INGEN Nieuw Truman vliegt naar Mac Arthur Fransen lijden nederlaag in Indo-China Pakhuis in de hoofdstad door felle brand vernield In Parijs wonende Duitser verkocht valse schilderijen 1LtDOSOL Woensdag „Keiharde noodzaak' Noord-Korea dit is de ums met GROTE HOUT VEILING te 't Zond Eenvoudige huidcorrecties JOH. B. GEELS em IT BLAD SM ANN EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Voorbeeld van Han wekt navolging Voor besprekingen over slotfase van de actie der VN. op Korea Dogmaverklaring wel op 1 November 2000 man omsingeld en overweldigd Bewapeningsprogram wordt voltooid Koningin zag hoe Nederland danst Levenslang geëist tegen moordenaar Zes maanden geëist tegen luit.-kolonel Bende vermoordt twee Nederlanders Vijf ton cacao ging verloren Geldbehoefte nam af geeft zich niet over Kroniek en Kritiek Het Zwitserse elftal Wijdvertakte organisatie op het spoor Scheepsberichten het doeltreffende middel tegen houtworm en andere schadelijke insecten OnschadéUj'k voor huisdier, hout en linoleum 414 ,t onderhoud linoleum en parket! Deurw. VAN HUIT en HEILOO zullen op Vrij dag 13 Oct. 1950, v.m. 10 uur op het terrein na bij het café van de heer P. Vader te 't Zand pu bliek a contant verko pen, grote partijen best WERK- EN TIMMERHOUT w.o. beste vloer- en zolderdelen, ribben, pla ten, battings, prima hout voor bruggen en dam- hekken, enige varkens hokken, etc. zoals het verwijde ren van overtollig haar, wratten, moe dervlekjes, vleesbult jes enz. gerjhieden onzichtbaar. Medisch gedipl. haar- en schoonheidsspec. OUDEGRACHT 231 Tel. 3528. ALKMAAR heren-pyoma's, trepen, mooie TO90 morgen Woensdag i dames kraagpantoffels, we ruit, met 095 zool, morgen Woensdag tafelzeil, rse frisse ruiten, 010 uren, per meter, 4 morgen Woensdag zout en mosterd stellen, op plateau, 7 Kc morgen Woensdag O oten, aardewerk, stolp grote maat, morgen Woensdag 15 ezems, ke zware bezem, OQc morgen Woensdag O handschoenen, prima Nappa 875 norgen Woensdag eweven dameskousen, iwaliteit, alle s^SO norgen Woensdag lappentas, i waterdicht lin- >195 t leder afgezet, ïorgen Woensdag ep, geparfumeerd, 25 cents "I 00 n voor lorgen Woensdag Abonnementsprijs f 4.65 per kwartaal, f 1.55 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank Buiten God is *1 nergens veilig(Vondel) HET FEIT A S H VAN HEDEN Pagina 1 Woensdag 11 October 1950 46e Jaargang No. 11989 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 56. tel. 2046. (2 lijnen). K 2200: DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230: SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 DE TAAL, die de Staatssecretaris van Marine Moorman gesproken heeft in een interview, waarvan wij heden melding maken, zal menig Nederlander terecht als f i e r in de oren klinken. De man, die o.a. de vermaarde Amerikaan Connally terecht wees om een on doordachte uitlating, is marine officier, maar ook staatssecretaris, dus eerste politieke assistent van de minister. Hij sprak als woord voerder van de Nederlandse rege ring en als zodanig hebben zijn uitlatingen grote waarde, zij kun nen in het buitenland niet wor den misverstaan. Is het in het algemeen het voor naamste, dat de heer Moorman duidelijk nog eens de redenen heeft aangegeven, waarom onze marine „op de Atlantische Oceaan moet blijven" óók op de A t- lantische Oceaan dus en niet alleen in de wateren der Westerse Unie! het is een goede gedachte geweest van de staatssecretaris, om de kwasi-romantische argu mentatie uit Amerika in het juiste licht te stellen: het is niet om wille van traditie en gevoelighe den, dat wij onze marine op ver antwoord niveau in stand houden, maar het is „keiharde nood- z a a k". Wij hopen, dat men dit woord ook in het buitenland en in de kringen, welke straks beslissingen over deze zaken hebben te nemen, zal weten te waarderen. Het is een woord van„standing", in het bijzonder bestemd voor die heren van de z.g. „standing- groep", het ondergeschikte mili taire orgaan in 't Atlantisch pact dat geen mars-routes aangaande deze politieke aangelegenheid heeft voor te schrijven en dus ook niet voorschrijven moet. Met de gedachten, welke spre ken uit de opvattingen van deze heren zal Nederland echter goed doen, rekening te houden en wij hópen en vertrouwen danook, dat onze minister van oorlog met zijn staf zich bij de komende bespre kingen in de Raad van Ministers van het Atlantisch Pact overeen komstig de totnogtoe aangenomen houding en de thans weer uitge sproken oer-Nederlandse opvat ting, gedragen zal. Dus.niet alleen in de Raad van Atlantische Minis ters van Defensie, maar ook in de Raad der ministers van Buiten landse Zaken. Voor Nederland behoeft hierom trent natuurlijk geen twijfel te bestaan. Wat staatssecretaris Moorman zei, was de weerklank van wat minister Schokking on langs nog te kennen gaf in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de be groting van oorlog. Dat was en is dus kabinetspolitiek. En daar hou den wij aan vast Onze marine houden wij niet in stand voor de „show", maar uit keiharde noodzaak. (Noot van de red. In het hoofdartikel van gisteren stond, dat de verwachting van de rege ring niet vervuld is, dat de prijzen zouden s t ij g e n. Dit was een verschrijving, het moet natuur lijk zijn, dat die prijzen zouden dalen.) President Truman Jieeft gisteren bekend gemaakt, dat hij generaal MacArthur dit weekend zal ontmoeten in het gebied van de Stille Oceaan om ,,de slotfase van de actie der Verenigde Naties op Korea" met hem te bespreken. Truman zeide met MacArthur ook andere zaken binnen zijn verantwoordelijkheid" te zullen bespreken. Truman zal morgen met zijn vliegtuig „Independence" uit St. Louis naar Hawai vertrekken. De president zal o.m. worden verge zeld door generaal Omar Bradley, voorzitter van de Amerikaanse commissie van stafchefs, en Ave- rell Harriman, zijn speciale mede werker voor buitenlandse zaken. Ook Philip Jessup, reizend ambas sadeur der Verenigde Staten Dean Rusk van het ministerie van bui tenlandse zaken voor aangelegen heden betreffende het Verre Oos ten, gaan mee, Waarnemers te Washington menen te weten, dat Truman ongeveer een week weg zal blijven. Het Witte Huis maakt bekend, dat de conferentie „ergens op de Stille Oceaan" zal worden gehou den. Er werd niet bekend gemaakt of Truman en MacArthur op een eiland of op 'n oorlogsschip bijeen zullen komen. Dit is de eerste maal sinds de bespreking van de „grote vier" te Potsdam, dat pre sident Truman het Amerikaanse continent verlaat. De kringen van het Witte Huis, die het nieuws aan de verslagge vers meedeelden, weigerden uit te weiden over de reden van de con ferentie. Waarnemers te Washing ton zeiden, dat het enig mogelijke doel kan zijn een overzicht te krijgen van de gehele situatie in het Stille Oceaan-gebied, alvorens VATICAANSTAD (K.N.P.) In tegenstelling met de berich ten, die Maandag werden gelan ceerd, als zon de verklaring van bet dogma van de Tenhemel opneming van Maria in de na middag van 31 October geschie den, heeft de H. Vader uitdruk kelijk verklaard, dat deze wel zal geschieden op de vastge stelde datum van 1 November. Bij goed weer zal de plechtig heid worden gehouden op het plein van de Sint Pieter. Zij zal beginnen om half negen. Om negen uur precies zal de H. Va der voor de hoofdingang van de