Met Mr. Th. Regout door de Sahara Felle brand in Den Helder Alkmaarse verkoopster voelde zich deelgenote van de zaak PYAMA POLITIERECHTER ALKMAAR Vrone is van haar borgstelling af Godfried Bomans voor het K.C.B. De Rozenkrans ALKMAAR EN OMSTREKEN Anderhalf jaar geëist voor verduistering Getuigeverdacht van meineed in verzekering gesteld Frankenborg N.V. Gemeenteraad Sint Pancras l\ina ie van D WeKen gegaan. Hoewel de schade door de verzekering zal worden ge op 't nippertje gered trok enorme belangstelling Vergadering tuinders L.T.B. VAGINA 2 WOENSDAG 25 OCTOBER 1950 Sinds lange tijd was er niet zo'n massale publieke belangstelling bij een rechtszitting als Dinsdagmid dag bij de behandeling van de zaak tegen de 57-jarige verkoop ster J. W., die gedurende 'n jaar of tien geregeld geldsbedragen had weggenomen ten nadele van liaar patroon, de banketbakker H. K. uit de Langestraat. Oud zeer De verkoopster bleek ruim 31 jaar in dienst te zijn geweest bij de familie K. eerst bij de vader van de tegenwoordige eigenaar, later, in 1938, in dienst van de huidige eigenaar, die zij ais kleine jongen gekend had. Op 25-jarige leeftijd in de zaak opgenomen, had zij het gebracht tot chef-ver- koopster en genoot het volste ver trouwen van de eigenaar en diens vrouw die haar beiden als 'n lid van de familie beschouwden. Maar rond 1940 begon verdachte zoals zij voor de rechtbank beken- de, geld uit de winkel achter te houden. Het werd eerst gewoon in de kassa gestort, en dan later, on der het aanslaan van de kassa- toets „Geen verkoop" er uit geno men. Verdachte beweerde f 7500, op deze wijze te hebben ontvreemd maar voor de rechter-commissa- ris had zij verklaard, dat het ze ker wel een f 10.000 zou kunnen zijn. Uit de overgelegde rappor ten bleek, dat zij in de banket bakkerszaak een salaris van f 60 later f 80,genoot plus vrij kost en inwoning. De vrouw is waar schijnlijk uit zucht naar luxe tot haar daden gekomen. Bij haar arrestatie in Juni werd nog beslag gelegd op een spaar bankboekje van f 2155,'n hy pothecaire vordering van f 2500 een schuldbekentenis van f 4100, voor geleend geld aan zekere K. terwijl tevens rond f 300 aan geld i in beslag kon worden genomen. De getuige K., de banketbakker, had geen argwaan tegen verdach te gekoesterd omdat hij meende dat zijn verkoopster geld van zich zelf bezat! Eerst toen de accoun tant B. herhaalde malen waar schuwde, kreeg de man achter docht, ging controleren, ontdekte de oorzaak der tekorten en ont sloeg zijn verkoopster op staande voet .Ook de vrouw van getuige K. had onregelmatigheden gecon stateerd. Tegen het andere perso neel was nooit achterdocht gere zen omdat ze op sobere voet leef den. Bij het getuigen verhoor bleek verder nog dat de tekorten zo'n omvang aannamen, dat de accoun tant de controle op de boeken niet langer op zich wilde nemen. Hij had zelfs de indruk, die trouwens op deze zitting niet geheel en al verdwenen bleek, dat de banket bakker te veel geld uit de zaak nam. De officier van Justitie was ook van mening dat getuige K. nogal makkelijk met geld was. Voorts bleek nog, dat de ac countant het totale tekort over de periode van 10 jaar op 18.000 geweest om luxe en plezier en zij was tot haar daden des te meer in de gelegenheid, omdat zij 'n ver trouwenspositie genoot. De eis luidde 1 jaar en zes maanden met aftrek. Mr. C. Berkhouwer achtte het moeilijk om verdachte van het gehele tekort te beschuldigen. Hij belichtte de vele gunstige kanten van verdachte en meende dat haar uitgaven voor kleding niet exhor- bitant hoog waren. Een costuum van f 200 is gewoon. Een pak van minder ,daar hang je in! Er is voorts door verdachte getekend voor een bedrag van f 10.000, dat aan de benadeelde patroon zal worden teruggegeven. Daarom be pleitte de raadsman uiterste cle mentie, uitspraak over 14 dagen. Vechtpartij ALKMAAR. Gisteravond werd de politie te hulp geroepen voor een vechtpartij in een café hier ter stede. Een Amsterdamse veekoopman was daar door een collega op straat