NIJL0N In BESLISSINGËNAAN LOPENDE BAND Economisch beleid vindt instemming bij de Kamer Geestelijke leger-verzorging belangrijk gewijzigd Koning Christus Gemeenteraad Wieringermeer Niet praten - maar stemmen Een grondbedrijf Naar wij vernemen: Liberalisatie van de handel thans 75 pet. Directie P.E.N. Marktberichten Beursoverzicht Sneeuw Sigarenzaak vrij staand huis 25 ton voerbieten Sigarenzaak H.H. Tuinders 640 Aangeboden Aangeboden: Grote Houtveilisig te Obtiam Grote partijen best werk- en timmer- hout ZATERDAG 28 OCTOBER 1950 PAGINA Pharizeërs is een voorbeeldige strijd tegen de zelfvoldaanheid, waarvoor elke. christen zich heeft te hoeden. ■Elke christelijke zelfgenoeg zaamheid is belachelijk voor wie er fnet Paulus' van overtuigd is, dat wij niets zijn en Christus alles. Wij zij niet klaar als wij ons christen noemen. Wij moe ten christen zijn. Wij 'moeten groeien naar Christus tóe. Ons christendom is een wordend christendom, dat geen enkele réden vindt voor zelfgenoeg zaamheid, doch dat zich in tegendeel zijn grote tekortko mingen bewust dient te zijn. Al te zeer is de christenheid van thans afgebogen van Chris tus, afgeweken van Zijn liefde. Óm wereldrijken wordt gekuipt en geïntrigeerd, om wereld macht wordt gestreden en ge leden! Wat wij echter moeten zoeken is het rijk Gods. Wie Koning' Christus erkent, bekom mert zich om Zijn rijk. Zijn koningschap erkennen is Zijn koningschap beleven. Zijn naam belijden is levèn naar Zijn wet. Die _wet, de goddelijke wet van Christus, heeft Hij geprocla meerd in Z;jn bergrede. In Zijn zaligsprekingen vindt de onderdaan van Koning Chris tus zijn altijd geldige dagorder. Want als de Koning majesteite lijk op de wolken zal komen voor het laatste oordeel, dan zal het erom gaan of wij de honge rige Christus hebben' gevoed, of wij de dorstige Christus hebben gelaafd, of wij de vreemdeling, die Christus was, hebben geher bergd, of wij, de naakte Christus hebben gekleed, of wij de zieke Christus hebben bezocht, of wij de gevangen Christus hebben verlost. Dan zal het er niet om gaan of wij wereldrijken heb ben beheerst of wereldmachten omvergeworpen. En als wij zul len vragen wanneer wij Chris tus hebben gezien als de honge rige. de dorstige, de vreemde ling, de naakte, de zieke, de ge vangene, dan zal Hij ons het antwoord van Zijn liefde geven: Voorwaar ik zeg u, wat ge voor een van mijn geringste broeders gedaan hebt, dat hebt ge voor Hij. gedaan. Dan komt er geen macht en geen rijkdom op aan; dan zal de liefde beslissen over onze plaats, die ter rechter of ter linkerzijde van de Koning zal zijn. Wie Christus' koningschap be lijdt. zal dienen te leven naar Christus' leer. Hij zal aan- de liefde te herkennen moeten zi.jn. zoals de eerste christenen het merkmaal droegen van de lief de. Christus Koning belijden is iets anders dan Christus Koping beleven. Wie zich tekent met Zijn liefde, mag voor de wereld een dwaas lijken, hij alleen beleeft Christus' koningschap op de enig juiste manier. Wanneer wij ons op het feest van Chris tus Koning daarop bezinnen, dan zi.jn wij de Koning ver knocht. Dan moge Zijn zegen onze bezinning brengen tot vruchtbaarheid. TEGEN DE BEVERRAT! De laatste tijd komen er gere geld berichten binnen over het signaleren van de beverrat. Het vermoeden bestaat dat uit opgehe ven bever-farms de dieren zijn los gelaten, hopenlijk niet te veel, want het gevaar voor snelle uitbreiding van het ras is niet denkbeeldig, Dei heer Ivangh Loudelsweg X 99 te Bergen verzoekt opgave van gevonden dieren, waaruit gegevens over de omvang van de piaag. olaats van optreden en middelen ter bestrijding kunnen worden ver zameld. Kenmerken van de beverrat zijn: grote oranje-geile snijtanden, ronde, lange rattenstaart, stompe kop, achterpoten met zwemvliezen, leng te minstens 50 centimeter. DOOR