Het St. Willibrord Apostolaat in vraag en antwoord Gemeenteraad van Finsterwolde wordt naar huis gestuurd Witheren vinden tehuis op „de Essenburgh Kasteel werd klooster BANKETBAKKERIJ Eenvoudige huidcorrecfies JOH. B. GEELS ATTENTIE! Solo Scheepsmotor Het oog van Uw fiets Communisten maken het bestuur onmogelijk „Spoedeisende" vergadering voor volle publieke tribune Beursoverzichf Marktberichten PAGINA 4 DINSDAG 7 NOVEMBER 1950 ft (Onder redactie van de Paters Willehad Kocks O.Carm., drs. Manfred Staverman OFM, drs. Amatus van Straaten OESA en dr. J. L. Witte SJ. Vragen en correspondentie over deze rubriek tijdelijk te richten tot het Augustijnerklooster te Witmarsum. Apart evangelie voor de Joden? Vraag. H. H. te S. Wordt aan het Jodendom apart nog het evangelie verkondigd d.w.z. na de Opstanding? Ik heb mü door andersdenkenden laten vertellen dat het zo ongeveer in de Open- naring staat. Antwoord. Uw vraag steunt op een onjuiste verklaring van de „eerste opstanding" (Openba. ring 120.5): deze is niet te ver staan als een lichamelijke verrij zenis maar op de eerste plaats van het leven der zielen van de genen die in de vervolging ge trouw zijn gebleven en hun le ven gegeven hebben omwille van de getuigenis voor Jezus, en vervolgens van het (geestelijke i leven van hen die op aarde het merkteken van het beest niet hebben aangenomen: het Rijk van Christus is tegelijker tijd in de hemel en op aarde, en zij die er deel aan hebben „heersen met Christus" en zijn „priesters van God en 1 van Christus" (Openb 20, 46), d.w.z. zij hebben deel aan zijn heerschappij en zijn te gelijker tijd dienaren van God en van Christus in de meest ver heven zin. Dat ook het leven van de ge lovigen hier op aarde een op standing en verrijzenis wordt genoemd kan ons niet verwon deren. De H. Paulus noemt im mers het leven dat wij bij het H. Doopsel ontvangen 'n „mede- verrijzenis met Christus" (b.v Kol. 1, 12 en 13,1) en in Efez. 5, 14 spreekt hij de mens toe: „Ontwaak, gij die slaapt, en sta op uit de dóden!" Christus zelf zegt in het evangelie van Joan nes 55, 24 dat wie zijn woord ge lovig aanhoort" is overgegaan uit de dood tot het leven". Wat nu de vraag betreft of 't evangelie apart aan het Joden dom verkondigd zal worden: we weten dat het Joodse volk eens tot inkeer zal komen en Chris tus zal erkennen (Rom. 11). Of dit door een bijzondere predi king zal geschieden weten we niet, Gods wegen zijn wonder baar! Menselijkerwijze gespro ken lijkt het waarschijnlijk dat de Joden, teleurgesteld in hun Messiaanse verwachtingen. de cgen zullen richten op de kerk van Christus welke door alle eeuwen heen met ongebroken kracht blijft getuigen dat Jezus de Verlosser is, aan Israels va deren beloofd. De vrjiag is waar schijnlijk gesteld naar aaanlei- ding van Openb. 11, waar ge sproken wordt over het getuige nis van de twee getuigen, maar uit dit zeer beeldrijke en uiterst duistere hoofdstuk kunnen we zulk een conclusie niet trekken. W. K. Duizendjarig rijk Vraag. Dezelfde. Wanneer zal het duizendjarig rijk er zijn? Is het er al geweest of komt het wanneer het evangelie aan de Joden wordt verkondigd, en heeft de duivel dan zijn macht nog of is hij dan geketend? Antwoord. Uit het vorige antwoord blijkt dat het duizend jarig rijk begonnen is met de verlossing door Christus en zal duren tot het einde der tijden. Voor het goed verstaan van het boek der Openbaring moet men wel voor ogen houden dat de opeenvolgende visioenen niet noodzakelijk wijzen op opeen volgende perioden van 't Gods rijk: dikwijls worden slechts verschillende aspecten van het Godsrijk belicht welke tegelij kertijd bewaarheid