Nieuw Minister Mansholt is tevreden Drie doden te Katwijk-Zee en twee te Renkum Bekroning van Maria's Heerlijkheid De C.D.U. stelt vertrouwen in kanselier Adenauer Na Laogson ook Loc Binh ANDSCHE HBORC MIJ jaar assurantie- ing garanderen skundige service voor paarden sveemarkten: 'OMOBIELEN EDITIES VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDERSCHAGEN NHD „Praag" was bij Truman in de leer Rusland begint niet met de atoomboni No Schuman-plan ook Schumars-leger? Jongen te Coevorden kwam tussen brug Na de Benei ux-conferentie Vaststelling minimum-prijzen geschiedt voortaan in overleg Mijnexplosie trof spelende jeugd Scheepsberichten Pontecorvo ging via Zweden naar Rusland Drievoudige moord door Noorse zeeman Nieuw dogma sluitstuk van heed like krina van waarheden Evangelischen toch voor herbewapening Kroniek en Kritiek m Directie Mr. C. P. EECEN Gz. [EN f 2.000.000.— a f 1.000.000.— MAAR NTE IN NOORDHOLL. 15 OCTOBER 1950 OV. 1950 (jong vee) NOV. 1950 (runderen) en MINOR thans direct verse kleuren. MORRIS te voorraad leverbaar, in onze showroom Alkmaar. Telef. 4382 ER voor NOORDHOLL. iFITEERT nu van onze ALLE VERFPRIJZEN verven alle kleuren DS 1902 res voor de gezinswas ilefoon 4192 HOORN funest voor uw piano! Jt uw piano droog en el van aanslag met PIANO-VERWARMER pl. geplaatst voor 9.50 Langestraat 69 Abonnementsprijs f4.65 per kwartaal, f 1.55 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct-, resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank Noordhollands Dacrblad het feit B Builen God is 'l nergen. veilig. (Vondel A v v S v H van heden Pagina 3 Maandag 23 October 1950 46e Jaargang No. 11999 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59. teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lijnen). K 2200: DEN HELDER. Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2241 VERKLARING VAN MALIK Jakob Malik, de Sovjet-afge vaardigde bij de Ver. Naties, heeft Zaterdagavond in het gebouw van de Sovjet-delegatie een reeks vra gen beantwoord, die hem door een groep van het „vredescomité der vrouwen van Chelsea" waren ge steld. Malik zcide, dat de Sovjet regering voorstander is van een algemene ontwapening en de Sov jet-Unie verbindt zich er toe niet als eerste natie gebruik te maken van de atoombom. Naar welingelichte kringen te Parijs meedelen, zal de Franse pre mier Dinsdagmiddag in de natio nale vergadering bij het debat over de Duitse herbewapening een nieuw voorstel naar voren bren gen, dat in politieke kringen het „Schuman-Ieger" wordt genoemd. Volgens dit plan zou Frankrijk bereid zijn de herbewapening van Duitsland goed te keuren, mits: 1. de Duitse gewapende strijd krachten een integraal deel wor den van een Europees leger met een Europese generale staf; 2. de politieke Europese Unie 'n feit wordt, zodat het „Europese" leger zal passen in een waarlijk Europese politieke structuur. Zaterdagmorgen geraakte de zesjarige Jacob Drent, enig zoon tje van de weduwe J. Drent- Grooten te Coevorden tussen de electrische klapbrug aan de Krimweg aldaar. Het jongetje werd dermate verminkt, dat de dood onmiddellijk intrad. Een tra gische bijzonderheid is, dat de va der van Jacob tijdens de bezet ting bij een bombardement op de aardappelmeelfabriek te Coevor den om het leven kwam. Zaterdag hebben de Benelux-Iandbouwbesprekïngen nog d gehele dag geduurd. Minister Mansholt heeft Zondag na afloop van de conferentie uitdrukking gegeven aan zijn tevredenheid over het verloop van de onderhandelingen. De minister ver klaarde, dat het Nederlandse voorstel om -en einde te maken aan de eenzijdige vaststelling (door België) van minimumprijzen, door de conferentie is aanvaard. Wanneer een minimumprijs moet worden vastgesteld, dan zal dat voortaan in overleg geschieden. Dit overleg zal in de eerste plaats geschieden in