Emmeloord schiet steeds forser uit de - nieuw gewonnen - kluiten Een jaar van grote vergeving en grote terugkeer Nederland zal Het aantal Geen zone-grenzen meer in West-Duitsland missievrienden verdubbelen Onze woningen zijn geen krotten, maar toch ver beneden de maat Voortaan direct op de bon Ambonnezen op Java zenden protestbrief aan de UNCI Nachtmis in een stenen kerk? Beurs zoekt ruimer armslag Moment-opname in de Noord-Oost-polder Personeel hield goederen achter Voorzover het de defensie betreft Missie-oproep voor 7 950 Mr. In 't Veld na zijn Scandinavische reis Wij hebben onze voorsprong verloren Lestoestel stortte neer bij Goes Stijgende export van bloembollen Naar wij vernemen Twee schepen met troepen aangekomen DINSDAG 10 OCTOBER 1950 i (Van een onzer verslaggevers) EMMELOORD. Op 13 December zal het tien jaar geleden zijn dat 10 km oostelijk van Urk het sluitgat werd gedicht in de dijk, die in de wijde boog van Kadoelen tot Lemmer de Noordoostelijke polder afsluit van het Ijselmeer. Die polder, de grootste ter wereld, ligt nu al meer dan acht jaar droog, nadat er anderhalf milliard kubiek water uit was weggemalen. Het eerste kind, dat in de polder werd geboren, is op 10 Aug. óók acht jaar geworden: Crietje de jong, dochter van ploegbaas Ymen de Jong en van Fenna Zylstra. En de bouwkundig op zichter Evert van den Berg uit Zwolle, de eerste die in de polder trouwde op 16 Maart 1944 met Riemke Flobbe, die oorspronkelijk van Sn eek kwam heeft er sedertdien een functie bijgekregen: die van marktmeester van Emmeloord. De nieuwe historie schrijft men hier in de Noord-Oost-Polder met jaartallen, die helemaal van onze eigen tijd zijn. Maar zij vordert dan ook van jaar tot jaar met reuzenschreden, zoals de geschie denis ze elders in ons land zo groot niet meer maakt. De foto's van hoe de polder was toen alle water voor het eerst overal de oude bodem prijsgaf van de Zui derzee: woest en ledig, op de mos selen na, die zo gauw geen heen komen hadden kunnen vinden: die plaatjes schijnen eeuwen ge leden gemaakt. Wie nu over de brug van Ramspol de polder bin nen komt gereden, vindt de be planting tierig opgeschoten langs de Kamperweg, en in het nieuwe bos bij Kraggenburg leven de fazanten alsof het zo hoort, en eigenlek niet palingen hier nog moeizaam zouden behoren te kronkelen in een zee, die him zee zou zijn gebleven. Vijf maanden geleden hebben wij hier uitvoerig over het leven in de N.O.P. geschreven. Maar wie vandaag komt, vindt al weer een uitgebreide serie nieuwe feiten en plannen te vermelden uit 't leven van de snelgroeiende gemeen schap, die op vroegere zeebodem is ontstaan. Daar is dan b.v. marktmeester v. d. Berg. Iedere Donderdag weer aan vindt hij méér te doen. Een paar weken geleden is op uiterst bescheiden schaal een vee markt begonnen. Méér dan 30 die ren tegelijk hebben er nog niet aan het hek gestaan op het ruime plein De Deel, maar wie weet wat het nog worden kan als de polder gemeenschap eenmaal is uitge groeid en hier 40 of 50.000 men sen zullen wonen en werken. Ten slotte stroomt de polder vol met pachters, die van alle hoeken van het land komen en op deze plaats nog geen gevestigde traditie van markten hebben. Maar anderen schudden het hoofd en geven de onderneming niet veel kans, nu op het oude land, waar de handel zich sterker concentreert, verschil lende markten verdwijnen, zoals binnenkort in Hengelo. De vlag in top De tijd zal het leren. Hebben de pioniers van '42'45 gedroomd dat het allemaal zo snel zou gaan? Op het parochiehuis van Emmeloord woei de vlag al in de nok. Voor lopig zal hierin echter de kerk komen, en pastoor Morselt hoopt, dat zij met Kerstmis in gebruik zal kunnen worden genomen. 