basiliek aanwezig zijn. Na het zingen van het Veni Creator zal het College van Kardinalen de dogmaverklaring vragen, waar na de H. Vader de definitie van het dogma in de Latijnse taal uitspreekt. In een Dinsdagavond door het Franse legerhoofdkwartier te Sai gon bekend gemaakt communiqué wordt gezegd, dat opstandelingen van de Vietminh-beweging een Franse strijdmacht van ongeveer tweeduizend man in het noorden van Indo-China in de huurt van de Chinese grens hebben omsin geld en overweldigd. De tweeduizend man Fransen waren uit Thatkhe gezonden om de ontruiming van Caobang, een grenspost 48 km ten noord-westen van Thatkhe, door het Franse gar nizoen aldaar van 1200 man te dekken. De beide Franse leger groepen slaagden erin, in de nacht van 4 October in de buurt van Dongkhe contact te maken. In de nacht van 7 op 8 October poog den beide Franse strijdgroepen tevergeefs naar Thatkhe door te breken. Slechts een deel der troe pen slaagde er op 8 October in zich een weg naar de vesting te banen. De rest werd, na vijf da gen lang gevochten te hebben te gen een tienvoudige overmacht, omsingeld en overweldigd. Ernstig zegt Parijs. Woordvoerders der Franse rege ring te Parijs verklaarden Dins dag, dat hoewel de militaire te genslag die de Fransen geleden hebben ernstig is, de omvang er van niettemin van plaatselijke aard is en geen invloed heeft op de algemene militaire positie in Indo-China op het ogenblik. Men beseft evenwel te Parijs, aldus een correspondent van Reuter, dat Frankrijk zich thans geplaatst ziet tegenover een georganiseerd leger van de Vietminh en niet enkel guerillagroepen. In enkele gezag hebbende militaire kringen te Pa rijs vreest men, dat gevechten van een omvang als op Korea zich in de komende maanden in Indo- China zullen kunnen ontwikkelen. Het Franse kabinet, dat Dins dag bijeen is geweest, heeft de minister van defensie, Jules Moch, verzocht de Amerikaanse autori teiten te doordringen van de nood zaak van het zenden van het be loofde oorlogsmaterieel. Moch zou Dinsdag naar New York vertrek ken voor een bijeenkomst van de Atlantische Raad. Generaal-majoor Francis Brink, hoofd van de Amerikaanse mili taire adviescommissie in Indo- China, is nit Bangkok te Saigon aangekomen. De commissie werkt de plannen uit voor het zenden van Amerikaanse militaire steun over de Stille Oceaan. Truman op 24 October de alge mene vergadering der Verenigde Naties zal toespreken. President Truman en generaal MacArthur hebben tevoren ver schil van mening gehad over de Amerikaanse politiek ten opzichte van Formosa. MacArthur achtte dit eiland een noodzakelijke scha kel in de Amerikaanse verdedi gingslinie in de Stille Oceaan, ter wijl de Amerikaanse regering van mening is, dat de Verenigde Na ties over de toekomst van Formosa moeten beslissen. MINISTER MARSHALL: Generaal Marshall, de nieuwe Amerikaanse minister van Defen sie, heeft Dinsdag op een arbei dersbijeenkomst te Washington verklaard, vertrouwen te hebben, dat het herbewapeningsprogram der Verenigde Staten zal worden voltooid, hoewel het meeste werk nog voor de boeg ligt. Marshall betoogde, dat de na tionale verdediging thans in het militaire stadium geraakt.. „Wij bereiden ons voor op een mobili satie van onze hulpbronnen op een ontzaggelijke schaal om ons oorlogspotentieel en dat van onze bondgenoten te versterken. Er moet nog veel gedaan worden en ik ben er zeker van, dat het gedaan zal worden", aldus Mars hall. VOORWAARDELIJKE STRAF Voor belediging van het corps mariniers Het Amsterdams Gerechtshof veroordeelde de 53-jarige W. de J. uit Haarlem, die door de poli tierechter te Haarlem wegens be lediging in het openbaar van het corps mariniers van de Konink lijke marine tot een week gevan genisstraf was veroordeeld, tot een gevangenisstraf van een maand voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar en een geld boete van f 150.