De reis van veertig Rome - pelgrims De besta* Weinig baars, vee! bot gevangen bij Alkmaars hengel-evenement Prachtige reis van 14 dagen onder auspiciën van K. A. Schoia Publico Onbetaalde belasting, een waaghals en een volle tas die dicht bleef S.R.C. wón van Kaagvogels Groot overwicht van Hollandia T Tex. Boys op eigen terrein verslagen Sensationele strijd Geel-Zwart-Vios Marktberichten Feestel PAGINA 2 DINSDAG 17 OCTOBER 1950 ALKMAAR. Dezer dagen keerde een groepje van circa 40 Ronte-pelgrims, die onder auspiciën van de K,A. uit Alkmaar een Rome-reis gemaakt hadden, behouden terug na een genot volle 14-daagse reis. De heer F. Nijpels uit Alkmaar, die met Pater Colbé O.P. deze reis had voorbereid, vertelde het een en ander van deze pelgrimage naar de Eeuwige Stad, waarover hij niet gauw uitgepraat raakte. Pater Colbé was de geestelijke leider en de tocht werd gemaakt met een zeer comfortabele bus van een onderneming uit Eindhoven. het gezelschap door het bergach- Men vertrok 29 September uit de Brabantse lichtstad. Via Has selt, Tongeren en Luik werd de eerste dag Bastogne gepasseerd, bekend uit het Ardennen-offensief van Von Rundstedt. Het minder gunstige weer was oorzaak, dat het Ardennenlandschap niet op zijn mooist was. Het passeren van de BelgischFranse grens gaf evenmin moeilijkheden als het passeren van de Nederlandse grens. In Verdun beklom men even het oorlogsmonument van '14-'18 en genoot men van een prachtig panorama. Door een afwisselend bergland schap werd naar Neufchateuza ge reden, waar voor het eerst werd overnacht. Elke dag begon met een H. Mis door de geestelijke leider voor het gezelschap opgedragen en daarna werd de tocht weer voortgezet. Langs bergen en dalen ging de tocht van de tweede dag via St. Thiehout, Bannes, Langres, langs uitgestrekte wijngaarden. Voor een doosje sigaretten werd het gehele gezelschap van druiven voorzien. Door de regen reed men via Dyon naar Chalons Saóne. waar een heerlijke lunch gereed stond. In Bourg werd de kathedraal be zichtigd. De bus stijgt over de Jura en vanaf de hoogte hebben de reizi gers een interessant gezicht over de dalen, waarover de wolken flarden voortdrijven. Grenoble was het eind van de tweede dag, waar in een uitstekend hotel werd gelogeerd. De derde dag voert HET LIEFDELEVEN VAN DE MENS ALKMAAR. Onder boven staande titel zal de bekende vrouwenarts en sexuoloog, dr. J. G. H. Holt uit Bilthoven op de Donderdagen 26 October en 9 en 23 November a.s. een cursus ge ven voor leden van de Schoia in de grote zaal van Hotel Victory, telkens om 8 uur n.m. Zoals het programmaboekje zegt, zal deze cursus nuttig zijn voor iedereen: voor mannen en vrouwen, ongehuwden, verloof den, gehuwden, vaders en moe ders, voor onontwikkelden en intellectuelen. Geen volwassene behoeft zich te dom of te geleerd, te jong of te oud te voelen om over de liefde te horen spreken door een deskundige, die dagelijks poogt de mensen te helpen in hun po gingen om de liefde te helpen. Het verband van de natuur lijke en bovennatuurlijke liefde tige landschap tot ca. 1200 M. hoogte met prachtige vergezich ten. In Digne wordt in Hotel de Provence geluncht; des middags voert de tocht door het woeste berglandschap met diepe ravijnen naar de begroeide Franse Rivièra, naar Nice aan de blauwe Middel landse Zee, waar even gelegen heid was om te winkelen; deze avond werd nog Menton bereikt, waar het diner gereed stond en gelogeerd werd in hotel Beau Rivage. Bloemen en boomgaarden Langs een mooie kustweg gaat de tocht van de volgende dag de bergen in, naar het land, waar de appelsienen groeien; Italië, het land van bloemen en boomgaar den, zoals het leek. In San Remo nodigen de bloemenmeisjes de wagen te stoppen, om daarna het gezelschap onder bloemen te be delven. In Diano Mazia wordt bij het monument, dat de herinnering aan de landing van Columbus alhier levendig houdt, voor het eerst kennis gemaakt met het Italiaanse mozaïek. Gedurende de tocht door de Italiaanse Rivièra stijgt de bus steeds hoger, zodat het gezelschap een schitterend gezicht heeft op de azuren kust. Via Genua wordt Rapello bereikt, het eindpunt van de vijfde dag. Door een boeiend bergland schap, door tunnels en langs mooie dorpjes met kloosters en kerken .langs Carara met zijn marmergroeven en Viareggio wordt de 6de dag naar Pisa gere den met z'n scheve toren; vandaar wordt de tocht naar Civita Vechia voortgezet, het eindpunt van deze dag. In Rome Na een goed uur rijden komt de 7de dag de koepel van de St. Pieter in 't zicht; het doel van de reis nadert. De bus bracht het ge zelschap al direct tot voor de kerk met zijn prachtige colon nade. De honderden