gegooid, waar hij met een bloedende hoofdwonde was blijven liggen. Hij is door de politie naar het Centraal Zieken huis overgebracht, waar hij is verbonden. Daarna is hij per taxi naar Amsterdam vertrokken. NAJAARS PAARDENMARKT ALKMAAR. Aanvoer 131 st. Voljarige paarden 8501050; 2>/2- jarige paarden 400650; IVs- jarige paarden 350550; werk paarden 600850; oudere werk paarden 400650; hitten 300 750; slachtpaarden 400850; veu lens 200250. Handel kalm. ONZE AGENDA STADHUIS: 8 uur „Oud Alkmaar". Lezing en rondleiding door mej. v. Goldener over de ten toonstelling „Rond de Meester van Alkmaar". BIOSCOPEN: Harmonie: Gung Ho!, 18 jaar; Cine ma Americain: De mooiste tijd van je leven, alle leeft. Victoria theater: Tulsa, 14 jaar. Voorstellingen: 8 uur. NACHT DIENST APOTHEKEN: Mevr. de Wed. C. M. B. Wanna, Mient 11. NACHTDIENST TAXI'S: Koopman, Lindegracht 43, t.elef. 3916. SCHILDERIJEN TENTOON STELLING: „Rondom de Meester van Alkmaar". Werkdagen van 1012, 2 5' en 79 uur. BERGEN: Rustende Jager, 8 üur Buitengewone le denvergadering van VVV. ALKMAAR. De bekende globetrotter-cineast, Mr. Drs. Th. Regout voor de Volksuniversi teit n°ch voor de Schola Publica een onbekende, hield gisteravond in 't Gulden Vlies voor een uit verkochte zaal een voordracht over zijn jongste reis door de Sahara zulks op uitnodiging van de Volksuniversiteit, in samen werking met andere culturele organisaties. Mr. Regout is een aangenaam causeur en een uitstekend cineast; hij vertelde boeiend over zijn reis jubileum ALKMAAR. Op 1 November viert de heer H. de Winter, hoofd van de school Voor Buitengewoon Lager Onderwijs, in het Victory- park zijn zilveren jubileum als hoofd van deze onderwijs-inrich- ting. A.F.C.-nieuws ALKMAAR. De zaaltraining voor de senioren begint Donder dag 26 October om 8 uur in de gymnastiekzaal van de Adelber- tusschool, Nieuwlandersingel. HET RAADHUIS VAN WARM EN HUIZEN WARMENHUIZEN. De offi ciële ingebruikneming van het geheel gerestaureerde raadhuis zal waarschijnlijk plaats vinden; op Dinsdag 14 November a.s. Het was een doodgewone be ledigingszaak, die, bü haar be handeling door de Alkmaarse politierechter, Mr. R. W. J. C. v. d. Wall Bake, een dramatische wending nam, toen een der ge tuigen, J. H. de L. uit Alkmaar, ontkende de verklaring te heb ben afgelegd, die door de politie was geboekstaafd, en een getui genis aflegde, die op belangrijke punten anders luidde, dan die, welke door de politie was geno teerd. Nadat de politierechter deze getuige er enige malen op gewe zen had dat hij onder ede stond en dat hij zich blootstelde aan strafvervolging wegens meineed, handhaafde getuige zijn ter zit ting afgelegde verklaring. De officier van justitie, Mr. Meisch- §e"ke, die kernachtig genoeg mee- Kunstpiraat politieman en beledigde schot had. Ter zittng kon deze deelde „dat gedraai hier zat te deskundige echter geen definitieve no(,iionm.oAiarino cijfers geven. In zijn requisitoir achtte Mr. Holsteyn, de officier van Justitie, dat de dagvaarding bewezen was terwijl hij geen en kel motief voor de daden van verdachte kon vinden. Het is haar aldus de officier, alleen te doen 9 ZAKAGENDA'S 9 SUCCES AGENDA'S 0 KANTOOR AGENDA'S LANGESTRAAT 28 Tel. 2394 De kunstsmid P. P. uit Bergen was wederspannigheid en bele diging van een politieman in functie ten laste gelegd. Hij had op een mooie zomeravond een bezoek gebracht aan de tentoon stelling van het K.C.B., doch de exposanten, de schilders v. d. Id- stert en de Carpentier, bleken od zijn aanwezigheid niet ge^ steld en zetten de man prompt buiten de tentoonstellingsdeur. Wii willen er buiten blijven of de heer P. zich op die tentoon stelling misdragen heeft of niet, maar toen hij een keer buiten was, is hij. een horreltje gaan drinken. Na dat borreltje tui melde hij in kennelijke staat van zijn fiets'. De politie oordeelde 't nuttig, hem ter ontnuchtering naar het. bureau over te bren gen. Dit was echter eerder ge dacht dan gedaan. P, verzette zich hevig. Dat was één. En la ter. weggaande van het bureau, had hij, wat in ziin baard mom pelend zoals hij wel meer doet zo zegt hij tenminste is ge daasd van sufferds en zenuwlij ders en zo. Dat was helemaal niet als een belediging bedoeld geweest, zei hij. Toen de bele- zijn", liet de getuigenverklaring op schrift stellen. Nadat de L zijn verklaring had ondertekend werd hij op last van de officier van justitie onmiddellijk in ver zekering gesteld, verdacht van meineed. De vrouw L. K.