„Wij hebben nooit tot oorlog aangezet, maar altijd tot vrede vermaand" Verkiezingen in Amerika Nieuwe selectie-methode hij onze landmacht DE KANSEL IN DIENST VAN DE COMMUNISTISCHE POLITIEK VEEL NIEUWS in weinig woorden De universele Kerk bidt voor de afwezigen en de vervolgden Paus Pius XII tot de Bisschoppen: Eén millioen voor aanleg Schieveen Philips bestaat zestig jaar A.J.C. protesteert bij dr. Drees Naar wij vernemen pijn AKKËRTJES Rood §"c3 Bronsgroen 6c4Groen lO"c5 Violet 20 c7 Blauw m Er moeten 435 nieuwe afgevaardigden en 36 nieuwe senatoren gekozen worden i Groter zekerheid: de juiste man op de juiste plaats Donkere wolken boven de kerk in Oost- Duitsland - Gecontroleerde C.D.U. wil Volkskerkstichten MAANDAG 6 NOVEMBER 1950 PAGINA 3 WIJ BESCHIKKEN thans over de volledige tekst van de belang rijke redevoering, welke Z.H. Paus Pius XII de dag na de plech- fige dogma-verklaring te Rome heeft gehouden voor de Kardi nalen en Bisschoppen der gehele wereld, sinds het Vaticaans Concilie in groter getal dan ooit rond Petrus' Stoel verenigd. In deze rede heeft de Paus een aantal actuele punten behan deld, welke wij in een viertal beschouwingen onder de aan dacht van onze lezers zullen brengen. Voor heden bepalen wij ons tot twee aspecten uit de inleidende beschouwingen van de H. Vader, die de roem van de Universiteit der Kerk prees, maar, zonder bit tere droefheid, niet kon verzwij gen, „datgene wat niet te wijten is aan de Kerk, maar wat zijn oorzaak vindt in geweld en dwang van buiten. Velen, ach, zeer ve len, ontbreken er zowel onder U als onder de menigte gelovige pelgrims uit de gebieden, waar geen vrijheid is om zich, met hun broeders, die hetzelfde geloof be lijden, vreedzaam te verenigen in deze weldadige Stad, die zo dierbaar is aan de Christelijke wereld, waarvan zij de vader stad en de hoofdstad is. Allerdierbaarste zonen, die zo droevig van de heilige rechten der vrijheid zijt beroofd, op geen enkele manier vergeten Wij U; gij hebt altijd een plaats in Onze gedachten. Als Wij onderscheid mochten maken in onze liefde jegens Christus' schapen, dan zoudt gij de voorste plaats bezet ten in Onze welwillendheid. Da gelijks zenden Wij Onze dringen de gebeden tot God voor U en de volkeren, waartoe gij behoort. Wij weten het rechte van het kromme te onderscheiden; Wij weten, dat volken en ideologieën niet hetzelfde zijn, ook al zijn zij aan elkaar verbonden en ook al heeft deze verbinding zijn tijde lijke en eeuwige gevolgen. Als Wij sommige ideologieën hebben veroordeeld en verworpen, dan hebben Wij ons niet tegen som mige volken of enige staat als zodanig gericht, doch keerden Wij Ons alleen tegen dwalingen, die er naar streven over de gehele wereld het begrip van de eeuwige godheid af te breken en het Chris telijke geloof te vernietigen, en die om dit goddeloze doel te be reiken, de macht van politieke partijen gebruiken. Niets hebben Wij gezegd of gedaan, dan wat het geweten van het Ons toever trouwde ambt van ons eiste. Geen oorlog, maar aan sporingen tot vrede Is het daarom nög nodig, dat Wij in onze toespraak, die Wij tot U houden, de beschuldigingen afwijzen, waardoor sommigen het is een ieder duidelijk, dat Wij hen geen gelijk kunnen geven de Romeinse Hogepriester er van betichten, dat Hij de oorlog zou willen en Zich moeite geeft om die oorlog te bewerken en te doen ontbranden en daartoe Zijn hulp verleent aan een grote en zeer machtige staat. Als deze laatste jaren, direct na de wereldoorlog, de volkeren onophoudelijk worden opgejaagd en als een dobbelsteen worden gegooid