bussen en duizenden auto's vallen nauwe lijks op in deze grote ruimte van het St. Pietersplein. De pelgrims verlieten de bus om een bezoek aan de St. Pieter te brengen en hoe dichter zij de kerk naderen, hoe groter zii schijnt te worden. In de kerk aangekomen, die 40 M. hoog is met een koepel van 119 M. voelen zij zich klein in deze grote ruimte, waarvan overigens de ver houdingen zo prachtig uitgebalan ceerd zijn, dat zij normaal aan doen. Het gezelschap begint de voor geschreven gebeden var het H. Jaar, en het kleine groepje valt in het niet bij de vele grote groe pen van duizenden, die eveneens de voorgeschreven gebeden doen. De audiëntie Terug op het St. Pietersplein worden de pelgrims bestormd door souvenirverkopers. Na de lunch in het hotel, maakte het gezelschap zich gereed voor de audiëntie bij Z. H. de Paus in de St. Pieter, waar tegen 5 uur circa 80.000 pelgrims voor deze gebeurtenis verzameld waren. Een steeds aanzwellend gejuich kon digt de komst van de Paus aan, gezeten op zijn seda gestatoria: een witte gedaante, hoog boven de mensenmassa. Een stormach tige ovatie breekt los en het wordt een gejubel, als Z. H. plaats neemt op het podium voor de Confessio. In vier talen spreekt Z. H. de pelgrims toe en voor elke groep, ook voor de Hollan ders heeft hij enkele woorden. Na de Pauselijke, Zegen begaf de Paus zich onder de pelgrims; hij passeerde ons groepje op nog geen 3. M. afstand en het is, of hij allen persoonlijk groet en allen persoonlijk de hand wil drukken. De pelgrims zien niets van de om geving; zij zien alleen de impo nerende witte gestalte, de Vader der Christenheid, die op hen een onbeschrijfelijke indruk maakt. Wat er verder op deze dag ge beurde, ging langs de pelgrims heen; alles was niets vergeleken bij dit onvergetelijke moment, waarop zij de Paus gezien hebben. Tocht door Rome De volgende dag worden de an dere aflaatkerken bezocht en maakt het gezelschap nog een tocht door Rome; de dag daarna wordt ook nog gebruikt, om enige van de vele bezienswaardigheden van de Eeuwige Stad te bezich tigen. Het was een vermoeiende dag, waarop ontelbare indrukken werden opgedaan. De tocht terug ging tot Bastogne via een andere route; het gezel schap reisde via Florence, Bolog na, Venetië, Padua, Milaan, Tu rijn, Genève, Bazel, Nancy naar Luik en zo verder naar Eind hoven. Het was, als de heenreis een prachtige tocht door interessante streken en steden. Gebrek aan plaatsruimte belet ons hierover nog uit te weiden. In Valkens- waard werd onder het genot van een echt Hollands kop koffie na mens het gezelschap dank ge bracht aan de geestelijke leider, alsook aan de zakelijk ieider voor de perfecte organisatie van deze reis van 4800 KfM. Het was een onvergetelijke tocht. ONZE AGENDA GULDEN VLIES, 8 uur: „Co- media" speelt voor 't In stituut voor Arbeidersont wikkeling ,,'n Vreemd Meisje' WAPEN VAN HEEMSKERK 8 uur: Feestavond Invali- denbond, verzorgd door „Dindua". VICTORY-HOTEL, 8 uur: „Oud Alkmaar". BIOSCOPEN: Cinema Ame- ricain: 13 Stoelen, alle Ift. Victoria-Theater: 'n Avon tuur in Napels, 14 jr.; Har monie: Salome, 14 jaar. Voorstellingen hedenavond 3 uur. NACHTDIENST APOTHE KEN: Apotheek Wanna, Rit sevoort 5. NACHTDIENST TAXI's: D. de Leeuw, Stuartstr. 90, telef. 2288. ALKMAAR. Maandagmiddag hield de Rijks-advocaat, Mr. E. J. Korthals Altes een zitting met de Alkmaarsg Politierechter. Mr. J. N. Alblas om schoon schip te ma ken °P de lijst van rijders zonder belastingkaart. Er verschenen zo'n met" de"natuurlijke en" bóvenna- twintig mensen; enkelen werden bij tuurlijke deugd is voor de mees-i verstek veroordeeld, die allemaal te mensen een gesloten boek en hierin ligt een van de redenen, waarom het de mensen zo moei lijk is de liefde in het leven te beoefenen en in verband te hou den met de bovennatuurlijke liefde. Deze cursus wil trachten, met behoud van de grote eenheid, de een of meer geldige reden meenden te kunnen aanv. door 't niet tijdig bezitten van een wegen-belasting- kaart voor hun motor-rijtuigen. Al vorens deze echter onder het mes kwamen, werd Th. N. B. uit Span broek bij verstek veroordeeld tot een geldboete van f 100 of 20 dagen liefde als het ware te ontleden n'egens het voorhanden hebben van en daardoor voor eenieder beter g6~ vatbaar en gemakkelijker ver- handerolleerd bleien. Vqqr het ver teerbaar te maken. De zinnelijke voer van diezelfde partij rokertjes zijden zullen even goed en even werd de man nog eens veroordeeld tot een geldboete van f 50 of 10 dg. De boeten, opgelegd voor het niet kunnen vertonen van een geldige wegenbelastingkaart, varieerde van f 0.50 tot f 15, of 3 dagen. Geheimzinnige tas Met