NUeuuj Felle critiek van de Eerste Kamer op defensiebeleid en minister Alle toegangs-visa tot Amerika ongeldig Nederland moet de Marine niet opgeven EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Wie naar Amerika wil: even wachten Vijf procent ook voor ambtenaren Mohammed Hatta vice-president Erebus" was niet gelukkig Laatste aanleiding tot mr. Schokking's heengaan? Speciaal ministerie gevraagd voor militaire bevoorrading Kabinet wilde alles „op een koopje" „V eend am" vertrekt 24 uur later Truman ontmoet MacArthur op Wake In functie ondanks ontslag-aanvrage! Voor dertig piloten maar 15 parachutes Scheepsberichten Amerikaans commentaar Effectenmakelaar' aangehouden Twee Bisschoppen naar Rome Min- v. d. Brink over industrialisatie V. S. bespoedigen wapenlevering Kroniek en Kritiek Westerling mag in België blijven Koelere lucht is op komst Abonnementsprijs f4.65 per kwartaal, f 1.55 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m.» minimum f2.50; m alfe edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per mjn. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H.N.Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank Buiten God ts veilig. t nergens (Vondel) het Ferr A S H VAN HEDEN Pag. 1 Zaterdag 14 October 1950 45e Jaargang No. 11992 Kantoren: HOORN. Draaisingel 59. teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 56, teL 2046. (2 lijnen). K 2200: DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230: SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 De ministerraad heeft in vol ledige overeenstemming met de Rijkssalariscommissie besloten, dat de jongste verhoging van de salarissen en lonen met 5 procent zal gelden voor alle rijksambte naren en arbeidscontractanten, waarvoor een algemene loonrege ling geldt, met uitzondering van de hoogste staatsfunctionarissen, voor wie bij de ontwerp-rijksbe- groting 1951 in een verhoging van de salarissen is voorzien. Aan de besturen van de provin ciën, gemeenten en waterschap pen zal in overweging worden gegeven een met bovenstaande beslissing overeenkomende rege ling te treffen. DJAKARTA, 14 Oct. (Reuter). Het Indonesische parlement heeft met grote meerderheid van stem men de voormalige minister-pre sident Mohammed Hatta tot vice- president van de republiek ge kozen. De communistische leden verlieten uit protest de vergade ring, daar naar hun mening het ambt van vice-president overbo dig is. STOCKHOLM, 13 Oct. De Nederlandse kustvaarder „Erebus" uit Groningen liep gisteren op zijn eerste reis ter hoogte van Norrtaelie, noordelijk van Stock holm, aan de grond. Een bergingsvaartuig slaagde erin het schip vlot te slepen. Te voren was een lading hout van de „Erebus" overboord geworpen. Het schip is nu onderweg naar Stockholm om daar in het dok te gaan. De „Erebus" is 470 bruto regis ter ton groot. Het schip voer in „Timecharter" voor Hofmann te Londen en was op weg naar Zaandam met een lading hout. Kapitein is de heer H. Schothorst uit Groningen. Anderhalve week geleden heeft de „Erebus" de technische proefvaart gemaakt. 's-CRAVENHAGE. Hoezeer het ministeriële leven van mr. Schokking aan een zijden draad hing, wordt duidelijk, wanneer men kennis neemt van de zeer forse toon, die over het defensie beleid wordt aangeslagen door de leden van de Eerste Kamer, wier Voorlopig Verslag over de begrotingen van Oorlog en Marine 1950 gisteravond in druk is verschenen.. Het schijnt zelfs niet al te gewaagd te veronderstellen, dat de resultaten van het afdelingsonderzoek de minister, eerder deze week, mede de laatste aanleiding hebben gegeven tot zijn ontslag aanvrage. Overigens krijgt niet alleen mr. Schokking, maar het gehele kabi net, met name de minister van Financiën, menige veeg uit de pan. Sommige leden meenden te mo gen stellen, dat de strijd binnen hét kabinet, over de vraag of het eindcijfer ongeveer 850 millioen dan wel circa 1 milliard