DE INVOERING van het Christus Koning-feest in de kerkelijke liturgie heeft Z.H. Paus Pius XI de bezinning op Chris tus' koningschap voor de hand gelegd voor al degenen, die Christus als hun Koning erken- nen. Dit feest noopt ons tot be zinning. op het koningschap van de Christus der evangeliën, een koningschap, dat ons uit elke bladzijde van het Nieuwe Testa ment bezielend tegenstraalt en dat in ons, die ons christenen noemen, belichaamd zou moe ten zijn in onze dagelijkse prac- tijk. Want wie zich tekent met Christus' naam. dient zich ook te tekenen met Zijn wet. Die dient consequent te zijn zoals Hij consequent was, Hij, de heros van de liefde, die met een werkelijkheidszin, die haar weerga niet vindt en met een positiviteit, die enig is en die getuigt van een waarachtig god delijk zelfbewustzijn, de wet en de profeten kwam vervolmaken. Christus is de koning van glorie en majesteit, de verheer lijkte van de Thabor, maar Hij is ook de schamele van Bethle hem en de gekruisigde van Gol gotha. Zijn kroon is een krans van doornen en hij regeert van af hèt kruis. Wij willen juichend naast Hem staan op de Thabor maar staan wij ook onder het kruis op Calvarië? Wij zijn de dankbare verlosten van dat kruis, maar de adeldom van Zijn kostbaar bloed verplicht ons tot volledige navolging van Zijn lief deleer, die op Calvarië haar uiterste consequentie be! leefde. Koning Christus wenst geen eredienst van starre formules en dode voorschriften. Wat Hem interesseert is de levende mens en diens geestesgesteldheid Geen doorziet als Hij de ge schonden menselijke natuur en geen is zo gul met zijn vergif fenis. Hij spreekt van de mens heid als van een boos en over spelig geslacht en Hij spreekt deze qualificatie uit als iets heel natuurlijks. Daaruit blijkt Zijn froot begrip. Zijn liefde is een egrijpende liefde, die niet oor deelt. Oordeelt niet, zo leerde Hij ons, opdat ge niet geoor deeld wordt en tot Petrus zegt Hij: Niet zeven maal, maar zeventig maal zeven maal zult gij -Uw broeder vergeven. Christelijke liefde is niet lou ter humaniteit, niet alleen maar leer, doch ook leven, lijden en sterven desnoods, zoals Chris tus'. 'liefde culmineerde in Zijn kruisdood. Ons ten voorbeeld neemt Christus de nood van de zijnen -persoonlijk op Zich. Om dé nood en de zonden van de zijnen heeft Hij zich het meest bekommerd. Met de geringsten vóelt Hij Zich het hechtst ver bonden en Zijn strijd tegen de Ph De voltallig bijeengekomen gemeenteraad van Wieringermeer heeft Vrijdagavond zonder enig noemenswaardig debat de wel zeer belangrijke agenda afgewerkt. Men had kennelijk in een comitézitting vooraf de zaak kant en klaar gestoomd. Het is wel idyllisch zo'n raadsvergadering. Zou men het nu werkelijk allemaal zo roerend eens zijn? Of zien wij hier louter coulissen waarachter spelers schuil gaan, die pas daadwerkelijk optreden wanneer de schijnwerpers der openbaarheid zijn gedoofd? En dan nog die stern-paskwil. Publiek en verslaggevers hadden beter thuis kunnen blijven. Na het openingsgebed, deelde burgemeester Loggers mede, dat secretaris Nap wegens ziekte af wezig was, doch gelukkig weer in zoverre is hersteld, dat hij Maandag a.s. zijn werkzaamheden zal hervatten. De lijst van ingekomen stukken gaf geen aanleiding tot enig 'com mentaar. Het verzoek van het St. Werenfridus Lyceum te Hoorn om subsidie werd derhalve in han den gesteld van B. en W. om af doening en een gelijksoortig ver zoek van het R.K. Meisjes Lyceum te Venlo voor kennisgeving aan vaard. A. Westrate kreeg alzo het door hem gevraagde ontslag uit gemeentedienst en werden de subsidie-aanvragen van de kleu terscholen aangehouden tot de "begroting 1951. De rekening over 1949, ont vangsten gew. dienst f 1.155.789.13, saldo f 9.855.04, en de kapitaal- dienst sluitend op f 2.436.369.56, zal worden