Nieuuu Politionele bevoegdheden worden voor ambtenoren beperkt India protesteert in Peking tegen inval in Tibet Heffing op uitgevoerde kaas in Zestigduizend kilo roomboter naar België gesmokkeld Communisten uiterst „bezorgd voor Kardinaal Mindszenty EDITIES VOOR ALKMAAR. HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Lieftinck laat de teugels vieren Communisten over de Dongmapas? Sc beeps be rich ten Voortaan spitten zonder te bukken Nu achterstand belastingheffing is ingelopen: Fiscaal noodrecht verdwijnt Radar-specialist in Duitsland zoek Koning Gustaaf ernstig ziek Acht arrestaties Zi\n toestand zeer ernstig In Indo-China „bres gesloten" Frankrijk verlengt de dienstplicht tot 18 maanden Kroniek en Kritiek y Abonnementsprijs f 4.65 per kwartaal, f 1.55 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank No ordhollands Dagblad I Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) HET FEIT A v S M VAN HEDEN Pagina 1 Zaterdag 28 October 1950 46e Jaargang 4 No. 12004 Kantoren; HOORN. Draafsingel 59. tel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56. teL 2046, (2 Lijnen). K 2200: DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 In tegenwoordigheid van de leden van het Hogerhuis en Lager huis heeft de Engelse Koning de nieuwe zittingszaal van het Lagerhuis geopend in Westminster Hall, die daarmede voor het eerst sinds 1939 weer in gebruik werd genomen. De voor zitter van het Hogerhuis Lord Jowitt, bood de Koning en de Koningin knielend de hulde van het Hogerhuis aan. Op de achtergrond leden van de lijfwacht in Tudoruniform. Van gewoonlijk betrouwbare zijde werd Vrijdag te Lake Suc cess vernomen dat de regering van India de Chinese communis tische regering heeft gewaar schuwd dat elke militaire inval in Tibet het voor India moeilijk zal maken de zaak van Peking in de Verenigde Naties te blijven steu nen. De ambassadeur van India te Peking heeft de Chinese commu nistische. regering een „in krach tige bewoordingen gestelde nota" van zijn regering overhandigd, waarin deze uiting geeft aan haar ongerustheid over de gemelde Chinese troepenbewegingen tegen Tibet. Het verluidt dat in de Indiase nota wordt verklaard dat de rege ring Peking niet tot het nemen van dergelijke maatregelen had mogen overgaan zonder te onder handelen met de Tibetaanse mis sie, die maanden lang te New Delhi heeft gewacht op een Brits doorreisvisum (via Hongkong) en die zich nu te Calcutta op weg naar de Chinese hoofdstad be vindt. Naar de correspondent van de „Statesman" uit Kalimpong meldt, zouden de Chinese communisti sche strijdkrachten in de provin cie Kham zijn doorgedrongen. De Tibetaanse troepen, die de Dong mapas op een hoogte van 5.000 Otranto (rep.) Djakarta-Rot terdam, circa 3 November te Rotterdam, Willem Ruys, Djakarta-Rot terdam, passeerde 27 Octo ber Gibraltar. Nelly (rep.), Djakarta-Rot terdam, circa 12 November te Rotterdam. Astnrias (rep.), Djakarta- Amsterdam, 27 October van Aden, circa 8 November te Amsterdam. Amarapoora, circa 17 Nov. te Rotterdam. Atlantis, circa 9 November te Amsterdam. Caste! Bianco, eirea 5 Nov. te Amsterdam. meter verdedigen, zouden versla gen, en de Chinezen op mars zijn naar Riwotsje, dat verdedigd wordt door 10.000 in allerijl aan gevoerde manschappen van de Tibetaanse keurtroepen. NIEUWE VINDING MAAKT GRONDWERK LICHTER Gisteren werd te de Bilt voor de eerste maal hier te lande een spade of spitvork van stalen buis constructie met verende steun ge toond, die het spitten mogelijk maakt zonder bukken en zonder het