Tweede Kamer maakte aanvang met de algemene beschouwingen I Koning Gustaaf de Vijfde ten grave gedragen Landbouwexport dit jaar hoger dan ooit tevoren i Het moet weer zuinig aan De derde macht" van mr. Oud Engeland weigert inreis-visa aan 152 x/vredes"-gasten udio jd phenomenaal SENSTOELEN leugellampen DERS en 1 f I MATERIAAL OTHUIZEN EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD Tragische aanrijding te Vollenhove Scheepsberichten Behandeling van de Rijksbegroting 7957 Waakzaam koster greep kerkdief Het monster van Loch Ness Treinen voortaan overdag verlicht Indrukwekkende plechtigheid te Stockholm Koning Gustaaf de Vijfde van Zweden bijgezet in het Konink lijke Familiegraf in de „Ridderkerk" te Stockholm. De nieuwe Koning, Gustaaf de Zesde schreed als eerste achter de lijkwagen, gevolgd door zijn broers, Prins Wilhelm en Prins Bertil. Daarna volgden o.m. de Koningen van Denemarken en Noorwegen, de president van Finland, Juho Paasikivi, Prins Bernhard der Nederlanden, de Kroonprinsen van Ethiopië en Noorwegen en de Hertog van Gloucester, die de Britse Koning vertegenwoordigde. Het overlijden van Koning Gustaaf Minister Mansholt bij de K.N.B.T.B.: IN KOREA WORDT AFGEWACHT Kroniek en Kritiek het geluid ten it doet komen, maar even aan, verschil. indelaar alle ge- eluister de Erres n „fijnbesnaard" Instrument! HEKELSTR. 15 ALKMAAR Telefoon 3180 itvoering, leverbaar. T 69 ALKMAAR i w étalage af met de - j Voor al uw 103 - Alkmaar motorkap even open, „J.ja, m. ir benzine. Ik eh geen m.monteur", komen staan. „Wel n rommelzooi in dat t de bril en de sigaar alm aan maar, beste zal de zaak wel eens ereedschap?" „Ja, et heerschap. Smidje de auto en dacht: die auto toch eerder ïe opende, werd hem Yant daar, temidden tspuit uit het kasteel waarmee die ochtend jke groentes waren Noordhollands Dagblad jS Builen God ts 'l nergens veilig. (Vondel) HET FEIT S H VAN HEDEN Nieuw Abonnementsprijs f4.65 per kwartaal, f 1.55 per mnd.f inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank Kantoren: HOORN, Draolsingel 59. teL 4243. Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56. teL 2046. (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 Pagina 4 Vrijdag 10 November 1950 46e Jaargang No. 12014 DE CONFERENTIE DER VIER MOGENDHEDEN PARIJS. Van gewoonlijk welingelichte zijde werd Donder dag vernomen dat de Verenigde Staten, Groot Brittannië en Frankrijk binnenkort afzonder lijke nota's aan de Sowjet-Unie zullen zenden, waarin zij zich in beginsel zullen verenigen met het Russische denkbeeld voor een viermogendhedenconferentie, waarbij dan echter niet alleen over Duitsland zou moeten wor den gesproken. VIJFJARIGE JONGEN GEDOOD Tengevolge van een noodlottig ongeval verloor gisteravond te Vollenhove het 5-jarig zoontje van de familie de Leeuw het le ven. De moeder reed met het kind achter op de fiets, toen zij voor een auto die haar achterop kwam, te veel uitweek, waarbij zij tegen de trottoirband terecht kwam en haar evenwicht verloor. Het kind kwam met het hoofdje onder de wagen terecht en werd op slag gedood. De moeder werd zwaar gewond in het ziekenhuis te Vollenhove opgenomen. Amarapoora, Djakarta-Rot terdam, 7 November 240 mijl O. Malta. Atlantis, Djakarta-Amster dam, ontscheping Vrijdag morgen 10 November te 8 uur in de Amsterdamse haven. Sibajak, Rotterdam-Australië, 8 November v. Aden naar Colombo. Oranje, Djakarta-Amsterdam, passeerde 8 November Point de Galle. Johan van Oldenbarnevelt, Djakarta-Amsterdam, 8 No vember 800 mijl O.Z.O. Guardafui. Kota