LEVEN EN WERKEN IN BRAZILIË OPROEP NUTTIGE ST. NICOLAAS-CADEAUX SMIDJE VERHOLEN EN DE RARE ALCHIMIST 1 Is gingen /en onder Ajax in laatste seconde gelijk tegen wilskrachtig Heracles IJ KÜHT NOG Imerlkaaitse IJnrefiie grandiose ijsshow Reisbureau Be Magneet Natuurlijk.... DORRESTEIJN we Reigers jirls de baas Nederlandse priesters in groene het van Zuid-Amerika De Fransen blijven terugtrekken Groter activiteit ONS TONEELGROEP ,/T VOETLICHT'' Jkt Dinsdag 14 November a.s. t$Q fmt />'t Gulden Vlies" z Opportuniteitsvoetbal en salonvoetbal SYSTEEM Door TIJDIGE inkoop: PRIMA KWALITEITEN voor LAGE PRIJS Een goede raad: koopt reeds NU! 4.98 8.95 1.95 baar 4.69 11.26 39.75 7.95 2.28 3.69 Gulden Vlies, Alkmaar Toneelgroep „Cornedio" A'dom Gulden Vlies, Alkmaar „KEES STET van lerswoud" HAARGROEI STORINGEN Salon petit coin Clubs bekleed met Epinglé in kleur naar verkiezing. Slaapkamer oude prijs! BANNE EN POLDER SCHAGEN MAANDAG 6 NOVEMBER 1950 PAGINA 7 OKGEBEKGEN. verwachting een ge- scheen het anders en. Al direct ging het 1 en de eerste corner ok door G. genomen; niets op. Verder was :n en bieden met ge- tot G. een uitval per werd uit zijn hok oor open doel was 't 10. Nu werd de e B-kant iets vinniger canten kwam Fortuna eTs wat helpen, tot acht de gelijkmaker t neemt G. het beste et spel. Wel weet B. e door te breken maar eman is niet te ver- j-, blijft aanhouden, de linksback van B. torting in zijn boven- oet vervangen wor- leze prima kracht weg B. zwichten en wend In deze stand kwam dering. De scheids- de goed en had een -e taak. rvatting was Zouaven et meest aan bod, en jf minuten bracht Vla een goede kopbal de -1. astisehe kopbal van oorzaakte rumoer langs r de Zeevogels-doelman bitterende wijze. Zee- len er daarna niet meer en keer op keer werd ken voorhoede door z'n mannen aan het ten Vriend omspeelde tegenstanders en gaf kans die deze prompt e het vuur bij Zouaven, s zag zijn kans schoon, naai gevaarlijk te wor- andanks de grote ach- even zij dapper vol- peelden alsof de gelijk- akt kon worden. Maar >k, deze middag weer rm had steeds zijn ant- Bij de thuisclub lukte foor de zoveelste maal aoteman de bal goed waar Smit klaar stond kogel de stand op 51 Even later werd Vla- d van de dag door met ride kopbal zijn derde scoren, met welke inde (6—1) kwam. VAKï STKU1KEL.T WEER. itzichten over de toe- relden en bet daarmee ide a] of niet doorgaan ■ijden waren uiterst h viel het ons b(j het 1 der uitslagen nog en is 't gelukkig niet iiandbalioze Zondag ge lde wedstrijden gingen Zwart 2—2 5—1 3—2 gersHugo Girls 40 2 3—2 a—VI. Vlug b -Hugo Girls a 6—0 2—0 te klas heeft 't in Den ■daad gespannen. WGW de derde maal genoe- met 'n gelijkspel en nog volledig meetellen impetitie. Geel Zwart verliezen en maar on- ;en, maar er is nog tot wanhoop, want Con 3 zijn ook nog lang niet ir. t in een zeer slechte WO 'n nederlaag be- sinds lang niet meer >eft. eze uitslag erg geflat- 1 van de DWO meisjes kkelijker en minder t forse spel van de ras oorzaak dat ze hun liet konden ontplooien, s hier nu: 5 7 5 7 5 4 5 4 6 15—8 14—10 9—3 16—14 11—7 9—8 9—17 2—7 6—17 eigers stoorde zich niet /oorspelling en toonde op overtuigende wijze 3irls. 2 deed het beter tegen an in de thuiswedstrijd, a 90, nu was de ne- r 20. er is dus voor- juist aan de baas over irdoor in deze afd. de >lgt is. 4 5 15—3 4 5 9—6 2 3 4—3 3 3 5—5 3 0 0—16 ïioren blijft de nek aan sen VI. Vlug a en Geel rtdurend. Beide