optillen van de steek. De ge demonstreerde (Wolf-Terrex) spade, op lichaamsgrootte instel baar, wordt met normale rechte lichaamshouding in de grond ge stoken, waarna zonder inspanning de greep tegen het lichaam wordt getrokken. Een elastisch tussen stuk aan de spade en een verende steun verrichten bij het aantrek ken het zwaarste werk, het op tillen van de grond in gebukte houding. De ontwerper is een 68-jarige tuinliefhebber en knutselaar, een ingenieur in ruste. Bij de Tweede Kamer zijn op voordracht van minister Lieftinck twee wetsontwerpen ingediend, die betrekking hebben op het fiscale noodrecht. Het eerste schaft dat noodrechr af en vervangt het door een nieuwe algemene regeling van de plicht van de burgers, om aan de belastingdienst inlichtingen te geven in het belang van een juiste belastingheffing. Het andere bevat enkele overgangsbepalingen inzake het conservatoir beslag voor belas tingschulden. De bevoegdheid tot het leggen van dat beslag zal per 1 jan. 1951 vervallen, daar dan het Besluit Uitbreiding bevoegdheid belastingambtenaren zijn rechtskracht verliest. De bevoegdheid zal niet op nieuw in het leven worden geroe pen, doch nog gedurende een jaar van kracht blijven alleen met be trekking tot de vele thans nog lopende beslagen, die niet voor 1 Jan. kunnen worden afgewerkt. Wat het overige fiscale noodrecht betreft, overweegt de minister, dat de uit de oorlogsjaren date rende achterstand in de belasting heffing thans vrijwel is opge ruimd, zodat thans moet worden nagegaan of de bijzondere, kort pa de bevrijding noodzakelijk ge achte, fiscaie maatregelen al dan niet gehandhaafd moeten worden. Daarbij moet aan den ene kant rekening worden gehouden met het. belang van een nauwkeurige heffing en de neiging tot fraude, aan de andere kant met de rechts positie van de belastingplichtigen waarbij op de levenssfeer van de burgers slechts binnen zekere grenzen inbreuk mag worden ge maakt. Naar de mening van de minister zjjn het thans bestaande recht van toegang en huiszoeking, het recht om voorwerpen tot nader onderzoek onder zich te nemen en het blokkeren en onderzoeken van safes in wezen politionele be voegdheden waarvan de toepas sing tot een aantasting van de rechtssfeer van de belastingplich tigen leidt, die slechts door het bestaan van zeer abnormale om- Anak Agung naar België Officieel is bekend gemaakt, dat Anak Agung, destijds minister van Binnenlandse Zaken der R.I.S., is benoemd tot gezant van Indonesië in België. NADER OVERLEG OVER HET AMEN DEM ENT-LUCAS Het nader overleg over het amendement-Lucas van de minis ter van Financiën met de commis sie van voorbereiding is geopend. De besprekingen worden nog voortgezet. In deze commissie van voorbereiding hebben zitting de leden en plaatsvervangende leden van de vaste commissie voor de belastingen. De minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening heeft de op 2 October 1950 afgekondigde „Heffingsbeschikking Uitvoer kaas 1950" met terugwerkende kracht, te rekenen van 2 October inge trokken. De minister heeft daarbij over wogen, dat de handel bij de aan koop van vóór 17 September 1950 geproduceerde kaas niet heeft kunnen voorzien, dat bij export op kaas een heffing zou worden gelegd. Kaas komt n.L voor export eerst ia aanmerking wanneer zij tenminste vier weken oud is. Vooruitlopend op deze intrekking kon, als gevolg van de daling van de kaasprijzen, de heffing op uit gevoerde kaas reeds op 16 Oct. op nul worden gesteld, l Zodra de groothandelsprifzen voor kaas zouden stijgen boven