Andermaal vierdoelpunten tegen voetbal wijze Engelse amateurs li West-Duitsland weigert onze agrarische producten Zware straf geëist tegen Enkhuizer magnetiseur Den Haag laat zich door Yamin niet imponeren DE ONTVOERING Voorlopig Nederlands elftal-Athenian League 4-2 Optimisme en productiviteit van overigens matige ploeg Kraak en Abe uitblinkers RADIO Gelijk spel Frankrijk—België Handelsverdrag vervallen Nog 250.000 woningen tekort- 100 Nederlanders vrijgelaten De staat van oorlog met Duitsland Niet schuldig verklaard aan dood van een der patiënten DE BEURS TOUR 1951 start niet in Parijs Dames handen HMEH Gelei Voor de Alkmaarse politierechter Heksenproces door Heralth DONDERDAG 2 NOVEMBER 1950 PAGINA 15 (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM Doelman Bennett heeft voor de tweede maal binnen enkele weken tijds vier doelpunten van de (voorlopige) voorhoede van het Oranie-team achter zich zien verdwijnen. En wijl dit onze uitstekende Kraak gisteren slechts tweemaal over kwam, weet onze voetbalvertegenwoordiging zich vóór een offi ciële interlandwedstrijd andermaal geruggesteund door een flin ke zege in de proefwedstrijd. Laten we over de verrichtingen van dit voorlopige elftal dus maar weer tevreden zijn, want de voor naamste fgctor, de productiviteit, was in voldoende mate aan wezig. Reden om ten volle bevredigd te zijn is er echter ook na gisteren nog niet, want de zege was ten eerste niet helemaal verdiend en ten tweede behaald door een elftal waarvan slechts enkele uitblinkers en daarvan was Abe de grootste de stevigheid moesten geven. De tactische onvolkomenheden ervan staken nogal scherp af tegen de uitstekende spelbeheersing van de Engelse amateurclub Athenian League. in verbluffende soloren langs een serie Engelsen besloot met 'n voor zet aan de goed opgestelde Fries. Even de bal stoppen, even richten en raak was het. Tien minuten voor de rust, in de periode van zeer on nauwkeurig schieten van onze voor hoede kreeg van Melis de bal toege speeld van de Graaf. Het slappe schot van de Eindhovenaar was be stemd om door doelman Bennett met gemak te worden gestppt, als het niet Van richting was veranderd door de knie van een der Engelse backs. Dat was buiten de bereke ning van de Engelse keeper die naar links uitviel, terwijl de bal in de rechterhoek verdween. Dat de gelijkmaker toch nog kwam voor de rust was de schuld van Kraak, die gevaarlijk de bal naar van Schijndel trapte, welk schot natuurlijk onderschept werd door de Engelse voorhoede. Er kwam geen Nederlander aan te pas toen linksbuiten Avis de bal in het net kopte. Na de rust kregen de 45000 meer vertrouwen in de voorlopige ploeg en met reden, want het verband zat er beter in en het schieten en af- op De 45.000 toeschouwers, die deze halve Zondag de beklimming van het stadion ondernomen had den, hebben vooral in de eerste helft met angst en vreze de moeizame pogingen van de in het wit geklede landgenoten, om tegen de sterke Engelse stroom op te roeien, gade geslagen. Het ging direct ha de af trap al met meetkundige zuivere passes op Kraak s dqelpalen af. Ons niet al te hechte verdedigingsblok, waarin Terlouw wegens een Zondag j.l. opgelopen blessure vervangen was door Mertens van Willem II, werd in de zesde minuut bij een tamelijk makke Engelse aanval al in de luren gelegd. Linksbinnen Dunmall, die al onmiddellijk de midvoor plaats innam passeerde mat een zetje van zijn hak de Ne derlandse doelman die op dit „schot" helemaal niet voorbereid was Daarna wist Abe bij zijn weife lende makkers