MARIA TENTOONSTELLING De Medische Missie-actie bestaat vijfentwintig jaar Een miniatuur-basiliek van de Sint Pieter Minister Mansholt komt op voor de huisvrouw enen Wegwijzer naar een schone toekomst Westerling over Th iessen rfionele strijd l-Zwart-Vios ktberichten Feestelijke viering te Rotterdam Bijzonder kunstwerk trekt wereldbelangstelling Te grote winstmarge bij eieren de Door de eeuwen heen beïnvloedde de verering van Maria het leven der gelovigen Tuchtrechtspraak voor apothekers Zaligverklaring in de St. Pieter Naar wij vernemen: RSVERW ACHTING seld door het K.N.M.I. te ïeldig van Dinsdagavond isdagavond. HG VERANDERING end zwaar bewolkt met k enige lichte regen of Meest matige wind est en zuidwest. Minder cht. Morgen overdag on- ezelfde temperaturen ala D Een ver schot van v. in de laatste minuut van helft opende de score in >pgaande strijd Geelzwart ede helft was aanvanke- •ouwe copie van de eerste neergaand spel van twee ie hard voor de overwin- ten, maar niet veel fraai i zien gaven. Na diverse kwam de V. rechtsbuiten echter vrij op zijn vleu- ste met zijn linkervoet 'n p doel, die de slecht op- toelman te machtig was. 1 nog harder gezwoegd, laarop had de G.Z. voor ces; door tal van V. ver leen kwam van de G, lin- L een lage voorzet voor nd; op het juiste moment en gekomen zag G. Slij- lechts de doelman tegen- en scoorde de mooiste de wedstrijd, waar de V. schijn van kans van had Geel Zwart. veer tien minuten haalde chterstand weer in 22. recte vrije schop op het 1de de sensatie-maat van trijd; van de doellijn ttk- iet leer even terug naar n, maar voor hij 'n schot 1, werd hij zodanig door irdediger geraakt dat hij noest worden afgedragen, il kenmerkte wel enigs- latste tien minuten, toen rs gevoetbald werd, het deel van de wedstrijd e beste verstandhouding ïn scheidsrechter Lutje- l de touwtjes weer goed ng ,,Ons Belang" 2UM Op Donderdag 26 s. 11 uur houdt de Tuin- g Ons Belang haar eers- schorseneren-veiling. CHTVEEMARKT AR, 16 Oct. 2 paar- leien f 500—1125, per KG 2 graskalveren; 32 nuch- ren f 4085; 78 vette 70140; 235 varkens per -1.99. reeds zovele weken het ;eweest, bestond er ook Dor de vette koeien weer gstelling. De vrijwel sta- ige prijzen blijven echter vlotte handel remmend dat we ook nu niet an- ran een stug, zelfs trek- ■op kunnen spreken. Als ;.-prijs moet f 2.50 geno- len. luchtere kalveren, die prijzen maar stug ver den worden, rt van schapen heeft de een een dergelijke vorm a, dat de aanvoer van voor binnenlands ver- de markten sterk terug gevolg hiervan laat zich evoelen, want dit brengt n en een stugge handel lede. anvang der markt ging varkens vlot, zodat toen ekvarkens f 1.99 en voor ■kens f 1.94 per kg ge worden. De toename avoer bracht echter te- het later alles behalve ging. De animo liep zelfs ;ug terug, zodat bij af- spekvarkens f 1.88 en lees- en lichte varkens :g betaald werd. De zéu- eveneens met stugge f 1.70—1.76 per kg. De •ijzen zijn met korting ide gewicht. lR, 16 Oct. Exportvei- 31. Eigenheimers 8—8.50; Ir. 1548; stoksnijbonen proitkbonen 1334; rs 7—18; tomaten A 18-34 22—30, II 12—20, III 8; aken 1216; witlof 75-80 5.3014.70; Savoye kool groene kool 59.60; 2656; boerekool 4.50 ie 5263; postelein 38-46 215; andijvie 510.50; i 49; bospeen 1222; 3.507.30; waspeen 410; prei 1018; soep- iO7.50, selie 24; drui- kenth. 