„Wij betreuren de onduldbaar toenemende uitgave aan luxe" rai Maarschalk Boelganin uit beschuldigingen Het Koninklijk bezoek aan Londen CHINA EN KOREA DE ONTVOERING VEEL NIEUWS in weinig woorden erichten 1% Paus Pius XII tot de Bisschoppen: Bittere tegenstelling tot de ellende en het gebrek van velen RADIO Herdenking van de October-revolutie Programma officieel bekend gemaakt Nerveuze stemming op de wereldmarkten Buitenlands overzicht Naar wij vernemen door Heralth DINSDAG 7 NOVEMBER 1950 'eus uit 2 dynamo's i 9 lantaarnkappen. omplete combinatie m f 13.55 af. dgewedstrijd De maande- slagen, geeft dit- e puntentelling te ■Toh. C. Bruin 40%, b. Schilder 40%; an Jr. 32; Heer en >t 29%; Mevr. Ap- nan 28%; Gebr. GrootJb. Eriks Vriesman 27. VisserMej. A. smanJb. Breg- -J. G. Bruin 22; >ser 19%Heer en G. Rademaker dag 25 November dgeclub uit Scha lt de Brugse brid- ;lke hoek zullen de cursus In verband tde getal emigran- els-sprekende lan- Ja. Australië), is de wens gerezen, ins vertrouwd te et de Engelse taal. n enkele vooruit- ai zal dan Dins- a.s. een Engelse 'oor beginners) in 1. Dus niet Woens- eerst was afge- eluk, hoofd dezer i bereid verklaard le deelname deze verzorgen, rsisten zijn wel- jke Stand Geboren; Jo- J, Vethman en J. ns Adriaan, zv J. C. Brugman; Ma- G. M. van der hoenmaker; Fla- Maria, dv G. rot. C. Dupon van M. Veldhuizen v. akman van Ha- Wit van Haren- ker van Den Hel- J. M. Schilder A. Roozen naar ma en A. W. van sward; J, D. Weij A. J. M. van ilenaken; C. A. Canada; G. Ens P. Pijper naar Hielkema en ge- A. A. van den '.ië. A. Poland n. - 6 Nov. 1 paard, -1050, 2.30—2.60 ilveren 175275, eren 2570, 74 0—130, 246 var vleesvarkens 1.85 r van vette koei- A-aren echter niet ilg waarvan de veest is. Voor de werd van f 2.50 isteed: de overige koeien) deden 2.30 p. kg. kalveren werden jzen maar stug de schapen gin- ieg, waarbij de at vandaag ligt 2.50 p. kg. r van varkens. ;lte bestond uit De spekvarkens ig; met de overi- wel even voor kwam. De hier- prijzen zijn met rende gewicht. Nov. Prei 1019 zie 22—57; Sprui- >f 3357; Tomaten 5—16,50; Sla 2— rooi 12—27; Knol- Iele kool 4,509; 40; Groene kool 6 i; Worteltjes 824 411; Aardappe- y 611; Peterselie 922; Handperen 248, Druiven 56 ii In het vervolg van zijn be langwekkende rede tot de Kar dinalen en Bisschoppen van de gehele wereld heeft Z.H. Paus Pius XII aangespoord tot boete en versterving. „Wij maken gebruik van deze gelegenheid, die Ons geboden wordt, U, Eerbiedwaardige Broe ders, en allen, die de naam Ka tholiek dragen, nog eens openlijk uiteen te zetten, wat Wij al zo dikwijls hebben gezegd. Gij weet, dat het kerkelijke gebod van vas ten en onthouding de laatste jaren veel milder is geworden vanwege de levensomstandigheden van een groot deel der Katholieken, voor al van hen, die in grote steden wonen en daar in fabrieken of op kantoren werken; voor hen was de oude vasten- en onthou- dingswet te zwaar en bijna on mogelijk. Daarom is bovenver melde verzachting aangebracht. De gelovigen van onze tijd zouden echter verre ten achter staan bij hun voorouders, als zij de verzachting van het vroegere gebod niet vrijwillig zouden aan vullen met aan onze tijd aange- gaste werken van boetvaardig- eid, en dit vooral thans, nu meer dan een van die boze de monen woeden, die volgens het woord van de goddelijke Meester slechts door bidden en vasten kunnen worden uitgedreven (Matth. 17, 20) en nu hun gees telijke offers zo nodig zijn om die vele gevaren van de morele en sociale orde te overwinnen en te keren. Maar dit gebeurt al. Wat nu de werken van naasten liefde betreft: na de laatste we reldoorlog, Wij bekennen het met niet geringe vreugde, is de vrij gevigheid der Katholieken zo groot geweest, dat zij de verge lijking met de vrijgevigheid uit iedere andere tijd kan doorstaan. Wat Ons betreft, Wij nemen de gelegenheid te baat, om Onze dank te betuigen aan de bisschop pen over geheel de wereld, op de eerste plaats aan hen, die in rijkere gebieden hun ambt uit oefenen, alsmede aan de hun toe