L.O.-inspecteur Feringa nam afscheid Vondel" opende het seizoen met amusant blijspel Nieuwe aula Alg. Begraafplaats ZESDE LUSTRUM K.A.B. ALKMAAR EN OMSTREKEN Dank voor 16 jaren L.TB. Pauselijke onderscheiding Marktberichten -i NA 2 DINSDAG 31 OCTOBER 1950 ALKMAAR, seizoen dan vorige jaren gaf de R.K. Toneelvereniging „Vondel", gisteravond in 't Gulden Vlies haar donateursuitvoering; het is de bedoeling, dat omstreeks Pa sen 1951 nog een donateursuit voering wordt gegeven. De keus was gevallen op het amusante blijspel in drie bedrij ven „Omwille van de smeer van Ed. Terlingen en André Gris- homme. Het is de geschiedenis van een door rheumatiek aan zijn rolstoel gekluisterde suikeroom, die ver pleegd wordt door zijn nicht' en haar dochters en verder omringd wordt door enkele andere figu ren, die het op zijn erfenis ge munt hebben en in afwachting van deze schat hem met de nodige „liefelijkheden" omringen en zijn nukken verdragen. Maar de ouwe baas kent zijn pappenheimers en weet de bok ken van de schapen in zijn fami liekring te scheiden. In de pauze schijnt hij het tijdelijke met het eeuwige te hebben gewisseld en in het derde bedrijf wordt zijn testament bekend gemaakt; dat het anders uitpakt, dan men ver wacht had, ligt voor de hand. Meer zullen wij er niet van ver tellen, om niet de spanning weg te nemen, voor de donateurs, die vanavond de opvoering zullen bij wonen. Hen wacht een genoeglijke avond, want de Vondelingen ga ven van dit vrolijke blijspel een vlotte opvoering. De heer Ris speelde de rol van de suikeroom met zijn bekende virtuositeit. Na hem dient mevr. Schmeddes als Kea Captijn met ere genoemd te worden, want zij maakte van haar rol van het oude besje iets aparts. De heer H. Smorenberg als Max hadden wti graag wat minder Rederijkersachtig gezien; zijn spel WEG ALKMAARBERGEN AFGESLOTEN ALKMAAR. De weg Alk maarBergen zal met ingang van 2 November voor alle motorrijtui gen op meer dan twee wielen ge sloten zijn. Het gemotoriseerde verkeer wordt omgeleid langs de Helderseweg en de Kogendiik. In ons blad van vandaag vindt men een bekendmaking dienaangaande van B. en W. van Bergen. Opbrengst speldjesdag ALKMAAR. De opbrengst van de Zaterdag 28 October ge houden speldjesdag ten bate van de combinatie Witte KruisWit- Gele Kruis, bedraagt f 426.39. Secretaris Bestuur R. K. jongensscholen ALKMAAR. Nadat op diens verzoek aan mr. C. Smal onder dankbetuiging eervol ontslag was j Vroeger in het was ons niet vlot en natuurlijk genoeg. De verschillende dames dienen er rekening mee te hou den, dat men haar achter in de I zaal ook graag wil verstaan; er gaat van het gesprokene nog wel eens wat verloren, vooral in een bliispel als dit, waar nogal eens gelachen wordt. Het décor was gfled verzorgd; het ameublement was welwillend beschikbaar ge steld door de fa. Kofa. Het publiek liet het de Vonde lingen na afloop niet aan applaus ontbreken. SCHAAKCLUB D.O.S. De zomercompetitie is ten einde. Na verschillende beslis singspartijen is het de heren A. Bugert en J. Boekei gelukt om voor een jaar een prachtige be ker en de heer F. Jongkind een zilveren koning mee naar huis te nemen. Wil men voorgoed eigenaar worden van één dezer prijzen, dan moet men ze 3 sei zoenen achter elkaar of 5 maal in het geheel gewonneh hebben. De wintercompetitie is metéén ingezet. De uitslagen van de eer ste 2 ronden luiden: R. PrangerP. Obdam 10; JongkindR. de Rooi 10; A. NijmanS. de Boer 01; J. Nij- man—P. van Hoven 01; J. Boe keiW. Speets 01; T. Appel J. Kooij R. van Wezop A. Burgert 01; W. SpeetsA. Ligthart 1—0; T. AppelR. van Wezop 0—1; WillemsJ. Slikker 01; J. KooijJ. Nijman 10; P. van HovenF. Obdam 01; J. BoekeiJ. Bos 10; C. Mazer- eeuwA. de Boer 10; A. Bur gertA. Nijman afgel. ONZE AGENDA BIOSCOPEN; Victoria- theater: Uit het Dagboek van een verpleegster, 18 jaar Harmonie: De Dui vel in de Vrouw, 18 jaar Cinema Americain: Borgia Schaakmat, 18 jaar. Voorstellingen 8 uur. In Cinema Americain: Woensdagmiddag 2.30 uur: Kindervoorstelling. APOTHEKEN: Nachtdienst: G. Kruisinga, Koorstr. 