worden: zo blijft b.v. het rijk van Christus, zijn heerschappij bestaan, zelfs tijdens de zwaarste vervolging: van de andere kant blijft ook 't rijk van de duivel bestaan tij dens de machtige ontplooiing van het Rijk Gods. Wil men toch een bepaalde periode in de ge schiedenis aanwijzen als het duizendjarig rijk dan kan dit niet anders zijn dan de periode welke ligt tussen de eerste ver volgingen, door de schrijver zelf ondervonden en de vervol ging op het einde der tijden. Deze laatste zal dan met de eerste overeenkomen in zoverre ze ook algemeen zal zijn, ter wijl de tussenliggende allemaal min of meer plaatselijk waren. Tussen deze twee vervolgingen is de macht van de duivel min of meer gebonden. W. K. Vervloekt volk? Vraag. Dezelfde. Is het zwartgekleurde gedeelte van de mensen hier op aarde een ver vloekt volk? Volgens de opvat ting van een Hervormde zijn t de afstammelingen van Cham en deze was door God verstoten, dus zou het niet passen ook al zou deze kleurling bekeerd zijn. daar een Huwelijk mee aan te gaan, daar je dan je eigen kin deren uit dat huwelijk geboren groot onrecht aandoet. Antwoord. Neen, er is in de H. Schrift helemaal geen re den voor de bewering dat t zwart-gekleurde gedeelte der mensheid een vervloekt volk is In Gen. 10 worden als zonen van Cham genoemd Kusch, Mizraim 'a.i. Egypte), Put en Kanaan- bedoeld zijn natuurlijk de be woners van deze landen. Derc nu waren zeker niet allemaal zwartgekleurd! Bovendien wordt in Gen. 9,25 niet Cham ver vloekt, en ook niet al zijn zonen, maar alleen zijn zoon Kanaan Indien er dus sprake zou kun nen zijn van een vervloekt volk dan zijn 't de Kanaanieten Re ligieuze bezwaren tegen 'n hu welijk tussen een blanke en een kleurling zijn er niet.maar er kunnen gemakkelijk andere be zwaren zijn, welke in deze ru briek echter buiten beschouwing blijven. W. K Had Maria meer kinderen? Vraag. A. te S. Men vertel de mij dat de H. Maagd Maria meer kinderen heeft gehad dan Jezus alleen, o.a. Johannes en Jacobus. Want, zo gingen ze ver der, Jezus bekende dat aan het kruis hangend door te zeggen: Moeder zie daar Uw zoon en Zoon zie daar Uw Moeder." Antwoord. Wanneer men van niet-katholicke zijde met de bewering komt aandragen dat Jezus broers heeft gehad, of dat Maria meerdere kinderen had. dan is dat om daarmede aan te ^onen dat Maria geen Maagd s gebleven. Wanneer echter een kwestie gemakkelijk schriftuur lijk is op te lossen, dan is het juist die van de broers van Christus. Vooreerst wijzen de oude schriftuurverklaarders er ons reeds op dat volgens bijbels spraakgebruik neef en nicht, dikwijls broer en zuster worden genoemd. Zo wordt in Genesis 14, 14 en 16 Lot een broer van Abraham genoemd, hoewel we weten dat het slechts een neef van hem was. Uit Mare. 15. 40 waar als Moeder van Jacobus en Joseph die in Matth. 13, 55 broe ders van Jezus worden genoemd, een andere vrouw genoemd wordt dan de Moeder van Jezus, blijkt dat ook dit spraakgebruik in de taal van het Nieuwe Testa ment bestond. Wanneer derhal ve in het evangelie gesproken wordt over broers en zusters van Jezus kunt u rustig aanne men dat neven en nichten zijn bedoeld. Wanneer Jezus Johan nes aan het kruis aanspreekt met „zoon" zegt hii helemaal niet dat hij de zoon van Maria is. Juist uit het feit dat hij niet de zoon van Marig is, maar nu de plaatsvervangende zoon werd voor Christus, moet u deze woorden verklaren. W K. Kaïn's vrouw Vraag. A. te S. Met wie is Kaïn getrouwd nadat hii vlucht te toen hij zijn broer Abél had gedood? Antwoord. Wat een oud koetje! Doodgewoon met zijn zuster. De H. Schrift zegt dat Adam en Eva verschillende kin deren hadden