5675, Alicant Dels; Laxton Superbe iris-appel 1518; peren 1224; Soldaat Labou- Williams Duchess 21-28 ER, 16 Oct. Aardapp. s 1011, Koopmans —12; Slabonen z. dr. toksnij bonen 90112; 24—39 per 100 kg.; 834 per 100 stuks; 612; Savoye kool 7; d1 813; Spruitkool nazie 25—42 per 100 -9 por 100 stuks; An- 2; Rode bieten 4—7; n 1518 per 100 kg.; 17 per 100 bos; 59; Waspeen 11 —7, Drielingen 5; Prei iven, Frankenthalers icant 5478 per 100 :ls; Bismarck 314; Seedling 312; Cox jpin 1654; Laxton —19; Transparante de —18; Zoete Campag- Zoete Winterkroon 10 0 kg. Peren; Beurré Lucas 1650; Beurré 837; Comtesse de Doyenné du Comice lie d' Heyst 1348; ieman 826; Kam- -18; Legipont 1641; oiteau 314; Soldaat 8—36; Winterlouwtje titer jan 820; Zwijn- 'ijnpeer 750.50 per PAGINA 3 (Van een onzer verslaggerers) Vijf en twintig Jaar heeft de Memisa in alle stilte gewerkt. Zon dag echter hebben de feestkloldcen ter ere van de Medische Missieactie geluid. Niet alleen in Rotterdam, waar in de deke nale kerk door Mgr. Soegiopranata een pontificale H. Mis voor het welzijn van de Memisa en haar werkers werd opgedragen, maar ook in de tientallen missiestaties, verspreid over heel de wereld, die hulp uit Nederland ontvangen. Nederland is bekend als het land, waar vele missievrienden wonen. Niet alleen grote sommen geld j vrucht gedragen. De arbeid van worden en zijn jaarlijks voor de uitbreiding van Christus Rijk op aarde bijeengebracht, maar ons land staat er in de hele wereld eveneens om bekend, dat het zijn beste zonen steeds heeft uit gezonden om het Licht van het H. Geloof naar vreemde, verre landen uit te dragen. Hierop wees mgr. Bekkers, oud-Natio- naal-Directeur van de Pause lijke Missiebonden en de Pries- terbond in Nederland in de toe spraak, die hij 's middags tijdens de feestvergadering in de Beurs hield. Mgr. Bekkers, die mede na mens Mgr. van Hussen het woord voerde, sprak zijn grote waardering uit voor de Memisa, vooral om het feit, dat deze actie de eerste is van georganiseerde hulp door intellectuelen. Pater Busé, die namens de Verenigde missionarissen het woord voerde, herinnerde er aan, dat 25 jaar geleden de missie een zaak was voor het dienstmeisje in de keuken, dat haar dubbeltjes offerde en daar voor missieboekjes ter lezing kreeg. In de kamers van de in tellectuelen was het nog niet doorgedrongen, dat ook zij een taak bij de missionering hebben. Pastoor Schiphorst, thans rus tend geestelijke bij de Avifauna, zoals hij van zichzelf zeide, was het die het initiatief tot de Me misa nam. Hij verzamelde een aantal artsen om zich heen. met wie hii het grote werk van voor lichting en scholing op medisch- hygiëmsch gebied van de missio narissen begon. Dat werk heeft „ALS DE ONTMOETING MET EEN VADER" Bekend Amerikaans schrijfster door Z H. de Paus in audiëntie ontvangen ..Ik vergat, dat ik tegenover de grootste persoonlijkheid ter aarde stond", zo vertelde Mrs. Claire Booth Lace in een interview aan de Romeinse K.N. P.-correspondent over haar bezoek aan Gastelgan- dolfo, waar zij door de H. Vader in audiëntie werd ontvangen. Mrs. Claire Booth Lace is een zeer be kende Amerikaanse schrijfster; zij is lid geweest van het congres te Washington. „De groten der aarde", zo ver volgde zij, „vervreemden zich ge woonlijk van de gewone mensen, omdat zij zich willekeurig omrin gen door een onaangenaam aan doende bureaucratie met vele se cretarissen en functionarissen". „Ik zag mijzelf echter staan te genover de witte en priesterlijke gestalte van de Plaatsbekleder van Christus, die mij met een waarlijk Franciscaanse eenvoud ontving. Nog steeds draag ik in mij een zuiver gevoel, dat over mij kwam, toen ik opkeek naar de grote die naar van de werkelijke en volko men Minnaar der zielen". „Zijn persoonlijkheid maakte mij niet verlegen en het korte onder houd leek mij toe als de ontmoe ting met een vader, die zich naar een van zijn kinderen toebuigt". Op de vraag haar gevoelens weer te geven over het H. Jaar zeide de bekende schrijfster na een korte pauze: „Ik ben er zeker van, dat in de wervelwind der gebeurtenis sen, in de aanstormende golven en in de vijandelijkheden dezer