-B. had zich I schuldig gemaakt aan belediging van haar van vriend tot vijand geworden buurman D. B. De vrouw had beledigende-! di-gde politieman kwam getui- j termen gebezigd, die lang niet gen, kwam de kunstpiraat op de mis waren, althans volgens de proppen. De kunstpiraat dat is I beschuldiging. Zij ontkende de filistijn in het land der kun- 1 echter juist die woorden, die stenaars, die kitsch als kunst werkelijk essentieel waren voor verkoopt. En over die kunstpi- j het beledigende karakter van raat is in de Badbode van het het gezegde, te hebben uitge- laatste seizoen zo het een en an- sproken. De getuige de L„ die der geschreven. Dat was alles volgens de politieverklanng de niet mals. En de heer P., die e°n beledigende woorden wel zou vrije expositieruimte exploiteert hebben gehoord, ontkende dit van kunst- of kitschwerken had thans. Slechts een onderdeel van 1 zich die stukjes over de kunst- In Pyama's brengen wij een unieke collec tie, ziet onze speciale Heren-pyama etalage. Prima flanellen pya ma's, frisse strepen, zeer goecFïmodel, reeds o 90 vanaf J.v» VBOOM DBBBSMANN ALKMAAR van Tripolis naar Alexandrië langs Afrika's Noordkust, vandaar Zuid waarts naar Khartoem en vandaar Westwaarts naar het Tsaadmeer en Kano de grote negerstad, knooppunt van transcontinentale luchtlijnen, vanwaar hij weer Noordwaarts trok dwars door de onherbergzame Sa hara naar Algiers. 'n Interessante tocht; langs Afri ka's Noordkust treffen we de res tanten aan van de ruïnes, die her innerden aan de Romeinse bescha ving; wij worden herinnerd aan de tijd, dat deze streek de graan schuur was van Europa; wij passe ren de eeuwenoude ruïnes van de Egyptische beschaving uit de tijd der Pharao's en eveneens de resten van tanks en kanonnen uit de' laat ste wereldoorlog en het veld m.et oorlogsgraven bij El Alamein. Een 3000 km lange macadamweg voert van Tripolis naar Alexandrië; we passeren de marmeren erepoort, door Mussolini opgericht in '29 aan de grens van Cyrenaïca, thans ver laten land met de leegstaande wo ningen van vroegere Italiaanse ko lonisten; 'n vreselijke aanblik in deze tijd van woningnood. Langs de Nijl zakken we Zuid waarts, door de groene strook langs de rivier, waar 20 millioen mensen dichtopeen wonen op een strook van ca. 8 km breed Van het tot aan de Middeleeuwen zo bloeiend» Memphis is nog slechts een liggende Ramses en een albas ten sfinx over; van de stenen van Memphis, waarvan er geen meer is achtergelaten, is het moderne Cairo opgebouwd. In deze stad worden in 't museum de schatten bewaard uit het graf van Tutanchamon, schatten die kostbaar zijn en van zeldzame schoonheid, ondanks dertig eeuwen ouderdom. Dan vertelt Mr. Regout van zijn bezoek aan de tempel van Osiris, de God van de Opgaande Zon; van de vier Ramsesbeelden met hun glim lachende blik naar het Oosten, uit gehouwen in de rotshoeven van Abn Simbel; van zijn bezoek aan Luxor, Philae en Thëbe, de vallei der koningen met de sfinxen en pyramiden. Wij brengen een bezoek aan de katoenvelden van Gezira, eens een dorre woestijn, doch door de irriga tie werken der Engelsen herschapen in een groene vlakte van 500.000 H.A., waar de katoen door het zwarte ras geoogst wordt. Wij maken kennis met het voor naamste prdductiegebied van de Arabische gom van het droge tro pische gebied. Het karavaanspoor volgend, gaat de tocht van de ontdekkingsreizi gers Noordwaarts, naar het bijna dichtgestoven spoken- en dodenfort van Inifel, waar zij noodgedwongen enige weken moesten bivakeren, om na een avontuurlijk verblijf in dit hartje van de