Nieuw Oprichting van een politieleger tegen eventuele agressie 's Ministers vrijgevigheid thans uitgeput De KPM vaart gewoon door Toestand in N.W.-Korea ernstig, maar niet critiek EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN. DEN HELDER, SCHAGEN VERENIGDE NATIES BESLOTEN: Tibet's buren op hun hoede ROND DE BELASTINGEN Vanaf 8 November uitkering toeslag op pensioenen Kroniek en Kritiek De K.P.M. gaat in hoger beroep 1 Lieverkoekjes wèl gebakken! Nieuw- Guinea „Sub Tuum praesidium Opgebouwd uit onderdelen van nationale strijdkrachten Sovjet-Unie in oppositie Drie Limburgse communisten vrij Besprekingen Grote Vier over Duitsland Laatste clementie voor biscuits en boeken Scheepsberichten V Abonnementsprijs f 4.65 per kwartaal, f 1.55 per mnd., inclusief Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f2.50; alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God. is veilig. I nergens (Vondel) A 1 s H VAN HEDEN Pagina 1 Zaterdag 4 November 1950 46e jaargang No. 12009 Kantoren: HOORN. Draaisingel 59. teL 4243. Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALEMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lijnen), E 2200; DEN HELDER. Eeizerstraat 89, teL 2800 E 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52. teL 459 E 2240 DE NEDERLANDSE Regering heeft duidelijk, maar volgens sommigen nog niet fors genoeg, van repliek gediend jegens de onbehoorlijke uitval van meneer Yamin, lid van de parlementaire commissie uit Indonesië, welke naar hier gekomen is. om land en volk voor te lichten over de kwestie-Nieuw-Guinea. De mi nister van Overzeese Rijksdelen heeft gisteren in de Eerste Ka mer nog gezegd, dat men ver wacht. dat Indonesië de uitspraak van Yamin zal „desavoueren". Het verwondert ons eigenlijk, dat men niet, eventueel langs intern-diplomatiekeUnie- weg, aanstonds aan de regering van de R.I. duidelijk heeft ge maakt, dat Nederland op een dergelijke basis van chantage niet wenst te onderhandelen. M.a.w. dat de RI. heeft te zog gen, dat propagandisten en on derhandelaars als Yamin worden teruggeroepen, eenvoudig omdat onderhandelen met hem is uitgesloten. En nu kan dr. Su- kiman aan „Parool" de zoete koek vgrkopen, „dat de woorden van Yamin verkeerd zijn ver staan, die geen dreigement heeft bedoeld, maar gesproken hee*t van een realiteit zo heeft de pers het precies verstaan en ie bevestiging van Sukiman maakt het alleen maar erger. Dr. Suki man beriep zich, ter toelichting, op de communistische propagan da, die een verlies vgn Nieuw- Guinea in de volksopinie ten kwade zou uitbuiten! Maar wij geloven, dat Indonesië zich eerst maar eens moet afvragen aan wie het te wijten is, dat er inza ke N.-Guinea in Indonesië zulke verwachtingen zijn gewekt. En vervolgens: is de R.I. niet in staat, de gevolgen van „de hard nekkige communistische propa ganda" onder de duim te hou den? Laat ze dat eerst doen, al vorens die agitatie aan te wen den als een chantage-middel, om Nederland nog altijd Unie partner! onder druk te zetten!! DE GROTE nieuwe fabriek van spoorwagons van Beynes is in Beverwijk plechtig en symbo lisch geopend. Niet alleen zo plechtig, omdat de minister van Verkeer en Waterstaat er bij was, maar omdat de oude mevr. Beynes dit belangrijke complex van de aloude familie-fabriek uitdrukkelijk onder Gods be scherming stelde. De verhouding tussen directie en arbeiders is in deze onderneming zo uitstekend, dat het aanroepen van Gods bij zondere zegen hier geen zinledig gebaar is. Het zal menigeen niet temin vreemd klinken, Gods ze gen in verband te brengen met industriële bedrijvigheid. Zo lang is het immers nog niet geleden, dat een gevierd spreker op een katholieke bijeenkomst moest verklaren, dat men het, ondanks de propaganda voor de recht vaardigheid en de liefde in het sociaal-economische leven door „Quadragesimo Anno" e.a., nog altijd vreemd vond, in kantoren en fabrieken openlijk de toepas sing van de liefde in het be drijfsleven te propageren. En toch moet het daarheen, wil het goed worden, naar verwezenlij king van de sociale liefde als be kroning van de rechtvaardigheid Onder Gods bescherming zal dat gebeuren, op het