eeuw, het Heilig Jaar aan ieder schepsel de vrede zal geven, waarmede het met een altijddurend verlangen naar aller redding zo vurig ver langt. Zowel over mijn bezoek aan Rome als aan Assisië kan ik ge tuigen van het verlangen, dat alle pelgrims blijkt te bezielen bij dit Jubeljaar iets te winnen. In al dat verlangen heb ik een vurig zoeken menen te bespeuren naar die kalm te en rust, die de duivelse machten der wereld ten koste van alles trachten te vernietigen. Bij Span jaarden. Fransen, Duitsers, zowel als Nederlanders, die ik heb ont moet, bij allen heb ik, hoe zij ook wat zeden en gewoonten betreft verschillen, een en hetzelfde ver langen kunnen constateren, om even sereen en tevreden te zijn als kinderen; allen gaven uitdrukking aan hun verlangen naar eendracht, niet alleen onder de individuen, maar ook onder de volkeren". de Memisa heeft de missionaris sen geholpen bij de verheffing van degenen, die aan hun zor gen waren toevertrouwd. Want, zo zeide mgr. Bekkers, de mis sionaris is niet klaar met alleen de theologische vorming van de volkeren, waaronder hij werkt, hii moet hen ook maatschappe lijk omhoog brengen. Door hen hulp te bieden, en de naasten liefde te beoefenen moet hij hen duidelijk de belangrijkheid van de Kerk onder de ogen brengen. Plicht om te helpen Deken Niekel, de voorzitter van de Memisa, liet tijdens de feestvergadering de groei en de bloei van de Medische Missie actie de revue passeren. Hij kon hierbij getuigen, dat het beroep, dat ieder jaar op Katholiek Ne derland wordt gedaan niet te vergeefs is. Dat stemt tot grote vreugde. De middelen blijken echter steeds ontoereikend in vergelijking met de grote nood. die in verre landen moet gele nigd worden. Mr. Jan Derks, die de feest rede uitsprak, kwam tot de con- Onder grote be langstelling vierde de „Memisa", de Medische Missie Actie in ons land, Zondag te Rotter dam haar zilveren jubileum. Promi nente geestelijke en wereldlijke autoriteiten woon den de feestverga dering bij. o.m. minister mr. J. R. H. van Schaik (midden). clusie, dat het een dure plicht is de Memisa bij haar werk te hel pen. Die hulp kan geboden wor den door donateur te worden. Mgr. Soegiopranata dankte na mens de honderden missionaris sen voor de hulp, die de missie in de afgelopen 25 jaar heeft ontvangen. Hij bracht hulde en dank aan degenen, die aan de actie hun krachten hebben gege ven. Twee doktoren, die reeds een kwart eeuw voor de Memisa werken, deed hij mededeling van hun onderscheiding in de Orde van St. Gregorius. Het wa ren dr. Chr. Fehmer en dr. C. Minderhof. Na de feestvergadering werd een receptie gehouden, waarop talloos velen het bestuur van de Memisa geluk kwamen wensen. ERNSTIGE AANRIJDINGEN MET VRACHTAUTO'S Periodiek komen fatale en schok kende ongevallen voor vanwege aanrijdingen met personenauto's, vooral van laag model, met vracht wagens. De K.N.A.C. raadt eige naars van vrachtauto's dringend aan ter bevordering van de algemene verkeersveiligheid in het bijzonder bij duisternis en mist, zorg te dra gen voor een goede verlichting. Vooral achterlichten moeten gere geld worden gecontroleerd. In af wachting van de binnenkort af te kondigen wegenverkeerswetgeving, die zich in dit opzicht stellig inter nationaal zal oriënteren, wordt het aanbrengen van een stel deugdelijke reflectoren aan de achterzijde nood zakelijk geacht, terwijl kenmerking van de achterzijde door beschilde ring in lichte kleur wordt aanbe volen. Eigenaars en bestuurders van vrachtauto's met aanhangwagens zullen correct handelen door aan de rechtervoorzijde een aanwijzing aan te brengen, b v. een stijf vlaggetje met opschrift, waardoor fietsers die worden ingehaald tijdig voor het dreigende gevaar van de aanhang wagen worden