moest bedragen, bijkans evenveel maan den had geduurd als de behan deling van de begroting was ver traagd. Zij oefenden ernstige cri tiek op het kabinet, dat het con flict om Korea nodig had gehad om tot juistefe inzichten 'over de defensieve noodzakelijkheden te komen. Als een rode draad, zo zeiden zij, loopt door de nota over het Defensiebeleid van 27 Juni het streven, er, met het oog op de zware financiële lasten, op be langrijke punten zo goedkoop mo gelijk van af te komen. Deze leden zouden, ook met het oog op de toekomst, willen aandringen, niet op een nieuw en thans uiteraard hoger streefcijfer, met opnieuw de mogelijkheid van remmen en beknibbelen, doch op vaststelling, met name voor de landmacht, van bepaalde voor Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft gisteren aan al zijn ambassade's, legaties en consulaten, gelast alle toegangsvisa's tot de Verenigde Staten ongeldig te verklaren. Het besluit werd genomen ter uitvoering van de nieuwe wet op de veiligheid, die in September, ondanks Trumans veto, door het Congres werd aangenomen. De wet verbiedt de toegang tot de V.S. aan alle voormalige leden van fascistische en communistische organisaties. Een en ander heeft grote moei lijkheden veroorzaakt onder hen die binnenkort naar Amerika zou den vertrekken, onderweg waren of er juist arriveerden. Zo wer den 32 passagiers van de Queen Mary", voornamelijk Italianen, gedetineerd op Ellis Island te New York, waar gisteren al 200 personen verdere instructies af wachtten. Onder hen bevond zich de beroemde dirigent Victor de Sabata, die later met 20 Italiaanse musici alsnog een voorlopige ver gunning kreeg. De Bulgaarse zan ger Boris Christof kreeg echter geen visum. De Duitse zanger Hans Hotter die in de Metropoli tan Opera zou optreden, werd eveneens gedetineerd. Hij zeide wel eens een keer voor Hitier te hebben gezongen. Overal in Europa werden giste ren de Amerikaanse ambassade's bestormd. De Amerikaanse consu laten in Amsterdam en Rotterdam kregen eveneens een grote toe loop te verwerken van personen wier visum plotseling ongeldig was geworden. De „Veendam" die met 300 niet-Amerikaanse passa giers voor vertrek gereed lag, moest dit 24 uur uitstellen, omdat 150 hunner hun visum niet in Rotterdam hadden ontvangen en omtrent hen telegrafische inlich tingen moesten worden ingewon nen. In totaal zijn in ons land 5000 visa verstrekt. De Ameri kaanse autoriteiten noemen het wenselijk, dat, wie zijn vertrek nog even kan uitstellen, niet direct de consulaten om vernieu wing verzoekt, daar de herziening naar hun mening spoedig zal zijn geëindigd. 's lands veiligheid in internatio naal kader noodzakelijk geachte onderdelen met daarbij behorende bewapening, daargelaten de vraag wat de kosten daarvan zouden zijn. Kunnen de bondgenoten deze bewapening gedeeltelijk schen ken: des te beter. Doch het eerst nodige is, dat de gewenste leger onderdelen er kómen. Zij hoopten dat begrip voor de noodzaak van verdediging het kabinet zou lei den tot een consequente defensie politiek, en hadden de indruk dat het met name op Financiën aan voldoende besef op dit punt ont brak. Zij achtten het de plicht van de regering in de kortst mogelijke tijd te bevorderen, dat de uit In donesië teruggekeerde manschap pen die voor het mobilisabel ma ken van drie divisies zullen wor den gebruikt, niet onvoldoende bewapend in een mogelijke strijd zullen worden gezonden. Deze le den hadden waardering voor de wijze waarop de zaken bij de marine waren geklaard, en juich ten het toe dat het aantal lucht machtofficieren in drie jaar tijd van 36 tot 418 en het aantal man schappep tot 2300 was verhoogd. Zij bepleitten een staatssecretaris ook voor de luchtmacht. Ettelijke andere leden, die met deze .critiek op de minister instemden', gaven de regering in overweging, de in stelling te bevorderen van een vaste adviescommissie dan wel een directorium