een volle tas was op 21 April C. v. d. B. uit Alkmaar door een ambtenaar van de Invoerrechten en Accijnzen op de Oudegracht aldaar aangehouden waarbij de ambtenaar te kennen gaf. Wel eens een blik in 's mans tas te willen werpen. Maar de heer B. was van die nieuwsgie righeid niet gediend en gaf daaraan open besproken worden ais de bo venzinnelij ke. Deze cursus is alleen toegan kelijk voor personen boven de 18 jaar. Ook niet-leden kunnen zich aanmelden en krijgen ook i toegang als er, na de leden en donateurs voorzien te hebben, nog plaats over blijft. Het is dus zaak zich direct aan te melden. Volgende week worden de cur- suskaarten gepresenteerd of toe gezonden. Ongeveer honderd leden ga ven zich reeds op. Aanmelding moet geschieden (uitsluitend schriftelijk of telefonisch) bij de secretaris J. Dominicus, Roemer Visscherstraat 1 te Alkmaar, tel. 4506. HET BELANG VAN DE K.N.I.L.-MENSEN In Alkmaar en omgeving worden tegenwoordig veel gerepatrieerde mensen van het K N.I.L. onderge bracht. Deze K.N.I.L.-leden hebben het over het algemeen, niet gemak kelijk. Het behoud van een nor maal gezinsverband, de huisves ting, de aanpassing aan land en omgeving, de financiën, het zijn allemaal grote problemen waarmee deze mensen na hun repatriëring hebben te kampen. De onderoffi ciersver. Ons Aller Belang doet al wat zij kan voor de belangen van de K.N.I.L.-mensen," ook hier ten lande. Men wil thans komen tot de oprichting van een afdeling Alk maar en omgeving van deze ver eniging. De K.N.I.L.-mensen, die O.A.B. willen inschakelen bij de behartiging van hun persoonlijke belangen, kunnen zich schriftelijk wenden tot de gemachtigde van het hoofdbestuur in onze omgeving, S. M.I. B, Vermeulen Oosterzij 36, Heiloo. Dierenbescherming ALKMAAR Nog voor 4 October Dierendag ontvangen van Mevr. K. 2,-; Mevr. K. 2,50,-; Mej. de R. 3, Mej. de M. 2,Zondagavond op de Oudegracht aangetroffen een mooie zwarte poes plm. 8 maanden j schat grotendeels gebaseerd is op Succes voor Gita-Mando ALKMAAR. Het Mandoline orkest „Gita-Mando" alhier, o.l.v. de heer Roelof Wassenaar, behaalde op het concours in Amsterdam een eerste prijs in de le afdeling met 266 punten. Daar zij nu tweemaal een eerste prijs in deze afdeling heeft behaald, kan men op het volgende oncours uitkomen in de afdeling „Uitmuntendheid." Egyptenaar sprak in Esperanto ALKMAAR. Voor een gehoor van meer dan 100 personen sprak de Egyptenaar Tadros Megalli in het Esperanto over Egypte en zijn bewoners. De spreker, die geduren de meer dan 20 maanden honder den lezingen heeft gehouden in Zweden, Denemarken en Neder land enz., bleek een vlot en geestig causeur te zijn, die met echt Oos terse hoffelijkheid de overtuiging van anderen wist te eerbiedigen.' Al was de inhoud van het gespro kene, aangevuld met lichtbeelden en gramophoon, interessant, van meer belang was het, dat hier over duidelijk bewezen werd, dat de spreker door middel van Esparanto zijn gedachten volkomen kon weer geven. Uit de reacties in de zaal bleek, dat hij uitstekend begrepen werd. Men beweert wel eens, dat Esperanto misschien goed is voor westerlingen, omdat de woorden geen gevolg. Ook niet, toen de amb tenaar hem vriendelijk, doch beslist uitnodigde, even mee naar het P°- litie-bureau te gaan om daar de zaak te klaren. Voor de politierech ter verklaarde de man. dat hij geen termen aanwezig achtte, om een andier, ook al was het een ambte naar van de Belastingen, in zijn tas te laten neuzen. Dat gebrek aan medewerking kwam de wandelaar te staan op een boete van f 50 of 10 dagen, omdat de Rijksadvocaat het een ernstig vergrijp vond. Hij waagde het erop Voor de Alkmaarse politierechter Mr. J. N. Alblas, stond Maandag middag terecht C. B. uit Egmond aan de Hoef, die heel niet bang bleek uitgevallen. Hij was in Februari met zijn auto, die juist uit de reparatie kwam, zonder wegenbelastingkaart op de Kanaalkade te Alkmaar aan gehouden. Hij had het er maar op gewaagd te gaan rijden, omdat zijn wagen eerder was klaar gekomen, dan hij verwachtte en met het beta len maar liever wilde wachten tot de nieuwe periode. Drie dagen la ter haalde hij echter dezelfde grap uit. En dat vond de Rijks-advocaat, Mr. E. J. Korthals Altes die namens de Staat zijn aanklacht indiende, geen grap meer. Voor verdachte pleitte, dat hij de overtredingen rond bekende. Daarom werd de boete voor het eerste geval nog f 15 of 3 dagen en voor de tweede over treding f 25 of 6 dagen. HEK SLOEG LOS ALKMAAR. Om twee uur gis termiddag is een groot ijzeren hek van de poort aan het Doelenveld uit een muuranker losgeslagen. Hoewel er schoolkinderen in de buurt aan het spelen