Inten, Djakarta-Rotter dam, 8 November van Suez. Waterman (rep.) Djakarta- Rotterdam, passeerde 8 No vember Minicoy. Zuiderkruis, Rotterdam-Pu- san, passeerde 8 November Guardafui. Nelly (rep.) Djakarta-Rotter dam, wordt Zaterdag 11 November te Rotterdam verwacht. Ontscheping be gint aldaar te 14.00 uur. (Van een onzer redacteuren) De Tweede Kamer heeft gisteravond een aanvang gemaakt met de algemene beschouwingen over de Rijksbegroting 1951, waarbij, in tegenwoordigheid van niet minder dan elf ministers de heren Schouten (A.R.) en Oud (V.V.D.) aan het woord zijn geweest. Daarbij is met name de visie van de heer Oud op de zgn. „derde macht" in het geding gekomen. De heer Schouten vond wel dat de heer Oud het goed had bedoeld, maar toch ook, dat men met een derde macht zeer voorzichtig en spaarzaam moet omgaan, wijl hij van iedere tendentie in de richting van machtspolitiek gruwt. Z.i. mist het kabinet, wat nodig is om in ons volk de geestelijke en morele kracht te wekken die nodig is om te volbrengen wat in deze moeilijke omstandigheden wordt gevraagd. De heer Oud wees de P.v.d.A. aan als de schul dige op wie een bredere samen werking afstuit. Hij wilde een kabinet op meer reëel brede basis, waarover hij t.z.t. met de C.H. en de A.R. zal overleggen, al vond hij een tussentijdse kabinetswis seling niet begeerlijk en hoopte hij dat het zittend kabinet de eindstreep zal halen. Spijt over zijn motie van 25 Mei inzake het zelfbeschikkings recht had hij intussen niet. Zij was tegen één minister gericht en niet tegen het gehele kabinet. De heer Oud had er voorts be zwaar tegen, dat minister Lief- tinck onlangs op zijn eentje de kabinets-crisis had gesteld. Dat de minister-president niet eens de moeite nam om naar het Binnen hof te komen getuigde z.i. van onvoldoende besef van de zaak. Alles bijeen belette het beide sprekers niet, de regering de hand te reiken, waarbij de heer Schou ten nog eens extra opmerkte, dat daarin niets van een sollicitatie lag. Natuurlijk was er ook andere critiek. De heer Schouten kon zich niet indenken dat er op een begroting van 4 milliard niet meer te bezuinigen zou zijn. Vooral op militaire uitgaven moest een en ander besnoeid worden, ook al erkende hij de noodzaak van de grote offers die wij ons zullen moeten getroosten. De regering heeft voorts t.o.v. Ambon wel wat gedaan inzake medicamenten en verbandmidde len, maar te laat. Velen vinden dat zij in gebreke is gebleven, aldus de heer Schouten, die sterk afkeurde wat de heer Vorrink ten gunste van het optreden van de Belgische socialisten bij de koningskwestie en ter verdedi ging van Spaak heeft geschreven. De heer Oud vond op zijn beurt dat de minister van Financiën zich onvoldoende verzet tegen het toenemen der uitgaven, terwijl hij zich afvroeg of de minister van Sociale Zaken het nu zo druk heeft, dat er twee staatssecreta rissen moeten komen. Om half twaalf gisteravond is de zitting tot hedenmiddag 1 uur verdaagd. ACHTERVOLGING OP MOTOR Dat een koster zich op een in breker werpt en hem eigenhan dig naar het politiebureau trans porteert ,komt niet dikwijls voor. De koster van de parochiekerk te Etten (N.Br.) heeft dit echter gepresteerd. Hij hield een man in de gaten, van wie hij ver moedde, dat hij het op de offer blokken had gemunt. Toen één van de offerblokken inderdaad gelicht bleek te zijn, spurtte hij de boosdoener achterna, reed hem met zijn motor niet al te hardhandig van de sokken, sleep te hem naar het midden van de weg, hield een bestelwagentje aan en bracht de man naar het politiebureau. „Goede