PELS' Rubber - stempels Belangrijke tentoonstelling in het Stedelijk Museum Het negerprobleem in Amerika Copieer-inrichting P. O. A. n.v. Huisnummering De kaasmarkt P. O. A. n.v. FILMS VAN DE WEEK ALKMAAR EN OMSTREKEN De Bondsvoorzitter spreekt te Bergen over het werk van de Gezinsvereniging ALKMAAR ALKMAAR ANANAS OP MARASQUIN Vlaggen in de van der Woudestraat De Najaarsrif- 1950 Marktberichten PAGINA 2 ZATERDAG 21 OCTOBER 19E0 ALKMAAR. Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het Stedelijk Museum, heeft de ge meente-archivaris. de heer Th. Wortel, een interessante collectie schilderijen bijeengebracht, die onder de titel „Rond de Meester van Alkmaar" van 22 October tot en met 5 November dagelijks te bezichtigen is. De ruimte in het museum is maar beperkt en daarom moest de archi varis zich ook beperken; hij deed dit door uit de belangrijke schil ders uit de 16e eeuw, die zich rond de z.g. „Meester van Alkmaar" groepeerden, een keuze te doen en zo vinden wij naast werken van deze Meester, die geïdentificeerd wordt met Corn. Buys, panelen en doeken van Marten van Heems kerk, Jac. Corn. v. Oostzanen en Jan van Scorel. Slechts enkele van al deze hier tentoongestelde wer ken zijn bezit van ons museum, doch de heer Wortel slaagde er in, uit verschillende musea werken in bruikleen voor deze tentoonstelling te mogen ontvangen. Zo zien wij hier werken, afkomstig uit het Rijksmuseum te Amsterdam, het Rijksmuseum Twente te Enschede, het Aartsbisschoppelijk Museum te Utrecht en het Bisschoppelijk Mu seum te Haarlem, het Centraal Mu seum te Utrecht en het Stedelijk Museum „Het Prinsenhof" te Delft. Ook uit particulier bezit, zoals van de familie v. Foreest en ir. Thir- kow uit Den Haag werden enkele werken afgestaan. Het spreekt, dat hierdoor een unieke collectie ver kregen werd, die men niet licht meer bijeen zal treffen. Behalve de verschillende panelen en doeken worden ook verschil lende plastieken, oud-middeleeuw se beelden en beeldengroepen uit verschillende musea tentoongesteld, alsmede tekeningen en prenten, o.a. knappe tekeningen van Maarten v. Heemskerk en foto's van belang rijke wérken, welke vroeger Alk- maars bezit waren, zoals de 7 pa nelen, voorstellende de werken van Barmhartigheid, destijds door het Kerkbestuur van de Grote Kerk voor f 40.000 naar Amsterdam ver kocht en thans nog te bezichtigen in het Rijksmuseum, in de afdeling vroeg-Nederlandse kunst. De heer Wortel slaagde er niet in dit interessante werk, dat vol gens hem voor Alkmaar destijds eenzelfde waarde had als het ,,Lam Gods" heeft voor de stad Gent, naar deze tentoonstelling te krij gen; wel zijn er foto's van aan wezig. De tentoonstelling omvat dan verschillende portretschilderijen', triptieken en panelen met bijbelse voorstellingen, zelfs de Doop van Christus in de Jordaan, de Ge boorte van Christus, de prediking door Johannes de Doper, de kruis afname en de Aanbidding door de Driekoningen. Men wordt bij het bezichtigen van deze oude schil derijen getroffen door de sfeer, die ervan uitgaat, zowel als door de goede staat, waarin zich de voorstelling op deze- vier-eeuwen- oude panelen bevindt. Men komt ook bij het aanschouwen van dit werk tot 'de conclusie, dat deze Meester van Alkmaar zijn kunst broeders, als Heemskerk en Scorel tot de grootste schilders uit de middeleeuwen hebben behoord. Daarom is deze herdenkingsten toonstelling er een, die men niet mag verzuimen. ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Harmonie: Gung Hol, 18 jaar; Cine ma Americain: De mooiste tijd van je leven, alle leeft. Victoria theater: Tulsa, 14 jaar. Voorstellingen:' Zaterdag avond 7 uur en 9.30 uur. Zondag: 2 uur, 4.30, 7 en 9 30 uur. GULDEN VLIES: Zondag avond 8 uur: „Maria Go- retti" door Noord Hol lands Toneel. ZONDAGSDIENST DOKTO REN: De artsen J. F. Nij- man, Oudegracht 283, te- lef. 2384 en H. C. Koppe- jan, Oudegracht 186, telef. 2382. ZONDAGS- en NACHT DIENST APOTHEKEN: Mevr. de Wed. C. M. B. Wanna, Mient 11. NACHTDIENST TAXI'S; Koopman, Lindegracht 43, telef. 3916. SCHILDERIJEN .