in de voorhoede wat meer aanvalslust los te slaan en verstevigde van Schijndel, die van zijn andere kanthalf Klaassens niet veel steun ondervond met goed ge richte schoten het contact met het aanvals quintet, waarin van der Tuyn de geblesseerde Rijvers niet al te best verving. Het zou nog twintig minuten du ren eer Abe, die deze keer warem pel aanvoerder was en wat traag en nonchalant op gang kwam, eens een doelpunt uit zjffi voetbalkunsten to verde. Het leeuwenaandeel aan deze gelijkmaker had van Schijndel die PROGRAMMA VRIJDAG 3 NOVEMBER HILVERSUM 1, 402 m, 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 Gewijde muz.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberichten- 8.15 u. Gramofoonmuzieik; 9.15 Voor de zieken; 9.30 Waterstaden; 9.35 uur Gramofoonmuziek; 10.30 Morgen dienst; 11.00 Gramofoonmuziek; 11.15 Cello en piano; 11.45 Gramo foonmuziek; 12.30 Mededelingen; 12.33 Salonorkest; 13.00 u. Nieuws 13.15 Kamerkood en soisten; 13.35 Gramofoonmuziek; 14.40 Voor dracht 15.00 Gramfoonmuziek 15.40 Voordracht; 16.00 Strijkkwartet; 16.30 Amusementsmuziek; 17.00 u. „Dat wil ik horen"; 17.30 Gramo foonmuziek; 17.45 Friese uitzen ding; 18.00 Gramofoonmuziek; 18.15 „Wel de moeite waard", causerie; 18.30 Gramofoonmuziek 18.45 Ge mengd koor; 19.00 Nieuws en weerberichten; 19.15 Regeringsuit zending; 19.35 Nieuws; 20.05 Volks zang; 20.45 Radio philharmonisch orkest en solist; 21.45 Gramofoon muziek; 22.00 „De levende kerk", causerie; 22.15 Kamerkoor; 22.30 u. Kunstrubriek; 22.45 Avondoverden king; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 u. Gramofoonmuziek. HILVERSUM 2, 298 m, 7.00 VARA 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 u. AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00— 24,00 VARA. 7.00 Nieiuws; 7,15 Ochtendgymn.; 7.30 Gramofoonmuziek; 8,00 uur Nieuws en weerberichten; 8,18 uur Gramofoonmuziek; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gramofoonmuziek; 10.00 „Kinderen en mensen", cau serie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 u. Gramofoonmuziek; 10,30 Voor de vrouw; 10.45 Pianovoordracht; 11.15 Radiofeuilleton; 11.35 Gramofoon muziek; 12.00 Orkestconcert; 12,30 Mededelingen; 12.33 Sportpraatje; 13.00 Nieuws; 13.15 Avro-allerlei; 13.20 Metropole orkest; 14.00 Voor de vrouw; 14.20 Bas-bariton en piano; 15.00 Voordracht; 15.20 Or gelspel; 15.35 Hersengymnastiek; 16.00 Orgelspel; 16.30 u. Voor de jeugd; 17,00 Filmprogramma 17.20 Muzikale causerie; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18.45 „Denk om de bocht"; 19.00 Meisjeskoor; 19.15 Prijzenpraatje; 19.30 „Wat met de kerk?", causerie; 19.50 Berichten; 20.00 Nieuws; 20,05 Boekbespre king; 20.10 Blaaskwintet; 20.35 uur „De godsdienst en het moderne le ven", causerie1; 21.00 Verzoekpro gramma; 21,30 Jongeren-forum; 22.00 Buitenlands weekoverzicht; 22.15 Trio; 22.40 „Vandaag, cause rie; 22.45 Avondwijding; 23.00 uur Nieuws; 23.15 „Huwelijk van A tot Z", causerie; 23.3024.00 Gramo foonmuziek. BRUSSEL 484 m: 12.05 Lichte mu ziek; 13.00 Nieuws; 13.10, 14.30 en 15.00 Gramofoonmuziek; 16.30 Pia novoordracht; 16.50, 18.30 en 19.40 Gramofoonmuziek; 19.45 Nieuws; 20.00 Omroeporkest en solisten; 21.15 Gramofoonmuziek; 22.00 uur Nieuws; 22.15 Kamermuziek; 22.45 Gramofoonmuziek; 22.55 Nieuws; 23.00 Gramofoonmuziek; 23,55 uur Nieuws. geven werd beter Abe was de speerpunt die dooj- de matige En gelse achterhoede stak. Tien minu ten na de hervatting passeerde hij Bennett kansloos. Dit doelpunt sloeg een storm van wild (en ten dele ongeorganiseerd