Nieuur Honderddertig-duizend Chinezen zouden in Noord-Korea vechten Honderd „Nederlanders" uit Russische kampen Scherpe critiek van Spaak Isolement en klove De strijd zal nu zeker nog komende winter duren Plechtige H. Mis van Requiem vanwege Katholiek Thuisfront Van Kiew thans te Berliin op het Europese ministerscomité J T O M 0 B I E L- RZEKERING LANDSCHE VRBORC Ml| erst concurreren- premies - Ruime irwaarden %gF- geióTieejt^ DOtkopeTi.. LEENBANK iel te overtreffen G- EN IDE" VENSTOELEN vleugellampen EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORNDEN HELDERSCHAGEN Sombere woorden van de Amerikaanse leiders Wrok van vermist vliegtuig ontdekt? Resolutie inzake Spanje aanvaard Nog zware strijd voor de boeg Chinezen schonden internationele wet Een vredesoproep! Door verstikking gedood Twee echtparen vonden de dood Aanvaring bij Walsoorden Belangrijke rede van Paus Pius XII St. Willibrordus-dag Vijf-jarig knaapje levend verbrand Scheepsberichten I Directie Mr. C. P. EEC EN Gz. MEN f 2.000.000. im f 1.000.000.— >ende contante middelen dikwijls beetje bij beetje en bij de Boerenleenbank de goede weg en wat bij nieuw beest of werktuig te gemakkelijker bij de len geleend. Vroeg geleerd s Boerenleenbank is de platteland. 1EVE CENTRALS idhoven oten Boerenleenbanken «RINK EN KEET. HOORN i, 45, 50 PK, wiel en rups economisch werken ien op de markten te erend Middenmeer, >en en Hoorn. voor geheel N.-H. bij: iMARIBOSTRAAT 3—11, M (W). Tel. 84172-87273 lïtvoering, i leverbaar. t hij mr- de Wael was m bekende en geachte werd hij toch mee- Daar gingen ze: een weeghen, een krijsend agent. „Koest!" riep -dezen eens op elkaar ;n? En jij, akelig klein ir je tranen maar voor delijk Museum zegt-ie, pers zijn jullie, anders >en heus de directeur Wael van Nimweeghen ne?" „Nee, ik zie als je verder nog wat aar aan de inspecteur, rseum! Zeker van de is Knalkurk was niet tweetal mee te gaan Abonnementsprijs f4.65 per kwartaal, f 1.55 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank Noordhollands Dacrblad I Buiten God ts 't nergens veilig. (Vondel) HET FEIT A S H VAN HEDEN Pagina 1 Maandag 6 November 1950 4 46e Jaargang No. 12010 Kantoren; HOORN. Draafeingel 59. teL 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56. teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 224b BETREURENSWAARDIG is de hardnekkigheid, waarmee men van bepaalde protestantse zijde, de Dogma-verklaring van Maria Tenhemelopneming aangrijpt als een gelegenheid om de tegen stelling tussen Katholieken en Protestanten te verscherpen. Nu weer wordt, in de kansel- boodschap van de Ned. Herv. Kerk, betoogd, dat dit nieuwe Mana-dogma het isolement van de „Roomse Kerk" bevestigt en „de kloof tussen roomsen en protestanten verbreedt". Het lijkt een beetje vreemd, tegenover de Katholieke, d.i. dus algemene Kerk van Rome, die over de gehele wereld ver breid is, van een „isolement" te spreken. Juist heeft Paus Pius XII in zijn rede tot de Kar dinalen en Bisschoppen der ge hele wereld „nog nooit, sinds het Vaticaans Concilie, was een zo groot aantal bisschoppen ge schaard rondom de Opvolger van Petrus" van die „Universali teit der Kerk" gewaagd. De H. Vader wees op de groei ende sterke wil tot eenheid, „groter misschien dan in enig ander tijdvak", en dit samen stromen van Kardinalen en Bis schoppen, „uit ver verwijderde gebieden, zelfs uit de verste uit einden der wereld", noemde de •Faus een nieuw en zeer stralend getuigenis van de aard van Christus' Kerk, „die in Haar om arming en in Haar schoot