- eventueel te vervangen door 30 dagen hechte nis. De advocaat-generaal had een maand onvoorwaardelijke gevan genisstraf geëist. In de trein tussen Haarlem en Leiden had de J. tegen een student een oud-marinier, gezegd, dat alle mariniers in de West dieven en moordenaars zijn. H. M. de Koningin heeft gister avond in het gebouw voor Kun sten en Wetenschappen te Den Haag de voorstelling bijgewoond, die in het kader van de Haagse kunstmaand 1950 werd gegeven onder de titel „Nederland danst". Het programma, dat geopend werd met enkele volksdansen, gegeven door een dansgroep van de Ne derlandse Volksdansstichting werd toegelicht door Cruys Voorbergh. Minister Rutten en diens staats secretaris Mr. Cals waren mede onder de aanwezigen. MIJNENVELD BIJ WONSAN De Amerikaanse marine deelt mede, dat een helicopter Maandag een veld van 61 mijnen heeft waargenomen in de zee ten zuiden van de havenstad Wonsan, welke door Zuid-Koreaanse troepen is veroverd. Het mijnenveld was het grootste waarvan tot nog toe door de marine melding is gemaakt. Tegen de 28-jarige tuinders knecht J. W. v. d. A. uit Loos duinen eiste de officier van de Rechtbank te Den Haag gisteren levenslange gevangenisstraf we gens moord met voorbedachte rade. In de nacht van 21 Februari van dit jaar had de man zijn vrouw met bijlslagen en dolk steken om het leven gebracht. Reeds geruime tijd leefden ze in onmin en toen hij op die be wuste avond thuis was gekomen om de zaak weer in het reine te brengen, althans zo verklaarde de verdachte, was hij driftig ge worden en had zijn vrouw van het leven beroofd. Daarna was hij naar Rotterdam gegaan, kwam vervolgens naar •en Haag terug en werd er na een mislukte poging tot zelfmoord gearresteerd. De verdediger acht te moord met voorbedachte rade niet bewezen, doch de officier meende dat geen verzachtende omstandigheden aanwezig waren. Verdachte was wel degelijk thuis gekomen met de bedoeling zijn vrouw te doden. Op 24 October doet de recht bank uitspraak. Gisteravond diende voor het Hoog Militair Gerechtshof het beroep van de voormalige luite- nan-kolonel V. H. uit Den Haag, die door de krijgsraad te velde tot een gevangenisstraf van zes maanden en ontzetting uit het recht om bij de gewapende macht te dienen was veroordeeld. H. werd er van beschuldigd zich in 1948 in Bandoeng wederrech telijk enige meubels te hebben toegeëigend en bovendien aan 'n drietal burgers een revolver te hebben gegeven. Dit laatste feit erkende verdachte, maar de meu bels had hij na gedaan verzoek van z'n superieuren gekregen. Hij erkende onachtzaam te zijn geweest door niet naar de her komst te vragen. De advocaat fiscaal eiste bevestiging van het vonnis, doch de raadsman liet in z'n pleidooi doorschemeren, dat de huidige vervolging wei eens het gevolg van de corruptiebe strijding in Indonesië kon zijn. Het vonnis was zijns inziens veel te hoog. Uitspraak op 24 October. EEN LIEF ZOONTJE Een 13-jarige Haagse scho lier stal in de afgelopen maanden ten nadele van zijn ouders een bedrag van ruim 2700 gulden, dat hij met enige „vriendjes" tot op de laatste cent opmaakte. Speciaal op de onlangs gehouden kermis op het Malieveld, werd een groot bedrag „doorgedraaid". De ouders zijn van hun moeizaam vergaard spaarcentje door hun zoontje beroofd. Als een geest schoot de F-80, een straalgevechtsvliegtuig met een snelheid van 720 km door de lucht, waardoor de T-6 Trainer, die