waren, deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Vermoedelijk was het hek kort te voren aangereden, want het vertoonde een verse breuk. POLITIE-NIEUWS In Warmenhuizen waren twee rijwielen ontvreemd die gister in Alkmaar ergens onbeheerd werden aangetroffen, zij zijn teruggebracht naar Warmenhuizen. Zondagavond werd een trans- portrijwiel gestolen dat onbeheerd en niet afgesloten stond voor een café. Gistermorgen werd door een auto, de leuning van de Bathbrug aangereden. De leuning brak af. Om twaalf uur gistermorgen vond de politie in de St. Laurens- straat een man op straat liggen. Het bleek een verpleegd® van de St. Willibrordusstichting te Heiloo te zijn, die een wandeling aan het maken was on niet meer verder kon. Hij is later door een broeder van 6e stidhting afgehaald. Om kwart voor twaalf gister morgen had een aanrijding plaats op 't Kerkpleinhoek St. Laurens- straat. Tegen de chauffeur van een vrachtauto die een wielrijder aan reed bij het nemen van de bocht St. LaurensstraatKerkplein, werd proces-verbaal opegmaakt. Bij de verscherpte verkeers controle heeft de politie tegen een groot aantal wielrijders een proces verbaal opgemaakt, eensdeels we gens het ontbreken van het ach terlicht en verder wegens het niet tijdig aangeven van richting. KONINKLIJKE ONDER SCHEIDING ALKMAAR Bij Kon. Be sluit van 30 September 1950, heeft H. M. de Koningin de Ere medaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, toegekend aan Mej. J. M. Ch. Smeenk, huishoudster-verzorg ster bij Mevr. J. A. Bruijn-van Alderwégen, Oudegracht alhier. De burgemeester heeft de ere medaille met een toepasselijk woord aan Mej. Smeenk uitge reikt, die voor deze onderschei ding haar dank uitsprak. Naar wij vernemen is mpj. Smeenk sinds vijftig jaar als huishoud ster bij de fam. de Bruijn werk zaam. Mevrouw de Bruijn ver loor in 1940 tijdens een bombar dement op het huis van de fam. Belonge haar gezicht en sinds dien heeft mej. Smeenk dage lijks de blinde dame bijgestaan. TRAGISCH OVERLIJDEN ALKMAAR Op het station werd gistermorgen om 11 uur een 64-jarige dame uit Arnhem onwel. Door het personeel van de spoorwegen werd zjj in het seinhuis op het tweede perron binnengebracht, in afwachting van de komst van een zieken auto. Tijdens het transport naar het ziekenhuis is zij overleden. De dame was een hartpatiënt. I Alarminstallatie voor de brandweer i OUDORP Door de Brandweer alhier wordt in eigen beheer een alarminstallatie aangelegd voor de kom van het Dorp. Bij dit alarm systeem zijn dan 17 leden van de brandweer aangesloten, die door één druk op de knop, door een speciale bel gewaarschuwd worden, De alarmering kan °P vier plaat sen geschieden, n.l, ten huize van de Commandant, 't brandweergeibouw, het Gemeentehuis en de politie. Hiermede is in een dringende be hoefte voorzien, daar het persoon lijk bezoeken en oproepen (slechts enkele zijn van telefoon voorzien) veel bezwaar en tijdverlies mee bracht, DE VERKOCHTE BRUID OUDORP Ter gelegenheid van het eerste lustrum van de Toneel vereniging T.O.P. te Oudorp, werd Zaterdagavond het komisch blij spel „De verkochte Bruid" opge voerd. De opkomst van het publiek had groter kunnen zijn, vermoe delijk is te weinig publiciteit aan deze uitvoering gegeven. Het amu sante stuk is op waarlijk meester lijke wijze door T.O.P. gespeeld. De toeschouwers hadden veel ge noegen en met uitbundig lachen en daverend applaus betoonden zij hun waardering voor het gabodene. Aan het einde van deze avond sprak de heer Nuyens als voorzitter van de zangver. Sur sum Corda" en van het Fanfarecorps „Wilhelmina" de vereniging toe. Spr. dankte voor de gezellige avond door T.O.P. ge boden en memoreerde de vriend schappelijke samenwerking der ver enigingen die bij gezamenlijke uit voeringen zo dikwijls tot uiting was gekomen. Spr. wenke de vereniging veel goeds toe en bood de dames bloemen aan. KOLPING BOYS OUDORP Zondagmiddag werd op het Kolping Boys terrein een wedstrijd gespeeld door Kolping Boys I en St. Adelbert I uit Eg- mondbinnen. Het was een mooie spannende wedstrijd waarbij beide partijen hun beste beentje voor zetten. Ofschoon Kolping Boys blijkbaar de sterkste waren hadden ze in de eerste helft geen geluk en kwam de rust met 1-0 voor Egmond. In de tweede helft werd er weer flink aangepakt en wist Kolping Boys drie doelpunten te maken, terwijl Egmond er niet in slaagde aan hun -ene doelpunt er nog een toe te voegen. De uitslag was dan ook 3-1 voor Oudorp. Handbal Ook de dameshandbalclub uit Egmondbinnen was te Oudorp ge arriveerd om een wedstrijd te spelen tegen de dameshandbalclub D.V.O. te Oudorp. De damesclub uit Egmond bleek de sterkste te zijn en won de wedstrijd met 5-0. Vergeleken met vorige wedstrijden toen soms met groter achterstand verloren werd, worden de resulta ten beter. Dames, houdt de naam van Uw club maar in gedachte „Door volharding overwinning" Burgerlijke Stand BERGEN: Ondertrouwd: 10 Oct.: Gerardus Hendricus Martin, oud 26 jaar, wonende te Alk maar, Korte St. Jozefstr. 