Sahara weer verder te kunnen reizen,. De film, die in kleuren was op genomen, gaf een ongemeen, boei end deel van het prachtige natuur schoon van dit geheimzinnige ge bied in het zwarte werelddeel. De muzikale illustratie was suggestief en de toelichting, door Mr. Regout ook tijdens de vertoning gegeven, maken het geheel tot een buitenge woon interessante en leerzame avond. De spreker, die door Dr. W. Voorthuysen was ingeleid, werd met. een hartelijk applaus van de volle zaal beloond. ver tenue Het eerste punt, dat de Raad in behandeling naril, was het contract, dat bestaat betreffende de huur van het sportterrein. Het contract diende te worden gewijzigd in die zin, dat de voorwaarde van borg stelling vervalt en er een bepaling van vooruitbetaling wordt opge nomen. De sportvereniging „Vrone" was er n.l. tegen en B&W waren van mening, dat de voorwaarde geen enkele zin had. De moeilijkheid die zou ontstaan, wanneer de ver eniging niet aan haar geldelijke verplichtingen voldeed, is dan bij voorbaat weggenomen door de nieuwe bepaling. De Commissie Buitengemeenten Centraal Ziekenhuis heeft met B&W van Alkmaar de gemeen schappelijke regeling, betreffende de kosten van patiënten, die in het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar worden verpleegd, ontworpen en aan de betrokken gemeenten be kend gemaakt. Het hoofdprincipe is dat voortaan de bijdragen der ge meenten zullen zijn gegrondvest op de kosten per verpleegdag per patient. Na enige bespreking werd besloten, de grondslagen, genoemd in de circulaire welke de gemeen ten werden toegezonden, te aan vaarden. Opnieuw werd de verordening waarbij de kruidenierswinkels des Woensdagsmiddags zijn gesloten, vastgesteld. Bij de behandeling van het voor stel van B&W voor een jaar lid te blijven van de Stichting N.H. Wel standscommissie welke thans is ge decentraliseerd, terwijl voor de (Aavjrt. 1 Omwille van «je smeer.... is de titel van het blijspel, waar mede de R.K. Toneelvereniging „Vondel" het seizoen opent en dat op Maandag 30 en Dinsdag 31 October 1950 in 't Gulden Vlies opgevoerd wordt! De kaarten voor de donateurs zijn intussen reeds bezorgd. Er zijn nog kaarten voor be langstellenden verkrijgbaar aan de adressen welke in de adver tentie in dit nummer staan ver meld. De keuze is ditmaal gevallen op een bliispel. Wie eens 'n avond wil lachen, gaat Maandag 30 of Dinsdag 31 October naar „Von del". Een avontuur van de huishuur ALKMAAR. Gisteravond werd de politie telefonisch door de Ned. Spoorwegen op de hoogte gesteld van het arriveren van een drietal Amsterdamse jongetjes met de trein van 8 uur. Het waren twee broertjes en een vriendje van resp. 13, 12 en 7 jaar. De kin deren zijn aan het bureau ge bracht en daar bleek dat zij van de ouders opdracht hadden ge kregen de huishuur, zijnde f 5.50, te gaan betalen. De jongens had den echter drie „enkele reis Alk maar" gekocht. Onder politie- geleide zijn zij met de trein van 9 uur naar Amsterdam terugge bracht. Aanrijding ALKMAAR. In de Lange straat is een geparkeerde auto bij het wegrijden in aanrijding ge komen met een andere auto, die juist wilde inhalen. De chauffeur van de wegriidende wagen had wel zijn richtingwijzer uitgesto ken. De wagen werd beschadigd aan de linkervoor kant. De inha-' lende auto werd aan de rechter- achterzi.ide beschadigd. De politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Gehuwd: Cor nells H. W. Schilder en Geer- truida M. Pronk; Lambertus A. van Vugt en Helena Kluft; Alber- tus H. J. Wisman en Christina A. M. de Lange. piraat nogal aangetrokken.- Of hier het spreekwoord van de schoen, die past. opgaat, staat niet aan ons ter beoordeling. Een feit is, dat die kunstpiraat op de proppen kwam toen P. voor het verdachtenbankje stond. In het politiebureau is P. tegen het zit. vlak geschopt én in de buik ge trapt door de dienstdoende agent zo verklaarde hij voor de poli tierechter es hij zei erbij, dat de wachtmeester dat kon getuigen Maar die ontkende de mishande lingen. De officier van justitie eiste 3 weken gevangenisstraf. 