In het domein van een waaierverzameiaar Rubriek voor de jeugd i Een jong radio-priester schrijft pakkende visie op Rome mannenwerk DE GESLOTEN POORT Verdedi< Wedstri DE BEURS RECEPTEN P. Wesseling C.s.s.R Eeuwige Stad Voor de Vrouw Een droomparadijs voor de vrouw RADIO-PROGRAMMA POST UIT DE g RIEVENBUS Sneek een bek PAGINA 4 ZATERDAG 21 OCTOBER 1950 „VOOR 'T LAATST DENK IK aan mijn Pasen in de Sint Pieter. De gedachte aan de opstanding van Christus richt mijn ogen naar boven. Hoog boven ons staat de koepel van Michel Angelo. En ik lees: „Eén Geloof straat van hier over de wereld". Ik schrijf di top voor allen, die nu niet en misschien nooit in Rome zullen komen. In het Geloof kan ieder de Paus zien. Wie hier ver vandaan is kan het wellicht zuiverder en geestelijker zien dan wij die hier rondom hem stonden. Zijn wij in de maat van 't Geloof niet groter dan zij die Christus zagen op aarde? „Zalig zij, die niet hebben gezien en toch geloofd". Het citaat, dat wij ontleendendikwijls ook fonkelend van koste- aan het boek dat van de hand van pater P. Wesseling C.s.s.R. dezer dagen met een inleiding van pa ter S. Jelsma M.S.C, bij het Thym- fonds in Den Haag is verschenen, is tekenend, geloven wij, voor de bedoeling en de sfeer van dit boei end openhartig en zeer persoonlijk relaas van een ontmoeting met Ro me. Aan geschriften over het hart van de wereld" heeft het in dit Heilig Jaar bepaald niet ont broken. Men kan ze zich gemakke lijk voorstellen: vol bijzonderheden over het dagelijks leven in de stad van de Paus, de kerken, de monu menten, jaartallen, namen en details van al die dingen, die men gezien moet hebben en „behoort" te we ten. Zo kan men Rome ondergaan, de cataloog in de hand. Men kan zich verbazen over de rijkdom van de Barok, de mozaïken en het mar mer. Men kan het groots en Onver getelijk noemen. Dat is het ook. Maar Rome is veel meer. Het is precies wat pater Wesseling bij z'n eerste bezoek aan de St.Pieter, neerknielend voor de Confessio en overwegend, hoe moeilijk het voor een Noorderling is om in deze ba rokke kerk, waar overal de heili gen „met kronen, vederen pennen, boeken, kruizen en speren" „knielen rijzen en opwieken," te bidden, in eens ervaart: dat daar dat éne ge bed is, het gebed van Petrus, waar op Christus zo lang had gewacht „Credo, Ik geloof!" DAT IS HET, wat Rome doet aan wie er niet naar toe reisde a]s toerist die alles gezien en mee gemaakt wil hebben, maar als één die zich gewonnen geeft en leiden laat door het hart der wereld zelf. Wat hij vindt is de bevestiging van zijn geloof, een zekerheid, dat Rome voor ieder werkelijk z Ij n eeuwige stad is, 't hart van de Kerk, waarvan wij allen de levende stenen zijn. Het verhaal van die ontdekking te doen, betekent zichzelf geven, zijn diepste gedachten en ontroe ringen aan anderen volop uitleve ren. Zo heeft Pater Wesseling zijn verhaal gedaan, dat men als eerlijk onderkent, als een levend getuige nis dat doet delen, ook in dat su blieme moment van de zegen van de H. Vader: „Uw werk in Hollandmijn zegen-..-" Ik zie een gebed en een glimlach. Deze ontmoeting verrijkt en vermorzelt. Hoe acht ik mijzelf niets te zijn en niets in mijn arbeid en toch juist in die afgrond ervaar Je het Geloof als de alles vullende, alles doorlichtende en alles door gloeiende komst van God." HET BOEK, dat door Cuno van de Steene rijk is geïllustreerd en van Tho]e de omslag kreeg, ver-, rast, behalve door zijn overtui gingskracht voor een waarheid, die wij gemakkelijk vergeten, door 'n oorspronkelijke visie, die de dier baarste monumenten van de chris tenheid de achtergrond van hun historie geeft in kernachtige proza, lijke humor Men mag dit boek in veler han den wensen. Van hen die dit jaar of ooit tevoren in Rome waren, en hier zullen herbeleven wat hen, wellicht, veel minder bewust, toch gelijkelijk heeft beroerd. Van hen ook, die nog nooit in Rome waren en er wellicht nim mer zullen komen. Want voor hen vooral werd het geschreven. En het brengt hen hun eigen Eeuwige Stad dichter nabij, dan zij uit een kast vol reisgidsen hadden kunnen bereiken. Een citaat moge tenslotte illustre ren, met hoeveel genegenheid en scherpte, Pater Wesseling