gewaarschuwd. Per jaar vallen minstens 40 fietsers aan dit naar het oordeel van de KNAC volkomen verklaarbare gevaar ten offer (Van onze oorrespondent) ROME, October 1950. De pel grims slaan bij hun aankomst voor de St. Pieter met enorme verbazing het wonder van Bernini en Miche langelo gade; niet minder verba zing verwekt een vijf en een halve meter lange miniatuurafbeelding van het St Pietersplein en van de basiliek met koepels te Rome door de stucadoor Attilio Savoia en diens zoon Lucio vervaardigd. De idee voor deze maquette is bij Attilio opgekomen bij het zien van een van de zovele, waardeloze me talen afgietsels van de basiliek, op marmeren asbakjes, op een ven- terskar. Getrouw aan het economisch ge voel, dat de meeste Italianen eigen is, maakte Attilio een onkosten- rekening van zijn plan op. Toen deze een totaal van een,. half mil- lioen lire uitwees, liet hij zijn idee varen en begaf zich welgemoed naar zijn stucadoorswerk bij de ad. mlnistratie ^an de Italiaanse Staats spoorwegen. Bij de val van het fascisme kwam ook Attilio in de netten van de po litieke zuivering en kon hij zijn werk in de verschillende stations gebouwen van de spoorwegen niet voortzetten. In die dagen naar een nuttige bezigheid zoekend, herleef de bij Attilio de idee van een ma quette van de St. Piet-er met de colonnaden van Bernini, De ge dachte in die dagen van gedwon gen werkloosheid een bezigheid ge vonden te hebben, deed Attilio ook over de economische moeilijkheden van het plan heenstappen en hij begon, om zich het nodige mate riaal te verschaffen, zijn meubels te verkopen. De eetkamer was het eerste slachtoffer van deze vendu- noodzaak en met de vorderingen van het werk word de woning van de stucadoor steeds ijler aan meu bels. Als laatste eigen geldbron moest Attilio ook van een hem zeer dien-barre postzegelverzameling scheiden, maar ook dit offer werd aan de verwezenlijking van het ideaal gebracht In het begin' van 1949 kon men enkele personen, waaronder Attilio en diens zoon, druk bazig zien met het opmeten van het St. Pieters plein en van de St. Pieter zelf. Het was immers de bedoeling het werk op een wetenschappelijke basis uit te voeren. Vader en zoon begonnen met de uitvoering van de koepel. Dit was een gelukkige gedachte, daar dit werk, eenmaal gereed, de bewondering wekte van vrienden en kennissen, waaronder de uit voerder er twee bereid vond, hem ook financieel bij te staan. Na een arbeid van anderhalf jaar, met een uitgave van negen millioen lire, hebben vader en zoon de voldoening genoten op 26 Septem ber jl. in intieme kring van de fa milie, de voltooiing van het werk te vieren De maquette is uitgevoerd op de schaal 1 100 en daaraan is streng de hand gehouden. Bij zijn opmetin gen heeft de stucadoor ontdekt, dat de colonnade aan de zijde van het Vatieaan 80 cm. lager ligt dan het daaraan tegenoverliggend kolom- mencomplex Bij de uitvoering van de maquette heeft Attilio dit ver schil, voor hem tot op acht milli meter teruggebracht, in acht ge nomen, Ook de obelisk, op het St. Pietersplein, staat niet op het ver lengde van de lange as van de ba siliek, een kleinigheid, die men in de maquette weergegeven Z'et, Zelfs het verschil van middellijn van de kolommen van Bernini is niet verwaarloosd. Door het feit dat de twee colonnaden, ieder uit vier rijen van kolommen bestaan de, in een gebogen lijn gebouwd zijn, was het nodig aan de kolom men van een volgende 'rij een gro tere middenlijn te geven dan aan die, welke in de rij daarvoor staan. Bij deze wetenschappelijke nauw keurigheden van de maquette van Savoia moet men ook het element van natuurgetrouwe nabootsing voegen. De uurwerken, door hem op hun oorspronkelijke plaats in de voorgevel van de basiliek aange