De Openbare Lagere School wordt veranderd m m m im CHRkVRIES 1 ff/, W* - 7 ALKMAM ilïl R.K. Noorder handbalkring ZITTING POLITIERECHTER Gemeenteraad van Langedijk R.K. Centrale V.G.LO.-schooi te Heerhugowaard geopend ASSEN SPUITEN! nstr. 13, Alkmaar GELEERD! Uujcbiukf^k Is cfoed,Q& Concern Westl. Hypotheekbank n.v. Hypotheekgelden Een blik in de wereld? WRIJFWAS Gemeenteraad Heiloo Naar wij vernemen: Veel belangstelling op belangrijke dag Schietwedstrijd Rijkspolitie Verlenging van de arbeidstijd is nodig Inbreker bezocht Buckingham Palace Mislukte huwelijks plechtigheid Marktberichten PAGINA '5 •laar nou zie ik in ke burgemeester e muzikanten een' n. Werkelijk een 'urgemeester van waarom zou je't geloof maar, dat at hun toekomt iw witte zomer- iwe herfstkleuren: train, blauw en rood. is Vakman) AUTO-VERHUUR zonder chauffeur Laat 15-17 Telei. 3464 ALKMAAR Amsterdam beschikbaar. Lage rente, bill, voorwaarden, ook voor NIEUWBOUW, al of niet met Rijks vergoe ding. Aanvragen bij de agent: N. F. KUENEN. makelaar Laat 184 ALKMAAR Tel. 3474 gezichtsveld. Als Cl irt en te beleven valt, nemen op de K(atho- k minstens 40 grote dgebettren, verlucht ia binnen- en buiten feuilletons, speciale pagina's gewijd aan humor en nog zoveel n kwartje per week. waaraan het gehele ie vele voordelen, die ZATERDAG 14 OCTOBER 1950 PAGINA 7 R.K. NED. HANDBALBOND DISTRICT NOORD Big-match DWO—VIO en WGW DTS. Programma Zondag 15 October. Hoofdklasse: Vliegens VlugCito, 1.30; TOP—'Vido, 145, Odos—DOS, le klas- WGW—DTS, 415; FSA Geel Zwart, 4.15; DVO—D'OS, 4.15; DWO—VIO, 1.30. 2e klas: StrandvogelsKSV, 4.30; VZV—St. Victor, 4 u.; Hugo Girls Con Zeio, 12 u, 3e klas: TOP 2Geel Zwart 2, 4.15; VZV 2—Con Zeio 2, 4 45; VI. Vlug 2—WGW 2, 5.15; Hugo Girls 2—St. Victor 2, 4.30. Junioren A; VI. Vlug bVZV a, 4.30; Geel Zwart aHugo Girls a, 4.15; VL Vlug a—WGW a, 4,30. Junioren B: Con Zelo a—Hugo Girls b, 5 u.; Con Zelo bKSV a, 4.15; Con Brio aCon Zelo c, 12 u. Junioren C: Strandvogels a DWO a, 16.30; VIO a—DOS a, 1 u. In de hoofdklasse komen onze Districtsvertegenwoordigers voor een hele moeilijke opgave. Vido uit Purmerend blijkt aan kracht nog niets ingeboet te hebben en het zal TOP alle moeite kosten een gelijk spel te beivechten. Ook VI Vlug krijgt het tegen Cito lang' niet makkelijk. Onze trots doet ons echter hopen dat TOP en VI. Vlug in staat zullen zijn, ondanks de roem die de gas ten vooruit gaat, de punten thuis te houden. In de eerste klas staan we Zon dag misschien voor de belangrijk ste beslissingen van de competitie. DTS onderneemt de verre reis naar Den Helder belust op goede buit. die WGW niet van plan is af te staan, 't- Zal daar spannen. Even zeer doet het dat in de Meer, waar DWO de meisjes uit Wognum op bezoek krijgt. We wagen 't hieir niet een zekere voorspelling te doen. Dit is echter waar wie van daag wint heeft een zeier lastige klip omzeilt. Geel Zwart probeert FSS de pun ten te ontfutselen, 't moet kunnen Geel Zwarters DOS gaat naar DVO en moot hu toch in staat zijn de overwinningenreeks van DVO te breken. KSV kan heer en mees ter over Strandvogels blijven, ter wijl we vrezen voor St. Victor dat de koploper VZV in eigen home moet gaan bekampen, Hugo Girls zal Con Zelo met lege handen naar huis toe sturen. TOP echter zal aan de reserves van Geel Zwart een hele kluif hebben en zelfs achten we een nederlaag niet al te geik voorspeld. VZV 2 zal de meisjes van Con Zelo wel een lesjö geven en WGW 2 zal bij VI. Vlug, ondanks taai verzet, de punten wel moeten la ten. Bij de Junioren A zullen do thuisclubs Geel Zwart a en VL Vlug a wel de grootste favorieten zijn, maar VI. Vlug b klaart het niet, al spelen ze thuis tegen VZV a Bij da b-tjes komen Con Zelo a en Hugo Girls b tegen elkaar uit, beiden van gelijke kracht en dus 'n gelijk spel in 't verschiet- KSV a verovert do volledige punten bij Con Zelo b, terwijl Con Brio a wel meester van 't veld zal zijn als Con Zelo op bezoek komt. Strandvogels a moet da eer laten aan DWO a, maar VIO aDOS a is weer een geheel open strijd met gelijke kansen voor alle twee. 