MEM Afrikaanse negerdorpen worden ontvolkt door de trek naar mijnen en plantages SOCIAAL TOERISME Vijftig jaar geleden werd de weg geopend naar verheffing van de Politiestand DE GESLOTEN POORT Een s I Vacantie voor allen Landelijke woningruilcenfrale start met vijfduizend adressen Mogelijkheden voor uitzending naar Amerika Katholle op co Mgr. Bronsveld vertelt over zijn missie Bekeringswerk zeer moeilijk onder zwarte arbeidersklasse 700 gemeenten doen mee. Inschrijfgeld f15 Medewerking van de Katholieke Neder landse Boeren- en Tuindersbond Artistiek journaal Onze dienaren van Hermandad behoeven voor hun buitenlandse collega's niet onder te doen Waar een Uit de Tijds PAGINA 4 DINSDAG 17 OCTOBER 1950 .Afrika is inderdaad op het ogenblik het werelddeel, waar men niet de bezorgdheid heeft of deze mensen wel ooit katholiek zullen worden, maar wel, hoe men met een tekort aan personeel en middelen de mensen metterdaad zal opvangen, die om het katholicisme vragen. Dit is in zeer grote mate het geval in sommige gebieden, als bijvoorbeeld Belgisch Congo, maar niet in alle gebieden van Afrika en zeker niet in mijn vicariaat is het zo. Daar is het aantal katholieken de laatste 20 jaren wel stabiel gebleven, maar niet vooruit gegaan", aldus verklaarde Mgr. C. Bronsveld van de Sociëteit der Witte Paters, Aposto lisch Vicaris van Tabora in het Tanganyika-district, aan een verslaggever van het K.N.P., aan wie hij ook de oorzaken van deze, zijn grote bezorgdheid uiteenzette en ook enkele plannen om oyer dit dode punt heen te komen. Het is de grotere jeugd volgens Mgr. Bronsveld, die ons ontsnapt. Voor de kolonisatie van Tanganyi ka had de Engelse regering zwarte ambtenaren nodig; om deze te kweken richtte zij scholen op; iedere jongen nu, die de lagere school had doorlopen, wilde wel ambtenaar worden, maar beslist niet meer terug in de landbouw, terwijl Tanganyika oorspronkelijk een landbouwgebied is. Niet allen vinden nu nog een plaats achter een bureau, maar dan gaan zij lie ver naar de mijnen of de plantages, waar zij als arbeider goed geld ver dienen. Het zijn de diamant-, goud- en loodmijnen, die in het veelal nog onontgonnen ertsen- rijke Tanganyikagebied sterk in belangrijkheid toenemen. Enigszins laconiek vertelde Mon seigneur, dat een Canadees avon turier, Williamson, die 10 jaren geleden nog om wat groenten kwam aan de pastorie, op een voor malig terrein van de missie een diamantveld ontdekte, dat hij nu in eigen beheer exploiteert. Nu, na 10 jaar, is hij multi-millionnair en leeft als Salomon tussen de_ zwar ten. En de missie kent hij niet meer Juist door de arbeid op deze mijnen echter ontsnappen de jonge mensen aan de arbeid der missie en velen die in hun dorpje katho liek warén, gaan hier verloren. Als zij getrouwd zijn laten zij hun vrouw en kinderen achter, doch evenals de ongetrouwden ver gooien zij er het ruim verdiende WOENSDAG 18 OCTOBER HILVERSUM 1, 402 m, 7.00— 24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 Gewijde mu ziek; 8.00 Nieuws en weerbe richten; 8.15 Gramotoonmuziek; y 00 Voor de zieken; 9.30 Water-j standen; 9.35 Gramoioonm.; 10.30 Morgendienst; 11.00 „Sir Walter j Raleignihoorspel; 12.00 Amu- i sementsmuziek; 12.30 Mededelin gen; 12.33 Dubbelkwintet; 13.00 Nieuws; 13.15 u. Dubbelkwartet; 13.35 Pianorecital; 14.00 Gramo toonmuziek; 15.00 Jeugdconcert; 15.45 Matrozenkoor; 16.15 Bijbel- vertelimg; 16.30 Gramoioonmuz. 16.40 Accordeonmuz.; 17.00 uur „Jack Dawn en de verdwenen -paarden", hoorspel; 17.30 Volks melodieën; 17.45 Regeringsuit zending; 18.00 Fanfare-orkest; 18.30 iuandolinemuziek; 19.00 u. Nieuws en weerberichten; 19.15 Voor de jeugd; 19.30 Gramo- foonmuz.; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.05 Radio Philharmo- nisch Orkest en solist geld aan de vermakelijkheden van zeer dubieuze aard, die in de indus triecentra woekeren en de arbei ders zowel finantiëel als moreel ten gronde helpen, de uitzonderin gen daargelaten. Daar het over grote deel van deze arbeiders de lagere school heeft doorlopen, lezen zij alles wat zij in hun handen krijgen en oordelen over zaken, waarover zij niet oordelen kunnen; alhoewel het colimunisme hier be trekkelijk weinig positieve propa ganda voert, worden toch