gecontroleerd door het verificatiebureau van de Vereni ging van Ned. Gemeenten en bovendien nog door een commis sie van drie raadsleden. Gewoon lijk véorden de leden van een der gelijke commissie eenvoudigweg aangewezen. Hier werd heel re glementair gestemd en de geluk kigen waren de heren Zoodsma, Stoel en Feykes. Vervolgens vond de loting voor het afdelingsonder- zoek van de begroting plaats. Zonder enig commentaar wer den onveranderd opnieuw vast gesteld de verordeningen: Alge mene Politieverordening, idem Keuringsdienst voor Vee en Vlees, idem op de heffing van rechten keuring van waren, idem verbod van perzikbomen en idem op de Algemene Begraafplaats. Het voorstel tot het verstrek ken van 2de hypothecaire lenin gen aan voor ei-gen rekening en risico bouwende particulieren tot 15 pet. van de rendabele bouw kosten werd z.h.st. aanvaard, en de verordening op het verstrekken van deze leningen eveneens. Te- .gen het toekennen van een sub sidie van f 600.aan de Kleuter school te Middenmeer bestonden geen bedenkingen (bedrag der voor subsidie in aanmerking ko mende netto kosten f613.22). De Kleuterschool te Wieringerwerf kreeg f 184.60. Goedgekeurd werd eveneens het voorstel tot het aankopen van 589 m2 grond aan de Sternstraat te Wieringerwerf voor f 3.p.m. ten behoeve van een te bouwen administrateurswoning. Ten behoeve van de bouw van 40 arbeiderswoningen te Midden- meer besloot de raad om ingaande een nader te bepalen datum van het Rentambt in erfpacht te aan vaarden een perceel aan de Dr. Ir. C. Lelystraat groot 8950 m2 tegen een jaarlijkse canon van 10 ct. per m2. Boilers-winst Het bestuur van de woning bouwvereniging te Wieringerderf verzocht financiële medewerking voor de aankoop van 42 boilers ten behoeve van de montagewo ningen. Deze boilers heeft men nodig om de in de woningen ge bouwde douchecellen effectief te kunnen gebruiken. De aanschaf fingsprijs bedraagt f 9300.doch B. en W. stelden voor hier 20 pet. winst op te leggen ter verzeke ring van een mogelijk risico. Aan de woningbouwvereniging wordt dan ook, aflosbaar in 20 jaar, een bedrag van f 11.160.in rekening gebracht. Op een desbetreffende vraag kreeg de heër Addens te horen, dat dit eigenlijk geen zaak voor de gemeente is. Maar de woningbouwvereniging ziet geen andere weg. Deze opslag is; nodig willen wij een kans maken dat Haarlem dit besluit accepteert. De heer Stoel, bestuurslid van de woningbouwvereniging, kon ver klaren, dat de bewoners er mee accoord gaan. De heer Zoodsma bracht B .en W. onder het oog, dat niet de gemeente, maar de woningbouwvereniging het risico heeft, doch de gemeente ontvangt de winst. Voorzitter: „Maar dat geld wordt na afbetaling van de gehele som gestort in een ge meentelijk reservefonds ten dien ste van de woningbouwverenigin gen". Goedgekeurd. (Wordt vervolgd.) Het algemeen economische be leid van de regering vindt steun bij vrywel alle groeperingen in de Tweede Kamer. Dit blijkt uit het Voorlopig Verslag van deze Kamer, dat is uitgebracht over de voor het gebruik van de Alge- begroting van Economische Zaken. mene Begraafplaats, de bouwver ordening, dë instructie gemeente geneesheer, verordening op de AFSCHEID INSPECTEUR L,;0. J. J. FERINGA Met ingang van 1 November 1950 is de heer J, J Feringa, inspecteur van'het lager Onderwijs in de in spectie Den Helder, in gelijke func tie benoemd in de inspectie Hil versum. Op Maandag 30 October 1950, des namiddags 3 üuf, zal in het Raad huis te Den Helder op officiële wij ze afscheid van de heer Feringa worden genomen, waarvoor onder meer uitgenodigd zijn de vertegen woordigers van de besturen der tot' de Inspectie Den Helder behorende gemeenten en van de schoolbesturen alsmede de hoofden der openbare- en bijzondere scholen voor lager onderwijs. Op diezelfde middag te 4.30 uur zal, eveneens in