de din gen heeft gezien: „De Communie van de Paus. In diepe ingetogenheid ligt Hij ge knield voor Zijn troon. Hij wacht in gebed. De diaken brengt de Heilige Gedaanten. Ook de Paus heeft gebeden „sla geen acht op mijn zonden maar op 't Geloof van Uw Kerk". Heeft Hij niet meer Geloof nodig dan wij allen? Om in zichzelf Petrus te zien? De Paus communiceert. In allerdiepste con centratie gaat Hij terug naar het altaar. In de Sint Pieter vergeten misschien duizenden té bidden. Er is zoveel ijdelheid. De Paus bidt. Zo intens alsof Hij 't aarzelend ge bed van Zijn millioenen kinderen in zich opneemt. De wereld weet veel van de Paus, Maar niets van Zijn bidden. Weest gerust: er is er Eén die altijd voor u bidt...." O. BEGRAFENIS A. J. BOSKAMP Onder enorme belangstelling heeft gisteren op de begraaf plaats Westerveld te Velsen de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van de heer A. J. Boskamp, in leven directeur van het Algemeen Handelsblad. De stoet vertrok uit het hoofdgebouw van het Handels blad te Amsterdam, waar het stoffelijk overschot in de direc tiekamer was opgebaard. Het personeel had gelegenheid de overleden directeur een laatste groet te brengen, waarom het bedrijf enkele uren was stilge legd. Op de begraafplaats werd het woord gevoerd door de heer mr. H. M. Planten, die zeide dat het overlijden van de heer Boskamp de grootste slag is ,die ons kon treffen. Een broer dankte voor de be langstelling. MORGEN is het Missie-Zondag, zoals de dames weten. Ook zonder een uitvoerige beschouwing daarover, zullen zij wel geloven, dat het voor haar stellig interessante plaatje voorstelt een „rijke haartooi" uit Nigeria, in Afrika. Een plaatje, dat tot vele specifiek-vrouwelijke overwegingen aanleiding kan geven en dat hindert niet, als vandaag maar déze overheerst: dat ook de dames hun hart en hun beurs wijd open zetten voor het werk van de Missie. AMSTERDAM, 20 Oct. Zoals te verwachten was bracht ook de laatste dag van een onbe langrijke beursweek geen bij zondere koersafwijkingen. Het zelfde kleurloze voorkomen, de zelfde geringe transacties en vrijwel verlaten hoeken waren DE ENGEL RAFAËL Patroon der reizigers Van de drie Aartsengelen, die in de H. Schrift met name wor den genoemd, is misschien Ra fael wel de minst bekende. Maar jullie zullen je uit de Bijbelse geschiedenis de reisge zel van de jonge Tobias toch zeker wel herinneren. En dan weten jullie ook nog wel, dat Rafaël, in Ninive aangekomen, daar de oude blinde Tobias ge nas. Het is een mooi verhaal en er wordt duidelijk in beschreven hoe goed de aartsengel voor zijn reisgezel zorgde. En dat was wel nodig ook, want een verre reis betekende vroeger dikwijls een ook vandaag de kenmerken. Het i berg van gevaarlijke avonturen, aftreden van Sir Stafford Cripps je ^ad rovers, wilde dieren, en de benoeming van Gaitskell slecht weer, tekort aan levens- werden voor kennisgeving aan- middelen, kortom er was heel genomen, maar op een wijziging wat moed voor nodig om een m de Engelse monetaire politiek, I - - die ook voor Nederland van di rect belang is, valt onder deze omstandigheden volgens de beurs in geen geval te rekenen. De voornaamste courante in dustriepapieren sloten vrij on veranderd, bij de minder cou rante soorten was een koers van 121 bieden tegen gisteren 115 voor Du Croo en Brauns wel de belangrijkste afwijking. Deze stijging houdt verband met de opdracht uit India voor de le vering van duizend goederenwa gons. De openingskoersen op de Scheepvaartmarkt waren vrij wel gelijk aan de slotnoteringen van gisteren. Ook hierna trad er zo goed als geen verandering in. Bij de cultures had Amsterdam Rubber een verlies van twee punten te verwerken. De Staatsfondsenmarkt was licht verdeeld. De dollarleningen liepen een kleinigheid achteruit. Ook het agio op de Amerikaanse sector verminderde tot ca. 2 ZONDAG 22 OCTOBER 1950 HILVERSUM I, 402 M: 8.00 NCRV; 9.30 KRO; 17.00 IKOR; 18.30 NCRV; 19.45—24.00 KRO. 8.00 Nieuws en weerber.; 8.15 gram.muz.; 8.30 morgenwijding; 9.15 orgelconcert; 9.30 nieuws en waterstanden; 9.45 gram.muz.; 9.55 Pontificale Hoogmis; 11.30 gram. muz.; 11.40 kamermuziek; 12.15 causerie over religieuze kunst; 12.30 gram.muz.; 12.35 lunchconcert; 12.52 reportage uit de huiskamers van de gewone man; 13.00 nieuws, weerber. en katholiek nieuws; 13.20 lunchconcert; 13.35 „Uit het boek der boeken"; 13.50 viool en piano; 14.12 klein koor; 14.30 Concertgeb.