waarvan ons met name alleen bekend zijn Kaïn. Abel en Seth. Al deze drie zijn met hun eigen zusters getrouwd. Als het een moeilijkheid voor u is met wie Kaïn getrouwd is. dan is het evengoed een moei lijkheid waarmede Abel en Seth trouwden. In het begin van het mensdom waren derhalve broers en zusters geen verboden graad: W K. (Van onze redacteur) ALS STRAKS, eind November, het vroegere kasteel „de Essen burgh" officieel als klooster bij de Norbertijnen van Heeswijk in gebruik is genomen, zal dat de tweede nederzetting zijn, die de Witheren of Praemonstratensers de hunne kunnen noemen. Reeds al te lang hebben de paters van de Orde, die St. Norbertus in het begin van de elfde eeuw stichtte en die, na die der Benedictijnen, de oudste is, hier te lande werk zaam, zich moeten behelpen in de enig overgebleven Abdij die hen na de Hervorming ten dienste stond. Want hoewel zich de laatste tijd het verschijnsel voordoet, dat roepingen tot het geestelijk leven minder worden, mogen verschillende beschou wende Orden, wharonder ook de Norbertijnen, er zich op beroe men, dat zij een groeiende be langstelling genieten. Ruimte te klein Dit heeft voor de Abdij van Berne te Heeswijk met zich mede gebracht, dat de behuizing van de monniken, de laatste jaren vooral, op den duur onvoldoende werd. Wilden de Paters, die spe ciaal grote verdiensten hebben op het gebied der bevordering van de Liturgie, hun zegenrijk werk in ons land kunnen voort zetten, dan was het noodzakelijk, dat voor de vele werkers, die de Orde in ons land telt, (volgens de laatste gegevens telt de „Sa- caria Brabantia" omvattende België en Nederland, ruim 200 paters en broeders), een goede behuizing werd gevonden. Daar aan kloosterbouw, in deze tijd althans, niet kan wor den gedacht, moest worden uit gezien naar een behuizing, die niet alleen voorlopig onderdak aan de paters en broeders kon verschaffen, maar waar ook „iets mee te beginnen" zou zijn. Fraai tehuis Men heeft dat gevonden in het fraaie kasteel „de Essen burgh", tussen Hierden en Nun- speet, aan de noordelijke rand van de Veluwe, waaromheen 30 ha land ligt. Ongeveer 3 H.A. is bosgrond, de rest bouwland, dat gebruikt zal worden voor de zelfvoorziening van het klooster, waarin een 20 paters en broeders hun intrek reeds hebben geno men. Er is heel wat voor nodig geweest, om zo ver te komen. In de loop van Augustus trokken de paters er in, maar er moest verbouwd, behangen en geschil derd worden, aleer het kasteel bruikbaar was. Zo werd b.v. in de oude stalgebouwen een kapel ingericht, ruim en licht, maar overigens zonder de meest nood zakelijke voorwerpen voor de eredienst. Ook moet er een be scheiden bibliotheek komen en dient er in het geheel lege kasteel, het nodige huisraad aan. geschaft te worden. Dat alles kóst momenteel veel geld. De Stichting Berne-kring, die al ge ruime tijd de belangen van de paters op materieel gebied be hartigde, zal gaarne uit ruimere kring steun ontvangen om deze nederzetting, temidden van een geheel protestantse, maar zeker niet onwelwillende bevolking, in stand te kunnen houden. Giften kunnen gestort tVorden op giro nummer 178422 t.n.v. Berne- kring Incassobank Nijmegen. Er wordt gewerkt Dat er flink wordt gewerkt, hebben wij onlangs, bij een be zoek aan de Essenburgh, wel er varen. Het kasteel, dat dateert uit 1652 en laatstelijk bewoond werd door Mevr. Goedkoop, ziet er goed verzorgd uit. Er zijn voor de paters tal van onderko mens gemaakt en hoewel de theologie-lessen aan de fraters reeds zijn begonnen, wordt er nog iedere dag geruime tijd be steed aan de verfraaiing van net klooster. Ook de landeriien, veelal