47. TAXI'S Nachtdienst: J. Smit Omvaj 80, telef. 3931. TENTOONSTELLING SCHILDERIJEN: Rond de meester van Alkmaar: Stedelijk Museum. Ge opend werkdagen 1012, 2—5 en 79 uur. IN 1952 NIEUWE FRIESE BRUG IN GEBRUIK De K.N.A.C. bericht, dat de nieuwe Friese brug te Alkmaar, waarvan de onderbouw kortgele den is aanbesteed, waarschijnlijk in 1952 in gebruik zal kunnen worden genomen. Te vroeg, t-e laat en te hoog ALKMAAR. De politie heeft dezer dagen tegen een aantal winkeliers proces-verbaal op moe ten maken. Het betrof een bakker die te vroeg vers brood verkocht, een sigarenwinkelier die de win kelsluitingswet had overtreden en een huiseigenaar wegens het be dingen en ontvangen van te hoge huurprijzen. Voorts werd nog een melkboer verbaliseerd wegens de overtreding van het melkbesluit, n.l. het scheppen van melk uit een bus. Ook drie ouders moesten be keurd worden wegens overtreding van de leerplichtwet. ALKMAAR Al jaren lang is de behoefte gevoeld aan een goed geoutilleerde aula op de algemene begraafplaats alhier. In April '49 werd bij raadsbe sluit tot de bouw van een aula besloten en werden de benodig de gelden gevoteerd, doch toen Ged. Staten hadden gemeld, dat voor dat jaar geen bouw volume kon worden verstrekt, werd dit besluit in Juli '49 weer ingetrokken. Enkele maanden later stelde de minister van We deropbouw echter toch het be nodigde bouwvolume ter be- schikkinq, zodat de Raad in druk en mag een aanwinst ge- ,y' noemd worden voor de algemene September wederom kon .beslui- begraafplaats en voor de ge- ten tot de bouw van een aula meente. DEN HELDER. Onderwijzers zouden waarschijnlijk geen goede leerkrachten zijn, wanneer zij niet in schone en bloemrijke taal aan hun gevoelens uiting kunnen geven, zoals dit b.v. geschiedde op de afscheidsreceptie van de heer j. I. Feringa als inspecteur La. in de inspectie Den Helder. Welnu de heren hebben de Nederlandse taak meesterlijk (letterlijk en figuurlijk) gebruikt, hebben tevens van hun grote achting en waardering gesproken voor diens ambtelijk werk op hun scholen en dank bare woorden gesproken voor zijn adviezen, zijn wenken en zijn vriendschap. Doch ook burgemeesters en wethouders weten doorgaans hun gedachten uitstekend te formuleren blijkens de geestige en aandachtig-beluisterde openingsrede van burgemees ter Mr. G. D. Rehorst van den Helder, die, parallels trekkend tussen de oude schoolopzieners uit zijn kindertijd en de inspec teurs van de tegenwoordige scholieren, op klinkende wijze de goede hoedanigheden van de scheidende functionaris in zijn openingsrede naar voren bracht. Feringa, die de leerkrachten wist te bezielen en de heer G- J- Eijl- ders namens de Chr. Schoolvereni ging deed dit met een loflied op de onpartijdigheid van de scheidende inspecteur, die naar zijn mening niet een dictator was, maar een autoriteit van het goede soort. Aldus ook de heer A. Lever uit naam van het Prot.-Chr. Onderwijs en Pastoor W. van Leeuwen als verwarming. Er is een gele tegelvloer in lichte en donker der tinten. Door de lengte ligt een bruine loper. Het interieur is geheel wit gehouden. Er is een withouten gebogen plafond. Ruimte biedt de aula voor 150 bezoekers. De stoelen zijn een voudig doch sierlijk, bekleed met grijs leer. Ook boven, waar het harmonium staat, zijn nog enkele plaatsen. Voor in de aula, achter een gordijn, staat de baar waarop de kist met het stoffelijk overschot kan worden geplaatst. Aan weerszijden is een ruimte voor de dragers en voor de dominé. Een lezenaar maakt het lezen uit de Bijbel gemakkelijk. Achter in het gebouw zijn toilet gelegenheden aangebracht. Het geheel maakt een zeer fraaie in druk op de gemeentebegraafplaats. De aula is er thans. Heden wordt zij in gebruik genomen. Zaterdag hebben de burge meester en de raadsleden onder verleend als secretaris van het be- leiding van de directeur van stuur der R. K. Jongensscholen al- Openbare Werken, ïr. H. Knol, hier, is in diens plaats in golijke functie benoemd de heer P. J. J. Hilbrand, candidaat-notaris, alhier. OPENINGSAVOND