enthousiasme los) dat de Engelse afgemetenheid uit vorm speelde, vrij spectaculair, maar onproductief was. Maar goed, de Engelsen werden bij Kraak van daan gehouden en anders was de IJmuidenaar ernog zelf bij. De donkere Eindhovenaar Snoek die Clavan een kwartier na de her vatting had vervangen omdat deze last kreeg van z(jn knie zorgde in de laatste minuut dat het schot van Abe, wel door Bennett gestopt maar voor het doel blijven liggen, de vier weer vol maakte. De 41e landenwedstrijd tussen Frankrijk en België te Parijs is geëindigd in een 33 gelijk spel nadat de rust met een 13-stand was ingegaan. De wedstrijd was weliswaar van het begin tot het einde spannend maar stond tech nisch niet op een zeer hoog peil. De Fransen waren in de tweede helft voortdurend sterker en slaagden er in nog juist een geliik spel te behalen, waarmee ze zich enigszins rehabiliteerden voor hun teleurstellende prestatie vóór rust. Mermans nam twee doelpunten voor zijn rekening en bewees, dat hij niets van zijn schotvaardigheid en opportunisme heeft verloren. Lembrecht maakt het andere doel punt van 16 meter afstand. Voor de Fransen scoorden linksbuiten Doy', Baratte en Kargu. De Belgen gaven blijk van een uitstekende ploeggeest tijdens de hele wedstrijd. De voorhoede was in het begin van de match uü^rst gevaarlijk door het felle op de bal zitten en een snelheid van uit voering waarbij de Franse aan val nogal pover afstak. Mermans, Freddy Chaves, die rechtsbinnen speelde, Coppens en de rechtshalf Van de Auwera behoorden tot de uitblinkers. 4 -- 's-GRAVENHAGE Het -met twee maanden verlengde handels verdrag van 1 September 1949 met West-Duitsland, is gisteren afgelopen. Daar een nieuw verdrag nog niet tot stand is geko men, zal voorzover de producten niet op de nieuwe, voor Neder land per 1 November 1950 van kracht geworden, Duitse alge- me'ne 60 %-liberalisatielijst staande export voorlopig slechts mogelijk zijn, indien de exporteur een geldige Duitse invoerver gunning en een betalingsvergunning kan overleggen. Het thans vervallen verdrag werd gekenmerkt door vrije im port van Nederlandse goederen, Waarbij slechts voor zes artikelen verse groenten, consumptie- en pootaardappelen, land- en tuin- bouwzaden, verse zeevis en haring en spiritualiën contingenten werden opgenomen, waarvoor derhalve nog kwantitatieve be perkingen golden. Daar West-Duitsland een be langrijke markt is voor de afzet van thans niet meer geliberali seerde Nederlandse producten uit de agrarische sector en met name voor boter, kaas, geconden seerde rrf'k, eieren, groenten, vis, fruit, zaden, sierteeltproducten w.o. bloembollen, vee en ver werkte producten als chocolate- riën, welke producten dus niet op de 60 pct.-liberalisatielijst voorko men, zullen uiteraard ter regeling De dir.-generaal voor de Weder opbouw, dr. ir. Van der Meer heeft verklaard, dat nog altijd 250.000 woningen tekort ziin. Dit ondanks met feit, dat in 1950 de woningbouw vermoedelijk 15 pet. boven de ramen zal komen. Jaarlijks worden in ons land bijna 600 millioen gulden in de woningbouw gestoken. Thans zint men op toepassing van goedkopere materialen, zoals b.v. plastic, die toch het woningpeil niet zullen verlagen. DOOR DE SOVJET-UNIE De ambassadeur van de Sovjet- Unie in Nederland heeft medege deeld. dat dezer dagen ongeveer 100 Nederlanders, die sinds de oorlog nog in kampen vertoefden uit de Sovjet-Unie op transport naar Nederland zijn gesteld. Re gelingen zijn in voorbereiding om deze groep Nederlanders aan de grens van de Oost-Duitse zóne in ontvangst