Nieuw Van verdere verlaging der belastingen kan thans geen sprake zijn Hoe duur het leven is Begrotingstekort nu 250 millioen gulden Hoofdstad van Noord-Korea Pjongjang gevallen Stafford Cripps afgetreden Wij zullen niet dulden I EDITIES VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDER, SCHAGEN NHD Cripps wegmaar Lieftinck wijkt niet Minister Lieftinck tot de Tweede Kamer: Het aftreden van minister Schokking Begrafenis Jan Oudegeest Afnemende Marshall-hulp vormt bedreiging van ons levenspeil mtm ill - jpHi H.'M. de Koningin bij „De Messias" De IJzeren kanseliergaat heen Hugh Gaitskell Scheepsberichten zijn opvolger Zesduizend krijgsgevangenen Man te Assen bij aanrijding gedood Faroek bedreigd met revolutie Kroniek en Kritiek Abonnementsprijs f 4.65 per kwartaal, f 1.55 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A s H VAN HEDEN Pagina 1 Vrijdag 20 October 1950 46e Jaargang 4 No. 11997 Kantoren: HOORN. Draaisingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 (Van onze parlementaire redacteur) Voor zijn vertrek naar de Benelux-conferentie in Luxemburg heeft minister Lieftinck gisteren in de Tweede Kamer een rede gehouden, waarin even grondig als kundig een overzicht werd gegeven van de toestand, waarin ons land zich thans bevindt. Die dag en de dag daarvoor was door verschillende sprekers aangedrongen op verdere belastingverlagingen. Verschillende amendementen werden reeds in het vooruitzicht gesteld. Minister Lieftinck maakte echter al bij voorbaat aan mogelijke verwachtingen een einde. Was in de Troonrede reeds gezegd, dat onder de huidige omstandigheden van verdere verlagingen geen sprake kon zijn, thans stelde de minister er prijs op om te verklaren, dat de regering dit standpunt onverkort moet hand haven. Minister Lieftinck EEN ARTIKEL IN DE „NEW YORK TIMES" NEW YORK, 19 Oct. (ANP- Aneta). Het belangrijkste ge volg van de vervanging van mi nister Schokking door mr. s'Jacob is, volgens een artikel in de „New York Times" van de Haagse cor respondent, dat Nederland thans vermoedelijk er in zal toestem men althans een groot gedeelte van de extra defensiemaatregelen, die de V.S. de regering hebben gevraagd te nemen, uit te voeren. Volgens de schrijver was minis ter Lieftinck ervan afkerig zijn goedkeuring te hechten aan enige verhoging der defensie-uitgaven, zolang minister Schokking in functie wgs, doch thans zal het ministerie van defensie een man hebben, die Lieftinck niet alleen persoonlijk graag mag. maar die hij ook in staat acht tot het geven van krachtige leiding, en dienten gevolge verwacht men, dat mr. s'Jacob prof. Lieftinck zal kunnen overtuigen, dat de noodtoestand het sociaal en economisch risico waard is, dat een verhoogde be wapeningsinspanning met zich meebrertgt. Volgens het blad duurt een felle strijd tussen de onderdelen van de Nederlandse strijdkrachten nog voort en „mi nister s'Jacob kan verwachten, dat men hem gedeeltelijk zal be oordelen op grond van de vast beradenheid, waarmee hij met de generaals en admiraals in zijn ministerie zal samenwerken". Op de begraafplaats Rhijnhof te Oegstgeest werd gisteren on der zeer grote belangstelling het stoffelijk overschot van een der voormannen van de oude S.D. A.P., Jan Oudegeest, ten grave gedragen. Onder de aanwezigen, die de laatste eer kwamen bewijzen be vonden zich o.a. minister-presi dent dr. W. Drees, de heren H. Oosterhuis en E. Kuipers van het N.V.V., ir. J. W. Albarda, mevr. van der Goes van Naters —Van der Plaat en de heer K. Voskuil. Nadat in de aula van de be graafplaats door vele sprekers het woord was gevoerd, werd de kist naar de groeve gedragen, waarna „De Stem des Volks" het „Aan de strijders" zong. De 83-jarige mevr. Oudegeest dank te met een enkel woord voor de overweldigende belangstelling. Het waarom van dit standpunt maakte de bewindsman met ongetwijfeld klemmende argumenten duidelijk. In de Millioe- nennota werd reeds een tekort becijferd van 115 millioen. Verschillende