alle volkeren omvat." „Van het schouwspel, dat het Heilig Jaar zoals geen ander te voren heeft geboden, is dit sa menkomen en samenzijn de be kroning, daar het duidelijk aan toont, hoe de Katholieke mensen van welke aard of taal dan ook, door geloof en liefde één zijn," voegde Pius daaraan toe. Tegenover deze waarheden doet de bemerking van „isolement", om het nu maar precies te zeg gen, toch eigenlijk wel potsierlijk aan. Maar dan is er dat andere ver wijt: de kloof tussen katholiek en protestant is verdiept en verbreed. Het schijnt, gelet op de reacties in protestantse kringen, inder daad helaas zo te zijn. Maar dan ligt de schuld niet bij Rome. De kloof was er n.l. al, o.a. sinds men in dié kringen de gehele Ma- rialeer van de Katholieke Kerk verwerpt. En men weet toch heel goed, dat het nieuwe Dogma, dat al vijftien eeuwen a.h.w. in be werking was, de logische conse quentie is van die katholieke Ma- ria-leer. Bovendien is het volkomen dui delijk, dat wij hier tenslotte na tuurlijk weer terugvallen op de pauselijke onfeilbaarheid, als on afwijsbaar uitgangspunt en onver woestbaar fundament. Die onfeil baarheid aanvaardt het protestan tisme niet. Welnu, het is een be kende waarheid, dat men, als men wil disputeren, het over uitgangspunt en fundament ééns moet zijn. Waar deze een stemmigheid hier ontbreekt, is discussiëren feitelijk voorshands nutteloos en blijft slechts de kloof. De kloof tussen de katholieke en de „protestantse" leer. Dat is jammer, hoogst betreurenswaar dig. maar blijkbaar vooralsnog onvermijdelijk. Het kan uiteraard voor het Hoogste Gezag in de Kerk geen reden zijn, om na te laten, wat Het zijn plicht acht. Voorshands troosten wij ons met de overtuiging, dat dit alles geen reden kan zijn, om de kloof ook te veroorzaken tussen katholieken en protestanten p e r s o o n 1 ij k. Rome heeft altijd de onverdraag zaamheid in de leer gehand haafd en daarnaast en tegelijker tijd de verdraagzaamheid jegens de mensen gepredikt. Temeer waar het onder scheid in deze zaken eenvou dige lieden gemakkelijk kan ont gaan, is het diep betreurenswaar dig, dat men van de zijde der Ned. Herv. Kerk de tegenstellin gen zo sterk zo onnodig agres sief naar voren brengt, zonder daarbij aan het zuivere, eerlijke, openhartige katholieke standpunt voldoende recht te doen weder varen. India brengt kwestie-Tibet niet voor Veiligheidsraad In gewoonlijk betrouwbare krin gen te New Delhi wordt ver klaard, dat India de Tibetaanse regering heeft meegedeeld, dat het de kwestie van de Chinese invasie in Tibet niet voor de Veiligheidsraad zal- brengen. Het wrak van de vermiste Con stellation is 200 meter beneden de top van de Mont Blanc gevon den, aldns seint Reuter uit Ge neve. Het wrak was in tweeën gebroken. Men vreest dat er geen overlevenden zijn. Zoals gemeld bevonden zich aan boord van het verongelukte toe stel veertig Indiase zeelieden, die naar hun schip werden ge bracht en een uit acht koppen bestaande Britse bemanning. Het toestel heet „Malabar Princess". Men had het laatste radio-contact gehad voor het toestel te Genève zou landen. Twee minuten later werd geen contact meer verkre gen. De wrakstukken werden ge vonden door de DC 3 van de Zwitserse luchtvaart. Later sein de Reuter echter nog, dat de mogelijkheid bestaat, dat men een bergtop voor het vermiste toe stel heeft aangezien. Eerst Zaterdag heeft het hoofdkwartier van het Amerikaanse achtste leger in Korea officieel bevestigd, dat Chinese commu nistische troepen in Korea vechten. De sterkte van deze rode