te nemen. Nadere bijzonderheden ontbreken. BINNENKORT BE-EINDIGD De Nederlandse regering heeft het voornamen de staat van oor log met litsland binnen afzien bare tijd te beëindigen, zo is aan de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer medegedeeld. De regering handelt hierbij in nieuwe overeenstemming met de regering van België en Luxem burg, ook wat betreft het tijdstip waarop de beëindiging van de oor logstoestand een feit zal worden. van het 1 delsverkeer met West- Duitsland zo spoedig mogelijk handelsbesprekingen worden her vat. Heden beginnen te Frankfort Nederlands-Duitse besprekingen voor de regeling van het goede renverkeer tussen de beide lan den in de twee laatste maanden van het jaar. Voor het nieuwe verdragsjaar, dat 1 Januari a.s. begint, zullen waarschijnlijk gemeenschappelijk met België en Luxemburg in De cember a.s. te Brussel besprekin gen worden gevoerd. Jeugdfilm in roulatie Een dezer dagen zal te Leiden de première plaats vinden van de jeugdfilm „De Zwarte Panter", die in de loop van 1949 en begin 1950 door de Franciscaner Pater Raymond Sasse van IJsselt, met medewerking van de jongens van het Leidse Don Bosco-huis, werd vervaardigd. De film zal worden uitgebracht door „Bra- bantia-film te Tilburg. TRYGVE LIE HERKOZEN Trygve Lie is door de alge mene vergadering van de Ver enigde Naties herkozen als secretaris-generaal van de V.N De Russische afgevaardigde Wysjinsky verklaarde opnieuw dat de Sovjet-Unie Lie niet als secretaris-generaal zou erken nen. Tegen de Enkhuizer masseur-magnetiseur Jac. Appel heeft de ambtenaar van het Hoomse Kantongerecht gisterenmiddag voor het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst de maximum straf geëist: f300.voor iedere aanklacht waarvan in de,dag vaarding melding wordt gemaakt. Dit komt neer op een boete van 3 x f 300.subs. 3 x 30 dagen hechtenis. Blijkens het oor deel van een getuige-deskundige is de dood van een door Appel behandelde patiënte vrij zeker niet aan het gebruik van funeste medicijnen te wijten. Een Brits passagiersvliegtuig, komende van Parijs, is tijdens het landen op het vliegveld van Londen, in een dichte mist, neergestort. 29 personen kwamen hij deze vliegramp om het leven. De vernielde staart van het verongelukte vliegtuig. 's-GRAVENHAGE, 31 Oct. ANP In officiële kringen in Den Haag .blijkt het een slechte in druk te hebben gemaakt, dat mr. Yamin, als woordvoerder van de Indonesische parlementaire dele gatie bij zijn aankomst Maandag avond in Nederland heeft ver klaard, dat, wanneer de aangele genheid van Nieuw-Guinea niet voor 27 December a.s. ten genpe- gen van Indonesië zou geregeld zijn, de Nederlandse belangen in Indonesië in het gedrang zouden komen, omdat dan het Indonesi sche volk een uitlaat nodig zou hebben. De heer Yamin heeft hier aan toegevoegd, dat dit geen dreige ment is, maar een realiteit. Een dergelijke realiteit kan echter geen rol spelen bij de komende onderhandelingen, aldus dg me ning in officiële kringen. Men behoort daarbij zo werd ge zegd- immers geen. beroep te doen op enig feit,-dat een be schaafd volk onwaardig is. In dien hier sprake zou zijn van een realiteit, zou het in de eerste plaats op de weg van de Indone- BILJETTENCIRCULATIE STEEG MET 76 MILLIOEN De verkorte balans van de Ne derlandse Bank per 30 October geeft een stijging van de bank- biljettencirculatie aan van 76 mil lioen. De oorzaak van de stijging moet worden gezocht in de half jaarlijkse pachtbetalingen. Op 1 November moeten deze betalin gen worden verricht, hetgeen