- orkest en solist; in de pauze (ca. 15.10): Vragen van deze tijd; 16.40 .Katholiek thuisfront overal"; 16.45 koorzang; 17.00 jeugddienst; 18.15 ziekendienst; 18.30 gram.muz.; 19.00 gemengd koor en solisten; 19.15 „Kent gij uw Bijbel?"; 19.30 nieuws sportuitslagen en weerber.; 19.45 actualiteiten; 19.52 boekbespre king: 20.05 de gewone man zegt er 't zijne van; 20.12 gevar. progr.; 22.45 Avondgebed en liturgische kalender; 23.00 nieuws; 23.1524.00 gram.muziek. HILVERSUM II, 298 M.: 8.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.30 IKOR; 12.00 AVRO: 17.00 VPRO; 17.30 VARA; 20.00—24.00 AVRO. 8.00 Nieuws; 8.18 gram.müz.; 8.30 voor de tuin: 8.40 voor militairen; 9.12 sportmededelingen; 9.15 ver zoekprogramma; 9.45 „Geestelijk leven", causerie; 10.00 „Geef het door", causerie: 10.05 voor de kin deren; 10.30 Remonstrantse kerk dienst; 12.00 politiekapel; 12.30 voor de eugd; 12.40 cowboyliedjes; 13.00 nieuws; 13.15 radio philh. orkest; 14.30 Musette-orkest; 15.00 „Even afrekenen heren"; 15.10 gram.muz.; 15.15 boekenhalfuur; 15.35 gram.; 15.50 filmpraatje; 16.05 dansorkest; 16.30 sportrevue; 17.00 Duitse vrijz. protestanten in Frankfurt bijeen; 17 20 muzikale causerie; 17.30 „Op 't Zuydlandt gestrand", hoorspel; 17.50 pianospel; 18.00 sport; 18.15 nieuws en sportuitslagen; 18.30 cabaret; 19.00 Radiolympus; 19.30 amusementsmuziek; 20.00 nieuws; 20.05 actualiteiten; 20.15 populair concert; 20.50 „Doorbraak", praatje; 20.55 „Paul Vlaanderen", hoorspel; 21.35 Metropole-orkest: 22.00 caba ret; 22.30 gitaarspel; 23.00 nieuws; 23.15—24.00 gram.muz. MAANDAG 23 OCTOBER HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 NCRV 7.00 Nieuws; 7.15 Gewijde mu ziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerbe richten; 8.10 Sportuitslagen; 8,20 Gramofoonmuziek; 9.15 Voor de zieken; 9.30 Waterstanden; 9.35 Luisterwedstrijd; 10.05 Gramo foonmuziek; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gramofoonmuziek; 11.20 Voordracht; 11.40 Pianorecital; 12.10 Gramofoonmuziek; 12.30 Mededelingen; 12.33 Promenade orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Or gelconcert; 14.00 Schoolradio: 14.35 Gramofoonmuziek; 15.30 Piano trio; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Vocaal ensemble; 17.00 Voor de kinderen; 17.15 Gramo foonmuziek; 17.30 Meisjeskoor: 18.00 Voor de kinderen; 18.15 Sportpraatje; 18.30 Gramofoon muziek; 19.00 Nieuws en weer berichten; 19.15 Engelse les; 19.30 Boekbespreking; 19.40 Ra diokrant; 20.00 Nieuws: 20.05 Kamerkoor en Kamer Sympho- nie Orkest; 20.50 „Boer Harde- veld", hoorspel; 21.40 Lichte muziek; 22.00 Omroeporkest; 22.30 „Op de orgelbank"; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Het Nieuws; 23.15 „Mandolinemu- ziek"; 23.4524.00 Gramofoon muziek. HILVERSUM II, 298 M. 7.00—24.00 AVRO 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gramo foonmuziek; 9.30 Metropole Or kest en solisten; 10.30 Voor de vrouw; 10.35 Gramofoonmuziek; 11.00 „Op de uitkijk"; 11.15 Or gelconcert; 12.00 Gramofoonmu ziek; 12.30 Mededelingen; 12.33 „In 't spionnetje"; 12.38 Dans muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Avro-allerlei; 13.20 Amusements muziek; 14.00 „Wat gaat er om in de wereld?", causerie; 14.20 Viool en piano; 14.50 Voordracht; harpspel; 15.05 Pianorecital; 15.30 Voor de vrouw; 16.30 Musi calender; 17.30 Voor de padvin ders; 17.45 Regeringsuitzending; 18.00 Nieuws: 18.15 Militair com mentaar: 18.30 Discogram.; 19.00 Clavecimbel-recital: 19.30 Muzi kale causerie: 19.45 Regerings uitzending: 20.00 Nieuws: 20.05 Avro-allerlei; 20.10 Radioscoop; 21.30 N.a.v. de dag van de Vere nigde Naties spreekt Z. E. de Minister President Dr. W. Drees; 21.45 Radioscoop: 22.45 Gramo foonmuziek; 23.00 Nieuws; 23.15 24.00 Gramofoonmuziek. lange reis te ondernemen. En nu wordt van Rafaël geschreven dat hij de jonge Tobias door al die moeilijkheden heen hielp. Geen wonder dat de Kerk deze hulpvaardige Aartsengel als pa troon der reizigers vereert. Er is een officieel Kerkelijk reisge- bed, waarin de Aartsengel Ra faël als beschermer van de rei ziger wordt aangeroepen. Er is trouwens nog een patroon voor de reizigers. Weten jullie wie dat is? SAROLEA, DE MI|NBOUWER Stichter van de Oranje-Nassau De ouderen onder de lezeres sen en lezers van onze jeugd krant zullen allemaal wel weten waar de steenkolen vandaan ko- i men. Uit de kolenmijnen, die we in Zuid-Limburg vinden. Er zijn i ook grote mijnen in België en j Misschien ben ik wel wat laat Duitsland en in de meeste andere :-c J-i!