fundament van goede sociale verhoudingen. Het bestaan daarvan in „de fabriek van Beynes" werd o.a. bewezen door het feit, dat te midden van vele „prominenten", na de mi nister, het eerst 't woord gevoerd werd door een van de werkne mers, die niet aarzelde, op dat moment de eis van „aandeel in de winst" te stellen, als onont beerlijk voor de vervulling van het verlangen naar opvoering van de arbeidsproductiviteit; de directie verklaarde, dat dit pro bleem aan de orde was. Zulke dingen doen goed te midden van veel strijd en verwarring. En waar gewerkt èn gebeden wordt, kan succes voor de sociale recht vaardigheid èn de sociale liefde niet uitblijven. i FLUSHING MEADOWS, (Reuter) De Assemblee van de Ver enigde Naties heelt gisteren besloten alle leden-staten uit te no digen een deel van hun nationale strijdkrachten in gereedheid te houden om een eventuele toekomstige agressie te helpen bestrijden. Deze historische beslissing werd genomen met 45 tegen 5 stemmen bij 7 onthoudingen. De assemblee verwierp eerst een aantal Russische amende menten, waarvan het belangrijk ste wilde, dat geen deel van de nationale strijdkrachten ten be hoeve van de V.N. zou worden gereserveerd. De bepaling die het mogelijk maakt dat de algemene vergade ring binnen vier en twintig uur Een vooraanstaand lid van de Pakistaanse wetgevende vergade ring heeft te Sidney verklaard, dat het Pakistaanse leger „op volledige sterkte zal worden ge bracht" en dat alle grenzen zul len worden bemand. De Chinese opmars in Tibet had Pakistan „onder ernstige dreiging van agressie" geplaatst, zo zeide hij in een interview. Chinese troepen zijn Lhassa tot op 250 kilometer genaderd, aldus uit gezaghebbende bron te Kalim- pong ontvangen berichten. De Dalai Lama is met de regent Takta Rimp Otsje en het kabinet met onbekende bestemming uit Lhassa vertrokken, aldus dit be richt. Naar verluidt heeft te Lhassa een politieke ommekeer plaats gevonden. De Maastrichtse rechtbank heeft vandaag in raadkamer be sloten de communisten N. F. J. Bitter, P. J. Bertrand en J. Droomers. die, verdacht van aansporing tot desertie van Ne derlandse militairen, waren aan gehouden, in vrijheid te stellen. Ten aanzien van de drie andere verdachten in deze zaak, het ge wezen Tweede Kamer-lid J. H. Hermans en P. L. F. van Buren Lensink en H. Leenders, is ge vangenhouding bevolen. EEN, DIE NIET MAG KLAGEN Donderdagavond reed een trein op een onbewaakte overweg bij Luik dwars door een vrachtwagen en nam de bestuurscabine op zijn buf fers mee. De reddingsploeg dacht van de chauffeur, Henri Ja- moulle, niets meer te zullen vinden. Men vond hem echter nog op zijn plaats achter 't stuur, vast tussen de buffers van de trein ingeklemd. wordt bijeengeroepen wanneer een veto optreden door de Vei ligheidsraad verhindert, werd aangenomen met 52 tegen 5 stemmen, bij 1 onthouding. De instelling van een commissie ter observatie van de vrede, be staande uit veertien leden, werd goedgekeurd met 57 stemmen voor bij 2 onthoudingen. De assemblee stemde in totaal twee en twintig keer. De Sovjet- groep handhaafde haar oppositie tot het laatst toe. Deze groe/ was de enige die elk onderdeel van het plan verwierp. Hoewel zeven landen, waaronder Zwe den, zich_ onthielden wat betreft de bepaling tot reservering van een deel der nationale strijd krachten in hoofdzaak .op grondwettelijke redenen steunden op twee na allen het plan in zijn geheel. Alleen In dia en Argentinië onthielden zich hierbij van stemming. BUITENGEWONE PARTIJRAAD K.V.P. Zaterdag 16 December a.s. zal te Utrecht in het Jaarbeurs restaurant een buitengewone vergadering van de Partijraad plaats vinden, waarin, -vijf jaren na de oprichting van de Katho lieke Volkspartij in de histo rische Partijraadsvergadering van 22 December 1945 de toe komst van de partij besproken zal worden, doordat in die ver gadering de consequenties van de Kaderdagen der partij te Weert in behandeling gebracht zullen worden. MOSKOU STELT VOOR: WASHINGTON, 4 Nov. (Reu ter) De Sowjet-Unie heeft voor gesteld, dat tussen de ministers van buitenlandse zaken van de „Grote Vier" besprekingen ge voerd zullen worden over de voorstellen