Met de Paus medewerken is met Christus medewerken De grote nood der Missies Uit de geschiedenis van het Genootschap 35000 gerepatrieerden moeten onder dak ZelatricenDit is Uw uur! Cijfers zijn leerzaam! Het enige middel Naar wij vernemen: Hen getuigenis aan de H. Vader Dagelijks leven marcheert wel, maar toekomst biedt zorgen Een parochie van vierhonderd zielen Kostgeld te hoog Het aardappelmeel gaat uit het brood ZATERDAG 21 OCTOBER 1950 PAGINA 3 fa naam van de Paus gaan van huis tot huis, om Ziin oproep te laten horen en iedere katholiek te winnen als per soonlijk lid van Zijn missiewer ken. 21 gaan in de gezinnen niet enkel iets halen, zij gaan er ook iets brengen: de missie- heide, Zij leren de mensen de handen vouwen om te bidden en te openen en te geven. In dit contact met de mensen zul len zy de missiegeest versprei den. Een sterke veroverings geest moge hen bezielen om allen te winnen tot de laatste! Een grote edelmoedigheid zal hen dwingen in de haar toever trouwde wijk tot een zorgvolle en volhardende werkwijze. Zij ont zien zich niet de moeite om terug te gaan. Zij zijn vriendelijk, ook bij weigering! Het ledenboekje wordt goed bijgehouden. Steeds trekken zij er op uit om nieuwe leden te winnen. Het aantal zelatricen, werkzaam in parochies van ons land be draagt ongeveer 22.400. Zeer veel dankt de Missie aan de toegewijde taakvervulling van deze ijveraarsters. Moge de zelatricen-clubs in onze parochies worden aange vuld met vele nieuwe krachten, bereid om in de zo juist aangege ven gezindheid werkzaam te zijn in 's Pausen missiewijngaard. Het heeft, zo schreef Pater J. W. Kerssemaker S.J. in Missie actie, de moderne mentaliteit be haagd het „centen ophalen" uit de lijst der apostolische werk zaamheden te schrappen. En dat is erg! Zij zijn vergeten, dat St. Paulus zelf de collecten regelde, dat de Arme van Assisië, de H. Ignatius, een Don Bosco bedelde langs de straten, teneinde voor de mensheid in nood iets te be reiken. Ontelbare instituten van opvoe ding, ziekenzorg, zielzorg zowel hier als in de missielanden, zou den nooit gebouwd zijn, wanneer de oprichters zich geschaamd had den van deur tot deur te bedelen. Het Godsrijk kan zich niet uit breiden over de wereld, als zijn kinderen niet bereid zijn om cen ten op te halen. De algemene deelname aan het belangrijkste Pauselijke Missiege nootschap de Voortplanting van het Geloof kan alleen worden bereikt, wanneer iedere parochie beschikt over een voldoende aan tal ijveraarsters, die met grote nauwgezetheid geregeld de haar toevertrouwde parochiewijk be werken. Nu de wereldmissie-Zondag in dit H. Jaar nadert, roepen wij tot de Zelatricen en Zela- teurs: „Dit is Uw uur"! Van Uw zo dikwijls ondervonden medewerking zal het afhan gen of wij een bundel brieven naar Rome verzenden kunnen. Ga met de „Pausbrieven" naar de wijken, welke U door Uw zielzorger zijn toegewezen. Door de hartelijkheid van Uw beproefde missieliefde, door de warmte en wervingskracht van Uw woorden zal de hoop van de H. Vader worden verwe zenlijkt. Het oude beeld van de „mensen-eters" in de missie is al lang vervlogen! Wat zegt U van dit prachtige karakteristieke type uit India? Om enig inzicht te verkrijgen in de grote nood der missies moeten wij een vergelijking maken tussen de huidige toestand en de situatie bijv. in 1927, dus nog geen 25 jaar geleden. Het Genootschap tot Voort planting van het Geloof is in 1822 te Lyon opgejicht en wel door een hoogstaande vrouw: Marie Pauline Jaricot. Zij had een broer bij de Con gregatie van de Vreemde Mis siën van Parijs, door diens overtuigende verhalen van de grote noden der missies werd zij diep getroffen en begon on der haar vrienden en kennissen geld voor de missies in te za melen. Ondertussen peinsde zij over 'n middel om haar liefdewerk meer uitbreiding te geven maar ook een meer vastere vorm, totdat zij op de gedachte kwam