't Is dus deze Zondag weer een interessante wedstrijddag. WETSONTWERP SCHORSING BEDRIJFSREGELINGEN Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp inzake de schorsing van bedrijfsregelingen. Nauw aansluitend bij het Kartel- besluit, waarop de bevoegdheid tot onverbindcndverklaring van bedrijfsregelingen rust, stelt het ontwerp regelen teneinde, han gende nader onderzoek.' onmid dellijk te kunnen overgaan tot het schorsen van bedrijfsregelin gen, waarvan strijd met het alge meen belang waarschijnlijk lijkt. De Kamer is verzocht het ontwerp bij voorrang te behandelen, gezien de recente ontwikkeling op het gebied van de prijzen. Dure klap H. S. uit Alkmaar moest Vrij dagmiddag voor de politierechter, mr R. W. J. C. van de Wall Bake verschijnen, omdat hij op Donder dag 20 Juli, na afloop van een rechtszitting, in de Bergerhout z'n vrouw, met wie hij in een proces gewikkeld was, geslagen heeft. Ver dachte had zijn broer medegeno men ter zitting om te verklaren, hoe de zaak zich had toegedragen. Er was een wachtmeester bij, die verklaarde juist heit tegenoverge stelde te hebben gezien van het- goen verdachte beweerde. De of ficier van Justitie mr. J. C. W. Meischke, vroeg een geldboete van f 15 of 10 dagen. Het vonnis luidde f 12.50 of 5 dagen Scheldpartij R. van der D. uit St. Maartens brug verscheen Vrijdagmiddag voor de Alkmaarse politierechter omdat hij op 21 Juli te Zijpe een zekere C. H. had uitgescholden voor iets heel lelijks. Het waren geen vrienden en ze konden niet met elkaar overweg. Verdachte beweerde dat da veehouder C. H hem al twee keer zou hebben ge molesteerd. Maar getuige maakte zich over de beschuldigingen van verdachte niet erg druk. „Ik zeg maar zo, recht is recht. En al sta je hier te draaien en te liegen, dit geeft ja niets!" Een ander ge tuige, de knecht, bevestigde de woorden van de eerste gatuige. De officier vroeg een geldboete van f 20 of 10 dagen. Het vonnis luidde conform de eis. Dure klap J. V uit Schoorl, die water moest hebben van een schipper, voor 2 ct. dei emmer, kreeg van de waterle verancier een aanmaning om eens te betalen. Daarover werd hij zo kwaad, dat hij de schipper aan vloog. f 15 of 10 dagen vroeg de Officier van Justitie. Het werd f 10 of 6 dagen. Jongensruzie Tj. B. uit Uitgeest heeft ruzie gehad met W. M de K. op 16 Juli. Da ruzie ontaarde in handgemeen en de zaak kwam toen in Alkmaar voor. De politierechter legde de 'man bij verstek een boete op van f 20 of 12 dagen. Aan komen lopen Twee konijnen kwamen bij J. K. in da Beemster aanlopen. Hij heeft ze opgegeten, terwijl hij wist dai ze van zijn buurman waren en door een hond waren opgejaagd. Dat kostte hem bij verstek f 20 of 10 dagen. Niet best A. A O, uit Heerhugowaard heeft ruzie gehad over baggerwerk, daarbij waren lelijke woorden ge vallen dia aangemerkt werden als een belediging. Voor de politierech ter werd de hele zaak uit de doei- ken gdaan en J. H. de K„ een ge tuige verklaarde hoe J. E. door verdachte beledigd was. Dit kostte verdachte een boete van f 15 of 3 dagen. De politierechter vond de daad van verdachte niet best en vonniste die met f 10 of 6 dagen Steen door geraamte D. G. uit Bergen heeft op 8 Aug. een steen gegooid in de broeikas van J. R. Meit deze J. R. boterde het niet want de kinderen van J. R. deden verdachte overlast met hun buks Al vijf keer was verd. bij de politie geweest, maar die kon er nieits aan doen! Verder klaagde verdachte er over dat hij steeds wordt uitgelachen. Op zekero dag werd verdachte's tooi-klimop vernield en toen gooide verd. een steen door de broeikas. Dat was moer een geraamte vol gens verdachte, dan een broeikas! Getuige J. R. beweerde dat de stoen naar zijn kinderen was ge gooid, en verd. beweerde, dat er nog geschoten was ook, de kogel deponeerde hij bij de politierechter. Getuige wilde nog eien baksteen laten zien, dat was niet nodig. Maar door die steen waren liefst zeiven ruiten kapot gegooid. Een meesterworp! De ruzie zette zich voor de rechter voort De eis luid de f 15 of 10 dagen en afwijzing civielet vordering. Het vonnis luid de conform. S.V.W.-nieuws HEERHUGOWAARD ZUID Vorige Zondag heeft SV.W. zich in zijn uitwedstrijd tegen J.V.C. e Julianadorp heel goed gehouden om daar een gelijk spel te bevech ten.