van Praag ter vor ming van een constitutionele raad voor geheel Duitsland ter hereniging van het land onder een enkele regering, zo heeft het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken medegedeeld. Het voorstel werd in een nota aan de Amerikaanse ambassa deur te Moskou. Admiraal Kirk, overhandigd. Leden van de bemanning van een Amerikaans oorlogsschip houden een Noord-Koreaanse vissersboot aan, die onder de kust werd aangehouden. De vissers werden er van verdacht mijnen te hebben gelegd. (Van onze parlementaire redacteur) De dag tevoren was de klemtoon gevallen op de belastingver lagingen, gisteren moest de Kamer zich uitspreken over de ver zwaringen. Uiteraard ging dat veel minder van harte. Voorzover die verzwaringen een gevolg waren van de grotere verlichting, bereikt door het initiatief van de heer Lucas (K.V.P.) kon het deel van de Kamer, dat erkent dat in deze tijd slechts verschui ving mogelijk is, niet anders doen dan deze aanvaarden. Minister Lieftinck toonde zich voor deze houding dankbaar en tegelijk erkende hij, dat deze beperking niet gold voor de ver zwaringen, die buiten deze nieu we verschuiving vallen. De heer Hooy (K.V.P.) had deze vrijheid dan ook eerder op de middag Zonder te willen vooruitlopen op de beslissing van de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot verhoging van pensioenen met een bijzondere toeslag, deelt de minister van Binnenlandse Zaken mede, dat in het tijdvak van 8 tot en met 22 November a.s., tegelijk met de uitbetaling der pensioenen over het vierde kwartaal 1950, bij wijze van voorschot, aan ongeveer 78.000 personen, die gepensionneerd zijn ten laste van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds, de bijzondere toeslag zal kunnen worden uitgekeerd. Aan de overigen van bedoelde gepensionneerden zal de uitke ring van dit voorschot, voor zo veel mogelijk, in December a.s. geschieden; deze belanghebben den ontvangen daarover nader bericht van de Pensioenraad. De uitbetaling van een voor schot op deze bijzondere toeslag aan hen, die een militair- of spoorwegpensioen genieten, zal eveneens spoedig plaats hebben. Aan degenen, die reeds een toeslag ontvangen ingevolge de wet van 5 November 1948 (Stbl. no. i 498) wordt over 1949 maxi maal 40 gulden en over 1950 ten hoogste 90 gulden uitgekeerd, zo dat over die jaren maximaal 130 gulden minus loonbelasting als voorschot zal worden gegeven. Voor hen, die evenbedoelde toeslag niet ontvangen, bedraagt het voorschot op de bijzondere toeslag maximaal 50 gulden. Teneinde de uitbetaling zo spoedig mogelijk te kunnen ver richten wordt op deze uitkerin gen het zogenaamde „gratifica tietarief", bedoeld in art. 10, le lid, van het Loonbelastingbesluit 1940 toegepast; de minister van Financiën heeft de Pensioenraad machtiging verleend om in 1951 herrekening toe te passen; te veel ingehouden loonbelasting wordt dan terugbetaald. reeds genomen. Met de heren v. de Wetering (C.H.), Verkerk (A.R.) en Ritmeester (V.V.D was hii in het krijt getreden voor de belangen van de banket bakkers. De woordvoerder van de K.V.P. was van mening, dat deze groep door een verhoging van de omzetbelasting op gebak te zwaar belast zou worden De omzetten waren kwantitatief achteruitgegaan. De minister be streed echter deze cijfers. Wel wilde hij erkennen dat biscuits tot i#5t kinderdieet behoorden en ook voor de koekjes wilde hii een uitzondering maken. Voor de cultuur Voorts was gepleit voor een vrijstelling voor boeken. De heer Hofstra (P.v.d.A., die zich op het standpunt stelde, dat cultuur noodzakelijker was dan gebak, kreeg de toezegging, dat boeken in de sfeer van de kleinhandel zouden worden vrijgesteld. Maar hiermede was de vrijgevigheid van de minister dan ook uitge put. In zijn verdediging wees hii er op, dat in andere landen cok door de oppositie belasting verhogingen werden aanvaard en hij was dan ook teleurgesteld ever de houding van de oppo sitie jfier, die naar zijn mening, de tekenen der tijds niet ver staat. Ook benadrukte hij, dat de verzwaringen, voor zover die het gevolg zijn van de nieuwe verschuivingen, eigenlijk door de voorstellers van die verschui vingen