het peil van ongeveer f2.15 per kg voor volvette Goudse fabrieks- kaas, zal echter waarschijnlijk wederom een heffing op de uitge voerde kaas worden gelegd. Bo vengenoemd peil acht de minister voor de huidige omstandigheden namelijk het maximum toelaat bare niveau. Bij een eventuele heffing zal verschil worden gemaakt tussen kaas geproduceerd vóór 17 Sept. en na 16 Sept. Op kaas, geprodu ceerd vóór 17 Sept. zal eerst dan een heffing worden gelegd, wan neer die op de kaas, bereid op of na die datum, de 20 cent per kg te boven gaat. Daar gedurende de twee we ken, tijdens welke de exporthef fing 10 cent per kg heeft bedra gen, slechts kon worden geëxpor teerd uit de vóór 16 Sept. gepro duceerde voorraden, worden de betaalde heffingsbedragen geresti tueerd. 30.000 POND STERLING VOOR ÉtN VOETBALLER Voor de record-transfer van 30.000 pond sterling is de midvoor van Aston Villa, Trevor Ford, overgegaan naar Sunderland. Tot dusver bedroeg het record transfer-bedrag in Engeland 26.500 pond sterling welke som in December 1949 door Preston North End werd neergeteld voor Quigley, de rechtsbinnen van Sheffield Wednesdey. AARDBEVINGEN IN GUATEMALA Sedert Maandag is Guatemala het toneel van een reeks aard bevingen. Vrijdag werden 49 aardbevingen waargenomen. De steden Mazatenango en San Mar cos hebben hierdoor het meest te lijden gehad. Te San Marcos zou 80 pet. van de gebouwen zijp in gestort. Er worden geen slacht offers gemeld. standigheden gerechtvaardigd is. Daar de minister van oordeel is dat de belastingheffing zich thans weer geheel moet gaan voltrek ken in de administratieve sfeer en het fiscale apparaat slechts van zijn politionele bevoegdheden ge bruik zal mogen maken wanneer redelijk vermoeden omtrent een strafbaar feit bestaat, worden de desbetreffende bepalingen thans ingetrokken. Evenmin bestaat nog behoefte aan de bepalingen omtrent de ze kerheidsstellingen en de verlen ging van de navorderingstermijn. De plicht om gegevens te ver strekken en om inzage te verle- FRANKFORT. Door het hoofdkwartier van de Duitse po litie te Goettingen, in de Britse bezettingszone, is de juistheid bevestigd. van persberichten, waarin werd medegedeeld, dat dr. Walter Zimmermann, een specialist op het gebied van radar en geleide projectielen, die vroe ger in Oost-Duitsland heeft ge werkt, vier weken geleden spoor loos is verdwenen. Hij zou door de Russen zijn ontvoerd. Zij had den zulks reeds tweemaal ver geefs geprobeerd. Dr. Zimmermann was werk zaam op een nieuwe electriciteits- fabriek, waar met speciale appa raten van hoge frequentie wordt gewerkt. Tegelijk met. hem ver dween een ruim 2600 kilogram wegend apparaat. nen van boeken en bescheiden zal echter worden gehandhaafd. Ieder physiek- zowel als rechts persoon zal volledige medewer king moeten verlenen om te be palen of en hoeveel hijzelf aan belasting verschuldigd is, en zo nodig zijn aangifte etc. door boe ken en bescheiden moet staven. De plicht om gegevens te ver strekken ten behoeve van de be lastingheffing van derden zal in het algemeen beperkt worden tot feiten en handelingen die liggen in de commerciële sfeer. Daarbij zal men bovendien niet langer extra-werk ten behoeve van de belastingadministratie hebben te verrichten, doch slechts inzage behoeven toe te laten ter zake van de heffing van enige rijksbelasting van derden, met wie een zakelijke relatie bestaat. Tenslotte bevat het ontwerp een uniforme regeling van de straf baarstelling voor het doen van on juiste aangiften, die thans in de verschillende