- TEN TOONSTELLING „Rondom de Meester van Alkmaar". Zaterdag 35 uur en 7 9 uur. Zondag uitsluitend van 25 uur. Overige werkdagen van 1012, 2 —5 en 79 uur. Naar de heimat BERGEN Voor een aandachtig gehoor, waar als gast Dr. van Hes teren uit Warmenhuizen was, gaf de gezinsvader, de 70 jarige Bonds voorzitter de heer van Meegeren een uiteenzetting niet alleen over het doel en werkwijze van de hond maar ook over haar met veelal succes bekroonde acties, vooral in verband met de onrechtvaardige schoolgeldregeling. Na een korte inleiding van de voorlopige voorzitter de heer Groot, begon de vitale Heer v. Meegeren zijn betoog. De bond moet niet al leen gezien worden als een bond voor het grote gezin, aldus spr. ook niet als een Vincentius-vereni- ging, zij vraagt geen medelijden; geen aalmoes, heen, zij vraagt de erkenning van de natuurrechten van het gezin. Haar statuten bevat deze drie voorname punten: 1. Haar leden te beschermen op zedelijk gebied. 2. cp de bres te staan voor de geestelijke en lichamelijke ver zorging. 3. Voor haar te strijden op sociaal en economisch terrein. Is het gezin gezond, dan is het volk gezond, liet tegendeel veroorzaakt onherroepelijk mistoestanden. Heel gemakkelijk zal men de vraag opwerpen, ja dat is nu weer een vereniging, beogen de KVP, de KAB en R.K. Vrouwenbeweging Speldjesdag Kruisverenigingen ALKMAAR. De Plaatselijke ALKMAAR. Advertentie Voor het maken van be stekken en alle soorten cyclostylewerk op wit en gekleurd papier PAYGLOP 7 VERDRONKENOORD 30 Muziek in het „Gulden Vlies" ALKMAAR. De directie van het Gulden Vlies streeft ér naar ook gedurende de weekends in het café-restaurant de grootst mogelijke gezelligheid te brengen. Ter afwisseling van het program ma zal hedenavond. Zondagmid dag van 46 en Zondagavond Rob van de Bas optreden O'/a maand het succes van „Het Hof van Holland" te Hilversum) met o.m. liedjes bij de guitaar. Publics hield gisteravond prof. dr. dr. A. N. J. den Hollander, profes sor in de Sociologie aan de Gem. Universiteit te Amsterdam, een voordracht over het negerprobleem in Amerika. De opkomst was goed. De spreker ontwikkelde enkele algemene aspecten t.a.v. het pro bleem; er zijn 13 a 14 millioen nc gerg in de V.S., zodat rij 10 pet. der bevolking uitmaken. Men spreekt in Amerika niet van negers, maar van coloured people, kleur lingen. De kleur van dit gekleurde ras varieert dan ook van diep zwart tot blank. De negers stammen af van de slaven, die naar de Zuide lijke Staten werden gebracht uit Afrika, om daar op de tabaks- en katoenplantages te werken. Dat de blanke in dit warme klimaat niet kan werken, moet echter als 'n fabeltje beschouwd worden. De vrijheidsoorlog bracht de opheffing van de slavernij en Lincoln is dan ook voor de negers de grote man. Het was echter meer een vrijheid in theorie, dan in praktijk; nog steeds is de neger een 2e rangs- burger in Amerika;- hij kan niet Voor "zijn rechten opkomen. Nage noeg alle wetten brachten een so ciale scheiding tussen het blanke ras en de negers; deze laatsten wo nen gesepareerd en worden anders behandeld dan de blanken, die zich tot de superieure kaste rekenen. Wat niet in de wet is vastgelegd, is ontstaan uit traditie. Spr. be toogde, hoe deze colour line overal is doorgetrokken. De kern van het negerprobleem is, dat in theorie in het democrati- sehe Amerika recht voor allen ALKMAAR De wijziging in heerst, doch dat daar in de prak- de hüisnummering, die zich tijk niet veel van terecht komt, thans aan het voltrekken is, Amerika gelooft in de democratie, schijnt ingrijpender te zijn, dan doch voor grote groepen wordt menigeen ooit zal hebben ver- deze democratie niet erkend, moed. Tal van straten zijn ge- De fel|e negerhaat treft men heel of gedeeltelijk opnieuw echter niet zozeer aan bij de be- vernummerd, hetgeen zowel schaafde blanken, doch bij de voor particulieren als voor za- streng Calvinistische poor white, ken meestal onaangename en de arme blanke, die in de neger soms kostbare consejcwenties een soort mededinger ziet. met zich bracht. Vooral de za- Deze arm-blanke mist de gees- ken zijn door deze nummerver- tesbeschaving en voelt zieh soms andering op onkosten gejaagd; 1 de mindere van de neger. Toch is zij moeten hun correspondentie- 1 het economisch belang niei) de materiaal vernieuwen, al hun voornaamste factor bij rassencon- relaties van het nieuwe nummer fiicten; dat is veeleer een gevoels- in kennis stellen, polissen e.d. kwestie. moeten gewijzigd worden, re- De minderwaardigheid