verdedigd hadden moe- DJAKARTA, 3 Nov. (Aneta). De minister van verbindingen, Djuanda, heeft met betrekking tot de uitspraak in de zaak tegen NIEUW RADIO STATION VAN SCHEVENINGEN RADIO BIJ DE SLUIZEN VAN IJMOIDEN Op het Sluis-eiland te IJ muiden is men druk bezig met de bouw van 'n nieuw station voor Sche llingen Radio. De technische verbete ringen, die in het door architect dr ir J. Emmen ontwor pen gebouw in toe passing worden ge bracht, zijn legio en voor visserij en koopvaardij zeer belangrijk. O.a. zal in de toekomst door de afdeling Scheepstelefonie de verbinding met dertig schepen tegelijk behandeld kunnen worden en zal ook Duplex Telefonie mogelijk zijn. Ook op het gebied van de Radio Telegrafie zullen er moderniseringen komen. Een overzicht van de bouw van het nieuwe station. de K.P.M. verklaard, dat hij be zocht was door de directeuren van de K.P.M., de heren Hens en de Koe, die echter nog geen instructies uit Nederland ontvin gen „om iets te doen of iets niet te doen". „De regering heeft geen plannen, iets te veranderen aan de bestaande toestand, die geba seerd is op de afspraak, dat het Groot-Archipel-Contract tot eind 1950 zal worden nageleefd". De minister wees er op, dat het uitgangspunt van deze aan gelegenheid geheel in het poli tieke vlak ligt, hetgeen nog ge accentueerd wordt door de over wegingen, die de rechter aan het vonnis ten grondslag legde. Zijn persoonlijke mening over de uitspraak weergevend, zeide minister Djuanda: „Dit maakt de toestand nog moeilijker voor de aanstaande besprekingen, zowel ter Unie-conferentie als in de onderhandelingen met de K.P.M." De minister zeide niet te ver wachten, dat de regering naar aanleiding van de uitspraak haar standpunt zal bepalen voor de Nederlandse K.P.M.-directie Dja karta instructie gegeven heeft. Het zal van de aard van deze instructie afhangen, welk stand punt de regering inneemt. „Zo lang er geen instructies aanwezig zijn, gaat de K.P.M. gewoon door", aldus minister Djuanda. ten worden. Nu hij het des ondanks deed, was het toch wei billijk om voor deze positie be grip te tonen. De uitbreiding "an het weeldetarief met een beduidend aantal artikelen was ongetwijfeld geen prettige zaak, maar in dit verband onvermijde lijk. Op het arbeidersbudget zou den die verzwaringen nauwe lijks van invloed zijn; een voor deel was ook dat op deze manier een verschuiving van de con sumptie naar eenvoudiger arti kelen kon plaats vinden. Deliberante senatu Eerder op de middag was over enkele amendementen gestemd. Het amendement-Hofstra (P.v. d.A.), dat een verder gaande verlichting voor inkomens boven 15.000.ongedaan wilde ma ken, werd verworpen met de stemmen van P.v.d.A. en Com munisten voor. De heer Hofstra (P.v.d.A.) benutte deze afwij zing om te benadrukken dat het nu ook onmogelijk was gewor den om een verhoogde omzet belasting op diensten af te wij zen en hiervoor stelde hij de tegenstemmers verantwoordelijk. In de loop van de middag wér den in de Kamer telkens tele grammen rondgedeeld, waarin bedrijfstakken hun bezwaren tegen de voorgenomen verhogin gen kenbaar maakten. Om kwart voor zeven werden de beraadslagingen tot Dinsdag geschorst. ,Nie mooi nie (Sm.) - Een protestantse ker kelijke conferentie in Zuid-Afri- ka wil, volgens de allerlaatste berichten, de immigratie, de toe lating dus, van katholieken niet verbieden. maar beper. ken. Zuiver discriminatie, ach teruitstelling dus, terwille van geloof. Dat is, in het land van Paul Kruger en Smuts, „lang nie mooi nie". En dat in een tijd van internationale verklaringen van menselijke rechten, die dis criminatie om wille van geloof en ras a f w ij z e n Verklarin gen van San Francisco en Lake Success, in Straatsburg (Raad van Europa) herhaald. Misschien wordt de soep ook in Zuid- Afrika niet zo heet gegeten als ze wordt opgediend verschil lende andere niet-katholieke kerken zijn het met de protes tantse actie niet eens - maar het is te wensen, dat het land van Malan, dat met zijn rassen politiek al in een glazen huisje zit. niet nog meer van zijn inter nationale goed-will verspeelt door op staatkundig en politiek terrein godsdienstige tegenstel lingen