arme grond, vereisen veel zorg. In samenwerking met de Rijkslandbouwvoorlichting wordt de grond in orde gemaakt Als men eenmaal ingeburgerd is, dan wil men. zo vertelde ons de prior, pater Hazelaar, de tradi tie van de Abdij van Berne hier voortzetten. Naa-+ de voortzetting van het liturg he werk denkt men aan het geven van missies, tridua en studie-weekends. Het mag wel eer gelukkige omstandigheid worden genoemd, dat een be langrijke kloosterstichting als deze iuist in het Noorden is ge schied. Want voor velen is een dergelijk centrum van godsdien stig en cultureel leven, vooral in deze tijd, een oase van rust en geestelijke bezinning. Katholiek Nederland zal zeker de komst van de Norbertijnen in deze streken met vreugde begroeten en hen die steun geven, die zij voor de voortzetting van hun werk, nodig zullen hebben. In LEIDEN door om standigheden te koop aangeboden: (Volkszaak). Omzet 1949 f 15000. Vraagprijs f 9000. Br. onder no. 6215, bur. van dit blad. GRUnOIG zoals het verwijde ren van overtollig haar, wratten, moe dervlekjes, vleesbult jes enz. geschieden onzichtbaar. Medisch gedipl. haar- en schoonheidsspee. OUDEGRACHT 231 Tel. 3528. ALKMAAR Te koop aangeb.: een nieuwe 2 cylinder, 4 tact met keerkoppeling. Twee jr fabrieksgarantie: 68 PK. Laag toerental, ro- buste kracht. U iterst zui nig in gebruik! Zeer een voudige bediening. Te zien en te bevr. bij: TESSELAAR en SMIT, Scheepswerf, Warmen- huizen. Geen belangrijker zintuig dan Uw oog. Geen groter genot dan goed ZIEN. Wielrijders! Wanneer de duisternis U belet goed te zien, geef dan Uw fiets het beste oog... een Philips rijwiellantaarn. De Philips dynamo levert ook bij geringe snelheid een grote hoeveelheid licht. Gebruik de Philips dynamo steeds in combinatie met een Philips lantaarnkapdan is Uw rijwiel op de ideale manier uitgerust. Keus uit 2 dynamo's en 9 lantaarnkappen. Complete combinatie van f 13.55 af. PUHI DC f ffftff f# lantaarns N.V» PH1UPS' i» - MA A f' 2ee- fou. ^cc/tr mÊËt™ Burgerlijke Stand ZIJPE Geboren: Marco Vic tor, zoon van Petrus L. van Hem men en Dieuwertje van der Sluijs. Ondertrouwd: Johannes Tneo- dorus Dekker te Oude Niedorp en Margaretha Maria Zwemmer te Zijpe. Getrouwd: Hendrik Hardebol en Grietje Kiesling beiden te Zijpe; Jan Schager en Antje Eli sabeth Schager, beiden te Zijpe. Overleden: Theodorus Kraak man 68 jr., echtg. van Maria Ligthart. (Van een onzer verslaggevers) Als gevolg van de ergerlijke obstructie-politiek van de commu nisten, die de meerderheid hebben in de Raad van Finsterwolde, is deze gemeente practisch onbestuurbaar geworden. Van de elf leden, waaruit deze Raad bestaat, zijn er zes, die communist zijn. Twee leden behoren tot de Partij van de Arbeid en drie leden vormen tezamen de groep „Gemeentebelangen". De beide wethouders zijn communist terwijl burgemeester van deze gemeente is, de heer J. Tuin, lid van de P.v.d.A., een man, die steeds tijdens de raadsvergaderingen een bewonderens waardige kalmte en geduld aan de dag legt. Hetgeen reeds werd aangekondigd is gisteren gebeurd. Bij de Tweede Kamer is namelijk een wetsontwerp ingediend, houdende voorzieningen in het bestuur der gemeente Finsterwolde. Het behoeft geen verwondering te wekken, dat onder deze om standigheden Ged. Staten van Groningen aan de regering voor stelde, met toepassing van art. 146, vierde lid, der Grondwet, de Raad en het College van B. en W. van hun bevoegdheden te onthef fen en de burgemeester de ge meentelijke bevoegdheden te doen uitoefenen. In de Memorie van Toelichting op het wetsont werp brengt de regering hulde aan burgemeester Tuin voor de wijze, waarop hij zijn moeilijke