(00) En ook a.s. Zondag kan het een spannende wedstrijd wor den op het gemaeentesportterrein in Heerhugowaard. Dan komt het pas gepromoveerde Duinranders uit Schoorl bij SVW op bezoek. Duinranders zal zeker proberen haar ongeslagen record te handha ven, maar 't is natuurlijk de vraag of dat zal lukken. De SVW-ers zijn meestal nogal belust op zulke partijtjes en nu men vorige week met een enigszins an dere opstelling succes had in Julia nadorp kan het a s. Zondag wel eens een heel spannende wedstrijd worden. Het tweede elftal houdt zich kranig en gaat Zondag naar Berdos 3. Een maximum aan glans Een minimum aan werk Het was de eerste maal dat de raad van Langedijk werd geopend met liet gebed. Van de gascommissie was 'n schrijven ingekomen dat op 3 Oct. was besloten om toe te treden tot de N.V. Gasvoorziening Kop van Noord-Holland. Burg. H. Schelhaas werd Commissaris van deze N.V. De verordeningen op de heffing van verlofs- en vergunningsrecht werden gewijzigd en in overeen stemming gebracht met de wet van 7 Juni 1950. Voor de periode 1 October 1950 31 Sept. 1951 werden in de Com missie Woonruimtewet benoemd de heren W. Balder. Jac. Slot, Jn. Stoop Pz.; K. van Dijk en L. Kal- derdijk. Tot plaatsvervangende leden werden benoemd de heren A. Dirkmaal; J. Heeringa, G. Kraakman; Jac. Bruijn en M. Oovevaar. Het afgelopen jaar zijn alle kwesties opgelost zonder dat vor dering behoefde te worden toege past hetgeen 'n verblijdend teken is. B. en W. stelden voor om afwij zend te beschikken op het verzoek van de Hofstraatbewoners om de paden en de brug in eigendom, be heer en onderhoud over te nemen. De heer Volkers (C.P.N.) kon niet met B. en W. meegaan. Als de paden en de brug in behoorlijke staat verkeren wilde spr. ze in eigendom beheer en onderhoud overnemen. Met de stem van de heer Volkers tegen werd het voor stel aangenomen. In het belang van de volkshuis vesting werd van de heer J. Dirk- maat te B. o. L. 'n perceel grond gekocht groot 1750 m2 voor de prijs van f 2,per m2. Ten behoeve van de bouw van 7 woningen te B.o.L. werd met de zal het op 28 October zestig jaar zijn geleden, dat Dr. J. Loudon, oud-minister van Buitenlandse Zaken en oud-gezant te Parijs, aan de Leidse universiteit promo veerde tot doctor in de staatswe tenschappen. eiste de officier van Justitie bij de Amsterdamse Rechtbank drie maanden gevangenisstraf tegen een ex-hulpbewaarder van een Huis van Bewaring, die tegen be taling pakjes shag aan een gedeti neerde had bezorgd. slaagde een straatrover er in Donderdagmiddag op de N.Z. Voorburgwal te Amsterdam een dame een bandtas te ontroven. De man werd echter op het Rem- brandtplein al in zijn kraag ge pakt. De tas was in zijn bezit.... vloog Donderdagmorgen met de K.L.M.-Constellation „Delft" de koninklijke familie van Irak o.m. koning Feisal van Londen veilig naar Bagdad. heeft onze gezant in Zweden in tegenwoordigheid van kroonprins Gustaaf Adolf te Stockholm een Nederlandse bloemententoonstel- is in de Coöp. Zuivelfabriek St. Bavo te Rijsbergen een moderne kaasfabriek in gebruik genomen, die 5000 kilo per week aflevert. is dr. S. L. Louwes directeur-gene raal van de voedselvoorziening, met het s.s. „Veendam" naar Amerika vertrokken om, namens de regering, in de Food and agri culture organisation" van de Ver. Naties zitting te nemen. wordt op 27 Oct. in den Haag de achtste Wegverkeersdag van de K.N.A.C. geopend. Prins Bernhard zal hem gedeeltelijk bijwonen. Con Zelo-nieuws WAARLAND Het programma voor Con Zelo luidt K.S.V. IICon Zelo II, aanvang 2 30 uur, vertrek per fiets 1.15 uur. Con Zelo Jun. A Duinranders Jun. A, aanvang 2.30 uur. Con Zelo asp. A Duinranders asp. A, aanvang 12 uur. Con Zelo BL.S V.V. B, aanvang 1.15 uur: 1. Het tweede krijgt een van zijn zwaarste tegenstanders, maar als allen goed hun best doen kan er ge wonnen worden. Dit geldt ook voor de Jun. en adspiranten. Zondag worden de leidenkaarten uitgereikt, deze zijn zowel voor de voetbal als voor handbal Elk lid dient voortaan dezei kaart te ver tonen bij toegang tot het sport terrein. Tarreindienst: Jb. Daneberg en C. Dekketr om 11 uur. Burgerlijke Stand ST. MAARTEN Geboren: Dik, zv K. Dompselaar en G. Kooij; Jacob, zv Jb. Rus en H. Doekes; Govert M. zv Jb. Gootjes en P. Koolaard; Meta T. W. dv A. W. Willemse en A. M. N. Smulders. Ondertrouwd: S. Braaksma en J. Knaap wonende te Amsterdam. Overleden: G. Keetman 41 j. te Stroet. Ingekomen: J. Slagter van Bar- singerhorn naar Sint Maarten B 94; J. Blokker van Callantsoog n. Stroet B 126; A. W. Willemse van 's Gravenhage naar Sint Maarten B 63; A. M. N. Smulders (e.v. A. W. Willemse) van Indonesië naar Sint Maarten B 63; B. H. P. Wil lemse, van Indonesië naar Sint Maarten B 63. Vertrokken: J. Krol van Sint Maarten naar Tietjerksteradeel; J. S. van Geebergen van St. Maar ten B 71 naar Zijpe; W. Koordes van Stroet B 122 naar Schagen; A. Bouma (wed. v. T. Koordes) van Stroet B 122 naar Franeker: G. Mink van Valkkoog C 12 n. Scha gen; A. Eriks (e.v. J. Kant), van Rijpje B 198 naar Amsterdam; A. M. Klaver van Rijpje B 200 naar Limmen. Burgerlijke Stand PURMEREND. Geboren: Geer. tje G. dv C. Kaak en F. G. Vree burg te Edam; Cornelia M., dv K. Buijs en E van Gog te Edam; Mar- garotha E. 