400 plaatsen zullen er dan zijn voor de parochianen van Sint Michaël. Die parochie omvat nu nog drie vijfde van de polder, en een derde van het totaal aantal gelovigen, dat op het ogenblik rond de 1200 ligt. De bedoeling is, dat er zes parochies komen, met vijf bij-sta ties. Vandaag zijn het er nog maar drie: ook in Kraggenburg is de kerk in aanbouw, en de noodkerk van Marknesse staat al weer jaren. Acht missen lezen pastoor Mor selt, zijn kapelaan en enkele daar toe overkomende assistenten iedere Zondag. Drie in wat nu nog de noodkerk van Emmeloord is en vijf op verschillende plaatsen in de polder. Want het aantal arbei derskampen moge geleidelijk ver minderen nu de elementaire ont ginning van de polder met het trekken van de laatste greppel op 0 December van het vorig jaar werd voltooid: de drainage, de bouw van dorpen en boerderijen, de tijdelijke Staatsexploitatie (die dit jaar nog driekwart van de ge hele polder omvatte, d.w.z. 30.000 ha, houden toch nog altijd rond 3000 man aan het werk, die onder dak liggen in tien tot vijftien kampen. En ook daaronder zijn rond 1000 katholieken. De pastoor van Emmeloord weet dus wel wat hij te doen heeft. Volgend jaar hoopt hij aan scholenbouw te be ginnen. De katholieke kinderen gaan nu nog op de openbare scho len, waarvan er door „het open baar lichaam" dat in de polder doet wat elders het hier nog niet bestaande gemeentebestuur ver richt vijf zijn gesticht: in Em meloord, Ens, Marknesse. Krag genburg (voor 4/5 door katholieke leerlingen bevolkt) en Kuinder- brug. In de drie eerstgenoemde nederzettingen zijn ook Prot, Chr. lagere scholen. DIEFSTAL Bil DE DIERENBESCHERMING Eis één jaar De procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam eiste gisteren tegen de vroegere kan toorbediende bij de bond van daadwerkelijke dierenbescherming de 42-jarige J. W. een gevangenis straf van 1 jaar wegens diefstal bij de bond van f8800.—, De rechtbank te Amsterdam had de maïi veroordeeld tot een gevange nisstraf van 6 maanden,, tegen welk vonnis zowel de officier van Justitie als de verdachte in hoger beroep waren gegaan. In z'n requisitoir zei de procu reur-generaal wel te kunnen be grijpen, dat de officier in hoger beroep was gegaan, maar 't appèl van de verdachte noemde hij on begrijpelijk. Uitspraak op 23 Oct. Grote plannen Ook anderen hebben bouwplan nen. Een kapitaal pand van de Incassobank (een van de zes ban ken die zich in Emmeloord ves tigden, w.o. twee boerenleenban ken) steekt al met kop en schou ders boven de steigers uit; een groot coöperatief winkelbedrijf begint weldra te bouwen, en wat de mensen van de Beurs in het hoofd hebben, is zelfs fantastisch. De belangstelling voor de Donder dagse beurs groeit namelijk met sprongen, en naar gelang de uit gifte van bedrijven aan pachters voortgaat, zal zij blijven groeien. Het bestaande houten gebouw is thans, hoe ruim ook, al veel te klein om onderdak te bieden aan het uitgebreide contact van boe ren en handel, dat de beurs Em meloord, méér dan een eigenlijke graanmarkt, geworden is. Er zijn nu 29 „hoeken" toegewezen, waar van we de graanhandel (6), olie (4), machines (5), commissionairs in granen (2) en voorts ruwvoer, administratiekantoren etc. noe men. We konden zelf wel zien hoe stampvol Poldersen en sigaren rook de zaal stond, de enige van allure totnogtoe in het gehele nieuw-gewonnen land, waarin ook bioscoop „Flevo" draait en verga deringen en uitvoeringen plaats vinden. Nu: er is een plan voor een geheel nieuwe zaal met niet minder dan 2000 plaatsen. Dat zou zeker een paar millioen moe ten kosten. Maar het gaat door, heeft men ons verzekerd. Er kan geen twijfel aan zijn, dat zo'n zaal voor de snel groeiende gemeen schap met zijn bloeiend vereni gingsleven geen overbodige weelde betekent. Evenmin als trouwens het abattoir, dat er nu ook geko men is, en de modern geoutilleer de huisvuil-ophaaldienst, waar een paar Urkers een grote rol in scbijnen te spelen. Ze hebben hon derden adressen in Emmeloord af te werken ,want daar staan al 440 tot 450 stenen en 79 houten woningen en ook 53 woonarken en 35 woonwagens behoren er tot de totale huizenvoorraad, ver spreid langs het „Woonschepen straatje" en in „Tuindorp" ,aan de Moerasandijviestraat en de statige Koningin Julianastraat, en hoe het verder allemaal ook moge heten, tot „Onder de Toren" toe. Maar daar staat nog niets, en een toren allerminst. Toch is er, voor wie hier rondkijkt, weinig fantasie nodig om zich voor te stellen, hoe ook die toren er een maal zal prijken. Want dit nieuwe land in opbouw draagt de aller werkdrift inspirerende kenmer ken van bijkans onbegrensde mo gelijkheden. Hoe levend moet een volk zijn, dat zó aan zijn toekomst bouwt. Zo levend in elk geval, dat het Harmen Visserplein wemelt van kinderwagens, wanneer er zitting is in het consultatiebureau tegen over de secretarie. In dat laatste gebouw, waar zojuist nog een hel der ,zeer stijlvol vergaderzaaltje is gereedgekomen voor de Polder commissie, die de Landdrost bij staat in gemeentelijke bestuursza ken, heeft men er de geboorte registers eens op nageslagen. In het nieuwe land waren tot I Jan. 1950 963 kinderen geb. (4 in 1942, 301 in '49) en de tekening van de bevolkingspyramide, die we za gen, zou iedere sociograaf doen watertanden. In komende jaren zal het in de N.O.P. nergens druk ker zijn dan op de scholen. En als de onverbeterlijke plannenma kers hun zin krijgen, zal er spoe dig een H.B.S. staan ook. De recherche in Amsterdam- Noord is er in geslaagd een zeer groot complot onder het personeel van een fabriek in het noordelijk deel van Amsterdam te ontmas keren. De goederen, die in deze fabriek vervaardigd worden, werden per vrachtauto het land door gebracht. Personeel van de fabriek ver werkte het dan ter plaatse. De verantwoording van het verbruik te materiaal werd niet juist bij gehouden. Hierdoor slaagden ver scheidene personeelsleden erin goederen achter te houden en deze als verwerkt te doen boeken. Aan dit spelletje deed vrijwel het ge hele personeel mee en er zou mo gelijk nooit iets van gemerkt zijn, ware het niet, dat een van de chauffeurs te brutaal werd en daardoor de aandacht van de boekhouding op valse opgaven vestigde. De politie heeft thans twee chauffeurs, acht voorlieden, een opkoper en diens zoon gear resteerd. Mogelijk zullen nog meer arrestaties volgen. De totale waar de van het gestolen goed bedraagt ettelijke duizenden guldens. John Mccloy, de Amerikaanse hoge commissaris in West-Duits- land, heeft op een conferentie van functionarissen van zijn staf te Frankfort medegedeeld, dat de grenzen tussen de westelijke be zettingszones zullen worden opge heven voorzover bet de defensie betreft. De desbetreffende gedragslijn i zal men volgen zodra de Westerse i geallieerde versterkingen, die op de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken te New York beloofd zijn, zullen arriveren. Generaal Thomas Handy, de Ame