Nieuw Washington vraagt voor morgen speciale bijeenkomst van de Veiligheidsraad Joden betaalden negen millioen voor sperstempels Chinese interventie schiep „ernstige toestond" Nog geen Indonesische troepen voor de Ver. Naties vrsMafendef' Is et* T BLA Finsterwolde onder curatele Na een gedocumenteerd rapport van Mac Arthur Tien procent gleed in de zak van een Nederlander D E R-schoenen iat 80, Alkmaar S - SCHAGEN BDtTIES VOOR ALKMAAR, HOORNDEN HELDERSCHAGEN NHO Oorlog of vrede? Franse regering onder druk Russisch graan naar Engeland De P.T.T. in 1948 Minister Lieftinck gedagvaard Soekarno eert de Katholieken Moh. Roem op Schiphol: Meer werklozen Gedrang om plaats in de N.O.P. Verduistering bij een aannemersfirma Besprekingen over de Russische nota Scheepsberichten A E stelt een leuke, met plaatjes verluchte, verjaars- chikbaar tegen inlevering punten, een plezier! Geel ze dan ;r, een blijvende versiering nten aan: US 817, ROTTERDAM atis en franco toegezonden. zo gauw vermoeid, als bt?" us, „ik heb pas een paar erlijk, dat ik ze meteen sb de hele middag ge- ;en idee, dat ik nieuwe gewoon een uitkomst, p hebt. Mijn man trekt enauwd gezicht, als hij oet, maar ik heb hem toch in een hoek en r loop je de Zesdaagse Alleenverkoop INRICHTING ERRES SZ 165 Neerlands meest gevraagde, technisch volmaakte stofzuiger. Gaat jaren meel f 175.-. ERRES SZ 305 Cylinder model. Voor snel en grondig werk. Fraaie, crème kleurige uitvoering, f 165.-. MODEL IS 140. Bedrijfsstof- zuiger. Voor grote gebouwen, extra sterk uitgevoerd f 375,-s ERRES SZ 23 VLOERWRIJVER. Bespaart tijd en geld, ideaal voor winkels, kantoren en be drijven, werkt tegen 3 werk sters op, gaat jaren meel 1150.-. 4 E N N. V. TEGENOVER NET EMOE WW DEUNT AT C 29 - TELEFOON 539 Abonnementsprijs f 4.65 per kwartaal, f U55 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f2.50; ,in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpe!. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig. (V-ondéb) HET FEiT s H VAN HEDEN Pagina 4 Dinsdag 7 November 1950 46e jaargang No. 7 20"ï 1 Ecmtoren: HOORN, Draafsingel 59. teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56. teL 2046, (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 i i i i .ii i i Nadat generaal MacArthur zijn met vele bewijzen gestaafd rapport had ingediend over het binnentrekken van de Chinese troepen in Noord-Korea, heeft Washington om een speciale bijeenkomst van de Veiligheidsraad op morgen, Woensdag, gevraagd om, naar een woordvoerder zeide, de „ernstige toe stand" te bespreken, die geschapen is door de Chinese inter ventie in Korea. Amerika heeft de beschuldiging van MacArthur dat de Chinese troepen in Noord-Korea tegen de strijdkrachten van de Ver. Naties vechten, officieel aan de Veiligheidsraad overgelegd. In het rapport van MacArthur •wordt een uittreksel gepubliceerd van rapporten der geheime dien sten, waaruit blijkt, dat „niet- Korëaanse strijdkrachten" tegen stand bieden aan de pogingen der verbonden troepen om de resolu ties der Verenigde Naties ten uit voer te leggen. MacArthur meldt dan, dat bij twee gelegenheden, namelijk in Augustus en op 15 October j.l. door luchtdoelartillerie, die aan de Mandsjoerijse zijde van de grensrivier Jaloe was opgesetld, op vliegtuigen der Verenigde Na ties, die aan de Koreaanse zijde van de grens vlogen, is gevuurd waardoor een der toestellen werd vernietigd. Op 16 October is het 370ste re giment van de 124ste divisie van het Chinese communistische 42ste leger, dat ongeveer 2500 man sterk was, de Jaloe te Wan Po Jin overgestoken. Dit regiment van het geregelde Chinese com munistische leger is vervolgens opgerukt naar 't Noord-Koreaanse gebied, waarin, bij Tsjosen en Foeson, dammen in de Jaloe zijn gebouwd, waar het, ongeveer 65 kilometer ten