2 weken, zei de politierechter. Het Kunstenaars Sentrum Ber gen had ons gisteravond uitgeno digd een causerie van Godfried Bomans over humor hij te wonen in de danszaal van de Rustende Jager te Bergen. Met deze causerie opende het KCB zün kunst-avon den-serie. Het is mogelijk, dat de talrijke aanwezigen zich na het optreden van de heer Bomans ietwat bekocht hebben gevoeld. Godfried Bomans heeft namelijk heiemaal geen causerie gehouden over humor. Wel heeft hij na een verrassend humoristische inleiding een lezing gehouden uit eigen werk. Hij las de aardige interviews voor met de brandmeester, de schrüfster, de kinderpsycholoog en de voetbalkenner en bovendien verklaarde hij de kleine katechis- mus van Sinterklaas-fragmenten uit Bomans' oeuvre, die de meeste aanwezigen wel bekend geweest zullen zijn. het op felle toon gevoerde twist gesprek had hij verstaan, zei hij thans. Bij de politie zou hem slechts de tekst van de dagvaar ding zijn voorgelezen. Hij zou daarop alleen gezegd hebben dat het zo wel kon ziin. Wij zijn benieuwd hoe deze zaak zich verder zal ontwikke len. De behandeling van dê be ledigingszaak werd na het bo vengeschetste incident in elk ge val aangehouden. Goede vrienden werden kwade vrienden De vrouw W. Z. uit Hargeri had lange tijd in pais en vree saamgewoond met zekere K. in Bergen. Toen het samenzijn haar begon te vervelen had zij de be nen genomen, doch zij hid bo vendien een bedstel, een noogte- fe°renSri|}broSc Tn erapaar'man- DEN HELDÊR- ln het Paneel Vijzelstraat 12, bewoond door de familie C. de Boer, is Dinsdagmiddag tegen half vijf brand uitgebroken. Het vuur, dat in de kleine woning gretig voedsel vond, breidde zich snel uit en binnen enkele ogenblikken stond het huis is lichterlaaie. Zeer moedig is dan ook het optreden geweest van de 39-jarige mevrouw A. Vlaming-de Boer, die uit het brandende huis een kindje van vijf weken wist te redden én daardoor de ramp, die het gezin de Boer heeft getroffen, wist te beperken tot weliswaar grote materiële schade. j r .„.-f,,*.- en de inboedel is geheel verloren dekt, zal dit bij lange na niet .voldoende zijn om het verlies te dekken. De wijze, waarop de Helderse brandweer het vuur heeft be streden, verdient alle lof. Toen wji in de Vijzelstraat arriveer den, schoten de vlammen aan al le kanten uit het huis. De hui zen aan de overzijde liepen vrij wel allen brandschade op. Rui ten sprongen en de verf op deu ren, kozi.ixien en dakgoten ver anderde in grote bellen. Het be lendende perceel, no. 10, is door het juiste ingrijpen van de brandweerl. behouden geble ven, Slechts ontstond hier enige waterschade. De brand vond naar alle waar schijnlijkheid zijn oorzaak in de schóorsteenloper, die van de schoorsteen was gegleden en te gen de kachelpijp was gevallen. De loper heeft tóen vlam gevat, hetgeen tot gevolg had, dat het huis in een ommezien van tijd in een vuurzee veranderde. chetknopen meegenomen. Wat moet een vrouw nu met een le ien rijbroek uitrichten? vraagt men zich af, maar zij beweerde dat zij de goederen per abuis had meegenomen. Dit abuis werd dan toch maar door de politie rechter gestraft met f 25.of 10 dagen, een straf conform de eis van de officier. Stropers van gras en vis Th. de W. uit Heiloo moest zich verantwoorden voor het stropen van gras. Hij maaide het langs de zeeweg te Heiloo, wel iswaar op verzoek van een an der, maar zonder toestemming van de eigenaar van het gras. De officier eiste f 8.of 4 da gen. „Ik ga maar in hoger be roep", zei verdachte, ..want die geweest". Maar bij nader inzien deed hij na de uitspraak, die conform luidde, toch maar af stand van zijn recht om het ho gerop te zoeken. P. Z. uit Alkmaar en J. G. uit Heiloo hadden zich schuldig ge maakt aan het vissen met stek ken of zetlijnen te Ursem, zon der dat zij gerechtigd waren dat te doen. Zij hadden 216 stekken bii zich gehad, 40 palingen en bovendien 2 zeelten. Dat hele Toen Wim en Piet de Boer in de naast het verbrande