van de clame-cliché's e.d, zijn onbruik- neger, voor zover die bestaat, is baar geworden enz. Nu men het gevolg van de eeuwenlange deze overlast aan den lijve gaat tenachterstelling van het gekleurde ondervinden, vraagt men zich ras. Er heerst geen sociale reeht- af, waar dat allemaal voor no- vaardigheid. dig was. En hoe de Raad des- Aan de hand van statistieken en tijds een dergelijk besluit kon gegevens van de laatste volkstelling némen. wees spr. er op, hoe de sociale In de raadsvergadering van 5 positie verre beneden die is van Nov. '48 stelde de Raad zonder He blanken. De meeste negers zijn enige discussie de verordening dan ook arm; zij bewegen zich in vast, waarbij B. en W. werden de laagste sociale lagen als onge- schoold en dienstpersoneel. In 't Noorden hebben zij al veel bereikt, omdat zij daar bij de politiek op de wip zitten en hun stem geven aan republikeinen of democraten, alnaargelang deze hen het meest ALKMAAR. Gisteren is door de Alkmaarse politie een 37-jarige vreemdelinge van Duitse natio- naliteit aangehouden, die hier te JSf. iè^uc>> v.n„riA lande vertoefde zonder daartoe i ®n oo o Pu houden op gerechtigd te zijn. Vandaag wordt Zaterdag 28 October a.s. een speld- zij door de recherche over de jesdag ten bate tot het in standhou- grens geleid. 1 den van deze verenigingen ter be hartiging dep Volksgezondheid in onze gemeente. De beide besturen doen een be roep op de dames om zich voor deze dag of gedeelte daarvan als collec- trice aan te melden aan één der kantoren Gasthuisstraat 4, telef. 4296, of Emmastraat 45 telef, 2057. Door medewerking van de direc tie van de bioscopen Harmonie en Victoria theater ontvangen alle collectrices één vrijkaart voor één der beide bioscopen. Voor de Schoia en vormen coöperaties, om sterk te staan tegen het blanke ras. Het communisme heeft op hen niet veel. vat; zij, hebben een kleine midden stand, die echter niet levenskrach tig is. Bij de negers onderling heerst ook veel onderlinge naijver en standsverschil en zij verzwak ken zich door tal van groepen te vormen. De Regering streeft naar sociale gelijkstelling en zo heeft, het negerprobleem invloed op de politiek. Bij economische teruggang zullen de negers het evenals andere min derheidsgroepen, zoals Joden en Katholieken, in de V.S. weer zwaar te verduren krijgen. De gang van de wereldpolitiek speelt hierbij dus een rol en zo zal het neger probleem nog lang een probleem blijven en een aanklacht tegen de democratie in Amerika. Na de pauze liet prof. Den Hol lander tal van interessante foto's en statistieken zien. In geen enkele Staat vormen de negers meer een meerderheid; de mechanisatie in de katoen, de 'overstromingen in 't Missisippigebied en de erosie wa ren oorzaken van de grote trek van de negérs naar het Noorden.- ALKMAAR Hoewel de sub sidie op de aanvoer ter kaas markt is vervallen, was er gis teren toch nog een niet-onbe- langrijke aanvoer van 31.000 kg. Het ministerieel besluit, om de heffing op de export van 10 ct per kg. buiten werking te stel len, althans voorlopig, was niet van merkbare invloed op de handel. Een prijsstijging bleef uit, al gold de fabriekskaas 2 ct per kg meer dan vorige week. De vraagprijs was f2.10 per kg„ doch hoger dan f2.08 ging de handel niet en een belangrijke partij ging zelfs voor f2.07 weg. Dé boerenkaas, die de vorige „mlr;„vl+™ n1 „o( a week nog f2.10 noteerde, kon "Au niet dezelfde doelstellingen? Zeer zeker, sinds de oprichting in 1918 werkt zij met deze bonden samen .in4 direct verband, doch het zwaar tepunt van de bond is bijna ge heel gericht op het bestaansrecht, een goede huwelijksbeleving, gezor# de opvoeding en bestrijding van het neo (huwelijksverkrachting, ik heb geen woorden boek). In dit verband noemde hij het jeugdprobleem. In dezei ,Eeuw van het kind," waarvan nu 50 jaren zijn verstreken, is de jeugd, ondanks de vele zorgen op allerlei gebied een asphaltjeugd, een straatjeugd. Dan is er het oudersprobleem, n.l. de kinderen op de daarvoor bestem de leeftijd kennis geven van de schoonheid van het huwelijksleven. Op dit gebied valt neg zeer veel werk te verrichten. Op sociaal terrein is door de bond veel gedaan, vooral op het gebied van de kinderbijslag; zo is bereikt dat ook de gepensioneer den onder deze 'egeling