het Raadhuis te Den Helder voor het ovèrige onder-; wijzend personeel en voor ieder an der die dat wenst, gelegenheid be staan om van dé heer Feringa af scheid te nemen. is Donderdagavond te Rotterdam de 50-jarige gehuwde werkster, C. H. S.S. te water geraakt en verdronken had gistermorgen te Rotterdam de ontscheping plaats van de „New Australia", die met militai ren en gezinsleden, in totaal 1584 personen, waaronder 127 babies aan boord, uit Indonesië was ge arriveerd. kreeg een voormalige hulpbewaar- der van een Huls van Bewaring, die tegen betaling pakjes shag aan een gedetineerde had bezorgd, conform de eis, drie maanden ge vangenisstraf van de Amsterdam se rechtbank. overleed in de ouderdom van 61 jaar de heer H. Carlee te Heem stede, de bekende Nederlandse dahlia- en lathyruskweker, die op dat gebied talryke nieuwe varië teiten op zijn naam heeft staan. werd 20 jaar gevangenisstraf ge- eist tegen de ex-inspecteur van politie te Nymegcn, M. V., aan wie ten laste was gelegd de dood van twintig Nederlanders, die met zijn medewerking tydens de be zetting werden gearresteerd. is gisteren in den Haag het zilve ren jubileum van de Dalton-H.B.S. en van de Dalton-methode zelf gevierd. moesten gisteravond de bewoners van Zuid-Beveland voor minstens 50 pet. op electriciteitsgebruik be zuinigen, om niet helemaal in het donker te geraken. Een kabel vanaf Walcheren was n.l. bescha digd heeft de directeur van de Ned. Kininefabriek te Amsterdam prof. dr. A. Th. Knoppers zyn hoog leraarsambt in de faculteit der geneeskunde aan de Vrqe Uni versiteit te A'dam aanvaard. wordt in Oosterbeek een confe rentie gehouden over „Nederland en Duitsland in Europa" waaraan veie vooraanstaande figuren uit het politieke, economische en cul turele leven van beide landen deelnemen o.m. minister In 't Veld.... Slechts een kleine groep kan zich niet verenigen met dit beleid. Deze groep is van mening, dat de regering getuigt van een onver antwoord optimisme in haar uit eenzetting van de economische situatie. Wat het middenstands- beleid betreft heeft de Kamer enige wensen kenbaar gemaakt. Samengevat komen deze hierop neer, dat dit beleid meer in over eenstemming wordt gebracht met het arbeidsbeleid en het land bouwbeleid. In het Voorlopig Verslag wor den verscheidene vragen gesteld over de opvoering van de arbeids productiviteit. De minister wordt .uitgenodigd mededeling te doen over de maatregelen die hij voor nemens is te doen om stijging van de productiviteit te bevorderen. Door 'n aantal leden wordt de suggestie gedaan productiviteits- commissie in te stellen, welke per bedrijfstak maatregelen beramen, die strekken tot verbetering van de organisatie en de efficiency van de bedrijven. Ook wordt de mi nister gevraagd of een wijziging in de loonpolitiek niet tot hogere productie zal leiden. Hierbij staat ae gedachte voor, dat geschoold heid en prestaties beter beloond dienen te worden. Aan de rege ring wordt voorts gevraagd welk standpunt zal worden ingenomen bij een mogelijke herwaardering van het pond en verder naar het verloop van zaken bij de Europese integratie. Middenstandspolitiek Nagenoeg algemeen is de in stemming met de formulering van de grondslag, waarop de minister de middenstandspolitiek wenst te j voeren. Anders staat het met on derdelen van dit beleid. Ernstig bezwaar werd gemaakt tegen het geen is geschied bij de uitvaardi ging van de prijzenbeschikking handelsmarges textielgoederen op 27 September j.l. Vele andere leden vestigen de aandacht op de moeilijkheden bij de distributie van brandstoffen. Een onaange naam gevolg van de opheffing van deze distributie is, dat de groot handelaren en importeurs slechts zoveel brandstoffen van mijnen en importeurs ontvangen als deze wilden afstaan. Door vele leden worden de slechte toestanden in verschillen