van vertegenwoordi gers van het bedrijfsleven en de financiële wereld ter controle van de aanmaak en de aanschaffing van wapentuig. Enkele leden bepleitten zelfs de benoeming van een minister voor dit onderdeel, waarvoor de verantwoordelijkheid nu berust bij meerdere ministeries en bu reaux welke naast elkaar bestaan en elkaar maar al te vaak tegen werken. Enige andere leden achtten het t.a.v. de voorliggende begroting noodzakelijk, de Eerste Kamer te herinneren aan haar positie als college van revisie, en wezen op de consequenties die aan het stem men vóór deze ontwerpen en de President Truman, die gister ochtend per vliegtuig uit Califor- nië was vertrokken, is Vrijdag avond te Honoloeloe aangekomen, vanwaar hij na enkele uren door vloog naar Wake, een klein ko raaleiland in het Noorden van de Stille Oceaan, waar hij met gene raal MacArthur zal spreken over de slotphase van de oorlog in Korea. Ook MacArthur is uit To kio per vliegtuig derwaarts ver trokken. Men verwacht dat het onderhoud niet langer dan enkele uren zal duren. Truman's vlieg tuig werd gisteren door verschil lende andere toestellen begeleid, die voortdurend contact hielden. ZO TE ZIEN, trekt minister Schokking zich de crisis rondom zijn persoon nu niet zo vrese lijk aan: op de dag van zijn ontslagaanvrage ontving hij, namens de Nederlandse regering, de commandant en officieren van het Cana dese smaldeel, dat in Rotterdam gemeerd was. Men ziet de minister hier, met links van hem de ambassadeur van Canada, de heer P. Dupuy en naast deze mr. J. Visser, chef van het protocol bij het Departement van Buitenlandse Zaken, en rechts van de minister vice-admiraal Jhr. E. J. van Holthe, bevelhebber van de Nederlandse Zeestrijdkrachten en de Cana dese rear-admiraal E. R. Mainguy. De ont vangst, waarbij nog vele autoriteiten aanwezig waren, had plaats op het kasteel „Oud-Was- daarmede uitgesproken goedkeu ring van het huidige defensiebe leid waren verbonden. Zij waren niët bereid hun cri- tische houding te laten varen in dien zonder meer de kabinets kwestie zou worden gesteld en daarmede zou worden getracht de Kamer in een dwangpositie te brengen, en betwistten met klem, dat het onmogelijk zou zijn ande ren bereid te vinden om de ver antwoording voor het defensiebe leid op zich te nemen Weer andere leden achtten ter men aanwezig om, bij het oefenen van critiek, onderscheid te maken tussen de minister en zijn staats secretarissen, ten gunste van deze laatsten. Verscheidene leden vroe gen zich af of vanwege de minis ter voldoende aanwijzingen en hulp aan het ministerie van Bin nenlandse Zaken waren gegeven bij het voorbereidend werk voor de bescherming der burgerbevol king. Achtte de minister het daar voor door Binnenlandse Zaken uitgetrokken bedrag ad f 132.000 enigermate toereikend? METEORS KUNNEN NIET BOVEN WOLKEN VLIEGEN In het Voorlopig Verslag van de Eerste Kamer over de Oorlogsbe groting 1950 wordt opgemerkt, dat er van een operationele vliegeen- heid in Nederland niet kan wor den gewaagd, omdat met de Glos- ter-Meteor-toestellen, die daartoe toch eigenlijk zijn bestemd, niet boven de wolken kan worden ge opereerd. De radiotoestellen in deze vliegtuigen zijn n.l. niet be trouwbaar, hetgeen onlangs ook tot een noodlanding bij Sneek heeft geleid. Ter zake bevoegde autoriteiten zoitden hebben ver klaard, dat zij geen oplossing hiervoor wisten, en dat op nieuwe toestellen moest worden gewacht die pas over een jaar door Philips kunnen worden afgeleverd. Er zijn ook niet voldoende parachutes. Bij twee eenheden zouden er voor dertig man maar 15 beschikbaar zijn, waarvan er dan bovendien nog enkele eigenlijk zouden moe ten worden afgekeurd. Atlantis, 12 October van Dja karta naar Amsterdam. Napoli (rep.) Djakarta-Mar seille, 13 October te Suez. New Australië (rep.) 26 Oc tober te Rotterdam ver wacht van Djakarta. Otranto, 3 November te Rot terdam van