'M., dv W. Los en M. E. Steevers. Ondertrouwd: Cornelis H, van Toor en Margaretha G. M Mobron; Jan Leguij't te Ilpendam 'en Elisa beth Bakker. Getrouwd; Johannes W. van Lin- ge te Amsterdam en Laiurentia Veltrop. Overleden: Aart Goedhart, 72 jr., echtg. v. Amelia Charlotte Otto; Petrus de Hoog, 60 jr. echtg. van Rinske Prijn te Amsterdam; Geer tje Buijs, 66 jr.. echtg. van Corne lis Schilder te Edam. Kleuterschool-perikelen BURGERBRUG De kachel van onze thans vierjarige kleuterschool is „ter ziele". Zij heeft zichzelve verteerd. Zij was een geschenk van de plaatselijke smederij P. Zeeman. Nu zit dus de bescheiden kleu- tersehoolklas „op hete kolen" want uit de povere kasmiddelen moet een golide schoolkachel voort komen. Er is echter een „lichtpuntje": De jaarlijkse donateurs-actie staat namelijk te beginnen. De donateurs kaarten liggen al voor „distributie" gereed. Evenals het vorige jaar zullen zelateurs en zelatricen door het dorp gaan en U om een bijdra ge verzoeken. Uit de opbrengst van deze donateursgelden hoopt het bestuur dan de kille kachel leemte te kunnen aanvullen. De kou kwam dit jaar vroeg in 't land. De kachel moet eigenlijk al in de brand. Helpt dus met milde hand. HEILOO. Gisterenavond kwam de raad bijeen om het voorstel van B. en W. te behan delen inzake het aanbrengen van veranderingen aan de open bare lagere school aan de Wil- librordusweg. Afwezig waren de heren P. Kraakman en H. Groot, beiden met kennisgeving. De voorzitter feliciteerde in zijn openingswoord de heer Ha- geman met de behouden terug keer van zijn zoon uit Indone sië en heette vervolgens het nieuwe raadslid, de heer Bosma (C.P.N.) welkom. De voorzitter sprak de wens uit, dat de heer Bosma even prettig met de raad zal samenwerken als zijn voor gangers gedaan hebben! Hierna vond de installatie van de heer Bosma plaats. Noodzakelijk of wenselijk? Het kardinale punt was de goedkeuring van de raad te ver krijgen voor de veranderingen aan de openbare lagere school. De houten raamkozijnen der zes lokalen, waarvan de glaslij n op 1.42 meter van de begane grond ligt, moet op 0.92 meter ge. bracht worden, zodat lucht en licht beter kunnen toetreden. Hierin zullen stalen ramen ge bezigd worden. De kosten be dragen 8500. Verder, moeten, de -toiletten verplaatst en overkapping met het zich daarachter bevindende noodlokaal weggebroken wor den. Een kamer voor de hoofd onderwijzer en schoolarts, als mede een grotere berging van leermiddelen gemaakt worden. De kosten hiervan zijn 9.000. De totale verandering komt op 17.500.—. Wethouder Rus argumenteer de de noodzaak van de verande ringen. Hij drong op een spoe dige afwikkeling met het oog op de onrustbarende stijging der materialen. Met het schriftelijk advies van de inspecteur van het lager onderwijs achter zich, waarin de inspecteur de wense lijkheid en nuttigheid te ken nen geeft en ook de psycholo gische kant van de kwestie in het geding brengt, acht de heer Rus het volop verantwoord de uitgave te doen in het belang van het kind. De voorzitter repliceert hierop niet te twijfelen aan de motie ven van de heer Rus. Spr. vindt de uitgave niet verantwoord met het oog op de komende begro ting. Deze sluit met een post van 1500.onvoorzien. Op deze begroting komen veertien kapitaalsuitgaven voor welke een gezamenlijk bedrag van 287.300.uitmaken. Hiervan is o.a. 120.000.voor een nieuwe R.K. meisjesschool en 28.000.voor de verdere aan leg van wegen in plan-West. Hierbij komt, aldus spr., dat hij ae inspecteur van het lager on derwijs opbelde en hem vroeg of het noodzakelijk was deze verandering te doen. Deze zeide het wenselijk te vinden. Spr. onderstreepte nogmaals dat hij by een niet noodzakelijkheid het met wenselijk vond de ƒ17.500.