K.A.V. ALKMAAR Men schrijft ons: Vrijdagavond gaf de K.A.V. haar openingsavond. Na het welkomst woord van de voorzitster, nam de weleerw. heer kapelaan B. Voets het woord. De eerw. spreker be lichtte het onderwerp: „De taak van de vrouw in deize tijd". Daar na was het woord aan de toneelclub van de J.G. Deze bracht het blij spel „Pension het Klaverblad". Wat deze jonge meisjes onder leiding van mej. Metselaar te zien gaven, verdient alle lof, We hebben harte lijk kunnen lachen om de beleve nissen van drie meisjes, die door overmoed zonder betrekking zijn geraakt, 'n pension oprichten om hun kostje te verdienen. Zo de verschillende situaties, waarin onze kinderen ons dagelijks brengen, op het toneel uitgebeeld te zien, heeft voor ons vrouwen toch wel een bijzondere bekoring. Het was dan ook een avond van grote' vrolijk heid en het woord van dank, dat de voorzitster na afloop aan leid ster en speelsters bracht, was ten volle verdiend. Klaverjassers De klaverjasclubs ,.In 't Klein" en „Het Klavertje" hebben een uit- en thuiswedstrijd gespeeld. De eerste ontmoeting was „Het Klavertje" 21588 tegen „In 't Klein" 22866; de 2de ontmoeting „In 't Klein" 20460 en „Het Kla vertje" 21476: dat betekent dus dat „In 't Klein" de wedstrijd en de fraaie krans heeft gewonnen met 262 punten voorsprong. Een fraaie beker beschikbaar gesteld door de heer D. Hopman voor het koppel, dat in de 2de ronde de meeste punten behaalde, werd gewonnen door het koppel N. J. SnijdersP. Selie van „Het Klavertje". Een lauwertak, be schikbaar gesteld door de heer N. Pater voor het koppel, dat de meeste punten haalde in de ge hele wedstrijd, was voor een kop pel van „Het Klavertje". A. F. C.-nieuws Allerheiligen, 1 November: AFC 1 GVO 1, om 2.30 uur Voorwedstrijd om 1.30 uur: AFC adsp. aDREO adsp. a. Morgen op de Kath. Zondag, Allerheiligen, kunnen wij getui gen zijn van de twee genoemde wedstrijden, een gang naar de Westerweg is zeker de moeite waard!! Ook de voorwedstrijd belooft wat. Wij spreken dus af tot morgen middag op de Westerweg! De PPC'er Ontwikkelingscursus Meisjes Donderdagavond wordt om 8.15 uur in Victory de derde avond van de ontwikkelingscursus voor meisjes gegeven. Dr. J. J. Jun- gerhans zal voor de meisjes de vraag beantwoorden: „Hoe houd ik mijzelf gezond?" Het bestuur verzoekt ons mede te delen, dat wegens gebrek aan plaatsruimte beslist geen nieuwe cursisten kunnen worden ingeschreven. hét nieuwe gebouw bezichtigd Ook het poortgebouw van de begraafplaats is verbeterd. De wachtkamer, die voorheen als aula moest worden gebruikt, is, door een nieuw raam. lichter ge worden en is bovendien nieuw in de verf gezet. Er is voorts een nieuwe toilet-gelegenheid aangebracht ten gerieve van hen die van de wachtkamer gebruik maken en eveneens ten ge- bruike van de bezoekers van de begraafplaats. De rijwielbergplaats is ver plaatst. De nieuwe aula staat op de plek waar men vroeger zijn fiets- kon stallen. Het nieuwe gebouw is opge trokken naar een ontwerp van de adjunct-directeur van Open bare Werken, de heer C. Kirke- nier. De bouw werd uitgevoerd door de gebroeders Kaandorp te Heiloo, onder toezicht van de heer Koeveld. De beplanting rondorrl de aula werd verzorgd door de technische ambtenaar, de heer Wijchers. De nieuwe aula is zo eenvoudig mogelijk gehouden. Dit neemt niet weg. Na de bezichtiging van het nieuwe gebouw bracht het gezel schap een kort bezoek aan dat wat eens het Ehrenfriedhoff der Duitse militairen was. Wij heb ben reeds bericht, dat de resten der hier begravenen worden overgebracht naar een verzamel- begraafplaats in de Peel. Dit be tekent, dat er voor de algemene begraafplaats weer plaats vrij komt, hoognodige plaats. Op het gedeelte, waar de stoffelijke res ten der Duitsers hebben gerust, zal voor ongeveer 500 overlede nen een laatste rustplaats kun nen worden bereid. Nog meer uitbreiding heeft de begraaf plaats nodig. Daarom zal tot onteigening worden overgegaan van een aan de begraafplaats grenzend perceel grond. De grote en stijlvolle Raadzaal van Nieuwediep's Gemeentehuis was tot de uiterste hoeken bezet door burgemeesters en hoofden van scholen uit de Inspectie Den Hel der met zijn ongeveer dertig ge meenten en rond honderddertig scholen, uitgebreid en lager onder wijs, zowej Openbaar als Prot.