en geschud door de vrees voor een nieuw gewapend con flict, dan mag men daarvoor niet de schuld geven aan de Kerk en Haar Opperhoofd, die altijd ge weest zijn en nog zijn de toege wijde verdedigers en voorvech ters van recht, rechtvaardigheid en vrede. Met open vizier en vrije mond hebben Wij geoordeeld over oorlog en vrede, zoals Wij dat Onze plicht achtten; Wij zullen RIJSTEPAP DUURDER 4 cent per liter Het Bedrijfschap voor Zuivel heeft onder goedkeuring van de minister bepaald, dat met ingang van 5 November aan de consumptie voor rijstepap, bereid met gestandaardiseerde melk, vier cent per liter meer mag worden berekend. De intertijd reeds ge stegen rijstprijzen maken thans de prijsstijging van de rijstepap noodzakelijk. Om dan deze Maandag kort en krachtig te beginnen: de Ameri kanen verklaren de grootste stra tegische luchtmacht ter wereld te bezitten. Trouwens, de Russen mogen er ook zijn. Die hebben - laag geschat - zo'n 14000 vlieg tuigen. Niet alleen in vliegtui gen zijn de Yankees sterk, ook in fietsers. Wist U dat er in de U. S. A. 19 millioen van die pedde laars zijn? Nu iets anders. Er is in Duitsland een oude dame, die flauw viel, toen een weger 170 kg als haar gewicht aanwees. De weger was kapot. En om nog even in het Oosten te blijven: de pas gekozen gemeenteraad van Boedapest heeft zich met roem overladen door als eerste daad een straat naar Lenin te noemen. Om dichter bij huis te blijven: Zaterdagmiddag is het troepentransportschip Castel Bian co te Amsterdam aangekomen om 875 repatrieerenden aan land te zetten. Te Rotterdam haalde een baggermolen uit de Spoorha- ven een bom van 50 kg op. Attentie, toeristen: Limburg is van plan een net van afzonderlijk gelegen rijwielpaden aan te leg gen. Onder auspiciën van dc E.C.A. zijn 32 Nederlanders naar de U.S.A. vertrokken om daar bouw- en lastechniek te bestude ren. de andere documenten niet noe men, maar wel Onze radiobood schap op de vooravond van Kerst mis 1948, gericht tot alle volken. Toen dachten Wij inderdaad niet, dat op zo korte termijn de feiten Onze woorden zouden bevestigen. Het is fyerre van Ons de hoop op te geven, dat de vrede kan bewaard en verdedigd worden zonder gevaar van het uitbreken van een nieuwe strijd. Moge God, bij Wie niets onmogelijk is (Luc. I, 37), de slechte voorteke nen logenstraffen. Moge de Allerzaligste Moeder der Genade, Maria, Moeder van Barmhartigheid, God bidden om de waarachtige vrede te be schermen. Dit is Ons eerste en vurigste gebed tot de Koningin des Hemels, Wier eer en glorie Wij met zo grote vreugde hebben mogen vermeerderen. Het bedrijfsleven van Rotter dam heeft, nu de meerderheid van de vliegveld-commissie de minister van Verkeer en Water staat heeft geadviseerd het vlieg veld-Rotterdam, voor de bouw waarvan de regering, reeds toe stemming had gegeven, voorlopig terzijde te stellen, een prachtige daad gedaan. Mr. K. P. van der Man- dele heeft aan het gemeente bestuur van Rotterdam, namens een belangrijke groep uit het Rotterdamse bedrijfsleven, voor gesteld onverwijld een corporatie in het leven te roepen, die de aanleg van een Rotterdams vlieg veld kan voorbereiden en uitvoe ren. Deze groep heeft bovendien een bedrag van één millioen ter beschikikng gesteld om in onder ling overleg met het gemeente bestuur op de kortst mogelijke termijn tot dit doel te geraken. B. en W. van Rotterdam heb ben met grote voldoening van dit aanbod kennis genomen en zij zullen zo spoedig mogelijk met het bedrijfsleven een organisatie in het leven roepen, welke zich ten doel stelt plannen voor de