noorden van Ham- hoeng, slaags is geraakt met ANTWOORD VAN PEKING ZAL BESLISSING BRENGEN WASHINGTON. Indien voor Woensdag de omvang van het Chinese ingrijpen niet is af genomen, zullen de Verenigde Staten de Veiligheidsraad ver zoeken communistisch China als aanvaller te veroordelen, aldus A.F.P. Tevens zullen de Ver enigde Staten voorstellen gene raal Mac Arthur de vrije hand te laten, opdat hij niet alleen de strijd tegen deze aanvaller zou kunnen aanbinden, doch tevens deze vijand slagen op eigen ter rein te kunnen toebrengen, zo verklaarde Maandagavond een vooraanstaand persoon te Was- nington. Hij sprak evenwel de hoop nit, dat de inmiddels ont vangen berichten over het Chi nese ingrijpen „minder slecht" zouden zijn. Volgens deze woordvoerder zal het antwoord van Peking op de waarschuwing van Mac Ar thur „over oorlog of vrede" he slissen. strijdkrachten der Verenigde Naties, aldus gaat het rapport verder. Op 30 October j.l. zijn negen tien Chinese krijgsgevangenen ondervraagd; gebleken is, dat zij behoorden tot nog twee andere regimenten van de 124ste divisie van het geregelde Chinese com munistische leger, namelijk tot het 371ste en 372ste regiment, die in het gebied rondom Tsjangdjin tegen strijdkrachten der Verenig de Naties zijn ingezet", aldus een uittreksel uit de rapporten der geheime diensten van de verbon den troepen, dat werd opgenomen in het rapport van generaal MacArthur. In MacArthuris rapport wordt verder nog verklaard, dat op 2 November, bij het ondervragen van Chinese krijgsgevangenen, is AFTREDEN GE-EIST VAN MINISTER MOCH Maandag hebben een aantal afgevaardigden van de Franse radicale partij een bezoek ge bracht aan premier Fleven en het aftreden van Jules Moch, de Franse minister van defensie ge- eist. De houding van Moch ten aanzien van de Duitse herbewa pening werd becritiseerd als een gevaar voor de Franse betrek kingen met de Ver. Staten. Volgens een woordvoerder van het Franse ministerie van bui tenlandse zaken zou de regering het niet eens zijn met het stand punt van Moch, dat Duitse leger eenheden niet groter dan een bataljon mogen zijn. De Amerikaanse ambassadeur ir. Parijs zou Zaterdag de be zorgdheid van zijn regering hebben vertolkt over het gebrek aan overeenstemming tussen Frankrijk en de andere Atlanti sche landen op belangrijke pun ten van de defensiepolitiek. BOTER VRIJ IN DENEMARKEN De boterrantsoenering in Dene marken eindigt met ingang van heden. Thans zijn alleen suiker en koffie nog gerantsoeneerd in Denemarken. gebleken dat de „54ste eenheid" van het Chinese communistische leger zich in Korea bevond. Generaal MacArthur verklaart, verder nog in zijn rapport, dat op 4 November j.l. in totaal 35 Chinese communistische militai ren krijgsgevangen waren ge maakt. Hij besluit: „Het aanhoudend inzetten van Chinese communis tische strijdkrachten in Korea en de vijandige houding, die door deze militaire eenheden, onver schillig of zij zich binnen of bui ten Korea bevinden, wordt aan genomen, zijn zaken welke ik verplicht ben onverwijld onder de aandacht der Verenigde Na ties te brengen". LONDEN, 6 Nov. (Reuter). Het Britse ministerie voor de voedselvoorziening heeft Maandag bekend gemaakt, dat Engeland met de Sowjet-Unie een overeen komst heeft gesloten, volgens welke de Sowjet-Unie 800.000 ton graan zal leveren. Het Staatsbedrijf der P.T.T. maakte in 1948 goede zaken. De totale opbrengst steeg met onge veer 9.3 millioen tot 102.4 mil- lioen gulden, hetgeen voorname lijk moet worden toegeschreven aan de toeneming van het bui tenlandse postverkeer. Deze bedroeg in het Europese verkeer circa 45 pet., in het bui- ten-Europese verkeer zelfs 70 pet. In 1948 werden door de post ruim 1 milliard stukken vervoerd. Per telefoon werden circa 130 millioen gesprekken afgewikkeld en per telegraaf 4 millioen telegrammen in binnenlands verkeer geseind. De loonpost maakt thans onge veer de helft uit van de totale exploitatiekosten. Per ultimo 1948 waren circa 43000 perso neelsleden in dienst. Het aantal rekeninghouders bij de post cheque- en girodienst steeg met 5000 en overschreed het half mil lioen. De algemene verlies- en winst rekening toont aan de creditzijde een bedrag van otaal f36.850.