belastingwetten op sterk uiteenlopende wijze is vast gelegd. STOCKHOLM De thans 91 jaar oude koning Gustaaf van Zweden is gistermorgen na een kabinets-zitting op het paleis Drottningholm in zwijm geval len. Verklaard werd dat de koning .zeer vermoeid en zwak" is, en dat hij aan de'ernstigste ziekte lijdt die hij tot nu toe heeft ge had. Gisteravond werd hem aureomicine, een Amerikaanse variant van peniciline toege diend. Na geruime tijd van nauwkeurig onderzoek heeft de recherche der Invoerrechten en Accijnzen te Roermond, te Weert en Hunsel een groot internationaal complot opgerold, dat zich bezig hield met een omvangrijke smokkel van roomboter naar België. In de loop van dit onderzoek werden zes Nederlanders en twee Belgen in arrest gesteld. Het gehele complot bestond echter uit vijftien personen. Naar ruwe schatting hebben deze heren circa 60.000 kilo natuurboter ille gaal de grens overgebracht.. Een deel van de boter werd betrokken bij de 36-jarige directeur van de boterfabriek te Weert, P. J. G., die diverse malen in Antwerpen met een 23-jarige Belgische han delaar een afspraak had gemaakt voor vervoer per auto. Wanneer 's avonds en 's Zondags de fabriek Over de toestand van Kardinaal Mindszenty, die van dien aard is, dat men ernstig voor zijn leven vreest, vernam de Romeinse K.N.P.-correspondent in betrouw bare kringen nadere bijzonderhe den, waaruit blijkt dat reeds ein de Augustus de toestand van de Kardinaal aanleiding gaf tot grote bezorgdheid. Een totale algehele verzwakking van het hart dreig de, waarom de Hongaarse auto riteiten besloten de Kerkvorst aan een medische kuur te onder werpen. De Hongaarse regering, die zich bezorgd maakte over de reactie, die een eventueel overlijden van de Primaat in de gevangenis zou oproepen, liet hem uit de gevan genis van Vao overbrengen naar een villa in Svabhegy, waarin ge durende de oorlog het hoofdkwar tier van de Duitse politie was ondergebracht. Tussen 7 en 15 September werd de Kardinaal hier door niet minder dan zes specialisten onderzocht. Dezen hebben zowel ieder voor zich als in gemeenschappelijk consult vastgesteld, dat de gezondheids toestand van de Kardinaal zeer veel slechter was geworden en PARIJS. Generaal Juin, die onlangs naar Indo-China gezon den is, is Vrijdag te Parijs terug gekeerd. Hij zal de Franse rege ring rapport uitbrengen over de militaire situatie in Indo-China. De generaal verklaarde aan de journalisten, dat „de bres geslo ten" is en dat niet gesproken kan worden „van onmiddellijk ernstig gevaar". Franse mariniers hebben te Coemy, op 80 km ten Oosten van Saigon, een landing uitgevoerd, waarbij zij een groot aantal sam pans van de Vietminh hebben vernietigd, zo verklaarde 'n woor- voerder te Saigon. dat voor zijn leven moest worden gevreesd. Hierna werd de Kardi naal op 27 September door een bekend neuroloog van de Hon gaarse hoofdstad onderzocht, die hierover een rapport aan de minister-president heeft moeten uitbrengen. Rakosi heeft hierop bevolen, dat de Kardinaal uitste kend zou worden verzorgd om te voorkomen, dat de Primaat zou sterven. Hij heeft zelfs in Moskou om het zenden van specialisten verzocht. De toestand van de Kar dinaal is daarop in de minister raad besproken.. De communisti sche machthebbers waren het er over eens, dat tot iedere prijs moest worden verhinderd, dat de Kardinaal in gevangenschap zou sterven. Daarom werd de invrij heidstelling van de Kardinaal in bespreking genomen. De ministers zagen in een vrijlating van de Kardinaal geen bezwaar meer voor het