meestal in contanten geschiedt. AMSTERDAM, 1 Nov. Begin beurs waren er, vooral in de cultures, enige verkoop orders te verwerken, die evenals gisteren werden toegeschreven aan de uitlatingen van de heer Yamin over Nieuw Guinea. Deze lagere prijzen lokten echter op bescheiden schaaj kopers in de markt, waardoor een herstel in trad en de voornaamste cultuur waarden zich vrijwel geheel kon den opwerken tot het niveau van gisteren. Veel nieuws was er overigens niet, zodat elke stimulans voor beroepshandel en publiek ontbrak. Daarbij kwam, dat veel beursbe zoekers wegens Allerheiligen ver stek hadden laten gaan. Op de Industriemarkt vielen per saldo kleine voor- en nadelige verschillen te constateren. De Scheepvaartafdeling had een stil verloop, maar was merendeels een kleinigheid lager. De Beleg- gingsmarkt was voor de guldens leningen iets luier, doch voor de dollarstaatsleningen vrij Vast. sische regering en het Indonesi sche parlement liggen om daar tegen krachtig stelling te nemen. Nu de heer Yamin dit heeft nage laten, kan hij niet verhinderen, dat zijn betoog de indruk wekt een bedreiging in te houden. Der gelijke bedreigingen zullen ech ter op het Nederlandse volk en de Nederlandse regering een an dere uitwerking hebben, dan men daarvan kennelijk verhoopt. Geen immigratie van katholieken Op een conferentie van pro testantse Kerken van Transvaal is een stemmig een resolutie aangenomen waarin de regering wordt verzocht immigratie van katholieken te verbieden. MAGAZIJNKNECHT GEDOOD De 22-jarige van Hoof, maga zijnknecht te Helmond, die een vrachtauto een eindje Weg wilde rijden raakte, toen hij met zijn linkervoet nog op de grond stond vermoedelijk bij het instappen met de rechtervoet de Starter van de wagen. De auto, die in een versnelling stond, zette zich plot seling in oeweging. Van Hoof raakte bekneld tussen het portier, dat door een muur werd dicht- gedrukt, en de deurstijl. Een ge deelte van het onderlijf en een been werd afgerukt. Enige minu ten na aankomst in het zieken huis is het slachtoffer overleden. Een verrassende mededeling komf er van de zijde der orga nisatoren van de Ronde van Frankrijk. Parijs zal niet, der traditie getrouw, als start plaats van de Tour worden aangewezen. Hoewel de besprekingen nog gaande zijn neemt men aan, dat de Ronde 1951 in een stad in het oosten van Frankrijk zal begin nen. Parijs zal wel étappe-eind punt zijn. De Tour zal ook in de Franse hoofdstad eindigen. Parijs als étappe-eindpunt zullen de renners pas bereiken na het noor den van Frankrijk te hejjben doorkruist. De mogelijkheid bestaat, dat de Ronde ook nog door andere landen zal leiden, maar iets de finitiefs is Haaromtenrt niet te melden. De X nde van Frankrijk 1951 duurt 26 dagen en bestaat uit 24 étappes, met andere woor den, er zijn slechts twee rustda gen uitgestippeld. Het ligt in de bedoeling in 1952 de Tour in een stad in het wes ten van Frankrijk te laten begin nen. Enkele weken geleden is bij de eerste behandeling van deze zaak reeds uitvoerig over de beschul diging uitgewijd. Het ging toen vooral om de vraag of de dood van mevr. K. aan het gebruik der door A. geleverde medicijnen moest worden toegeschreven. Dr. A. P. N. de Groot uit Haarlem verklaarde gisteren niet een be vestigend antwoord te kunnen geven, aangezien de samenstel ling der „medicijnen" vrij on schuldig was. Wel kan de toch al zeer wankele gezondheid van mevr. K. nog meer zijn geschaad doordat zij de raadgevingen van haar huisarts negeerde en plot seling overging op een geheel nieuwe kuur, welke