eenheden zouden gelijkgesteld kunnen worden met minstens twee divisies, aldus werd bekend gemaakt. Volgens Reuter zouden naar de laatste geruchten melden, honderddertigduizend man Chinese troepen in Noord-Korea vechten. Waarnemers te Tokio zijn van mening, dat de interventie van China de campagne in Korea ten zeerste heeft vertraagd. In het gun stigste geval zou de strijd nog wel de gehele winter duren. De Noord-Koreanen waren door de hulp van China in staat ge steld hun verdediging te organi seren. Te Tokio vraagt men zich af, of China van plan is de ver bonden troepen de zee in te drij ven dan wel slechts een be paalde strook grond als buffer wil bezetten. In de laatste berichten uit de centrale- en noordwestelijke sec tor wordt gezegd dat Amerikaan se mariniers ongeveer 60 Chinezen hebben gevangen genomen, die op de ene officier na niet wisten dat zij tegen Amerikanen voch ten. Een woordvoerder van Mac- Arthur heeft verklaard, dat veel oorlogsmateriaal uit China in Ko rea wordt aangevoerd. Het is zeker, zei hij, dat de Noord- Koreanen een pantserdivisie in Zuid-Korea van vernietiging heb ben weten te redden. Ook hadden zij hun eerste, derde en achtste divisie weer strijdvaardig ge maakt. De verbonden troepen konden Zondag hun inderhaast gefor meerde verdedigingslinie in Noord West-Korea handhaven, ondanks De Algemene Vergadering der Verenigde Naties heeft Zaterdag besloten de enkele jaren geleden aangenomen resolutie, waarin de leden-staten werd aanbevolen geen ambassadeurs bij de rege ring van Franco te houden, in te trekken en ook de beperkingen terzake toelating van Franco's regering tot de gespecialiseerde bureaux van de V.N. op te heffen. De resolutie, waarbij dit be sluit werd genomen, werd aange nomen met 38 tegen 10 stemmen en 12 onthoudingen. De grote mogendheden waren verdeeld in de stemming. De Sovjet-Unie stemde tegen de resolutie. Enge- lang en Frankrijk onthielden zich en de Ver. Staten stemden voor. ERNSTIG TRAMONGEVAL TE AMSTERDAM AMSTERDAM, 5 Nov. Een 42-jarige vrouw en haar circa 3-jarig zoontje kwamen Zondag morgen in de Roelof Hartstraat te Amsterdam tussen de motor en de bijwagen van een tramstel terecht. De vrouw werd met een schedelbasisfractuur en een ver brijzelde linkerarm haar zoontje met een verbrijzeld rechtervoetje naar het Wilhelmina Gasthuis overgebracht. hevige aanvallen van Noord- Koreanen en Chinese communis ten. Dank zij versterkingen uit het zuiden kon de verdediging niet worden gebroken. Een mili taire woordvoerder te Tokio zei, dat de toestand „gestabiliseerd" was. Afdelingen van de Amerikaanse tweede divisie hebben een ver sperring opgericht op de verkeers weg 40 km ten Z.O. van Koenoeri. Aanvallen op kleine schaal wer den afgeslagen. In de sector van de 24ste divisie, een 30-tal km PRESIDENT TRUMAN: President Truman heeft Zater dag in een verkiezingsrede, die hij hield te St. Louis in Missouri verklaard, dat er „in Korea nog een zware strijd voor de boeg ligt, ondanks de militaire over winningen van de strijdkrachten der Verenigde Naties". Truman betoogde verder, dat „het Amerikaanse leiderschap in de Verenigde Naties bij het keren van de communistische agressie in Korea de grootste stap naar de wereldvrede betekent, die bij zijn leven was gedaan". De pre sident deed vervolgens een scher pe aanval op de republikeinse isolationisten, voor wie te stem men zou betekenen „te stemmen voor nationale zelfmoord". ten noorden van Andjoe, werden verscheidene aanvallen afgesla gen. Vliegtuigen van de V.N. na men actief aan de