de commis sie voor landbouw, visserij en voedselvoorziening van de raad der Economische Unie. waarin landbquwtechnici der drie lan den zitting hebben. Mocht men in deze commissie niet tot over eenstemming kunnen komen, dan zal men zijn toevlucht ne men tot de raad van ministers der Benelux-landen. Indien men ook op deze wijze niet tot over eenstemming kómt dan zal de vaststelling der minimumprijzen worden onderworpen aan het oordeel van een arbitragecom missie, die vanzelfsprekend re kening zal houden met het doel van de economische unie. Een en ander betekent, aldus minis ter Mansholt, dat op grond van het nieuwe protocol een impor terend land niet langer een mi nimumprijs kan vaststellen, die niet redelijk is of die een econo misch verantwoorde productie niet in de hand werkt Naar de minister opmerkte, betekent deze nieuwe regeling een be langrijke vooruitgang. Een tweede punt van beteke nis in het nieuwe protocol is, dat de lijst van landbouwproduc ten, waarop nu ook de zuivel producten komen, slechts gewij- De jongste wereldoorlog heeft dit week-end weer een droeve nasleep gehad met de explosie van mijnen, waardoor vijf kin deren het leven verloren. Te Katwijk aan Zee waren Zater dag enkele kinderen op het strand aan het spelen. Een van hen trapte op een landmijn met als gevolg, dat drie kinderen werden gedood. Zondagmiddag werden twee jongens te Ren kum gedood, toen zij een ge vonden mijn aan het onderzoe ken waren. Het ongeluk te Katwijk aan Zee gebeurde Zaterdagmiddag onge veer half zes op het strand ter hoogte van de oude kerk. Een van de kinderen had het ongeluk te trappen op een landmijn, die waarschijnlijk door de werking van de zee aan de oppervlakte is gekomen. Twee kinderen waren op slag dood, terwijl een derde kind zwaar gewond naar het zie kenhuis in Leiden werd vervoerd, waar het later overleed. Te Renkum vonden Zondag middag enkele jongens tussen 14 en 16 jaar aan de voet van de Noordberg bij de Heelsumseweg een onbekend voorwerp, dat naar later bleek, een mijn moet zijn JONGE VROUW NA DOLKSTEEK OVERLEDEN Zaterdagavond is in een hofje in de van der Duynstraat te Den Haag de 22-jarige vrouw A. de W. door de 25-jarige man C. V„ met wie zij woonde, tijdens een woordenwisseling met een dolk in de hartstreek gestoken. Het slacht offer werd naar het ziekenhuis overgebracht, waar zij is over leden. Grote Beer, Djakarta-Amster dam, 20 October voor Port Said. New Australië (rep.), Dja karta-Rotterdam, passeerde 21 October Malta. Kertosono, Djakarta-Amster dam, 21 October van Port Said. dam, 20 October 500 mijl Z.O. Dondrahead. Atlantis. Djakarta-Amsterdam 20 October 950 mijl O.Z.O. Guardafui. geweest. De jongens gingen het voorwerp nader onderzoeken. Zij hebben waarschijnlijk aan een uit treksel daarvan gepeuterd, waar door een hevige ontploffing volg de. De gevolgen waren ontzettend. Een der jongens, de 15-jarige G. Syp, was op slag dood. Een twee de, van der Lee genaamd, werd stervende naar een der ziekenhui zen te Arnhem overgebracht. Hij overleed spoedig. Twee andere jongens werden ernstig gewond doch zij zijn buiten levensgevaar. De gewonden zijn de jongens Wegenberg en Eibergen, en zijn, evenals de doden, afkomstig uit Renkum. zigd kan worden in onderling overleg en na wederzijdse goed keuring. Hierbij geldt dezelfde procedure bij geschillen als voor de vaststelling der minimum prijzen is geschetst. De heffingen Het derde punt dat in Luxem burg is besproken, is dat der heffingen. Het was voor Neder land onaanvaardbaar, dat het bedrag, dat de heffingen op de Nederlandse uitvoer naar België opbracht, geheel dit land ten goede kwamen. Dit probleem, aldus de minister, vormde tij dens de onderhandelingen een der moeilijkste punten, doch uiteindelijk werd een oplossing gevonden, die beide partijen be vredigde. In tegenstelling