- te fourneren. De heer Olivier (P.v.d.A.) barst dan los en verwijt de voorzitter dat deze het onder wijs niet dient. Ook vindt hij de uitdrukking van de voorzit ter, dat de raad demagogisch is, niet op zijn plaats. Na een lang REDDINGSBRIGADE EGMOND AAN ZEE Onder ■voorzitterschap van de heer A. v. d Steen vergaderde de Egmond- zéeër Reddingsbrigade in de zaal van de heer Kager aan het Pomn- plein. In zijn openingswoord wees de voorzitter er op, dat de winter tijd voor de leden van de Brigade geen rusttijd is. Het seizoen is weer achter de rug en de Brigade was dit jaar weer op haar post aan het strand. Woorden van waardering werden geuit voor het mooie werk van het lid Gerrit Groen, die tij dens het badseizoen 4 personen redde uit een mui. ro De notulen werden ongewijzigd .pleidooi" besluit spr. met te goedgekeurd. In de kascommissie zeggen, dat hij absoluut voor de werden benoemd: Mej. Lien Wijker verandering is Ook de heer Bosma (C.P.N.) betoogde voor verandering te zijn. Deze spr. onderstreepte de opmerking van de heer Oli vier, dat er wel veel, zeer veel geld voor defensie werd uitge trokken, zonder dat hiertegen geageerd wordt, maar dat 17.500 gulden voör onderwijs onover komelijk schijnt te z;jn. De heer Bolten (K.V.P.) deel de namens de R.K. fractie mede, en de Heer KI. Lampe, die beiden hun benoemingen aannamen. Verder werd besloten om Woens dagsavonds gezamenlijk te gaan zwemmen in Alkmaar. De penning meester de heer A. Blok deelde mede, dat de leden van de E.RB. gratis toegangskaartjes voor de Overdekte te Alkmaar kunnen krijgen. Een en ander zal nog na der worden geregeld. Vervolgens deelde de voorzittel' mede dat een 7 tal leden, die in dat, gezien de wenselijkheid het afgelopen seizoen te weinig welke de inspecteur van het activiteit aan de dag gelegd had- lager onderwijs kenbaar maak- den, opgeroepen waren om verkla- te; de-gehele fractie voor het ring van hun houding te geven. voorstel zal stemmen. De voorzitter merkt nog op, dat hij alleen staat tegenover de fehele raad, dus niet anders kan oen dan op de verantwoording van deze uitgave te wijzen. Het voorstel werd zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Aanvullende agenda B. en W. stelden de raad voor tot verkoop van een stuk grond aan de Zeeweg aan de heer Kui per over te gaan. Het perceel is groot 992 m2. De koopprijs 5.Aldus werd besloten. Verder werd besloten aan het gemeentepersoneel 5 procent salarisverhoging toe te kennen. De heer Bolten merkte in dit verband op, dat nog niets werd vernomen van B. en W. over de bijdrage der gemeente in de ziekenfondspremie van de ge meente-arbeiders. Spr. merkte nogmaals op, dat spoedige hulp dubbele hulp is. Spr. adviseerde verder om op het advies van de commissie van centraal overleg vooruit te lopen en reeds een vergoeding te geven. De voorzitter merkte op, dat Twee leden waren verschenen, zo dat het bestuur aanneemt, dat de anderen geen prijs meer op het lidmaatschap stelden. De_ voorzitter wees er op, dat wie vrijwillig het lidmaatschap op zich neemt, zich toch wel bewust dient te zijn van de verplichtingen. Het Werk van de Brigade is om de veiligheid van de baders helpen te vergroten Leden die zich 's zomers niet laten zien, kunnen gemist worden. „Wie kust de mummie?" LIMMEN. Zo luidt de titel van 't kluchtspel waarmee Piet Groot en zijn gezelschap voor 't voetlicht zullen treden op Zondag 29 October en Woensdag 1 November. Gezien de successen van dit jon ge gezelschap staan de KJB weer aangename avonden te wachten. W. voor aan de Kroon te ver zoeken het aantal vergunningen van vier op zeven te brengen inplaats van vier op zes. Hiervoor moest de verorde' men zeer blij was dat centraal ning van de wiikverdelirig ge- overleg in het leven was geroe- wijzigd worden. Bij verandering pen, maar dat men dan ook moet wachten tot dit nuttige college advies heeft uitgebracht. Als laatste punt stelde B. en van deze wijkverdeling kunnen ten Zuiden van de Stationsweg drie vergunningen worden ver strekt. Aldus werd besloten. HEERHUGOWAARD. Nadat l king der ouders. De ouders zagen o nnn lnw^Avr,« wi.l - 1 Vrijdagmorgen om 8 uur een ge zongen H. Mis met algemene H. Communie was gecelebreerd, wa ren om 9.30 uur vele genodigden aanwezig -in het Patronaatsge bouw aan de v. Veenweg om de plechtige inzegening en opening van het nieuwe schoolgebouw der V.G.L.O. bij te wonen. Onder de aanwezigen bevonden zich de Hoogeerw. Deken J. Ja cobs van Alkmaar, de heer Fe- ringa, inspecteur van het Lager Onderwijs namens Z. Exc. de minister van onderwijs, burge meester B. J. F. Sutman Meijer, wethouder P. Tromp, de gemeen te-secretaris de heer G. Th. A. Specker, de Weleerw. heren kape laans v. Leeuwen en Hoogeveen, de schoolarts dr. Sikkema, de hoofden der scholen, de Eerw. Zusters, architect de heer B. Ste vens, de gemeente-architect de heer E. Besteman en vele ande ren. Pastoor Th. Sprenger ging in korte trekken het ontstaan der te bouwen school na. Op 6 Novem ber 1948 kreeg het schoolbestuur een schrijven, waarin mededeling werd gedaan dat kon worden overgegaan tot de bouw van een 4-klassige V.G.L.O.