vertrouwde gelovigen voor de hulp, die zij Ons overvloedig ga ven en waarmede Wij de nood van zovele gebrekkigen hebben kunnen lenigen. Behalve deze ruime giften weten Wij, dat men zich in de Kerk toelegt op de deugd van boetvaardigheid, wat zeer duidelijk blijkt óf doordat men de tegenslagen en ellenden, die God toelaat of overzendt, sterk en rustig weet te aanvaar- PROGRAMME WOENSDAG 8 NOVEMBER 1950 HILVERSUM 1 402 m. 7.00— 24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 Ge wij de mu ziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws- en weerberichten; 8.15 Gram; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gram; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram; 11.05 „Vrijheid overal," hoorspel; 12.05 Gram; 12.30 Land- en tuin bouw mededelingen; 12.33 Orgel concert; 13.00 Nieuws; 13.15 Mi litaire reportage 13.20 Lichte mu ziek; 13.45 Gram; 14.30 Sopraan fluit en orgel 15.00 Amusements muziek; 15.35 Gramj 15.45 Bari ton en piano; 18.15 Voor de jeugd 17.30 Pianoduo; 17.45 Regerings uitzending; 18.00 Gemend koor; 18.30 Radio Volksuniversit; 19.00 Nieuws en weerberichten; 19.15 Voor de jeugd; 19.30 Gram. 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.05 Dankdienst voor gewas en arbeid 21.30 Vocaal ensemble; 22.00 Omroep-orkest en solisten; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 t.0(f VPRO; 10.20 VARA m. 7.00 VARA; 10. 19.30 VPRO; 20.00 —24.00 VARA 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.30 Gram; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 „Onder ons gezegd"; 8.23 Gram; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gram; 10.00 Schoolradio; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 RVU; „De aesthe- tische vorming van de rijpere jeugd," causerie 11.30 Gram 12.00 Dansorkest; 12.30 Land- en tuin bouw mededelingen; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Kwartet; 12.55 Kalender; 13.00 Nieuws; 13.15 Promenade orkest; 13.50 Gram; 14.00 Gesproken portret; 14.15 Jeugdconcert; 15.00 Kinder koor; 15.20 Hoorspel voor de jeugd; 15.50 Gram; 16.00 Voor de jeugd; 16.30 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Dans orkest; 18.00 Nieuws; 18.15 Vara- varia; 18.20 Actualiteiten; 18.35 Banjo ensemble; 19.00 „Kerk en politiek" causerie; 19.15 Trio; 19.30 Voor de jeugd 20.00 Nieuws 20.05 Politiek commentaar; 20.15 Gevarieerde muziek; 21.50 „Ik gehoorzaam, meester," hoorspel 22.25 Vierhandig pianospel; 22.45 Populair wetenschappelijke cau serie; 23.00 Nieuws; 23.15 Orgel spel; 23.3524.00 Gram. BRUSSEL, 324 en 484 m. 324 m: 12.00 Gram; 12.30 Weer bericht; 12.32 Lichte muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram; 15.45 Kamermuz; 16.45 Gram; 17.00 Nieuws; 1710 Gram; 17.30 Klank beeld; 17.40 Gram; 17.50 De boe kenmarkt 18.00 Gram 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Gram 19.50 Radiofeuilleton; 20.00 „Die lustige witwe," operette; 21.50 Gram; 22.00 Nieuws; 22.15 Gram; 19.45 Nieuws; 20.00 „Iphi- V erzoekprogramma. 484 m 12.05 Gram 13.00 Nieuws 13.10; 13.30; 14.30; 16.30 17.10; 17.45; 18.30; 19.00; 19.20; en 19.30 Gram; 19.45 Nieuws; 20.00 „Iuhi- genie" opera; 21.05 Gram; 22.00 Nieuws; 22.15 Jazzmuz. 22.45 Nieuws 23.00 Gram 23.55 Nieuws. den, of doordat men zich spon taan onthoudt van luxe en over matig vermaak. Wij kunnen niet over luxe en vermaak spreken, zonder dat Wij beklagen en betreuren de onduld baar toenemende uitgaven aan luxe, die in bittere tegenstelling staan tot de ellende en het ge brek van velen. De begeerte naar luxe en vermaak is het gevolg van de denk- en levenswijze van het materialisme; daarmede gaan overeenkomstige zeden gepaard. Hoe kan het anders? Als de mens het bewustzijn zijner waardigheid verliest, maat en evenwicht in zijn handelen kwijt raakt, als hij geen rekening houdt met het geestelijke, boven natuurlijke en eeuwige, die toch de waarachtige bronnen zijn van zijn geluk, dan komen dé heb zucht en het onbeteugeld verlan gen naar aardse goederen boven en eert men in plaats van Gods macht en majesteit de techniek