1 en Cornelia Catharina van de Kamer oud 21 jaar, wonende te Bergen, Breelaan 106; 13 Oct.: Sieto Ro bert Knottnerus, oud 37 jaar, wo nende te Scheemda, Winschoter straat 16 en Caroline Louise van Heijst, oud 30 jaar, wonende te Bergen, Breelaan 51. Overleden: 11 Oct.: Maarten Ven, oud 73 jaar, echtgenoot van Anna Catharina Tegel, van Bor- selenlaan 21. GEVONDEN EN VERLOREN BERGEN: Gevonden: combina tietang, bruine dameshandschoen, 1 paar grijze wollen kniekousen, autoped, zilveren broche, Lips- sleutel, bril. rechter lederen handschoen, bewijs van lidmaat schap, bruine shawl, gouden ring, gouden dameshorloge, nummer bord GZ 21367. Verloren: 5 muntbiljetten van f 1.00, rode portemonnaie (beurs) met inhoud, rode vulpen, bruine linker herenhandschoen, sprook jesboek, geel lederen portemon naie zonder inhoud, autoped op luchtbanden, huissleutel; donker bruine portefeuille met inhoud. oud, witte voeten, witte borst. Ter beschikking een klein jong hondje, blijft klein. Adres C, Verwer Baan- straat Alkmaar. Onderscheiding ALKMAAR. Bij K. B. is toe gekend de ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in brons aan onze plaatsgenote Mej. J. M. Ch. Smeenk. Romaanse en Germaanse talen. Hier was echter een Oosterling aan het woord, die met verbluffende snel heid sprak en toch konden de Es perantisten hem woord voor woord volgen. Ten gerieve van de aanwezige niet-Esperantisten en beginnelin gen vertolkte de heer Frieling het gesprokene, van welke taak hij zich op behoorlijke, soms iets te gemoe delijke wijze kweet. LEVENSMIDDELENBEDRIjF ANTON BRUIN ALKMAAR Het levensmidde- lenbedrijf van Anton Bruin op het Verdronkenoord hoek Huigbrouwer- straat, is veertien dagen schuil gegaan achter gordijnen en in die veertien dagen is deze reeds 25 jaar bestaande zaak, welke al 20 jaar is aangesloten bij de inkooi«jombina- tie van de N.K.B. inwendig geheel gemoderniseerd. De ouderwetse eta lagekasten zijn verdwenen, alsmede de verouderde inventaris; beide zijn door een moderne winkelinstallatie vervangen, die het mogelijk maakt de duizend-en-een artikelen op overzichtelijke en efficiënte wijze te rangschikken. Voorts is het bal- ken-plafond weggewerkt en hangt er aan het nieuwe plafond een mo derne winkelverlichting, waardoor het geheel aan cachet heeft ge wonnen. Anton Bruin, die met deze modernisering van zijn zaak een langgekoesterde hartewens heeft vervuld, heropende hedenmiddag zijn vernieuwde bedrijf, .waar het de moeite loont eens een kijkje te nemen_ Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Jaco bus Thm. zn. van J. B. Kaan dorp en J. M. de Jager; Jacobus J. M. zn. van W. Baltus en A. Jannes; Francis dochter van A. van Orden en A. S. Harms; Ca rolina J. dochter van D. J. v. d. Meulen en M. J. C. A. Zijlstra. Gehuwd; Adrianus W. Henne- man en Johanna C. Boots. Overleden: Gerrit J. Dikke- ALKMAAR. Begunstigd door buitengewoon fraai weer heeft het Centraal Nederlands Hengelaars Verbond Afd. Alkmaar, Zaterdag en Zondag zijn grote najaarswed strijd gehouden. Het aantal deelnemers voor deze wedstrijd bedroeg het ongekend hoge aantal van 221, waarvan er Zaterdag 40 de strijd aanbonden en Zondag de rest. Zo'n aantal deelnemers, in één conoours aan het werk te zetten, hen gedurende 6 maal een half uur te zien vissen (en 6 maal verplaat sen) dit laatste telkens over een afstand van plm. één kilometer dit alles in het tijdsbestek van pre cies 4 uur en één kwartier, is het werk geweest van het bestuur en vooral doordat er niet één wan klank is geweest, elke deelnemer ten volle tevreden is gesteld voor wat betreft de organisatie van de wedstrijd, kunnen èn het bestuur èn de deelnemers met voldoening terugzien op het gepresteerde werk. De vangst was helaas beneden elke verwachting. Werd er uitslui tend op baars gevist, d.w.z. dat al léén baars die aan een bepaalde maat voldeed, voor 6e wedstrijd geldig was, nu deed zich het eigen aardige geval voop dat er in het Noordhollandskanaal méér bot dan baars werd gevangen. Dit had ech ter ook zijn goede zijde, want elke gevangen vis, geen baars zijnde, bracht 5 cent boete op, te storten in de kas van de junioren-afdeling. Het aantal voor deze wedstrijd beschikbare prijzen, was gesteld 1 3, zodat een 70-tal prijzen uit gereikt konden worden, afgezien van de wisselbeker