met hetgeen tot nu toe het geval was, zal op grond van het te Luxemburg opgestelde protocol het verschil tussen de Neder landse exportprijs en de Belgi sche minimumprijs (de zgn heffingen dus) in de toekomst door Nederland worden gehe ven. Deze heffingen zullen dus voortaan niet meer uitsluitend aan België ten goede komen doch zullen iedere trimester op basis van 50-50 worden verdeeld tussen Nederland en België. Omtrent het gebruik van deze heffingen zijn richtlijnen gege ven en ieder land kan deze aan wenden op de wijze, die het het beste acht. Wat Nederland be treft zullen deze gelden worden gestort in het Egalisatiefonds, ook aan Belgische zijde, aldus minister Mansholt, blijkt het streven te bestaan over te gaan tot de oprichting van een land- bouwegalisatiefonds. Wat de duur van het nieuwe protocol betreft, dat op 1 Janu ari 1951 van kracht wordt, is nog niets bepaald. DE GEHUWDE AMBTENARES De ministerraad heeft besloten, in afwachting van het rapprt van de commissie ter bestudering van het vraagstuk van de huwende en gehuwle ambtenares in rijksdienst de voorgenomen maatregel tot ontslag van de betrokken arbeids krachten nogmaals op te schorten en wel voor de duur van 3 maan den. Tenzij een nader advies der commissie te zijner tijd aanleiding zou geven tot een andere beslis sing kan het gehuwde vrouwe lijke personeel derhalve tot 1 April 1951 in dienst worden ge houden. De Italiaanse politie heeft Za terdag officieel medegedeeld, dat de Brits-genaturaliseerde atoom geleerde van Italiaanse afkomst op twee September met zijn vrouw en drie kinderen uit Rome naar Stockholm is gevlogen. Pontecorvo was in Juli uit Londen voor een vacantie naar het Europese vaste land gegaan. Volgens nadere berichten is Pontecorvo van Zweden naar Helsinki gevlogen en vandaar, eveneens per vliegtuig naar Mos kou vertrokken. Men neemt aan, dat zijn vrouw en kinderen met hem zijn meegegaan. Het Finse departement van binnenlandse zaken heeft Zaterdagavond ver klaard, dat niemand onder de naam Pontecorvo het land over zee, land of door de lucht heeft verlaten. Het is evenwel moge lijk, dat de geleerde onder een valse naam uit Finland vertrok ken is. Te Vikna in Noorwegen is Vrij dag een 28-jarige kapitein gear resteerd, Jon Saltnes geheten, die bekende, na vorige week Zondag aan boord van het vrachtschip „Hellevik" uit Trondheim ver trokken te zijn, op zee de drie le den van de bemanning met een bijl te hebben vermoord. De lij- In de spoorbrqg bij Nijmegen, die tot nu toe met enkel spoor bereden werd, is Zondag een nieuwe overspanning geplaatst, waardoor deze brug met dubbel spoor berijdbaar is geworden. Het middelste deel van de brug werd naar buiten verschoven, zodat het nieuwe gedeelte op zijn plaats kon worden gerold. Links op de foto het naar buitengerolde deel der brug (met boog) dat binnenkort in de omgeving van Schalkwijk zal worden gebruikt Daarachter het nieuw geplaatste deel. ONZE H. VADER DE PAUS zal op 1 November, als wij het grote feest van Allerheiligen vieren, de waarheid dat Maria met ziel en lichaam ten hemel werd opgenomen, ais dogma aan de wereld voorhouden, zo schreven de gezamenlijke Bisschoppen in hun gisteren afgekondigde Herderlijke brief, die als volgt luidt: Wij weten. Dierbare Gelovigen, dat een uitspraak, welke op deze wijze door het zichtbare Hoofd der Christenheid of door ken had hij overboord geworpen j een algemene Concilie wordt gedaan, onfeilbaar waar is. En en het schip bij Geitholmen laten a„een 6daar0m reeds gaan wij met geloof en met een gevoel van eerbiedige vreugde deze dag tegemoet. Onze Goddelijke Zaligmaker, voor Wien Maria eenmaal als een trouwe Moeder heeft gezorgd, zorgt op ziiri beurt ook voor de glorie van Zijn Moeder zinken, waarna hij in een roeiboot naar de wal was gegaan. Het mo tief van deze drievoudige