vallen, waardoor er 28000 kinderen van profiteren. Ook voor de zelfstan digen wordt er gewerkt, hoewel hierbij niet de vereiste medewer king wordt ondervonden. Bijzonde re aandacht wijdde hij aan de speel tuinen en speelterreinen waar de jeugd in alle opzichter, vrij kan spelen en voetballen. Vooral aan dit. laatste is in deze gemeente 'n grote behoefte. De jeugd moet zich kunnen uiten in het spel. Dit moe ten de ouders met de medewerking van het gemeentebestuur Verwe zenlijken. Daardoor onttrekt men de jeugd van de straat. Een belangrijk punt was de school geldregeling. Deze is onrechtvaar dig. Buiten de schoolgeldregelings- wet van 1945 welke een vast tarief aangeeft, kan de gemeente daar boven nog een toeslag heffen. De gemeente Bergen rekent hiervoor twee maal het bestaande tarief. Dit is voor ges innen met meerdere schoolgaande kinderen onrechtvaar dig, Bovendien verbiedt de wet van '45 reductie toe te passen op het 2e en volgende kind. Niettegen staande de gemeente niet financi- eelkrachtig is moet deze onrecht vaardigheid verbannen worden. In diverse plaatsen heeft de bond dit kunnen bereiken. 30 stuks. Wei heeft de minister op aandringen van de bond beloofd, de school gelden van lager en middelbaar on derwijs bij de wet van 1951 te hal veren. Dcch de gemeente moet de gehate toeslag weg nemen. Hierna dankte de Heer Groot de spreker en wekte allen op toch vooral het gezinsblad goed te lezen. Tevens vestigde hij de aandacht op de gids van 't gezin van 144 pagina's voor 20 cent, In het bestuur werden ge kozen, de heer Bos, van Hoff, Groot en de dames Smit en Admiraal. Procesverbaal tegen winkeliers ALKMAAR. De politie heeft de laatste dagen een speciale con trole gehouden op de juiste na leving van de bepalingen der ijk- wet. Na 1 Oct. moeten alle maten niet boven de prijs van de fa- briëksedammer uitkomen; een Het was een zeer interessante stapel boeren-volvette kaas ging en leerzame voordracht. Dr. Hofstee, die de spreker had ingeleid, bracht hem na afloop namens de Schoia dank voor zijn goed-doorwrochte voordracht en zijn interessante lichtbeelden. (Advertentie) gemachtigd een huisnummer te wijzigen en de eigenaar ver plicht werd toe te laten, dat van gemeentewege een nummer plaatje werd bevestigd. Geen enkel van de 25 raadsleden, dat tegen deze bepaling iets had in beloven, te brengen. Zonder slag of stoot i Toen tijdens de eerste wereld- werd de verordening vastgesteld. oorlog de emigranten uit Europa In de raadsvergadering van 24 wegbleven en er in de katoepstre- Nov. '49 kregen de raadsleden ken misoogsten voorkwamen ten- nogmaals de kans over deze gevolge van het optreden van de zaak iets te zeggen. Toen vroeg snuitkever, trokken millioenen het college n.l. een crediet van negers naar de Noordelijke Staten. f9000,om alle percelen van waar thans 4 van de 13 millioen een nieuw nummerplaatje te negers wonen: zij groeperen Zich voorzien, In de bijlage, waarin daar in zwaate ghetto's, doch be- dit crediet gevraagd werd, gaf t°kenen er meer dan in de Zuide- het college te kennen, dat het j Iijke Staten; zij hebben hun grote voornemens was de aanduidin- mannen in de sport en de muziek gen als a, b, I, II of bis in de huisnummering te laten verval- j len en alle percelen van een doorlopende nummering te voor zien. In vele gevallen zou daar door vernummering moeten plaats hebben In elke vorm Voor privégebruik en kantoor PAYGLOP 7 weg voor f2.16. De handel was zeer stug en blijkt nog een af wachtende houding aan te ne men ten aanzien van de heffing, die de minister ten alle tijde weer kan invoeren. Intussen loopt het kaasmarkt seizoen ten einde, sinds de ope- nin\ op 26 April werd er tot en met gisteren in totaal 1.056.000 kg aangevoerd, hetgeen gemid deld ruim 40.000 kg per markt dag was; de aanvoeren varieer den echter van 23.000 tot 50.000 kg. De prijzen liepen vanaf f81.50 per 50 kg in April op tot f110 op 21 Juli, daalden daarna tot f102 op 18 Augustus en lie pen daarna weer op tot f113. per 50 kg. op 22 Sept. Dat was de hoogste notering voor de fa- brieksedammer van dit seizoen; sindsdien is de prijs weer iets teruggelopen. Op 29 Sept. was de 10 pCt heffing voor export oorzaak, dat er geen notering was; de week daarop was de no tering f1.08, welke deze week tot fl.04 