vangst, koster", zei men daar. Want de man een Rotterdammer bleek nog meer diefstallen op zijn geweten te hebben. BRITSE MARINE HELDERT MYSTERIE OP De Britse Marine heeft een op heldering gegeven over het „Mysterie van het Monster van Loch Ness". In 1918 werden n.l. voor het nemen van proeven 300 ongeladen mijnen in het meer gelegd. Na het einde van de proe ven bleven er 100 in het meer. In 1930 verscheen het monster voor het eerst en veroorzaakte een hausse in het toeristenver keer. Toen raakten n.l. de ver ankeringen een voor een los en de mijnen, groen begroeid en met vier uitsteeksel, verschenen aan de oppervlakte om later weer te zinken als zij volgelopen waren. Hierdoor ontstond de fabel. On geveer 40 mijnen bevinden zich nog in het meer en men verwacht, dat tot het komende toeristensei zoen het „monster" nog enige malen te voorschijn zal komen. De gehele zaak was bij de ma rine „hoogst geheim". (Eigen bericht) Naar wij vernemen is door de directie van de N.S. het voor schrift uitgevaardigd, dat alle treinen, behalve die, getrokken door stoomlocomotieven, voortaan ook des daags aan de voorzijde de lichten aan zullen hebben, 'zo als voor de nacht is voorgeschre ven. Deze maatregel is genomen, opdat de zichtbaarheid van de snelrijdende treinen zoals Die sels en electrische treinen daar door groter wordt. Vooral bij re genachtig weer en slecht zicht zal dit de veiligheid ten goede ko men. KONINGIN WENST MOSKOU GELUK MOSKOU, 9 Nov. (TASS) Koningin Juliana heeft ter ge legenheid van de 33ste verjaar dag der Octoberrevolutie een fe licitatietelegram gestuurd aan Sjvernik, vijprzitter van het pre sidium der Opperste Sovjet. Voorts waren nog ongeveer 45 landen vertegenwoordigd, waar onder de Sowjet-Unie, Indonesië, de Verenigde Staten, Oostenrijk, Frankrijk, Spanje, Portugal en een aantal Zuid-Amerikaanse Staten. De stoet werd voorafgegaan door eenheden van de Zweedse strijdkrachten, die omfloerste vaandels meevoerden en verte genwoordigers van de Orde van de Serafijn in hun ordekledij. Ook het paard van Koning Gus taaf, Ducat, werd meegevoerd. Langs de route speelden zes Zweedse muziekcorpsen en corp sen van de Britse en de Ameri kaanse marine. De stoet trok over drie brug gen naar het eiland, waarop de uit de dertiende eeuw daterende Ridderkerk staat, en passeerde hierbij Zweedse, Britse en Ame rikaanse oorlogsschepen, die de vlag halfstok hadden en waarop erewachten waren opgesteld. De kist was bedekt met het vaandel van de Orde van de Se rafijn en ook in de kerk zelf zag men emblemen van deze orde. De godsdienstoefening werd ge leid door de vroegere Lutherse aartsbisschop Erling Eidem en aartsbisschop Brillioth. Toen de begrafenisstoet zich onderweg bevond, begon het te sneeuwen. Langs de af te leggen weg waren dennetakken ge strooid en ook de lantaarns waren met dennegroen getooid. PLECHTIGE ROUWDIENST TE 'S-GRAVENHAGE In de Waalse kerk te den Haag is gisteren ter nagedachtenis van Koning Gustaaf de Vijfde van Zweden een plechtige rouwdienst fehouden die namens Koningin uliana werd bijgewoond door mr. J. C. Baron Baud, grootoffi cier in speciale dienst en rit meester W. F. K. Bisshoff van Heemskerck, adjudant van H. M. Zij werden door de Zweedse ge zant, de heer J. de Lagerberg begroet. De dienst werd bijge woond door zeer veel andere autoriteiten o.w. de ministers van Schaick, Stikker, Rutten en Lief- tinck, de vicepresident van de Raad van State en de beide Ka mervoorzitters, alle leden van t-et Internationaal Gerechtshof, het voltallig Corps diplomatique