aanleg van een vliegveld in Schieveen binnen de kortst mo gelijke tijd tot uitvoering te bren gen. MONUMENT VAN PERSONEEL, OPDRACHT VAN GROTE ALLURE Medio Mei 1951 zal het 60-jarig bestaan van Philips worden ge vierd en naar aanleiding hiervan is in personeelskringen het plan geopperd een geschenk aan het jubilerende bedrijf aan te bieden. Na rijp beraad heeft een daartoe gevormd comité, in overleg met de Kring van Beeldhouwers aan gesloten bij de Federatie van Be roepsverenigingen van Kunste naars, besloten een opdracht te geven tot het maken van een schets-ontwerp voor een groots monument. De adviescommissie, die o.a. bestond uit Prof. V. P. S. Esser, W. Couzijn, Hildo Krop en D. Wolbers, heeft na een lang durig bezoek aan Eindhoven een voordracht gemaakt van vier beeldhouwers en wel P. Gregoiro, C. Hund, H. v. Lith en H. J. M. Zweerus. Deze kunstenaars heb ben de opdracht aanvaard om voor 1 Maart a.s. een anoniem ontwerp in te zenden. Deze opdracht van Europese allure geeft de beeldhouwers ten aanzien van de vormgeving vol ledige vrijheid. Als enige eis is gesteld, dat in het monument een fontein moet zijn verwerkt met een sculpturale omlijsting, bij voorbeeld van een beeldengroep, waarin de grote verbondenheid tussen werkgever en werknemer bij Philips tot uiting komt. Het monument zal verrijzen in een plantsoen, dat in de onmiddellijke nabijheid van de nieuwe Be- drijfsschool komt te liggen. DE SPAANSE KWESTIE De verenigingsraad van de A.J.C. heeft een protesttelegram gezonden aan de minister-presi dent Dr. W. Drees naar aanleiding van de verklaring van de Neder landse afgevaardigde in de poli tieke commissie van de Verenigde Naties terzake Franco-Spanje. De A.J.C. protesteert in het telegram met klem tegen de pogingen, die thans worden ondernomen, om de maatregelen die in 1946 tegen Franco-Spanje zijn genomen, on gedaan te maken en meent, dat dit het vertrouwen in de Verenigde Naties sterk zal ondermijnen. De Verenigingsraad dringt er ten slotte bij de Nederlandse regering op aan, haar standpunt in deze kwestie alsnog te herzien. U. eerbiedwaardige broeders, en de U toevertroude geestelijk heid en gelovigen, sporen Wij aan, U er te allen tijde en met zo groot mogelijke ijver er op toe te leggen, om met liefde en ge beden de broederlijke vrede te behoeden. Uitgerust met geestelij ke wapenen moeten zij'een heili ge strijd aanbinden onder het Te ken des Kruises". veroordeelde de Bijzondere Raad van Cassatie een te Amsterdam wonende Chinees tot twintig jaar gevangenisstraf. Na eerst als goed illegaal werker aan het verzet te hebben deelgenomen, heeft hij in 1943, min of meer onder dwang, een aantal illegale werkers aan de S.D. verraden. overleed op 61-jarige leeftijd te Rijswijk de gepensionneerde lui tenant-vlieger M. L. J. Hofstee, een der pioniers van de Neder landse luchtvaart. Als passagier vloog hij in 1913 mee in een toe stel waarmee het Nederlandse hoogterecord op 1950 meter werd gebracht. werden te Rotterdam twee zwer vers van resp. 18 en 20 jaar aan gehouden, die leefden van de opbrengst van diverse „kraakjes". Zij hebben reeds tien inbraken bekend. Behalve goederen werd in totaal ook 2800 gulden gesto len. is de drijvende kraan, die Vrij dag door de Nederlandse sleep boot „Hudson" verloren is en daarna op drie mijl ten oosten van Duinkerken aan de grond liep, Zondagmorgen vlot gesleept en naar Vlissingen gebracht. is gistermiddag het acht-jarige knaapje W. K. uit Scheveningen bij het vlotje varen te water ge raakt en verdronken. werd Zondagmiddag bij het mo nument op de