A. haar voorschreef. „Het grote gevaar van mensen als A. ligt niet op de eerste plaats in het toedienen van schadelijke medicijnen. Maar ze rekken het tijdstip waarop een arts met suc ces zijn maatregelen kan nemen en handelen zonder kennis van zaken". Aldus het oordeel van dr. de Groot. De verdediger, dr. C. Berkhouwer, merkte op, dat verd. de dood van zijn patiënte niet kan worden verweten. De medi cijnen waren onschadelijk en het is niet de schuld van A. dat mevr. K. zich tot hem heeft ge wend. Bovendien; de huisarts had haar reeds als ongeneeslijk be schouwd. A. heeft eveneens de 71-jarige mevrouw E. de H. van een drankje voorzien. Hierin zat blij kens het onderzoek vermoedelijk ook een kleine hoeveelheid ter pentijn, die naar dr. de Groot verklaarde een ernstige nierkwaal kan veroorzaken. In ieder geval vond deze patiënte bij de medicijn geen baat. In het derde geval het betrof een 2-jarig dochtertje van de fam. G. B. had een grote fles vloeistof evenmin het succes dat A. bij de verkoop had toegezegd. Requisitoir. De ambtenaar bracht hulde aan de activiteit van wachtmeester v. d. Berg uit Enkhuizen, die heel wat getuigenverhoren heeft moeten afnemen. „De verdachte heeft gespeeld met de gezondheid van een grote groep mensen. Eigenlijk is hier geen sprake van een oyertreding maar van een misdrijf en het spijt me dat een hechtenisstraf niet kan worden gegeven. Dokter v. d. Heiden heeft de vrij onver wachte dood van de vrouw be vreemd. Waarom heeft verdachte het medicijnflesje onmiddellijk na het overlijden weggehaald en het geld teruggegeven? 1—1 UITSLAG BIJ K.N.V.B. JEUGD-BONDSELFTAL In een fris gespeelde wedstrijd met talloze gevaarlijke momen ten voor beide doelen heeft een jeugdelftal van de KNVB Woens dagmiddag in het Olympisch Sta dion te Amsterdam een 11 ge lijk spel bevochten tegen een bondsploeg, waarin verscheidene welbekende spelers waren opge steld. Hockey: NED. ELFTAL GELIJK TEGEN SPANJE B Het Nederlands elftal heeft de eerste wedstrijd gespeeld in he'. kader van het Internationaal Hockeytournooi te Barcelona. De wedstrijd tegen Spanje B eindig de in een gelijk spel, 11. Het Nederlandse doelpunt, werd ge maakt in de tweede helft door v. Heel. De ruststand was 00. Tot besluit van zijn lang niet malse requisitoir eiste mr. v. Sloterdijk de reeds genoemde maximum-straf: 3 x f 300.of 3 x 30 dagen. Dr. Berkhouwer was in zijn verdediging van oordeel dat mensen als A. in een behoefte voorzien, hoe onbegrijpelijk hij zulks overigens ook vond. Maar niemand is verplicht een kwak zalver te consulteren. Men komt (Advertentie) Bij guur weer en huishoudelijke arbeid vrijwillig. Moet het publiek nu door veroordeling van A. tegen zichzelf in bescherming worden genomen? Dr. Berkhouwer acht te dit niet de juiste oplossing. Hij ontkende op juridische gronden dat hier strafbare handelingen waren gepleegd en verwees wat betreft de inhoud van de medi cijnflesjes naar de verklaringen van dr. de Groot. Hij verzocht primair ontslag van rechtsvervol ging, subs, vrijspraak in ieder geval voor wat betreft de punten 1 en 3 van de dagvaarding. Na korte aanvullende uiteenzettin gen van ambtenaar en verdedi ger bepaalde de kantonrechter de uitspraak op Woensdag 8 Nov. P. H. uit Grootebroek heeft in het begin van Augustus aan de Zesstedenweg te Grootebroek een juffrouw beticht van het feit, dat ze door de duivel bezeten zou zijn. Getuigen, die dat alles gehoord hadden, verklaarden dat ze dat zeker niet genomen zouden heb ben en ze vonden het een beledi ging. Dat vond de officier van Justitie, mr. A. W. Holsteyn bij de behandeling van deze zaak voor de politierechter ook. Daarom eiste hij een geldboete van f25.of 10 dagen. Mr. G. van Hilten, de pleiter, wees op de onprettige houding, die er tus sen verdachte en zijn slachtoffer bestond en vroeg dit in aanmer king te willen nemen. De politie rechter, mr. J. Alblas, hield daar rekening mee en veroordeelde P. H. tot een geldboete van f 15.