en vele leden van de hofhouding. De dienst werd geleid door de aalmoezenier van de Zweedse legatie en pastoor van de Zweed se zeemanskerk te Rotterdam, ds. Niels Appelgardh. Gisteren is het stoffelijk overschot van Koning Gustaaf V van Zweden bijgezet in het Konink lijk Familiegraf in de „Ridderkerk" te Stock holm. In de rouwstoet v.l.n.r. de nieuwe Zweedse Koning, Prins Bertil, de Deense Ko ning, Prins Wilhelm, President Paasikivi, de Kroonprins van Ethopië en Prins Bernhard. Drie bonden van Fabrieksarbeiders en van Metaalbewerkers hebben met de N.V. Philips tijdens een bescheiden plechtigheid te Eindhoven de C.A.O. voor de handarbeiders ondertekend. Deze C A.O. geldt voor genoemde werknemers in de Philips- fabrieken in Eindhoven, Valkenswaard en Geldrop 16.500 handarbeiders zijn er bij betrokken. Op de foto v.l.n.r. de heer F. Brussel van de Katholieke Fabrieksarbeidersbondir. Th. P. Tromp, lid van de Raad van Bestuur van Philips ,de Directeur voor Sociale Zaken G. F. Evelein ,"ir. F. J. Philips en de heer E. Nooy van het C.N.V. (Van een onzer verslaggevers) In het Bossche Casino vergaderde Woensdag onder voorzitter schap van de heer G. W. Kampschöer uit Den Haag de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond. De voorzit ter liet in zijn openingsrede optimistische geluiden horen, maar betreurde het, dat uit de houding der Belgische broeders gebrek aan vertrouwen in de goede bedoelingen der Nederlanders spreekt. Minister S. L. Mansholt gaf vervolgens een uiteenzet ting van de uitgangspunten en doelstellingen van het huidige Nederlandse landbouwbeleid. Hij wees er daarbij op dat de landbouw de bestaansbron is van zeker een kwart van onze bevol king. Hij heeft niet alleen voor de voeding van ons volk te zor gen, maar moet bovendien grote hoeveelheden grondstoffen leve ren voor de levensmiddelenindus trie, die op haar beurt een be langrijke bijdrage heeft op te brengen voor onze export en het sluitend maken van onze beta lingsbalans. De minister becijferde de bij drage die de landbouw recht streeks of indirect aan onze export van 3,75 milliard levert, op 50 pet. Over de eerste negen maanden van 1950 was de land bouwexport aanzienlijker dan ooit en vertegenwoordigde zij een waarde van 1740 millioen gulden. Wij moeten die stijging zien vol te houden, omdat de Marshall hulp zich in dalende lijn beweegt. De landbouw moet echter in staat worden gesteld dit alles ook te kunnen doen. En dit wordt ieder jaar moeilijker, omdat onze be volking jaarlijks met een half procent groeit, 50 pet. meer melk en 27 pet. meer groente verbruikt dan eertijds, terwijl de hoeveel heid beschikbare landbouwgrond niet toeneemt en slechts een halve hectare per inwoner bedraagt. Teneinde de import van voor de landbouw benodigde grond stoffen te kunnen verminderen, zal men zich meer en meer moe ten gaan instellen op intensive ring van het bodemgebruik, vooral in het kleinbedrijf. Dat is niet alleen maar nodig voor hen die in de landbouw werkzaam zijn, maar ook om de industriali satie te doen slagen, hetgeen zon der een goed geleide landbouw niet zal gelukken. Gestreefd zal moeten worden naar betere producten en lagere kostprijs. Voor de varkensteelt is thans 750.000 ton importvoeder en 600.000 ton uit de binnen landse productie nodig. Dit zal zo niet kunnen blijven, meende de minister, die overigens de var kenspositie ook met het oog op de bacori-export naar Engeland niet ongunstig noemde. Iedere boer die zelf voor voer kan zor gen zal zijn varkensstapel naar eigen goeddunken kunnen opzet