nieuwe dijk van Westkapellc een plechtige her denking gehouden van de lan ding der geallieerden in Novem ber 1944. leeft moor half! En waarom zoudt gij pijn lijden? Be strijdt Uw pijnen met AKKERTJES die de giftige stoffen, die er de oorzaak van zijn, verwijderen. Ook bij hoofdpijn, kies pijn, zenuwpijn en vrouwenpijnen doen AKKERTJES'hun werk snel en goed, zon der maag, hart of nieren aan te tasten. helpen direct BEELDGROOTTE 22_27m.m. ZEGELGROOTTE 26_3lm.m. Naar het ontwerp van mevrouw L. Rutinq te Amsterdam wer den de nieuwe kinderpostzegels gemaakt, die tot 31 December 1951 geldig zullen zijn. Reeds op 13 November zullen ze ver krijgbaar zijn en verder nog tot en met 30 December 1950. Ze zijn in koperdiepdruk vervaardigd op papier zonder watermerk door drukkerij Enschede te Haarlem. (Van onze correspondent) NEW YORK. Op 7 November moet Amerika stemmen. Ongeveer 800 candidaten voor de 435 plaatsen in het Huis van Afgevaardigden prijzen op marktplaatsen en in vergader zalen hun eigen buitengewone kwalificaties om de burger te vertegenwoordigen aan. Sommigen gaan op huisbezoek, trom melen een fotograaf op en laten zich ijlings vereeuwigen terwijl zij een baby van de buurvrouw zoenen (de moedigen onder hen staan met een glimlachend gezicht op de plaat, terwijl zij de indruk wekken de luier van de zich van niets bewust zijnde zuigeling te verwisselen), en de beteren onder hen begeven zich in debat met boer en smid, metaalarbeider en winkelier. Van de 96 zetels van de Senaat zijn er ditmaal 36 vacant. Toen in 1787 de Amerikaanse constitutie werd opgesteld werd bepaald, dat van het aantal Senatoren van het Eerste Congres één-derde voor twee jaar zou aanblijven, éen- derde voor vier jaar en de rest voor zes, zodat „iedere tweede jaar één-derde van de Senaat zou worden gekozen". De ontwerpers van de grondwet handelden hier bij doelbewust. Zij wilden de Se naat maken tot een stabieler lichaam, dat weliswaar de wis selende politieke stromingen zou weerspiegelen, doch langs lijnen van grotere geleidelijkheid dan 80.000 Nederlandse jongens krijgen jaarlijks een net briefje van hun burgemeester in de brievenbus, dat zij, Jan of Drikus of Francois, de leeftijd hebben bereikt dat zij het vaderland kunnen gaan dienen en daarom dan en dan en daar en daar ter keuring dienen te verschijnen. 80.000 jongens, aan wie de honderden diverse taken en functies zullen worden overgedragen, welke het leger het leger doen zijn en stuk voor stuk belangrijke schakels zijn in het grote geheel van de Nederlandse defensie. Verantwoordelijke taken vaak en daarom is er alles aan gelegen, dat iedere jongeman op die plaats in het leger komt, waarop hij het meeste kan presteren en zijn ,aard en aanleg zich behoorlijk kunnen ontplooien. Dit zal enerzijds de dienst ten goede komen en anderzijds de dienstplich tigen hun tweejarige diensttijd wat gemakkelijker door doen komen. geveer twee jaar na de keuring onder de wapenen kwamen, in vele opzichten veranderd bleken en vaak niet meer aan de gege vens van de keuring beantwoord den. En daarom is het dan, dat die 80.000 Nederlandse jonge kerels, zo van de schoolbanken of van de kantoorkruk, vanachter de werkbank of thuis van de boer derij, staan voor de officier van de indelingsraad in hun omgeving om zich met heel hun zijn en niet-zijn aan de keuring voor de dienst te onderwerpen. Over het gehele land zijn twaalf van deze indelingsraden verspreid om de toevloed van nieuwe recruten op te vangen. Nadelen Tot nog toe werd de keuring der dienstplichtigen verdeeld over twee dagen, waarin