met een snelheid van 240 km boven Williams luchtmacht basis, Chandler (Arizona) vloog, stil scheen te staan. DJAKARTA (Aneta). In de nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn de heer B. Koeslag en mevrouw Schraa, die in een bungalow van de familie Ripellius nabij Tjipanas logeerden, vermoord door een rampokbende. De familie Ripellius wist de bende te ontkomen en sloeg alarm. Waarschijnlijk be vreesd voor latere getuigenissen van de zijde van de heer Koeslag en mevrouw Schraa hebben de bendeleden deze twee door middel van vuurwapens om het leven ge bracht. De stoffelijke overschotten van de slachtoffers zijn naar het ziekenhuis te Sukabumi vervoerd. MAGAZIJNMEESTER BESTAL GEMEENTE Door de Zeister politie is gear resteerd de 41-jarige H. van N., magazijnmeester bij het gemeen telijk Gasbedrijf aldaar, die ervan verdacht wordt artikelen te heb ben verkocht uit het magazijn, zonder de opbrengst hiervan te verantwoorden. Zoals het onder zoek tot heden heeft uitgewezen, heeft hij ten eigen bate aange wend de som van f2000. Eveneens werd door de politie te Zeist aangehouden I. Z. uit Utrecht, die reeds in Juli uit de strafgevangenis te Alkmaar was ontvlucht. I. Z. had nog acht maanden zitten te goed. TELEGRAM VAN TRUMAN AAN TSJANC KAI SJEK „Namens het Amerikaanse volk wens ik uwe excellentie en het volk van China oprecht geluk met deze verjaardag", aldus president Truman in een telegram aan pre sident Tsjang Kai Sjek, ter gele genheid van de verjaardag der Woehan-revolutie, die tot de stich ting van de Chinese republiek leidde. In verband met de ontginningswerken in de Peel, wordt het gemis van goede verbindingswegen in deze streek nijpend. De destijds speciaal voor de turfafvoer aangelegde kanalen, worden ten gevolge van de steeds minder wordende vraag naar turf, overbodig en derhalve gedempt. Op het ogenblik is men in de omgeving van Someren bezig naast een kortgeleden gedempt kanaal een weg aan te leggen, wat bij de bodemgesteldheid van de Peel niet zo eenvoudig is. In Amsterdam heeft gisteren weer een felle pakhuisbrand ge woed en hoewel de grootte van de schade niet geheel vast staat, kan toch wel worden aangenomen, dat een grote hoeveelheid koloniale waren, verpakkingsmateriaal en enkele machines door het vuur verteerd zijn. De brand brak omstreeks kwart voor zeven in een perceel aan de Oudezij ds Achterburgwal, waarin gevestigd is het inpakbedrijf „Im- proha", uit op de derde verdie ping aan de achterzijde van het gebouw. Het vuur greep met grote snelheid om zich heen en in eén ommezien stond de derde etage met de zolder van voor tot achter in lichter laaie. Bovendien wer den de blussingswerkzaamheden belemmerd door de nauwe gracht, zodat het noodzakelijke materiaal moeilijk ter plaatse aangevoerd kon worden. Door de zeer sterke rookontwik keling was het moeilijk de vuur haard dicht te benaderen. Met tien stralen werd het vuur bestreden, terwijl twee ladderwagens, drie motorspuiten, een personeelswa- gen en een gereedschapswagen nabij de brand waren samenge trokken. Eerst tegen half negen kon de mededeling „brand mees ter" gedaan worden, doch het na blussen vorderde nog de grootste aandacht. Tegen middernacht kon de brandweer werkelijk inrukken. Naast de hoeveelheden koloniale waren en het verpakkingsmate riaal van de „Improha", bevonden zich op de brandende verdieping vijf ton cacao, verschillende goe deren en opslagmaterialen van de Haust- en Verkadefabrieken. gro te hoeveelheden meel en inpak- machines, die alle geheel vernield werden. „Fontein-incident". Tijdens de blussingswerkzaam heden deed zich een incident voor, dat gelukkig goed