wonnen stand is nu: 13 11 5 4 3 0 16—2 24—10 6—4 4—13 9—19 2—13 lofdklasse ging slechts i DCG—VI. Vlug door, ze vertegenwoordigsters erd verloren, 'n uitslag !atteerd is. omdat in 't tijen volledig tegen el- ?n, maar VI. Vlug moest keepster opstellen, en de eerste maal geen lar afijn, volgende maal overige wedstrijden zijn Brazilië is ta oppervlakte de helft van Zuid-Amerika of 250 maal Nederland, en in dit land wordt in tegenstelling met de andere republieken alleen Portugees gesproken. Na de 15-jarige dicta tuur van Vargas is er nu gedurende vier jaar een democratisch bestuur van President Dutra geweest. In de kolonietijd heeft Brazilië een bloeiend kerkelijk leven gekend; na twee en halve eeuw was heel het land katholiek (1750). Toen kwam de ver volging met Pombal, die de Jesuiten verjoeg, terwijl door toe doen van de Vrijmetselarij het toetreden tot de seminaries en kloosterorden werd bemoeilijkt. Zo ontstond een geweldig pries tergebrek. Liberalisme en onverschilligheid vierden hoogtij; de Kerk werd van haar bezittingen beroofd en met dat al werd ook de inheemse geestelijkheid onvoldoende gevormd in de 19e eeuw, waardoor deze van zelf een slechte naam kreeg. Tegen het begin van de 20e eeuw begint de heropleving. Paus Leo XIII riep in Rome een Con cilie van heel Zuid-Amerika sa men; onmiddellijk daarop werd een beroep gedaan op de Euro pese Orden en jongere Congrega ties om naar Brazilië te komen. De uitstervende kloosters werden nu weldra weer bevolkt en de seminarie-vorming degelijk ter hand genomen. Brazilië is een mooi land met prachtige steden als Rio de Ja neiro, Sao Paulo, Belo Horizonte enz. Het Zuiden heeft bovendien een zeer goed klimaat, waar ook mooie emigratie-mogelijkheden liggen. De vorige eeuw zijn veel Duitsers en Italianen naar de Zuidelijkste staten van Brazilië vertrokken, die nu tot de mooiste van het hele land behoren. Ook Holland is nu begonnen met een Fazendo in Riberao-Preto, waar de Staat Sao Paulo 5000 H.A. ter beschikking van de emigranten heeft gesteld. Men kan Brazilië ongeveer in drie delen onder scheiden; de grote moderne ste den langs de kust, dan het bin nenland, wat reeds met de kust in verbinding staat en eindelijk het hart van Brazilië, waar nog het meest tropische oerwoud der wereld is, waar o.a. ook enige duizenden Indianen verblijven, waarvan sommige stammen nog wild zijn. Het binnenland of het middelste gedeelte, dat reeds goede verbindingen heeft, is het meest geschikt voor emigratie. Veel Nederlandse priesters ver trokken reeds naar Brazilië, waar zij een tiende deel (1000) van de hele clerus uitmaken. Het aantal bisdommen steeg tot honderd, ter wijl in de binnenlanden Prelatu- ren werden opgericht; ook Tefé, waar sinds 1946 de Hollandse Pa ters van de H. Geest werken, is op 8 September van dit jaar tot Prelatuur verheven. Heel Brazi lië is nu in de gewone hiërarchie van de Kerk opgenomen. Na de oorlog werd aan de Hol landse Paters van de H. Geest het Missiegebied van Tefé toever trouwd in de onmetelijke Amazo ne-vallei. Hun gebied is 10 maal Neder land; er waren nog maar enkele oude Paters overgebleven, zodat heel dit land opnieuw bezet moest worden. De jonge Paters werden over vijf parochies verdeeld, waar zij telkens met twee tesamen een Mgr. J. DE LANGE Apostolisch Prefect van Tefé (Brazilië), de schrijver van dit artikel gebied van twee maal Nederland afreisden. De bevolking is dun; 50.000 