perceel gelegen steeg speelden, zagen zij uit het huis van hun tante rook komen. Ogenblikkelijk was prijs is het gras lang niet waard j alles in rep en roer. Door de DPiHoocf' TVTaar Viii naHor iriTiprt Tifaor O Rnnn. kolfinhandelaar. heer O. Boon, 'kolenhandelaar, werd de brandweer opgebeld die vrij snel ter plaatse was, doch niet meer kon verhinderen, dat het perceel totaal uitbrandde. Mevrouw de Boer, die zelf juist het huis had verlaten en op no. 10 bij haar moeder was, durfde niet meer naar binnen. Zoals al gezegd, was het me vrouw A. Vlaming—de Boer een schoonzuster, die zich niet be dacht en het raam yan de voor boeltje was in beslag genomen. 1 kamer stuksloeg. Het gelukte En ze krjjgen he.t niet meer te- - f haar de baby te redden. Het rug ook, want de politierechter kindje, dat later door Dr. v.d. sprak de verbeurdverklaring er- Most is onderzocht, had enkele van uit. Bovendien hebben bei- j lichte brandwonden opgelopen, de vissers f 25.— of 10 dagen. De woning is totaal uitgebrand Na de pauze deelde de heer Bo mans mee, dat hij, na 12 jaar na denken, heel zeker weet, dat hij niets verhelderends over humor kan zeggen. Hij verklaarde toen 't ontstaan van „Erik of het klein insectenboek". Na in vrolijke trant enige algemeenheden te hebben gezegd over het ontstaan van een letterkundig werk, verhaalde Bo mans hoe hij, als zovele kunste naars, voor „Erik" had geput uit zijn jeugd. Hij vertelde over deze jeugd op een werkelijk humoris tische manier. Zijn advies om kin deren speelgoed te geven dat ner gens op lijkt, omdat dit een gro tere marge laat voor de kinderxan- tasie, lijkt ons een goede raad. Het kind, aldus Bomans, is gevoelig voor het verbazingwekkende van het gewone. Uit de verwondering van het kind, die door de kunste naar, zij het geschonden, het zui verst is bewaard, schept deze zijn kunstwerken. Het boek Erik is ontstaan uit insectenverhaaltjes, die Bomans in zijn jonge jeugd heeft geschreven. Na het verhaal over het wordingsproces van Erik, waarin Bomans met een genoege- lijke spot, die pér saldo zelfspot bleek, vertelde over zijn ouderlijk huig ën vooral over zijn vader, voor wie de schrijver een grote waardering moet gekoesterd heb ben en nog moet bezitten, las hij tenslotte het sprookje „Anna, de geschiedenis van een eendags vlieg" voor. Wij geven onmiddellijk toe, dat wij ons tijdens het optreden van Bomans uitstekend hebben ver maakt, doch wij konden toch niet ontkomen aan de indruk, dat de schrijver zich wat al te gemakke lijk van zijn taak heeft gekweten. Wij zouden spreken van boeren bedrog, ware het niet dat Bomans zijn gehoor in elk geval op indi recte wijze de humor heeft leren kennen. Daarvoor bedankte hem na de lezing, de voorzitter van 't KCB, Mr. A. F. Kamp, die de avond had ingeleid met 'n woord van welkom, waarin hij een te vreden terugblik wierp over de afgelopen expositie-periode van 't KCB. Hij betuigde bovendien zijn erkentelijkheid voor het feit dat het N.-H- Anjerfonds het KCB 'n subsidie heeft toegekend Burgerlijke Stand DE RIJP. Geboren: Antonius Johannes Nicolaas: zoon van J. G. Deckwitz en van H. A. Bleeker. Ondertrouwd: Johannes Henricus Everardus Wentink oud 28 jaren, wonende te Haarlem en Alida Cla- sina Theresia Luijckx, oud 24 jaren wonende te De Rijp; Nicolaas Bak ker, oud 25 jaren, wonende te Ob- dam en Johanna Konijn, oud 32 ja ren, wonende te De Rijp. Kring Alkmaar een aparte com missie is benoemd, werd opgemerkt, dat lidmaatschap niet verplicht is. Deze opmerking werd geplaatst naar aanleiding van klachten, die over de schoonheidscommissie ge hoord werden. De commissie geeft enkel een advies aan B&W waar van het college dus kan afwijken. Alleen bij werken met Rijksgoed keuring wordt een stempel van de schoonheidscommissie vereist, zo dat lidmaatschap ten goede strekt. Besloten werd voor een jaar lid te worden van de Welstandscommissie Kring Alkmaar. Tijdens de rondvraag merkte de heer Jn, Kloosterboer Jzn. op, dat hij gaarne voorbereidingen zou zien getroffen