de com munistische ideeën door middel van lectuur zeer verspreid. Om deze jonge arbeiders in het missiewerk te betrekken zullen er volgens Mgr. Bronsveld priesters nodig zqn, die de sociale kwesties grondig hebben bestudeerd en zich uitslnitend met deze mensen bezig zullen houden om hen langs de Christelijke sociale beginselen de weg naar het Christendom te openen. Deze priesters ontbreken nog, evenals de gebouwen, die deze arbeiders kunnen opvangen. Naast de mijnindustrie zijn er de laatste jaren ook nog de on danks tegenstand van het Engelse parlement, sterk opgekomen olie nootjesplantages, die duizenden ar beiders aantrekken en een net van wegen en spoorlijnen bouwen, wat bij sommigen het vermoeden wekt, dat hierachter een militair-politie ke bedoeling steekt. Er zijn 2000 katholieken onder deze plantage arbeiders; tot nu toe werden de in verspreid liggende kampen wonen de arbeiders eens in de veertien dagen door een missionaris be zocht, die van het ene kamp naar het andere reisde; een ondoenlijk werk. Daarom heeft Monseigneur het vaste plan een eigen missie te stichten voor de plantages. Slachtoffers van slaapziekte Behalve de trek naar de indus trieën en plantages zijn er nog andere oorzaken, die de mensen uit hun dorpen wegdrijven. In de bosrijke gebieden, dat is het groot ste deel van Tanganyika, heerst de moordende slaapziekte; met de ontbossing verdwijnt de verwek ker van de slaapziekte, de tsé-tsé vlieg; doch in de ontboste gebie den ontstaat onmiddellijk erosie van de grond, waardoor een on vruchtbaarheid ontstaat, die iedere verdere landbouw onmogelijk maakt, wat misschien zou te ver helpen zijn met kundig landbouw- onderricht, doch landbouwscholen zijn er niet. Door de slaapziekte en door de onvruchtbaarheid van de grond worden de mensen verdreven uit hun dorpen, door de industrie centra worden zij aangetrokken; eenmaal daar gevestigd zijn zij practisch voor het bekeringswerk verloren. Waar eens een slavenmarkt was Dit is te erger, omdat de bevolking in dit gebied ook nog om andere redenen minder toegankelijk is Voor 't Christendom dan in andere gebieden van Afrika. De zeer grote stam der Wanyamwezi, waartoe zij behoren, is bekend om zijn sterkte, waardoor velen werden gebruikt als dragers voor Europeanen, die een handels- of ontdekkingstocht maakten door Afrika als bijvoor beeld Stanley. Het contact met de Europeanen op deze manier heeft hen zeer sceptisch gestemd tegen over alles wat Europees is. Zij zijn wat men noemt blasé en dat is geen gunstige gesteldheid voor het Christendom. Verder zijn er hier veel Moham medanen; zo goed als alle stam hoofden zijn Mohammedaan en Mohammedanen zijn niet te beke ren. Vandaar dat de missie veel tegenstand ondervindt van die stamhoofden. Deze mensen zijn Mohammedaan geworden in de tijd van de grote slavenhandel. In Tabora zelf was een grote, beruchte slavenmarkt en de grote weg, waarlangs de Arabieren hun slaven naar de ha venplaatsen brachten liep daar langs; er was voor de neger maar één middel om niet te worden op gepikt en als slaaf te worden ver kocht: dat was Mohammedaan worden. Vgndaar dat het Vicariaat zoveel Mohammedanen telt, die er een ware handicap zijn voor de missie. Tóch optimist Een vast punt voor enig enthou siasme noemde Mgr. Bronsveld het feit, dat de katholieken, wanneer zij het metterdaad zijn, ook 100% katholiek zijn en dat er onder hen zoveel roepingen zqn voor het priesterschap en voor het klooster leven. Op 20.000 katholieken zijn er reeds 21 inheemse priesters en 59 inheemse zusters. Er moeten hier enkele hindernissen worden overwonnen, doch wanneer deze doorbraak tot stand zal zijn ge bracht, dan is er alle hoop, dat ook hier een bloeiende katholieke ge meenschap ontstaat. Zo niet, dan wordt het een broeinest van morele en politieke wanorde. Mgr. Brons veld achtte het van grote waarde, dat zij, die zich voor Afrika inte resseren en dat zijn zeker alle Ka tholieken, die iets van de univer saliteit der Kerk meevoelen, op de hoogte zijn van de problemen, waar zijn missionarissen mee te kampen hebben. De Nederlandse gezant in Zweden, Jhr. mr. P. D. E. Teixeira de Mattos, heeft te Stockholm in tegenwoordigheid van de Zweedse kroonprins Gustaaf Adolf een Nederlandse