aan de men sen een wekelijkse contributie van een sou te vfagen. Daar naast zou zij het werk verdelen en de leden in groepen van tien, honderd en duizend bijeenbren gen: aan het hoofd van dergelijke Mgr. Celso Constatini, secretaris van de Congregatie van de Voortplanting des Geloofs, terwijl hij propaganda voert voor de missie op het St. Pietersplein te Rome. Het Nederland van 1950 is veel armer geworden. Een ieder heeft te kampen met hoge be lastingen en hoge uitgaven. Contributie-verhoging zou dan ook voor velen een bezwaar be tekenen. Maar daarom juist is de alge mene toetreding tot het Genoot schap tot Voortplanting van het Geloof voor Katholiek Neder land het enige middel om on danks alles de missies krachtig te blijven steunen; de zeer lage contributie kan bijna door ieder opgebracht worden. Dan zal het niet meer nodig zijn zoals dit jaar dat het Hoofdbestuur van de Voortplan ting in Rome een bedrag van f 330.000,voor de missies in Indonesië heeft bijgelegd, omdat Nederland zelfs voor de missies in Indonesië te weinig opbracht. Is zulks niet beneden onze ka tholieke standing? groepen werden dan ijveraarsters aangesteld. Dit plan kwam haar zowel als haar geestelijke leider zo buiten gewoon doelmatig voor, dat zij het als van God ingegeven be schouwden. Het verleden heeft bewezen, dat het ook werkelijk als providentieel beschouwd kan worden. In de jaren 18181820 betrok zij in hoofdzaak de werkmeisjes en dienstboden in haar actie; spoedig echter groeide het aantal leden zo belangrijk aan, dat er nog meer medewerking gezocht moest worden. In Lyon was er nog een andere dame. Mevrouw Petit, die giften inzamelde voor de missie in Noord-Amerika. Ook haar actie werd omvangrijker, maar ook het aantal aanvragen om steun werd groter en zodoende zocht ook deze dame naar een betere organisatie. Mejuffr. Jaricot als Mevr. Petit besloten toen een aantal Lyonse katholieken, bekend om hun mild dadigheid, voor een bespreking op te roepen. Dat gebeurde op 3 Mei 1822: het plan van Mejuffr. Jaricot werd goedgekeurd en overgenomen, maar het doel zou verruimd en meer algemeen wor den en men zou voor alle mis sies over de gehele wereld gaan werken. 3 Mei 1822 is dus de eigenlijke stichtingsdatum van 't Genootschap tot Voortplanting van het Geloof. In het bisdom Lyon opgericht begon het Genootschap al heel spoedig ook in andere bisdom men te werken, beperkte zich niet tot Frankrijk en betrok ook an dere landen in haar actie. In 1823 werd het Genootschap door Paus Pius VII officieel goed gekeurd. In Nederland In Nederland werd ook reeds in 1820 op bescheiden wijze voor de missie gewerkt, want op 12 Maart 1820 werd door Paus Pius VII de oprichting en de regels van de Broederschap van de H. Geest in de Hollandse Missie goedgekeurd. Na de verschijning in 1841 van de encycliek van Paus Gregorius XVI over de Voort planting van het Geloof, werd in een vergadering van 3 Juli 1844 vastgelegd, dat na verkregen volmacht uit Rome de vereniging van de Broederschap van de H. Geest met het Genootschap tot Voortplanting van het Geloof te Lyon tot stand was gekomen, evenwel met behoud van eigen naam en inrichting, waarin in 1917 en 1923 weer verandering is gekomen. In 1834 zijn in Ne derland de eerste Annalen ver schenen. In Nederland nam het Genoot schap geen grote vlucht, want niet alleen huldigde men de op vatting dat eerst het nationale missiewerk gesteund moest wor den, maar men beschouwde het Genootschap met z'n zetel in Lyon en een hoofdbestuur dat uitslui tend uit Franse priesters en le- werd te Rotterdam een 37- jarige man aangehouden, die in het bezit was van 5800 clandes tien ingevoerde Amerikaanse sigaretten.»» heeft de burgemeester van Bar- neveld aan de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoor ziening verzocht met ingang van 1 November a.s. de pluimvee- markten weer open te stellen kreeg een 33-jarige