mensen, meest afstamme lingen van Indianen en Portuge zen of zwarten. Het aantal wilde Indianen wordt op 3000 geschat, doch bij dezen is alle bekerings werk tot nog toe onmogelijk ge weest. De Amazone-rivier is de water rijkste rivier ter wereld bij na 600 km lang en in ons gebied 4 tot 8 km breed; deze rivier met haar onmetelijke zij stromen, waarvan er 17 van 1500 tot 3000 km lang zijn, doorsnijdt heel het tropische oerwoud en stijgt ieder jaar 10 meter, zodat dan het hal ve land onder water staat; de mensen wonen op hogere gedeel ten of bouwen hun huizen op pa len. Het is een land, waar de na tuur machtiger is dan de mens. Er is maar één seizoen: het war me; 's nachts is het 25 gr. en overdag 33 tot 36 gr. Midden op de evenaar gelegen, zou dit land niet te bewonen zijn, als de aan houdende regens de temperatuur niet verkoelden. De rivieren zijn er vol vissen en krokodillen, de bossen vol apen en papegaaien. De bevolking leeft vooral van rubbertappen, een zeer ongezond en moeizaam werk. Er staan na melijk in de Amazone-vlakte zeer veel wilde rubberbomen. Het rub bertappen gaat als volgt: 's mor gens heel vroeg gaat de man, al tijd gewapend met een groot mes, waarmee hij zich een weg van de ene boom naar de andere baant, op weg naar de wildernis. Op iedere boom worden inkervingen gedaan en dan onder in de bast een potje vast gehaakt, waar het rubbersap inloopt. Als alle bo men bewerkt zijn, worden de potjes opgehaald en 's middags boven het vuur tot rubberbollen samengevoegd. Eens in de week of veertien dagen worden deze rubberbollen naar de barak aan de oever van de rivier gebracht, waar ze tegen eten en kleren wor den omgeruild. Zeer vele mensen zijn bij dit werk reeds door moe raskoortsen, beten der krokodil len en vergiftige pijlen van de Indianen omgekomen. Het werk van de missionaris bestaat er in, de barakken van de grote Amazone- en drie zijrivie ren, ieder van 3000 km lengte, af te reizen. Alle reizen moeten per boot gaan, want de enigste wegen in dit land zijn de rivieren. De missionaris laat zich met een voorbijvarend schip optrekken tot het verstgelegen punt, onderweg waarschuwend op welke dag hij op iedere barak zal aanleggen. De mensen komen dan op de gege ven datum bijeen en de Pater leest er de H. Mis, doopt, huwt, onderricht, helpt de zieken, pro beert een schooltje op te rich ten, kortom doet alles wat in zijn vermogen ligt, om die arme tob- bers geestelijk en tijdelijk te hel pen. De mensen ziin steeds uiterst blij met het bezoek van de missio naris en tonen zich zeer gehecht aan de godsdienst. In de drie jaar, dat we er zijn, is het aantal doopsels dan ook al vermeerderd met duizend, de hu welijken met bijna 500 en de H. Communies met 10.000. De toe komst laat zich dan ook hoopvol aanzien in dit land, dat vroeger de groene hel werd genoemd. Met de richtlijnen van de nieuwe Pau- Mgr. J. de Lange, aposto lisch prefect van Tefé, wiens missiegebied, tijdens zijn verblijf in zijn geboorte plaats St. Nicolaasga, tol „Prelatuur Nullius" verhe ven is, vertrekt over enkele dagen van Antwerpen uil naar zijn diocees in Brazilië. Wij vonden Monseigneur bereid om voor ons blad een artikel te schrijven over het leven en werken in Bra zilië. Wij wensen Mgr. van harte een goede reis en Gods zegen toe. selijke Missiebrief zullen de mis sionarissen ook op 'sociaal gebied het recht van deze mensen op een menswaardig bestaan voorstaan. De Franse troepen