en het brute en domme geweld. De lof, die Wij eerder gaven, trekken Wij niet terug. Doch Wij moeten wel weten en bekennen, dat deze drang naar luxe en ver maak, die zich als een stroom uitstort, niet aan de Katholieken voorbij gaat zonder hen te raken en door te dringen binnen hun grenzen en gebieden. De goede en welwillende moeder, die de Kerk is, beperkt de vrijheid niet, tenzij in datgene, wat niet strookt met de eenvoud van het Christe lijke leven, met de geboden, met het ambt, waardoor Wij gehou den zijn en met de behoeften van anderen. Is de vreugde geen ken merk en sieraad van de Katho liek? Maar het vermaak mag de eerbare en billijke grenzen niet te buiten gaan. Tegen deze onmatigheid waar schuwen Wij en Wij dringen er bij u allen op aan, om, onder het teken der Christelijke onthouding en uit begeerte meer te doen dan de zedenwetten voorschrijven, vrijwillig te strijden, voor zover ieders krachten het toelaten, Gods genade daartoe aanspoort en het ambt, dat zij uitoefenen, het toe laat. Veel is op deze wijze te berei ken. Voor alles echter dient ieder zo zijn vergrijpen uit te boeten door versterving, de smet der ondeugd uit zijn ziel te wassen en heilig en sterker te worden. Voor de broeders, die hetzelfde geloof belijden en voor die daar- nuiten staan, zullen zij een voor beeld en een prikkel zijn; wat zij onttrekken aan de ij delheid komt ten goede aan de naasten liefde, edelmoedig komen zij te gemoet aan de noden van Kerk en armen. De Christenen uit de vroegste Kerk deden evenzo; door te vasten en zich te onthouden van het geoorloofde, voedden zij de bronnen der werkdadige naas tenliefde. Dit voorbeeld te volgen is lofwaardig en geheel en al passend bij de huidige toestand, niet alleen in een of ander gebied, dat uitmunt door spontane vrij gevigheid en aan de noden van de Kerk tegemoet komt, maar overal ter wereld zonder enige uitzondering. Bijzonder, Eerbiedwaardige Broe ders, gaat Ons ter harte, dat, wat Wij u hier voorhouden, ook zijn volle uitwerking zal hebben. Voor ons, evengoed als voor de eerste Christenen, geldt de vermaning van de Apostel Paulus: „Ik vul aan in mijn vlees, wat aan Chris tus' lijden ontbreekt, ten bate van Zijn Lichaam de Kerk" (Col. 1, 24). Wij moeten ons allen af tobben, zo zegt dezelfde Apostel, „in geduldin arbeid, nacht waken en vastenin onge veinsde liefde" (2 Cor. 6, 4-6) tot opbouw van het Rijk Gods. En blijkt dit niet van duidelijke toe passing op de priester: „Ik kas tijd mijn lichaam en houdt het in bedwang, opdat ik niet, na anderen gepredikt te hebben, zelf verloren ga" (1 Cor. 9, 27). Dit is een tweede punt, waar door Wij worden geleid om vurig tot de Moeder Gods te bidden; Moge Maria, ten hemel opgeno men. Wier ziel en lichaam vol komen en geheel vrij bleven van iedere schuld, ongeregelde beroe ring en onbeheerste aandrang, van Haar goddelijke Zoon de ver vulling van Onze hoop verkrij gen. (Wordt vervolgd.) Maandag, aan de vooravond van de jaarlijkse herdenking van de Russische revolutie, heeft Maar schalk Boelganin, vice-premier van de Sovjet-Unie, in de Bolsjoi- schouwburg te Moskou een rede gehouden van bijna anderhalf uur, waarin hij de „Amerikaanse imperialisten" beschuldigde van een politiek van ophitsing tot een nieuwe oorlog en van gebruik making van de huidige omstan digheden om zich meester te ma ken van grondstofbronnen en markten. Boelganin verklaarde, dat de voornaamste doelstellingen van het vijf-jarenplan ruimschoots bereikt waren. „Onze mensen van de wetenschap zullen weldra de verrichtingen van de wetenschap in het buitenland overtreffen." Na de geheimen van de atoom energie ontsluierd te hebben, zijn onze geleerden, aldus de maar schalk, overgegaan tot de oplos sing van andere vraagstukken, waardoor de ontwikkeling van ons land voortgeholpen zal wor- „Bereidt U voor op atoomaan- val; vijandelijke vliegtuigen na deren New-York", deze woorden brachten honderden New-Yorkers in een paniekstemming, toen zij rustig naar de radio zaten te luisteren. De politie had de zend amateur, van