strijd deel. Ongeveer 20 superforten meldden „uitstekende resultaten" na een aanval op Kanggje, 40 km van de Mandsjoerijse grens. Aan het noordoostelijk front vielen de verbonden troepen aan. Zij ontmoeten sterke tegenstand. De mariniers waren in hpvige gevechten gewikkeld ten zuiden van het strategisch belangrijke reservoir van Tsjosin. De Zuid- Koreanen omsingelden een com munistische afdeling nabij Kilt- sjoe. GENERAAL MAC ARTHUR: TOKIO, 6 Nov. (Reuter). Generaal MacArthur heeft in een persoonlijk communiqué ver klaard, dat de Noord-Koreanen verslagen waren, maar dat de verbonden strijdkrachten zich thans geplaatst zien tegenover een nieuw leger, dat over grote reserves uit een vreemd land kan beschikken. de Mandsjoerijse grens de communisten veel materiaal samenge- „Aan hebben troepen trokken, die misschien zullen worden gebruikt ter versterking van de Noord-Koreanen. Of en in welke mate deze reserves zul len worden gebruikt staat nog te bezien en is een zaak van grote internationale betekenis", aldus MacArthur^ die hieraan toe voegde, dat de communisten het internationale recht schonden door troepen naar Noord-Korea te zenden, zonder kennisgeving van belligerentie. VAN HET EUROPESE MINISTERSCOMITé Het ministerscomité van de Raad van Europa, dat te Rome heeft vergaderd, heeft op Brits voorstel besloten een vredesop roep te organiseren als tegenhan ger van de vredespetitie van Stockholm, welke van communis tische zijde is gesteund. De tekst van de oproep zal bij de raadge vende vergadering van de Raad van Europa worden ingediend. In Werne aan de Hippe in West-Duitsland, woont kapper Carl Witkamp, die, toen hij nog krijgsgevangene was, aan gesteld werd als barbier van de in 1946 te Neurenberg berech te Nazi-leiders ais Göring, Hess, Jodl, Keitel, Seiss In- quart enz. Onder het scheren vertelden de „Herren" hem allerhande bijzonderheden uit de tijd, toen zij nog onbeperkte heersers waren. Wij zien hier Carl Witkamp bezig met het scheren van een klant met het apparaat, dat hij van Göring ten geschenke kreeg, en waar mede hij ook de andere gevan-1 ne erevelden zijn aangelegd mede genen schoor. dank zij Katholiek Thuisfront en (Van onze redacteur) November, de maand waarin de natuur schijnbaar sterft, om even wel in de lente weer glorieus te verrijzen, is bij uitstek geschikt de doden te herdenken. Ook zij gingen heen om echter onsterfe lijk op te staan voor de glorie van het eeuwig Leven. Zij gingen heen onze jongens hier en in Indonesië, ja op alle slag-velden ter wereld bloedden hun levens dood en om hen in het bijzonder te herdenken, werd Zaterdag in de kathedrale basiliek van St. Jan in Den Bosch, een plechtige H. Mis van Requiem opgedragen door de hoofdvlootaalmoezenier Mgr. Kolonel J. F. M. de Sain. Terwijl de klokken van St. Jan hun gebeier over de stad uitzon gen, stroomde de Kathedraal vol gelovigen, waaronder de nabe staanden, familieleden en vrien den der gevallen militairen, voor wier zielerust Katholiek Thuis front een plechtige H. Mis van Requiem deed opdragen. Onder de autoriteiten bevonden zich Mgr W. Mutsaerts, Mgr. J. van Straelen, hoofdlegeraalmoezenier, de ministers Teulings en Van Maarseveen, generaal-majoor J. Sitsen namens de minister van Oorlog, de commissaris der Ko ningin uit de provincie Limburg en Overijsel, leden der Eerste en Tweede Kamer, de heer A. Kie- boom chef-kabinet Prov. Grifdie van Noordbrabant, die de com missaris der Koningin van Noord brabant vertegenwoordigde, B. en W. van Den Bosch en de plaatse lijke besturen