- concessie noemen ze dat, voor 'n heel groot gebied. Hij stichtte toen de Oranje Nassau en in hetzelfde jaar werd begonnen met de bouw van de eerste schacht, die te Heerlen, vlak bij het station. Natuurlijk waren er al een heleboel andere mijnen, maar die lagen weer verder weg. Deze Sarolea zag ook het belang van goede spoorwegen in daarvan immers kon men ge bruik maken bij 't vervoer van steenkolen en daarom deed hij erg z'n best om, met behulp van anderen, een spoorweg verbin ding tussen Sittard en Heerlen, met een lijn naar Herzogenrath, tot stand te brengen. Dat was de Zuider Spoorwegmaatschappij waarmede het Zuiden nu een goede spoorwegverbinding met het Noorden kreeg. Het duurde zes jaar, voordat uit de Oranje Nassau de eerste kolen kwamen. In totaal zijn er nu vier Oranje- Nassau-schachten, de laatste kwam in 1928 in gebruik. In Heerlen heeft men de grote mijnbouwer en spoorwegdirec teur geëerd door een straat, de Sarolea-straat, naar hem te noe men. VACANTIEBRIEF (II) De vorige week hebben jullie zeker allemaal de brief van ons vriendje Willem gelezen, die 'n bezoek aan Noordwijk had ge bracht? Nu, deze keer zullen we eens gaan zien, wat Annie de B. uit L. in de vacantie heeft ge daan. Annie schreef daarover 'n aardige brief en nu vind ik het leuke van dit geval, dat Annie zelf een groot gedeelte van haar reisgeld heeft gespaard. Dus daar gaan we dan. Beste Oom Ludo, zo'n rondvaartbootje hebben ge zeten. Drie dagen zijn we daar ge weest. Toen zijn we terug ge gaan over Alkmaar en met de bus over de Afsluitdijk weer naar huis gegaan. Het was enig! En nu, Oom Ludo, veel groe ten en tot ziens. Annie de B. Twee brieven deze week maar in de bus gevonden. Dat is niet bijster veel, nee, dat vindt oom Ludo oojc niet. Daarom doet hij nog eens langs deze weg een be roep op alle lezeressen en lezers van Onze Jeugdkrant om met hun wensen en verlangens aan te komen zetten. Schrijf maar gerust, van antwoord ben je verzekerd! En dan natuurlijk de verjaar dagen, die moeten we toch ook niet vergeten? Wie komt er over de brug? Er zijn natuurlijk altijd trouw klanten, een daarvan is onze Pietje de B. uit G. Die schrijft over zijn nieuwe klas en zijn nieuwe meester. En die vertelde ook, dat zijn Oom uit Indonesië terug is. Nou, Pietje, dan zal je de eerste dagen verhalen genoeg te horen krijgen denk ik! Mis schien hoor ik er nog wel eens iets van? Dag Piet! De vijf voor allen van Oom Ludo NEDERLANDS SCHIP BIJ JUTLAND GESTRAND landen van Europa, maar daar zullen we het deze keer niet over hebben. We praten alleen over onze Limburgse mijnen. En daarvan is geschreven, dat ze al eeuwen oud moeten zijn want rond 1100 schijnen in Limburg, in de omgeving van Rolduc, al steenkolen uit de grond te zijn gehaald. Dat ging natuurlijk heel eenvoudig, met houwelen en schoppen en de kuilen kon den niet bar diep zjjn geweest. Het is bekend, dat de Neder landse mijnen een van de beste, misschien wel de allerbest inge richte mijnen zijn. In Delft op de Technische Hoogeschool kan je zelfs studeren voor mijn-in genieur en in Heerlen, de Voor naamste mijn-plaats, is 'n school voor mijnwerkers, die alles le ren, wat men voor het werk onder de grond moet weten. De Nederlandse steenkool-mijnen zijn ook erg veilig. Grote onge lukken komen hier niet voor. Maar eigenlijk wilde ik jullie eens iets vertellen van mijnheer Sarolea. Dat was een heel han dige man, die jarenlang in Java bij de Spoorwegen had gewerkt en van het werk in en op de grond machtig veel verstand had. In 1893 wist hij, na zijn te rugkeer naar Holland, de be schikking te krijgen over de