per pond gedaald was. De ministeriële maatregel heeft dus wel enigszins effect gehad, al zijn de prijzen nog aan de hoge kant. R.K. Handbalelub A.O.G. ALKMAAR. Morgen gaat het I, Ie elftal naar de Warmer en speelt Die vele gevallen zijn er zeer wsv om half vijf. m ver. hf k nnfèn° dpC klachten zover trekken uiterlijk om half drie vanaf Het ware beter geweest, dat f Heüooërbrug met de fiets daar de Raad de strekking van dit in- de afstand van Wormerveer tot de grijpende voorstel wat ernstiger Wormer minstens een half uur lo- onder de ogen had gezien. Wèl pen is en er geen bussen gaan. De- kwamen er bij de discussie over genen, die toch met de trein gaan, dit voorstel, om f9000.voor laten zij dit even opgeven bij de se- deze nummering uit te trekken, cretaresse. bezwaren, doch die waren alleen van aesthetische en financiële aard. Geen enkel raadslid liet een waarschuwend geluid horen, dat deze doorlopende vernum mering tot veel ongerief en schade zou leiden, vooral voor het zakenleven. Men vraagt zich thans af, of deze algehele her nummering wel 'nodig was en of men niet beter had kunnen volstaan, met de oude aandui dingen met toevoeging van let ters of cijfers te handhaven. Dan zou de' burgerij heel wat onge rief bespaard zijn gebleven. Het 2e elftal speelt om 2 uur te gen Dio 1 in Bergen op het Berdos- terrein a.d. Nesdijk. Zij vertrekken om kwart over een vanaf de Am bachtsschool. Het 3e elftal speelt weer niet daar Limmen afbericht gestuurd heeft. En de junioren spelen thuis om 1 uur tegen Limmen met de oude opstelling! Kwart voor een aanwe zig, meisjes! Indien er wedstrijden niet doorgaan en de opstellingen staan aan bij de heeT J. Smit, Nieuwesloot. Veel succes. Victoria-theater: TULSA In het g°ed verzorgde en actuele journaal zagen we o,m. reportages van het bezoek van de Sultan van Marokko aan Parijs en van de inter land-wedstrijd Zwitserland^Neder land. Een leerzame film over het leven en werken van de spier maakte het voorprogramma tot een goed geheel. De hoofdfilm Tulsa geeft de ge schiedenis weer van de opkomst van de olie-stad Tulsa in de Staat Oklahoma. Hier ziet men het ont staan van deze stad, maar ook van de strijd welke de boeren voeren tegen de boortorens, welke de zo kostbare olie moeten opleveren. De strijd om deze kotsbare vloei stof is dikwijls hard, daarom zit er ongetwijfeld spanning in dit film verhaal en boeit de toeschouwer tot het einde. Cinema Americain: DE MOOISTE TIJD VAN JE LEVEN Een goed verzorgd lournaal van het wereldnieuws, een tekenfilm van Micky Mouse, een kleurenfilm over het wonder der seizoenen in het bergland en een reclamefilmpje gaan deze week ip Cinema Ameri cain de hoofdfilm vooraf. Die hoofd film vertelt de dubbel dwaze ge schiedenis van een Engelse jongens kostschool die onder leiding staat van een stel getikte leraren, en die, tengevolge van een noodlottige ver gissing van het ministerie van on derwijs, op een kwade dag geteis terd wordt door de invasie van een geëvacueerde meisjeskostschool en derzelver aanhang. Een groep ou ders van enkele meisjesleerlingen komt een kijkje nemen op de school wanneer daar ook het curatorium van een jongensschool een bezoek brengt om de paedagogisehe ver diensten van de directeur aan de practijk te toetsen. De ouders mo- aangevuld. gen de jongens niet zien en het cu ratorium mag de meisjes niet zien De opzet slaagt bijna. Pe divers» smalle verwikkelingen, die zich in deze omstandigheden voordoen, gijn wel in staat de toeschouwereen avond te vermaken. Wij kunnen deze film, die de dwaasheden naar onzè mening wat al te lang uitspint, als amusement wel aanbevelen. Harmonie-theater; CUNG-HO „Gung-Ho" is eigenlijk een chi- neesch woord voor gezamenlijk voorwaarts, een devies, dat de Tweede Amerikaanse Mariniers- Stootbrigade zich heeft eigenge maakt voor de strijd tegen de Jap pen. Deze brigade van vrijwilligers heeft de opdracht het eiland Makin van vijandelijke installaties te ont doen en wordt daartoe duchtig ge traind. Men krijgt in deze, overi gens pretentie-loze film, een goed beeld van de strijd in de Jungle, terwijl ook aan de voorbereiding van de tocht de nodige aandacht is gewijd. Een zeer spannend verhaal, van welk soort er echter al velen het witte doek zijn gepasseerd. Het voorprogramma geeft in het buitenlands nieuws de fabricage van porseleine isolatoren, de strijd in Indo-China, het afscheid van Paul Hoffman, de leider van de E.C.A.