UITVOERIGE DISCUSSIES over straatnamen en automarkt GEEN GESCHENK KUNSTHANDEL HEUSEVELDT Het liefdeleven van de mens {ff rM iran 0)bnnES deken voldoen'"^ 9eeJo> THEE-, ONTBIJT- en TAFELSERVIES Automarkt komt er met; Kwakelpad blijft Kwakelpad £S5S~^ W. JtBk Gemeenteraad Alkmaar Marktberichten De honderd mogen zelf beslissen :CS>' <jptn,eet porceteinen speciale St. Nicolaas-collectie! APARTE MODELLEN GEDISTINGEERDE DECORS Thans is de keus nog groot en koopt U nog rustig!! ZIET ONZE PRACHTIGE ST. NiCOLAAS-ETALAGES GESCHENKEN IN LUXE- EN GEBRUIKSVOORWERPEN Alkmaar - Langestraat 76-78 - hk. v. d. Bosstr. - Tel. 4170 PAGINA 2 VRIJDAG 10 NOVEMBER 1950 ALKMAAR. Onder voorzitterschap van burgemeester mr. dr. H. J. Wytema heeft de Alkmaarse gemeenteraad gisteren beraadslaagd en besloten over een agenda van zeventien punten. De voorzitter wenste vooraf de nestor der Alkmaarse journa listen, de heer Adema, geluk met het feit, dat hij zijn 65ste verjaardag vierde. Naar aanleiding van de ont eigening beraadslaagde de raad enige tijd met gesloten deuren. Herziening uitbreidingsplan Een partiële herziening van het uitbreidingsplan „West" werd door de raad aanvaard. De herziening beoogt een deel van het terrein, grenzend aan de Helderseweg, deels de bestem ming te geven voor industrie, handel en nijverheid, dit in ver band met het verzoek van de Coöperatieve Nederlandse Wol federatie om aankoop van een terrein aldaar, grenzend aan een de federatie toebehorend perceel. Nieuwe straatnamen Een voorstel van B. en W. vermeldde nieuwe straatnamen voor nieuw aan te leggen stra ten. Op het industrieterrein Noord zouden we dan de vol gende straten krijgen: Zijper straat. Pettemerstraat, Koedijk- straat, Kwakelkade (inplaats van Kwakelpad). De Jager straat, Noorderstraat. Huiswaar derplein, De Simsonstraat, Oos- terweezenstraat; op het terrein BergerwegHoutvaat: Van Oostsanekade, Cornelis Buysstraat Maertenshof en op het terrein Willem de Zwijger laanRochdale-kwartier: Water mans aat, Grote Beerstraat en Zu.i.cV kruisstraat. Bovendien stelden B. en W. voor de straat naam Nieuwpoortsdwarsstraat te laten vervallen. In de eerste groep straten worden topo grafische namen levendig ge houden. In de tweede groep wordt aangesloten aan het schil derskwartier van Bergerweg- Zuid en voor het kwartier waar de gedemobiliseerde militairen zullen komen te wonen zijn de namen gekozen van de meest bekende troepenschepen, die tal van gedemobiliseerden naar huis hebben gebracht. Dit voorstel, dat in de vorige raadsvergadering reeds was in gediend, werd thans behandeld. Zcals te verwachten was, lokte het enige discussie uit. De heer Woldendorp (K.V.P.) wilde de namen der schepen veranderen door namen van de len van Indonesië of namen van bekende economen. De heer Kirpensteijn (P.v. d.A.) vond de naam Kwakel kade onaesthetisch. Hii stelde voor: Industriekade. De heer Berkhouwer wilde niet vervallen van Kwakelkade in kakelkwaad. Toch maakte hij bezwaar tegen Pettemerstraat. Ook de schepennamen konden hem niet bekoren. Men zou zijns inziens voor de drie daar te be trekken blokken de naam Wil lem de Zwijgerlaan kunnen aanhouden of drie Oranje- namen kiezen: Louise de Col- ligny. Jan Willem Friso en Dil lenburgstraat. Dit laatste voorstel werd ge steund door de heren Hoytink l v. d. Borden. De heer Holsmuller wilde slechts Willem de Zwijgerlaan De heer Couwenhoven wilde grotere straten met Oranje- namen benoemen. Voorts wilde hii voor de schepennamen de aanduiding s.s. plaatsen. De heer Hoytink vond toch eigenlijk de straatjes wel wat klein