wie die „grapje" afkomstig was, snel te pakken. Hij werd tot dertig dagen straf- arbeid veroordeeld. In Oost- Duitsland werden 16 Jehova's getuigen wegens „actieve oorlogs ophitsing tot tuchthuisstraffen van 8 tot 15 jaar veroordeeld. Het is afgelopen met de nachte lijke braspartijen van de studen ten te Gembloux (België). De studenten hebben zich al staken de verzet, maar toch het loodje moeten leggen. Op de Noord zee, die wijde plas, zijn onze haringloggers momenteel bezig vette vangsten binnen te halen. Jammer dat de export maar heel weinig te betekenen heeft. Van „zee" gesproken, de rederij „Amsterdam" heeft scheepsbou wers te Capelle a. d. IJssel op dracht gegeven voor een 10.000 tons motorvrachtschip met 4200 P.K. Sulzer motor. Dezer da gen zal aan de regering van In dia een DC 3 worden overgedra gen als vergoeding voor een In disch toestel, dat tijdens de eer ste politionele actie boven Java verloren ging. En om in tro pische sferen te blijven: de inter nationale orchideeëntentoonstel- ling in het Indische Museum te Amsterdam trok reeds meer dan 8000 toeschouwers. Intussen is de zaakgelastigde van Pakistan, die Zondag 15 October bij het hockeyspelen 'n hartaanval kreeg, weer zover opgeknapt, dat hij het ziekenhuis kan verlaten. Dat is dan weer een felicitatie waard. den. De maarschalk betoogde voorts, dat het grote China met kameraad Mao aan het "hoofd, daadwerkelijk strijdt voor de zaak van de vrede. Amerika was thans van een politiek van voor bereiding van agressie overge gaan tot rechtstreekse daden van agressie. Inzake de binnenlandse toe stand in de Sovjet-Unie betoogde Boelganin, dat er wat de pro ductie betreft, ernstige tekortko mingen waren, waarop Stalin de aandacht had gevestigd. Het was nodig de arbeidsmethoden te ver beteren en de productiekosten te verlagen. Maarschalk Montgomery in Duitsland BUECKEBERG, 6 Nov. (Reu ter). Veldmaarschalk Mont gomery is uit Parijs in de Britse zóne van Duitsland aangekomen voor een vijfdaagse inspectie van de Britse troepen. HET KRANTENPAPIER IS SCHAARS LONDEN, 6 Nov. (Reuter). De voorzitter van de „Newspaper Socitety", W. T. Curtis-Willson, uit in een brief aan de „Times" de waarschuwing, dat de wereld zich voor een schaarste aan kran tenpapier gesteld ziet, die nijpen der zal worden. „Het wordt tijd, dat wij onze aandacht richten 'op de toekomstige behoefte en be ginnen te denken over nieuwe voorraden grondstoffen; anders zullen wij eeuwig te kampen heb ben met het toenemend tekort aan hetgeen een der kostbaarste producten ter wereld is gewor den, aldus dit schrijven. De modernste reddingboot ter wereld, de „Sir Godfrey Baring" die gestationneerd wordt te Hull, is dezer dagen voltooid. Het schip is genoemd naar de voorzitter van de Engelse Koninklijke Redding Maatschappij en werd vervaardigd op de werf van de Fa. Samuel White te Cowes. Maandagavond is te Londen bekend gemaakt, dat gedurende het officiële bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard aan Londen, dat op 21 November zal beginnen en vier dagen zal du ren, twee staatsieritten door de Britse hoofdstad zullen worden gemaakt. Voorts zal op het paleis van Buckingham een banket wor den aangeboden terwijl een noen maal in „Guildhall" zal worden gehouden. Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen, gedurende hun verblijf te Londen, de gasten van Koning George en Koningin Eli zabeth zijn. Zij zullen per vlieg tuig naar Nederland terug keren. Dit is het eerste officiële bezoek dat een regerend vorst of vorstin van Nederland bij mensenheug- nis aan Groot-Brittannië heeft gebracht; het zal tevens de eer ste maal zijn, dat een Engeland bezoekende regerende vorst of vorstin per vliegtuig de terugreis zal aanvaarden. Op 23 November a.s. zal Konin gin Juliana in het gebouw van de Nederlandse ambassade een receptie bijwonen, welke wordt gehouden voor vertegenwoordi gers van jeugdorganisaties. De eerste officiële daad van Koningin Juliana te Londen zal bestaan uit een bezoek aan de Westminster Abdij, waar zij een krans