die In deze wed strijd eveneens vervist werd. Die trophee werd ditmaal gewonnen door de heer H. Leijen te Akersloot. Verder werden o.a. nog prijzen behaald door: Zaterdagwedstrijd, grootste baars N. Weel met 26.1 cm.; N. Haasbroek; H. v. Essen; E. boom oud 77 jr., wednr. van"c.Brink. Zondagwedstri)6, H. Leijen M. Anderson; Maria C. C. Dissel- K- v. d. Berg; J. Spaans; J. de Vet, dorp 5 dg. grootste baars A. Oierik, met 27 Ook de wanboffer, de man die de meeste vis-niet-baars ving, had nog een meevallertje. Door de heer Wanner was namelijk een fles wijn beschikbaar gesteld voor degene die de meeste „poedels" had gevangen. Al met al is deze wedstrijd vol komen geslaagd en kunnen zowel bestuur als deelnemers met voldoe ning daarop terugzien, niet in het minst op de avond van prijsuitrei king, waarop vele dames present waren, hetgeen zijn oorzaak vind tn het feit dat de prijzen de moeite van het winnen overwaard zijn. EERSTE KLASSE C De clubs van de 1ste klasse C in de afdeling Noord Holland zullen gemerkt hebben, dat „de krant" gisteren zo mogelijk voor nog meer verrassingen heeft gezorgd, dan zij zelf zo vaak plegen te doen. Dat ging natuurlijk te ver en daarom haasten wij om te verkla ren dat de uitslag Kaagvogels— SRC tengevolge van een verkeerd verstaan van de telefonische op gave in de krant is gekomen als 21 De uitslag Is echter 12, de wed strijd Is gewonnen door SRC. Verder zijn de wedstrijden Geel zwartBerdos en SchoorlVios die zo waren vastgesteld door de com- petitieledder, niet doorgegaan. De clubs hebben gespeeld zoals in „De Nop" was aangegeven. Geel-ZwartVios 22 SchoorlBerdos 20. De stand is nu: SRC 5 4 1 0 9 Geel Zwart 5 2 2 1 6 Schoorl 5 3 0 2 6 Berdos 5 2 1 2 5 Alkmaar 5 2 1 2 5 VZV 5 2 1 2 5 Kaagvogels 6 2 1 3 5 St. Victor 4 2 0 2 4 WGW 5 1 2 2 4 Vios 5 0 1 4 1 De „Chitral" heden te Ijmuiden Het troepenschip „Chitral" wordt in de nafniddag van heden Dinsdag 17 October met uit Indo nesië repatriërende militairen in hoofdzaak van het voormalige K.N.I.L. en hun gezinnen voor Ijmuiden verwacht. De ontscheping der opvarenden zal onvoorziene omstandighe den voorbehouden Woensdag 18 October des morgens te 9.00 uur in de haven van Amsterdam beginnen. TREINONTSPORING TE BEST Vanmorgen is te Best een ko- lentrein in aanrijding gekomen met een goederentrein. Van de kolentrein ontspoorden 6 wagons, van de goederentrein één. Tussen Boxtel en Best moet enkel'spoor gereden worden, waardoor enige vertraging in de treinenloop ont staan is. Indonesië zal uitlevering van Westerling vragen DJAKARTA, 17 Oct. (Aneta). De procureur-generaal van Indo nesië heeft aan het Chinese blad „Keng Po" medegedeeld, dat de Indonesische regering België om uitlevering van Westerling zal verzoeken. Het wachten is op de vestiging van de Indonesische vertegenwoordiging te Brussel De zaak zal op diplomatiek niveau behandeld worden. BAVO VERLOOR MET GROTE CIJFERS URSEM Vergezeld van een grote schare supporters trok Bavo naar Groot Schermer om er de club van die naam te bekampen. De einduitslag was 71 in het voordeel van de tegenpartij welke uitslag echter de verhouding niet geheel weergeeft. Bavo kon zijn vorm van vorige week niet benaderen op het te kleine terrein van Groot Scher mer. Voor de rust was het een wed strijd, waarin Bavo een groot ge deelte de toon aangaf maar een paar gelukkige goals waren toch oorzaak dat Groot Schermer met rust een 20 voorsprong had. Met groot enthousiasme begon Bavo aan de tweede helft, maar hoe het ook zwoegde, het wilde niet lukken. Integendeel de doelpunten kwamen aan de andere kant, waar bij Groot Schermer over geluk niet had te klagen en de Bavo achter hoede de kluts nog al eens kwijt raakte. Tegen het einde wist de snelle Bavo rechtsbuiten met een schitterend schot de eer te redden. V.Z.V.-nieuws 'T VELD Zo is dan ook deze voetbalzondag weer voorbij. Het eerste kon het ondanks een groot technisch veldoverwicht niet verder brengen dan een 2—2 gelijk spel, WGW 'kreeg wel iets meer dan haar toekwam. VZV kwam in het veld met de deze week uit Indonesië teruggekeerde keeper. Het tweede leed de vierde ne derlaag in successie, deze keer met 40 in Wervershoof. Waar moet dat heen? Het derde wist met ruime cijfers de baas te blijven van SRC 4 60. Het vierde herstelde zich na de fout van de vorige week en bond Winkel met 4—1 aan haar zegekar. Al met al geen slechte Zondag. Goed gespeelde wedstrijden die 5 van de 8 punten opleverden. LSW MET 5—1 VERSLAGEN TUITJENHORN Ondanks de interland Zwitserland—Ne derland was er een behoorlijke belangstelling op het Hollandia T.