bracht, zijn werkelijke horloges, die „lopen"; de fonteinen, door hem op zijn St. Pietersplein gebouwd, spuwen water en de lantaarns van dit plein en in de colonnaden tus sen de kolommen alsmede in de ba siliek zijn natuurgetrouw nage maakt en van electriscbe verlich ting voorzien. Zo zijn ook de grote koepel en de andere kleinere, in nabootsing van de werkelijkheid, met zink be dekt. De maquette is in hout uit gevoerd, maar de kunstenaar is er in geslaagd aan dit materiaal kleur te geven, waardoor het geheel uit travertijns marmer schijnt opge trokken te zijn, zoals dit bij de werkeilijke bouwwerken 't geval is Op het ogenblik wordt deze mil niatuurbasiliek met plein te Rome tentoongesteld. Attilio is in onder handeling met verenigingen van vreemdelingenverkeer in andere steden van Italië, Europa en Ame rika om om ook daar zijn kunstvol handwerk te demonstreren. Reeds hebben enige personen van Amerikaanse nationaliteit aan Sa voia een bod voor aankoop gedaan, maar het ligt in de bedoeling van de kunstenaar de maquette tegen een redelijke vergoeding aan een Amerikaans museum af te staan. (Van onze speciale verslaggever) In het buitenland meende men, dat hier in Nederland de distri butie nu helemaal was alge- schaft. U vergist u, mijne he ren, heb ik toen gezegd, want voer, koilie en kuikens zijn nog gebonden aan bepaalde verde lingen door de overheid. Voer en kuikens zijn nog te combine ren, voer en koffie desnoods ook nog wel, maar koffie en kuikens Alleen zo dan mis schien, dat wij met het aantal kuikens wel eens op de koffie zouden kunnen komen Deze grappige passage is uit de rede van Z. Exc. de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening, S. L. Mansholt, die Zater dag te Utrecht op een buitengewone algemene vergadering Van het Ne derlands Eiercontrole Bureau ter „Maria Middelares van alle ge nade". Een doopvont vormt het middelpunt en daarom heen ziet men in fraaie schilderingen van de jonge Twentse kunstschilder Jan Schoemaker de mens in verschillende staten des levens De fraaie altaartriptiek van /anaf d£ doopvont tot het c r, graf en hoe zijn leven onder oef Drummen, voorstellend bescherming staat der Moeder Maria als Koningin, als Gods. Dit motief wordt nader uit- Helpster en Toevlucht. A LS een onderdeel der viering van het 7de eeuwfeest der Scapulierdevotie is door de Paters Carmelieten een tentoonstelling ge organiseerd, welke de Mariaverering en de historie van het heilig Scapulier in beeld brengt. Het is een reizende tentoonstelling en zal dus in verschillende steden van ons land bezichtigd kunnen worden. Arnhem is dc eerste in de rij. Het doel der tentoonstelling is: duidelijk maken hoe de Mariaverering de eeuwen door het leven der gelovigen beinvloedde vanaf de wieg tot aan het graf en zelfs daaroverheen. Hoe wetenschap en kunst, folklore en huisvlijt in het teken der Mariaverering stonden. Meer in het bijzonder hoe de Scapvlierdevotie zich in de loop der eeuwen ontwikkelde. Daarnaast is het ook de bedoeling om aan te tonen, hoe de verheven mysteries van Maria's Moederschap en Algemeen Middelaarschap van alle genaden ook in onze tijd tot in het dagelijkse leven en de huiselijke kring haar invloed uitoefenen. Dit prachtige Madonnabeeld met Kind, daterend uit de 15e eeuw, wordt bewaard in de Carmel te Boxmeer. Omdat deze tentoonstelling, welke in Arnhem haar première beleefde, ook in andere plaatsen zal worden georganiseerd, is het van betekenis om er een korte samenvatting van te geven. Bij het woord „tentoonstel ling" bekruipt ons een soort van wrevel alweer ene de hele zomer door is er tentoongesteld, steden en stadjes herinnerden zich hun zoveelhonderdjarig be staan en fluks waren nijvere handen bezig om dat verleden in baksteen