zal leggen op het graf van de onbekende soldaat. Later op de dag zullen Konin gin en Prins naar Marlborough House rijden, waar zij een bezoek aan de Koningin-Moeder Mary zullen brengen. Op het paleis van St. James zal het koninklijke paar vervolgens officieel welkom worden geheten. Op de avond van de 21ste No vember zullen Koning George en Koningin Elizabeth op het paleis van Buckingham een banket aan bieden. Op Woensdag 22 Nov. a.s. zul len Koningin Juliana en Prins Bernhard op het paleis van Buckingham het diplomatieke corps en de hoge commissarissen van de Dominions ontvangen. Om twaalf uur zal het koninklijke paar, vergezeld door een escorte van de koninklijke cavalerie, een staatsierit maken naar Guildhall, waar het door de burgemeester en het gemeentebestuur van Lon den zal worden ontvangen. Ko ningin en Prins zal een noenmaal worden aangeboden, waaraan de hertog en hertogin van Gloucester mede zullen aanzitten. Vervolgens zullen Koningin en Prins een bezoek brengen aan het in aanbouw zijnde gebouw van de Ned. Herv. Kerk in Austin Friars, dat, zoals gemeld, in de plaats komt van het overeenkomstige gebouw, dat in de afgelopen oor- Russische straaljager boven Korea Piloten van jagers der vijfde Amerikaanse luchtmacht boven Korea hebben verklaard, dat zij zijn aangevallen door een straal jager van Russisch type uit Mandsjoerije. log door Duitse vliegtuigbommen werd vernield, 's Avonds zal het Nederlandse Koninklijke Paar Koning George en Koningin Eli zabeth in hotel Claridge ontvan gen, waar zal worden gedineerd. Daarop zulen de beide Konink lijke Paren de receptie bezoeken, die de Britse regering te- Middle Temple Hall zal houden. Op Donderdag 23 November zullen Koningin Juliana en Prins Bernhard 's morgens het nieuwe gebouw van het Lagerhuis be zoeken. Vervolgens zullen zij een receptie bijwonen, die te hunner ere door de Nederlandse kolonie te Londen in het gebouw van de Nederlandse ambassade zal wor den gegeven. Op Vrijdag 24 November zullen de Koningin en de Prins per vliegtuig naar den Haag reizen, waarbij hun toestel onderweg zal worden begeleid door vliegtuigen der Britse luchtmacht. TRUMAN TELEFONEERDE MET ACHESON KANSAS CITY, 6 Nov. (Reu ter). President Truman heeft Maandag een lang telefoongesprek met de minister van Buitenlandse Zaken Acheson gehad over de toestand in Korea. NEDERLAND NIET VOOR HET PLAN-PLEVEN Minister s'Jacob is gistermiddag van zijn reis naar Amerika op Schiphol teruggekeerd. Bij zijn aankomst vertelde de minister, dat, naar zijn mening, de Fransen met hun plan-Pleven min of meer alleen staan. Het is zeker niet zo, dat Nederland en België zich achter het Franse voorstel zouden scharen, aldus de minister. Jongen van dertien jaar redde drie kinderen De dertienjarige Hans Bracco te Breda heeft het gepresteerd op drie verschillende tijdstippen een kind uit het water te halen, dat op het punt stond te verdrin ken. Hiervoor is hem het gouden Jan van Hoof-kruis uitgereikt. Deze gouden onderscheiding wordt slechts zeer zelden door het hoofdbestuur der verkennerij toegekend. LONDEN, 6 Nov. (Reuter). De Chinese interventie in Korea deed een nerveuze stemming op de wereldmarkten ontstaan. De koersen op de effectenbeurzen daalden en de prijzen van grond stoffen en vrij goud stegen. Wall Street werd overstroomd met verkooporders, die een weer spiegeling vormden van de ern stige verontrusting over moge lijke gevolgen van de formele be schuldiging van MacArthur, dat Chinese communistische strijd krachten tegen de troepen der Verenigde Naties strijden. Gistermiddag heeft generaal Mac Arthur in een uitvoerig rap port de Ver. Naties op de hoogte gesteld dat zijn troepen in ge vechten gewikkeld zijn met of ficiële Chinese troepen. Tot wel ke consequenties deze nieuwe fase in de Koreaanse oorlog zal leiden, is op dit ogenblik niet te overzien, ook omdat gisteren avond laat ontvangen berichten de indruk zouden kunnen wek ken, dat de Chinese regering te Peking alsnog voor de conse quenties van haar optreden is teruggedeinsd en haar