zij me disch werden onderzocht en een uitgebreide psycho-technische test moesten ondergaan. De uit slagen van dit onderzoek beslis ten over de verdere toekomst van de jongen in het leger en in die twee dagen werd reeds uit gemaakt of een recruut even tueel voor een officiersopleiding in aanmerking moest komen. Dit systeem had echter het na deel, dat de recruten, als zij on- Nu het mogelijk was mede in verband met het staken van de strijd in Indonesië die methode van selectie te wijzigen heeft men onmiddellijk de kans gegrepen om aan de bezwaren tegemoet te komen. Twee delen. Met ingang van de lichting 1952 is de keuring en testing ge splitst in twee delen, waarvan 't eerste plaats vindt bij de aan melding der recruten en 't twee de na de indeling in de oplei- dings-eenheden van land-, zee- en luchtmacht. De eerste keuring levert slechts het inzicht op of een recruut geschikt is voor de militaire dienst en een aantal summiere indicaties, waaruit het hoofd van het Centrale Indelings bureau kan onmaken, waarbij de (Van onze Berlijnse correspondent) BERLIJN, 30 Oct. Waar de communisten niets te vertellen hebben, verwijten zij de Kerk gewoonlijk, dat de kansel voor politieke doeleinden wordt misbruikt. Maar hoe staat hef in landen, waar zij hun dictatuur hebben kunnen vestigen? Niets is leerzamer dan de ervaring, welke men zojuist in Oost- Duitsiand heeft opgedaan. De protestante en katholieke geestelijkheid werd door de communistische machthebbers verzocht de gelovigen vanaf de kansel op te wekken de regering te steunen. Aan de ingang der kerken moest zij spandoeken ophangen met pro-communistische politieke leuzen, terwijl een bijzonder gebed moest worden uitgesproken om de zegen des Hemels over de regering af te smeken! verklaringen, die misleidend en onoprecht zijn. Die weigert wordt door alle denkbare plagerijen in de uitoefening van zijn geestelijk ambt gehinderd. Communisten stoorden godsdienstplechtigheden, die door onvoldoende volgzame geestelijken werden geleid. Gelo vigen werden op hun weg naar de Kerk opgewacht door agitatie- groepen die hen verzochten deze of gene kerk te boycotten. In enkele gevallen werden geeste lijken zelfs gedwongen hun paro chies te verlaten. Zij werden ver vangen door anderen, die met het communisme sympathiseerden. Protesten der kerkelijke overheid ■vrrden niet aanvaard. Evenmin werden benoemingen erkend, die de communisten niet aangenaam waren. Naar de stichting van een „Volkskerk". Nu wil men blijkbaar een stap verder gaan. Het is hier bekend, dat de uit sluitend uit communistische sympathisanten bestaande Chris ten-Democratische Unie der Sovjet-Zone het plan heeft een congres bijeen te roepen van alle geestelijken, die bereid zijn aan het stichten van een z.g. volks kerk hun medewerking te ver lenen. De geestelijken onder zware druk. De rode machthebbers hebben natuurlijk maling aan de zegen des hemels. Maar „Neues Deuts- land", het orgaan der communis tische partij, publiceerde dezer dagen een lange lijst met de- na men van geestelijken, die aan deze verzoeken gevolg hadden gegeven. In het bijzonder werd de Pastoor van Stottkow ten voorbeeld gesteld, die in een preek had beweerd, dat ieder, die niet aan deze verkiezingen deel nam of tegen de regering stem de, zich aan de zonde schuldig maakte. Daaruit blijkt duidelijk wat bedoeld wordt. De commu nisten proberen de godsdienst voor hun karretje te spannen. In kerkelijke kringen vreest men, dat het daar niet bij zal blijven en dat de autoriteiten vastbesloten zijn de kerk aan hun oppergezag te