontsluieren. Welaan, wij hadden deze keer dat geduld, en hier volgen een paar van de ontdekkingen, die wij deden op onze wandeling door de cijferdoolhoi van Frankrijks Nationale Instituut voor de Statistiek- j Plotseling opkomende of langaan-| I houdende hoofdpijnen zijn een ware J (Adv.j Het totale inkomen van het Franse volk bedroeg in het voor bije jaar zevenduizend milliard francs. In Nederlandse munt om gezet is dit iets meer dan vijf en zeventig milliard gulden. Het be tekent, dat per hoofd der bevol king dit jaar een bedrag beschik baar was van f 1875.Weliswaar kan men opmerken, dat dit slechts f 150.per maand inhoudt, maar die voorstelling van zaken is enigszins bedriegelijk. Immers, er zijn op de tien Fransen niet meer dan vier, die aan het arbeidspro ces deelnemen. Zij verdienen het geld. Welaan, het gemiddelde door arbeid verkregen inkomen be droeg dus 21/! x 150, oftewel f 375.per maand. Laat ons toe geven, dat dit, gezien de hoge prijzen in Frankrijk, niet veel is. Het zal maar net voldoende ge noemd kunnen worden. Men be denke echter, dat vele Fransen buiten hun inkomen een vrij hoog bedrag aan sociale voorzieningen ontvangen. Talrijke arbeiders ge nieten goedkope maaltijden in de fabrieken, en zeer vele kinderen krijgen voor weinig geld voeding op school. Over het algemeen zijn ook de toeslagen voor grote ge zinnen nogal hoog: Menigeen, die vier kinderen heeft, ontvangt daarvoor van de staat per maand omstreeks f250. Geen tientje-van- Lieftinck. Wij wezen er reeds terloops op, dat de prijzen in Frankrijk hoog zijn. Blijkens de statistiek bedra gen zij zowel voor groot- als klein handel ongeveer het twintigvou dige van voor de oorlog, namelijk in het laatste vredesjaar 1938. Op merkelijk is, dat de grootste stij ging plaats vond na en niet tij dens de oorlog. Blijkbaar wreekt zich hier het feit, dat niet onmid dellijk na de bevrijding de nodige drastische maatregelen werden getroffen om het inflatiegevaar in de kiem te smoren. Geen profeet is in zijn eigen land geëerd, en zeker ook geen minister van Fi nanciën Maar wij denken toch wel eens, dat het in Frankrijk op monetair gebied anders zou zijn gegaan, indien men ook daar het systeem van „het tientje van Lief tinck" had toegepast Over de ontvangsten die door de Franse boeren werden gemaakt lazen wij ook interessante cijfers. Er werd voor bijna vier milliard gulden vlees verkocht, en voor 2'/a milliard gulden melkproduc ten. In de graanhandel werd voor 18'/! milliard gulden omgezet, en eenzelfde bedrag kwam voor de wijnverkopers. binnen Verscherpte verwacht kerkstrijd In kerkelijke kringen alhier heeft men zich over deze wet niet verbaasd. Men wist. dat zij reeds sinds geruime tijd in voor bereiding was. De Oostenrijkse vice-kanselier, de socialist Adolf Schaerf, heeft op een socialistische bijeenkomst te Wenen verklaard, dat zal worden overgegaan tot een grondige zui vering van de Oostenrijkse open bare diensten, waarbij alle com munisten zullen worden verwij derd. De in de afgelopen week gehou den communistische stakingsde monstraties noemde de vice-kan selier een generale repetitie voor verdere gewelddadigheden. Zaterdag trokken meer dan 20.000 socialisten door Wenen om de overwinning op de communistische onruststokers te vieren. Zij eisten maatregelen tegen de „vijanden van de vrijheid". Spandoeken wer den rondgedragen met opschriften als „jaagt de communisten weg" en „weg met de verraders", welke leuzen door de manifestanten in koor werden herhaald. De minis ter van binnenlandse zaken heeft bekend gemaakt, dat de politie zal worden gezuiverd van alle leden, die laks zijn opgetreden bij de jongste communistische manifesta ties tegen de regeringspolitiek, in zake lonen en prijzen Engeland heeft in een nota te kennen gegeven, dat het optreden van de Sovjets bij de jongste sta kingsactie in Oostenrijk een „gro ve inbreuk betekent op de over eenkomst inzake het toezicht op Oostenrijk". JONCEN GEDOOD BIJ EXPLOSIE De drie kinderen van de land bouwer J. Langen te Weiten (Z. Limburg) speelden Zondagmorgen voor de deur van de ouderlijke woning met een „vreemd voor werp", wat later een nog geladen projectiel geweest bleek te zijn. Plotseling ontplofte het met het gevolg, dat de zevenjarige jongen oudste zoon uit het gezin Lan gen op slag werd gedood. De beide andere kinderen liepen won der boven wonder geen