- Christelijk en Rooms-Katholiok, van welke laatste de Bisschoppelijk Inspecteur, Pastoor W. v. Leeuwen uit Burgerbrug mede aanwezig was, vergezeld van de heer Ferin-, ga's ambgenoten uit de inspectie Alkmaar en Hoorn, de heren V. Nooij en v. d. Worp, terwijl even eens de opvolger van de scheidende functionaris, de heer J. Bos uit Den Haag op deze receptie was verschenen. Bij de ingang van het Gemeente huis werden mevr. en mej. Feringa bloemen aangeboden, terwijl daar na de honderden belangstellenden geduldige rijen vormden om hun handtekening in het receptieboek te kunnen plaatsen. De Burgemeester sprak. Zoals reeds gezegd, burgemeester mr. G. D. Rehorst van Den Helder trok evenwijdige lijnen tussen de oudheid en de tegenwoordige func tionarissen, die blijkens hun werk zaamheden van het goede hout gesneden zijn; in het bijzonder wil de de burgemeester dit van de heer Feringa zeggen. Hij wist met de bestuurders in de dertig gemeenten aangename verhoudingen te schep pen en voor de onderwijzers was hij een goed inspecteur. Burge meester Rehorst bracht hem na- ipens de bestuurders van al deze gemeenten dank voor het werk dat de heer Feringa van 1934 tot heden heeft kunnen verrichten voor het onderwijs, daarbij de hoop uitsprekend, dat het hem in zijn nieuwe inspectie Hilversum we derom goed zou mogen gaan. Uiteraard sloot zich de Wethou der van Onderwijs van Den Helder de heer L. F. v. Loo, zich bij deze woorden aan, meer nog. hij ge tuigde van de deskundigheid van inspecteur Feringa, die de bestuur ders der gemeenten wist te bezie len voor het ofiderwiiswerk en dié daarbij „zonder aanziens des per- soons en zonder aanzien van rich ting" zijn ambtelijke plicht deed. Het was de heer v. Loo dan ook een groot voorrecht namens alle bewoners van de gemeenten uit de inspecte Den Helder een tuin- ameubiement te mogen aanbieden, dat de toekomstige tuin in Hilver sum zal sieren en tevens de ge dachten aan deze inspectie leven dig zal houden. Waardering en respect voor de goede samenwerking bracht de heer Span namens het gezamen lijke uitgebreid onderwijs naaI voren in zijn afscheidsrede. Hij roemde de kwaliteiten van de heer HEILOO - Zondagochtend kwa men de leden van de jubileren de K.A.B.-ald. Heiloo, na de H. Mis te hebben bijgewoond in het Brunogebouw bijeen voor het gemeenschappelijk ontbijt. De heer A. Borst, voorzitter van het werk-comité heette alle aan- dat het geheel ervan een^ uiterst wezige hartelijk welkom, in het bijzonder de heer v. Jaarsveld fraaie indruk maakt. Opzij is een colonnade aangebracht. Het gebouw is van een lichte allure, door zijn witte stenen, terwijl deze witheid gebroken wordt door de aan twee kanten uit springende gedeelten, waar de steen zijn natuurlijke kleur be houden heeft. De fraaie deuren dragen een eenvoudige versie ring van zandlopermotieven. Het gebouw is verwarmd met gas- ONDERLINGE WEDSTRIJDEN „TURNLUST" ALKMAAR. Zondag j.l, wer den onder grote belangstelling de jaarlijkse onderlinge wedstrijden van de Gymnastiekvereniging „Turnlust" gehouden. De wedstrijden droegen een spor tief karakter, terwijl de deelnemen de dames en heren elkaar weinig toegaven. Er werd uitstekend werk gepresteerd. De uitslagen laten wij hieronder volgen: Dames eregraad: 1. N. Madderom 91.9 pt.; 2, T. Wiese 84.7 pt.; 3. A. Veerman 80 pt. Dames le graad: 1. L. Jansen 85 pt.: 2. T. Prins 81.75 pt.; 3. D Moraal 77 pt- Dames 2e graad: 1. N. Rits 74.25 pt.; 2. C. Aubertein 74 pt.; 3. G. Schoonbeek-Monsma 73.25 pt. en A. Wiese 73.25 pt. Dames 3e graad: 1. A. Masteling 79.50 pt.; 2. A. Visser 75.50 pt.; 3. E. Kramer 73,25 pt. Heren le graad: 1. J. Volger 80.45 pt.; 2. J. Lensen 75.2pt.; 3. L. van Bodegraven 72.65 pt. Heren 2e graad: 1. N. Wiese 87 pt. 2. P. de Boer 81 pt.; 3. P. Ruijs 77.75 pt. Wegens een blessure kon mej. N. v. d. Wardt niet aan de wed strijden deelnemen. De wisselbekers werden gewon nen door N. Madderom bij de dames en N. Wiese bij de heren. Mw. N. Madderom. die buiten mededinging meedeed, heeft de beker overgegeven aan mej. L. Jansen. (district bondsbestuurder) en de deputatie van het L.T.B.