rikaanse opperbevelhebber in Afrikaanse pelgrims bij Z. H. de Paus. Het Jubilé van het Heilig Jaar 1950 kenmerkt een triomf van de geest, een ontvluchten van de droevige twisten die de mensheid verscheuren, een verheffing van de harten naar de oneindig goede Vader, die in de armen van Zijn Barmhartigheid de gehele mens heid ontvangt. Vanuit de verst verwijderde missie-gebieden snellen bisschoppen, missionarissen, zusters en pelgrims naar Rome. En zij werpen zich op hun knieën voor de Paus, die in zijn onophoudelijke werk van liefde en vergeving, .meer dan ooit, de goede Christus op de aarde schijnt. Eenheid en katholicisme: voor de Stedehouder van Christus ver dwijnen de verschillen van ras, kleur, cultuur en natie. De Christenen zijn allen gelijk zijn zonen, wit, zwart, geel, allen sprekend de talen der aarde. Dat schouwspel is zo groot en zo lichtend, dat vanuit de missie landen zelfs heidenen en afge scheiden broeders, die de uitgele zen schoonheid en heiligheid van de katholieke kerk aanvoelen, naar Rome komen, vreemde pel grims, dorstend naar licht en versterking. Grote terugkeer. Dit H. Jaar is een speciaal missie-jaar, want zo heeft de Heilige Vader het gewild. Be stempelde hij niet dit jaar als dat van de grote vergeving en van de grote terugkeer? Over veertien dagen zal het Missie-Zondag zijn. In de dagen die ons van deze traditionele ge beurtenis scheiden zal er door en onder de Katholieken van Ne derland op grootscheepse wijze Onze minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft de vorige week een bezoek gebracht aan Kopenhagen, Stockholm en Upsala om daar de wijze van woningbouw eens te bezichtigen, speciaal in verband met de in Nederland voorgenomen flatbouw. In ons land heerst de mening, dat flatbouw, door het aanbrengen van liften en zwaardere funderin gen veel te duur is, maar in Scan dinavië is nu wel gebleken, dat dit rekensommetje niet op gaat. Hoe hoger men namelijk bouwt, des te lager wordt de prijs. Bij zes woon lagen zijn de kosten gelijk als bii een flat van drie verdiepingen en bij meer dan zes woonlagen zijn de kosten zelfs lager. Toen de minister in Stockholm eens wilde weten hoe dat dan wel mogelijk was, kreeg hij ten antwoord: „Om dat men in Nederland geen ver stand van hoogbouw heeft". Eén ding was de minister sterk opgevallen. De Zweden achten de woonruimte veel belangrijker dan de slaapgelegenheid. Ieder gezin heeft de beschikking over bad- en doucheruimte, het heeft centrale verwarming en warmwatervoor ziening. In Denemarken en Zwe den worden thans geen woningen meer gebouwd zonder deze voor zieningen. Men beschouwt er onze huizen nu niet direct als krotwo ningen, maar toch als ver bene den de maat. De kosten van al deze noodza kelijke gemakken bedroegen in de door de minister bezochte flats f 14.per maand, waarin alles was inbegrepen, zoals rente en afschrijving op de exploitatiekos ten. In ons land bedragen de kos ten voor verwarming f3.50 per week. zodat het volgens de minis ter de vraag was of we het in Ne derland niet eens zouden wagen, ook al waren de kosten een gul den per week hoger. De minister zag hierin een taak weggelegd voor de woningbouw» verenigingen, want concentratie was natuurlijk, ook bij het nemen van proeven een eerste vereiste. Hij wees er in dit verband nog op, De nationalisatie van de Britse staalindustrie De Britse regering zal bet be heer over de staalindustrie op 15 Februari 1951 overnemen, zo deel de het ministerie voor de bevoor rading Maandag mede. dat in practiseh elke Zweedse keu ken een