letsel op. En hoe ging het met de winke liers? Wel, het schijnt, dat dit jaar de grote verbruikscoöperaties nog het meest de wind in de zeilen hadden. Hun omzet steeg namelijk met 25 pet. Ook de gewone filiaal bedrijven, wier omzet toenam met 20 pet., hadden geen reden tot klagen. Minder goed ging het de kleine, zelfstandige winkeliers, wier ontvangsten slechts 5 pet. toenamen. Eigenlijk komt deze kleine toename neer op een ach teruitgang, want de prijzen dus ook de uitgaven der kleine win keliers stegen met nog wel iets meer dan '5 pet. De kranten van Parijs. Tenslotte pluisden wij ook de cijfers betreffende de verkoop der dagbladen na. Ons bleek, dat lang niet alle van „goede zaken" kun nen spreken. Slechts vijf dagbla den, te weten de grootste, met een oplaag van meer dan 300.000 per dag, zagen hun omzet stijgen, en wel gemiddeld met 10 pet. Bijna alle andere gingen achteruit, ge middeld zelfs met niet minder dan 17 pet. De béste zaken werden nog gedaan door het rechtse och tendblad „Figaro", het socialis tisch georiënteerde boulevardblad „France Soir", het rechtse dito „Paris Presse" en het communis tisch boulevard-orgaan „Ce Soir". Interessant is, dat in het 4'h millioen inwoners tellende Parijs, waar in 1946 nog 30 dagbladen verschenen, nu nog slechts 16 kranten het dagelijks licht zien. Dit is betrekkelijk weinig, vooral als men uit een kortelings door de UNESO ingesteld onderzoek heeft vernomen, dat er in Nederland, dat toch maar iets meer dan twee maal zoveel inwoners als Parijs telt, 133 dagbladen verschijnen: Het Nederlandse individualisme weerspiegelt zich wel erg duide lijk in die veelheid van kranten! kwamen 1450 militairen en gezins leden met het troepentransport schip General C. C. Ballou uit Indonesië in het vaderland terug.... vierde Zaterdag de werf „De Schelde" N.V. te Vlissingen het 75-jarig bestaan. De Maatschappij heeft gedurende haar bestaan 273 schepen gebouwd. vertrok vice-admiraal Kist, «.com mandant van de Kon. Marine in Indonesië, na het afdoen van drin gende dienstzaken te Den Haag, Zaterdag weer naar zijn post. veroordeelde de Bijz. Raad van Cassatie de voormalige S.S.- Hauptstormführer Blumenthal, tij dens de bezetting plv. chef van de Sipo en S.D. te Amsterdam, tot zeven jaar gevangenisstraf met aftrek. is de walvisvaarder „Willem Ba- rendsz" Zaterdagmorgen voor de vijfde maal van Amsterdam uitge varen naar de Zuidelijke IJszee. Het schip gaat via Caragao en Kaapstad naar het vanggebied. heeft het Weens Philharmonisch orkest, onder leiding van Wilhelm Furstwangier. Zaterdagavond in een vol Amsterdams concertge bouw geconcerteerd. Het publiek, waaronder veel autoriteiten, was enthousiast. concludeerde de procureur-fiscaal bij de Bijz. Raad van Cassatie tot bevestiging van het vonnis, twaalf jaar gevangenisstraf, uitgesproken over de 62-jarige Dr. H. W. van der Vaart Smit, tijdens de bezet ting leider van het Nederlands christelijk persbureau. (Van onze parlementaire redacteur) n. In de eerste Industrialisatienota ging de regering er vanuit, dat in een periode van vier en een half jaar, lopend van Juli '48 tot Januari '53 5700 millioen zou moe ten worden geïnvesteerd. Dat is 1 317 millioen per kwartaal. Na j ruim twee jaar kan, aan de hand i van de tweede nota, worden vast- gesteld in hoeverre die verwach- tingen in vervulling zijn gegaan. En dan blijkt dat weliswaar zeer I grote bedragen aan nieuw kapi- I taal zijn geïnvesteerd, maar dat I tochalle kwartalen, behalve het 4e kwartaal van '49 dat 330 mil- j lien opleverde, beneden de ra- 1 ming zijn gebleven, i De regering tekent hierbij aan, I dat het te verwachten viel, dat de investeringsactiviteit eerst ge- leidelijk op gang zou komen, en I in dit licht bezien acht zij de cjj- fers dan pok niet onbevredigend. Dat moge zo zijn, maar hiermede is zeker niet alles gezegd. Het beeld van de particuliere investe ringsactiviteit wordt beduidend ongunstiger, wanneer men in de berekeningen mede betrekt, dat de investeringen in de Overheids sector een vijfde uitmaken van het totaal! Uit deze cijfers blijkt duidelijk, dat er een tot zorg stemmend te kort is aan kapitaal. De oorzaak hiervan is niet moeilijk aan te geven. De fiscus heeft het be drijfsleven zeer zwaar belast, zo zwaar, dat het daardoor in zijn natuurlijke ontwikkeling wordt geremd. Deze overweging brengt ons niet tot de conclusie, dat