op stapel staande voorzieningen werden hierbij echter nog buiten beschouwing gelaten. Thans kon de minister een bijgewerkte balans geven. Als gevolg van ^wetsontwerpen als die ten behoeve van het kleuteronderwijs en een kinder bijslag voor kleine zelfstandigen en in de verwachting dat de defensie-uitgaven met niet meer dan 15 pet. zullen stijgen, moet het tekort nu geraamd worden op 250 millioen gulden. Hierbij is ook reeds rekening gehouden met de hogere belasting opbrengsten, die van de 5 pet. loonsverhoging het gevolg zullen zijn. Dit tot zorg stemmende cijfer plaatste minister Lieftinck tegen de achtergrond van de gevaren, die ons levenspeil bedreigen. Tot nu toe was het zo, dat de ongun stige invloed, die van begrotings tekorten uitgaat, voor een goed deel gecompenseerd werd door het effect van de Marshallhulp. Die hulp zal echter een afnemend karakter krijgen. Voorts doet de liberalisatie van het handelsver keer zijn invloed gelden. De be scherming, die in kwantitatieve beperkingen gelegen kan zijn, valt weg. Ook deze omstandigheid maakt het noodzakelijk om de bescherming te verschuiven naar het monetaire en budgetaire ter rein en dus voor een zo klein mogelijk begrotingstekort te ijveren. De overheid moet hiertoe te meer overgaan, omdat zij ook in de publieke sector maatregelen treft, die gelduitzettingen tegen gaan. Bij zijn afwijzing van ver dere belastingverlagingen beriep de minister zich op andere lan den, waar men reeds zijn toe vlucht tot belastingverhogingen had moeten nemen. De bewinds man gaf toe, dat in die landen eerst belastingverlagingen waren doorgevoerd, maar ook Nederland was reeds in deze richting werk zaam geweest. De minister wees in dit verband op de afschaffing van de ondernemingsbelasting en op het wetsontwerp belastingher ziening '49. De regering heeft zelfs het plan gehad om nog ver der te gaan; er waren plannen, die voor het Rijk een aderlating zouden betekenen van 60 mil lioen," maar onder de huidige om standigheden kon hieraan geen uitvoering meer worden gegeven. Hadden sommige leden betoogd, o.a. de heer Lucas (K'.V.P.), dat met Korea toch niet alles kon worden verklaard, de minister wees er op, dat men zich toch goed de gevolgen diende te rea liseren van een herbewapening van de vrije, democratische we reld. Desondanks wilde de rege ring toch de belastingvoorstellen handhaven, die aan de orde zijn en die voor de Schatkist een ver mindering van inkomsten beteke nen van 38 millioen. Dit bedrag kreeg temeer betekenis omdat oorspronkelijk een voordelig saldo van 27 millioen was geraamd. In middels zijn echter verschillende wijzigingen aangebracht. Bij de raming was de verlaging van de schoolgelden nog buiten beschou wing gelaten. Hiervoor hoopte de minister echter nog dekking te kunnen vinden, zonder verzwa-, ringen anderzijds. Maar al met al was dan ook de grens van het mogelijke bereikt. Dat de thans voorgestelde ver lagingen voor de belastingbetaler zin hebben, maakte de minister met enkele voorbeelden duidelijk. Voor een gezin met twee kinderen en f 3000.inkomen brengen de voorstellen een vermindering van loon- en inkomstenbelasting van 54 pet., voor een inkomen van f 9000.van 14 pet. en voor f18,000.6 pet. Anders gezegd is het zo, dat de lagere inkomens volledige compensatie zullen krij gen voor huurverhoging en ver hoging van de omzetbelasting, dat er voor de middengroepen zelfs een saldo is, terwijl de ho gere inkomens van het totaal van maatregelen een verzwaring zul len ondervinden. Vervolg op pag. 4 RUSSISCHE NOTA: LONDEN, 28 October (Reuter). De Sowjet-Unie heeft de regerin gen van de V.S., Engeland en Frankrijk een nota doen toeko men, waarin zij aankondigt, dat zij maatregelen, die herleving van het Duitse geregelde leger in de Westelijke zones beogen, „niet zal dulden"! Ontkend wordt, dat de volks- politie in Oost-Duitsland een mili taire formatie is! De Sowjet-Unie uit de tegen-beschuldiging, dat de politiek in de Westelijke zones „in wezen" neerkomt op militaire een heden. Deze nota's vormen een antwoord op Amerikaanse, En gelse en Franse nota's aan de Sowj et-regering. Het antwoord is aan de betrokken ambassades overhandigd. 