-bestuur. voor geloof en maatschappij ge weest zijn. Spr. zeide te hopen dat de goede geest welke nu heerst bestendigd moge worden en dat onder God's onmisbare zegen de KAB moge groeien en bloeien. Tot slot sprak de heer A. Borst Deze memoreerde het vele werk dat voorzitter Bolten al vijf jaar lang voor de KAB afd. gedaan heeft en sprak hiervan namens de vergadering zijn dank uit. Na het ontbijt deelde de heer J. Bolten de vergadering mede, dat de geestel. adviseur onmo gelijk aanwezig kon zijn en las een schriftelijke felicitatie van het diocesane hoofdbestuur voor. De voorzitter bracht dank aan hen die de afgelopen 30 jaar hun beste krachten voor de be weging hebben gegeven en zei- de, dat hij ook op samenwerking in de toekomst rekende. Hierna sprak de heer Van Jaarsveld. Deze feliciteerde na mens het diocesane bondsbestuur. Dit is een mooie gelegenheid om onder uw aandacht te brengen, dat wij sterk samen moeten staan. Wij hebben de maatschap pij veroverd, maar nog niet ge- kérstend. Momenteel worden wij als arbeiders overal in en bij gehaald. Dit is te danken aan het onvermoeid werken van on ze oud-K.A.B.-ers en aan de voortgezette acties door de jon geren. Nu wij die positie inne men moeten wij ook onze invloed doen gelden. Wij zitten niet in bestuursfuncties om alleen de arbeidersbelangen te behartigen, maar zeer zeker ook de algeme ne belangen. Spr. wees ook op de nodige algemene ontwikkeling der arbei ders en brak in dit verband een lans voor de Credo Pugno-club en de ontwikkelingscursus in ^)k- maar. De strijd ligt anders dan 30 jaar geleden. Toen waren wij een minderheid en moesten oppo sitie voeren. Nu zijn wij mede verantwoordelijk en besturen me de en vraagt men van ons pres taties. Vooral de jongeren wekte spr. op om een cursus te volgen. De heer J. Schuyt. voorzitter van de L.T.B., feliciteerde na mens zijn organisatie. Spr. zeide de K.A.B. altijd tot voorbeeld te stellen, zowei wat het leden werven als wat de acties betreft. Als er geen arbeidersbeweging geweest was, zou dit 'n ramp HEILOO. Een dezer dagen vergaderde de LTB, afd. Heiloo. De voorzitter, de heer J. Schuyt gaf een overzicht over het afge lopen seizoen. Mocht men. wat de sector veehouderii en bloem bollencultuur betreft tevreden zijn. met de tuinbouw was het anders gesteld. De matige oogst en lage prijzen waren factoren, die niet tot tevredenheid konden stemmen. Een voorstel om de contributie met 20 pCt,. te verhogen, werd door vele leden met gemengde gevoelens ontvangen. Verschil lende leden vroegen zich af. of dit wel strikt noodzakelijk is. De Geestelijk Adviseur sprak 'n propagandistisch woord over de retraite en de kath. ruiter- sportbond. Er werd besloten 2 leden gratis de retraite te laten medemaken. Hierna gaf de voorzitter een uiteenzetting over de nieuwe veevoederregeling. Tenslotte werden diverse voor stellen besproken, die ook op de vakgroepsvergadering behandeld zullen worden en afgevaardigden voor de vakgroepsvergadering benoemd. Gevonden en verloren voorwerpen BERGEN Gevonden: blauwe alpinomuts, dop benzinetank, doos veekoeken, Duitse staande jacht hond, bruin lederen halsband, wit te wollen handschoen, dasspeld (pijl en anker), bruin lederen riem, kin deremmertje, kinderbril licht mon tuur, zwarte glacé handsefibruin lederen portem., rode dyabolo, zij den shawl, bruin wollen wantje. Verloren: rekenboekje 6e deel L. O., zakje met 3 kg aardappelen, lo den jongensjasje, groene pullover, etui met potloden e.d., geel speel- goedeendje, gouden damesringetje Airedale terrier, grijze glacé hand schoenen, zwart poesje, een paar klompsokken, zwart handtasje. Bisschoppelijk Inspecteur, tevens uit naam van het Rooms-Katholiek onderwijs in de inspectie Den Hel der. Dit Bijzonder Onderwijs