of karton uit te beelden. Daarnaast waren er de ten toonstellingen van grote kunst werken uit het verleden. Het scheen wel een soort obsessie, misschien onbewuste vrees, dat een vernietiging van al dat schoons dreigt en men het alles nog eens wil zien en laten zien. „De dans om de nog niet aan gestoken brandstapel", heeft een criticus gefluisterd. Niets van deze gedachtensfeer komt er boven bij het zien der Maria-tentoonstelling, ze is niet enkel herinnering, ze is levende werkelijkheid bovendien en een wegwijzen naar een schone toe komst. Het centrale deel wordt ge vormd door het onderwerp: gewerkt in de grote afdeling, waarin het huiselijk en het ver enigingsleven wordt belicht in verschillende opzichten. Ge bruiksvoorwerpen, kleding, sie raden, ornamenten van jeugd verenigingen en organisaties van ouderen vertonen ieder op hun wijze, dat de Mariale devotie niet vreemd is aan de ontwer pers er van. Literatuur en kunst in onze tijd in het teken der Mariavere ring is onderwerp van de stands door de fa's Coebergh uit Haar lem en Van Rossum uit Utrecht samengesteld. Daar tussendoor slingert zich de reeks Scapulier-herinnerin gen uit «ven eeuwen, welke als een gouden band het heden aan een schoon verleden bindt. Het prachtige Madonnabeeld met Kind uit de vijftiende eeuw be waard in de Carmel te Boxmeer, vormt het begin van de oor konde van de zalige Jan Soreth. die leken in de Scapulier broe derschap gaat opnemen. Het einde vormt de groep Carmel- tijdschriften, vijf en twintig in getal, uit vele landen bijeen gegaard en daar tussen in is een eindeloze variatie van Carmell- taanse Mariaherinneringen. En dan staat men voor de altaar triptiek van de jonge Limburger Sef Drummen mijnwerker tot voor kort, maar met grote begaafdheid voor beeldhouw werk en ontdekt door pater dr. Paulus Schmidt O.Carm., die hem een goede opleiding liet 'even. De altaartriptiek is een uit beelding van de wijze waarop men in de Scapulier-devotie Maria zag als ..Domina" Vrouwe en Koningin eerst, later als Soror Zuster-helpster en dan als Toevlucht. Hoewel het heden domineert, •s de meeste aandacht van de bezoeker toch op het verleden wicht. En de schatten van laat. Middeleeuwse kunst uit de ver woesting der Reformatie in de "armelkloosters van Boxmeer -r. Vilvoorden gered, laten ver moeden hoe rijk aan schoon heid de laat-middeleeuwer ook in dit opzicht waren. Er zijn geschonden beelden bii. ver minkte zelfs, waarop de beel denstormer zijn afkeer botvier de; nóg zijn ze van treffende schoonheid en het ziin vooral de gelaatsexpressies, die ontroe ren. Groot is het verschil; eenvou dig, kinderlijk was de Middel eeuwer en hoe opgedoft ziin wij ook in de religieuze kunst uiting. Maar dan zien we het oude Mariabeeld van Boxmeer dat in serene beschouwing over dit al les heenziet en gedenken hoe allo geslachten Haar, de Moeder Gods. zalig prijzen. Ook de onze en ieder op zijn manier. Hoe de Moeder der Middel eeuwen nu als Middelares aller genade ook de toekomst voor haar kinderen veilig stelt. gelegenheid van het 20jarig be staan van de wettelijke controle op eieren, over actuele problemen in de landbouw sprak. Daartoe be hoorde ook de uitbreiding van de pluimveestapel, die volgens de mi nister beheerst moet blijven. Omdat behalve het pluimvee °°k de var kens en koeien van het veevoeder moeten eten en bovendien de uit breiding van het pluimvee gelijke tred moet houden met de redelijke afzetmogelijkheden van de eieren. Voor het volgende seizoen 1950 1951 stelde de minister in het voor uitzicht, dat 21.000.000 eieren zul len mogen worden uitgebroed. Dit aantal komt wel overeen, aldus de minister, met de hoeveelheden, ge noemd in de voorstellen van het bedrijfsschap. Sprekend over de ontwikkeling