bloemen tentoonstelling geopend. Mejuffrouw Mibe Steketee (linJcs) biedt de dames Bojan-Dijkstra en van Suchtelen (de echt genote van de Nederlandse landbouwattachè) een anjer aan. Mevrouw de Bas-B acker krijgt een paar anjers van mej. May Biscaljet. Menigeen zal zich bfj het le zen van hetgeen hierboven staat, afvragen, of het nodig is, nu zo kort na de vacantie-1950 te praten over „Vacantie voor allen". Daar is dan ook 'n bij zondere reden voor, sinds in het leven is geroepen de „Stichting De Nederlandse Reisspaarkas", die zich ten doel stelt de bevor dering en vergemakkelijking van het reizen en van het beste- j den van vacantietijden van Ne- I derlanders, zonder zich te men- i gen in de wijze van vacantiebe- steding. De stichting is geen commerciële instelling en beoogt derhalve geen winst. In navol ging van 't voorbeeld van Zwit serland, waar door 150.000 aan geslotenen dit jaar 15 millioen francs gespaard werd, hebben enige instanties en organisaties vorig jaar de Ned. Reisspaarkas opgericht. Aan de stichting werkten mee: de ANWB, de Be- drijfshorecaf, de Centrale der Nederl. Verbruikscoöperaties, het Ned. Verbond v. Middenstands verenigingen, de NRV. alsmede de Ned. Kath. en de Ned. Chr. Reisvereniging, de Ned. Spoor- (van een onzer verslaggevers) i Iedere ruilcandidaat kan zich thans De Stichting Interlocale Woning- wenden tot de officiële instantie in- ruilcentrale is dezer dagen met haar I zake huisvesting (meestal het huis werkzaamheden begonnen. De I vestingsbureau) in de gemeente, stichting, ontstaan op het initiatief waarin hij woonachtig is. Hij ont- van de Vereniging van Nederlandse j vangt dan een formulier, dat na in- Gemeenten in samenwerking met vulling wordt gezonden naar de ge- het Kijk en de Stichting Woningza- meente, waarin men zich vestigen ken voor het Bedrijfsleven,, heeft wil Indien deze geien bezwaren te gen' vestiging heeft wordt het for mulier doorgezonden naar het bu reau der interlocale woningruilcen- trala om bemiddeling te verlenen. reeds thans de beschikking over 5000 adressen van candidaten voor woningruil over het gehele land. Deze zijn overgenomen van de Stichting Woningzaken en het In terdepartementale Ruilbureau. Van nu af kan ieder Nederlander, die woningruil zoekt, gebruik ma ken van dit adressenmateriaal en van de diensten van de nieuwe stichting. Ruim 700 gemeenten, waaronder alle grote steden, heb ben reeds hun volle medewerking toegezegd, hetgeen waarborgen biedt voor een soepele gang van zaken. De gemeentelijke huisves- tingsbureaux zijn namelijk voor 'n belangrijk deel bij de woningruil ingeschakeld. HET naar er VOLGEND JAAR zal alle waarschijnlijkheid weer een uitzending van vijftig 21.10 He- i jonge boeren naar Amerika aendaagse zendingsvragen; 21.30 pjaats vinden. De uitzending zal Salonorkest; 22.05 „In de scha-1 duw van Moskou", causerie; i dit jaar worden georganiseerd SeSgC;023eSo: Nmuwsfi door de drie centrale landbouw- Sextet; 23.4524.00 Gramofoon-organisaties in samenwerking muz,ek- met de F..C.A. (de administratie kÊoTcjoV: ea. het Mamhall-plrm zeale O VARA^° 20'°°24 00 U weet), de landarbeidersorgani- 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym- saties en het Ministerie nastiek; 7.30 Gramofoonm.; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 „Onder ons gezegd"; 8.23 Gra- mofoonmuz; 8.50 Voor de vrouw 9.00 Gramofoonm.; 10.00 School radio; 10.20 Voor de vrouw; llu. Gramofoonm.; 12.00 Orgel en zang; 12.30 Mededelingen; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Piano duo; 12.55 Kalender; 13.00 uur Nieuws; 13.15 Accordeonmuziek; 13.50 Gramofoonm.; 14.00 Gespr. zijn portret; 14.15 Jeugdconcert; 15.00 Kinderkoor; 15.20 Voor de jeugd 16 30 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Metropole-orkest 18.00 Nieuws; 18.15 Vara-varia; Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening. De E.C.A. zal zijn apparaat hier en in Amerika weer op dezelfde wijze ter be schikking stellen als voorheen. De zorgen voor de deelnemers in Amerika dus weer in goede handen. Bovendien zullen er voor enkele deelnemers gelden ter beschikking 18 20 Actualiteiten; 18.35 Kwar- gesteld worden ter tegemoetkoming tet- 19 00 De arbeider en zijn in de onkosten. De definitieve be recht" causerie; 19.15 Gramo- slissing bij aïle instanties is nog foonmuziek; 19.30 Voor de jeugd' niet gevallen, maar het programma 20 00 Nieuws- 20.05 uur Politiek is thans zover gevorderd- dat met commentaar; 20.15 „Les pecheurs de perles", opera; 21.10 „Miran da, hoorspel; 22.25 Lichte muz.; 22.45 Populair wetenschappelijke causerie; 23.00 Nieuws; 23.15 24.