taak heeft uitgeoefend. Begrijpelijk had het persbe richt, dat de regering overwoog voorzieningen te treffen in het bestuur over de gemeente Fin sterwolde, de gemoederen van de communisten in beroering ge bracht. w Als de communisten m ein- sterwolde besluiten, dat er een spoedeisende vergadering moet komen, dan komt er een, want het is hier de meerderheid, die gebiedt. Een meerderheid die vaak op minderwaardige wijze gebruik maakt van haar machts positie in de raad. „Spoedeisend" De vergadering, welke dan gisteren gehouden werd droeg het karakter van spoedeisend. De raadszaal van Finsterwolde is niet groot en de publieke tri bune biedt slechts plaats voor enkele personen. Toch waren de politieke vrienden van de C.P.N. fractie bijeengetrommeld, om ge tuigen te zijn. van hetgeen door de woordvoerders van hun party gezegd zou worden. Nu ze hebben kunnen luiste ren naar het naief geredekavel van een aantal fanatici, die zich thans bedreigd voelen door de regeringsmaatregelen, die te recht, in Finsterwolde worden getroffen. Tijdens de raad zyn enkele „onthullingen" gedaan over de communistische manipulaties in Finsterwolde, waar ambtenaren worden ontslagen of in salaris worden teruggezet, wanneer dit de communisten wenselijk voor komt. De communistische wethouder H. Haaken was de eerste die de rij der sprekers opende en en kele vragen stelde aan de burge meester. Hij wilde graag weten, of de begroting wel sluitend was, of er iets verkeerd was met de ge- meentefinanciën, het onderwijs en openbare werken en dan ten slotte, of de gelden voor sociale zaken wel goed besteed werden. De burgemeester kon hem ge rust stellen, want zowel de fi nanciële positie van Finsterwol de als de aandacht welke de ge meente schonk aan onderwijs en openbare werken, baarden geen zorgen. Uit dit antwoord van de bur gemeester concludeerde de heer Haaken, dat de raad op geen en kele manier in confjict was ge weest met de gemeente- of grondwet. Hij kon zich geen enkele reden voorstellen waarom de raadsleden uit hun functie zou den worden ontheven en wenste een verklaring van de burge meester. Burgemeester Tuin betoogde, dat het onnuttig was reeds nu eer> vergadering bijeen te roepen en te gaan debatteren over het wetsontwerp. „Het financiële be leid moge dan goed zijn", aldus vervolgde de burgemeester, maar de communisten in deze raad mogen graag een spelletje spe len, met het gevolg dat talrijke raadsbesluiten bij de Kroon ter vernietiging werden ingediend." Spreker wenste er verder niet op in te gaan, doch de heer Schuur, eveneens lid van de CPN-fractie wenste opheldering. Hii stelde de vraag aan de niet- communistische leden van de raad, of zij accoord gingen met de voorziening, welke door de regering getroffen za] worden. Een vraag welke ook weer door de heer Haaken in tweede in stantie gesteld werd. De andere niet-communisti- sche leden, hadden weinig be hoefte om aan dit spreken voor een publieke tribune mee te doen. Namens hen sprak de heer L. E. Evers slechts een enkel woord; hij zei in het geheel niet verwonderd te zijn over de maatregelen welke de regering wenst te treffen. „De manipulaties bii het straatbelastingsbesluit, de banale bedreigingen welke de commu nisten telkens weer richtten zo wel tegen de burgemeester als tegen de andere raadsleden ge tuigen van een zeer on-Neder- landse houding. Wanneer een communistisch raadslid in de raad van Finster wolde durft te zeggen, dat, wan neer de communisten in Neder land een inval zouden plegen, deze door hem met open armen zouden worden ontvangen, dan staat het onomstoteiyk vast," al dus spreker, „dat men derge lijke personen