-missie, die we in ons eigen nieuws nog emis op Valkenburg zien landen, aardige opnamen van de thuiskomst van Engelse militai ren en beelden van de strijd in Noord-Korea. Nederlands Nieuws geeft de bouwwerkzaamheden rond Amster dam, een kijkje in de Fokker-fa brieken en het romantische huwe lijk in het fraaie kasteel Haar- zuylens. De voetbalwedstrijd Ne derlandZwitserland sluit het jour naal. Met een musical en een koste lijke kleurentekenfilm van Woody Woodpecker wordt het programma gemerkt zijn. Bij controle is nu gebleken dat een 39-tal winke liers zich daaraan niet gehouden heeft. Tegen hen is proces-verbaal opgemaakt. Een aantal maten en gewichten die afgekeurd waren en toch werden gebruikt is in beslag genomen. Wie kocht- van de Landbouwtentoonstelling een wit konijntje? ALKMAAR. Van de laatste, alhier op het Doelenveld gehou den Landbouw-tentoonstelling, werd een klein, wit konijntje, zg. Pooltje roodoog verkocht. De koper wordt verzocht zich in verbinding te stellen met het vol gend adres, dat luidt: G. B. J. de Barbanson, p.a. Dorpsstraat 244, Noord-Scharwoude (N.H.). Advertentie Waarom de dames onder Uw gasten niet eens iets bijzonders aangeboden Het stempelt U tot gast vrouw in de beste zin van het woord. Per Literflacon f7.45 ALKMAAR TEL. 2585 K.A.B.-HOEKJE ALKMAAR. De laatste Zon dag van October wordt gevierd het Feest van Christus Koning. Evenals vdrig jaar heeft ook nu weer De Stille Omgang het initiatief geno men tot het houden van een grootse openbare hulde bij het beeld voor de St. Jozefkerk. Op de medewer king van alle R.K. organisaties wordt gerekend, uitnodigingen zijn reeds verzonden, wij als een van de grootste verenigingen in Alkmaar zullen zeker niet achter Wijven. Het vaandel van de K.A.B. gaat mee, we verwachten zulks ook van de vakafdelingen. Momenteel tellen we 18 vakafdelingen, we wetett wel, ze hebben allemaal wel geen vaan del, maar zij die een vaandel heb ben, kunnen toch present zijn, van de anderen verwachten we toch ze ker een deputatie van elk bestuur, uiteraard gevolgd door een flink aantal leden. Vorig jaar is de hulde goed ge slaagd, dit jaar mag het niet min der zijn, niet omwille van een mas sale bijeenkomst, niet omwille van de machtige indruk van zo'n bijeen komst, maar omdat juist in deze tijd eop openlijke hulde aan Chris tus Koning van zo grote betekenis kan zijn. Echter los van een im posante optocht, lo3 -van dé - open lijke huldiging, moet boven alles staan onze innerlijke drang, onze persoonlijke intentie om werkelijk, op die d»g onze Koning hulde te brengen. Laten we dit afspreken; kwart voor 3 treffen we elkaar op het Ca nadaplein. ALKMAAR. Er was niet eens een troepenschip gearriveerd en toch woeien gisteren de vlaggen in de v. d. Woudestraat, waar de huis deur van de familie Molenkamp met groen en bloemen was om getoverd tot een erepoort, om kor poraal Jac. Molenkamp te verwel komen, die eindelijk, na vier-en- een-half jaar dienstbaarheid aan het vaderland, in de huiselijke kring weerkeerde. Andere militairen keren terug naar huis, wanneer ze hun dienst tijd in Indonesië achter de rug hebben. Korporaal Molenkamp was, 14 maanden geleden, de regel rechte thuisvaart niet beschoren. Hij had onder de tropenzon zijn gezondheid verspeeld. Eenmaal eerder al deed hij een lichte kuur, maar na zijn ontslag uit het Indo nesische hospitaal trok hij weer ten strijde. Twee politionele acties heeft hij meegemaakt. Hij had een mooie tijd op Java en op Sumatra en de kameraadschap onder de Nederlandse soldaten heeft hem veel goed gedaan. Hij werd een tweede maal ziek, zo ziek, dat hij met de „Grote Beer" naar het vaderland werd vervoerd. Naar het vaderland, maar nog niet naar huis. Dertien maanden lang heeft deze korporaal in het militaire longsanatorium in Amersfoort moeten kuren. Maar de kuur ver liep voorspoedig. Korporaal Molenkamp had niet te tobben over zijn toekomst. Zijn oude baan op het kantoor van de Raad van Arbeid staat voor hem open. Hij wijde genezen en hij ge nas. Van 13 tegelijkertijd gekomen patiënten was hij de eerste, die het sanatorium verlaten kon genezen, zoals wij hem