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 324 m. 12.00 Gramofoonm.; 12.15 Pia- de voorbereidingen moet worden begonnen. Dit betekent dus in de eerste plaats dat zij, die voor deel name in aanmerking wensen te ko men, zich thans moeten opgeven. Er dienen volledigheidshalve ech ter nog enkele opmerkingen gei- maakt te worden. In de eerste plaats dat deze uitzending niets met emi- nospel; 12.30 Weerberichten; gratie te maken heeft De reis be- 12 32 Gramofoonm.; 12.42 Piano- 1 tekent dus uit en thuis, spel' 13.00, Nieuws 13.15, 14.00, In de tweede plaats dat men hier 15 45 Gramofoonm.; 17.00 uur te maken heeft met een studiereis Nieuws- 17.10 Gramofoonmuziek en niet met een vacantietochtje. El- 17 30 Voordracht; 17.45 Gramo-i ke deelnemer krijgt een studieop- foonm 17.50 Boekbespreking: dracht, waarover na terugkomst ge- 18.00 Zang en piano; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Gramofoonmuziek; 19.50 Radio feuilleton; 20.00 Omroeporkest en solisten; 21.00 Actualiteiten; 21.15 Ethnische muziek; 22.00 u. Nieuws; 22.15 Kamermuz.; 23.00 Nieuws; 23.0524.00 Verzoek programma. BRUSSEL 484 m. 12.05 Lichte muziek; 13.00 uur Nieuws; 13.10, 13.30 en 14.30 u. Gramofoonmuziek; 16.30 Om roepkoren; 17.10, 17.45, 19.00 en 19.40 Gramofoonm.; 19.45 uur Nieuws; 20.00 Symphonie-orkest en solist; 21.40 Jazzmuziek; 22.00 Nieuws-, 22.15 Gramofoonmuziek 23.00 Gramofoonmuziek; 23.55 u. Nieuws. rapporteend moet worden. De deel nemers zullen worden aangewezen overeenkomstig hun bekwaamheid een der studieopdrachten te - ver vullen. Iedere deelnemer zal worden geplaatst op twee Amerikaanse be drijven, op elk voor een periode van 3 a 4 maanden Daarnaast zal de ge legenheid bestaan tot uitstapjes o.a. bezichtiging van New York, Was hington en fabrieken. Eisen, die aan de deelnemers ge steld zullen worden zijn theoreti sche en practische kennis, leeftijd 20 te.m. 35 jaar, enige kennis van de Engelse taal en goede gezond heid. De kosten zullen f 1200 a f 1300 bedragen. De beschikbare geld som zal na ernstig onderzoek over een aantal deelnemers worden ver deeld. Het is ons onmogelijk alle bijzonderheden in een publicatie als deze te vermelden, zodat wij voor U slechts de volgende vraag zullen beantwoorden: Hoe komt men voor deelname in aanmerking? De candidaat-deelnemers moeten zich zo spoedig mogelijk opgeven. Men ontvangt dan een vragen-for- mulier, waarop alle bijzonderheden die bij het uitkiezen van de groep nodig zijn, gevraagd worden De jonge boeren of boerendochters, die aan de reis willen deelnemen, die nen dus zo spoedig mogelijk om toezending van zo'n formulier te verzoeken bij de Kath. Nederlandse Boeren- en Tuindersbond, Badhuis weg 91 Scheveningen. In de brief vermelde men: 1. Naam, voornamen, adres, woon plaats en telefoonnummer. 2. Geboortedatum en geboorte plaats. 3. Of men in aanmerking wenst te komen voor uitzending in de vee houderij, akkerbouw, gemengd be drijf, fruitteelt, bloemisterij. 4. Of men in staat is de reiskos ten te betalen of een bijdrage wenst. N B. Deze brief moet verzonden zijn' vóór of op 28 October a.s. DE SCHOLA CANTORUM van de Kathedrale Basiliek St. Jan te Den Bosch zal onder leiding van Frans van Amelsfoort tijdens de Internationale kerkmuziekweek te Keulen in de studio van de West- Deutscher Rundfunk een motetten- concert geven Daags daarna zingt het koor tijdens de pontificale Hoogmis in de Dom. NEDERLANDSE KUNSTE NAARS, musici en toneelspelers, zullen in dit seizoen in de Treves- zaal in Den Haag composities van buitenlandse kunstenaars ten ge hore brengen. De bedoeling is Ne derlandse kunstenaars buitenlandse relaties te verschaffen. Tot de bui tenlanders die voor het komend seizoen zijn geëngageerd behoren o.a. Kathleen Ferrier en Peter Paars. In de provincie zal een aan tal jonge kunstenaars optreden, die hierdoor de gelegenheid