-terrein. Direct na de aftrap ontwik kelde zich een snelle strijd in hoog tempo. Ongetwijfeld had L.S.V.V. het eerste kwartier het beste van het spel, waarbij het doel van Hollandia T. onder ho ge druk kwam te staan. Die offensief leidde tot het eerste doelpunt, door de snelle links buiten van dichtbij onhoudbaar ingeschoten. Enige minuten la ter wist Hollandia T. uit een strafschop tegen te scoren. Hol landia T. werd door dit doelpunt geïnspireerd. Plotseling begon de machine soepeler te draaien Vrij snel ontworstelde men zich aan de druk en de partijen wo gen toen vrijwel tegen elkaar op. Bij een zeer fraaie snelle open aanval kreeg de midvoor een mooie kans, die prompt werd benut, 2—1. Hollandia T. groeide naar een overwicht. De rust kwam met een verdiende 3—1 voorsprong. Hollandia T. begon direct na de hervatting met een hartveroverend offen sief, dat een tweetal fraaie doel punten van de actieve midvoor opleverde. 51. Zeer te betreu ren was het, dat het spel onaan genamer werd en verruwde. Maar wat LSVV ook probeerde, in de stand kwam geen verande ring meer. H.H.WAARD-Nrd. Het is Hugo-Boys j.l. Zondag gelukt het in eigen home moeilijk te overwin nen Texelse Boys 1 twee punten af handig te maken. Bijna direct be gonnen de Oranjehemden enig over wicht uit te oefenen °P de eiland bewoners, deze konden zich echter beroepen op een zeer goede keeper die dan ook in het eerste kwartier, safe na safe verrichtte. Door het steeds groter wordende overwicht werd de Hugo-Boys achterhoede ietwat nonchalant, waardoor de Tex-Boys enkele gevaarlijke en stijlvolle aanvallen wisten te onder nemen. Het mocht echter niet ba ten. want het was de H.-B. voorhoe de-speler D. Deken die in een be trekkelijk korte tijd Hugo-Boys >n -0 voorsprong wist te bezorgen. Na<de thee kwamen de Tex.-Boys weer vol Van goede moed en gela den met enthousiasme het veld op om nu eens duchtig revanche te ne men. Het was de linksbuiten Kager die er na de rust voor zorgde dat de kostbare punten meegingen naar H.H.Waard. Twee prachtige goals stelde de Boys safe. Texel liet zich echter lang niet onbetuigd, en zij wisten na de rust ook twee goede goals te maken, twee punten waar voor de achterhoede van de Heer- hugowaarders niet bestand bleek. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt. Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. WEINIG VERANDERING Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte regen of motregen. Meest matige wind tussen west en zuidwest. Minder koude nacht. Morgen overdag on geveer dezelfde temperaturen ala vandaag. 'T ZAND Een ver schot van v. d. Linden in de laatste minuut van de eerste helft opende de score in de gelijkopgaande strijd Geelzwart Vios. De tweede helft was aanvanke lijk een trouwe copie van de eerste snel op en neergaand spel van twee ploegen die hard voor de overwin ning vochten, maar niet veel fraai voetbal te zien gaven. Na diverse pdfeingen kwam de V. rechtsbuiten Overpelt echter vrij op zijn vleu gel en loste met zijn linkervoet 'n boogbal op doel, die de slecht op gestelde doelman te machtig was. Er werd nog harder gezwoegd, en vlak daarop had de G.Z. voor hoede succes; door tal van V. ver dedigers heen kwam van de G, lin kervleugel een lage voorzet voor de doelmond; op het juiste moment naar binnen gekomen zag G. Slij- kerman slechts de doelman tegen over zich en scoorde de mooiste goal van de wedstrijd, waar de V. goalie geen schijn van kans van had 21 voor Geel Zwart. Na ongeveer tien minuten haalde Vios de achterstand weer in 22. Een indirecte vrije schop op het V doel vulde de sensatie-maat van deze wedstrijd; van de doellijn tik te Leek het leer even terug naar v.d. Landen, maar voor hij 'n schot kon lossen, werd hij zodanig door een V. verdediger geraakt, dat hij het veld moest worden afgedragen. Dit voorval kenmerkte wel enigs zins de laatste tien minuten, toen er te fors gevoetbald werd, het overgrote deel van de wedstrijd werd in de beste verstandhouding gespeeld en scheidsrechter Lutje- harms had de touwtjes weer goed in handen. Veiling „Ons Belang" CASTRICUM Op Donderdag 26 October a.s. 11 uur houdt de Tuin bouwveiling Ons Bélang haar eers te peen en schorseneren-veiling. SLACHTVEEMARKT ALKMAAR, 16 Oct. 2 paar den; 107 koeien f 500—1125, per KG f 2.202.50; 2 graskalveren; 32 nuch tere kalveren f 40—85; 78 vette schapen f 70—140; 235 varkens per KG f 1.70—1.99. Evenals reeds zovele weken het geval is geweest, bestond er ook vandaag voor de vette koeien weer veel belangstelling. De vrijwel sta- tionnair hoge prijzen blijven echter voor een vlotte handel remmend werken, zodat we ook nu niet an ders dan van een stug, zelfs trek kend verloop kunnen spreken. Als hoogste Kg.