-school. Dat was een verrassing. De toen be staande V.G.L.O. verkeerde in een ongunstige toestand. Er waren geen leermiddelen en men was zeer primitief behuisd. Men ge bruikte toen toneelruimten in een café als leslokalen. In die dagen was de leiding teleurgesteld over de medewer- hun kinderen niet gaarne langer dan 6 jaar op school en tegen het V.G.L.O.-onderwijs had men een bezwaar. Wij hebben, aldus spr., wat betreft de totstandkoming onzer scholen veel te dattltèn aan de heer Feringa. Dr. Feringa gaat ons verlaten naar een ander dis trict en dat spijt ons. Een woord van dank kregen het gemeentebestuur van Heer hugowaard en de architect de heer B. Stevens uit Haarlem. On danks de matige geldmiddelen heeft de heer Stevens van deze .school iets practisch gemaakt. De heren aannemers en het PEN uit Bloemendaal werden in de dank betrokken. Sprekende over het leerpro- gram zeide de pastoor, dat het V.G.L.O. nog in de kinderschoe nen staat; we moeten ons aan passen aan de situatie ter plaatse. Het is overal verschillend. We hebben in deze ook veel te dan ken aan het hoofd der school, de heer J. Keuss. Niets was hem te veel en deze dag mag voor hem zeker een gloriedag worden ge noemd. Aan de school zijn ervaren leerkrachten verbonden, waar onder ook twee Eerw. Zusters met bevoegdheid. Was er eerst vooral onder de jongens antipathie tegen het be zoeken der V.G.L.O.-school, thans is het zo dat allen zich er thuis gevoelen. De pastoor deed vooral een beroep op de ouders om toch hun medewerking te verlenen. Het gezelschap begaf zich ver volgens naar de nieuwe school, waar de Hoogeerw. heer Deken de inzegeningsplechtigheid ver richtte. Hierna kreeg men gelegenheid de school te bezichtigen. Daarna kwam het gezelschap nog enige ogenblikken bijeen in het hand werklokaal, waar allereerst het woord werd gevoerd door het hoofd, de heer Keuss, die wees op het belang van de V.G.L.O.-school als vormingsinstituut voor het oudere kind, dat later ongetwij feld met grote dankbaarheid daar op zal terugzien. De heer Feringa bracht de ge lukwensen over namens het Mi nisterie van Onderwijs, dat door het zenden van een vertegen woordiger bewijst een bijzondere belangstelling voor het V.G.L.O. te bezitten. De heer Feringa sprak de hoop uit. dat de heer Keuss en zijn leerkrachten er in mogen slagen deze V.G.L.O.-school spoe dig op een hoog plan te brengen. Ook de Hoogeerw. Deken sprak enkele woorden van dank tot pastoor Sprenger, de grote pro motor van dit werk, alsmede tot de dames zelatricen van het Bouwfonds. Hierna-werd het woord nog ge voerd door de schoolarts, dr. Sik kema, die mededeelde dat hij geen enkele tekortkoming ten opzichte der hygiëne had ontdekt. Namens het PEN sprak de heer v. d. Tole, die zijn toespraak ver gezeld liet gaan met het aanbie den van een strijkijzer. Nadat ook de heer B. Stevens enkele woorden had gezegd, sprak de Zeereerw. heer pastoor tot slot een kort dankwoord. We willen nog vermelden, dat de volgende firma's hun mede werking bij de bouw verleenden. Aannemers waren de Gebr. Kui per, Heiloo; stucadoor de heer F, Tak, Heiloo; het fraaie schil derwerk was van de heer H. Ydema te Heerhugowaard; elec- triciteitsaanleg de fa. Kosters, Heiloo: loodgieterswerk fa. Ro- mijn. Beverwijk; granietwerk de fa. B. Schiava, Alkmaar. N.V. Bank voor Nederlandse ge meenten 'n geldlening aangegaan groot f 88.000,— met *n looptijd van 50 j. tegen 'n rente van 3 1/4% per jaar bij 'n koers van 100%. De heer Heeringa informeerde naar de mógelijkheid om dergelijke geldleningen aan te gaan met de plaatselijke banken. De Voorzitter antwoordde dat de Boerenleenbanken wel worden ge vraagd maar bjj gebrek aan liquide middelen kunnen deze geen lang lopende leningen verstrekken. Aan de fa. Kloosterboer werd 'n gedeelte water van het Zuiderdel verkocht voor f 1,per m2 ten behoeve van 'n overdekte luifel aan het nieuwe koelhuis. Hierna ging de raad in comité. Op de schietbaan van de Politie- schietvereniging „Castricum" gele gen in de duinen te Castricum. hield in de week van 2 tot 7 Oct. 1950 het District Alkmaar der Rijkspolitie gedurende dit seizoen zijn tweede en laatste schietwed strijd, waarvan de uitslagen als volgt luiden: Vast personeel op karabijn; 1. Adjt. P. v. Breukelen te Heiloo 46 punteh (steun 30); 2 Wmr. le kl. N. F. Bleijendaal te Heerhugo waard 46 punten (steun 27); 3 Wmr. D. B. Oosterop te Bergen 45 punten (steun 25). Vast personeel op pistool: 