zijn Zondag begonnen met de evacuatie van Hoabith, 50 kilometer ten zuid westen van Hanoi, nadat zij zich Zaterdag op Hoabith hadden te ruggetrokken. Jean Letourneau, de Franse minister voor de verbonden sta ten, heeft te Saigon verklaard, dat de conferentie te Pau, die handelt over de toekomstige be trekkingen tussen Indo-China en Frankrijk, niet kan en niet mag mislukken, omdat een mislukking het terugtrekken van de Franse expeditionnaire macht en het ein de van Vietnams onafhankelijk heid zou betekenen. BURGEMEESTER VAN HARLINGEN naar Harlingen (Texas) HARLINGEN. De Burgemees ter van Harlingen, de heer A. E. Hannema, vertrekt op 13 Nov .a.s naar de stad Harlingen in Texas in de buurt van de Mexicaanse grens. IN BOND VOOR HET GEZIN ALKMAAR Zaterdagmiddag werd in 't Paviljoen te Alkmaar de kringvergadering gehouden van „kring zeven" van de Bond voor het gezin. De bijeenkomst, die door bijzon dere omstandigheden van korte duur was, stond onder leiding van Dr. C.J.C. Arnold, de kringvoorzit ter, die mededeelde dat hij voor lopig, op doktersadvies, genood zaakt was het werk neer te leg gen. De heren Schutijzer en Stam zullen gedurende deze periode een dee] van zijn werkzaamheden over nemen. Nadat de centrale vergade ring te Hengelo besproken was kwamen de resultaten van het in Augustus te Blokker gehouden gezinscongres aan de orde. Pater Godefroy S.M.M. had, evenals de voorzitter, de indruk dat men dit zeker geslaagd kon noemen, al. zijn de financiële uitkómsten niet gun stig geweest.. Er wgrd met een na delig saldo van ro'nd f 250.ge werkt. Dit zal echter waarschijnlijk nog aanmerkelijk worden vermin derd als alle afrekeningen binnen zijn. De samenstelling van een nieuw huishoudelijk reglement, vooral ten dienste .van de nieuw opgerichte afdelingen zal door een speciale, commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van de afde lingen Hoorn, Bergen en Blokker, ter hand worden genomen. Medegedeeld we$d nog dat het orgaan van de Bond za] worden georganiseerd terwijl er voorts bij de besturen der afdelingen op werd aangedrongen postpapier te gebruiken met het vignet van de Bond dat besteld kan worden aan het Centraal Bureau. Naar blijkt is de „Gids voor Ouders" reeds in zee en staat het -filmtoestel van de Bond ter beschikking der 3f- delingen. Pater Godefroy wekte aan het einde van de vergadering de be sturen op het bidden van de rozen krans in hun omgeving te propa geren. De rozenkrans is het gezins gebed bij uitstek en kan, zoals dat b.v. in Amerika zeer veel wordt gedaan, direct na het avondeten, als het gezin nog rond de tafel is geschaard, makkelijk worden ge beden. Het Noorderkwariter moet in deze een voorbeeld geven. Het jaarverslag van de penning meester vermeldde aan inkomsten een totaalbedrag van f 540,76. De uitgaven bedroegen f 387.50. Het voordelig saldo was dus f 153.26. De congres-afrekening is uiteraard hierin niet verwerkt. SOLLICITANTEN CORPS RIJKSPOLITIE Er bestaat gelegenheid tot solliciteren bij het Corps Rijkspolitie voor oplei ding tot Wachtmeester der Rijkspolitie. Vereisten: 1. 2. 3. 4. leeftijd van 20 Pm 27 Jaar; lichaamslengte minstens 1.75 meter voldoende algemene ontwikkeling; onbesproken levensgedrag. De opleiding, welke een jaar duurt, vindt plaats te Nistelrode (N.Br.) en vangt aan op 1 Januari 1951. Men geniet aldaar voeding, legering en vrije uniform- kleding, alsmede een zakgeld van f 25.