-prijs moet f 2.50 geno teerd worden. Weinig nuchtere kalveren, die tegen hoge prijzen maar stug ver kocht konden worden. De export van schapen heeft de laatste weken een dergelijke vorm aangenomen, dat de aanvoer van deze dieren voor binnenlands ver bruik, op de markten sterk terug loopt. Het gevolg hiervan laat zich duidelijk gevoelen, want dit brengt hoge prijzen en een stugge handel met zich mede. Bij de aanvang der markt ging het met de varkens vlot, zodat toen voor de spekvarkens f 1.99 en voor de vleesvarkens f 1.94 per kg ge maakt kon worden. De toename van de aanvoer bracht echter te weeg dat het later alles behalve vlug meer ging. De animo liep zelfs tot zeer stug terug, zodat bij af loop voor spekvarkens f 1.88 en voor 6e vlees- en lichte varkens f 1,80 per kg betaald werd. De zeu gen deden, eveneens met stugge handel, van f 1-701.76 per kg. De gegeven prijzen zijn met korting op 't levende gewicht. ALKMAAR, 16 Oct. Exportvei ling. BI. Eigenheimers 88.50; slabonen z.dr. 1548; stoksnijbonen kas 941.10; pronkbonen 1334; komkommers 718; tomaten A 18-34 bloemkool I 22—30, II 12—20, III 8; tomaten bonken 1216; witlof 75-80 rode kool 5.3014.70; Savoye kool 5.609.90; groene kool 59.60; spruitkool 2656; boerekool 4.50 9.50; spinazie 5263; postelein 38-46 sla (kas) 2—15; andijvie 5—10.50; rode bieten 49; bospeen 1222; winterpeen 3.507.30; waspeen 822; uien 410; prei 1018; soep groenten 5.507.50, selie 24; drui ven Frankenth, 5675, Alicant 60—85; Appels: Laxton Superbe 2130, Notaris-appel 1518; peren Conférence 12—24; Soldaat Labou- reur 2126; Williams Duchess 21-28 BEEMSTER, 16 Oct. Aardapp. Bevelanders 1011, Koopmans Blauwe 1012; Slabonen z. dr. 1561; Stoksnij bonen 90112; Tomaten A 2439 per 100 kg.; Bloemkool 834 per 100 stuks; Rode kool 612; Savoye kool 7; Groene kool 813; Spruitkool 1843; Spinazie 2542 per 100 kg.; Sla 2—9 per 100 stuks; An dijvie 6—12; Rode bieten 47; Gare bieten 1518 per 100 kg.; Bospeen 1017 per 100 bos; Winterpeen 59; Waspeen 11 19; Uien 47, Drielingen 5; Prei 813; Druiven, Frankentbalers 4874, Alicant 5478 per 100 kg. Appels: Bismarck 314; Bramley Seedling 312: Cox Orange Pippin 1654; Laxton Superbe 619; Transparante de Cronsels 418; Zoete Campag- ner 620; Zoete Winterkroon 10 28 per 100 kg. Peren: Beurré Alexander Lucas 1650; Beurré Clairgeau 837; Comtesse de Paris 615; Doyenné du Comice 2678; Emile d' Heyst 1348; Gieser Wildeman 826; Kam erveen 518; Legipont 1641; "ouveau Poiteau 314; Soldaat Laboureur 8—36; Winterlouwtje 1825; Winter,-jan 8—20: Zwijn- drechtse Wijnpeer 750.50 per 100 kg. pe Ni Vijf en twintig dag echter h< Missieactie ge nale kerk dooi het welzijn va; maar ook in wereld, die hu als het land, v Niet alleen g worden en zijn uitbreiding van aarde bijeengel land staat er ii eveneens om zijn beste zonei gezonden om h H. Geloof naar landen uit te wees mgr. Bel naal-Directeur lijke Missieboni terbond in Ned spraak, die hij de feestvergade hield. Mgr. Bekkers mens Mgr. v; woord voerde, waardering uit vooral om het de eerste is va hulp door intel Pater Busé, Verenigde mis woord voerde aan, dat 25 j missie een zaak dienstmeisje in haar dubbeltjes voor missieboe kreeg. In de ka tellectuelen was doorgedrongen, taak bij de mis Pastoor Schip tend geestelijke zoals hij van zi het die het initi misa nam. Hjj aantal artsen on wie hij het grdt'f lichting en scho hygiënisch gebie narissen begon. „ALS DE 01 MET EEN Bekend Amerik door Z H. de P: onfva ,Jk vergat, dat grootste persoon li stond", zo vertel Booth Luce in de Romeinse K.l over haar bezoek dolfo, waar zij in andiëntie werd Claire Booth Lo« kende Amerikaan: is lid geweest vai Washington. „De groten der volgde zij, „vervr woonlijk van de omdat zjj zich w gen door een on doende bureaucrat cretarissen en fin „Ik zag mijzelf genover de witte gestalte van de PI Christus, die mij Franciscaanse Nog steeds draag zuiver gevoel, dat toen ik opkeek naar van de werl men Minnaar der „Zijn persoonlijk niet verlegen en houd leek mij to< ting met een vadi een van zijn kind Op de vraag haa te geven over het bekende schrijfster pauze: „Ik ben er in de wervelwind sen, in de aanstorr in de vijandeiijkhe het Heilig Jaar de vrede zal gever met een altijddi naar aller redding langt. Zowel over Rome als aan Ass tuigen van het vei pelgrims blijkt te Jubeljaar iets te verlangen heb ik menen te bespeurer te en rust, die de der wereld tep trachten te vernii jaarden, Fransen als Nederlanders, moet, bij allen het wat zeden en verschillen, een langen kunnen even sereen en t kinderen; allen aan hun verlangen niet alleen onder maar ook onder

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2