communistische bewind, omdat de slechte gezondheid van de Kardinaal hem elke activiteit onmogelijk maakt. De Kardinaal kan nog slechts slapen na toe diening van injecties. gesloten was, reden drie auto's het terrein op en het gebouw bin nen, waarna achter gesloten deu ren de ruimten tussen de zijwan den, onder de zittingen en, bij één wagen, in een dubbele bodem, werden volgeladen. Per rit gingen op deze manier 500 kilo roomboter de grens over. Het kon ook anders. Ongeveer 5000 kilo roomboter werden „geleverd" via de Weert- se winkelier E. en de 53-jarige H. die de roomboter in zijn wo ning opsloeg aan de 34-jarige slager K. uit Maeseyck, beter be kend als „De Knevel", de cen trale figuur van het complot. K. haalde bij H. de boter in verschil lende hoeveelheden op. Een derde partij van andere herkomst, ging via „De Knevel" en E. naar een opslagplaats in de paardenstal en de kelder van de landbouwer C. in Hunsel, die f 3.per vracht als bewas?rloon bedong. Een ploeg leider van de N.S. uit Weert en een 28-jarige fabrieksarbeider A. T. (die wel graag 'n tientje wilde verdienen aan een vrachtje) brachten vervolgens vandaar op de fiets geregeld 25 kg per man de grens over naar een boerderij in Molenbeersel. Zij gingen twee maal per nacht, en gemiddeld tien keer in de drie weken, en ver voerden op deze manier duizen den kilo's, die zij voor f 4.30 kochten en voor f 4.70 verkochten. „De Knevel" werd gearresteerd toen hij argeloos door het grens- plaatsje Roosteren wandelde. PARIJS, 27/10 (Reuter) De Franse Nationale Vergadering heeft het regeringsvoorstel om de dienstplicht van 12 tot 18 maanden uit te breiden goed gekeurd met 385 tegen 196 stem men, o.m. die van de 182 com munistische afgevaardigden. De Assemblee bepaalde, dat lichamelijke ongeschiktheid de enige reden voor ontheffing mag zijn. Volgens de nieuwe Dienst plichtwet moet iedere lichame lijk geschikte Fransman 28 jaar voor de militaire dienst beschik baar zijn: 18 maanden in uni form, 3 jaar in de actieve re serve, 16 jaar in de eerste reser ve en 7)4 jaar voor de tweede reserve. Gisteren werd in Amsterdam de 100ste schoolverkeersbrigade in de Cornelis Krusemanstraat door Hoofdcommissaris H. C. Kaasjager geïnstalleerd Twee kinderen van de nieuwe brigade zetten de hoofdcommissaris, burgemeester d'AiIly en wethouder de Roos over. Het amendement (Sm.) „Het" amendement, dat is natuurlijk het befaamde be ruchte? amendement, dat dr. Lucas van de K.V.P. in de Tweede Kamer heeft ingediend bij de be handeling van de belastingwetten deze week. Het struikelblok op een normale parlementaire weg is het geworden. Het ging tussen de minister en de Kamer hard te gen hard en men gaf geen kamp. De baas van de K.V.P.-fractie moest erbij komen, om de zaak tot op het hoogste niveau op te trek ken en daarop kwamen ook an dere fractiebazen er aan te pas. Van een belangrijke zaak voor de financiële specialisten werd het daardoor een politieke kwestie van de eerste orde. De heer Lucas wilde de middengroepen tegemoet komen en men weet, dat wij daarvoor alles voelen, tenminste, wanneer men onder die midden groepen vooral en allereerst ver staat de mensen met de inkomens van 6 tot 12 duizend gulden. Nu scheen het amendement van dr. Lucas toch niet helemaal „ad lucam" te zijn, want een sterk argument van de minister was, dat van dit voorstel het meest, en wel voor tachtig procent, zouden profiteren de ongehuwden en de gehuwden zonder kinderen. Hoe wel ook deze categorie in de mid dengroepen uiteraard rechtvaar dig behandeld