de middenstandsbedrijfstakken toegeschreven aan een teveel aan ondernemingen. Deze leden ach ten het noodzakelijk, dat in de bedrijfstakken, welke aan over bezetting lijden, een verantwoord systeem van sanering wordt opge zet en dat de regering daaraan meewerkt. PARIJS, 27 Oct. (AFP). De Raad van Ministers van de O.E. E.S heeft besloten met ingang van 1 Februari 1951 het percentage van de vrije goederenuitwisseling tussen de 18 by de organisatie aangesloten landen te brengen van zestig op vyf-en-zeventig pro cent. De Franse delegatie behoudt haar beslissing over deze nieuwe maatregel voor tot aan het einde van dit jaar. Nederland, Turkije en Dene marken behoeven het liberalisa tie-percentage van 75 pet. eerst op 30 April a.s. te hebben bereikt in verband met de uitgebreide handel van deze landen met West- Duitsland, dat in minder dan vier maanden een nadelig saldo heeft bereikt bij zijn Europese betalin gen van 175 millioen dollar. Wel iswaar moet binnen elk der drie categorieën voedsel, grondstof fen en industrieproducten min stens 60 procent van de particu liere invoer vrij zijn, doch de deelnemende landen zijn niet verplicht de laatste 15 pet. vrij te maken, al wordt er wel bii de landen op aangedrongen dat te doen. In verband met de huidige grondstoffenschaarste heeft de Raad bepaald, dat een aangesloten land, .zonder op het percentage der liberalisatie terug te komen, bepaalde producten van de libe ralisatielij st kan schrappen en deze door andere vervangen, wan neer de toestand op de grondstof- fenmarkt dat rechtvaardigt. ONTSLAG MR. SNELLEN, VOORDRACHT VOOR NIEUWE DIRECTEUR De heer Mr. W. Snellen verzoekt in verband met het bereiken van de 65 jarige leeftijd, eervol ontslag als directeur van het, Prov. Electr Be drijf in Noordholland, zulks met in gang xan 1- Januari a.s. Eu dit op de meest eervolle wijze, onder dankbetuiging voor de belangrijke diensten, gedurende meer dan 26 jaar aan de provincie bewezen. Ged. Staten bieden ter voorzie ning in deze belangrijke vacature, de volgende voordracht aan: 1. ir. J. den Boesterd, hoofdinge nieur bij het G.E.B te Rotterdam; 2. ir. J. K. Lijfering, eerstaanwe zend hoofdingenieur bij het P.E.N. in Friesland. VIER DODEN OP ONBEWAAKTE OVERWEG (Zie voorpagina) Nader vernemen wy, dat de vier personen, die Vrijdagavond het slachtoffer zqn geworden van de onbewaakte overweg te Grind- veen onder de gemeente Doorn, alle vier inwoners zijn van de gemeente Someren. Tot 18.00 uur hadden de 54- jarige A. Wijlaars, zijn 25-jarige zoon Martinus, de 26-jarige J. Wij- laars, gemeente-ambtenaar, neef van eerstgenoemde en de 27- jarige Fr. van de Mortel onder Grindveen een controlepost be trokken van de kampioensrit van de K.N.M.V. Om ongeveer half 7 keerden zij in een DKW-bestel- wagen huiswaarts en bii het pas seren van de overweg onder Grindveen, welke reeds meer slachtoffers heeft geëist, werd de i wagen gegrepen door de perso- nentrein Venlo-Eindhoven. De 4 inzittenden werden op slag ge- 'dood, terwijl de bestelwagen to- drielingen 5; Uien Nep 4 i, Fiei taal werd vernield. De personen- 816. Druiven Frankenthalers 62- trein had tengevolge van dit on- 84. Alicant 5690. geluk een vertraging van twintig Pruimen Beurré Clairgeau 1046. minuten. Appels Allington Pippin 829: iBramley Seedling 416; Cox Oran- SLACHTOFFERS VAN I ge Pippin 2457 1 Glorie van Hol- AUTOBOTSINC land 1029, Goudreinette 1031: BEEMSTER. Met een van Graham Jubilé 6—18; Groninger 7iin Ipqwaeens is dG heer Beem- Kroon 5 24, Jonathan 12 •- ster van de Auto-rijschool op het Schelinkhouter 12 36. Transparan- kruispunt Zuiderweg-Purmeren- - te de Cronsels 10 26; Zoete Cam" derweg gisteren in botsing geko- pagner 820; Zoete Winterkroon men met een vrachtauto uit Al- -27Peren Beurré Clairgeau 10 melo. De heer Beemster werd 46Conference 7837; Doyenné du ernstig gewond, een leerling kreeg Comice 2674; Fertilon 824; Gie- minder zware kwetsuren. Beide ser Wildeman 1032; Kamperveen ALKMAAR. 