1 PK - Hetzelfde tafereel dat wij kortgeleden nog in Zuid-Korea zagen, speelt zich thans in Indo-China af. Lange rijen in woners van Langson verlaten met enkele schamele bezittingen hun woningen, op weg naar veiliger oorden, daar een hevige veldslag tussen Indo-Chinese troepen en de communisten dreigt. rukte stond men, na een zeer hardnekkige strijd slechts nog voor verlaten loopgraven. Waarnemers geloven, dat de strijd om pjonjang de laatste be langrijke veldslag zou zijn. Maar de Noordkoreanen zullen wellicht trachten meer nabij de grens van Mandsjoerije stand te houden en daar een verdedigingsgebied vor men. De piloot van een Amerikaanse straaljager meldde, dat Noord koreanen in tientallen vrachtwa gens uit Pjongjang vluchten langs de hoofdweg ngar Soentsjon, een wegenknooppunt ongeveer 50 km van Pjongjang. Deze convooien worden door Amerikaanse vlieg tuigen aangevallen. In de stad zijn, vergeleken met 37 cent (18 26 cent 1 8 4OV2 cent 1 1 Vb Hoe duur het leven is geworden in ruim twaalf jaar beseft men eigenlijk eerst goed, wanneer men zich realiseert welke prijzen voor de oorlog voor de voornaamste levensmiddelen betaald werden. In onderstaand lijstje vindt men de prijzen van een aantal levensmiddelen, zoals die in juni van dit jaar in Den Haag golden en daarachter tussen haakjes de prijzen in het eerste halfjaar van 1938. 800 gr. wit waterbrood bruin brood bruine bonen p. pond groene erwten p. pond rijst p. pond suiker (kristal) p. pond zout p. pond koffie p. pond thee p. pond margarine p. pond roomboter p. pond sla-olie per fles reuzel per kg varkenscarbonade per kg volle melk per liter klei-aardappelen per kg rode kool sinaasappelen per kg 91/: (11 (23 5 (49 27'/s cent 47 cent 38 cent 11 cent 201'/i cent 390 cent 1 30 68 cent (52 228 cent (781/* 182 cent (90 223 cent (87l/2 347 cent (124 21 cent (12 32 cent 11 30 cent (7V« 109 cent (271/* cent) cent) cent) cent) cent) cent) cent) cent) cent) cent) cent) cent) cent) cent) cent) cent) cent) cent) H.M. de Koningin heeft gister avond de uitvoering van „De Mes sias" in de Grote Kerk te Naarden, door de Nederlandse Handel Ver eniging, bijgewoond. Ofschoon de komst van de vorstin niet van te voren bekend was gemaakt, waren zeer velen samengestroomd en juichten de Koningin bij haar aankomst voor de kerk toe. Hier werd zij ont vangen door Naarden's burge meester, de heer Jhr. Visser. Ko ningin Juliana nam temidden van de andere bezoekers plaats. Aan het concert, waarvoor grote belangstelling bestond, werkten als solisten mede: Jo Vincent (sopraan), Roos Boelsma (alt), Peter Pears (tenor), Laurens Bogtman (bas), Willem Hickman (clavecimbel), Simon C. Jansen (orgel), het koor van de Neder landse Handel Vereniging en een orkest van de Radio Unie in de oorspronkelij ke Handel-bezetting. Dirigent was Jack P. Loorij. New Australia (rep.), Dja karta-Rotterdam, 19 Oct. van Port Said. Atlantis (rep.), Djakarta- Amsterdam, 18 October van Colombo. Napoli (rep.), 19 October van Djakarta naar Marseille. Skaugum (rep.), Djakarta- Rotterdam, 18 October te Suez. Willem Ruys, Djakarta-Rot terdam, passeerde 18 Oct. Guardafui. Grote Beer (rep.), Djakarta- Amsterdam, passeerde 18 October de St. John's eil. Otranto (rep.), Djakarta- Rotterdam, 18 October 800 mijl O.Z.O. Guardafui. Sir Stafford Cripps, de Britse minister van Financiën, is giste ren om gezondheidsredenen af getreden. Ook heeft hij zijn ont slag als afgevaarigde ingediend. Als minister wordt Cripps op gevolgd door de minister van Economische Zaken Hugh Gaits kell, die het ministerie van Fi nanciën als waarnemend minis ter heeft beheerd tijdens het ziekteverlof van Cripps. Met het aftreden van Cripps verliest het Engelse volk zijn „IJzeren kanselier", zoals