1. Wmr. P. H. van Huit te Alk maar 49 punten; 2. Kapt. Mr. J. P. v.d. Steur te Heiloo 48 punten; 3. Wmr. le kl. N. F. Bleijendaal te Heerhugowaard punten (steun 27). Reservepersoneel op karabijn: 1. S. A. Grootjes te Grootebroek 42 punten, 2. H. Wijker te Egmond aan Zee 41 punten, 3. D. A. Ploeg te Enkhuizen 40 punten (steun 22) Reservepersoneel op pistool: 1. C. Rijke te Heiloo 46 punten (steun 25.1); 2. H. Wijker te Eg- mond aan Zee 46 punten (steun 25); 3. D. A. Ploeg te Enkhuizen 45 punten. De wisselbeker beschikbaar ge steld voor de schutter die op beide banen samen de meeste punten behaalde, werd gewonnen door de Wmr. le kl. N. F. Bleijendaal te Heerhugowaard. De prijs voor de beste groep op de karabijnbaan werd gewonnen door de Staf vn het District te Heiloo met een gemiddelde van 38, terwijl de Groep Blokker zich met een gemiddelde van 31 de beste toonde op de pistoolbaan. De Groep Heerhugowa.rd be haalde de prijs voor de groep die op beide banen de meeste punten behaalde. Op bovengenoemde banen -be droeg het maximum te behalen aantal punten 50. Voorts werd nog een vrije baan wedstrijd gehouden waarop maxi maal 90 punten konden worden be haald. De uitslagen hiervan zijn: Vrije baan karabijn: l.Wmr. le kl. N. F. Bleijendaal te Heerhugowaard 85 punten; 2. Wmr. A. Bijpost te Nibbixwoud 85. punten; 3. Wmr. S. Tellegen te Alkmaar .85 punten. Vrije baan pistool: 1. Wmr. le kl. H. de Groot te Blokker 87 punten; 2. Kapt. Mr. J. P. v.d Steur te Heiloo 87 punten; 3. Wrrir. le kl. L. Doorenspleet te Heiloo 85 punten. De prijsuitreiking is op Donder dag 26 October a.s. vastgesteld. NIEUWE STEIGER IN GEBRUIK GENOMEN KOLHORN. Op voorstel van een ingezetene ging de raad van Barsingerhorn pr toe over een bie- tenlaadsteiger te bouwen aan de kade te Kolhorn. Hierdoor wordt voorkomen, dat de schepen ergens anders blijven liggen, en dat de gemeente een belangrijk bedrag aan de kadegel- den zou missen. Wanneer nu de totaal onvoldoen de weegbrug wordt vervangen door een andere van groter capaciteit, is le outililage geheel volledig en hoe- Ven de vrachten ook niet elders te worden gewogen. Een dezer dagen lag het eerste bietenschip, de „Weltevreden" voor de steiger. Er zullen er echter nog vele moeten volgen om de onkosten er uit te halen. SCHAKEN Uitslagen clubcompetitie EGMOND a.'ZEE. De uitsla gen van de club-competitie-wed strijd van Woensdag j.l. zijn Groep I: J. StikvoortK. Groot 10, J KoopmanJ. van Don J0, P Zijp—P. Mante 1—0, J de Waal A. Holtes 1—0, A. 'Heere—A. Roozing afgebr., G. v. d. Brinke—J Zijp 0—1, C. Wester—H. dei Vries 10, M. BlaauboerK. Blok 10. Behouden thuisgevaren HEERHUGOWAARD-NRD. Dezer dagen is onze plaatsgenoot Cor Tamis wederom behouden en wel in ons dorp aangekomen. Heel het dorp was met vlaggen getooid en had zodoende een feestelijk aanzien. Onder zeer grote belangstelling bracht de fanfarevereniging Hou en Trouw de thuiskomende militair een serenade, terwijl de heer Mole naar hem, als voorzitter van het Katholiek Thuisfront, hartelijk welkom heette. Tamis heeft twee en twintig maanden het vader land in de overzeese gebieds delen gediend. Nog slechts één militair uit ons dorp wacht op zijn verscheping naar Holland. MINISTER VAN DEN BRINK: Tijdens een diner, door ministei v. d. Brink aangeboden aan ver tegenwoordigers van de binnen- en buitenlandse pers, die deze week een reis maakten door Ne derland om kennis te kunnen nemen van de stand der indus triële ontwikkeling, heeft de mi nister ook de industrialisatie en de vergroting van de productie besproken. De industrialisatie en de ver groting van de productie, aldus de minister, kan tot stand komen langs de weg van meer arbeiders in het productieproces en via een vergroting van de arbeidsproduc tiviteit. Hier te lande is het be drijfsleven in wezen volledig be zet en voor slechts een betrekke lijk gering deel zal de productie kunnen worden vergroot door meer arbeiders in te schakelen. Wel kan zulks geschieden door grotere arbeidsproductiviteit. In deze omstandigheden zou ernstig en zeer concreet gedacht moeten worden aan het vraag stuk der verlenging van de arbeidstijd. Daarnaast mag niet verwaarloosd worden het punt der uitrusting van de industrie met up-to-date kapitaalgoederen. Ook elke verbetering in de organisatie van de onderneming is van grote betekenis. Zowel bij ondernemers als bij arbeiders, zo verklaarde de minister, moet de wil aanwezig zijn om de pro ductie te vergroten. De op dit gebied tot