27 Oct Snijbonei kas 1.16—1.26, prei 13—30, spinazi, 25—55. postelein 9—26, witlof 33- 59, tomaten 12—50, andijvie 5—14 sla koud 25, glas 9—10.50, bloem kool 12—28,, komkommer 7—13, gek kool 57„ rode kool 4.2011,20, gr kool 5—9 20. bieten 4—8, worteltjes 11—28, uien 4—12, aardappelen 7— 8.50, knolsoep 7—20, boecekool 13.60 —21,10, spruiten 28—75, selderie 5 —10, peterselie 24, stoofperen 7— 22, randperen 12—85, handappels 18 —55, druiven 56—88, muscaaf 85-97 BEEMSTER, 27 Oct. Aardappe len Bevelanders 811; Koopmans Blauwe 1012; Slabonen z. dr. 15 —66; Stoksnijbonen 117; Stamsnij- bonen 79; Komkommers 1321; Tomaten A 40—59; Witlof 37—48; Bloemkool 4026; Rode kool 6 10; Groene kool 6—13; Spruitkool 24—56; Boerekool 1417; Spinazie 26; Sla 2—6; Andijvie 511. Rode bieten 46.50; Gare bieten 715; Bospeen 2227; Winterpeen 58; Waspeen 12-18; Uien 59; Uien (Eigen bericht) Bij Ministeriële beschikking van 10 Oct, j.l., welke thans aan de betrokken instanties ter kennis is gebracht, zijn, teneinde tot een meer doelmatige regeling van de geestelijke verzorging bij de Kon. Landmacht te komen, dienaan gaande enige wijzigingen in de be palingen aangebracht. Opmerkelijk is, dat, waar in art. 45 vroeger steeds gesproken werd over „onderofficieren en soldaten", nu wordt gesproken over „militai ren". Ook officieren komen nu dus officieel voor geestelijke verzor ging in aanmerking. De grootste Veranderingen zijn aangebracht in art. 46. Deze komen hierop neer, dat de protestantse en R.K. militairen voortaan éénmaal per week tijdens hun normale diensturen in de gelegenheid wor den gesteld om van de geestelijke verzorging gebruikte maken. Voorheen was dit eenmaal per maand. Bij de geesteljjke verzor ging voer katholieke militairen zal eens per maand op de aansluitende ochtend voortaan ook enige tijd beschikbaar worden gesteld. R.K. Lagere Landbouwschool sluit- 1 week In verband met de drukke werk zaamheden op vele bedrijven, is op verzoek -van vele ouders en in overleg met de Rijks-ambtenaar, belast met het toezicht op het landbouw-onderwijs, besloten de landbouwschool te Spanbroek in de week van 29 Oct. t/m 5 Nov. te sluiten. Ten dele was een en ander reeds eerder geregeld bij Ministerieel schrijven, hetgeen echter bij diverse commandanten niet de gewenste uitwerking heeft gehad. Kort voor zijn aftreden heeft mi nister Schokking. door hiervan een ministeriële beschikking te maken, deze voorschriften dus bindend ge maakt. AMSTERDAM, 27 Oct. Tij dens het telefonisch ochtendver keer was .de stemming vrij flauw, zulks in verband met de sterke koersdalingen te New York. Toen de officiële beurs hedenmiddag begon, op prijzen die slechts be scheiden afweken van de slotno- teringen van gisteren,' viel dit erg mee. Van invloed achtte men hier het verhoogde kwartaaldividend van Bethlehem Steel, dat gisteren na beurssluiting te New York be kend is gemaakt en waarvan men vandaag in Walstreet een behoor lijk herstel verwacht. De scheepvaartmarkt heeft de inmiddels in werking getreden wet op de dividendstop blijkbaar slachtoffers zijn naar het zieken huis in Purmerend overgebracht. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN Voor wie nog min of meer met zomerse il lusies mocht rondlopen, waren de sneeuwvlokjes gister toch wel 'n duidelijk teken. Heus. het sneeuw de gisterochtend in Friesland, al waren de vlokjes maar licht en ook al duurde het maar kort. Vol gens de kalender is de winter nog wel niet aangebroken, maar wat dan officieel herfst moet zijn. begint toch reeds een verdacht winters tintje te krijgen. Overigens, de tijd gaat snel. U hebt er misschien nog niet eens bii stil gestaan, maar over een week of vijf stapt Sinterklaas om zo te zeggen al weer bii ons rond. Och. pieker nu maar niet meer over die verregende vacantieda- gen, over het te veel aan wind en water en het tekort aan zomer - genoegens. Volgens de optimis ten. komt nu de gezellige tijd pas aan. Ze zullen, vanuit hun standpunt bekeken. wel gelijk hebben. En voor zover U het met hun mening niet eens mocht zijn. ook door deze tijd zullen we wel weer komen. Een troostrijke ge dachte, waar je weliswaar de kachel niet van kunt stoken, maar waar misschien toch wel de moed uit valt te putten, om sneeuw en iis niet met een al te somber ge zicht. tegemne.t~.te. zieru Minister Mansholt naar Parijs Minister Mansholt is gisteren voor een kortstondig verblijf naar Parijs vertrokken, waar hij met zijn Franse collega Pfimlin. een oriënteringsgesprek zal voeren nopens West-Europese samenwer king in de landbouw. geheel verwerkt. De noteringen kwamen hier vrijwel overeen met die van gisteren. Aandelen „Ne derland" golden ex 12 procent di vidend 166 tegen gisteren 177 Bij de cultures viel Amsterdam Rubber enigszins uit de toon met een openingsverlies van drie pun ten, waarvan echter de helft werd ingehaald. De meeste tabaks- en suikerwaarden sloten zo goed als onveranderd. De industriemarkt was overwegend een fractie lager, met uitzondering van Kon. Ölie en Philips, die beide twee punten prijsgaven. De staatsfondsenmarkt gaf vrij wel dezelfde noteringen te zien als gisteren, ook de dollarleningen waren zo goed als onveranderd. 6—18; Legipont 1246; Nouveau Foiteau 828; St. Germain 416; Winterlouwtje 1023; Winterjan 6 24; Zwijndrechtse Wynpeer 8 26. LANGEDIJK 28 O-ct. 1000 kg aardappelen bevelanders 7.90; bl. eigenh. 9.20; 14.000 kg uien 6.10— 7.-10; grove 5.607.20; drielingen 7.10—7.90; nep 13.70—13.90; 700 kg slabonen 16—43; 2500 kg peen 4.60 5.90; 4000 kg andijvie 6.608.90; 9000 kg groene kool 5.909.70; 8000 kg gele kool 4.50—8.50; 40.000 kg rode kooi 5—12.40; 80.000 kg witte k00l 4—4.20; 50 stuks bloemkool B 32. "hEILOO, 27 Oct - Sperciebonen 3253; Pronkbenen 4148; Toma ten 20—25; Prei 12—19; Andijvie 5 9; Spinazie 5258; Spruitkool 12 17; Wortelen 69; Kropsla 58; Druiven 6892. WARMENHUIZEN, 28 Oct. 2000 kg uien 7.70, drielingen 6.90—7.30, nep 10.60—12.80 3000 kg andijvie 5.407.40, 500 kg slabonen 40.0052.00, 3200 kg aardappelen: blauwe eigenhei mers 8 308.70, bintjes 8.10— £.50, grove 8.80, koopmans bl. 8.70, "22.000 kg rode kool 4.30 11.50. 12000 kg witte kool 4.00 4.50. GROOTEBROEK, 26 Oct. 8500 kg aardappelen: bl. eigen heimers 7.508.20, alpha 8.20, 3000 kg rode kool 4.5013.20, 2500 kg gele kool 6.10-8.30, 6000 kg witte kool 4.105.70; 7000 kg groene kool 5.008.70; 1000 kg andijvie 5.906.10, 6500 kg slabonen: II 46.00-62.00, af wijkend 40.0053.00, 2000 kg bieten: A 7.30—7.40. B 4.20— 4.30, 5000 kg uien 7.50—7.90. drielingen 9.009.30, nep 11.60 12.30, 175.000 stuks bloemkool B 18.00—35.00. II 8.00—23.00, C 12.00—18 00. GROOTEBROEK, 27 Oct. 3000 kg aardappelen: bl. eigen heimers 8.108,20, koopmans blauwe 8.40, 1000 kg rode kool 8.70—12.50, 12500 kg witte kool 4.004.40, 3300 kg groene kool 6.207.00, 5000 kg slabonen: II 49.0064.00, afwijkend 36.00 58.00, 3500 kg bieten: A 6.70 7.80, B 4.00—4.20, 2000 kg peen C 4.10, 9000 kg uien 7.40. drie lingen 9.209.50. nep 11.90 12.90. 140.000 stuks bloemkool: B 18.00—37.00-, BII 8.00—23.00. C 8.00—20.00. NOORDSCHARWOUDE, 28 Oct. 7000 kg aardappelen, eigenheimers 0.709 40, bl. eigenheimers 6.90 8.80, bintje 9.10. rode eerstelingen /.80, grote 9.20, 1000 kg uien 6 30— 7.30,, grote 6.50—7.10, driel, 7.70— 8.50. nep 13 3014.50, 600 kg peen 3 3.80, C 5.30. 1000 kg kroten A 7 30, B 4. 