rechten voor mijn-ontginning, 'n Tijdens een zware storm is gisterennacht het Nederlandse motorschip „Jan Kreumer" uit Delfzijl gestrand in de Limfjord, die Jutland van het ten Noor den daarvan gelegen grote eiland Vendsyssel scheidt. De stranding geschiedde bii Lind- holm, een plaats ten Zuiden van het in de Limfjord gelegen eiland Mors. Vissersschepen trachtten uit te varen om de „Jan Kreumer" vlot te slepen, maar dit mislukte. Men zou bij hoog water opnieuw pogingen in het werk stellen. Het schip was met 300 ton kolen onderweg van Schotland naar de ten Noorden van Mors aan de Limfjord ge legen plaats Thisted. In een van de vele grachten huizen van het veel bezongen „schone Amsterdam" woont een verwoed verzamelaar en liefheb ber van waaiers „Het waaierkabinet", heeft dhr. Tal zijn kamertje met zijn kost bare schatten gedoopt en bij een bezoek aan dit kabinet wanen wij ons in een waar droomparadijs. Honderden historische, kostbare en minder kostbare, waaiers zijn hier te bewonderen en aan wel haast ieder exemplaar is een hi storie verbonden, romantische en droevige. De waaier, welke het trieste element vormt in deze kleurrijke en fantasierijke collectie is de waaier van de familie van Speyck met op de ene zijde een sombere tekening van een in de lucht- vliegend schip en op de andere zijde de vermelding van naam en datum van die gedenkwaardige dag, waarop van Speyck „liever de lucht inging dan zich over gaf". Van geheel andere aard is de met zilveren lovertjes bezette veren waaier, welke spreekt van een heldere sterrenhemel, ter overkoepeling van een met lam pions versierde tuin, waar zwie rig dansende paren elkaar zoete woorden toefluisteren over schoonheid, liefde en geluk Iedere waaier op zich stemt tot dromen en fantaseren en wij vragen ons af waarom de waaier toch helemaal uit de kleding is verdwenen, want het is juist de waaier, die aan het geheel van een avondtoilet een bijzonder as pect geeft. Wanneer we tegen woordig aan, de waaier denken, denken wij aan die goeie, oude tijd, toen men op een bal alleen verscheen in een onberispelijk chaquet en in een tot in de punt jes verzorgde avondtoilet, waar bij de gracieuze waaier onontbeer lijk was. De waaier, symbool van fijne vrouwelijke trots en waardigheid in vroeger tijden, heeft bij de he dendaagse jeugd geen levensvat baarheid meer. Tegenwoordig vraagt men liever de zakdoek van de partner te leen om zich wat koelte toe te wuiven. Doch het is een raadsel, waar de veelal, kostbare waaiers van onze voorouders zijn gebleven. Hebben zij ze angstvallig weg geborgen, met de daaraan ver bonden herinneringen, om ze te gen eventuele aanvallen van de zakelijke, nuchtere jonge vrouw van deze twintigste eeuw te be schermen of hebben zij het kost baar souvenir wellicht geschon ken aan een liefhebber en ver zamelaar, zoals wij er een ont moetten in Amsterdam? Hier zijn waaiers, welke visoenen oproepen van rijke edellieden en vorstin nen en wij zijn er van overtuigd, dat de waaier met de kunstzinni ge voorstelling van 'n Frans hofbal aan Maria Antoinette heeft toe behoord! Bij ieder exemplaar stil te staan is welhaast ondoenlijk, dan mag men wel een week vacantie nemen, doch het is zo verleide lijk om een entourage te weven achter al deze voorwerken van kunstnijverheid. Een boeiend én aanlokkelijk spel, dat iedere aan dachtige bezoeker tot spelen noodt. Wanneer deze waaiers konden spreken, wat zou het een hels spectakel worden in dit rustige kabinetje en woorden van na ijver zouden zeker niet van de lucht zijn. Het is dan ook moeilijk te schatten welke waaier vroeger het meeste succes heeft gehad of lie ver gezegd, welke draagster van welke waaier. Welke waaier zal de meeste, opwindende avonturen hebben meegemaakt? met mijn brief over de vacantie, maar ik wist eerlijk niet, hoe ik U alles netjes zou kunnen schrijven. U moet weten, dat we pas laat op vacantie zijn gegaan. Ik moest eerst wat sparen en al les was natuurlijk niet direct ge regeld. Maar Vader en Moeder hebben er wat bij gedaan (bij die spaarpot) en toen kon ik fijn gaan. Dat was eind Augustus. Met mijn tante, die onderwij zeres is én twee vriendinnetjes ben ik met de trein naar Am sterdam