toe te spitsen. Hallo, Vara? (Sm.) - De Vara heeft een duit in het zakje gedaan in de kwestie-Spanje. Tegen Franco natuurlijk. Men verlangt van onze regering, dat ze onze dele gatie in Lake Success zal instru eren, te stemmen tegen het doen vervallen van de resolutie van 1946 (door de Nederlandse woordvoerdster een „fout" en door het „Vrije Volk" een „was sen neus" genoemd!). De Vara deed deze stap buiten de aether, letterlijk in 't luchtledige op de feestdag van haar zil veren bestaan! Wij dachten, dat de V.A.R.A. een radio- omroep was, hoezeer ook socialistisch en dus? ver politiekt. Maar sinds wanneer bemoeit een radio-omroep zich op een dergelijke wijze recht streeks met de internationale politiek? Wij zullen het maar op een „technische storing" houden! Gerechte klacht (Sm.) - Minister Lieftinck heeft zich gisteren in de Tweede Kamer beklaagd over de hou ding der oppositie inzake de be lastingwetten. Hij doelde op de bona-fide oppositie, dus niet natuurlijk op de communisten, maar inzonderheid op de A.R., en ook nog wel wat op de C.H. en V.D. Zij houden vol tegen sommige belastingverzwaringen, hoewel deze deel uitmaken van het aangegane com promis. Nergens in de be schaafde wereld komt het voor, zei Lieftinck dat de oppositie in het parlement aan de regering de gelden onthoudt, welke nodig zijn in de grote strijd dezer dagen, welke gevoerd wordt als het ware met de rug tegen de muur. De minister heeft hier o.i volkomen gelijk. Hij uit zijn klacht terecht. Er zijn van die momenten, waarop het histo rische woord geldt: Wij kennen geen partijen, maar Nederlan ders. Voor Schouten c.s. nog wel eens iets om te overdenken! Een woordvoerder van hoofdkwartier van generaal Mc Arthur te Tokio verklaarde Vrij dag dat, wanneer men het gehele Noord-Koreaanse oorlogstoneel in ogenschouw nam, gezegd kon worden dat de strijdkrachten der Verenigde Naties „nog steeds in het offensief zijn". De woord voerder beschreef de slag in de sector van Oensan als „ernstig, doch niet beslissend of critiek". het aanvallen van zwaar uitgeruste noordelijke strijdkrachten, waar onder vijf Chinese divisies, zo meldt een correspondent van Reuter. Men weet niet hoeveel Noord- Koreanen en Chinezen er bij el kaar zijn. Het aantal zou 50.000 kunnen bedragen. Zij zijn uitge rust met tanks, zware artillerie en snelvurend raketgeschut. Bij luchtverkenningen zouden grote troepenbewegingen aan beide zijden van de Mandsjoerijse grens zijn waargenomen. Het gebied van Oensan en Taetsjon, waar de communisten een tegenoffensief voeren, ligt ongeveer 80 km van de Mand sjoerijse grens. Naar verluidt hebben deaanvallers een punt in de buurt van Koenoeri, min der dan 80 km van Pjongjang, bereikt. Sterke tegenstand ten westen van Oensan heeft de pogingen om een ingesloten regiment van de Amerikaanse eerste cavalerie divisie te bevrijden verijdeld. Een ander regiment zou echter uitgebroken zijn en zich weer bij de verbonden troepen gevoegd hebben. Amerikaanse, Britse en Zuid- Koreaanse troepen hebben zich langs de rivier de Tsjongtsjon ingegraven. Zij staan bloot aan De directie van de Koninklijke Pakketvaart Maatschappij zal in hoger beroep gaan tegen het vonnis, dat de president van de Amsterdamse arrondissements rechtbank Donderdag j.l. heeft uitgesproken in het kort geding van de republiek der Zuid- Molukken contra de K.P.M. Wieringse trawler te water gelaten Vrijdagmiddag is op de scheepswerf „De Dageraad" te Woubrugge de eerste trawler, die onder een Wieringse rederij zal varen, de „Wiron 4" te water gegleden. Dit schip zal, wan- peer het afgebouwd is, dienst doen van IJmuiden uit. Het schip heeft een lengte van 30.5 meter. Castel Bianco, hedenmiddag uit Djakarta te Amsterdam verwacht. Ontscheping, on voorziene omstandigheden voorbehouden, te 15.30 uur. Atlantis (rep.), Djakarta- Amsterdam, 2 November bij Malta. Waterman, Djakarta-Rotter dam, 2 November van Be- lawan naar Colombo. Zuiderkruis, Rotterdam-Ko rea, 3 November van Port Said. Asturias (rep.), Djakarta- Amsterdam, pass. Kreta. Kota Inten, Djakarta-Rotter dam, passeerde 2 Novem ber Guardafui.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1