geen besturende functie kan toevertrouwen." De burgemeester wees er op dat de totalitaire methodes die in de raad steeds worden toege past, stellig niet passen in een democratisch bestel. Hii noemde het "een taak van de overheid om de rotte plekken weg te sne den, daar waar dit nodig blijkt" Communistische repliek Het was te verwachten dat de communisten zich in hun replie ken niet alleen zouden beperken tot de raad van Finsterwolde. Hoe zou het een raadsdebat in communistische geest kunnen zijn, wanneer er niet gesproken werd over Franco, de Koreaanse kwestie, Marshall-hulp? Het CPN-lesje, dat er bijif de CPN- raadsleden goed inzit, en overal gelijk is, of het ook in Gronin gen. Amsterdam of Finster wolde wordt opgezegd, werd weer „afgerateld". Het enige, dat de communisten in Finsterwolde voor hebben, is, dat zij niet eestoord worden in hun „betogen" door een voorzit tershamer. Neen. de burgemees ter van Finsterwolde laat hen rustig hun gang gaan. En toen men via Spanje, Ame rika en Indonesië weer terug was in Finsterwolde werd ge pocht op het vele, dat door de communisten was voorgesteld en waarbij men nooit in conflict gekomen was met enige instan tie. Dit deed de burgemeester op merken dat dit ook heel on waarschijnlijk was, omdat de raad nog altijd beschikt over een voorzitter, die gekke dingen van een groep nog steeds beletten kan of beroep kan aantekenen. Men heeft al deze kwesties, die in Finsterwolde veel stof hebben doen waaien nog eens opgerakeld, kwesties die reeds lang van de baan waren, doch voor de communisten aanleiding waren, ze nog eens weer onder de aandacht te brengen, kwesties ook, die getuigen van de onmo gelijkheid om met deze commu nistische leden een gemeente behoorlijk te besturen. De burgemeester was de ge moedelijkheid zelve. Hij gaf, zo als hij het zelf uitdrukte, de communisten het volle pond. Zij konden zeggen wat ze wilden, zonder dat iemand hen in de rede viel. Uiteraard ging de burgemees ter in zijn replieken niet in op de internationale kwesties, wel ke de CPN-fractie behandeld had. Hij wees er evenwel op dat de communisten in de raad zich buiten de gemeenschap stellen. Hij noemde de te nemen rege ringsmaatregelen een les voor de raad van Finsterwolde. De heil loze politiek van de communis ten wordt in het huidige rege- nngsbestel niet geduld en „het wordt tijd dat een eind gemaakt wordt aan het gruwelijke spel van demagogie", aldus de burge meester. „De woningbouw is gestag neerd in Finsterwolde, omdat de' communisten overhoop liggen met de woningbouwvereniging „Finsterwolde". Men wilde geen voorschot geven aan deze wo ningbouwvereniging. En deze daad van totalitaire terreur maakt, dat er geen enkele voor uitgang te bespeuren valt in de woningsituatie van Finster wolde." Tenslotte merkte de burge meester op, dat de communisten zich in het geheel niet op de borst behoeven te kloppen in zake de sociale voorzieningen in Finsterwolde, want er zijn nog gemeenten genoeg, waar deze voorzieningen heel wat beter zijn, doch daar heeft men dan ook geen last van het communis tische gekrakeel zoals in Fin sterwolde. De raad kwam niet tot defini tieve besluiten. Inmiddels is thans het wetsvoorstel om B. en W. van Finsterwolde de be voegdheid te ontnemen bij de Tweede Kamer ingediend. Aan de burgemeester zal, wan neer dit wetsvoorstel wordt aan genomen alle bestuursbevoegd heid worden gegeven. TELEURSTELLEND BEGIN VAN DE NIEUWE WEEK De oorlog in Korea, waar de Chinese interventie volgens de berichten uit het Oosten, thans als vaststaand wordt aangenomen, zette een domper op de Amster damse effectenbeurs, zodat deze week de markt traag en teleur stellend werd ingezet. De om zetten zijn ingekrompen tot een daggemiddelde van ongeveer f 1.200.000.