gegaan. Daar zouden we logeren. Het. was een lange, maar leuke treinreis. Die had den we alle drie zelf gespaard! En in Amsterdam hebben we natuurlijk Artis gezien. Ook zijn we naar een groot Museum ge gaan waar tante ons van moois schilderijen vertelde. In Artis zagen we dieren, die wij alleen maar kenden van de schoolpla ten en wat een mooie vissen hebben ze daar. We hebben ook het beroemde Concertgebouw gezien, op een middag dat er geen muziek was, en nog meer grote gebouwen. Oom Ludo, wai hebben ze daar in Amsterdam een aardige trams. Ik vind dat wel handig dat die trams alle maal brievenbussen achterop hebben. En wat een boten varen Ifldcrdaadï "gd?e°ukd whea hebbenatherdgoed Er gaat niets boven 'npijp goede tabak kunnen zien omdat we ook in Doch de waaiers zullen nu een maal nooit kunnen verhalen over die oude tijd, hun tijd; zij zijn slechts stille getuigen van een elégance en een rijkdom, die niet meer van deze tijd zijn, van ver gane glorie zouden zij het eigen lijk moeten noemen, helaas! JEANNE DE VOEDING VAN DE WERKENDE VROUW Met het bovenstaande bedoe len we de voeding van die vrou wen, die naast hun werk zelf hun maaltijden verzorgen. Voor velen zal dat een zware opgave zijn, omdat veelal hun werk de volle aandacht en werkkracht vraagt. Vaak zullen zij dan in de verleiding komen om de war me maaltijd te vervangen door brood, een opgewarmd restje, pap of een vluchtige maaltijd in een of ander cafetaria. Hoe verklaarbaar dit ook is, het is toch ten sterkste af te ra den; voor een doelmatige voe ding is het zeker nodig, dat men dagelijks een maaltijd krijgt van verse aardappelen en groente met vlees, vis of ander eiwitrijk ge recht, waarin dan nog geregeld afwisseling wordt gebracht. Het is echter heel goed mo gelijk maaltijden samen te stel len, die weinig tijd vragen, ech ter voldoen aan alle andere eisen. Zo kunnen we verschillen de groentes rauw eten b.v krop sla, andijvie, brussels lof, spina zie, tomaten, komkommer, kool, wortelen enz Aardappelen kun nen voor 2 dagen geschild en gekookt worden, wanneer we ze de 2de dag opbakken, stoven of verwerken tot purée. Ook soep, vlees-en-jus en nagerechten kun nen voor een paar dagen bereid worden. Een paar voorbeelden van me nu's volgen hieronder: 1. Gehakt, rijst met tomaten en kaas, kopje koffie. 2. Gehakt, spruitjes, aard appelen, chocoladevla. Hierbij wordt het gehakt in de jus opgewarmd. De vla voor 2 dagen gekookt. 3. Stamppot van savoyekool met rookworst, rest chocoladevla. 4. Ei, stamppot van rauwe groente (spinazie of andijvie), vla met verse vruchten). 5. Gebakken vis, kropsla, aardappelen, griesmeelpap. Voor deze maaltijd kan men de vis gebakken kopen en ze warmen op de pan met aard appelen. 6. Aardappelsla, kropsla en garnalen, havermoutpap Voor de aardappelsla snijden we overgebleven koude aardap pel in plakken. De garnalen mengen we met de slasaus door de kropsla. Tot slot nog enkele recep ten voor één persoons porties. Stoofpot van komkommer, ui, aardappelen en knak worst 250 Gr. aardappelen, 1 kleine komkommer, ui, knakworst, zout, peper, kerry, boter, fijngehakte peterselie. Schil en was de aardappelen, snijd ze in stukjes en breng ze aan de kook met 'n klein beetje water en wat zout. snijd de ge schilde komkommer in stukjes, verwijder het zaad en voeg deze met de gesnipperde ui aan de aardappelen toe, evenals de knakworst. Laat alles samen pl. m. 10 min. koken tot het gaar, maar niet te zacht is. Neem de worst uit de pan en maak de stoofschotel op smaak af met zout, peper, kerry, peterselie en voeg wat boter of margarine toe. zo waren de woorden van redacteur Sterk. „Als het eens een keertje niet „wil',' ontvlucht ik het redactiebureau; ik stop'n pijp geurige tabak x en loop een blokje om. Alles lijkt mij dan gemakkelijker, ik kan m'n hoofd er beter bij houden en de copy vloeit uit de pen'.' FEUILLETON Een oorspronkelijk verhaal uit het boerenleven 44. Ze had erop ge staan, dat Marie haar plaatsver vangster zou zijn bij haar man, zolang zij wegbleef in Wanre om haar familie het nieuws per tele foon mee te delen. Daar zat Marie nu op een stoel naast het bed en ze wist niet hoelang ze daar al gezeten had. Ze wist