ten. Dat voorkomt verstarring van het systeem. Na'ar do mening van de minis ter zou 250.000 HA. grasland in ons land beter kunnen worden gescheurd, teneinde de eigen COMMANDO LANDMACHT NIEUW GUINEA Kolonel F. W. J. M. Peters, chef van de staf van de Com mandant groep Zuid, is met in gang van 15 Nov. benoemd tot Commandant Landmacht Nieuw- Guinea. In zijn plaats is tot chef van de staf benoemd luitenant-kolo nel B. Koning, thans comman dant van het le vrijwilligers opleidingscentrum. voeder-productie te kunnen op voeren. De bestrijding van run der t.b.c. zal krachtig worden be vorderd. Daartoe door Marshall- gelden in staat gesteld, zal de regering hiervoor 50 millioen voteren. Ten aanzien van de buiten landse handel in agrarische pro ducten betoogde de minister dat de behoefte in de West-Europese landen zeer groot is, doch dat de handel niet bevredigend kan wor den zolang nog allerlei belemme rende bepalingen blijven bestaan. Sprekend over het Beneluxver- band wees de minister er op, dat de Belgen moeilijkheden in de weg hebben gelegd, doch dat er intussen een goede oplossing is gevonden in het Landbouw- protocol. ALLEEN DE LUCHTMACHT IN ACTIE De 8ste Zuid-Koreaanse divisie heeft het door de Noordelijken verlaten Toksjon, een centrum van wegen en spoorwegen in het bergachtige smalste gedeelte van Noord-Korea bezet, terwijl de 7e divisie het nabij gelegen Wonni, waar nog kortgeleden verbitterd werd gevochten, binnenrukte. Er heerst thans sinds 48 uur een pauze in de strijd op de grond. Slechts de bommenwerpers der V.N. bleven inactie. Zij lieten tienduizend brandbommen vallen op Poettsjin, een knooppunt van wegen, ongeveer 110 k.m. Ooste lijk van Sinoeidjoe. Naar schatting staan in het noordelijke gedeelte van het Ko reaanse schiereiland 60.000 man Chinese communistische troepen en evenveel Noord-Koreanen te genover ruim 200.000 geallieerde militairen, vermoedelijk zijn nog 60.000 Chinese militairen naar het Noord-Koreaanse strijdtoneel onderweg. De grootste (Sm.) - Toen de K.R.O., die deze maand vijf en twintig jaar be staat, onlangs een persconferentie hield, visten de persbroeders uiteraard naar de stand van het ledental, maar men deed er wat geheimzinnig mee. Dat was op zichzelf niet zo gek. want de ledenwinst zou op de jubileum dag als geschenk van de luiste raars worden aangeboden. Toch lekte later uit, dat al vaststond, dat de K.R.O. de grootste omroep zou zijn. met de, toen nog niet voltooide ledenwinst erbij gere kend. En thans komt de Maas bode met het bericht, dat de K.R.O. aan de top staat met 239.000 leden. Dat is een mooi bericht, dat ons goed doet. Al om in den lande is er actie ge voerd en het resultaat mag er zijn. Hieruit blijkt, dat er toch nog wel activiteit onder katholiek Nederland is los te slaan. De resterende weken van de jubi- leummaand mogen de achterblij vers en de „werkers van het laatste uur" aansporen, nog het hunne te doen, om de positie van de katholieke omroep nog meer te versterken en te bevestigen! Voorlopig gered (Sm.) - De financiën van de ge meenten zijn voorlopig gered. Er was aanvankelijk enige ongerust heid, wat er zou gebeuren, nu de „noodvoorziening", welke de bijdragen van het rijk aan de gemeenten regelt, dit jaar afloopt. Ze gold aanvankelijk voor drie jaar, 1948, 1949 en 1950. Reeds was bekend geworden, dat het rijk deze bestaande noodvoorzie ning zou verlengen en dit blijkt nu te gebeuren met twee jaar, dus voor 1951 en 1952. Maar bovendien is nog een ander punt van ongerustheid weggenomen. Door het wegvallen van de on