1000 kg slabonen 3143, 10000 kg andijvie 69 10„ 18000 kg rode kool 4.1012„ 9500 kg gele kool 3.50, 246000 kg wtte kool 4 4.10, succes witte kool 44 50. Adverlentiën Gevraagd NET MEISJE voor de morgenuren in de huish. of MEISJE voor de winkel voor de gehele dag, lft. pl.m. 18 jr. S. A. Surig. Boter- straat 4, Alkmaar. Tel. 3191 Te koop gevraagd Alkmaar of omg. Koper is in het bezit van dipl. Br. onder no. 15152, bur. van dit blad. Te koop aangeboden een met 2 werkplaatsen in 't centrum van een flink dorp, waarin bijna 100 jaar een schilderszaak is gevestigd; ook voor an dere doeleinden geschikt te maken. Huis met wo ning eind Dec. te aanv. Te bevr. bij M. ÖLIJ te Nieuwe Niedorp. Nog steeds worden de Franse troepen in Indo-China terug geslagen. In de Tonkinfrontlijn is Moncay hun laatste steunpunt. Op de foto ziet U de Franse vlag op de Franse frontlijn van Moncay, op de voorgrond. Aan de andere kant ligt Communis tisch China. TE KOOP; gelegen aan de harde weg. P. BRUIN Jnz„ Ho- gebrugweg D 95. Waar land. Te koop een CISKA HAARDKACHEL. Na 6 uur. Winder, Land- straat 83, Alkmaar. TE KOOP AANGEB.: meisjes- en jongenski., lft. 27 jaar, ben. een damesjap. en jumper, £it. 40. Ger. Doustr. 5, Alkmaar. Aangeb. te Alkmaar er kend METSELBEDRIJF en gereedschappen; ook afzonderlijk. Br. onder no. 15186, bur. van dit blad. TE KOOP AANGEB.: Old-Finish dressoir, nw. model, lang 1 m. 30 en een Óud-Holl. dames- schrijfbur. Te bevr. Bru- na. Jan v. Scorelkade 37 Alkmaar. TE KOOP een mak rij en werkpaard, 5 jaar. een schuur met best gew. landhooi. 5000 k.g. voerpeen, 1000 kg. Eer stelingen A 2528 en een party kriel. Gebr. Ligthart, 't Veld Oude Niedorp. Te koop: FIAT 500. Br. no. 15179, Bur. v. d. bl. Te koop aangeb.: VEN TILATOR (Diameter) 45 cm., P/2 p.k. motor. Adres: W. J. Bommer, Krankhoorn 8, Warmen- huizen. TE KOOP 22 snees ro de kool aan het water en 15 snees Deense kool N. A. Nolten, Slootgaard Waarland. Te koop een partij VOERBIETEN bij E'. Klaver, Zuidervaart, Zd. Schermer, tel. 236. Te koop gevraagd: met flinke omzet. Cont. en dipl. aanwezig. Br. o. no. 6119, bur. van dit blad. Mooie damesmantels f 10 tot f30, mt. 40-44; eiken tafel f 15; ledikant met matrassen en kapokbed f 50.Frieseweg 33E, Oudorp-Alkmaar. Te koop een mooie goed onderh. HANDNAAI- MACH met kap en kl. gebrek. J. C. Roet, Pur- merenderweg 39, Z. O. Beemster. Te koop prima HEREN- en DAMESRIJWIEL, f30.— per stuk. Th. Eeltink, Noorderstr. 7, Egm. aag, Zee. Te kp. 25 snees DEEN SE BEWAARKOOL. J. Lantman, Weelweg D 139, Waarland. Te koop: SCHUUR 4x3 m„ dubb. wanden. Te bevr.: A. Zentveld, St. Agnes, Egm. a. Zee, of T. Stoker, Stuartstraat 3 Alkmaar. Te koop: de 5'/2-j. zware geld. ster- en premie merrie Jistunia, kleur z.w. b.l. met 4 w. v„ sier lijk, mak en sterk, met extra gang, m. br. mer rieveulen van Carolus. kamp.hengst. Ook afz. P. Stroomer, Oterleek N.H. Te koop: 40 snees RODE KOOL bij Gebr. Veter, Dirkshorn. Te koop gevr.: IERBAK of TANK of uithooswa- gentje. Tev. voerbieten te koop. J. de Vries. Hei- looërdïjk, tel. 4850, Alkm. Aangeb. POTGROKD, gekeurd door de proef tuin te Naaldwijk. P. JONG. Hoogkarspel H 224, telefoon 377. Prima 55O Pupont 595 Dupont Perion 975 HERFSTKLEUREN „Billijk Langestr. 27 man" - Alkmaar Rode wortelen, biej;en, bietenblad, aardappe len, stro, enz. P. JONG - Telefoon 377 HOOGKARSPEL H 224 Maandag: Café A. J. Martin, Alkmaar. AMSTERDAM-W. 3e bovenhoekhuis bev. 5 kamers, hal, keuken, badcel, zolder enz. Huur f 6.75 per week. Gevraagd huis te Alk maar. Br. onder no. A 329 bur. van dit blad. Deurw. VAN SCHO TEN en HEILOO zul len op Vrijdag 3 Nov. a.s., v.m. 10 uur op het terrein nabij het café van de heer Th. Stade- gaard a. d. Dorpsstr. A 168 te OBDAM ten ver zoeke v. d. fa. G. Prins Zn„ publiek a con tant verkopen: w.o. beste vloer- er zolderdelen, dam- er schoeiïnghout, balker battings, ribben, va kenshokken etc. etc. ADVERTEERT IN DIT BMD

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 7