dat het zo goed was en ze zou zo dagen daar hebben kunnen zitten. Haar ogen rustten op zijn gelaat en ze had een paar maal een zenuwachtig trekken van zijn ene mondhoek gezien. Even later had hij zijn ogen op geslagen, maar ze waren weer toegevallen. Toch trok er iets van een glimlach om zijn mond. Marie was gejaagd en bang dat hij zou gaan praten. Ze zat zo in volle spanning, dat ze haar hart hoorde bonzen. Hij sprak echter niet maar tastte met zijn hand in de lucht. Marie had die hand gegrepen. Ze was koud ge weest maar ze voelde een lichte druk in de hare. En weer had van Buchem een beetje geglimlacht. Zo had ze daar stil gezeten en ze was bang dat ze bekeken zou wor den. Ze zag om naar buiten door het raam. Er was niemand, maar er stond nu een gesloten auto bij de ingang van de dam naar de Peppelhoeve. Wie zou dat zijn? Weer politie zoals vanmorgen? Nee, dat zou wel niet! Ze zag weer om. Daar liep vader met de veld wachter en diezelfde burger van vanmorgen. Ze zag vader nog precies in de auto stappen ge volgd door de veldwachter. Vader was wel op z'n Zondags maar droeg geen pet. Wat moest dat allemaal? Daar gingen ze. Zij hoorde de auto even later aan haar voorbij komen. Zo zat ze toen van Buchem's vrouw zacht kwam binnensluipen. Zij zag Ma rie Raoul's hand vasthouden. „Wat is dat?" had zij gevraagd. „Hij heeft gelachen tegen mij!" En Marie voelde met dat ..Hij" te zeggen niet eens dat Miep die gemeenzame toon niets beviel. „Oh", zei van Buchem's vrouw en ze beduidde Marie dat zij wou zitten op de plaats waar Marie had plaats genomen. Toen stond Marie op, liet de hand los en liep zeer langzaam haar gang naar de Peppelhoeve. Wat zou er met vader ziin? Ze hadden de Reuver gehaald en naar de stad gebracht. De offi cier van Justitie had alle reden gehad tot het vermoeden dat de Reuver er meer van wist dan hij had losgelaten. Van Buchem, die mogelijk meer licht had kunnen brengen in het geval,' was nog niet verhoord kunnen worden. Wel was hii tegen de avond bij kennis geweest, maar nog steeds niet van lange duur. De dokter het een officiële verkla ring afgelegd dat aan van Buchem een zware slag met een of ander voorwerp moest zijn toegebracht. 'Waar van Buchem die avond ge weest was tot een half uur voor de aanslag was bekend. Voor dat half uur vanaf zijn vertrek van de boerderij tot de aanslag waren geen andere aanwijzingen, als dat de Reuver van Buchem bij de keel had gegrepen. Als zeer bezwaren de omstandigheid kwam daarbij dat de Reuver van dat zelfde half uur geen voldoende verklaring wilde geven van zijn niet thuis zijn. Mocht het daarom zijn, meende de officier, dat er van een valse verdenking sprake was, wat hij niet geloofde, dan zou de Reu ver zelf wel zo verstandig zijn om in voorlopige hechtenis te gaan praten. Tien minuten na aan komst had de officier de Reuver reeds bij zich laten roepen. Maar met een volmaakte onverschillig heid, die de officier reeds bij eer ste onderzoek geïrriteerd had, had de Reuver gezwegen. Men had hem weer terug gevoerd. Tegen de avond was de burgerrecher cheur de Reuver op komen zoe ken. Deze had rustig met hem ge praat, zodat de Reuver hem een paar maal had aangezien. „Reu ver nu moet je eens even heel verstandig zijn. Je meent mis schien dat wij er zijn om je te belasten en de bewijzen zo zwaar mogelijk voor je te maken. En dat is niet waar, integendeel! Wij zoeken eerder duidelijke overtui gende bewijzen dat je het niet gedaan hebt. Maar je moet praten en ons de overtuiging geven dat het niet zo is. Door te zwijgen be last je je zelf en dat niet alleen: maar ook je gezin". Zo had de rechercheur op vertrouwelijke toon met de Reuver gesproken. Hij had het met overtuiging en zachte drang gedaan. De Reuver had lang gezwegen en dacht blijk baar na. „Ik heb het niet gedaan", had hij gezegd. „Dat kan voor anderen nog zo'n leugen schijnen, maar het is voor mij zelf vol doende rechtvaardiging. Van an dere mensen heb ik geen recht vaardiging nodig". „Heeft de Heer niet gezegd: Uw neen, zij neen? Uw ja, eèn ja? Maar waar de Heer niet meer er kend wordt, daar is het vertrou wen onder de mensen verdwenen en zoekt men het in verkeerde dingen en wil men