Ó07, zijnde winst P.T.T. (f25.365.008), winst postcheque- en girodienst f 10.868.387 en rente uit belegde reserves (f616.612). Nederlander te Surabaja beschoten Vorige week werden op een avond op de heer J. A. Th. van Kempen, boekhoudkundig amb tenaar bij het marine-etablisse ment te Surabaja, verscheidene schoten gelost, toen hij omstreeks 19 uur op het verlichte platje van zijn woning te Surabaja zat te lezen. Naast de heer van Kem pen zaten, behalve zijn echtge note, nog een paar andere dames. De heer van Kempen werd door een recocheterende kogel ernstig aan het hoofd verwond. De heer van Kempen was Dinsdag tot laat in de ochtend nog niet bij kennis gekomen en verkeerde nog steeds in levensgevaar. Van de dader, noch van zijn motieven tot deze laffe daad, is tot dusver iets bekend. De Stichting 5001000 heeft de minister van Financiën, als or gaan der regering gedagvaard ter betaling van na-ingeleverde bank biljetten van f 500 en f 1000, waarvan in een bepaald geval inwisseling is geweigerd. Het geldt hier een proefproces. De Stichting 5001000 is opgericht, met het doel uitbetaling te ver krijgen voor bezitters van tijdens de bezetting ongeldig verklaarde bankbiljetten van f 500 en f 1000. Leerling vliegers uit vijf landen die deelnemen aan het Noord- Atlantisch Pact ontvangen in Canada hun verdere opleiding. Na een oefenvlucht begeven de cadetten zich naar de les lokalen. Op de foto geheel rechts: leerling-vlieger Frank van der Viugt, Nederland. De bijzondere strafkamer van de Amsterdamse rechtbank begon gistermorgen met de behandeling van de zaak tegen de 58-jarige P. C. Docter, een Nederlander, die geboren in Zaandam, voor de oorlog jarenlang in Duitsland woonde. Hem was tenlaste gelegd, dat hij als leider van de afd. Hausraterfassung der Zentralstelle für Jiidische Auswanderung voor een bedrag van f 8.790.000.van joodse landgenoten in ontvangst had geno men, waarvan hij zelf tien procent als provisie had ontvangen. Verdachte nam dit geld van de joden in ontvangst, nadat hen was voorgespiegeld, dat zij be spaard zouden worden van de portatie, wanneer zij voor een gemiddeld bedrag van 30.000 gulden, een z.g. sperstempel had den ontvangen. Ook zou ver dachte diverse joden aan de S.D. hebben uitgeleverd. Docter, die tijdens de bezetting in Laren woonde, zou bij zijn practijken hebben samengewerkt rriet een zekere N. J. Ros, een Amster damse garagehouder, die destijds door het Bijz. Hof te Amsterdam voor zijn daden tot levenslange gevangenisstraf was veroordeeld. Dit vonnis is later echter vernie tigd en over twee weken zal Ros opnieuw terecht staan. De agent van de Nederlandse Handelmaatschappij te Laren, tij dens de bezetting de heer W. Posthumus Meyes, verklaarde, als getuige gehoord, dat verdachte in zijn agentschap een safe tot zijn beschikking had, waarin hij aan sieraden en edelsteen ette lijke millioenen bewaarde. Willy Lages, de voormalige chef van de S.D. te Amsterdam, ver klaarde, dat verdachte, die bij de Hausraterfassung een salaris van 600 gulden per maand had, grote bedragen als „vergoeding van on kosten" ontving voor het in ont vangst nemen van de gelden voor de sperstempels. Ros, eveneens als getuige ge hoord, betoogde, dat het steeds verdachte was geweest, die 10 procent van de enorme door de joden gestorte geldbedragen in iin zak had gestoken. Andere getuigen verklaarden, dat het nut van de