Djakarta. Skaugum, 28 October te Rot terdam van Djakarta. De bevelhebber en de commandanten van de drie Canadese oor logsschepen welke een vijf-daags bezoek aan Nederland brengen zijn Vrijdagmorgen door H. M. de Koningin op Paleis Soestdijk ontvangen. Op de trap achter het paleis: eerste rij, links van de Koningin schout bij nacht Mainguy, rechts de Canadese ambassadeur Pierre Dupuy. Tweede rij v.l.n.r. Lt. ter Zee Fr. C. Frewer, commandeur Adams en luitenant ter Zee E. Madgwick, commandanten van de Micmac, de Magnificent en de Huron. JUSTITIE VRAAGT INLICHTINGEN Een 60-jarige reiziger van een Amsterdamse effectenfirma, ge naamd J. van der Bij., nu eens wonende te Amsterdam, dan weer te Veenwouden is Zondagmiddag op last van de officier van Ju stitie te Leeuwarden aangehou den en ingesloten, verdacht van oplichting c.q. verduistering. Deze aanhouding geschiedde in verband met een klacht van een Groninger familie, die hij heeft opgelicht voor een bedrag van f 45.000.waarvan bij zijn aan houding geen cent meer te vin den was. Hij zou een aantal ef fecten, ondanks een dreigende devaluatie, voordelig van de hand doen en kreeg de waardepapieren mee tegen overgave van een kwitantie. Zowel te Amsterdam als te Veenwouden werd de woning van verdachte in de gaten gehouden, maar eerst Zondagmiddag, toen hij de onvoorzichtigheid beging uit het raam te kijken, kon hij worden gepakt. Daar de kans zeer groot is, dat hij zich ook elders in het land aan deze practijken heeft schuldig ge maakt, verzoekt de officier van Justitie hiervan eventueel ten spoedigste mededeling te doen. Vandaag zullen Mgr. W. Mut- saerts, bisschop van 's-Hertogen- bosch, en Mgr. Dr. J. M. J. A. Hanssen. Bisschop-coadjutor van de bisschop van Roermond, met de derde Nationale bedevaart naar Rome vertrekken. De beide bis schoppen zullen tevens tegen woordig zijn bij de plechtige dog maverklaring van de Ten Hemel opneming van Maria op Woensdag 1 November. Op 2 November zul len zij per K.L.M. naar ons land terugkeren. WASHINGTON 14 Oct. (ANP) De berichten over wrevel in Ne derland naar aanleiding van de recente verklaringen over de toe komstige rol van de Nederlandse Marine in het kader van het Noord-Atlantische defensiesysteem, hebben onder functionarissen van de Amerikaanse ministeries van buitenlandse zaken en defensie een aanzienlijke mate van bezorgdheid veroorzakt, zo seint Aneta's diplo matieke correspondent uit Was hington. Men verklaart in deze kringen met nadruk, dat berichten in de Nederlandse, pers, volgens welke aan Nederland verzocht was „zijn Marine op te geven" grote lijks overdreven zijn en op mis vattingen wijzen en dat geen per soon van gezag zich met „dergelij ke nmreële denkbeelden bezig houdt. Functionarissen van het State Department zetten ,uiteen, dat vol gens het beginsel van „uitgebalan ceerde collectieve strijdkrachten" alle pactlanden hun land- zee- en luchtmacht zodanig moeten ge bruiken. dat de militaire macht van het pact als geheel op zo effectief mogelijke wijze versterkt wordt. „Dit zal. voor sommige landen met zich brengen, dat meer aandacht aan de luchtmacht, voor andere weer, dat meer aandacht aan de landmacht wordt besteed, en zo voorts. Het betekent natuurlijk niet, dat men van enig land zal verwachten, dat het zich van die bestanddelen ontdoet, die het nodig heeft om zijn verplichtingen uit anderen hoofde na te komen", al dus wordt verklaard. Men legt er voorts de nadruk op, dat de verklaringen, die de reac ties in Nederland hebben verwekt, niet afkomstig waren van organen van het pact, die uiteindelijke be slissingen in dergelijke zaken kun nen nemen. Van de aan senator Connally toegeschreven opmerkingen was en PRODUCTIE MOET STIJGEN Een door de persdienst van het ministerie van Economische Zaken georganiseerde vierdaagse excursie, gewijd aan de industri alisatie, is gisteravond te Laren besloten met een diner, waaraan