krijgen meer bekendheid te verwerven. Al deze plannen zijn uitgewerkt door de Stichting Nederlands Impressa- riaat die in 1951 vier jaar bestaat. VRIJDAGMIDDAG is in het ge meentemuseum in Den Haag een tentoonstelling geopend van schil derwerken van „Grandma Moses," (Anna Mary Moses Robertson), een Amerikaanse, die zonder het ooit geleerd te habben, op 80-jarige leeftijd begon te schilderen en daar mee verrassende resultaten bereikt. Zij is nu 90 jaar. HET AMERICAN NATIONAL BALLET THEATRE zal in Neder land enige gastvoorstellingen geven, t w. in de Stadsschouwburg in Am sterdam op 31 October en 1 No vember, in het gebouw voor K. en W. te Den Haag op 2, 3 en 4 No vember, in de schouwburg te Rot terdam op 5 November en in de Stadsschouwburg te Utrecht op 6 November. Het Residentie Orkest, het Utr. Sted, Orkest en het Rot terdams Philh. Orkest zullen hun medewerking verlenen. IN HET STEDELIJK MUSEUM te Amsterdam is Vrijdagmiddag een interessante tentoonstelling geopend „Het affiche, beeld van de tijd," uit de collectie van de Zwitser Schneckenburger. Meer dan 500 re clameprenten van allerlei strekking en van het begin van de reclame kunst af zijn hier te zien. Snelle werking Binnen 24 uur na ontvangst van het formulier zendt de ruilcentrale dan, voor zover voorradig, een serie adressen in de gewenste gemeente, die volgens de wensen van de aan vrager geschikt zijn voor woning ruil. Slaagt deze eerste poging niet, dan verleent de centrale onmid dellijk haar medewerking om een meer gecompliceerde ruil tot stand te brengen. Zij kan hierbij putten uit een rijke voorraad adressen, die dagelijks groter en gedifferen tieerder wordt. Bij het ontvangen van het formulier in de gemeente van imyoning moet f 15.worden betaald voor de te maken kosten. Dit zijn echter ook de enige kos ten, die gemaakt behoeven te wor den om de ruil te verwezenlijken. Hoewel dit bedrag enigszins hoog ligt heeft de Stichting er rekening mee gehouden, dat het Rijk en ook vele werkgevers bijdragen in de verhuiskosten, waarin ook uiter aard, die van woningruil zijn be trokken. Het inschrijfgeld wordt terugbetaald indien de aanvrager door de gemeente, waarheen hij wenst te verhuizen wordt afgawe zen. wegen, het Ministerie van Soc. Zaken, het C.N.V. en het NW, terwql ook de KAB naar ver wacht wordt dezer dagen zal be sluiten tot medewerking. De spaarders bij de Ned. Reis spaarkas ontvangen op hun va- cantie-uitgaven 5 pet. reductie, indien zij hun reiszegels inkopen by die instanties, die als weder verkoper optreden, zoals de vak organisaties, werkgevers, jeugd organisaties, coöp. verbruiksver- enigingen, school- of midden standsbond. Deze wederverko pers kunnen de reiszegel, wellke een nominale waarde heeft van f 1,van de Reisspaarkas be trekken voor f 0.97, "mits zij ze aan de spaarders doorverkopen voor f 0,95: de werkgevers of or ganisaties leveren aldus een bij drage in dit sociaal toerisme van 2 pet. van het spaarbedrag. De spaarder ontvangt een chèque- boekje met 20 chèques. die als ze beplakt zijn met vijf zegels, de waarde van 5 gulden hebben; met deze chèques kan hq, als hij op vacantie gaat, zijn reis- of hotelkosten betalen. Bij aansluiting betaalt de spaarder slechts éénmaal f 1, en ontvangt zijn eerste cheque boekje en voorts gratis alle pu blicaties, w.o. een hotel- en va- cantiegids, waarin o.m. de hotels vermeld zijn, die reischeques ac cepteren. Dat met dit sparen voor de va cantie een sociaal belang gediend wordt, blijkt wel uit de mede werking van tal van sociale or ganisaties en de medewerking van het Ministerie van Sociale Zaken, dat waakt voor de belan gen der spaarders. Van de werkgevers wordt ver wacht, dat zij eveneens het be lang van dit sociaal toerisme in zien en door hun 2 pCt. bijdrage zullen medewerken aan deze va cantie voor allen. Een werke lijke vacantie voor het perso neel, een vacantie dus. die iets meer is dan een wegblijven van het dagelijkse werk is bok een reëel belang voor de werkgever. Men kan zich als spaarder bij de Reiskas opgeven aan het adres Zeestraat 100, Den Haag. (Van onze speciale verslaggever) Nog dit jaar zullen, voor de vijftigste maai de examens ter verkrijging van het politie- diploma worden afgenomen. Zulks was voor