van Katholiek Thuisfront. Stoottroepers stonden aan de hoofdingang der Kathe draal opgesteld. In zijn predikatie zeide aal moezenier Verhoeven o.a., dat voor de gelovige het leven door de dood slechts veranderd wordt. Door Gods genade worden de zie len gewekt tot een eeuwig nieuw en juichend leven. Zij gingen ons voor en er is alle reden hen te herdenken omdat zij het offer van hun leven brachten, opdat wij in vrede zouden leven. Zich daarna richtend tot de familieleden en verwanten van hen die in Indonesië vielen, zeide de gewijde spreker, dat voor die gesneuvelde militairen zeer scho de hulp van Katholiek Nederland. Nog vele jaren zullen H.H. Missen voor hun zielerust worden opge dragen. Grote indruk maakte op de overvolle kathedraal het militair eerbetoon, dat tijdens de H. Mis gegeven werd. Tamboers en hoornblazers der Stoottroepen en van deg enie deden hun signalen weerklinken onder de hoge ge welven. Het verenigd zangkoor o.l.v. dirigent J. Dirks voerde de meerstemmige Mis van Perosi uit. De absoute werd door Mgr. de Sain verricht. Het,orgel bracht tot slot het Wilhelmus ten ge hore. ONVEILIG DEN HAAG In de afgelopen week kwamen in den Haag niet minder dan 220 verkeersongevallen voor. Hierbij werd een persoon gedood, 18 per sonen werden zwaar- en 53 per sonen werden licht gewond. De voornaamste oorzaken waren: geen voorrang verlenen, onvoor zichtig oversteken geen teken van richtingverandering geven. Hier een groep ex-Nederlanders bij hun aankomst te Berlijn. De honderd Nederlanders, die de Russen uit hun kampen naar ons land terugzenden, zijn in feite geen Nederlanders meer, want zij hebben tijdens de oorlog in het Duitse leger gediend en hebben dientengevolge hun Nederlander schap verloren. Zaterdagavond is het gezelschap uit een kamp in Kiev in Berlijn aangekomen. Bij hun aankomst op het Oost- Berlijnse Schlesischen Bahnhof waren leden van de Nederlandse militaire missie aanwezig om de heren waar Nederland nu net om verlegen is te ontvangen. Ook de consul-generaal A. Mille- naar was aanwezig, die het gezel schap vergezelde naar de Rode Kruis-kampen, waar de ploeg enkele dagen zal verblijven om vervolgens naar West-Duitsland te worden getransporteerd. Vol gens de verklaringen van de te- rugkerenden zouden nog enkele honderden Nederlanders, die in gelijke omstandigheden, d.w.z. krijgsgevangen zijn gemaakt door de Russen, in Sovjet-kampen ver blijven. De groep reisde van Kiev per trein naar Frankfort aan de Oder, aan de Pools-Duitse grens, waar de lieden nieuw ondergoed en overalls kregen. Na aankomst in Berlijn werden zij naar de Rode Kruis-kampen te Wannsee (Amerikaanse sector) en Herms- dorff (Franse sector) gebracht. In het wamp Wannsee werd on middellijk een warme douche ge nomen. Duitse verpleegsters ver zorgden een broodmaaltijd. De ex-Nederlanders verkeerden allen in goede gezondheid en waren opgetogen. In een gesprek met een corres pondent van Reuter vertelden de heren, dat zij tijdens hun verblijf van zes jaar in het kamp te Kiev niet rechtstreeks naar hun familie mochten schrijven. Brieven aan Duitsers, die bereid waren ze naar Nederland door te zenden, kon den echter wel verstuurd worden. Een deel van de Nederlanders heeft meegewerkt aan de weder opbouw van Kiev, een ander deel werkte in fabrieken of op het platteland. Gevraagd naar hun behande ling in het kamp gaven zij ten antwoord: „Wij werden de laat ste paar weken uitstekend be handeld, maar laat ons zwijgen over de jaren daarvoor". Over het algemeen waren de mannen, van wie de meesten