afliep. Een brandweerman, die bezig was op een van de afsluiters van de mo torwagen een slang te monteren. VOETBALLER OVERLEDEN Ongeval tijdens wedstrijd VENLO. Tijdens de Zondag gespeelde voetbalwedstrijd SVVM Belfeldia (4de klasse Zuid II) te Maasniel liep de Belfeldse speler H. Douben na een botsing een beenbreuk op. Nadat hij vervoerd was naar het ziekenhuis in Tege- len heeft zich later een complica tie voorgedaan, tengevolge waar van bij Maandag is overleden. WEEKSTAAT NED. BANK De spanningen, die zich bij de maandwisseling hebben voorge daan, zijn geheel verdwenen en de weekstaat van de Nederland- sche Bank opgemaakt per 9 Oct. geeft hiervan een heldere weer spiegeling. De geldbehoefte toch heeft plaats gemaakt voor een terugvloeiing der middelen in welk verband kan worden gewe zen op de vermindering van de voorschotten in rekening-courant met bijna f 32.000.000 tot f 56.940.913. Ook het gewone tegoed van de schatkist geeft een aanwas te aanschouwen, namelijk van f 16.500.000 tot f 191.009.217. Het totaal der vorderingen op het buitenlands is aangegroeid tot f 1.297.985.870. De terugvloeiing zijn gelden bij de maandwisseling opgevorderd, hebben in hoofd zaak geleid tot de inkrimping van de bankbiljetten circulaties met f 49.000.000 tot f 2.774,475,655. werd, toen deze slang los schoot door de krachtige waterstraal in de gracht gespoten. Van alle kan ten schoten hulpvaardige handen toe, zodat de onfortuinlijke brand weerman spoedig weer op het droge stond. In z'n verbouwereerd heid wist hij niets anders te zeg gen dan: „Dit is me nu Zondag ook al overkomen". Even later schoot dezelfde slang weer los en toen konden de talrijke nieuws gierigen een stortbad in ontvangst nemen. De Noord-Koreaanse minister president Kim dr. Soeng heeft ge neraal MacArthurs jongste eis tot overgave van de hand gewezen, aldus radio Pjongjang. Lim heeft zijn troepen opdracht gegeven „tot de dood toe te vechten". DJAKARTA ANTWOORDT DE U.N.C.I. DJAKARTA, 10 Oct. (Aneta). De UNCI heeft hedenmiddag in een communiqué medegedeeld, dat zij hedenmiddag antwoord heeft ontvangen op haar schriiven van 6 October aan Mo. Roem. In zijn antwoord verklaarde minister Roem, dat de Indonesische rege ring tot haar spijt niet in staat is in te gaan op het beroep van de UNCI. De UNCI overweegt thans welke stappen zij verder zal on dernemen. aldus het communiqué. Reuter bericht, dat in welinge lichte kring hedenavond werd me degedeeld, dat de commissie deze aangelegenheid naar de Veilig heidsraad zou kunnen verwijzen. En het Rijk? (Sm.) Met de befaamde grens van 180 gulden, waarboven de verplichte loonsverhoging van vijf procent niet gold, is het nu dus zo, dat bij, nog te volgen, algemene vergunning van het college van Rijksbemiddelaars, wordt toegestaan, die verhoging van vijf procent ook te geven boven die 180 gulden. De verho ging kan dus ongelimiteerd door gaan. Dit is inderdaad vooral ook belangrijk, omdat de aan vankelijke maximumgrens weer de nivellering in de hand werkte, waartegen terecht, ook in de Tweede Kamer, geageerd is. Van grote betekenis zal echter zijn het antwoord op de vraag, wat nu het Rijk met de salarissen van zijn personeel zal doen. Wij hebben er onlangs op gewezen, dat de Overheid op dit punt een voorbeeld dient te geven, vooral omdat de z.g. middelgrote inko mens er in vele gevallen hari voor zitten. Nu de regering heeft besloten, dat de vijf procent ook gegeven mag worden boven de grens van 180 gulden, nemen wij aan, dat het Rijk daaruit voor zijn personeel de consequentie zal trekken. Moge spoedig blij ken, dat het antwoord op de vraag: Wat doet het Rijk? be vredigend zal