het woord werd gevoerd door minister prof. dr. J. R. M. van den Brink. Aan de excursie die ook langs een aantal industriële bedrijven in de Noordelijke ge westen voerde, zullen de volgen de week verschillende beschou wingen worden gewijd van de hand van een onzer verslag gevers, die haar meemaakte. Minister v. d. Brink zeide gis teravond, dat de industrialisatie mogelijkheden van ons land meer begrensd zijn dan enige tijd geleden, zulks als gevolg van het feit dat de Amerikaanse hulpverlening geleidelijk vol gens andere criteria zal worden verdeeld, de noodzaak van gro tere militaire inspanning en de problemen van de financiering, die het monetair evenwicht niet mag verstoren. Toch wanhoopte de minister niet aan de taak die voor ons ligt. Het komende jaar moet staan in het teken der ver groting van de productie, zo zeide hij. Zo niet, dan komt het te staan in dat van daling der consumptie. is nog steeds hoe vreemd dit ook moge schijnen niets bekend in officiële kringen te Washington, aangezien zij niet in de Amerikaan se pers zijn gepubliceerd en van Connally's opmerkingen op zijn persconferentie door zijn onderge schikten geen stenografisch ver slag is gemaakt. Ook de leden van het Noord-Atlantisch pact hebben aldus geen copie kunnen krijgen van wat Connally heeft gezegd. Landmacht toch voorrang Het kan echter niet ontkend worden, zo zegt men, dat de Ame rikaanse Regering van oordeel is, dat het voor het Atlantisch defen siesysteem gunstig zou zijn. indien Nederland meer aandacht dan vroeger aan zijn landstrijdkrachten zou besteden. Generaal Omar Bradley heeft zulks duidelijk doen uitkomen in een artikel, waarin hij onder meer zegt, dt de Westeuropese continen tale mogendheden van het pact in zonderheid sterke grondstrijdkrach ten aan~ de „militaire pool" van het pact dienen te leveren, ten einde een beginaanval op hun ter ritoir het hoofd te kunnen bieden". KOEMTSJON VEROVERD TOKIO, 14 Oct. (Reuter). De Amerikaanse eerste divisie heeft Koemtsjon, „het kleine Stalingrad", dat de weg naar de Noord-Koreaanse hoofdstad ver sperde, bezet. AAN FRANSEN IN INDO-CHINA De V.S. hebben Frankrijk ver zekerd, dat zij al het mogelijke zullen doen om de militaire uit rusting aan de Franse strijdkrach ten in Indo-China snel te leveren, aldus werd Vrijdag officieel te Washington medegedeeld na be sprekingen over het Franse her bewapeningsprogram tussen Fran se en Amerikaanse ministers. In gezaghebbende kringen te Washington wordt medegedeeld, dat Frankrijk van plan is het aan tal divisies tegen het einde van 1951 van vijf op tien te brengen. De Franse minister voor de ver bonden staten van Indo-China, Jean Letourneau, heeft na een kabinetsvergadering verklaard, dat men de militaire toestand „goed in handen heeft". Er was geen aanleiding te spreken van een paniek of catastrophe, hoewel de verliezen bij Caobang „een be langrijke. wrede en pijnlijke te genslag vormden. Op de helft (Sm.) Met de Octobermaand, de maand van de Rozenkrans, zijn wij nu op de helft. Hoe £taat het met de belangstelling, wilt u de animo, wilt u liever de devotie van ons katholieke volk? Naar wij zo van hier en daar horen, is er reden tot tevreden dankbaar heid. Hoeveel gezinnen het Ro zenhoedje bidden, is uiteraard niet te controleren, maar het zijn er vele. En de Octoberoefeningen in de kerken zijn over het geheel genomen zeer goed bezocht. Cij fers zijn er niet. zij zeggen niet zoveel alsde cijfers der tien duizenden en tienduizenden, wel ke wij tegenwoordig wel in kran ten zien afgedrukt, als graadmeter voor valse tegenstellingen, noch Bovendien er is geen reden voor pessimisme sluit het een het ander niet uit. Maar waar het nu vooral om te doen is: een kort woord van aansporing, om vol te houden en nog te verbeteren, waar dat mogelijk is. En wie tot nogtoe deze Octobermaand ver geten heeft, kan wellicht in dit korte woordje een aansporing vin den, om