tus sen de 25 en 30 jaar oud zijn, niet genegen in bijzonderheden te treden over hun leven in de Sowjet-Unie „omdat wij nog 250 landgenoten hebben achtergela ten aan wie is beloofd, dat zij binnenkort zullen worden vrij gelaten". Zij verklaarden verder, dat er nog een aanzienlijk aantal personen van andere nationali teiten zich in kampen in het ge bied van Kiev bevonden, onder wie Hongaren, Joegoslaven, Roe menen, Tsjechen, Fransen, Noren, Denen en zelfs een Braziliaan. NA ROKEN OP BED De 19-jarige Michel Braun, ma troos op de „Karei Doorman", is Zondag in de ouderlijke woning te Maastricht dood in bed aan getroffen. In de slaapkamer hing een dichte rook. Het slachtoffer is vermoedelijk overleden tenge volge van verstikking en had ern stige brandwonden aan het on derlijf. Braun was 's avonds laat naar bed gegaan en, waarschijn lijk een sigaret rokende, in slaap gevallen. Het beddegoed moet toen zijn gaan smeulen. OP ONBEWAAKTE OVERWEG Zaterdagavond is op de onbe waakte overweg op de grens van de gemeenten Nootdorp en Zoe- termeer, een personenauto ge grepen door een trein. De auto werd totaal vernield en de vier inzittenden, twee dames en twee heren, kwamen om het leven. Zij waren inwoners van de gemeente Naaldwijk. De echtparen laten respectievelijk acht en twee kin deren achter. Paul Henri Spaak, de Belgische voorzitter van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa, heeft te Rome op een persconferentie scherpe critiek geleverd op het ministerscomité van de Raad, dat te Rome heeft vergaderd en dat alle voorstellen inzake de eenheid van Europa naar commissies van deskundigen heeft verwezen. „Het probleem van de deskun digen is een van de ergste, waar mee wij te kampen hebben", al dus Spaak. „Na de oorlog ver tonen ministers op verontrusten de wijze de neiging om beslissin gen, die de hunne moesten zijn, door deskundigen te laten nemen. Dit heeft niets met werkelijke democratie te maken". Spaak verweet sommige minis ters gebrek aan doortastendheid. In het bijzonder oefende hij cri tiek op het feit, dat het ministers- comité in de conventie over de mensenrechten niet heeft opge nomen de drie vrijheden, die de assemblee had aanbevolen, n.l.: 1. De vrijheid van ouders om de opvoeding van hun kinderen te bepalen. 2. Het recht op vrije politieke verkiezingen. 3. Het recht op eigen bezit. „Ik begrijp niet, waarom deze aanbevelingen naar deskundigen moesten worden verwezen. Zij zijn geformuleerd in de raad gevende vergadering, waar elk land is vertegenwoordigd door mensen, die even deskundig zijn als wie dan ook", aldus Spaak. Spaak was het ook niet eens met het besluit van de ministers om de 20 aanbevelingen' van de assemblee inzake de hervorming van de structuur van de Raad van Europa naar deskundigen te verwijzen. Deze aanbevelingen hadden over het algemeen ten doel het gezag van de Raad van Europa tegenover de regeringen te vergroten. Zij vonden tegen kanting bij Engeland en de Scan dinavische landen. „Met een beetje goede wil en durf zouden wij zo veel kunnen doen voor de opbouw van Euro pa", aldus Spaak. In de nacht van Zaterdag op Zondag heeft ter hoogte van Walsoorden een aanvaring plaats gehad tussen het Panamese stoom schip „Hawk" en het Franse stoomschip „Boree". Dit laatste schip was op weg van Antwer pen naar zee en het Panamese vaartuig voer in omgekeerde richting. Beide schepen kwamen na de aanvaring aan de grond, doch Zondagmorgen is de „Bo ree" met zes sleepboten vlotge- trokken en geassisteerd door drie sleepboten opgevaren naar Ant werpen. De „Hawk" zit nog steeds aan de grond en maakt water in de ruimen 1 en 2. Er zullen po gingen worden gedaan om het lek te dichten, waarna getracht zal worden het schip vlot te sle pen. ELDERS in dit nummer op pagina 3 publiceren wij het eerste deel uit de belangrijke rede, welke Z. H. Paus Pius XII vorige week heeft gehou den tot de Kardinalen en Bis schoppen der gehele wereld. Wij vestigen hierop, om het grote belang van de inhoud dezer rede, de bijzondere aan dacht van onze lezers. 