Cripps werd genoemd. Gedurende de drie jaar van zijn „economische dictatuur" heeft Cripps het En gelse volk hogere belastingen opgelegd dan ooit te voren in vredestijd het geval is geweest. Sigaretten, bier en andere din gen, die het leven veraangena men, stegen hemelhoog in prijs en omzetbelasting op bijna alles wat te koop was, zette doeltref fend een rem op de kooplust van het publiek. Voordat Cripps zijn politieke carrière begon, was hij advocaat en verdiende 300.000 gulden per jaar. Als minister van Finan ciën verdiende hij 50.000 gulden.. Hij werd in 1939 uit de Labour- partij gezet, omdat zijn zeer linkse opvattingen niet strook ten met die van de partijleiding, waartegen hij een felle oppo sitie voerde. Van 19401942 was Cripps ambassadeur te Moskou. In 1945 werd hij weer tot de Labour-partij toegelaten. De opvolger van Cripps, de huidige minister van Econo mische Zaken, is 44 jaar en zou juist vandaag. Vrijdag, te Lon den terugkeren uit de Verenig de Staten, waar hij financiële besprekingen heeft gevoerd. De benoeming van Gaitskell zou be schouwd worden als de stellige verzekering, dat Cripps' politiek vervolgd zou worden zonder KOREA, 20 October. Generaal-majoor Tsjoeng II- Kwann, de Zuid-Koreaanse stafchef, heeft om 11 uur plaatselijke tijd officieel be kend gemaakt, dat Pjongjang is bezet. Volgens een woord voerder van het eerste Ameri kaanse korps zijn in het totaal 6.223 krijgsgevangenen ge maakt, van wie 5.000 de Ame rikaanse 24ste divisie in han den vielen, toen de Noord- o u Koreanen trachtten over de 1 Seoel, weinig vernielingen aange- Taedjong terug te trekken. richt. Alle inwoners schijnen echter de stad verlaten te hebben. Naar Mandsjoerije? Het Zuidkoreaanse radiostation van Poesaji beweerde Donderdag avond, dat de Noordkoreaanse minister-president en opperbevel hebber der Noordkoreaanse strijd krachten, Kim Ir Sen, met zijn regering naar Mandsjoerije is uit geweken om voorbereidingen te treffen voor 'n wintercampagne. AUTOBESTUURDER REED DOOR EN IS VOORTVLUCHTIG Woensdagavond omstreeks kwart voor twaalf werd op de Groningse straatweg te Assen de 51-jarige marktkoopman H. Hoeks uit de Drentse hoofdstad, die met zijn bakfiets van de Zuidlaardermarkt terugkeerde, aangereden door een luxe auto en vrijwel op slag gedood. De chauffeur bekommerde zich niet om het slachtoffer en reed met grote snelheid door. Bij de bot sing was de wagen echter be schadigd en werd een deurkruk van het portier afgerukt. De auto was reeds bij een repara teur gebracht, zodat de bestuur der opgespoord kon worden. In zijn woonplaats was hij echter niet aanwezig. Vermoedelijk is de man voortvluchtig. ALEXANDRIë (Reuter). Koning Faroek van Egypte is gisteren met zijn jacht te Alexandrië teruggekeerd van zijn vacantie in Europa. Een petitie van alle oppositiepartijen, waarin voor een revolutie wórdt gewaarschuwd, wacht hem. De Amerikaanse woordvoerder verklaarde verder, dat te 10 uur hedenmorgen (plaatselijke tiid) de stad als geheel veroverd be schouwd werd. Britse troepen marcheerden he denmorgen Pjongjang van het westen uit binnen. Tevoren was een andere Zuid-Koreaanse for matie, de zevende divisie, uit het noord-oosten binnengetrokken. Amerikaanse vliegtuigen, waar van enkele opereerden van een vliegveld bij Pjongjang, dat slechts 18 uur tevoren was ver overd, hebben aanvallen gedaan op Noo,rd-Koreaanse colonnes, die uit Pjongjang naar het noorden vluchtten. De Noord-Koreanen hadden mi litair gesproken Woensdagavond de verdediging van Pjongjang op gegeven. Toen de eerste Ameri kaanse cavalerie-divisie Donder dagochtend de hoofdstad binnen- radicale veranderingen. Dit zou, zo verklaart Reuter, de enige reden zijn om een naar verhou ding onervaren politicus als Gaitskell is, voor de belangrijke post van minister van Financiën aan te wijzen In de bekendmaking van de benoeming van Gaitskell wordt nog gezegd, dat geen nieuwe minister van Economische Za ken zal worden benoemd en dat