voor de Oranjenamen. Hij wilde de straten maar liever r.o" niet benoemen. De voorzitter noemde het ge ven van straatnamen een ge liefd bedrijf van de raadsleden. Kwakelkade" en ..Pettemer straat" hebben een historische achtergrond. Het Kwakelpad zou „pad" kunnen blijven. In „De Simsonstraat" is een molen benoemd die de Simson heette. Een bijbelse figuur is hier dus niet benoemd. Ook de voorzitter vond de Willem de Zwijger-straatjes te klein voor Oranje-namen. Hij vond het eveneens niet juist de kleine straatjes te noemen naar Indonesische eilanden. Die na men zijn te weids, afgezien van de vraag of het nuttig is, hier een Indische buurt te creëren. Het is nodig de drie straatjes aparte namen te geven. Het geven der schepennamen vond de voor zitter zinvol. Het verbinden van persoonsnamen leek de burge meester in dit geval niet gelukkig. De heer Eriks wilde de huizen der drie straatjes toch maar de nummers geven van de Willem de Zwijgerlaan en steunde aldus het voorstel van de heer Holsmuller. De heer Kirpensteijn deed het voorstel het Kwakelpad Industrie kade te noemen. Dit voorstel werd gesteund. De heer Woldendorp kwam met een voorstel voor economennamen. De heer Hoijtink had bezwaar tegen het voorstel-Kirpensteijn, juist omdat, en dit hebben wij nog niet vermeld, B. en W. voorstelden de naam Kwakelpad te behouden. Ook het voorstel-Woldendorp, dat strekte tot benoeming van Treub, Diepenhorst en Verrijn Stu art, vond bij hem geen steun. De heer Holsmuller deed het voorstel de drie straten in de Wil lem de Zwijgerlaan op te nemen. De heer Berkhouwer wildé in elk geval de Grote Beer-straat ver anderen in Pasteurstraat. De heer v. d. Borden steunde het voorstel van de heer Holsmuller. De heer Torenvlied (CPN) kwam ook nog op de proppen. Hij be loofde zijn stem te geven aan welk voorstel dan ook. De heer Couwenhoven wilde de naam Kwakelkade invoeren. Het voorstel-Kirpensteijn (In dustriekade) kwam eerst in stem ming. Het werd verworpen. Het voorstel-Couwenhoven werd eveneens verworpen. Kwakelpad blijft Kwakelpad. Het voorstel-Holsmuller (Willem de Zwijgerlaan) kwam vervolgens in stemming. Onder de ingekomen stukken was een brief van de Minister van Economische Zaken, waarbij vooralsnog bezwaar wordt ge maakt tegen het raadsbesluit van 12 Oct. met betrekking tot de vaststelling van een verorde ning op de winkelsluiting (open stelling bepaalde soorten win kels in de avonduren en op Zon dag). Het stuk werd in handen ge steld van B. en W. om advies. Aan de heer B. Veltman werd op zijn verzoek, per 1 Januari 1951 eervol ontslag verleend als ambtenaar van de burgerlijke stand. Onderwijs De raad besloot tot handha ving van de benoeming van de heer C. D. van Dam als tijdelijk leraar in aardrijkskunde aan het Murmelliusgvmnasium voor het schooljaar '50-'51. Op verzoek van de ver. St. Joseph voor de R.K. Jongens scholen werd besloten tot het verstrekken van gelden uit de gemeentekas voor de stichting van een R.K. Jongensschool voor gewoon l.o. in het Ooste lijke stadsdeel. Een kofferharmonium voor de zangles en verduisteringsgordij nen ten behoeve van het film- onderricht stond de raad toe aan de Mariaschool. Voorts kwam een wijziging tot stand van de verordening, die de rechtspositie regelt van het onderwijzend personeel van het Gymnasium, de Handelsschool en de Handels avondschool. Bouwplannen Aan de R.K. Woningbouwver eniging „Goed Wonen" besloot de raad drie percelen bouwter rein te verkopen aan de Spie- ghelstraat en de Coornhertkade, opdat daar gebouwd worden achtenveertig woningen waar van