koelkast is aangebracht. Ook wat de woninginrichting betreft is men ons in Zweden en Denemarken ver voor, terwijl grote zorg werd besteed aan de woonruimte voor ouden van da gen. Ze zijn alleen beschikbaar voor rentetrekkers en de staat gaf er belangrijke subsidies. Nederland heeft z'n voorsprong op deze landen verloren, zo was de conclusie van minister in 't Veld, erger nog, we ziin ten ach ter geraakt, maar we moeten alles ln het werk stellen om hierin weer veranderingen te brengen. INZITTENDEN GERED Een lesvliagtuig van het type Tigermoth van de vliegbasis Woensdrecht is gistermiddag om half drie tijdens een oefentocht in de Zuid-Bath-polder neergestort. Bij het overvliegen van de spoor lijn is het toestel in aanraking ge komen met een der draden van de nieuw aangelegde hoogspan ningsleidingen, die van Brabant naar Goes lopen. Deze leidingen staan niet onder stroom. Het toe stel kantelde, stortte neer en werd geheel vernield. De beide inzitten den kregen geen letsel. Zii kon den uit de brokstukken worden bevrijd. MINISTER HEINEMANN AFGETREDEN Dr. Gustav Heinemann, de West-Duitse minister van Binnen landse Zaken en de voornaamste protestantse vertegenwoordiger in het West-Duitse kabinet, is Maan dag afgetreden voornamelijk om de meningsverschillen met Bonds kanselier Adenauer over deelne ming van West-Duitsland aan de Wegt-Europese verdediging. Dr. Heinemann is van mening, dat de westelijke mogendheden Duitsland een aandeel in de militaire verde diging van West-Europa moet aan bieden. WEGGEBRUIKERS OPGELET Het naderen van de herfst en het nog steeds toenemend aantal verkeersongevallen zijn voor de minister van Justitie aanleiding geweest om het openbaar ministe rie en de politie er op te wijzen, dat voortaan niet meer kan vol staan worden met geven van waarschuwingen voor lichte ver keersovertredingen, als niet tijdig aangeven van richting en defecte voor- of achterlichten. Tevens moet men er nu reeds rekening mee gaan houden, dat op 1 Januari a.s. het nieuwe ver keersreglement in werking treedt, waarbij de rijwielen uitgerust moeten zijn met een rood achter licht voorzien van een rijkskeur. gevoerd om bekronen met het het actie worden Heilig Jaar te verdubbelen van het aantal le den van het Genootschap tot voortplanting van het geloof. De verdubbeling van het leden tal is mogelijk, want slechts één zesde deel van de Nederlandse Katholieken voldoet aan de wens van de Paus, op deze wijze de missie te steunen Van de 2.290.000 Katholieken boven de leeftijd van de lagere school zijn er slechts 394.000 lid van het Genootschap En zo heel veel moeilijkheden brengt het lidmaatschap toch ook niet mee: het Genootschap vraagt van de leden slechts elke dag te bidden; eenmaal het Onze Vader en het schietgebed „St. Francis- cus Xaverius, bid voor onsen als offer: elf cent in de maand voor de ouderen, 5 et. per maand voor de kinderen tot 18 jaar. Broodnodig Grotere morele en financiële steun aan het missiewerk is broodnodig. Dagelijks komen er opwekkende berichten uit de mis sielanden bij de Propaganda Pide in Rome binnen. De priesters en religieuzen hebben gevangen schap en marteling moeten door staan tijdens de oorlog zij hebben dit niet geteld, geen klacht kwam over hun lippen. Ondanks de propaganda der tegenstanders groeit 't aantal van degenen, die vragen het Katholieke Geloof te mogen omhelzen, van dag tot dag aan. Afgedwaalden keren terug en de algemene indruk is, aldus menen de missie-bischoppen, dat de omstandigheden bijzonder ge- eigend zijn voor een intensiever actie. De