voor de bouw van een tehuis voor de Ouden van Da gen. De voorzitter zeide, dat aan vankelijk de opzet is geweest, dat tezamen met Koedijk een hofje of iets dergelijks werd geibouwd. Doch dit heeft geen doorgang gevonden. Hij zag gaarne, dat een dergelijk object in samenwerking met ande re gemeenten tot stand zou komen. Hoe groter het gebouw, des te beter zou het zijn te exploiteren. Algemeen was de Raad van oordeel, dat de kosten zouden tegenvallen. AANBESTEDING VERBETERING BERCERWEC BERGEN. Door B. en W. van Bergen werd gistermorgen aanbe steed het verbeteren van de ver keersweg AlkmaarBergen en de daarnaast liggende rijwielpaden, met bijkomende werken De begro ting van dit werk was f 225.000; in gekomen waren 15 biljetten. Het werk is inmiddels gegund aan de laagst» inschrijvers, de Gebr. Min, te Bergen, die hadden ingeschreven vioor f 216.690. De overige inschrijvers waren De Moei en Hermes Alkmaar f 217.800, Gêruisl. Weg Heemstede f 248.500; J. Ooms en Zn., Avenhorn f 248.900; P Daalders Aann. Bedrijf, Alk maar f 251.900; Fa. Bosland en Zn. Assendelft f 269,316; Gebr. Bruis- schaart, IJmuiden f 271.000; Van der Vemde' en te Beest, Heemskerk f 272.000; Noord-Ned. Wegenbouw Mij, Harlingen f 274.300; Van Dru- nen, 's Hertogenbosch f 276.400; Aan Mij. Kennemerland, Heiloo f 278.000; Wiersma, Slotei'dijk f 284.200,D. Bos, Amsterdam f 283.122; Gebr. Kevel, Amsterdam f 285.000; Aann. Mij, NBM, Zaan dam f 322.900,—. Het werk zal in twee gedeelten worden uitgevoerd; voor de zomer van 52 de ene helft het jaar daarna de tweede helft De Heea-hugowaardse Toneelver. „Plus XI" speelde het emotievolle toneelspel in 4 bedrijven. „De Ro zenkrans naar de beroemde roman „The Rosary" van Florence Barclay. De naam van het stuk en ook dé naam van „Pius XI" zelf zeiden genoeg om de grote zaal van de heer Groenland tot de uiterste hoek te doen vullen. Goed werd het moeilijk te spelen stuk opgavoerd, jammer was het echter dat enige spelers zich niet genoeg in hun rol inleefden, wat aan het spel afbreuk deed. Eén speelster heeft ons wel bijzonder bekoord om haar spel, en wel zij die de rol vertolkte van Hertogin van Meidrum. Zij ging volkomen in haar spel op. De man die achter de schermen weer bergen werk verzet heeft, was natuurlijk regis seur Feenstra. We kunnen een be zoek aan dit toneelstuk dan ook wel aanbevelen. Nieuw toneelstuk HEERHUGOWAARD-NRD. Met Kerstmis zal de Toneelvereniging „Pius XI" een nieuw stuk voor het voetlicht brengen, getiteld; Ver deeld Kamp. Het is een zigeuner- spel vol actie en levendigheid van A. v. d. Lugt. Het stuk is van een geheel ander genre dan het pas op gevoerde stuk: de Rozenkrans. De prachtige costuums zullen het een bekoorlijk aanzien geven. Geslaagd DE RIJP. Aan de Technische Hogeschool in Delft slaagde voor het ingenieursexamen voor geo detisch ingenieur onze plaatsge noot J. Visser. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag avond tot Donderdagavond. KOUD Droog en koud weer met slechts enkele overdrijvende wolkenvel den. Matige, overdag tijdelijk krachtige oostelijke wind. Op vele plaatsen lichte nachtvorst. L.T.B.-VERGADERING LANGEDIJK. Op de vergadering van de afdeling Langedijk van de LTB deelde de voorzitter de heer P. Duijven mede, dat in samenwer king met andere tuinbouworganisa ties in de Langedijk Prof. Cleve- ringa zal worden uitgenodigd om te spreken over zijn theorieën over bo- demcultuur en bemesting. De aan wezigen werden aangespoord deel te nemen aan de LTB retraite, welke Van 23 tot 26 Jan. te Bergen wordt gehouden. Maandag a.s. zal de tuin- bouwcursus met 28 leerlingen een aanvang nemen. De kadercursus te Heerhugowaard kon wegens gebrek aan belangstelling geen doorgang vinden. Naar aanleiding van een eventuele bouw van een coöp. zuur- koolfabriek in deze omgeving merk te de voorzitter op. dat de LTBers ten opzichte hiervan een neutrale houding past. Een discussie volgde waarbij bleek dat het aantal voor standers voor de bouw ver door dat van de tegenstanders werd overtrof