onderwerpen. Reeds maandenlang staan de geestelijken in de Sovjet-zóne aan de zwaarste druk bloot. Hen wordt dagelijks verzocht hun houding te bepalen ten opzichte van alle denkbare politieke kwes ties. Zij moeten deelnemen aan de communistische agitatie en hun handtekening plaatsen onder Zij kunnen hierbij steunen op een honderdtal dominee's en een tiental katholieke geestelijken. Deze zullen aan het hoofd van actie-comité's worden geplaatst, zoals dit b.v. ook in Tsjechoslo- wakije geschied. De mogelijke excommunicatie van deze geestelijken zal door de communistische overheid niet worden erkend. Zij zullen integendeel uitdruk kelijk in hun ambt worden be vestigd en tevens het recht krij gen geestelijken in vrijkomende plaatsen te benoemen. Op deze wijze hoopt men de wettelijke kerkelijke overheid schaakmat te zetten de kerk zelf tot een gewillig werktuig te ma ken in het bolsjewiseringsproces der Sovjet-zóne. Evenals dit in de Sovjet-Unie het geval is, moet de kerk de communistische machthebbers zegenen en aldus de indruk wekken, dat godsdienst en communisme met elkander te verenigen zijn. Eerbetoon en.arrestatie Hoe de werkelijke verhoudin gen liggen, heeft Staatspresident Wilhelm Pieck twee dagen gele den nog eens ten overvloede be wezen. Terwijl hij het hoofd der Russi sche orthodoxe kerk in Duitsland, aartsbisschop Sergij, plechtig in audiëntie ontving, werd de secre taris van de aartsbisschop, Belyj, door de geheime politie in Pots dam gearresteerd, zonder dat Mgr. Sergij hiervan op de hoogte werd gesteld. Alle bladen der Sovjet-zóne brachten foto's, waarop Wilhelm Pieck, aartsbisschop Sergij de hand drukte en hem. alle steun van regeringswege toezegde. Van de arrestatie van Sergij's secre taris werd echter geen foto ge- pubiceerd en evenmin werd aan deze gebeurtenis een woord in de communistische pers gewijd. Zo ondersteunen de commu nisten in Oost-Duitsland kerk en godsdienst. In het buitenland en ook in de Sovjet-zóne kent men dit dubbelzinnige spel. jonge man het best zou kunnen worden ingedeeld. De tweede testing geeft meer zekerheid omtrent de vraag of een jongen geschikt is om even tueel een officiersopleiding te volgen of tijdens zijn diensttijd gewoon maar „Jan-soldaat" zal blijven. Zo gauw de nieuwe recruut 't bureau van de Indelingsraad is binnengestapt krijgt hij (hoe kan het anders) een formulier onder de neus, het P.D. 1-formulier, waarop van alles en nog wat over hem kan worden neerge schreven, dat voor de dienst zijn betekenis kan hebben. Zelf mag hij er een begin aan maken, daar gegevens neer te pennen over zijn familie, vooropleiding, burgerbetrekking, ambities e.d. en als dat gebeurd is begint het formulier zijn tocht langs diverse instanties naar Den Haag, waar twee fotocopieën van het docu ment worden genomen om toch maar elk verlies van die gegevens te voorkomen. Maar voor het de deur van de Indelingsraad uitgaat staan er ook nog de gegevens op van de artsen, die de medische keuring hebben verricht en de testofficieren, die de recruten een vijftal tests laten afleggen, n.l. technisch of practisch inzicht, wiskunde, intelligentie, taalgevoel, en het uitvoeren van administra tieve opdrachten. Vrije keuze. Uit dit complex van gegevens kunnen door het hoofd van de Indelingsraad reeds bepaalde conclusies worden getrokken en kan hij dé recruten die allemaal een persoonlijk onderhoud met hem hebben adviseren indeling bij een bepaald onderdeel aan te vragen. Iedere recruut mag n.l. alles vragen wat hij maar wil, alleen moet hij afwachten of aan zijn wensen gehoor zal worden