Amster dammer vijf jaar gevangenisstraf, omdat hij in de nacht van 30 op 31 Juli j.l. zijn revolver had leeg geschoten op een man, die daar door zwaar werd gewond...» werd gistermiddag in het Kon. Conservatorium voor Muziek te Den Haag het nieuwe door Victor Gonzalez te Parijs gebouwde orgel officieel met een concert in ge bruik genomen...» vieren vandaag de tweeling broers A. en W. Verbeek te Lem mer hun tachtigste verjaardag. Beiden genieten nog een goede gezondheid is mr. N. E. Rost Onnes, hoofd directeur van de Hollandse Bank Unie, gisteren ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum benoemd tot ridder in de Orde van de Ned. Leeuw. ken bestond, niet als algemeen, maar meer als een Frans mis siewerk. bestemd om de Franse missies te helpen. In 1917 kwam hierin een ge lukkige kentering: door een her nieuwing en opleving van de missiegeest kwam men tot de overtuiging dat de algemene be langen der H. Kerk en haar ver breiding in de missielanden meer op de voorgrond moesten treden. In alle parochies van Nederland werd een afdeling van de Voort planting opgericht en het aantal leden nam in belangrijke mate toe en daarmede ook de jaarlijkse opbrengsten. Missiegebieden Aantal katholieken Priesters buitenlanders 8.655) inheemsen 4.304) Broeders buitenlanders 3.845) inheemsen 1.315) Zusters buitenlanders 16.700) inheemsen 11.399) Catechisten Onderwijzers Totaal Missiepersoneel Aantal Scholen Aantal leerlingen Op ieder terrein van het missie werk zien wij dus een zeer ver heugende verdubbeling, in vele gevallen zelfs méér dan een ver dubbeling, maar óók een aanzien lijke toename van de lasten, die aan de missionering van de onge lovigen zijn verbonden. Daarenboven dragen de missio narissen zorg voor pl.m. 10.000 instellingen van liefdadigheid, zoals wees- en ziekenhuizen, te huizen van ouden van dagen, apo theken enz., waarin 400.000 men sen geheel worden onderhouden en jaarlijks 40.000.000 gratis ver pleging ontvangen. Daarbij komt nog het onder houd van de duizenden kerken, kapellen en pastorieën en talloze andere gebouwen en tevens de herbouw en het herstel van zeer vele door de oorlog verwoeste ge bouwen. Wat doen de katholieken, en vooral de katholieken van Neder land, om de missionarissen bij de vervulling van hun enorme taak te helpen? 9 2 7 373 14.660.000 19 5 0 596 27.945.000 12.959 5.160 28.099 51.606 38.679 15.701) 11.139) 4.633) 4.698) 23.893) 37.684) 26.840 9.331 61.577 82.863 92.111 136.503 31.418 1.521.710 272.722 47.730 4.100.000 De financiële lasten aan de directe missionering verbonden kunnen jaarlijks geschat worden op minstens f 100.000.000.(één honderd millioen gulden). De begroting voor het herstel van oorlogsschade in de missie gebieden beloopt het enorme be drag van 100.000.000.of wel f380.000.000.—! Tegenover deze sommen staan dan de beschikbare middelen: het Pauselijk Genootschap tot Voortplanting des Geloofs, het voornaamste der missiegenoot schappen, kon in 1949 aan de missies uitkeren: als gewone sub sidie voor onderhoud f 21.427.000.- en voor herstel van oorlogsschade f2.268.000.—. En Nederland? Het aantal katholieken (boven de 14 jaar) bedroeg in 1927: 1.900.000 en in 1950: 2.290.000. Tegenover een opbrengst van f250.000.in 1927 staat thans een opbrengst aan contributies van f 493.000 Enerzijds zien wij dus: een ge weldige vooruitgang van de mis sie in 25 jaar; een ongeveer daar aan evenredige stijging der kos ten; een enorme prijsstijging na de oorlog: en een oorlogsschade van f380.000.000.