de Centrale van Politie-organisaties, t.w. de Ne derlandse Politiebond, de R.K. Politiebond Sint Michael en de Nederlandse Bond van Christe lijke (Politiebeambten aanleiding om gisteren te Utrecht een fees telijke herdenkingsbijeenkomst te houden, waarop verschillende sprekers, de vertegenwoordigers van de ministers van Justitie en Binnenlandse Zaken, enige bur gemeesters en hoofden van Rijks- en Gemeentediensten, be nevens tal van politie-autoritei- ten nit den lande, in herinne ring brachten hoe na jaren van moeizame worsteling eindelijk begrepen werd, dat de politie man een degelijke opleiding be hoeft en de weg geopend werd naar de verheffing van de politiestand. Stoer voorkomen en stevige knuisten De voorzitter van de centrale, de heer A. A. Leewis pit Am sterdam, leidde de bijeenkomst met een harteiyke welkomst- speech in en gaf dan het woord aan het hoofd van de afdeling onderwijs bij het ministerie van Justitie, de heer A. Zoelen uit Assen, die in een forse beschou wing de ontwikkeling schetste van het politiewezen in de laat ste vijftig jaren. Een halve eeuw geleden was het met de politie allerminst be vredigend gesteld. De juiste uit oefening van het gezag was voor hem een volkomen vreemde materie. Evengoed als het dat was voor de superieuren,, die het bezit van een stoer voor komen en van stevige knuisten de uitsluitende eisen achtten, welke de politieman dienden te worden gesteld. Kon een agent van politie zyn handtekening zetten, dan was dat een opzien barende prestatie.Voor de burgerij betekende de politie man niet meer dan een paria, die de vuiltjes van de maat- schappq mocht opruimen of als uitsmyter dienst deed. Totdat in het begin van de twintigste eeuw het sein geblazen werd tot samenbundeling van krachten. Vak- en standsorganisaties za gen het levenslicht en zochten naar betere toestanden. Ook bq de politie stonden pioniers op. Was reeds in 1887 de Algemene Nederlandse Politiebond opge richt, rond de eeuwwisseling werd na jaren van moeizaam doorbyten vaste vorm gegeven aan de overtuiging van de bond, dat de politieman een degelqke vakkennis behoeft. En al waren er toen nog politiebazen, die met honderd en één bezwaren het voornemen van de bond plachten te ondermijnen, de pio niers zetten zich schrap en op leiding en examen voor politie mannen kwamen er door. Eerst wanneer de dienaar van Her mandad bewezen had èn be kwaam èn geschikt te zijn voor de taak van politieman, mocht hq zich met de sabel gorden. En zo is het gebleven. Duizen den politiemannen verwierven na een pittige opleiding, waarbij de vorming van het karakter niet wordt vergeten, het diplo ma. Het was dan nu wel een prachtige gelegenheid, vond de heer van Zoelen, om oprechte dank te brengen aan die man nen, die de spits afbeten en voorts aan allen, die hun beste krachten gaven en geven aan de opleiding van onze politieman nen. Onze Nederlandse politie hoeft niet onder te doen voor die van het buitenland. Verheu gend is ook, zo besloot de spre ker, dat de overheid de nood zakelijkheid van een politie opleiding volledig onderschrijft en daaraan ook haar zorgen be steed. De directeur-generaal van de politie, mr. v. d. Minne, bracht de gelukwensen van de regering over, terwijl mr. Mijnlieff, die de minister van Binnenl. Za ken vertegenwoordigde, gewaag de van diens waardering voor de voortreffeiyke wijze, waarop onze politie de gemeenschap dient. KRUISVAARDERS VERVANGEN DOOR MISSIONARISSEN Eeuwfeest der komst van de H. Lodewijk in het Oosten In een mededeling heeft de In lichtingendienst voor de Oosterse Kerk, die verzorgd wordt door de H. Congregatie voor de Oosterse Kerk, er aan herinnerd, dat het Christelijke Westen dit jaar het Zevende Eeuwfeest der aankomst van de H. Lodewijk, Koning van Frankrijk, aan het hoofd van zijn kruisvaarders, in het Nabije Oosten zal herdenken. Het communiqué verklaart: „De Heilige Koning, die terugdacht aan de eerste heldhaf tige opwelling, dig krijgslieden, ouderlingen, vrouwen Cn kinderen had bqeengebracht om Jeruzalem te bevrijden, was begonnen met de misbruiken uit te roeien, die, jam mer genoeg, deze bewonderens waardige onderneming had doen ontsporen. Hij hield rich nog wel bezig met voorbereidselen ter ver dediging van de voornaamste bol werken van de Christenheid, maar zijn aandacht ging meer uit naar geestelijke wapenen: de rechtvaar digheid en de liefdadigheid. Thans moesten de krijgslieden wijken voor de misssionarissen. Muzelman nen en Christenen moesten eikaar ontmoeten en begrijpen". HOOFDPIJN! Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. 45 ct. Mijnhardt Hoofdpijntabletten. 75 ct. FEUILLETON Een oorspronkelijk verhaal uit het boerenleven 40. Dit is een Engelse wals, die is nogal moei lijk." Ze luisterden alle drie rus tig toe. Marie voelde zich be angstigd dat hij haar dadelijk zou gaan vragen. En toch ver langde zij er hevig naar, even als moeder zo heel dicht bij hem door de kamer te draaien. Had zij het maar niet gezegd, dat zij het niet kon, voelde ze reeds Ze tipte nog even aan haar spijt, glaasj glaasje en was zenuwachtig op gewonden. Even later was de muziek opgehouden en weer be gonnen. Daar stond van Buchem voor Marie, hii boog en nam haar hand. .Dat is een tango", had hij gezegd, „die passen zijn niet zo moeilijk." Ze ging mee en een ogenblik stonden ze tegenover elkaqr. Maria's hart klopte onrustig gejaagd en ze trilde op haar benen. „Zo Marie, nu deze hand op mijn schouder en de andere hier. Nu alleen goed volgen. Klik, zo met de voeteneentwee bijschuiven. Kqk ja, zo! Kalm blijven en maar volgen, ik leid je wel". Marie voelde een lichte druk van Van Buchem's hand op haar rug. Ze naderde dichter en drukte zich tegen hem aan. Ze zwierde, ze draaide en gaf zich zelf totaal gewonnen. In haar hoofd werd 't licht en dol. Zalig was het ge voel zo te draaien, links voor en dan weer achter. Nu was ze heel dicht bij hem en. ze wrong zich tegen hem aan, zodat ze de warm te van zijn lichaam voelde. Zij meende een lichte druk in haar hand te voelen. Of meende ze dat maar, ze wist het niet. Ze greep nog steviger die warme hand. Oh. ze zou hem niet meer loslaten! Was dit nu leven? Haar arm hing slap en willoos op zijn schouder. Dat zalig gevoel van nu moest nooit meer van haar weg: eeuwig die muziek, die rhythme in haar verwekte. Eeuwig dat zijn met hem, zo dichtbij! Ze sloot haar ogen, om nog intenser dat grote genot te beleven. Haar hoofd werd nu moe en zo zwaar. De beeldjes op de kast stonden bo ven op de stolpen en de balken van de zoldering dansten over 't behang en trokken lange donkere strepen. Hoe moe was nu haar hoofd! Ze liet het hoofd zakken en het rustte schuin nu op zijn schouder. Leven Met een plotselinge ruk vloog de deur van de kamer open. De deur bonsde met een smak tegen de kast en deed de stolpen op het mahoniehouten kastje rinkelen. Moeder sprong op van haar stoel met ogen die staarden van ont zetting. Van Buchem draaide zich plots om en week achteruit. Ma rie's armen vielen slap en haar hoofd zakte van schaamte. „Va der!" bracht zq er stamelend uit. Daar had de Reuver in de deur opening gestaan, wit van kwaad heid. Het wit van zijn ogen draai de akelig in zijn gespannen hoofd. Zijn schouders waren hoog opge trokken en hij had zijn pezige hand tot vuisten gebald. Hij was opgevlogen, had Marie ruw opzij geduwd en in een kat achtige sprong ging hij van Bu chem te Iqf. Zijn magere grijp vingers omspanden van Buchem's keel. Door het plotselinge van de sprong werd deze even verrast en beiden rolden over de vloed. „Va der!" schreeuwde met hese stem vrouw de Reuver. Ze liep vlug toe en trok de Reuver met alle kracht die in haar was van Van Buchem af. „Mijnheer, gaat u vlug weg voor er wat gebeurt," had ze hem toegebeten. En hq was stil door de andere deur haastig wegge vlucht zonder om te zien. De Reuver stond het schuim op de mond en hij kwqlde. Hq leek ra zend! Na al wat in die maanden gebeurd was, moest hem nu dit nog overkomen! Vrouw de Reu ver had de benauwde lucht van drank geroken. Ze zag nu aan zqn waggelende gang. dat ze juist had gedacht. In één zwaai sloeg de Reuver de glazen en flessen van de tafel, zodat ze in gruizelementen over de vloer rinkelden. Het vocht maakte donkere natte plekken op de vloer en heel de kamer rook naar dranklucht. Marie stond in cte hoek van de kamer met de handen voor de ogen en kromp ineen van angst. Dg Reuver schold en raasde. Eerst toen ont dekte hq het radiotoestel. Het geluid