het beleid zoals dat gevoerd werd, veroordeeld zou moeten worden. Daarvoor springt de noodzakelijk heid van de vele voorzieningen te duidelijk in het oog. Maar wel maken de cijfers van de tweede Industrialisatienota duidelijk, dat de uiterste grenzen niet ongestraft overschreden kunnen worden. In ons eerste artikel hebben wij er reeds op gewezen, dat de rege ring, als gevolg van gewijzigde omstandigheden, het bedrag van 5700 millioen, dat in totaal nodig zou zijn, op 5800 milL heeft enoe- ten brengen. In de nog resteren de twee jaar zou dus een wel zeer hoog kwartaalgemiddelde moeten worden behaald. Niet enkel deze 100 millioen meer moet over deze kwartalen worden uitgestreken, ook de tekorten van de afgelopen twee jaar zullen moeten worden ingehaald. Werd in die jaren ge middeld 1100 millioen geïnves teerd, in de volgende jaren zullen er dat 1440 millioen moeten zjjn. Ook de regering vraagt zich met zorg af of deze bedragen er zul len komen. Uit het voorgaande is wel duidelijk geworden, dat van de vrije markt zeker geen wonde ren kunnen worden verwacht. Terloops onthult de regering dat de grens van hetgeen toelaatbaar is voor de verhouding van eigen tot vreemd kapitaal in onder scheidene gevallen ook reeds is bereikt. Andermaal komt hier dus de nadruk te vallen op de nood zakelijkheid van belastingverla ging voor het bedrijfsleven. In een exposé van de Hollandse Bank Unie werd onlangs becijferd dat de Overheid, sinds de bevrij ding, alleen al met de Onderne- mings- en Vennootschapsbelasting 1374 millioen aan het bedrijfs leven heeft onttrokken. De wetsontwerpen, die de Eer ste Kamer enkele weken geleden aanvaardde, waren een eerste stap in deze richting. De dag tevoren werd echter door de minister van Economische Zaken in de Tweede Kamer medegedeeld, dat de be- lastingpolitiek andermaal zal moe ten worden omgebogen. Het is ons voorlopig nog niet duidelijk, hoe de Overheid dit laatste zal kun nen doen zonder het investerings- belang opnieuw te schaden. Een andere mogelijkheid, die intussen zeker geen volledige op lossing kan bieden, is de omzet ting van een belangrijk deel der besparingen van institutionele be leggers in risicodragende deelne mingen. In de tweede Industriali satienota wordt medegedeeld, dat deze plannen reeds in concrete vorm bestaan en dat het finan cieringsinstituut deze belangrijke taak op zich zal nemen. Ook in het jaarverslag van de Herstel- bank werd al aangedrongen op investering van beschikbare gel den, daar waar zij het meest ren dabel kunnen worden gemaakt. De mogelijkheid werd geopperd, dat een deel van de tegenwaarde van de Marshallhulp zou kunnen worden bestemd voor de vorming van een garantiefonds. Wellicht gaan de aangekondigde plannen in deze richting. Wat het behoud van de werk gelegenheid betreft zijn de cijfers tot nu toe zeker niet ongunstig. De regering becijfert dat er in ue afgelopen twee jaar ongeveer 100.000 nieuwe arbeidsplaatsen zijn bijgekomen. Volgens de nieu we raming zullen er in 4'/i jaar 245.000 nodig zijn en wat dit be treft zijn wij dus wel zo ongeveer pp de helft. Maar ook de regering is er niet blind voor, dat dit cij fer enigszins geflatteerd is omdat in volgende jaren het in gebruik nemen van nog onbenutte capaci teit niet meer in dezelfde mate in de berekeningen zal mogen wor den betrokken. Vele mogelijkhe den die bestonden, zijn thans ver bruikt. Meer dan voorheen zal nu de klemtoon moeten vallen op uitbreiding en bouw van nieuwe fabrieken, een doelstelling, die zoals reeds aangetoond, echter ten nauwste samenhangt met het be schikbaar komen van de door dr regering geraamde bedragen. Veemarkt Utrecht UTRECHT, 7 Oct Op de Vee markt te Utrecht werden heden aangevoerd in totaal 4496 stuks. Runderen 1167, graskalveren 336. nuchtere kalveren 133, schapen en lammeren 992, varkens 470, zeu gen 288, biggen 1058, geiten 52. De prijzen varieerden voor stie ren van 400850; kalf vaarzen var 600825, graskalveren van 175— 260; nuchtere kalveren van 45— 60; pinken van 300460; melk koeien van 600900; kalfkoeier van 650925; vaarskoeien van 55' 725; schapen van 90120; lam meren van 6585; magere var kens van 4575; zeugen van 200— 320; biggen van 2542; geiten van 1540. De handel in rundvee en schapen was redelijk. In varkens en biggen gedrukt 'en in nuchtere kalveren matig.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3