verstrekte sperstempels nihil was gebleken. Verschillende gevallen werden uitvoerig be sproken, waarbij joodse landge noten soms ruim een halve ton hadden gestort, maar desondanks via Westerbork naar Polen wa ren vervoerd en daar in de gas kamers waren omgebracht. Verdachte, die met twee advo caten was komen opdagen, be weerde, dat hij, naar schatting, aan provisie drie ton had ver diend. Uit het getuigenverhoor bleek nog, dat verdachte dertig jaar geleden, directeur was van Docter's conservenfabriek te Be verwijk. Het proces zal op 4 December worden voortgezet President Soekarno, die op het ogenblik een tocht van 14 dagen langs de kleine Soenda-eilanden nvaakt, heeft op het eiland Flo- res, dat ongeveer 450.000 katho lieke bewoners telt, uitvoerig gesproken over de vrijheid van godsdienst en de Indonesische vrijheidshelden, die katholiek zijn. geëerd. Onder de Indonesische vrij heidshelden waren vele katho lieken, aldus de president. Zo de piloot Hadisuptjipti, die tijdens de eerste politionele actie werd gedood, de huidige minister van sociale zaken Harjadi en de voormalige minister Kasimo. Samen met de Islamieten heb ben de katholieke Indonesiërs bloed en goed geofferd in de strijd voor de vrijheid, ging de president verder. In de jaren van strijd waren er geen ver schillen tussen hen en de Isla mieten en ook thans behoren deze niet te bestaan. Indonesië is evenzeer hun vaderland, aldus de president. Soekarno besloot met te zeg gen, dat de regering zal waken voor de vrijheid van godsdienst. De Missie overheerst dit eiland niet, doch arbeidt er. DE KONINKLIJKE FAMILIE OP HET PALEIS SOESTDIJK In verband met het be zoek van HM Koningin Juliana en ZKH Prins Bernhard aan Engeland van 21 tot 24 November a.s. werden wij onlangs in de gelegenheid ge steld in 't Paleis Soest- dijk opnamen van de Koninklijke Familie te maken. Wij zien hier v.l.n.r. HM de Konin gin, Prinses Marijke, Prinses Beatrix (achter Haar ZKH Prins Bern hard), Prinses Margriet en Prinses Irene. Dr. Moh. Roem, de Indonesi sche minister van buitenlandse zaken, is gisteren op doorreis naar Lake Success, op Schiphol aange komen. Hij zal twee dagen in ons land verblijven. Moh. Roem ver klaarde op een vraag van de jour nalisten, dat Indonesië voorlopig niet in staat zal zijn een troepen macht te reserveren voor de Ver enigde Naties, ingevolge de reso lutie van de Assemblee, j.l. Vrij dag aangenomen. Op Vragen over N.-Guinea ant woordde Roem: „Wij streven naar een vreedzame oplossing. Hier voor zullen wij alles doen. Wij zullen geen moeilijkheden met Australië krijgen, indien Neder land en Indonesië onderling een oplossing bereiken". Het vonnis van de K.P.M. vond de Indonesische minister irreëel. „Ik vind het prettig dat de K.P.M. directie zich er niet bij heeft neergelegd en hoger beroep heeft aangetekend". In de maand October steeg het aantal werkloze mannen van 49135 tot 53032, te weten 42566 geheel werklozen, 10305 DUW- arbeiders en 161 wachtgelders. Eind October 1949 bedroeg het aantal werkloze mannen 49246. De vermindering van de werk gelegenheid moet worden toege schreven aan de afloop van de oogstwerkzaamheden, waardoor niet alleen landarbeiders werk loos werden, maar ook een aan tal bij de oogst ingeschakelde bouw- en veenarbeiders. Ook nam de werkgelegenheid in het Horeca-bedrijf af. Het aantal voorkeur genietende gedemobili- seerden, dat bij de arbeids- bureaux stond ingeschreven, daalde van 2637 tot 2216. Roem verwachtte geen guerilla op Ambon. „Immers ook op Buru en Ceram is dit niet geschied". Tenslotte deelde mr. Roem nog mede te verwachten, dat de Unie conferentie 20 November zou kun nen beginnen. „Daarna volgt dan de conferentie over N.