—. Bij de industrie-aandelen vie len AKU's op met een koersstij ging van 1 procent. Unilevers en de meeste andere actieve en niet- actieve industriepapieren waren een fractie lager. Kon Olie sloot op het laagste punt van de dag, n.l. 288, waarmee een verlies van ruim twee punten werd geleden. De Indonesische waarden lagen vandaag wel zeer verlaten. De nadelige verschillen waren iets groter dan op de industriemarkt. Amsterdam Rubber» vormde een uitzondering en was nagenoeg prijshoudend. De scheepvaarthoek was enigs zins verdeeld, waarbij aandelen Scheepvaart Unie en K.P.M. vry zwak waren. Eerstgenoemde zag zich ruim twee punten ontgaan. KPM kwam van 122 op 119. ST. JORIS KWAM IN WARM EN HUIZEN WARMENHUIZEN. Na door vele steden en dorpen van' Ne derland getrokken te zijn, viel Zaterdag j.l. onze plaats de eer te beurt om bovengenoemd beeld in te halen en gedurende enige tijd in ons midden te heb ben. Om ongeveer half zeven slingerde door het reeds duister wordende polderland een sleep van schuiten, door verkenners en welpen versierd, op originele wijze verlicht, West-Friesland eigen, naar de grens van het Warmenhuizender en Langen- dijker polderland. Voortrekkers van Langendijk met in hun mid den de districtscommissaris van Alkmaar (O.), droegen hier bij fakkellicht en na een kernach tige speech van de D.C. het beeld aan de Sint Aloysius- groep hier ter plaatse over. On der het zingen van het lied „Hoort, zegt het voort", scheiden zich de twee vloten, met het beeld Sint Joris in hun midden en arriveerden ongeveer kwart voor acht de sleep bij het ver kennersgebouw, waarna de feestelijkheden op de voor onze verkenners karakteristieke wijze binnenshuis werden voortgezet. De volgende dag werd begon nen met een door aalmoezenier Wiemers gecelebreerde Heilige Mis in het clubgebouw, die werd gezongen door de verkenners onder leiding van de dirigent M. Mosch Wz. Na de Heilige Mis volgde een gemeenschappelijk ontbijt. Een officiële vlaggen- parade besloot de feestelijk heden van die morgen. Des middags half één ver zamelden de verkenners zich weer bij het clubgebouw en ver sierd met vlaggen en voorafge gaan met roffelende trommel mars, vertrok de stoet met het Sint Jorisbeeld, gedragen do>r de staf van de jeugdbeweging in het midden, naar de rand der gemeente, waar de Sint Francis- cus-groep van Tuitjenhorn het beeld overnam. Hierna was het eind gekomen van de feestelijk heden, die hopelijk bijgedragen hebben tot grotere bloei van de verkennerij. INGEBRUIKNEMING VERBOUWDE RAADHUIS WARMENHUIZEN Wij ver nemen van het Comité voor de feestelijke heropening van het Ge meentehuis, dat op Dinsdag 14 No vember het verbouwde en geres taureerde Raadhuis op feestelijke wijze in gebruik zal worden geno men. De Commissaris der Koningin ar riveert hier 's middags ongeveer half drie. De kinderen van de scho len te Warmenhuizen zullen op het Raadhuisplein enkele liederen ter verwelkoming zingen. Daarna wordt een openbare raadsvergadering gehouden, tijdens welke de officiële opening plaats heeft. Hierna recipiëert het Ge meentebestuur, bij welke gelegen heid het cadeau van de burgerij zal worden aangeboden. Bij gunstig weer zal het fanfare corps 's avonds om 7 uur een sere nade brengen eveneens op het Raadhuisplein. Na afloop wordt in café „De ooievaar" een baj gehou den. Hoewel het voorlopig program ma meerdere feestelijkheden ver meldde, is door de tijdsomstandig heden het definitief programma aanmerkelijk korter geworden. De burgers worden uitgenodigd 's middags de vlaggen