troepen uit de Koreaanse gevechtslinie heeft doen retireren. Volgens dagbladcorresponden ten zouden althans de Ameri kaanse legers, na met succes de Chinese aanvallen te hebben ge pareerd, plotseling tot de ontdek king zijn gekomen, dat er geen contact meer was met de Chinese troepen, wijl' deze zich overal hadden teruggetrokken. In hoe verre deze geruchten op juiste informaitaies berusten, was nog niet te zeggen maar het zou niet onmogelijk zijn, dat nu men in Peking ziet, dat de Ver. Naties deze nieuwe hun toe-geworpen handschoen bereid zijn op te ne men, men de zaak toch liever maar niet op de spits drijft. Gis teravond werd althans bericht, dat op verzoek van de Ameri kaanse regering de Veiligheids raad tegen morgenmiddag in een spoedvergadering is bijeen geroe pen, om de nieuwe situatie, ont staan door het actief optreden van China onder ogen te zien. Intussen kan men moeilijk zeggen, dat de Chinese regering met haar optreden in Korea over het ijs van één nacht is gegaan. Reeds enkele weken geleden, toen de troepen van de Ver. Na ties nog aan de 38e breedtegraad grens stonden, heeft China laten weten, dat het t.a.v. een opruk ken in No-ord-Korea door de ver bonden legers, niet onverschillig kon blijven. Toen daarop de As semblee opdracht gaf aan gene raal Mac Arthur, de breedte graad te overschrijden, heeft de Chinese regering aan de verte genwoordiger van India te Pe king laten weten, dat een opruk ken van de troepen van de Ver. Naties naar de grens van Mand sjoerije Chia zou dwingen han delend op te treden. China deed echter niets, zodat reeds werd opgemerkt, dat ook deze commu nistische regering wel blafte, maar niet beet. Maar nu de le gers van de Ver. Naties de gren zen van Mandsjoerije tot op en kele tientallen kilometers zijn genaderd, scheen een tweetal goed uitgeruste Chinese divisies opdracht gekregen te hebben Korea binnen te trekken en te zorgen, dat de verbonden legers de bedreigde grens niet over- BE QUICK NAAR UTRECHT Be Quick zal Zaterdag naar alle waarschijnlijkheid in Utrecht een oefenwedstrijd spelen tegen de Westelijke eerste klasser D.O.S. ATHLETIEKPROGRAMMA Tijdens een bijeenkomst van nationale athletiekbonden te Lau sanne werden voor wat Neder land betreft, de volgende data vastgesteld voor het seizoen 1951: 3 Juni: Amsterdam, wedstrij den ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan van de K.N.A.U. 17 Juni: Amsterdam Olympi sche Dag. 21 en 22 Juli: Nederlandse kampioenschappen. 5 Augustus: Antwerpen: België Nederland (heren). 12 Augustus: Benefraluxwed- strijden te Luxemburg. 19 Augustus: Tilburg: Neder landBelgië juniores. 26 Augustus: Nederland-Frank rijk (dames). 1 September: Enschede: Mara thon. TOUR VAN 27 JUNI TOT EN MET 22 JULI De organisatoren van de Ronde van Frankrijk, „L'Equipe" en „Le Parisien Liberé", hebben bekend gemaakt, dat het in de bedoeling ligt de Ronde van Frankrijk 1951 te doen houden van 27 Juni tot en met 22 Juli. Onlangs werd op de conferen tie van belanghebbende landen te Milaan als voorlopige datum aangenomen 429 Juli. FRANSE FINSTERWOLDES PARIJS, 6 Nov. (Reuter). De Franse regering heeft vier communistische burgemeesters en 29 communistische wethouders in de 20 Parijse arrondissementen uit hun functie ontheven en ver vangen door niet-politieke com- petenten personen. De burgemeesters van de Pa rijse arrondissementen worden niet gekozen doch door de prefect van het Seine-departement be noemd. schreden. Welke motieven de re gering te Peking bewogen heb ben, deze ingrijpende stap te doen, welke de jonge rode repu bliek in conflict kon brengen met de troepenmacht van de Ver. Naties, is nog nie te raden. Er ziin stemmen, die beweren, dat de bescherming van de grote waterwerken aan de rivier de Jaloe, welke waterwerken ook een groot deel van Mandsjoerije van electrische stroom voorzien, de aanleiding tot dit optreden is geweest. Erg aannemelijk klinkt dit intussen niet, want niet al leen hebben de Amerikanen bij hun bombardementen steeds de ze waterwerken gespaard, maar van Amerikaanse