moord zou geweest zijn zich meester te maken van een aanzienlijke som gelds, die de slachtoffers, naar hem ter ore was gekomen, mee aan boord hadden genomen. Zaterdag is Prinses Anna, Elizabeth, Alice, Louise, dochter van Prinses Elizabeth en de Hertog van Edinburgh in de kapel van Buckingham Palace te Londen door de Aartsbisschop van York gedoopt. Op de foto (zittend van links naar rechts) Koningin Mary, Prinses Elizabeth met Prinses Anne op haar schoot, de Koningin met de kleine prins Charles. Staande de Koning en de Hertog van Edinburgh. DE TRANSEN ONTRUIMEN Na Zaterdag Langson, de zesde vesting aan de Chinese grens in een maand tijds te hebben ont ruimd, hebben de Fransen Zondag ook de zevende grenspost in het noorden van Indo-China, n.l. Loc Binh, verlaten. Loc Binh ligt ongeveer 20 kilo meter ten zuid-oosten van Long san. De ontruiming geschiedt in het kader van het plan om alle Franse strijdkrachten samen te trekken in de vlakte rondom Hanoi. Generaal Juin en minister Le- tourneau, die een driedaags be zoek aan Tonkin hebben gebracht, zijn te Saigon teruggekeerd. Ge neraal Juin verklaarde, dat de Fransen zich nu niet verder meer zullen terugtrekken. De generaal zeide vertrouwen te hebben in de militaire situatie. Minister Le- tourneau betoogde: „Frankrijk zal deze Tonkin-delta beslist in han den houden. Door Zijn H. Geest die het leer gezag van de H. Kerk leidt, heeft Hij in 431 op het onvergetelijke Concilie van Ephese als dogma de fundamentele waarheid doen ver kondigen, dat Maria waarlijk de Moeder van God is. In 553 op de vijfde Algemene Kerkvergadering (de tweede van' Constantinopel) leerde de H. Kerk aan de wereld, dat Jezus geboren is uit Maria, als Maagd, en op het Concilie van Lateranen in 649 verkondigde zij dat deze Maagdelijkheid ook later nooit is geschonken. In 1854 ver klaarde de Plaatsbekleder van Christus op aarde. Paus Pius IX, plechtig de waarheid tot dogma, dat Maria onbevlekt is ontvan gen. En nu gaat de thans rege rende Plaatsbekleder van Chris tus, door denzelfden H. Geest ge leid, aan heel de wereld als dogma leren, dat O. L. Vrouw met ziel en lichaam ten hemel is opgeno men. Wat een heerlijke kring van waarheden: Onbevlekt ontvangen, Moeder van God door de over schaduwing van den H. Geest, altijd Maagd, en eindelijk onge schonden naar ziel en lichaam in de hemel c -^men! „Ecce Mater tua Ziet, Dierbare Gelovigen, dat is Uw Moeder!" Ons hart, dat Maria kinderlijk bemint, moet wel vol vreugde zijn. Het is alsof wij voelen, dat de voorspelling van Maria zelf. dat „alle geslachten Haar zouden za- Het Zondagavond gesloten Congres der Christelijk Demo cratische Unie, de voornaamste regeringspartij in W.-Duitsland, heeft zijn vertrouwen uitgespro ken in de kanselier Dr. Ade nauer, door hem, vrijwel zonder oppositie, toi voorzitter te kie zen. Tot nu toe was Adenauer voorlopig voorzitter. De Evangelische leden van de partij hebben in een gemeen schappelijke verklaring met ai- gemene stemmen afstand geno men van het door Ds Niemoller geuite standpunt, dat herbewape ning verwerpelijk zou zijn. Ook over de overige hoofd punten van de door de kanselier gevolgde politiek heeft het Con gres zijn vertrouwen uitgespro ken. Een byzondere plaats nam in de besprekingen het probleem van de van Duitsland afgesne den Oostelijke provincies in. Minister Kaiser noemde aan het slot van het congres als doel der partijpolitiek de terugwin ning van de landen ten Oosten van Oder en Neisse. Kaiser zeide: „In de vrije we reld groeit de overtuiging, dat Duitsland geen bedreiging voor de vrijheid meer betekent Duitsland is thans een beslissen de factor voor de redding van ae Europese vrijheid." Kaiser con stateerde daaruit, dat nu ook het inzicht veld moet winnen, dat het zelfbeschikkingsrecht dei- volken ook op geheel Duitsland toegepast