uit te ste ken, om de ontvangst van de Com missaris zo feestelijk mogelijk te maken. R.K. V.I.O.S. WARMENHUIZEN Het mocht ons 2e elftal gelukken op een zwaar te bespelen veld een 30 overwinning te boeken. Het was een aardige wedstrijd en de ferme spelers droegen de nederlaag met sportiviteit. De leiding was in goede handen. Uitslag bridgewedstrijd BURGERBRUG. De maande lijkse slag om de slagen, geeft dit maal de volgende puntentelling te zien: In de A-lijn: Heer en mevr. Joh. C. Bruin 40%, Jb. de Beurs—Alb. Schilder 40%; GeensenVriesman Jr. 32; Heer en mevr. H. de Groot 29%; Mevr. Ap pel—mevr. Bregman 28%; Gebr. Nanne 27; J. de Groot—Jb. Eriks 27; Beersen—P. Vriesman 27. In de B-lijn: G. Visser—Me j. A. Bruin 27; P. Bosman—Jb. Breg man 25; A. Boll—J. G. Bruin 22; Jb. Raven—J. Visser 19%; Heer en mevr. Ott 15 G. Rademaker Vriesman Sn. 11. Attentie! Zaterdag 25 November komt de RK Bridgeclub uit Scha- gen zich eens met de Brugse brid gers meten. In welke hoek zullen de „slagen" vallen? En*else cursus BURGERBRUG. In verband met het toenemende getal emigran ten naar de Engels-sprekende lan den (USA. Canada. Australië), is ook in ons dorp de wens gerezen, om zich enigszins vertrouwd te kunnen maken met de Engelse taal. Op verzoek van enkele vooruit strevende jongelui zal dan Dins dagavond 7 Nov. a.s. een Engelse cursus starten (voor beginners) in de St. Jozefschool. Dus niet Woens dagavond, zoals eerst was afge sproken. De heer J. Geluk, hoofd dezer school, heeft zich bereid verklaard om bij voldoende deelname deze cursus te willen verzorgen. Ook dames-cursisten zijn wel kom. Burgerlijke Stand N. NIEDORP. Geboren: Jo ke Greetje, dv J. Vethman en J. C. Brugman; Hans Adriaan, zv J. Vethman en J. C. Brugman; Ma ria Elisabeth, dv G. M. van der Stoop en C. Schoenmaker; Fla- viana Cornelia Maria, dv G. Blom en N. Groot. Ingekomen: M. C. Dupon van Haarlem; C. P. M. Veldhuizen v. Muiden; A. Swakman van Ha renkarspel; G. Wit van Haren- karsepl; L. Bakker van Den Hel der. Vertrokken: J. M. Schilder naar Spanbroek; A. Roozen naar Lisse; T. Jorritsma en A. W. van Iperen naar Bolsward; J. D. Weij naar Langedijk; A. J. 'M. van Hacht naar Slenaken; C. A. Keesom naar Canada; G. Ens naar O Niedorp; P. Pijper naar Alkmaar; H. G. Hielkema en ge zin naar Zijpe; A. A. van den Hoven naar Italië. A. Poland n. Den Helder. ALKMAAR. 6 Nov. 1 paard, 120 koeien 5001050, 2.302.60 p. kg; 6 graskalveren 175275, 55 nucht. kalveren 25—70, 74 vette schapen 70130, 246 var kens 1.91-1.85, vleesvarkens 1.85 Flinke aanvoer van vette koei- 1.80 p. kg. en. De prijzen waren echter niet lager, als gevolg waarvan de handel stug geweest is. Voor de beste kwaliteit werd van f 2.50 f 2.60 per kg. besteed; de overige dieren (knappe koeien) deden van f 2.20 tot f 2 .30 p. kg. De nuchtere kalveren werden tegen hoge prijzen maar stug verhandeld. Ook de schapen gin gen trekkend weg, waarbij de kg. prijs geslacht vandaag ligt van f2.50 tot f2.50 p. kg. Goede aanvoer van varkens. Een groot gedeelte bestond uit lichte dieren. De spekvarkens gingen vlug weg; met de overi gen duurde het wel even voor koop tot stand kwam. De hier boven gegeven prijzen zijn met korting op t levende gewicht. ALKMAAR. 6 Nov. Prei 10—19 p. 100 kg; Spinazie 2257; Sprui ten 20—57; Witlof 33—57; Tomaten 12—65; Andyvie 5—16.50; Sla 2— 12 stuks; Bloemkool 1227; Knol- selderie 420; Gele kool 4,509; Rode kool 412.40; Groene kool 6 9; Bieten 6—10; Worteltjes 824 bos of kg; Uien 411; Aardappe» len 79; Selderie 611; Peterselie 24: Stoofperen 922; Handperen 1535; Appels 1248, Druiven 56 —86.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 4