zijde is ook medegedeeld, dat men Peking heeft laten weten, dat bij een totale bezetting van Noord-korea deze waterwerken met hun func tie op Chinees gebied volkomen intact zouden worden gelaten. Nu echter China zich ook in het conflfict geworpen heeft, heeft generaal MacArthur reeds gedreigd deze waterwerken niet langer te zullen sparen. Ein dat de Chinese luchtmacht reeds sterk genoeg zou zijn om het te gen de Amerikaanse bommen werpers op te nemen, gelooft niemand. MacArthur heeft nog geen en kele maatregel tegen China ge nomen. Hij wacht nadere in structies van de Ver. Naties af. Verwacht mag worden, dat mor gen of overmorgen de Ver. Na ties nieuwe instructies aan gene raal MacArthur zullen geven, Waarschijnlijk zal men Peking nog eerst waarschuwen voor de ernstige gevolgen en afwachten of China te elfder ure nog eieren voor zijn geld heeft gekozen. Maar nnocht men in Peking niet bereid zijn te retireren, dan blijft er practisch geen andere moge lijkheid meer over, dan dat de Ver. Naties ook aan het commu- nistiscsh China de oorlog zullen verklaren. Want door zich offi cieel in de strijd tegen de legers van de Ver. Naties te mengen, provoceert Mao, dat deze ver bonden legers zich nu ook tegen het communistisch China zullen keren. Want de aarzeling dit te doen, zal in Lake Success minder groot zijn, nu de laatste weken, zowel in Indo-China, als in Tibet duidelijk blijkt, dat ook dit Chi nese communistische bewind agressief-oorlogszuchtig is en een ernstig gevaar vormt voor de wereldvrede. Zonder overdrijving mogen we dan ook wel zeggen, dat door dit Chinese optreden in Korea, niet alleen de oorlog jn Korea wordt verzwaard en verlengd, maar ook weer een nieuwe en gevaar lijke international spanning ver oorzaakt, welke zeker niet min der ernstig is dan die, welke de wereld in Juli en Augustus i-1. doormaakte, toen men niet wist hoe Rusland op de gebeurtenis sen in Korea zou reageren. Want een oorlog met China zou in nog veel sterkere mate dan die met Korea, ernstige gevolgen voorde wereldvrede met zich kunnen kunnen meeslepen. heeft Z. K. H. Prins Bernhard gisterenmiddag op paleis Soest- dijk de commissie voor cultuur- sociologisch onderzoek geïnstal leerd is de 86-jarige oud-actrice Ma rie van Eijsden-Vink ernstig ziek. Enkele weken geleden kreeg zij een hartaanval en sindsdien is haar toestand achteruitgaande. werd de 42-jarige accountant W. G. H. uit Voorburg aangehou den, die wordt verdacht van ver duistering van een bedrag aan geld ten nadele van de coöpera tieve vereniging „Renata" is benoemd tot plaatsvervan gend secretaris-generaal aan het departement van financiën Mr. L. O. van de Plas, die vroeger al aan het ministerie verbonden is geweest. kregen twee jeugdige Amster dammers, die een reeks inbraken in de hoofdstad hadden gepleegd, conform de eis, drie jaar gevan genisstraf met aftrek is het bezoek, dat Z. K. H. Prins Bernhard heden aan Til burg zou brengen, in verband met het feit, dat de Prins her stellende is van griep, uitgesteld tot 13 November a.s. werd gisteren te Rotterdam een officiële samenkomst gehou den ter gelegenheid van de aan vang van de opleiding, te geven door de Stichting „Klinisch Ho ger Onderwijs" te Rotterdam FEUILLETON 9 „Nee maar, het lijkt wel een roman. Het leven is niet al te zacht met je omgegaan, Herta. Nu, misschien maakt de toekomst weer goed, wat het verleden be dorven heeft. Laten we het ten minste hopen. Een leven in schoonheid en glans zou tenslotte nog niet zo kwaad zijn, vind je niet?" „Zeker niet, mevrouw. Maar ik heb intussen veel, heel veel ge leerd. Schoonheid en glans zijn toch niet het meest iiegerens- waardige neen, innerlijk geluk en vrede alleen kunnen de mens voldoening geven' Graven Mei spottend „Dat klinkt erg poëtisch e:i ik zai het wel met ver mis hebben, wanneer ik je ronduit zeg, dat je verliefd bent op emi man, die ;e geen weelderig leven in de grote stad kan aanbieden. Heb ik gelijk of niet?" Herta voelde, dat een vloeiend lerzenstein glimlachte rood haar wangen b idckte, het