zijn voor alle be trokkenen. Beschaafd Nederlands (J. H.) Herhaaldelijk is er reeds over geklaagd, dat bij de voorlezing van onze radio nieuwsberichten, uitgezonden on. der verantwoordelijkheid van het Alg. Ned. Persbureau, vaak zulk minderwaardig Nederlands wordt gebruikt. In de uitzending van Maandagmiddag 9 October had de omroeper het steeds over „Ambonners", terwijl toch be kend is en alle Ned. woorden boeken nadrukkelijk vermelden, dat de inwoners van dit eiland „Ambonezen" worden genoemd Ook spreekt men van „Ambonees hout" en „Ambonese fusiliers" en niet van „Ambonse" schepen, zo als de omroeper deed. Bij de spellingsregels, vastgesteld in het Kon. Besluit van 29 Dec. 1936 wordt als voorbeeld van de nieuwe spelling juist aange haald de uitdrukking „Ambo nese fusiliers". Het moest daarom niet voor komen dat de radio omroep, nog wel in de nieuwsberichten op een dergelijke wijze onze taal verhaspelt. De Zwitserse Voetbalbond heeft de volgende spelers opgeroepen voor de wedstrijd tegen Neder land op Zondag 15 Oct. a.s. te Bazel: Doel: Stuber (Lausanne), Preiss (Grasshoppers). Achter: Bocquet (Lausanne), Rey (Young Fellows), Neury (Lo carno). Midden: Lusenti (Bellinzona), Eggimann (Servette), Casali (Young Boys) en Kernen (Chaux de Fonds). Voor: Antenen (Chaux de Fonds) Bader (Bazel), Bickei (Grass hoppers). Fatton (Servette), Friedlaender (Lausanne) en Staeuble (Bazel). Tot de defjnitieve samenstel ling van de ploeg zal waar schijnlijk pas kort voor de wed strijd worden overgegaan. De Franse politie heeft de 38- jarige, in Berlijn geboren Walter Klein gearresteerd, die aan Euro pese musea schilderijen van „Pi casso, Matisse, Braque en andere moderne meesters" verkocht, die onecht waren. Klein, die te Parijs in een luxueus appartement woon de, zou door middel van valse papieren geprobeerd hebben de Franse nationaliteit te verkrijgen. Volgens een bericht van het Franse persbureau A.F.P. zou de in Parijs gearresteerde Duitser, dank zij valse getuigschriften als lid van de verzetbeweging, de Franse nationaliteit reeds verkre gen hebben. Deze arrestatie heeft de politie op het spoor gebracht van een wijdvertakte organisatie, die valse doeken van moderne meesters ver vaardigde en op de markt bracht. Andere aanhoudingen worden ver wacht. Op 29 Mei 1948 vernam de schilder Henri Matisse van één van zijn vrienden, dat te Milaan een doek te koop was aangeboden dat valselijk met zijn naam was on dertekend. De schilder diende een klacht wegens vervalsing in. Ook diende de deskundige Schaeffer een soortgelijke klacht bij de poli tie in, daar doeken van Matisse verkocht waren voorzien van een vals authenticiteitsbewiis, dat ziin naam droeg. Er werd een onder zoek ingesteld en de eigenaar van de Annunziatagalerij werd ver hoord. Deze handelaar, aan wiens goede trouw niet getwijfeld kan worden, en die zich trouwens civiele partij heeft gesteld, heeft voor het gerecht verklaard, dat Klem hem voor twee millioen tweehonderdduizend lire twee wa terverfschilderijen van Matisse, drie andere doeken van dezelfde schilder, een tekening van Picasso en een andere van Braque had verkocht. Bovendien had hij in ruil voor een Utrillo, een Rouault, een Picasso, een Boldini en een Renoir, allemaal valse doeken ontvangen. Andere valse schilde rijen zijn te Genève, in Portugal en in Spanje gesignaleerd, waar heen commissies van onderzoek zijn gezonden. Cheshire (rep.) Djakarta-Am sterdam, passeerde 9 Octo ber Burlings. Napoli (rep.) Djakarta-Mar seille, passeerde 9 October Perim. Skaugum, Djakarta-Rotter dam, 360 mijl Z.O. Dondra- head.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1