- per maand. Na gebleken geschiktheid volgt aanstelling tot Adspirant der Rijkspolitie. Na een jaar practische dienst kan bevordering tot Wachtmeester der Rijks politie plaats vinden Sollicitaties (op zegel) binnen één week in te zenden bij de Algemeen Inspecteur van Rijks politie, Koninginnegracht 30 te 's-Gravgnhage. Gedemobiliseerden genieten de voorkeur. Kaarten a fl.50 bij: Pieters, Westerweg 94 *irt Maison v. Vliet, Ritsevoort 22 Gulden Vlies Plaatsbespreken 7 Nov. van 11-1 uur a. d. zaal Tienduizend Almeloërs moesten Zondag hun vreugde aan een overwinning van hun favorieten op het nog steeds wel-klinkende Ajax in de laatste seconde missen. stelt U in de gelegenheidzich eerst te kunnen overtuigen hoe aangenaam U zich gevoelt in het daarna voor Utevervaardigen Het begin hield de belofte in van een vrolijke opwindende strijd. Zo vanaf de aftrap twee rake He- racles-aanvalien, die al dadelijk deining veroorzaakten. Hierbij was de veteraan v. d. Veen op z'n1 een tje dwars door de middenlinie en achterhoede heengewrongen, doch in de eindafwerking faalde hij. Maar nog geen 3 minuten later tik-takte het Amsterdamse binnen- trio langs de verbouwereerde He- racles-achterhoede en met een steenhard schot bezorgde v. d. Wel Ajax de leiding. Maar nauwe lijks 30 sec. later was Heracles zo van de aftrap op het Amsterdamse doel afgestormd en zonder dat de schrijvende verslaggevers er iets van gezien hadden was de gelijk maker door Stephan ingeschoten. Salonvoetbal. Er werd in hoog tempo gespeeld en wie ook maar een fractie van een seconde talmde, werd op on zachte manier afgestraft. Het was teveel salonvoetbal, waarmede de Amsterdammers uit de bus kwa men on bovendien te doorzichtig om verrassend te zijn. Heracles dat voortdurend recht op doel speelde en slechts zelden over de vleugels, was stukken gevaarlijker dan de Amsterdammers, die er, vlak voor doei gekomen, plezier in hadden een straatje om te gaan. De eerste Prima 2-pers. graslinnen lakens 160 x 240 8.95 Graslinnen slopen, pracht kwaliteit 3.59 Theedoeken, gezoomd en ge- lusd, prima 1.39 Reclame-aanbieding 0.89 Ontbijtlakens, flinke maat, in tal van moderne ruiten Tafellakens, grote maat, prachtig katoen damast Badstof washandjes, diverse kleuren 0.35 0.29 0.25 6 zakdoeken, in cellophaan verpakt, prima kwaliteit Keuken badstofdoeken in div. kleuren 1.98 Blokdoeken, rood en blauw. pracht kwaliteit 1.35 Grijze molton dekens, prima kwaliteit 4.98 3.69 Witte molton dekens, in alle maten en prijzen 5.59 5.29 Witte molton dekens, grote 2- pers. maat, zeer geschikt voor flan. lakens, ons succes 6.49 Lakenflanel, 165 breed, een prachtige kwaliteit, onverslijt- Flanellen lakens, 165 x 240, grote 2-pers. maat, ongezoomd Wollen dekens, extra zware kwaliteit 24.98 Leidse dekens in div. bloem motieven en kleuren 32.95 Zuiver wollen dekens, grote 2-pers. maat, 180 x 230 Nylon kousen, een geweldige sortering 9.80 8.90 7.95 6.40, 5.85 4>95 Kristal Nylon, Dupont 51, zeldzaam mooi en goedkoop „De kous met het loodje" een kwaliteit apart 3.65 Dameskousen, links geweven, 3.95 3.45 2.95 2.65 1 .93 Wollen dameskousen, een zeer fijne kwaliteit, slechts 5.85 Wollen brctelbroekjes in diver se kleuren, vanaf 2.70 Jaeger wol, e kwaliteit zeer mooie 150 breed, Hol- Ongebleekte katoen, laken- breedte, zware kwaliteit, on opgemaakt 3.59 Graslinnen, landse kwaliteit helft was hoogstens om het mid denveldspel aantrekkelijk, waar v. d. Veen meer