-Guinea." Vandaag of morgen hoopt mr. Roem besprekingen te voeren met de ministers Drees, van Maarse- veen en Stikker. De benoeming van een nieuwe Indonesische Hoge Commissaris wacht nog op advies van het par lement, aldus besloot de heer Roem. DODENDE STRAAL TEGEN INSECTEN De Hamburgse ingenieur Wolf heeft een „supersonische dodende straal" uitgevonden, die naar zijn zeggen elk insect tot de grootte van een sprinkhaan binnen een straal van ruim 300 meter doodt en niet schadelijk is voor planten, bomen, grotere dieren en mensen. Het toestel weegt tien kilo en is zo groot als een flink radio toestel. Het zendt geluidsgolven van hoge frequentie uit, die voor het menselijk oor niet waarneem baar zijn, maar die kleine insec ten doden. Wolf zei te hopen, dat zijn toestel de komende zomer in pro ductie zou komen. De prijs zou 900 mark bedragen (855 gulden). „Buitenlandse kopers hebben al belangstelling getoond. Nederland heeft het beste bod gedaan", al dus Wolf, die nog zei, dat hij vorige maand met een Neder landse firma een productie con tract heeft gesloten en dat hij binnenkort naar Hilversum en Amsterdam gaat in verband met de productieplannen. 2800 GEGADIGDEN VOOR 265 BEDRIJVEN De directie van de Noordoost- polder zal, zoals bekend nog dit jaar 265 nieuwe bedrijven uit geven. Reeds geruime tijd gele den was de inschrijvingstermijn gesloten en de verwachting be stond begin November zover met de selectie gereed te zijn, dat thans met de uitgifte kon worden begonnen. De toeloop van gega digden was evenwel zó groot, dat in het gunstigste geval de toe wijzing omstreeks midden Decem ber kan plaats vinden. Niet minder dan 2800 gegadig den hebben zich gemeld voor de 265 uit te geven bedrijven. Alleen het beste uit het beste zal voor een plaats in de NOP in aanmer king komen. De candidaten ko men uit alle delen van het land en er is geen streek welke zich onderscheidt door een overgroot of bijzonder klein aantal candi daten. DERTIG MILLE ZOU VERDWENEN ZIJN Zaterdagmorgen heeft zich de 45-jarige Ioonadministrateur S. uit Castricum, werkzaam bij de aannemersfirma A. de Groot en Zoon te Akersloot, bij de Alk- maarse politie aangemeld onder mededeling, dat hij zijn firma voor een aanzienlijk bedrag be nadeeld zou hebben. De Rijkspoli tie te Uitgeest stelt een nader onderzoek in. Naar verluidt zou S. in de loop van de laatste drie a vier jaar zeer aanzienlijke sommen hebben verduisterd, er worden bedragen tot in totaal f 30.000 genoemd. S. die een vrü zelfstandige positie had, zou de verduisteringen heb ben gepleegd, terwijl hij voor zijn firma in- en verkopen deed. De firma zelf die o.a. belast is met het verwijderen van bunkers in de duinen, waarvoor grote hoe veelheden springstof moesten worden gebruikt, heeft naar het schijnt van de verduisteringen tot nu toe niets bemerkt. De eerste officiële foto van Koning Gustaaf VI van Zweden De Amerikaanse ambassadeur te Parijs, David Bruce, heeft Maandag een onderhoud gehad met de secretaris-generaal van het Franse ministerie van bui tenlandse zaken Parodi. Parodi sprak Zondag met de Britse am bassadeur, Sir Oliver Harvey. Vernomen wordt, dat men over leg gepleegd heeft óver een ge zamenlijk antwoord op de Rus sische nota, waarin een viermo- ïendhcdenconferentie over de Duitse kwestie werd voorgesteld. Asturias (rep.) Djakarta-Am sterdam, passeerde 5 No vember Gibraltar. Empire Brent (rep.) Djakar ta-Rotterdam, 5 November van Colombo naar Aden. Johan van Oldenbarnevelt (rep.) Djakarta-Amsterdam 6 November van Colombo naar Suez. Waterman (rep.) Djakarta- Rotterdam, 5 November van Colombo naar Port Said. Nelly, 11 November te Rot terdam verwacht. Passeer de 5 November Kaap Bou- garoni. Zuiderkruis, Rotterdam-Pu- san, passeerde 5 November Elba Cape. i aan v. NELLE, Post- iing „Verjaarskalender" an de Piggetmeeboeken: ikkingen van:

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1