gegeven. Er moet onvermijdelijk in een speciale behoefte van de drie onderdelen der strijdkrachten worden voorzien en mét de beste wil van de wereld kan luitenant kolonel A. C. Cambier, hoofd van het Centraal Indelingsbureau bij het Ministerie van Oorlog het niet iedereen naar. de zin maken. Naar de troep. Is dan eenmaal de kogel door de kerk en de indeling bepaald, dan begint tegelijk met de ele mentaire opleiding van drie maanden bij de troep het tweede gedeelte der keuring en schifting. Een z.g. selectie-officier staat klaar om de jongens op te van gen en in een vrije en ongedwon gen persoonlijk onderhoud, dat hij al gauw met de recruten heeft, komen reeds bepaalde karaktereigenschappen naar vo ren,, zoals verantwoordelijkheids besef ten opzichte van anderen, zelfstandigheid, gedrag en der gelijke. Behalve door de selectie officier worden de jonge kerels ook door de compagniescomman danten en bataljonscommandan ten geobserveerd en op dezelfde eigenschappen beoordeeld. Deze waarderingen van selectie-officie ren en commanderende officieren komen terecht op het formulier P.D. 51, waarop ook de gegevens van de allereerste keuring en testing zijn overgebracht. Uit dit grote geheel van indicaties om trent karakter, persoon, oplei ding en ambities van de recru ten, gebaseerd op intensieve en ernstige testing en observatie, wordt tenslotte door de regi mentscommandant de conclusie getrokken welke richting de re cruut moet gaan: selectie-centrum voor officieren, kaderschool of een speciale functie bij de man schappen. Het is een lange weg die bij de indeling van nieuwe militai ren bij het leger wordt gevolgd, maar de lengte daarvan geeft de waarborg, dat ook hier getracht wordt de juiste man op de juiste plaats te zetten. HET 25-JARIG JUBILEUM VAN DE VARA Ter gelegenheid van het 25- jarig jubileum van de V.A.R.A. werd te Hilversum een zeer druk bezochte receptie gehouden, waar minister Rutten de secretaris penningmeester van de V.A.R.A., die mèt de V.A.R.A. jubileert, de heer Lebon, de versierselen ver bonden aan het Ridderschap in de Orde van Oranje Nassau op spelde. 's Avonds werd in het Concert gebouw o.l.v. Pierre Monteux een jubileumconcert gegeven. dit in het Huis van Afgevaardig den het geval zou zijn. Van de 36 zetels van de Senaat die nu op het spel staan, zijn er derhalve 32 op de gebruikelijke wijze gevaceerd. De vier andere plaatsen waarom gevochten wordt zijn het gevolg van het feit, dat gedurende de afgelopen twee jaar vier Senaatszetels zijn opengeko- men. De gouverneur van een Staat, waarvan de Senator sterft, zich terugtrekt of wegens onoir- bare practijken uit zijn zetel wordt gestoten, heeft het recht een adinterim te benoemen, zon der dat de kiezers opnieuw wor-, den opgetrommeld. Doch deze benoemingen gelden slechts tot de eerstvolgende verkiezings datum. En de vier Senatoren, die deze hoge functie in de schoot kregen geworpen, moeten zich thans inspannen om te bewijzen, dat de gouverneur de goede greep heeft gedaan. In duidelijke tegenstelling tot het in Nederland gevolgde systeem der evenredige vertegen woordiging, waarbij de kiezer stemt op een door de partij vast gestelde lijst van candidaten, speelt het persoonlijk element in de V.S. een veel grotere rol. Dat komt in de eerste plaats omdat er in feite slechts twee grote partijen zijn Republikeinen en Democraten; slechts in New York kent men een Liberale Midden partij en een Communistisch ge tinte arbeidersbeweging wier candidaten bovendien worden vastgesteld door de locale partij organisatie in iedere staat, die