7 NOVEMBER is het de jaar lijkse feestdag van de Apostel van Nederland, Sint Willibrora De Zondag onder het Octaaf, dit. jaar op 12 November, is het de Sint Willibrords-Zondag, waarop wij katholieken in gebed en offer bizondere aandacht schen ken aan de geestelijke belangen van onze niet-katholieke land genoten. Vooral door de wijze waarop wij ons eigen katholiek zijn beleven, zal er van ons een invloed ten goede op andersden kenden moeten uitgaan. Versteviging en verinniging van geloofsleven onder de ka tholieken zelf wordt beoogd door het maandelijks tijdschrift „De Nieuwe Mens" (Uitgave Het Spectrum - Utrecht). De No v ember-afle veri ng draagt daar weer opnieuw het hare toe bij. Het, zijn zoals steeds korte, frisse actuele artikelen, pakkende ge dachten, vragen van elke dag en van practische aard die men hier aantreft. Wij wijzen op een opstel over meisjesopvoeding in deze tijd en de behandeling van gezins-kwestiesin het artikel „de kleine Kerk", terwijl voor deze November-maand Het stuk je over „de Hemel" de overwe ging waard is. Dit maandblad voor beleving van het Christendom verdient ook in dit nummer weer ten volle de belangstelling. H. J. TWEEDUIZENDSTE MORRIS VOOR STICHTING 1940-'45 In J. J. Molenaar's Automobiel bedrijf N.V. te Amersfoort is de 2000ste Morris van de band ge komen. De directie heeft deze automobiel aan de Stichting 1940- 1945 aangeboden. Zondagmiddag waren enkele jongens aan het spelen op het spoorwegemplacement aan de Hilledijk te Rotterdam, waar wa gons vol stro stonden, bestemd voor het vervoer van bananen. Het spelletje had plaats in en om een der wagons. Op het mo ment, dat de vijfjarige Roeland Reiche zich in de wagon bevond, stak een der jongens bij de ingang het stro in brand. Het gevolg was, dat het vijfjarig knaapje zich niet meer kon redden. De brand weer was spoedig ter plaatse, maar was eerst nog onkundig van het feit, dat er zich binnen in de wagon nog een knaap bevond. Later doken er echter gerucHten op, dat een kleine jongen werd vermist. Een brandmeester ging toen in de wagon, doch kon slechts het onherkenbaar ver minkte lijkje bergen. Empire Brent, ca. 25 Novem ber te Rotterdam. Johan van Oldenbarnevelt, passeerde 3 November Sa- bang, 26 November te Am sterdam. Kota Inten, ca. 20 November te Rotterdam. Nelly, ca. 13 November te Rotterdam. Sibajak, ca. 3 December van Djakarta 8 Januari te Rot terdam. Tabinta, ca. 10 November van Djakarta, 8 December te Amsterdam. Volendam, ca. 11 December van Djakarta, 10 Januari te Rotterdam. Waterman ca. 25 November te Rotterdam. Zuiderkruis, 23 November te Pusan, passeerde 4 Novem ber Suez. Amarapoora, ca. 18 November te Rotterdam. Asturias, ca. 8 November te Amsterdam, passeerde 3 November Bizerta. Cameronia, ca. 24 November, van Djakarta, 20 November te Rotterdam. Atlantis, ca. 9 November te Amsterdam. Cyrenia ca. 21 November van Surabaja, 15 December te Marseille. Dorsetshire, ca. 13 November van Djakarta, 15 December te Rotterdam.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1