onder handen zijnde wer ken moeten worden gehandhaafd, de scholen vermenigvuldigd, de seminaries voor inlandse geeste lijkheid moeten- hoe langer hoe meer en hoe langer hoe beter ge organiseerd worden. De Paus vraagt daarom de hulp van alle gelovigen, Want ook voor hen is de opdracht van Christus bestemd: „Gaat en on derwijst" Het exportcijfer van bloembol len is dit jaar belangrijk gestegen. I Bedroeg de export in het vorig jaar in totaal 65.921.000 gulden thans bedroeg het exportciifer reeds per 1 October j.l. 95.850.000 gulden een vermeerdering dus van ongeveer 50 pet. Het tonnage be droeg het vorig jaar 31.277 en dit jaar tot 1 October 37.718. Het ver hoogde exportciifer is dus ook een gevolg van de prijsstijging. wordt van 14 October tot en met 5 November in „Arti et Amicitiae" te Amsterdam een tentoonstelling gehouden van werken van Lizzy Ansingh ter gelegenheid van haar 75ste verjaardag, zijn uit een auto van een Haagse arts, die voor zijn huis stond ge parkeerd, ampullen morphine en andere verdovende middelen ge stolen. De recherche stelt een on derzoek in. wordt van 13 tot 20 October a.s. te Stockholm een tentoonstelling gehouden van Nederlandse bloe misterijproducten, die per K.L.M. naar Zweden zullen worden ver voerd. Europa, verklaarde op de confe rentie, dat ingeval van oorlog de Amerikaanse strijdkrachten een van de voornaamste bolwerken zouden vormen van de physieke verdediging van het Duitse volk en West-Europa, De versterking van de Amerikaanse troepen in Duitsland zou waarschijnlijk be staan uit manschappen, die pas in dienst zijn geroepen, velen dus jong en zonder ervaring. De Duit sers zouden zieh voor de legering van deze versterkingen opofferin gen moeten getroosten. De nieuwe geallieerde divisies worden spoedig in Duitsland ver wacht. Vermoedelijk gaan de Franse troepen naar de Beiers- Tsjechische grens, waar het thans Amerikaanse zóne is. In geallieer de militaire kringen is men van mening, dat het geen zin heeft de Franse versterkingen in de Franse zóne te stationneren, daar die zóne geen grens met landen „achter het IJzeren Gordijn" heeft. Over het algemeen zuilen de troe pen daar gelegerd worden, waar zü het meest nodig zijn en niet. zoals thans, op zonale basis. Gistermorgen begon te Rotter dam de ontscheping van het troe penschip „Zuiderkruis", dat 1620 militairen uit Indonesië naar Ne derland terugbracht. Voor de de- barkatie begon werden de repa- triërenden toegesproken namens H. M. de Koningin, namens de re gering en namens Prins Bemhard. De Koninklijke Militaire Kapel zorgde voor de feestmuziek. 's Middag vond de ontscheping plaats van de „Sibajak" die in hoofdzaak leden van het voorma lige K.N.I.L. en van de Konink lijke Marine en een kleine groep van de Landmacht vervoerde. In totaal waren het er ongeveer 1250. Ook zij werden op de Lloydkade toegesproken. NIEUWE ZWAARTEKRACHT- METINGEN OP ZEE Er bestaan in Nederland weer plannen ten aanzien van de zwaartekrachtmetingen op zee, maar ik zelf zal daaraan niet meer i daadwerkelijk deelnemen, mis- arriveerden gisteravond op Schip- schien nog Qp geringe schaal. Prof. hol 48 militairen uit Indonesië, die deel zullen uitmaken van de Ne derlandse eenheid voor Korea. dr. ir. F. A. Vening Meinesz, hoofdredacteur van het Koninklijk Deze week wordt nog een tweede Meteorologische Instituut in de groep verwacht.j Bilt, deelde dit mede aan een re dacteur van het A.N.P. Ditmaal zal dit onderzoek waar schijnlijk in grote hoofdzaak in handen zijn van twee jongeren, de heer G. J. Bruins, die als geo detisch ingenieur is verbonden aan het kadaster tot bijhouden van de rijksdriehoekmeting te Delft en dr. Dorrestein, verbonden aan de oceanografische afdeling van het K.N.M.I. Het is de bedoeling. heeft gisteravond Den Haag ge noten van het Weens Philharmo- nische orkest, dat onder leiding van Wilhelm Furstwangler een concert gaf in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. is het 2682 b.r.t. metende s.s. „Ga- nymedes" van de K.N.S.M., dat Zondagavond van „oU.Mnn, „,a, ttSSv'iS.gt.d.