fen. Het enorme risico, voortvloei end uit de hoge bouwkosten durfde men niet te nemen. Diverse sprekers zagen meer heil in een accoord met de zuurkoolfabrikanten met betrek king tot een lonende koolprijs. Een dusdanig accoord bestond »r dit sei zoen met de zuurkoolfabrikanten niet. Voor de a.s. vakgroepvergade ring werd een voorstel ingediend tot herziening van de teeltvergunnin gen. Burgerlijke Stand PURMEREND Geboren: Ma ria G. dv P. J. G. Blekemolen, kapper, en G. J. Kaandorp, Kolk- straat 6a; Dirk zv J. Bakker, chauffeur, en Trijntje de Boer, Buitstraat 70; Casper Johannes Maria, zv J, W. van Gerven, brie venbesteller en Geertje Tuip, Zui- dersteeg 41; Antonius Maria, zv F. N. Veldt, emballeur, en H. Th. Clappers, Bernard Nieuwentijtstr. 49. Ondertrouwd; Klaas Box, 24 jr., kantoorbediende, wonende te Pur- merend, Nieuwe Gracht 6 en Jans- je Jenneke Menage, 24 jr., e.b. te Amsterdam; Freddy Johan Nije, 29 jaar, luchtvaartemployé, te Am sterdam en Maria Afra Theresia de Wolf, 22 jaar, zb te Purmerend, Peperstraat 30. Overleden: Willem de Groot, 92 jaar, zb, wedn. van Aaltje Pott- gieser, wonende te Purmerend, Wolthuissingel 1; Klaas de Hart, 76 jr., zb, echtgen. van Trijntje Spees, te Beets, Bridge-drive „De Egmonden" EGMOND AAN ZEE. De uit slagen van de bridge-drive van „De Egmonden" luiden: A-klasse: 1. Nieuwenhuizen- Cremer 26,5; 2. Gebr. v. d. Molen 26; 3. Rozing-de Raadt 26: 4. Hui- berts-Baltus 25,5; 5. Hopmgn- Ruiter 23; 6. Heddes-van Pel 23. B-klasse; 1. Larels-Klaii 31; 2. Apeldoorn-Liefting 28,5; 3. Hop man-Verver 26; 4. de Goede-Dek- ker 24; 5. Prins-Dekker 20,5; 6. Scholten-Leijen 19,5; 7. Prins- Bakker-v. Twigt 18,5. C-klasse: 1. Jonker-Groen 28,5; 2. Tervoort-Groot 26; 3. Burger- Dekker 26; 4. Kareis-Hopman 25; 5. Admiraal-Modder 23; 6. Dek- ker-Houdijker 21,5. WAARLAND. De Tuinders van de afdeling Waarland van de L.T.B, kwamen dezer dagen in ver gadering bijeen. In zijn openings woord releveerde de voorzitter de heer Joh. Dekker het verloop van de zomertuinbouwproductie, de min der gunstige prijzen daarvan en ex portmoeilijkheden. De voorzitter deelde voorts mede, dat binnenkort een vergadering zal worden gehou den, waarin de oprichting van een Coöp. Zuurkoolfabriek nader onder de qgen zal worden gezien. Voor de cursus landbouwwerktuigkund» kan men zich opgeven bij de secretaris der afdeling, de heer J- Bruin Smz. De vorige cursussen bleken niet erg te voldoen, doch de toezegging is gedaan dat deze beter zullen zijn. De voorzitter vestigd» ook de aan dacht op de kadercursussen en be pleitte in dit verband de oprichting van een afdeling van de LTJ. Na dat de Zeereerw. Heer Pastoor A. Verhaar de noodzakelijkheid van een geregelde retraite had aange toond, kwam de pootaardappelen- miser» ter sprake. E»n vlotte afle vering van de pootaardappelen wordt door de aardappelziekte zeer belemmerd. De voorzitter merkte op, dat vol ledige riolering al te kostbaar zal worden, maar dat zal worden ge tracht leder perceel op een verka- velingssloot aan te sluiten. Voorts deelde hij mede, dat de Voor lichtingsdienst van het Proeftuin bouwbedrijf in het Geestmeram- bacht verschillende proeven zal houden, met name: onkruidbestrij- iing, de draaihartigheid in de kool, productenveredeling en een water- standsproef. De tuinbouweursus heeft zeer grote resultaten afgeworpen. Over de cursus was men hoogst voldaan en het aantal deelnemers was zeer bevredigend. De nieuwe cursus, die met 24 leerlingen is aangevangen, belooft ook weer grote resultaten te zullen afwerpen. Tenslotte werd medegedeeld, dat wederom een oogstdankdag zal worden georgani seerd. Burgerlijke Stand HARENKARSPEL. Geboren: Maria Catharina Johanna, dv G. P. Kramer en M. Volkers; Johannes Cornelis Maria, zv C. H. Kamper en A. Zutt; Sigberta Geertruida Alida dv C. Broersen en M. Danenberg; Johannes Franciscus Xaverius Ma ria zv A. G. Dekker en P. H. Bak ker; Elizabeth Maria, dv J. Wever en M. G. Appel.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2