dernemingsbelasting zouden de gemeenten in andere moeilijk heden kunnen komen, aangezien zij uit deze belasting belangrijke baten ontvangen. De minister van Financiën heeft nu in de memorie van antwoord op het verslag van de Tweede Kamer betreffende de algemene beschou wingen over de rijksbegroting medegedeeld, dat deze compen satie geregeld zal worden in de eerlang in te dienen wet, om de 'noodvoorziening met twee jaar te verlengen, en daaruit zal blijken, dat de gemeenten over elk der komende jaren 1951 en 1952 een bedrag krijgen, gelijk aan hetgeen wegens ondernemingsbelasting over het jaar 1950 in de gemeente begroting wordt verantwoord. Dat is een royale oplossing voor de moeilijkheden, waarvoor de ge meenten anders zouden zijn ko men te staan. De Opmars (Sm. - Het uitstekend-geslaagde nummer van het propagandablad van de K.V.P., „De Opmars", geeft ons aanleiding, nog weer eens even de aandacht te vestigen op dit orgaan van de partij. Bij zonder treffend is de reportage op de middenpagina's, over de Koninklijke Marine. „Varen is noodzaak", van Frans Schaep- man. Er wordt verder veel aan dacht geschonken aan de prac- tische politiek van alle dag en aan de activiteiten van de jonge ren. Ter aanvulling van het vele politieke en propagandistische nieuws, dat de meeste dacbladen geven, is ..De Opmars" een nut tig blad. dat nog veel meer be langstelling verdient, waartoe wij gaarne weer eens aansporen Omzetbelasting (Sm.) - De omzetbelasting, die men wel een „poliep in de fiscale wateren" zou mogen noemen, zo is ze uitgegroeid als een bewijs van het nemen van de hele hand, nadat een vinger gegeven was de omzetbelasting is weer eens onder het parlementaire mes geweest. Het resultaat van het gevecht, om wat wel en niet vrijgesteld of verhoogd moest worden, is over het algemeen bevredigend. Natuurlijk vallen er in zulk een gevecht slachtoffers. Typisch is, dat melkkokers onder luxe worden gerekend, nademaal ze onder het weeldetarief zijn ge bracht. Dat kan ik me van boter- (niet van margarine) vlootjes eerder voorstellen. Dat spiegels als weelde worden be schouwd, kon de minister nog wel eens een schrobbering van de dames bezorgen. De heren der scheDoing moeten zich dan maar aan een ander spiegelen, we tend, dat ze het dan zacht doen. In Sheffield zal Maandag het communistische wereld-„vredes"- congres worden geopend, dat zes dagen zal duren en waarvoor 2000 deelnemers uit 70 landen zijn uit genodigd. Naar de organisatoren van het congres mededelen, zou Engeland aan 152 buitenlandse genodigden inreis-visa hebben geweigerd. Aan 25 Russen is een visum verleend, 40 zouden er zijn ge weigerd o.m. aan Ilja Ehrenburg, Wanda Vasilevska en de compo nist Sjostakovitsj. Aan 18 Finnen is een visum verleend, 7 zijn er geweigerd. Pablo Picaso kreeg wel een visum, de Tsjecho-Slowaakse minister Plojhar niet. Aan 38 Ne derlandse afgevaardigden zou een visum verleend zijn, terwijl er 2 zouden zijn geweigerd. Ook aan de metropoliet van de Russische Orthodoxe kerk, Nikolai, is een visum geweigerd. Uit de Ver enigde Staten worden 40 tot 50 afgevaardigden verwacht. Frank rijk zou geweigerd hebben passen te verstrekken aan afgevaardig den uit de Afrikaanse gebieden, waaronder zich een koning zou bevinden. Het Britse ministerie van Burgerluchtvaart heeft ver gunning geweigerd voor 18 spe ciale vluchten met congressisten uit Praag naar Londen. Russen, Chinezen en Mongoolse afgevaar digden zullen nu naar andere reisgelegenheid moeten uitzien.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1