in de tweede helft goed te maken, wat hij of zij in de eerste helft heeft verzuimd. Ook dat is een beeld, ontleend aan de sport: ,,in de tweede helft gaven de partijen elkaar niets toe, wat voor de rust futloos en lauw was, stond in de tweede helft vol vuur en ijver en toewijding voor de goede strijd gereed". Ook het leven is een wedstrijd, met een inzet van hoge waarde, waarin het gebed een onmisbaar wapen is. Denk aan het woord van Sint Paulus: „Loop dan zo, dat gij de prijs behaalt". Bidt, dat de prijs van de vrede voor de wereid wordt gewonnen! Ambon (Sm.) Het blijft met Ambon een pijnlijke zaak. Pijnlijk in de poli tieke sfeer, pijnlijk, nu Ambon, behalve door het wapengeweld van de Indonesische strijdmacht, ook weer getroffen is door een natuurramp waardoor de toestand voor de bevolking nog weer slech ter is geworden. De voorziening met het noodzakelijke voor le vensonderhoud en lijfsbehoud is in groot gevaar. Wij mengen ons thans niet in het politieke strijd gewoel, zeggen alleen, dat wij met belangstelling, zij het niet met bijzonder innige hoop, de bemoei ingen van de Veiligheidsraad in deze tegemoet zien. Maar evenals de actie van het internationale Rode Kruis over geheel de we reld, althans bij het deel der wer kelijke beschaving, waar eerbied voor recht en menselijkheid nog erkend worden, altijd bij een ieder, los van alle partijschap en wapengeweld, in hoog aanzien staat en gesteünd werd, zonder aanziens des persoons, zo moet ook overal en bij een ieder, die meeleeft met de smart en het verdriet van medemensen, gevoel bestaan voor het leed van de Am- bonese bevolking. Daarom steu nen wij hier gaarne de oproep, tot ons gericht door de stichting „Door de eeuwen trouw", giro 426, Eindhoven. Toont uw medeleven en medegevoel met de zwaarge- troffen bevolking van Ambon, aan wie Nederland, los van welke politieke berekening ook, inder daad een ere-schuld heeft te vol den! Kanon en boter? (Sm.) En tenslotte: er zijn nog mensen, die vol houden, dat ir. Staf, de directeur-generaal van de Landbouw, minister van Oorlog worden zal. Dat is helemaal niët zo gek. Waarom werd minister Deckers indertijd van defensie minister bewindsman voor de agrarische zaken? Is het nog steeds het dilemma „kanonnen of boter" indertijd uit nazi-land ge ïmporteerd, voor menigeen een slagzin voor een actueel pro bleem? Wie zou beter hier de „hiërarchie der waarden" kunnen bepalen, dan de man, die eerst het een, en daarna het ander op zijn waarde heeft getoetst? Afge zien van het feit, dat wij in Neder land al een tijd lang niet meer weten, wat boter is, en alweer op weg zijn, om precies te weten hoe een kanon er uit ziet. De Belgische vreemdelingenpolitie heeft de verblijfsvergunning van Westerling met drie maanden verlengd. Hjj zal thans voor onbe paalde tijd in België mogen blij ven doch zal om de drie maanden zijn verblijfsvergunning moeten laten verlengen. Een maatregel die voor alle vreemdelingen geldt. (Van onze weerkundige medewerker) Het gebied van hoge luchtdruk, dat het weer in ons land nu al enige dagen beheerst, heeft de laatste dagen wel voor zeer fraai herfstweer gezorgd. Het kwik liep hoog op en in het zuiden werd zelfs 20 graden genoteerd. En dit. terwijl daar de minimum temperatuur aan de grond plaatselijk slechts 1 graad bedroeg. Het noorden deed het wat kalmer aan en zo bleef het op het vliegveld Eelde b.v. bij 17 graden. Jammer is, dat, nu het juist tegen het weekend loopt, de barometers weer gingen dalen en het hogedrukgebied langzaam wat afneemt en van ons wegtrekt. Uit Engeland nadert nu koelere lucht en het front dat de begren zing tussen de nog warme en deze koelere lucht vormt, zal vandaag dan ook enige regen brengen. Voor de Zondag zijn de neerslagkansen nog ietwat onzeker, maar wel moet men er op rekenen, dat de temperatuur aanmerkelijk lager zal zijn.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1