™ gedurende een reis met een duik- Antwerpen vertrok, met stuur- machineschade uit zee in Rotter dam teruggekeerd kreeg een 27-jarige Amsterdamse los-werkman zes maanden gevan genisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk, omdat hij de min naar van zijn gewezen verloofde licht had mishandeld. is in het museum Willet Holthuy- sen te Amsterdam een tentoonstel ling geopend van porcelein uit de I7e en 18e eeuw samengesteld uit de collectie der Amsterdamse ge meentemusea, boot van de Nederlandse marine naar Suriname en de Nederlandse Antillen. JONGEN STAK ZIJN DRONKEN VADER De officier van Justitie te Maas tricht eiste zes maanden gevan genisstraf, waarvan vier maanden den voorwaardelijk, tegen een 18- jarige jongen, omdat deze zijn vader, die in beschonken toestand zijn moeder te lijf wilde gaan, met een mes had gestoken. De verwon dingen bleken niet van ernstige aard te zijn, De officier van Jus titie hield rekening met de om standigheden. Uitspraak op 23 Oct. DJAKARTA, 9 Oct. (Aneta). Het Ambonnese comité op Java heeft aan de UNCI een brief ge richt, waarin het namens 10.000 van de Zuid Molukken afkomstige bewoners van Java protesteren te gen de militaire maatregelen te gen de Zuid Molukken die „geba seerd zijn op het valse voorwend sel, dat de proclamatie van de republiek Zuid Molukken niet zou worden ondersteund door het volk". In deze brief wordt het verzoek gedaan, dat er onmiddel lijk een staken van het vuren zal worden gelast. In een tweede brief aan de UNCI, waarvan afschriften wer den gezonden aan de minister president Moh Natsir, de Ned. Hoge Commissaris de heer Lam ping en aan dr. Nikijuluw, welke brief i6 ondertekend door zes per- =->r>en, namens uit de Zuid Moluk ken afkomstige inwoners van Su- rabaja, wordt betoogd, dat de re publiek Zuid Molukken is gepro clameerd door haar wettige heer sers, „Wij verwerpen het argu ment, dat de proclamatie is uitge vaardigd op de punt van de bajonetten", aldus dit schrijven, waarin eveneens wordt geprotes teerd tegen de militaire actie en de bombardementen, De ondertekenaars van de brie ven aan de UNCI hebben Maan dagavond namens de Ambonnezen op Java op een persconferentie o,m. medegedeeld, dat een verga dering, waarvoor op 4 October door de politie toestemming was verleend op 7 October werd ver boden. Aangezien de mededeling in de ochtenduren kwam en de vergadering om vier uur 's mid dags zou worden gehouden, waren ruim 1000 mensen in de vergader zaal bijeen. Zij gingen na het zin gen van een Ambonnees lied uit een: hierbij deden zich geen inci denten vbor. Voor de werkzaamheden in de Oosterpolder is een drijvende asphaltfabriek gebouwd, die op het ogenblik bij Kampen ligt Wanneer de proefnemingen met dege asphaltfabriek een gunstig verloop hebben, zal de drijvende werkplaats misschien deze week nog naar Flevostad vertrekken. Boven op deze foto: werk lieden bezig met de in gereedheid maken van dijkbedekkingen Onder: de ketels waarin asphalt wordt gemaakt

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5