van de eierprijzen meende de mi nister te kunnen betogen, dat deze vrij gunstig is. De stijging van één cent levert bij een uitbreiding van de productie, een belangrijke ver hoging van de inkomsten op. De minister wees er evenwel met nadruk op, dat er nog een te groot verschil ligt tussen de productieprijs en de prijs van het ei »in de stad". Deze winst marge is te groot. Het is van grote betekenis, zo ging Z. Exc. verder, dat meer rekening wordt gehouden met de porte- monnaie van de huisvrouw. In het algemeen beklemtoonde de bewindsman, dat de binnen landse markt evenzeer van grotg betekenis is. Het beeld, dat de internationale eierhandel vertoont, is niet onbe vredigend te noemen, aldus spr. die dan de twee aspecten belichtte van het plan van de overheid om op het terrein van de landbouw de liberialisatie veilig te stellen. Het plan is vooreerst gericht op een stabiele prijsontwikkeling in West- Europa op een voor producent en handelaar aanvaardbaar niveau en wil op de tweede plaats bewerk stelligen, dat effectief kan worden gehandeld, ook wanneer productie en consumptie eens niet meer met elkaar zouden overeenkomen. Met klem wees de minister er aan het slot van zijn rede op, dat al deze maatregelen niets zullen uithalen, wanneer niet aan eigen productie de meeste aandacht wordt besteed. Dat wil zeggen, wanneer er niet voor gezorgd wordt dat tegen een aanvaardbare kost prijs een kwaliteitsproduct geleverd wordt. LEZEN IN DE BIJBEL Volgens het Nederlands Her vormd Persbureau is bij een opinie-onderzoek gebleken, dat 30 procent van de bevolking ge regeld in de Bijbel leest en 68 procent niet-geregeld, terwijl van 2 procent van de personen aan wie de vraag werd voorge legd, geen antwoord werd ont vangen. De enquête kwam tot de volgende resultaten: van de Gereformeerden leest 97 procent geregeld in de Bijbel, 3 procent met-geregeld. Bij de Nederlands Hervormden waren deze cijfers 53 en 45 procent, bij de katho lieken 3 en 97 procent, bfi de on-kerkelijken 8 en 89 procent. Bij de Tweede Kamer is inge diend een ontwerp tot wijziging en aanvulling van de wet van 2 Juli 1928 houdende voorschrif ten t.a.v. de uitoefening der ge neeskunst, waarvan de bedoeling is, een tuchtrechtspraak in te stellen voor apothekers. Daarbij wordt overwogen dat de interne tuchtrechtspraak van de Kon. Ned. Maatschappij ter bevorde ring der Pharmacie geen volledig dwingend karakter heeft, omdat een lid-apotheker zich door op zegging van het lidmaatschap aan die tuchtrechtspraak kan onttrek ken, terwijl de aan die opzegging verbonden nadelige consequenties van minder betekenis zijn gewor den dan vroeger, ook al door het veranderd karakter van de con tracten tussen apothekers en zie kenfondsen, die niet meer collec tief, maar individueel worden ge sloten. Het ontwerp treft voorts voor zieningen terzake van aan alco holica of verdovende middelen verslaafde artsen, die niettemin practijk uitoefenen en volgens het ontwerp aan voorwaardelijke ont zegging van hun bevoegdheid kunnen worden onderworpen. I ANNE MARIE DE JAVOUHE ROME. Bijna 50.000 gelovi gen uit India, Nieuw-Zeeland en Australië, de Verenigde Staten, Zuid-Amerika, Azië en de Franse koloniën, zes kardinalen, zeven tien aartsbisschoppen en bisschop pen en vele andere kerkelijke en wereldlijke hoogwaardigheidsbe kleders hebben Zondagmorgen in dc met duizenden kaarsen en lampen verlichte en feestelijk versierde basiliek van Sint Pieter de zaligverklaring bijgewoond van Anne Marie de Javouhey, stichteres van de Missie-zusters van de H. Joseph van Cluny, Nadat de aartspriester der basi liek, kardinaal Tedeschini, toe stemming tot het voorlezen van het decreet der Zaligverklaring had gegeven, las een der Apos tolische