—. Anderzijds zien wij: een sterke toename van het aantal katholie ken; een verdubbeling van de contributie-opbrengst, waarmede echter door de ontwaarding van de gulden minder kan worden ge daan dan met de opbrengst in 1927. Wij zijn in alles met de tijd mee gegaan: we hebben het geld op gebracht voor de geleidelijk duur der wordende uitgaven, ook voor de steeds hogere eisen, welke ont spanning en vermaak ons stelde, alleen de contributie-bijdrage voor de missie bleef op hetzelfde lage niveau, en zelfs 5/6 (84 pet.) van Nederlands katholieken bleef nog geheel buiten 's-Pausen belang rijkste Missie-Genootschap. Het Genootschap tot voort planting van het Geloof wil op de Missie-Zondag in het Heilig Jaar heel Katholiek Nederland aan de H. Vader een getuigenis laten afleggen, dat men gehoor heeft gegeven aan Zijn oproep, en bereid is ieder persoonlijk 't Missiewerk te steunen door lid te zijn of te worden van het Ge nootschap. Alle leden van ieder gezin, boven de leeftijd van de lagere school kunnen namelijk hun lidmaatschap kenbaar ma ken in een aan de H. Vader ge richte brief. Deze brief bestaat uit een formulier, dat na Missie- Zondag van huis wordt afge haald. Deze brieven van alle ge zinnen worden per parochie sa mengebundeld en deze weer te- samen met de brieven van alle parochies van geheel Nederland worden als een grootse manifes tatie van aanhankelijkheid op t eind van 't H. Jaar door de Pau selijke Missie-Actie in Nederland aan Z.H. de Paus aangeboden. Indische kok bereid. De Hollandse kost smaakt echter ook: des avonds gaat van ieder gezin één II (Slot) (Van onze speciale verslaggevers) WESTERBORK Mevrouw Pachter is een dame, die zo tegen de vijftig zal lopen. Zij heeft gitzwart haar en staat op deze zonnige najaarsochtend gebogen over een grote was. Zij heeft voor dat wassen slechts een bescheiden ruimte, omdat haar buurvrouw ook gebruik wil maken van de frisse wind, die om barak 53 waait en waardoor het witgoed sneller droogt dan in de ietwat muffige huiskamer. Mevrouw Pachter is een van de ruim 700 gerepatrieerden die het woonoord Schattenberg bevolken. Tweehonderd-en-twaalf gezinnen wonen er nu, met 45 baby's en bijna tweehonderd kinderen tus sen één en veertien jaar. Die spe len in de voortuintjes van de kleine woningen die met board zijn afgeschoten in de grote ba rakken, of ze zijn naar de scholen in de buurt, met de bus of op de fiets, naar Zwiggeltje, Assen, Westerbork. Het is gelijk ver deeld: er gaan 53 kinderen op de Katholieke school in Assen, onge veer 50 op Prot. Chr. scholen en een even groot getal op openbare. En ze maken het er best, zo zeg gen de schoolhoofden, en ook de directeur van de H.B.S. is tevre den. De kinderen zullen zich het eerst en het best aanpassen aan het nieuwe leven. Voor de ouderen zijn de moei lijkheden groter, en voor hen zijn ook de zorgen. Iedere huisvrouw blijft het na tuurlijk betreuren, dat de huise lijkheid zich moet beperken tot een paar bloeiende geraniums voor de ramen en een tuiltje bloemen op tafel. Men zou ook graag een eigen keukentje hebben en zelf een potje koken. Maar dat kan op de Schattenberg niet. Evengoed als de verwarming is er het eten centraal: tweemaal in de week rijsttafel, eenmaal puur, eenmaal nasi goreng, vakkundig door een seizoen druk gebruik van zal wor den gemaakt onder auspiciën van gewestelijke subcommissies van het Centraal Comité van Kerke lijk en Particulier initiatief, dat veel en voortreffelijk werk doet. Zo marcheert het dagelijks leven wel, en dat er flink wordt door gewerkt aan het opruimen van de restanten prikkeldraad, heeft men Donderdag ook gedemon streerd. Financiële zorgen. Tegelijk is echter datzelfde dagelijks bestaan nogal duur, en betekent het voor velen een extra belasting van de financiële toe komstperspectieven, die over het algemeen toch al niet rooskleurig zijn. Daar is b.v. het gezin Krol. man, vrouw en twee kinderen. Vader heeft een baantje in het woonoord en verdient 41.30 per week. Na van wachtgelden, pensioenen etc., die traag geschiedt. Het merendeel van de mannen van de Schatten berg is op de een of andere ma nier aan de slag. Verschillende ex-K.N.I.L.