gisteren thuis hebben gesproken. Een rus tige man, een oud-vrijwilliger, die het nog wel eens over zou willen doen in dezelfde omgeving. Een knaap, die het niet makkelijk heeft gehad, de laatste jaren. Arbeids inzet in Duitsland werd gevolgd door een onderduikperiode. De be vrijding kwam met de militaire dienst. Toen de kuur. Nu eindelijk thuis, waar het gehele gezin Mo lenkamp, dat uit 11 personen be staat, feestelijk verenigd was. Een gebeurtenis op zichzelf, want dat is sinds 1942 niet meer voorgeko men Korporaal Molenkamp maakt het 'best Hij is totaal genezen. De eerste tijd doet hij wat kalmpjes aan en dan gaat ie weer aan de slag. Hij heeft niets te klagen, zegt hij, integendeel. Mensen die zo spreken, na een tijd van tegenslag, zijn plezierige lieden. 'Welkom, korporaal Molenkamp, en succes. Je verdient het. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt. Geldig van Zaterdag avond tot Zondagavond. AFNEMENDE BEVOLKING Afnemende bewolking, droog weer, weinig wind. Tamelijk kou de nacht met op enkele plaatsen lichte nachtvorst, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Advert.) A.F.C.-NIEUWS St. George 1AFC 1 AFC 2—-HRC 4 Bergen 2—AFC 4 St. Adelbert 3—AFC 5 Berdos 5AFC 6 Ursem 2—AFC 7 Junioren: AFC aVitesse a AFC bLimmen a Vitesse b—AFC b Adspirantan: AFC aSt. Adelbert a 2.30 uur A-terrein 2.30 uur 2.30 uur 12.— uur 2.uur 12.uur A-terrein 2.30 uur B-terrein 12.uur ZIJDE-ZACHT WAS WA TER! *iLte^AABSE WA' A*** Ve<3. hk. v. d. AFC e—AFC d HSV b—AFC e AFC f—AFC g USVU c—AFC h AFC i—AFC j 1.15 uur B-terrein 12.— uur B-terrein 4.15 uur Zat. 4.uur Zat. 4.uur Zat. 3.uur Wat zal de 7e competitie-Zondag brengen? St. George is de gast- vrouwe van °ns eerste, wij rekenen dat het eerste zorgt voor dg volle buit, maar Texel e.a. verloren er ook punten, dus het wordt zwaar. Het tweede zal het thuisblijvend publiek vergasten op een goede wedstrijd. De overige senioren spe len allen eeh uitwedstrijd, waarvan het 7e het verst weg moet, Om 12 uur hebben wij op de Westerweg 'een aardige ontmoeting de jun. a tegen Vitesse a, dat is een traditionele ontmoeting, Bij de adspiranten Zien wij naast enige aardige ontmoetingen enkele onderlinge derby's. De F.P.C.-er. Motor over de kop BEftGEN. Gistermiddag om streeks half twee reed de heer Joop de Koning vanaf de Studler van Surcklaan de Loudelsweg in op zijn motor. Plotseling stak een kind met de autoped de rijweg over. Bij het zien van de motor rijder liet het echter midden op de weg het speeltuig in' de steek, waarbij de motorrijder niet meer kon uitwijken en reed over de autoped heen met het gevolg dat hij over de kop sloeg en in tijde lijke bewusteloze toestand bij de Fa. Boorsma werd binnengebrach.t De heer de Koning bekwam een flinke hoofdwonde en een bloed uitstorting in de knie. Opbrengst zegelverkoop BERGEN. De postzegelver koop met toeslag ten bate van de opbouw van vernielde kerken van alle gezindten, heeft in onze gemeente f 1150.opgebracht. POSTKANTOOR BERGEN BIJKANTOOR VAN ALKMAAR BERGEN. Naar wii eerst thans vernemen, is met ingang van 1 October het post- en tele graafkantoor Bergen gewijzigd in een bijkantoor van Alkmaar, waardoor de eigenlijke directie thans in Alkmaar berust. Aan bo vengenoemd kantoor is nu een beheerder verbonden. Ten opzich te van het publiek blijft echter alles ongewijzigd. WONING GAAT MEE naar Australië BERGEN. 25 October a.s. vertrekt de heer J. G. Tuinman, Breelaan 38, met zijn gezin naar Australië. Zijn woning, die geheel uit losse delen bestaat, en door de-fa. J. Kroon alhier is gemaakt, is reeds pei' vrachtauto vooruit ge zonden naar Amsterdam, vanwaar hit met de Sibajak vertrekt. Met dezelfde boot vertrekt de stuca- door de heer B. Beukers, Kom- laan 15 C, die, zijn woning met inboedel reeds aan een employé van de N.S. heeft overgedragen kg groene kooi 5.507.20; Tooo Kg en thans bij zijn ouders, Dorpsstr. rode kool 611.50; 2700 kg g®»e 34, vertoeft. kool 3.50. EVENEMENT VOOR DE AUTOSPORTLIEFHEBBER OP HET CANADAPLEIN te Alk maar zal morgen een gezellige drukte heersen, als ruim tachtig autobestuurders hun wagens warm laten lopen voor een prestatierit van 170 kilometer en om precies een minuut over tien zal dan na het vallen van de vlag de eerste deelnemer trachten de gehele route mefc een