moet worden. Dit be tekent, zo zei Kaiser, dat Oost en West-Pruisen, Silezië, en Pommeren aan Duitsland moe ten worden teruggegeven. Een definitieve verdeeldheid van Duitsland zou volgens Kaiser moeten uitlopen op een verdere opmars van het communisme Kaiser voerde het voornemen aan om Oostduitse uren in de scholen in te voeren om de kin deren op te voeden „in gedachte aan de afgescheiden gebieden". ng prijzen", wederom op indruk wekkende wijze in vervulling gaat. Hemel en aarde zullen jube len, omdat „Hij die machtig is, grote dingen aan Maria heeft ge daan". Nu weet U wel. Dierbare Gelo vigen, dat een dogma-verklaring ons geen nieuwe waarheid komt leren. Het is enkel de laatste en hoogste bevestiging van een waar heid, zo dat hij die deze waarheid zou durven ontkennen of betwij felen, ontrouw wordt aan zijn hei lig geloof. Door een dogma-ver klaring wordt ons namelijk op on feilbare wijze bevestigd, dat een waarheid werkelijk door God ge openbaard is en in de H. Schrift of Goddelijke Overlevering ligt opgesloten. Geen nieuwe waarheid dus, maar wel een nieuwe en allerhoogste zekerheid omtrent een waarheid. Laat ons nu uit het diepste van ons hart God danken, dat Hij in Zijn oneindige wijsheid en goedheid zulke „grote dingen aan Maria heeft gedaan". Laat ons tevens onze dank uitjubelen, dat Hij ons door Zijn openbaring en door het Leergezag van Zijn Plaatsbekleder algehele zekerheid over deze verheven waarheid, welke in zekere zin de bekroning van Maria's heerlijkheid is. heeft gegeven. Een kind der H. Kerk leeft vooral op zulke ogenblikken mee met die H. Kerk en verheer lijkt God om wat Hij ons in en door Zijn H. Kerk wil geven. Maar de H. Geest, de Bruidegom van Maria, laat ons deze waar heid niet zonder reden voorhou den. Juist nu. nu het leven der zielen zo in gevaar is, nu de we reld steeds dieper dreigt te ver zinken in materialisme, zinnelijk heid en lichaamscultuur, wijst Hij ons op de schoonheid van Zijn verheerlijkte Bruid, wier maagde lijk lichaam samen met de ziel in de Hemel werd opgenomen. Het is alsof de hemel tot ons zegt: „Ziet naar uwe Moeder". Een golf van nieuwe liefde en vertrouwen moet door onze harten slaan. We moeten opzien naar de hemel, waar onze Moeder zetelt in zulk een stralende verheerlijking, dat wij met den H. Paulus moeten zeggen, dat „geen oog heeft gezien en geen oor heeft gehoord en in geen mensenhart is opgekomen", hoe groot en schoon God is. ook in de verheerlijking van Ziin Moeder. Laat ons nu meer dan ooit gaan beseffen wat Maria voor ons is. Zij gaf ons Jezus, dje het Leven zelf is. Zij blijft voor ons de „Moe der van de Goddelijke genade". Zij wil als een Moeder voor ons blijven zorgen, opdat ook wij een maal. op de dag der verrijzenis, met ziel en lichaam in de eeuwige zaligheid mogen intreden. Meer dan ooit heeft de wereld de moederlijke hulp van Maria nodig. Welnu. Zij treedt thans voor ons als de verheerlijke Ko ningin van hemel en aarde, en strekt Haar armen uit naar ieder kind, dat tot Haar wil komen. Daarom roepen Wij U op deze plechtige dag toe met de H. Litur gie „Adeamus ergo ad tronum gratiae Laat ons nu toch de troon van genade gaan!" Wij doen dit als Uw Bisschop- E.B.U.-strop (Sm.) Een maand geleden heb ben we de nieuwe Europese Be talings-Unie (E.B.U.) met ge juich begroet, als een staal van de veldwinnende samenwerking in Europa. Zou deze doeltref fend blijken in de financiële sector de „nervus rerum" dan zou het met de rest ook wel lukken! Maar het is lelijk de verkeerde kant uit gegaan, om dat al deze ingewikkelde proble men zich niet zo maar in een harnas van samenwerking laten dwingen. Natuurlijk is algehele vrijheid ook niet verantwoord maar het blijkt wel, dat de na oorlogse economische verhoudin gen nog te zeer in ontwikkeling zijn, om nu al gunstig effect van deze