dan eens demon streerde dat hij in technische vaar digheid en tactiek, zeker niet de mindere was van zijn tegenstan ders. Reeds vrij spoedig na de rust raasden de Almeloërs weer op de Amsterdamse veste af. Rustig maar zeker stond het Amsterdamse de fensie-trio de Twentenaren af te wachten. Na 5 min. zelfs door Pot- harst iets te rustig, want plots kreeg van Wanningen in razende vaart de bal voor de voeten ge speeld en door zijn snelheid werd Potharst voorbij gelopen en kon de Almeloër onhoudbaar scoren. Dit succes leidde tot nieuwe aanvallen en de situatie werd bepaald pre cair, doch weldra zou blijken dat het 'zeer hoge tempo een te zware opgaaf was geweest. Hierdoor kreeg Ajax gelegenheid zich te herstellen, zowaar werd na een half uur Heracles op eigen helft teruggedrongen. Daar ging het korte tijd warmpjes toe en enkele malen raakte zelfs een v. d. Eist uit z'n gewone doen. Maar deze laatste krachtsinspanning verzande in de extra-versterkte verdedigings linie van Heracles. Toch zat de gelijkmaker in de lucht, want de Almelose doelman v. Tellegen liet tussen een kluwen van spelers de bal vallen en v. Dijk dacht met een zacht rollertje het verlaten doel gemakkelijk te kunnen berei ken, doch op dat moment schoot A. Dekker toe om de dreigende gelijkmaker juist van de doellijn te tippen. Toen ging Staffelen op de mid denvoorplaats spelen, maar het lukte niet, totdat in de allerlaatste seconde stopper Bouwens toch nog met e'en oerharde kogel de gelijk maker kon scoren. Onze corsetière adviseert U gaarne zonder enige verplichting. \s/ VOOR ALLE FIGUREN „OCTERNO"-SALONS HOORN. Nieuwsteeg 14, tel. 4431, DEN HELDER, Breewaterstraat 3 ALKMAAR. Hoogstraat 3, Tel. 3550, Corsetière Mevr. S. Vij- selaar is aanwezig tè: ENKHUIZEN, p.a. fa. W. Smit, Torenstraat 3, iedere le Maandagmor gen v. d. maand. ANDIJK, p.a. fa. Ridder de Vries, Molenweg, tel. 1901, iedere 2e Maandag morgen v. d. maand. MEDEMBLIK, p.a. Mevr. Goedhart, Nieuwstr. 83, iedere 3 e Maandagmor gen v. d. maand. MIDDENMEER, p.a. fa. Vos, Brugstraat 9, tel. 178, iedere 4e' Maandag morgen v. d. maand. deze week deelnemen aan onze trip naar de nieuwste op Dinsdag 7-11 en voorts op 8, 9, 11 en 12 Nov. Ook voor de overige Zaterdag- en Zondag avond (behalve 18 Nov.) hebben wij voor deze nog enkele kaarten disponibel. MAANDAG 4 DECEMBER, beslist laatste voorstelling. Wegens overweldigende belangstelling is tijdig aanvragen van kaarten zeer aan te bevelen. HOORN. KI. Noord 73, tel. 4009; ALKMAAR Voordam 5, tel. 4839 en bij onze agentschap pen. 381 TELEFOON 2451 De eerste Abonn.voorstelling van SERIE C vindt plaats op Woensdag 6 December a.s. Bestelde abonnementen worden in de loop van November aan huis aangeboden. Er zijn nog een aantal abonnementen ver krijgbaar. TELEFOON 2451 VRIJDAG 10 NOV. a.s. 8 uur, ACHTSTE VOORSTELLING in zijn onovertroffen kleinkunstprogramma met Trio Annie de Moor, Cakie. The Rio's en Nico Akkerman, conferencier. Bestelde kaarten moeten uiterlijk Donder dag 9 Nov. afgehaald zijn. Kaartverkoop dagelijks van 11 tot 3 uur. Entrée f2.—, fl.50 en f 1— HEEFT U Wij weten dat er in Nederland jaarlijks eni ge millioenen guldens uitgegeven worden aan waardeloze haargroeimiddelen, welke nog nooit eén haar hebben doen groeienJ Uw haar ontvangt het voedsel via het bloed. Wij zorgen (volgens moderne medische uit vindingen) dat uw bloed snel met de beno digde vitaminen uw haarwortels bereiken. HIERIN ZIT ONS SUCCES. Geeft U daar om uw geld niet uit aan waardeloze produc ten maar wendt U voor Huid- en Haargroei- storingen direct tot de MEDISCH GEDIPL. HUJD- en HAARDESKUNDIGEN JOH. B. GEELS, Oudegracht 231, telef. 