bewijzen. Wan neer u mijnheer iets beloofd hebt, doet u het dan ook?" Het was een wedervraag. „Eh jaals de.. „Zie, u hebt een contract nodig dat u bindt", was de Reuver hem in de rede gevallen. „En liefst zwart op wit. Ik niet! Zeg dat die mijnheer van de rechtbank". Het waren zijn laatste woorden ge weest. Hij sprak die volgende dag niet en ook de daarop volgende dagen niet meer. In het bijzijn van de dokter was daags daarna van Buchem twee maal zeer kort verhoord tijdens de korte ogenblikken, dat hij even zijn ogen had geopend en hij bij kennis was geweest. De officier was echter niet meer te weten gekomen: als dat van Bu chem onverhoeds van achteren was aangevallen, kort nadat hij de boerderij had verlaten. Toen men de naam van Reuver sug gereerde had van Buchem met beide handen afwerende bewe gingen gemaakt en zacht gefluis terd: „Marie.... Marie?" Wordt vervolgd De lawine van 30 d van de trouwe sup| lucht boven „Bazel in ons stopperende U Wat blijft er op zo' delde poorten" en m worden de voorhoe AlsWie zal nul morgen weer eei hebben de ongenadig dat de heren verdedi De tijd zal moeten Ie Een Niemand in Groninge; hard op te zeggen, maa: kend dat velen er een op na houden dat Ve eindelijk eens zelf zal Men herinnert zich dan de 31 nederlaag, wel veen het vorig seizoen ir tegen groen-wit leed. T de Velocitanen echter r trouwen en dit is than Misschien kan de opna oudgedienden Ruben en elftal het haast onmog nende toch mogelijk mi dat een overwinning op tijd slagvaardige Frieze sprek van de dag zal wi zo vast als een Jnjis. Be Quick is misschien wel de grootste verrass Noorden. Het wordt een lijk seizoen, voorspelde ners. En nu na 5 wedstrij aan de kop Als deze last niet te de nog jeugdige schoudi Groningers drukt, kan hi gezellig en vooral spa gaan. We verwachten w< ten. De vraag is alleen m meesten op hun naam zu ven. Roosenburg of het gehemde quintet. En is moeilijk te beantwoori ken we onwillekeurig in de richting van de G.V.A.V., met de rugg 4 doelpunten in de Wati is aan zijn supporters vei tegen Zwartemeer wat cijfers op het scoringstx veren. Leeuwarden verstaat, Keesje van der Ley, 1 van doelpunten ook al Voor Go Ahead wordt h ducht oppassen in de Fri stad, Achilles mag achter het op iets meer dan een ned pen. nu Frisia de gast is. HSC en Zwolse Boys van verlangen om hun I tal wat op voeren. De slag meer zal daarom fel zijn van de buit lijkt een a< lossing. Leidend trio In B kan Enschede nog drukkertje verdragen, daa te concurrenten N.E.C. twee punten bij de club ui tielcentrum achterop zijn drie wordt het morgen e kijken en dagen tellen. Zo zal een flink bezet Stadion wel met spannin verrichtingen van Ajax op ne tapijt zitten te turen xieden hebben nog wat go ken na de debacle tegen E Boys. Daarmede willen geenszins beweren dat N kansen zou hebben. Wat van een gelijk spel Ensc in Almelo ook wel alle aanspreken om Heracles te houden. We hebben vermoeden dat Van der TRAGISCHE DOC VAN 14-jARIGE jOI De 14-jarige J. G. uit d< straat te Koog aan de Z Donderdagavond op de enige gymnastiekoefenin de ringen. Hierbij is hij verklaarbare wijze verst raakt in de riemen van zak, die aan de zoldering Toen zijn ouders bov< men zagen zij tot hun gro de jongen ontzield in de van deze rugzak hangen Zielzorg en emigrs Op Maandag 20 Noven in het retraitehuis „Lo; Vught een priester-S' worden gehouden over derwerp: Zielzorg en ei Mgr. W. Mutsaerts, bissc 's Hertogenbosch, zal de kingen bijwonen. Inleid len zijn: Mgr. dr. A. I bisschop-coadjutor van mond en prof. dr. J. E. d commissaris der Koningi provincie Noord-Brabant EERSTE KLASSE A Zwolse BoysHSC GVAVZwartemeer SneekBe Quick AchillesFrisia VelocitasHeerenveen LeeuwardenGo Ahead Sc! EERSTE KLASSE B Ve GooiHengelo Ensch. Boys—Wagen. NEC—Ajax Vitesse—DWS HeraclesEnschede AGOVV—DOS EERSTE KLASSE C ADO—VSV RCH—SVV Blauw Wit—EDO Hermes DWS—DWV De Volew.—HBS EERSTE KLASSE D de BaronieFeyenoord LongaTSC XerxesNO AD EmmaBW Willem IISparta RBC—NAC EERSTE KLASSE E Spc], EmmaMVV Eindh.Chevremont VVVBrabantia Bleyerh.Maurits PS Sit 9t( TC de HB W ZF He Zei Kn All Ho GV Wi Ve: De Za Riv De Vit Bei DC AP

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 4