had voor de heer Feringa grote waar dering kunnen krijgen, omdat men wist. dat bij hem op de eerste plaats het k-ind kwam. Pastoor v. Leeu wen onderstreepte duidelijk de on partijdigheid van deze inspecteur, 'aan wien hij tevens een persoonlijk aandenken wilde schenken, een aandenken, dat reeds eerder de heer J. J. Feringa bij zijn bezoeken aan de pastorie in Burgerbrug had getroffen. Namens de collegafs sprekend wilde de heer Worp de heer Feringa complimenteren met deze afscheids- middag, waaruit mocht blijken, dat men hem een grote hulde wilde brengen voor zijn werk. Hij meende wel te mogen zeggen, dat deze zes tien jaren voor de vertrekkende als de beste jaren uit zijn ambte lijk leven zouden worden gewaar merkt. De heer v. Nooij, inspecteur van de inspectie Alkmaar, sloot zich hierbij onmiddellijk aan. In zijn afscheidswoorden bracht de heer J. J. Feringa dank aan het Helders Gemeentebestuur, dat het afscheid in deze raadzaal had willen houden, hetgeen voor hem een zeer grote eer was. Dank bracht hij ook aan alle aanwezi gen en alle leerkrachten in zijn inspectie voor hun steun, hun waar dering en al hun goede wensen, maar eveneens vergelijkingen ma kend, wilde hij erop wijzen, dat de stand na al deze waarderende woorden eeneen gelijk was! Opnieuw vergelijkingen trekkend wees hij erop, dat hij no wel rustig in de nieuwe tuinstoelen kon zit ten maar dat de leerkrachten er voor hadden gezorgd, dat hij zestien jaren lang zo rustig In zijn ambte lijke stoei had kunnen zitten. Zijn onpartijdigheid wilde hij als zijn trots beschouwen, waarbij hij erop wees altijd de belangen van het kind als nummer een te hebben gezien. De leerkrachten wijzend op hun verantwoordelijkheid beklemtoon de hij hun grote samenwerking en tevens hun voortdurende zorg voor de hun toevertrouwde kinderen. Ook was hij er trots op te Tfunnen zeggen, dat. mocht alles gaan, zo- ais men zich had gedacht, vanaf heden tot Sept. 1951 twee en twin tig nieuwe scholen zouden verrij zen in de inspectie Den Helder. Na afloop namen de aanwezigen, alsmede vele onderwijzers, per- Burgerlijke Stand BERGEN Geboren: Petrus Tl. zv M. M Stadegaard en G. D, Mes, Neeltje M. dv G. B. Hoogendijk en C. Bruin, Neeltje dv Th. Dekker en G, Knikker, Ondertrouwd: Gerard Adriaan Blok. 28 jaar en Cato Amelia Twan- höfel. Overleden: Elze Zaagman, 70 jr. wedn. van Bartje Schuitemaker te Langedijk. Weer thuis BERGEN Na een diensttijd van 21 maanden, arriveerde met de Noorse boot „Skaugum" onze plaatsgenoot Jan Haakman van de St. Antoniusstraat. Na een welver diend verlof hoopt hij wederom 'n hem passende werkkring te kunnen vinden. Repatriëring BERGEN Regelmatig arrive ren er Indo-Europeanen met in hun pas vermeld, dat zij de Nederlandse nationaliteit beeitten. Reeds zijn er o.a. in pension Bhslust vijf ge zinnen gearriveerd, eveneens in hotel Casa Blanca te Bergen aan Zee een 30-tal personen, terwijl er in hotel Marconi nog een 60-tal ver wacht wordt. Behouden thuis OUDORP. Zondag kwamen weer twee jongens uit onze pa rochie uit Indonesië terug n.l. Jacob Koenis van de Huigendijk en Jan Hes te St. Pancras. Door familie, buren en kennissen werd veel belangstelling getoond. De donkere avond en de ongunstige weergesteldheid kon de heer Nuyens en zijn fanfarecorps „Wil- helmina" niet weerhouden een bezoek te brengen aan het een voudige huisje beneden aan de WaardcHjk, het ouderlijk huis van J. Koenis. Spoedig klonken de opgewekte tonen van de fanfare in deze stille omgeving. De heer Nuyens, die altijd veel belang stelling voor onzë jongens in In- dië heeft getoond sprak een har telijk woord van welkom. Óok J. Hes mocht zich bij zijn thuiskomst in een grote belang stelling verheugen. Maandag avond werd hem door het mu ziekcorps „Irene" van Sint Pan cras een muzikale hulde gebracht. Hollandia-nieuws TUITJENH ORN. De weke lijkse training wordt deze keer gehouden heden (Dinsdagavond) in verband met de feestdag van Allerheiligen. soonlijk afscheid van de heer J. J. Feringa, die thans zijn loopbaan in de inspectie Hilversum zal gaan voortzetten. Zij hierbij nog vermeld, dat de prettige sfeer van deze middag uitermate werd verhoogd door het strijkje van de Helderse Gemeente ambtenaren, dat o.l.v. de heer L. F. v. Loo Jr. deze middag optrad en dit op soortgelijke plechtigheden in het gemeentehuis en elders pleegt té doen. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Maria M„ dochter van J. W. Koolwijk en G. Zonneveld; Margar.etha, dochter van R. R. Fraaij en G. R. Huisman; Elisabeth M. T., doch ter van R. Haazelager en A. M. Bruin. Gehuwd: Adrianus Bos en Mar- garetha M. Heijnis. Slechte ruil ALKMAAR. Onlangs deelde wij mede dat in Haarlem een rij- wieldief gearresteerd was die ook in Alkmaar zijn slag had gesla gen. Thans is een tweede feit aan het licht gekomen. De man heeft n.l. op het Ritsevoort onlangs een fiets weggehaald en ziin oude fiets daarvoor in de plaats gezet. Onze stadgenoot, de heer J. J. Groot, Nieuwlandersingel 56, direc teur van de Ver. Oliefabrieken te Zwijndrecht en meer dan 30 jaar penningmeester van het College van Regenten van het Jacobus Zieken huis te Dordrecht ontving gisteren een hoge pauselijke onderscheiding; hij is benoemd tot ridder in de Orde van de H. Gregorius de Grote In tegenwoordigheid van het college van Regenten van genoemd zieken huis overhandigde de bisschoppe lijk gedelegeerde, d Z.E Heer Pas toor D. Schoenmaker hem gister ten zijne huize deze pauselijke onderscheiding. Bij deze zelfde ge legenheid werd bekend gemaakt, dat dé secretaris van het Regen- tencollege van het Jacobus-Zieken- huis onderscheiden Was met het gouden erekruis Pro Ecclesia et Pontifice Pechvogel ALKMAAR. De politie ver baliseerde gisteravond een auto bestuurder wegens een viertal strafbare feiten. De man voerde geen achterlicht, had geen num- merbewijs, geen wégenbelasting- kaart, terwijl op zijn wagen een ander kenteken was aangebracht dan in de papieren was opge geven. DE LECTUURHUISJES ALKMAAR De lectuurhuisjes aan de Bergerweg, Heilooërweg en op de Laat (tegen de R.K, Kerk) z'ijn van uiterlijk veranderd. Zij hebben nu een aluminium kleur, en forse rode letters geven het doel aan, namelijk het verzamelen va.n boeken en tijdschriften voor 't Nederlandse Rode Kruis. Deze zomer heeft de NIWIN al zijn lectuurhuisjes aan het Ned. Rode Kruis overgedragen. Nu er minder lectuur nodig is voor de militairen in Indonesië, legt het Rode Kruis zich naar zijn aard, meer toe op het verstrekken van lectuur aan zieken. Ook naar de Nederlanders op Nw. Guinea zendt het Nederlandse Ro de Kruis boeken en tijdschriften, terwijl de oorlogsvrijwilligers voor Korea zojuist 'n uitgebreide boord- bibliotheek en een grote partij tijdschriften hebben ontvangen. In de lectuurhuisjes aan de Ber- gerweig, Heilooërweg en op de Laat (tegen de R.K. kerk) kun nen wij onze tijdschriften na lezing deponeren en ook de boeken, die wij voor de lectuuractiei van het Rode Kruis willen afstaan. De plaatselijke afdeling zorgt, dat de inhoud van deze huisjes regelma tig worden verzonden naar 't cen trale punt: het lectuurdepot van het Nederlandse Rode Kruis te Scheveningen. Maar behalve Uw boeken en tijdschriften, heeft het Rode Kruis Uw aller medewerking nodig om de huisjes, die nu juist in orde gemaakt zijn, tegen balda digheid te beschermen. Speciaal ouders en onderwijzend personeel worden verzocht, de schooljeugd te wijzen op het bovenstaande. Grotere voorraden kunnen gede poneerd worden bij de heer A. van der Sohilden, Koorstraat 35. R. K. Gymnastiekvereniging „Taveno" ALKMAAR. - In verband met Allerheiligen is er geen training. Nieuwe Deense regering De Deense liberale leider Erik Eriksen heeft een nieuwe rege ring, waarin alleen liberalen en conservatieven zitting hebben, gevormd. Volgens de lijst, die aan de Koning ter goedkeuring is aan geboden. zal Eriksen zelf pre mier zijn. Het kabinet zal be staan uit zeven liberalen en zes conservatieven. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig tot Woensdagavond: PLAATSELIJK MIST! Overwegend droog weer met nu en dan opklaringen en wei nig wind. Gedurende de nacht en ochtend plaatselijk mist en itr het binnenland temperatu ren om het vriespunt. In de middag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. (Advertentie) Slachtveemarkt ALKMAAR, 30 Oct. Aange voerd: 7 paarden 600780; 127 koeien 4001075 en per kg 2.30 2.60: 1 graskalf; 35 nuchtere kalveren 2575; 97 vette schapen 80140; 216 varkens per kg: vette varkens 1.901.92; vlees varkens 1.851.90; lichte var kens 1.82—1.84. Bij veel belangstelling, ging de vraag vandaag allereerst uit naar de allerbeste koeien, die echter minder worden aangebo den. Men besteedde voor deze dieren van f 2.502.60 per kg. Het merendeel van de aanvoer bestond uit koeien van goede kwaliteit. In tegenstelling met wat we reeds zo lang gewend waren, was er in deze dieren een werkelijk vlugge handel, met een gemiddelde prijs van f 2.30 per kg. De verkopers bepalen voor de nuchtere kalveren hun vraagprijs en wijken daarvan niet meer af. Al zijn er dus maar weinig die ren geweest, toch was de handel daardoor stug. Vlugge handel in de schapen, met prijzen per kg. geslacht van f 2.20 f 2.30. De varkens, waarvan er min der waren dan verleden week, zijn allen vlot verhandeld. (Het grootste deel bestond wel uit vet te varkens). Over het geheel ge nomen kon een even hogere prijs worden bedongen. De gegeven noteringen zijn met korting op 't levende gewicht. Alkmaarse Export Veiling ALKMAAR, 30 Oct. Snijbo nen, kas 851.02; prei 14—27; spinazie 4662; postelein 2830 witlof 3258; spruiten 2662; andijvie 58 per 100 kg; sla 2 10; bloemkool 1226 per 100 st.; tomaten 1656; gele kool 5—8.90: rode kool 410.60; groene kool 58; bieten 48 per 100 kg.; worteltjes 1628 per bos of kg; uien 4—10; knolsoep 1721; sel derie 12.50 per bos; stoofperen 1118; handperen 1235: appe len 1854; druiven 5692. OBDAM 30 Oct. 200 kg Slabo- nen 3868; "9000 kg. Bieten A 7.80 —8.50; B 4.10—4.30; 5200 kg. sa- voye kool 7 507.90; 4000 kg. Ro de kool A 7.70—8.30; B 5.30; 4000 kg. Gele kool A 5.807.40; B 3.80; 2600 Succes Deense kool 4,10; 600 kg. bl. Eigenhimers 9.. GROOTEBROEK. 30 Oct. 3500 kg Bevelanders 9.3010.30; 18.000 kg witte kool 4—5.40; 800 kg gele koo| 3.505.10; 3000 kg groene kool 7.90; 4500 kg slabonen: II 4557, afw. 30—46; 1000 kg andijvie 6.20; 135.000 st. bloemkool A 40, All 26, B 15—37; Bil 8—25; C 8—17. BEEMSTER, 30 Oct. Bevelan ders 8.5011; Koopmans Blauwe 1012; Slabonen z. dr. 1563; Tomaten A 4164 per 100 kg.; Bloemkool 824 per 100 stutës: Rode Kool 812; Witte kool 7: Groene kool 612; Spruitkool 26 56: Boerekool 1820 per 100 kg.; Sla 9 per 100 stuks; Andij vie 59; Rode Bieten 46.50; Gare Bieten 1416 per 100 kg.; Bospeen 2127 per 100 bos; Winterpeen 37; Waspeen 11 13; Uien 47.50, Drielingen 3 6, Nep 47; Prei 816; Druiven Frankenthalers 5169. Alicant 0490 per 100 kg. Appels: Bram- ley Seedling 416, Cox Orange Pippin 1658, Goudreinette 14 46. Jonathan 1046, Notaris appel 619. Present van' Enge land 12—36, Ster-appel 1028, Schellinkhouter 1236, Zoete Winterkroon 9-27 per 100 kg Peren: Beurré Clairgeau 838, Boeregroen 8—16, Comtesse de Paris 2054. Doyenné du Corni ce 6074, Gieser Wildeman 14 31, Kamperveen 619. Nouveau Poiteau 6—28. St. Rémy 4—16, Soldaat Laboureur 36, Winterjan 1226, Zwjjndrechtse Wijnpeer 12—64 per 100 kg. WARMENHUIZEN 31 Oct. 1200 kg aardappelen, bintje 8,80; 11000 kg rode kool 4,1011,40; 28000 kg witte kool 44.20; succes witte knol 4 9O4 LANGEDIJK, 31 Oct. 1800 kg uien 7—7.70, grove 6.70—7; 1000 kg bieten 7.407.80; 100 kg sla bonen 1938; 9500 kg andijvie 5 —5.90; 20000 kg groene kool 5 7.20; 3000 kg gele kool 5.60—5.70; 30000 kg rode kool 511.80; 100000 kg witte kool 44.40; Succes witte 44.20; 500 stuks bloemkool B 25. N. SCHARWOUDE, 31 Oct. 1000 kg aardappelen, bl. eigenh 8.20; 4000 kg uien 6.506.90, grove 6.907.40, drielingen 7.10 —7.30, nep 12.70—13.20: 7300 kg andijvie 5.10—6,20; 20000 kg rode kool 4.70—fl.70; 3000 kg gele kool 6.108.30; 4700 kg groene kool 5.708.10; 130000 kg witte kool 4; Succes witte 44.40.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2