samenwerking te verwach ten. Van de financiële, mone taire en andere regelingen in de E.B.U. verwachtte men gezon dere, vrije valutaverhoudingen, welke gunstig zouden inwerken op de befaamde „liberalisatie" het vrij maken dus van het Europese handelsverkeer. Dat is tot nu toe anders uitgekomen Nog geen twee maanden na de definitieve ondertekening kan men wellicht geen 100 pCt re sultaat verwachten, maar het is toch wel pijnlijk, dat we pre cies 25 jaar na de geldelijke strubbelingen met Duitsland na de eerste wereldoorlog weer met dit probleem zitten, dat bo vendien tot een Europees pro bleem is uitgegroeid. In het ka der van de E.B.U. had Duitsland eer betalingscontingent van 320 millioen dollar. Dat is nu al uit geput! De verschillende cijfers en gegevens wijzen uit. dat Ne derland volop zijn plicht ten aanzien van de afgesproken „li beralisatie" heeft gedaan, veel meer dan bijv. Engeland. Frank rijk en Italië. Zo is de E.B.U. in een impasse geraakt. En in de E.B.U. vooral ons land! Export-ramp? (Sm.) De uitputting van het Duitse betalingscontingent in het verband van de Europese Beta- lings-Unie, kan een ramp wor den voor onze export, vooral voor de agrarische en in het bij zonder voor de tuinbouw. Hét zat toch al vaak moeilijk met de tuinbouw uitvoer, in verband tuinbouw-uitvoer, in verband en tegenstellingen met de indus trie e.d. Een grote tegenslag was de stopzetting van een belang rijk deel van onze Duitse fruit- export, welke echter met 1 No vember weer op gang zou ko men. Hoe zal dat nu gaan? Op het ogenblik zijn de onderhan delingen tussen Nederland en Duitsland over een nieuw han delsverdrag gaande. Hier gaat het om een hoge inzet: de agra rische uitvoermogelijkheden, die een levensbelang van ons land uitmaken. Het gaat hier om zeer vitale belangen voor een nij vere groep, die in de loop der historie van de laatste 25 jaar al heel wat veren heeft moeten la ten. Het gaat bovendien om mil- lioenen en millioenen deviezen, dus. behalve om de handels-, ook om de betalingsbalans. Wii hopen en vertrouwen dat de regering bij de oplossing van de moeilijkheden, welke haar inderdaad voor een zwaar pro bleem en voor gTote zorg zetten, de tuinbouwexport zal behande len met die ernst en „grondig heid". welke overeenkomen met de grote betekenis van deze na tionale welvaartsbron. Plannen" (Sm.) De gang van zaken met de E.B.U. en onze Duitse ex port, is overigens wel geschikt, om ons te bewegen tot beschei denheid jegens allerlei „plan nen". Ze worden vaak met vee) tam-tam aangekondigd, maar er komt in de praktijk vaak bitter weinig van terecht. Dat dat, zon der speciale verwijten aan wie dan ook, in zekere zin eenvou dig te verklaren is, leert de jongste historie met de Benelux Stellig zal het resultaat van Luxemburg, dat men elders leest, niet critiekloos blijven Maar zoals wij onze belangen graag en natuurlijk, verdedigen tegenover de Duitse situatie, zo hebben de Duitsers rechten op erkenning van hun rechtmatige belangen; en wie zal de eigen „belangen" van de Belgische landbouw op een basis van sa menwerking. willen of kunnen negeren? Bij alle ver wachtingen van „plannen" voor samenwerking e.d. de Bene lux en haar Economische Unie niet uitgezonderd! zal men cog moeten houden voor het ge zonde eigenbelang, dat inder daad vaak sterker is dan de noodzaak van samenwerking. Dit is een prikkel tot beschei denheid ten opzichte van plan nen en plannen-maken en een reden om het besef te verster ken. dat men over de bestaans grond van „souvereine" rechten niet te licht moet denken!..,. pen, die mede gesteld zijn om U onder de leiding van den H. Geest de waarheid te leren. Zalig de mens, die de weg vindt naar de „Moeder der mensen". Hii zal veilig door het leven gaan, ook in deze sombere tud. A

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1