brak plotseling af, toen hq het van de kast rukte. De accu viel om en het vocht beet blauwe plekken in het glimmende maho niehout. „Duivelstuig! Ik zal je krqgen," mompelde de Reuver voor zich heen. Hq droeg het toe stel nar buiten. Moeder en Marie hoorden buiten een doffe bons tegen de muur. Toen bleef het lang beangstigend stil. Maar de Reuver kwam niet terug. Ook toen wat later Gon zeer opgewonden thuis kwam, hijgend van het snelle vluchten en van de angst gevolgd te worden, was de Reuver nog niet teruggekeerd. Maar vrouw de Reuver bleef op en wachtte. Onrustig liep ze van de kamer naar de staldeur. Heel stil stond ze dan en luisterde naar alle geluid, dat uit de donkerte tot haar doordrong en of ze het ie onderkennen wist. Maar alleen de populieren langs het huis rit selden zacht met korte tussenpo zen. Verder was het dan weer stil en zonder gerucht. Nog voor de kermis gesloten werd met veel herrie en fanfare en de veldwachter café na café binnen zou moeten gaan om de al te luidruchtige en lastige bezoe kers te verwqderen, had Piet zijn meisje Rika naar huis gebracht. Riek kende de aard van haar dorpsgenoten, vooral wanneer ze, door drank verhit, overmoedig werden. Zq vreesde dat er herrie van zou komen, wanneer de vle gels ook in Piet een vreemde zou den gaan zien en een kameraad van die andere. Tussen al dat drukdoende en herriemakende volk door had Piet nog naar zqn kameraad Kees uitgekeken, maar hem nergens kunnen ontdekken. Wordt vervolgd i Sinds anderhalf Amerika een ka ruim 700 person coöperatieve ba do landbouwkun bestuur in Nedei afdeling van de Wie verre rei veel verhalen. D is stellig van toe heer Kemmeren. kelqke wqze de Oceaan met het weergegeven te 1 hij het leven in E snelgroeiende sted uit voortvloeiend! blemen. Alleen cies hebben goeds het land in, is hs gewezen op pade in droge tijden stuiven en bq na modderpoelen vei Officieel moet verblqf van tien zilië kunnen boge officiéél rq bewijs 240 k De jonge neder ro" werd bereikt busrit van 240 k. heeft een oppervl 5009 h.a. en is ge landstreek, die stemt met ons Li velland. In Brazili dat vlak. De roos dem, bestaande ui klei, is van natui door een jarenla van koffie in vroe stig uitgeput. Toen de Hollani gonnen was het ei ten streek met i schamele krotten, Brazilianen woond en daar een graz rige zeboe. Men gi Nu zijn er reed fris uitziende witts 4 a 6 kamers b meeste daarvan trisch licht en ziji op de eigen water is er al een Herer Emmalaan! Ook z de lange loodsen materiaal der kolo dergebracht, ger vaak ook zelf verv verte ontwaart m heuvel de witte in de boerderijen. On werk moest worde het zover was. Momenteel is ontgonnen, meest bouw ingericht, di het voornemen de gemengd bedrijf Verbazend, aldu Kemmeren, is alda groei. Land dat 2 gelegen bleek in veranderd te zqn. Broeien bomen tot hoog. Het was dt pra bouwer die sprak, Kemmeren vertelde der diverse prod tarwe, rogge, rijst is het inheemse pre weteglt wordt sterk ziliaanse regering De mais wordt zowe voeder, ensilage en teeld. Uiterst, moeilqk verkrqgen van k strijdingsmiddelen tarwe. Twee maal Typisch is dat me tweemaal per jaar peloogst kent, name bruari en October sïelde opbrengst draagt 5 a 6000 kg ders slaagden er in verzorging van een oogst van 25.001 gen. Zoiets behoort de grote uitzonder tophtora, gevoelige rassen, zqn hier plaats. Mogelijk lig mogelijkheid voor INTREKKI OUDE MUF Het ministerie herinnert er aan, verr.ber a.s. de tern wisseling van de zinken kwartjes en en zinken stuivers Om stagnatie bij toren gedurende dagen van de ini mijn te voorkomen publiek verzocht munten zoveel mo thans in te wisselen JUBILEUMNUMMER MISSIEBLA Ter gelegenheid van bestaan van de Mem het October-nummer Missie Maandblad, uitvoering Tien Mii geven uiting aan ht en hun waardering van de Memisa, er sta geschiedenis van het siewerk in beschrever uitvoerig jaarverslag gebruikelijke medische Klap kostte J. F. van W., landbi ringermeer, had een via het Bureau Oo was gekomen om bq oogst te helpen, op 27 gegeven. Dat kwam, enigheid met die kne geweest over de loon dachte had er spijt va zaak in orde gemaakt vroeg f 15.of 10 dag< maakte verdachte het vonnis werd dus dagen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 4