-mensen zijn naar de landmacht overgegaan en reizen naar hun garnizoen op en neer. Anderen werken in de kampdienst of laten zich in Groningen om scholen tot machine-bankwerker. Het ergst zijn er de cultuur- employé's aan toe, die door ver schillende maatschappijen zonder meer aan de dijk zijn gezet. Zo bereiden op de Schattenberg en vele tientallen andere plaatsen in ons land, gerepatrieerden zich voor op een nieuwe toekomst in het nieuwe vaderland. Men mag slechts wensen dat zij zullen sla gen. Dat is hün zaak en die van de overheid, maar zeker niet min der een taak voor het gehele Ne derlandse volk, dat deze landge- Duizenden kilo's aardappelen worden zo wekelijks in Schattenberg geconsumeerd. Het z'jn vooral de mannen, die uren lang in de bijkeuken zitten en daar de vele „piepers jassen (eigen foto) Grote zus past op de kleinen, die in het zand van het woonoord „poffertjes bakken". Een aardig plaatje van dit jeugdige groepje (eigen foto) vertegenwoordiger het warm eten in een rantang halen. Intussen krijgen de vrouwen zeer ge waardeerde lessen in alles wat met de huishouding naar Neder landse begrippen gepaard gaat: koken, breien, kachelstoken, en ook in het doeltreffend besteden van het huishoudgeld, waarvoor immers 'n geheel andere waarde schaal moet worden aangeleerd. De parochie Schattenberg. Des Zondags stroomt de kerk in de cantine-barak tweemaal vol. Maj.-legeraalmoezenier Tenniglo volop Indische ervaring kan nog maar één H. Mis lezen voor zijn 400 grote en kleine parochia nen, want hjj heeft er in Zuid laren ook de jongens van 1949 n bij. Hij heeft nog maar een armoe dig altaar op wat fruitkisten, maar zijn Mariabeeld stond volop in de prachtigste bloemen, en met dat altaar zal het ook wel beter wor den hoopt hij. Aan de tegenoverliggende wand heeft de predikant zijn kansel. Er is voorts een ruime cantine, en een aardige toneelzaal, waarvan men hoopt, dat er in het komende aftrek van belasting en sociale premies moet hu nog eens 60 pet. aan de administratie van het woonoord afdragen voor voeding en huisvesting, en houdt dan per week f 18.03 over om zijn gezin in de kleren te steken en opnieuw te installeren. Weliswaar is er bij aankomst in het land een kleding- voorschot van 100 gulden per per soon verstrekt, maar dat is aan de eerst-nodige zomerkleding bij de meesten al wel opgegaan. Zo moet een gepensionneerd ser geant-majoor van het K.N.I.L. van zijn in uitzicht gesteld bescheiden inkomen nu alvast f 300.pet maand kostgeld voor zich en zijn gezin betalen op een schuldbeken tenis aan het Rijk, die als een zwaard van Damocles boven zijn hoofd blijft hangen, als hij straks ergens aan de installatie van een eigen, woonruimte zal kunnen gaan denken. Een maximum-bij drage per dag van f 3.per per soon boven en van f2.per kind beneden 18 jaar moet dan ook als te hoog worden beschouwd, ook al willen we graag geloven dat de exploitatie van de Schat tenberg nog duurder is dan die in een D.U.W.-kamp voor 40 ge zinnen, dat de basis voor de be rekening heeft gevormd. Bij dat alles moet men zich de onzeker heid denken over de afwikkeling noten moge tegemoet treden met dat begrip voor de enorme moei lijkheden, die het nieuwe begin voor hen met zich brengt, dat hen helpen kan, ze te overwinnen. Minister Mansholt heeft be sloten binnenkort de verplich ting tot het bijmengen van aardappelmeel in de broodbloem op te heffen. Dit besluit is ge nomen in verband met de gun stige export van aardappelmeel, waardoor de voorraad sterk is geslonken en mede met het oog op de te verwachten geringere productie van aardappelmeel van de nieuwe oogst. Rekening houdend met de hoeveelheid aardappelmeel, wel ke reeds van de aardappelmeel fabrieken is overgenomen, en nog moet worden bijgemengd, kan het opheffen van deze ver plichting omstreeks December geschieden. Het voor het brood bestemde meel zal dus binnen kort weer geheel uit granen (tarwe en rogge) bestaan.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3