ten aanzien van het benoemen van een candidaat in elk district zeer nauw voeling onderhoudt met de districts-onderafdeling. Het gevolg is, dat elk van de 435 districten, waarin het land voor het Huis van Afgevaardigden is verdeeld, candidaten worden be noemd, die men plaatselijk kent of van wie men herhaaldelijk heeft gehoord. De candidaat is daarbij gebonden de belangen van zijn district te behartigen. Wee hem, indien hij als Demo craat niet alle zeilen bijzet om in het Huis van Afgevaardigden een probleem aan te snijden dat voor zijn Republikeinse districts genoten („constituents") een le venskwestie is. De burger die zich voor een klemmend probleem of een noodgeval gesteld ziet richt zich niet tot. de minister om een audiëntie. Hij schrijft zijn „Congressman" (Afgevaardigde) of desnoods zijn Senator. Hij weet van tevoren, dat hij als „verkie zingsklant" bij zijn vertegen woordigers als Koning wordt be schouwd. Want de Congresleden beseffen al te zeer hoeveel gun stige publiciteit een daad van hulp, goed advies of een uitzon deringspositie. verkregen voor een van hun districtsgenoten, ver oorzaakt en hoezeer dit bij een volgende stembusgang tot her kiezing kan aansporen. De voornaamste betekenis van de tussentijdse verkiezingen is doorgaans die van een waar schuwing aan de meerderheids partij en een aanwijzing in welke richting de politieke wind waait. Wanneer men de tussentijdse verkiezingen der laatste decen nia nagaat dan vindt men, dat de partij, die de touwtjes in han den heeft meestal een stemverlies boekt of zelfs in de minderheid wordt gedrongen. Op het ogenblik hebben de De mocraten een meerderheid in beide huizen. De verhouding is 262172 in het Huis van Afge vaardigden (waar voorts nog 1 communist zitting heeft) en 54 42 in de Senaat. Zouden de democraten in deze verkiezing hun meerderheid we ten te vergroten, dan is dit een aanzegging aan de Republikeinse partij, dat haar kansen om in 1952 het presidentschap te ver overen aanzienlijk gezakt zijn. Een Republikeinse meerderheid of zelfs een gedeeltelijk inhalen van de achterstand zou daarente gen een aanwijzing vormen doch niet meer dan dat; géén garantie dat ook in de V.S. de toenemende linkse wind wat gaat liggen en dat het moderne staats socialisme zijn hoogtepunt is ge passeerd, doch evenals in En geland daarmee de macht nog niet uit handen heeft gegeven. Nogmaals: een feilloze peiling zal men op de gegevens, die 8 November a.s. zullen worden ge publiceerd, niet kunnen trekken Men herinnere zich slechts de tussentijdse verkiezingen van 1946, waarbij de Republikeinen de meerderheid in beide Huizen van het Congres wonnen. Bij de Presdientsverkiezingen, die daar op twee jaar later volgden, kroop de Democraat Truman weliswaar door het oog van de naald, maar de Democratische partij zelf boek te record-winst en joeg de Repu blikeinen het Kapitoof uit. Veemarkt Utrecht Op de veemarkt te Utrecht wer den Zaterdag aangevoerd in to taal 5309 stuks; runderen 266, graskl al veren 242, nuchtere kal veren 226, schapen en lammeren 304, varkens 593, zeugen 282. biggen 1334, bokken en geiten 62 De prijzen varieerden voor stieren van 400750, kalfvaarzen 600820, grasklaveren 150270 nuchtere kalveren 4560, pinker 300—475, melkkoeien 600900 kalfkoeien 625925, vaarskoeicr 475700. schapen 90120, lam meren 6090, magere varken 4080, zeugen 200300, biggen 2540, bokken en geiten 1540 De handel in rundvee was ma tig. Schapen en lammeren vlug. Varkens en biggen redelijk. Nuchtere kalveren vlug. 1

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3