dusver ontketende actie is uitgegroeid tot de Contactgroep Opvoering Productiviteit (COP), waarover de minister zich zeer verheugde. ALARMINSTALLATIE WERKTE NIET LONDEN. Vrijdagmorgen werd in een vuilnisbak een diplo matieke aktendoos gevonden, voorzien van het monogram „G.R." (George Rex), afkomstig uit Buckingham Palace, waar de doos bestemd was voor brieven betreffende bezoeken aan de ko ning. Rechercheurs stelden een onderzoek in en arresteerden ze kere Douglas Morro, een 26-ja- rige zeeman. Er zouden geen be scheiden vermist worden. De uit gebreide en kostbare alarminstal latie van het paleis trad niet in werking, toén de dief door een venster naar binnen klom. Op dat ogenblik had automatisch een gramofoonplaats moeten zijn gaan spelen, die bij Scotland Yard, waarmede het paleis door de in stallatie direct is verbonden, zou hebben aangekondigd: „Er is iemand Buckingham Palace bin nengegaan". De installatie deed echter niets. Zij wordt thans ge repareerd. ZWOLLE. Te Zwolle zou een jong paar de grote stap onderne men. Alles was voor de grote plech tigheid in gereedheid gebracht. Het paar was aanwezig, de ouders van bruid en bruidegom en natuurlijk de ambtenaar van de Burgerlijke Stand Deze laatste was juist bezig met de voorlezing van de artikelen, waarop het ja-woord zou moeten volgen, toen de plechtigheid werd verstoord door het zonderling ge drag van een der vaders Deze ver wekte grote consternatie door de monstratief op te staan en de trouwzaal te verlaten. Beduusd door de consternatie had niemand er terstond aan ge dacht de man tegen te houden, doch even later realiseerde men zich, dat het huwelijk geen door gang zou kunnen vinden, zolang de vader afwezig was. Toen werd ge tracht de onwillige vader op te spo ren ,doch hij was nergens te vinden. Ongetrouwd verlieten bet bruids paar en gevolg het stadhuis in de hoop dat een hernieuwde poging tot meer succes zal leiden. HEILOO 13 Oct. 1950 Spercie- bonen 2163: Snijbonen 5276; Pronkbonen 31—45; Spruitkool 49 65; Tomaten 14—25; prei 1216; Andijvie 59; kropsla 48; 'druiven 6091; wortelen 716; komkom mers 812. ALKMAARSE EXPORT VEI LING. 13 Oct. Kassnijbonen 1.131.26, prei 1021, spinazie 4865, postelein 2752, witlof 5682, sperciebonen 1559, an dijvie 58.50, sla 212, bloem, kóól: IA 28—33, I 18—26. II 8— 16, komkommer 717, gele kool 4.608.60, tomaten 1236 rode kool 4.6014.00, groene kool 7.0—11.10, bieten 5—8, worteltjes 824, uien 49, spruiten 2668, aardappelen 8 10. radijs 4, selderie 59. peter selie 46, stoofperen 714 handperen 1635, appelen 12 35, druiven 4895. PURMEREND, 13 Oct. Be velanders 912; koopmans bl. 1012; slabonen z. dr, 1564; stoksnybonen 110118; pronk bonen 3645; komkommers 13; tomaten A 2438; bloemkool 8 36; savoye kool 512; spruit kool 2458; spinazie 1636; sla 28; andijvie 57,50; rode bie ten 47,50; bospeen 1517; winterpeen 59; uien 47,50; prei 916; frankenthalers 43r- 76; alieant 4872; allington pip pin 626; bramley seedling 4 13; cox orange pippin 1051; jacpues lebel 414; schellink- houter 628; transparante de cronsels 422; zoete winterkr. 627beurré alexander lucas 6 20; beurré clairgeau 839; boeregroen 418; conférence 3 28; doyenné du cornice 18 94; emile d'heyst 420; gieser wildeman 628; kamperveen 4 18; legipont 536; nouveau poiteau 316; st. remy 619; soldaat laboureur 624; zwijn- drechtse wijnpeer 722. WARMENHUXZEN 14 Oct. 16.500 kg aardappleen, bl. eigenh.. 3.50; witte eigenh. 8.309.10; Meer- landers 9; schotse muizen 8.20 8.50; 950 kg slabonen 1635; 1500 kg gele kool 3.807.20; 12.500 kg rode kool 4.70—10.90; 22.000 kg witte kool 4.104.60. LANGEDIJK, 14 October. 1500 kg bl. eigenheimers 8.30; 10.000 kg uien 4.506.50, grove 4.705.90, dreilingen 3.008.90, nep 10.5010.70, 2000 kg bieten 6.70, 2000 kg slabonen 15.00 39.00, 10.000 kg groene kool 5.00 7.40. 11.000 kg gele kool 4.50 8 30, 50.000 kg rode kool 5.00— 12.20, 130.000 kg witte kool 4.00 4.20. 45.000 kg succes witte 4.20-4.60. 350 stuks bloemkool 26.00—35.00. N. SCHARWOUDE, 14 Oct. 10.000 kg aardappelen eigenh. 9,10 9,60; bl. eigenh. 7,508.80; beve landers 8.70; grove 7.807.90; 4700 kg uien 6.30—6.70: grove 67.10; drielingen 8.609.20; nep 9.30 9.60; 7000 kg slabonen 15—38, 1000 kg peen B 2.70; C 3.40; 2500 kr andijvie 5.109.20: 2000 kg kroter a 6.20—6.60; 7000 kg rode kool 4.60 —10.20; 8300 kg gele kool 3.50- 5.90; 7000 kg groene kool 55.70 180.000 kg witte kool 44.30; SU' ces witte 44.710.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 7