— of 5 dagen. De lichtbron. J. J. K. te Langendijk had op een zekere dag op zijn fiets een dynamo, die volgens een wacht meester van de Rijkspolitie, van diefstal afkomstig was. De man verklaarde voor de politierechter dat zijn zoon deze lichtbron door ruiling Zou hebben verkregen. Hoe een en ander precies in zijn werk was gegaan, kon verdachte, beschuldigd van schuldheling, niet meer verklaren. De officier van Justitie achtte schuldheling be wezen en meende dat de vader zijn zoontje wel eens wat meer onder de ogen had kunnen hou den. Er is echter een verbetering ingetreden, daarom werd een geldboete van f 50 of 20 dagen en 1 maand voorwaardelijk geëist Het vonnis werd. na een plei dooi van mr. C. Berkhouwer, door de Alkmaarse politierechter, mr. J. Alblas, vastgesteld op f25. of 10 dagen, omdat de politie rechter meende, dat men niet te voorzichtig kan zijn als kinderen met allerlei spullen naar huis komen. Onder vier ogen. P. H. uit Den Helder heeft op 12 Augustus P. B. verdacht ge maakt en hem onvriendelijke din gen toegevoegd. Er was al een gespannen verhouding waarbij de heren elkaar de kanker toewens ten! Dat alles gebeurde in een brandgang onder vier ogen en verdachte trok zich voor de recht bank wel wat terug. De getuige meende, dat een en ander bedoeld was om onenigheid in ziin gezm te stichten. Verdachte heeft alles gedaan voor de bestwil van de bi 'edigde getuige! De officier van Justitie vond het maar een on frisse zaak en achtte de beledi- gin® wel degelijk bewezen, waar voor hij een boete van f 25.- of 10 dagen eiste. De politierechter vonniste met een boete van f 25. of 10 dagen. FEUILLETON Want ik leerde toen zoveel van en voor het leven, dat ik in gees telijk onzicht rijper en rijker werd en dat is een rijkdom, die je nooit verliest. Nu hebben wij het goed o ja, ik vertelde nog niet, dat ik getrouwd ben, toen ik dertig jaar was. Mijn man heeft een schoenfabriek en we mogen niet klagen over de gang van zaken. Natuurlijk, in de al gemene malaise moeten ook wij zuinig zijn en sparen, maar zor gen of nood hebben ons gezellig buis toch nooit kunnen binnen dringen. Ik zelf 'zorg voor het huishouden, mijn man en mijn zoon werken allebei in de zaak. En alles zou heel mooi zijn, als je maar niet telkens een dagje ouder werd. Mijn benen willen soms niet meer zo goed mee en daarom dacht ik er al over een jonge hulp te zoeken, die we als kind in huis konden opnemen. Jammer, juffrouw Meieher, dat ik u te laat leerde kennen, anders had ik u direct gevraagd." Voor de eerste keer sinds de ongeluksdag, dat haar vader zo plotseling uit net leven werd weg genomen, voelde Herta zich ge lukkig en vrij. „Ach mevrouw, ik ben u zo dankbaar, uw woorden doen me zo goed. Ik vind het nu zo erg jammer, dat ik de betrekking bij mevrouw Herbinger al heb aan genomen. Maar als het werkelijk niet goed zou gaan, dan wil ik heel graag bij u komen." Het goedmoedige gezicht van de welgedane vrouw straalde'. Dat noem ik nog eens verstan dig. Natuurlijk bent u hartelijk welkom. In ieder geval zal ik voorlopig nog geen hulp nemen, lot u beslist hebt ,of u bij me vrouw Herbinger wilt