was, of haar keel oneens werd d.ichtgesnoeid. Geen woord kon ze meer uitbrengen en zo was blij, dat er op dat moment een heer in de coupé kwam, die de dames met een beleefde buiging groette. Herta dankte zonder haar ogen on te slaan tn ook de gravin be antwoordde de groet. De nieuw aangekomene ging in een hoekje bij de deur zitten, doch zijn aan wezigheid versoorde het gesprek en Herta was blij, dat het niet meer werd hervat. De gravin wilde geen persoon lijke dingen in het bijzijn van vreemden bespreken en zó spra ken ze geruime tijd over koetjes en kalfjes. Tenslotte zwegen ze en de gra vin haalde een notitieboekje te voorschijn om enkele aantekenin gen te maken. Herta lette er niet op, de bonte verscheidenheid van dt gebeurtenissen der laatste uren had haar helderheid van geest ontnomen; ze zat in doffe gelatenheid voor zich uit te sta ren. Plotseling werden de remmen van de trein aangezet, de wielen piepten en krijsten, draaiden langzamer en stonden tenslotte stil. „Waar zijn we nu?" vroeg de gravin, terwijl ze haar hoofd uit het venster satk. „Soben", riep juist de conduc teur. „Hallo, conducteur, hoe lang stopt de trein hier?" „Vijf minuten". Gravin Merzenstein trok haar hofod weer naar binnen. Herta, ik houd het niet langer uit, als ik niet even een beetje beweging kan nemen. Kom, we stappen uit en schrijven 'n paar kaarten. Neem je tasje mee, ik zal het mijne ook bij me houden. De andere bagage zal hier bij mijnheer wel veilig zijn?" De vraag werd tot de vreemde heer gericht, die snel opsprong en met een keurige buiging ant woordde: „Zeker mevrouw De gravin wendde zich weer tot Herta: „Zie, je, dat heb ik er nu van, nu ik niet al mijn bagage als iji- goed wilde verzenden, maar een deel bij me hield". De vreemde heer maakte een afwerend gebaar. „Maar mevrouw, het is toch een kleine moeite voor mij, om even op die paar koffers te let ten, tot de dames terugkeren". „Heel aardig van u, dank u De gravin gaf hem een hand en Herta zag niet, dat zij hem tevens het stukje papier in de hand drukte, waarop ze enkele minuten geleden 'een paar aan tekeningen gemaakt had. „Mevrouw, we zullen ons moe ten haasten, twee minuten zijn al voorbij, en als we nog langer wachten ben ik_ bang, dat we hier in de coupé moeten blijven, omdat we anders de trein zullen missen". Met een boosaardige glimlach keek de gravin Herta aan. „Ach, wat ben je nerveus. We stappen in ieder geval even uit". En met korte, stevige stapjes ging ze voor, sprong vlug en le nig van de treeplank en haalde verlicht adem, toen ze op het perron stond. „Heerlijk is dat, nu voel je tenminste weer, dat je je benen nog bewegen kunst. Vlug, Herta, om je een plezier te doen zullen we ons wat haasten, hoewel je daarstraks, toen die aardige jon geman je in Reut naar de trein bracht, helemaal niet zo angst vallig en nerveus deed. Toen had je tijd genoeg en pas op het laat ste ogenblik sprong je in de trein. Zeg, vertel me eens, wie was eigenlijk die aardige mijn heel die blijkbaar zo gezellig kon praten?" Herta voelde, dat ze weer be gon te blozen, en dat bracht haar in de war. „Dat was mijnheer Wessler, de zoon van de dame, die bij mij in de trein zat", zeide ze tenslotte „Een oude kennis?" „Integendeel, een nieuwe". „Vandaag pas leren kennen?" „Ja mevrouw". Herta dacht: Zou ze gemerkt hebben, dat Robert me sympa thiek is? Wat is het toch ellen dig, als de mensen zo diep in je hart kunnen kijken! In gedachte verdiept, merkte ze niet, dat de gravin haar met scherpe, doordringende blikken opnam. „Voor zover ik uit je verhaal kan opmaken, Herta, heb je eigenlijk helemaal geen kennis sen of bloedverwanten, die zich om je bekommeren, wel?" „Ja mevrouw, zo is het". „Zo, zo!" Een klank van tevredenheid lag er in deze woorden. Nu stonden ze voor de kiosk, waar boeken en kaarten uitge stald lagen. „Wil je mijnheer Wessler niet een kaart sturen, Herta?" vroeg de gravin een beetje spottend. hij zag er echt naar uit, om heel blii te zijn met een groet van je" Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5