Protonotarii, Mgr. Guido Anichini. de Pauselijke Bulle voor waarin de H. Vader de nieuwe Zalige vergelijkt met de „sterke vrouw" uit het Evangelie en bij de beschrijving van Haar deugden de woorden van Louis Philippe omtrent Haar in herinnering bracht: „Madame Javouhey est un grand homme". De pontificale H. Mis werd gecelebreerd door Mgr. Pietro Pisani. Zondagavond werd in aanwezigheid van de H. Vader een Pontificaal Lof gecele breerd. Na het Lof bood de pos- tulator van het proces de H. Vader een kostbaar bloemstuk aan. UITSLAG VAN DE LOTERI| VOOR DE KANKER BESTRIJDING Gisterenmorgen is in Amster dam de trekking begonnen van de tweede loterij, georganiseerd door het Nederlands Kanker instituut en het Koningin Wil- helminafonds, waarvan de op brengst 80.000.heeft bedra gen. De vijf eerste prijzen vielen op nr. 245887 (een Simca-per- sonenauto), nr. 191436 (een Morris Minor-personenauto), nr. 479167 (waardebon voor goede ren ad 2500.—), nr. 137069 (Frigidaire) en nr. 245325 (Spar- ta-motorrijwiel). Belgisch-Spaanse diplomatieke betrekkingen? BRUSSEL. Le Soir schrijft, dat in gezaghebbende kringen het gerucht de ronde doet, dat onderhandelingen gaande zijn om de normale diplomatieke be trekkingen tussen België en Spanje te herstellen. COMMISSIE ZAL GELDEN VERDELEN Via zijn Nederlandse advocaat, jhr. mr. C. H. Beelaerts van Blok land, heeft Westerling medege deeld, dat hij het niet in alle opzichten eens is met de wiize van propaganda-voering door Thiessen, al betreurt hij de pu blicaties die over beider verhou ding zijn gedaan. Hii heeft geen reden om aan de betrouwbaarheid van Thiessen te twijfelen en daar aan dan ook nimmer uiting willen geven. Aangezien er echter bij het publiek wel tijfel is ontstaan, heeft hij een aantal neutrale per sonen verzocht een commissie te vormen, die over de besteding van de reeds ontvangen en te ont vangen gelden zal beslissen. Zij zal onder leiding staan van prof. P. S. Gerbrandv. Westerling zelf wenst geen giften te ontvangen, doch zou het c« prijs stellen als de reeds ontvangen gelden ten goede kwamen aan personen die in Indonesië hun bezittingen heb ben verloren. Hij zou graag naar Nederland komen, maar wordt daarvan weerhouden door de in uitzicht gestelde strafvolging. worden ten departemente van O.K. en W. informatieve bespre kingen gehouden over eventuele fusie van het Residentie-orkest en het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest. Beslissingen zijn nog niet genomen werd bij de algemene spaar banken in September voor f 27.235.428.ingelegd en voor f 45.005.780.terugbetaald houdt het Ned. Instituut voor Accountants op 21 October m Krasnapolsky in Amsterdam zijn Accountantsdag 1950 wordt op 14 en 15 Nov. onder leiding van ds. A. de Kleine te Raalte op het N.H. Vormingscen trum „Den Alerdinck" te Heino een conferentie gehouden over „Rome en de Reformatie"...... is te Amsterdam opgericht een comité „De waarheid over Am- bon", onder leiding o.m. van H. M. van Randwijk en D. Schilp. Er is een manifest gepubliceerd, o.m. ondertekend door ds. J. J. Buskes, dr. C. P. Gunning, dr. P. van Anrooy, Jef Last, mevr. Romein-Verschoor, prof. Jan Ro mein en Victor E. van Friesland is twee jaar geëist tegen de 43-jarige betonwerker K. uit Roo sendaal, die op 29 Juli zijn vrouw met een zakmes in de rug stak op het Haarlemmerplein in Am sterdam speelde gisteren voor de Bij zondere Amsterdamse Strafkamer het voorlaatste bedrijf in de zaak tegen Poos en Slagter, de Haagse handlangers uit het Engiand- Spiel. Slagter las een uittreksel voor uit het 400 blz. tellende ver weerschrift, dat beiden hebbeu samengesteld en waarin zij zich op ambtelijk bevel beroepen. Uit spraak 30 October.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3