blijven of bij mij komen." „Mevrouw, als het alleen van mij afhing, dan zou ik mij gacn seconde bedenken en aanstrnds met u meegaan. Maar vader heeft me altijd geleerd, dat men z.;n e.ns gegeven W'.orc' moet houden en deze leer beschouw ik als een testament van de dierbare dode. En dus moet ik mijn verplichting tegenover mevrouw Herbinger nakomen. U neemt mij dat toch niet kwalijk, mevrouw?" „Volstrekt niet, juffrouw Mel- cher. Hoe zou ik u zoiets kwalijk nemen? Maar ik heb u nog niet eens mijn naam en adres opgege ven; Mevrouw Wessler, Akazien- allee 43, Reut. Hebt u het?" „Ja, mevrouw, en ik dank u nogmaals van harte". „En ik dank de hemel, dat hij ons bij elkaar gebracht heeft, want ik geloof, dat wij elkaar voor het eerst, maar niet voor het laatst gezien hebben". „Dat zou heerlijk zijn". „Maar nu moet u me nog even het adres van mevrouw Herbinger geven. Heb ik het goed verstaan? Horstberg, Gartenplatz 6? Dank u wel". De wielen van de trein knarsten onder de druk der remmen, de snelheid verminderde zienderogen. Toen stond de trein stil. „Reut! Tien minuten tijd", riep de conducteur. Portieren werden opengegooid en dichtgeslagen, vele passagiers stapten uit, om aan het buffet een verfrissing te halen, anderen lie ten zich een glas bier of water brengen en aten staande een broodje met ham of worst. Mevrouw Wessler stond in al haar statigheid op. „Kom even met mij mee, juf frouw Melcher, een beetje frisse lucht zal u geen kwaad doen, want u hebt nog een hele reis voor de boeg". Ze greep naar de twee grote handkoffers, die ze bij zich had. Doch Herta voorkwam dit. „Mag ik u eeji handje helpen, mevrouw?" „Heel graag, juffrouw Melcher',' knikte mevrouw Wessler en tege lijk voegde zij er met een ondeu gend knipoogje aan toe: „maar lang zult u mijn bagage niet hoe ven te dragen, want daar zie ik mijn jongen al met reuzenpassen op ons afkomen". Vol blijde opwinding zwaaide ze met haar zakdoek uit het venster. „Hier. Robert, hier!" Een grote, een beetje onbehol pen lijkende jongeman kwam haastig naar de coupé gelopen en wipte met één sprong naar binnen. „Hallo, moedertje, ben je er v/eer! Vader en ik werden bijna ziek van verlangen naar jou". En hij kuste haar met een innigheid, die Herta's hart sneller deed klop pen. Vol moederlijke trots streek mevrouw Wessler haar jongen over het blonde haar. „Lieve jongen, geloof maar, dat het mij niet veel beter gegaan is. Ik heb letterlijk de minuten geteld tot ik weer bij jullie zou zijn". Een ondeugend lachje gleed over zijn gezicht. „Dan hebben wij jou nog over troffen, moedertje, want bij ons tikte de klok iedere seconde: kom gauw kom gauw Mevrouw Wessler nam het hoofd van haar jongen tussen haar handen en gaf hem een klinkende zoen. Toen ontsnapte haar een zucht van verlichting. „Zo, nu is het me lichter om 't hart, en nu wordt het toch wer kelijk tijd, dat ik je eens aan mijn lieve reisgenote ga voorstellen". Herta voelde een nog ongeken de gewaarwording in zich opko men, toen ze in twee grijze ogen keek, die haar als het ware sche nen te doorboren, om haar diep ste innerlijk te doorgronden. Toen greep een staalharde, gespierde mannenhand haar vingers en Ro bert gaf Herta een forse, warme, bijna pijnlijke handdruk. „Aangename kennismaking, juf frouw Melcher. Er moet werkelijk wel iets bijzonders aan u zijn, moeder heeft een goede kijk op mensen, doorziet ze om zo te zeg gen op het eerste gezicht. En wanneer zij u aardig noemt, dan meent ze dat ook van harte". (Wordt vervolgd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5