Gaitskell dezelfde verantwoor delijkheid zal dragen als zijn voorganger voor financiële za ken en voor de coördinatie van de economische politiek Veilig Verkeer (Sm.) Er zal over de nieuwe verkeersvoorschriften in de komende tijd nog wel een en ander op te merken zijn. Uiter aard gaan de nieuwe bepalingen niet aanstonds in. Het zal ten eerste nog enige maanden duren voordat het nieuwe Verkeers reglement in werking treedt. Weggebruikers (en voetganger?) zullen een paar maanden tijd krijgen, om te studeren. Boven dien is het „reglement" vanzelf sprekend rijk aan soms lang durige overgangsregelingen. Een bijzonder belangrijke bepaling is het vervallen van de maxi mumsnelheid voor personen auto's. In verband met het grondbeginsel van de wet, dat steunt op verantwoorde lijkheidsgevoel, vraagt men zich af, of de verantwoor delijkheid wel al voldoende is aangekweekt. Veel bittere er varing van de laatste jaren be wijst helaas het tegendeel. Daar om zou men het redelijk kun nen noemen, als een zo ingrij pende maatregel (als het ophef fen van de maximumsnelheid) ook als overgangsmaatregel, als het ware „op termijn", zou zijn ingevoerd, nadat eerst gebleken was, dat ook op dit punt het verantwoordelijkheidsbesef vol doende gegroeid zou zijn. O.i. ten onrechte betreurt de K.N. A.C. het dan ook, dat strengere strafbepalingen zijn ingevoerd, in de wet zelf trouwens. (Deze Wet is wel van 1935. maar ze is in 1948 nog belang rijk gewijzigd en aangevuld.) De K.N.A.C. rekent echter, blij kens een ons toegezonden com mentaar, een „doelmatig ver keerstoezicht" tot een noodzake lijk element voor een harmo nische verkeers-samenleving en „doelmatig toezicht" is onbe staanbaar zonder sancties. Ook in dit geval kan de opvoe dende werking van straf niet worden gemist, terwille van het „veilig verkeer". Bouwvolume (Sm.) Dat de woningbouw- politiek van de regering voort durend in ontwikkeling is, mag begrijpelijk genoemd worden. Na de begroting van het depar tement van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft de minis ter alweer bij verschillende ge legenheden nieuwe tips gegeven en nu deelt het „Handelsblad" mede. dat de gemeente Delft van het departement het bericht heeft ontvangen, dat de Overheid een andere politiek zal gaan volgen met betrekking tot de toewijzing vanbouwcontingenten. Het zou n.l. in de bedoeling liggen, in één keer een toewijzing aan de gemeen ten te geven voor drie jaren, dus nu voor 1951, 1952 en 1953 en de gemeenten kunnen dit volume dan zelf over de jaren verdelen. Wat de betekenis, res pectievelijk de voordelen voor rijk en gemeenten daarvan zul len zijn, zal nader bezien moe ten worden. Wanneer het bij draagt aan versnelde leniging van de nog altijd hevige wo ningnood, valt het natuurlijk toe te juichen. Maar het Rijk zou ook van plan zijn, het bouw volume te verbinden aan het bouwen in de z.g. vrije sector, met dien verstande, dat wat er vrij gebouwd wordt, in minde ring komt van het officiële, ge steunde „volume". Of dat het animeren van de vrije bouw zal bevorderen?? „Tip" (Sm.) En tenslotte: schout bij-nacht Moorman is vice-admi- raal geworden en nu toch weer, tot onze voldoening overigens, tot staatssecretaris benoemd. Daar zit wat in voor de Rege ringsvoorlichtingsdienst. Een stunt voor een kleine „sketch" bijvoorbeeld. Ik zie hem al staan, de natuurlijk als Volen- dammer verklede Yank of Brit, uitroepend: „Now, how many warships" en dan het antwoord van een koor van Marva's: „Al ways more man, always more het koor van belastingbetalers: ..En wie betaalt het pakkie van de vice-admiraal?" Een Brits tankregiment verblijft op het ogenblik in Nederland om door enige oefeningen de Nederlandse officieren de verschillende types van tanks de demonstreren, welke in gebruik zijn bij het Britse Rijnleger. Op de foto een demonstratie met een tank van het model „Cornet", in het kamp Vlasakkers bij Amersfoort.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1