snelheid van precies 40 kilometer te volbrengen, waarna hij dan om precies één minuut óver drie zich bij de „Roskam" te Hoorn zal jaten afvlaggen. De voorbereidingen voor deze monsterrit hebben heel wat voeten in de aarde gehad en nu wachten de organisatoren met een ietwat ang stig gemoed af, hoe het traject, dat door één der leden zelf is uitgestip peld, bij de deelnemers ontvangen zal worden. Gemakkelijk zullen de dames en heren het niet hebben, want al hoeffc dan niet van verraderlijke binnenweggetjes gebruik te. wor den gemaakt, vooral de kaartlees- rit, die op het oog gemakkelijk zal lijken, za] door z'n bijzondere ka rakter heel wat van de scherpzin nigheid van de autobestuurder in deze najaarsrit vergen. Bovendien hebben de deelnemers bij de laat ste rit niet de zekerheid, waar de controleposten staan opgesteld, zo als bij de 90 KM routebeschrijvings- rit het geval is. Voor alle zekerheid hebben de organisatoren, ergens in Noordholland, het eindpunt van de eerste rit, nog een klassements proef op 't programma geplaatst, zodat deze gehele najaarsrit onge twijfeld all-round genoemd mag worden. De deelnemende dames hebben het de organisatoren extra moeilijk gemaakt, maar dat hebben de „he ren-organisatoren" met liefde ge slikt, want voor de fleur, die deze damos aan de rit geven, hebben;de commissieleden heet wat Over. Het gaat immers niet op, een vrouw, ergens in de „rimboe'' «jen autoband te laten verwisselen en zéker niet onder het oog van >d® critische controleurs met de chro nometer in hun hand. Wie van de deelnemers, waarvan bet merendeel uit Alkmaar en om geving komt, maar ook de omge ving van Hoorn doet zich geldfen, morgenmiddag in „De Roskam" uit handen van burgemeester Canne- man de eerste prijs in ontvangst za] nemen is natuurlijk een open vraag en dat is maar goed ook, want de autosport is een échte lief hebberij,' wars vap allerlei excesten ALKMAAR, 20 Oct. Export. veiling, Snijbonen kas 85—1.29; prei 314; Spinazie 4262: poste lein 2638; witlof 3869; knolsoep 727; andijvie 5—8; sla 25; idem kas 914; bloemkool 8—26; kom kommer 718; gele kool 7—8; to maten 12—'37; rode koo] 5.3011.30 groene kool 57; bieten 57: Wor teltjes 822; uien 36; aardappe len 68.50; selderie 5—8; peterselie 25; stoofperen 814; handperen 1228; appels 10—26; druiven 52-84. HEILOO. 20 Oct. Spereiebonen 1648; pronkbonen 14—44; andijvie 57.; kropsla 510; spruitkooj 25—64: prei 8—13; spinazie 43^-51; wortelen 710; ttonviVn 27—32; druiven 6083. BEEMSTER, PURMEREND E.O, Aardappelen Bevelanders 911; Koopmans blauwe 1012; slabonen z. dr. 1548; stoksnijbonen 112— 115; pronkbonen 1637; komkom mers 21; tomaten a 2945; bloem kool 8—25; rode kooi 6—11; savoy e kcol 6; groene kool 6—12; spruit- kool 1235; spinazie 36; sla 1,50— 6; andijvie 5,50—9; rode bieten 4 6; gare bieten 10—15; bospeen 9 —20; winterpeen 37; waspeen 8 —13; uien 47,50; uien drielingen 5; prei 9—15; druivenfrankentha- lers 4369; alicant 4678. Appelsallington pippin 10—34; brabantse bellefleur 415; bram- ley seedling 4—14; cox orange 'pip pin 1459; goudrelie/tte 1(1—38; graham jubilé 5—16; gronipger kroon 10—37; present van engeland 519; schellinkhouter 12—36; transparante de croncels 619; zoete campagner 6—16; zpete win- terkroon 930. Perenbeurré clairgeau 14—39; beurré superfin 415; conférence 824; doyenné du comiee 35—76; fertilon 10—27; gieser wildeman 29; kamperveen 618; legipont 1546; nouveau poiteau 316; sol daat iaboureur 1634; ijsbout '14; zwijndrechtse wijnpeer 820, GROOTEBROEK, 20 Oct- 5500 kg aardappelen; Blauwe Eigen heimers 8—8.40; Rode Eerstel. 5.90- 7.30- 2500 kg rode kool 9.10—1J.80: 3000 kg gele kool 4.40—6.10; 5000 kg groene kool 57.10; 5500 kg witte kool 4—4.50; 4000 kg- bieten: A 00O_7.io B 4.20; 6500 kg sla- bonen II 43—54, afw. 28—47; 7000 kg uien 6.30—6.50, driel. 8—9.20, nep 9.80—10.20; 180.000 st. bloem kool: B 9-24. BH 8-11, C M»- LANGEDIJK, 21 Oct. - 5400 kg aardappelen: Eerstelingen 7.60, Bevelanders 9; Eigenh. 9; Koopm. blauwen 8.10, blauwe Eigenh. 8, grote 8.70; 10.000 kg uien 5.40—7.30, grote 5.70—6,30, driel. 8.40—9, nep 10—11.20; 5500 kg andijvie 7.20—9.10 3100 kg slabonen 2749; 400 kg peen B 4.10; 290.000 kg witte kool 4;; Succes witte kool _44 60^2000

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2