3528. Alk maar. Spreekuur dagelijks van 10—8 uur. Dinsdagmiddags gesloten. jtlü Huiskamer Compleet met vitra ge, overgordijnen, fournituren, karpet of tapijt, tafelkleed Compleet met vitra ge, overgordijnen, speclaalmatrassen bedden, dekens Nadrukkelijk wijzen wij erop, dat deze fraaie combinatie van prima Hoefijzermeu belen ten gerieve van gere- patrieerden, huwenden en oorlogsslachtoffers zó laag geprijsd is, dat franco leve ring slechts mogelijk is naar plaatsen in het niet gear- ceerde gebied. Hoefijzermeubelen overleven ons allen H. V. WIILIGEN" BILDERDIJKSTRAAT 77-85 - AMSTERDAM-W. Tevens een ENORME SORTERING TRICOT en INTERLOCK ONDERGOEDEREN, in wol, halfwol en katoen voor ALKMAAR, Steenenbrug EGMOND AAN ZEE Wegens werkzaamheden aan een der opritten van de brug te Tolke in de Gemeente Schagen zal de weg ter plaatse afgesloten zijn van Maandag 20 November 1950 des voormiddags 7 uur af tot nadere aankondiging. SCHAGEN. 6 November 1950 62. Smidje Verholen vond, dat er nu haast achter de zaken gezet moest worden. Als zijn veronderstelling juist was, dan moest hij proberen die te bewijzen. Hij moest eerst maar eens met de grootst mogelijke spoed teruggaan naar het kasteel van Balderik de Woeste, om te proberen te weten te komen wat die oude alchemist daar precies uitvoerde. De smid nam dus een tram, liet zich de stad uitrijden en wandelde nu de weg af in de richting van het Knekelwoud. Dat hij de goede weg koos, was niet zo vreemd, want hij had gevraagd hoe hij gaan moest. Snidje Verholen had als altijd geluk. Hij had nog geen tien minuten gelopen, toen hem al een oude vrachtauto achterop kwam. „Meerijje?" vroeg de vriendelijke chauffeur. „Graag", antwoordde de smid. „Waar moet u heen? „Naar Aarpelo, vlak bij het Knekelwoud", zei de chauffeur. „Ik mot daar een voer peerdenbieten halen voor de stalhouder. Peerden eten graag bieten, zie je!" „Nou, dat komt dan mooi uit", zei smidje Verholen. „Ik mot toevallig ook naar Aarpelo". Hij^stapte in en een kwartiertje later waren ze al waar ze wezen moesten. De smid herkende het dorp Aarpelo wel. Dat was immers het dorp waar iiij de vorige avond zelf was ontvlucht uit het politiebureau na die brigadier overvallen te hebben. Er was heel veel volk bij de weg. Iedereen stond met iedereen te praten, en toen de smid een groepje mannen zag staan, die bezig waren een aanplakbiljet te lezen, wandelde hij op hen af. „Om je gek te lachen", mompelde de smid. Daar hang ik zelf!" Zo was het ook. Aan de muur hing precies zo'n biljet als die twee agenten gisteravond laat in het logement van Platvink-Jantje hadden laten zien. „Foi, foi, foi, foi, wat een boevenkop heb die ontvluchte kerel", zeiden de mannen, die naar het biljet stonden te kijken. „Zeg dat wel, zeg dat wel", mengde smidje Verholen zich brutaal in het gesprek. „Ik kan jullie wel zegge, da'k hem in zien lurve pak, als ik hem tegenkom. Ik ben zo sterk als een beer, al zou je dat aan mee slome snor niet zegge. En als ik hem ziet, dan gaat-ie d'r aan en benne de uitgeloofde guldentjes voor mijn! Zulke kerels motte niet vrij rondlop,. Da's veel te gevaarlijk voor eerlijke burgers als wij!"

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 7