moeti worden, kon het toch niet de bedoeling zijn van de voorsteller, het juist hierin zonder meer vooral te zoe ken! Op dit punt nu moet er in de komende week van overleg helderheid komen. Het is al won derlijk genoeg, dat dit niet gelukt is in de twee-en-half uur beraad, welke Woensdag gehouden zijn. Daaruit blijkt al, dat men zelfs in deze kleine kring door de bo men het bos niet meer kon zien. „De Maasbode" zegt nu al, dat er wel water in de wijn zal moeten worden gedaan, van beide kanten. Wij zouden liever zeggen, dat de K.V.P., nu blijkbaar de verkeerde fles op tafel is gekomen, andere w ij n moet opdienen En de politiek. (Sm.) Er is ook nog een spreek woord over vissen in troebel wa ter. Daar hebben verschillende politici we zouden haast gezegd hebben: intriganten zich van bediend. De P.v.d.A. sprong op de ketting, om te pogen, de K.V.P. maar aanstonds op de knieën te dwingen, „omdat ze immers toch niet anders kan". De V.V.D. stookte het vuurtje aan, door het gevaar van een politieke crisis te bagatelliseren. De „Telegraaf" fantaseert, dat minister Lieftinck regeer-moe is en dat hij het been stijf hield, omdat er voor hem niets meer te riskeren zou zijn. Intussen heeft de zaak een reële politieke achtergrond: Kamer en Regering moeten elkaar verstaan, maar ookRegering en Kamer! Kon men dr. Lucas halstarrig noemen, de minister was het niet minder. Het telkens dreigen met aftreden is niet bevorderlijk voor goed overleg, dat nu onderdehand al een jaar lang duurt in deze zaak. En helemaal kon men de minister het verwijt niet bespa ren, dat hij ietwat aan in- en uit praten deed. Het financieel beleid is natuurlijk heel belangrijk en de millioenen waar het hier om gaat, zijn dat ook. Maar betrof het hier nu in wezen een zaak, die de minister zó hoog moest opvoeren? Het schijnt ons toe, dat het nu allerminst de tijd is, om ons land in een kabinetscrisis te storten, ze zou weinig uitzicht op een snelle, doeltreffende oplossing bieden. Maar het is al meer ge zegd: als de regering daar mis bruik van zou maken, zou op haar de verantwoordelijkheid van een lichtvaardig uitgelokte crisis neer komen. ,,De Waarheid" (Sm.) En tenslotte: deWaarheid. Het bericht, dat zes communisten zijn gearresteerd in Limburg, bracht de „Waarheid" pas 24 uur nadat alle bladen in Nederland het hadden gemeld. Zó waren ze er bij de C.P.N.-redactie van ge schrokken! En toen Het eindelijk in de krant stond, ging dat natuur lijk vergezeld van de nodige com mentaar. Het was hier een ingrij pen van de Veiligheidsdienst, een onzinnige hetze tegen de commu nisten, die er niets mee te maken wilden hebben. Maar het waren dan toch maar communisten, die zich schuldig gemaakt hadden aan collaboratie met deserteurs en er was een communistisch lid van de Kamer bij. Ook hij bekende bij zijn verhoor en gaf te kennen, dat hij voor zijn Kamerlidmaatschap zou bedanken. Schuldig dus tot en met, in een zaakje, dat precies in de communistische kraam past. Wij weten precies, waar de hetze vandaan komt en waar onzinnig gedoe te halen is. „Ons is niets te dol", weet u nog wel Deense regeringsopdracht KOPENHAGEN. De koning van Denemarken heeft de liberaal Eriksen opdracht gegeven de mo gelijkheden van de samenstelling van een regering op ruime basis te onderzoeken. VIER DODEN OP ONBEWAAKTE OVERWEG Vrijdagavond omstreeks 7 uur is een personenauto op een onbe waakte overweg in de gemeente Deurne op een trein gereden. Alle vier inzittenden werden ge dood.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1