dertig aan de Spieghelstraat en achttien aan de Coornhert kade. Aan de woningbouwvere niging zal een grondvoorschot verleend worden van ten hoog ste f61.462,en een bouw voor schot tot f341.135, N.a.v. dit voorstel bracht de heer Venneker (KVP) het col lege hulde voor de voortvarende wijze waarop deze zaak is be handeld. Hij sprak voorts over de huisvesting der gerepatrieer de gezinnen, waarvan de plicht over de hele gemeente verdeeld moet worden. Hij vroeg een ze kere garantie voor. „Goed Wo nen" opdat de vereniging niet zou wórden gedwongen naar verhouding te veel gerepatrieer- den te huisvesten. Omtrgnt deze huisvesting stelde de heer Couwenhoven (Arb.) de heer Venneker gerust. Alle vier woningbouwverenigin gen zullen de huisvestingslast' dragen. De heer Venneker merkte nog op dat de grondprijs hem hoog voorkwam. De voorzitter zette uiteen hoe de totstandkoming van deze bij zondere bouw in haar werk was gegaan. Het bouwvolume voor de acht en veertig woningen is verkre gen voor gerepatrieerden, maar de huisvestingsplicht der ge- repatrieerden zal niet alleen drukken op„ Goed Wonen", doch op de gemeente als geheel. In zijn uiteenzetting trachtte de voorzitter de heer Venneker te overtuigen van de redelijk heid van de grondprijs. De heer Venneker bleef zijn vrees handhaven, dat „Goed Wonen" een te groot contingent gerepatrieerden zou moeten huisvesten. Hierop stelde de heer Cou wenhoven nog eens nadrukke lijk vast, dat tussen de woning bouwverenigingen volkomen overeenstemming is bereikt om trent deze aangelegenheid. Ook wethouder Van Slinger land (K.V.P.) kon de vrees van de heer Venneker niet delen. De voorzitter wekte op tot vertrouwen in het fatsoen van het college bij het verdelen der huisvestingsplicht. Aan de arbeiderswoningbouw- vereniging „Rochdale" worden twee percelen bouwterrein ver kocht aan de Coornhertkade en de Huygensstraat. Daar zullen negen en vijftig woningen wor den gebouwd volgens het mon tagesysteem Montal. Er wordt een grondvoorschot verleend van 89.700 - en een bouwvoorschot van 563.804.-. Een gemeentelijke lijfrente Er was een voorstel tot het verlenen van een lijfrente aan mevrouw G. v. d. Oord, ten be drage van 200.per jaar, uit te keren zolang zij leeft, tegen afstand van haar recht van ge bruik en bewoning van het per ceel Kennemerstraatweg 89, dat het eigendom is van de gemeen te. Mevrouw v. d. Oord is in 1870 geboren. De gemeente zou aldus een goede prijs kunnen bedingen bij verkoop van het perceel. Aldus werd besloten, terwijl eveneens besloten werd tot ver koop van het pand aan de meestbiedende. De heer Berkhouwer (V.V.D.) brak een lans voor onderhandse verkoop. Onteigening Voorts was er een voorstel tot voorlopige goedkeuring van het plan tot onteigening van een perceel bouwland met huis en schuur aan de Bergerweg, eigendom van de Gebr. Brasser te Alkmaar. De onteigening is nodig voor de uitvoering van het uitbreidingsplan „West". De raad keurde het onteige ningsplan voorlopig goed. De omtrent deze aangelegenheid aan de raad opgelegde voor lopige geheimhouding werd be krachtigd. Het werd verworpen. Het voorstel-Woldendorp (econo mennamen) werd eveneens ver worpen. Het sub-amendement Berkhouwer (Grote Beerstraat wordt Pasteurstraat), werd ook verworpen. De straten krijgen dus de voor gestelde schepennamen. De Automarkt. Het voorstel van B. en W., ge daan in de raadsvergadering van 3 Augustus en strekkende tot het n iet-instellen van een automarkt hier ter stede, wordt wegens het staken der stemmen geacht niet te zijn aangenomen. B. en W. zijn op hun standpunt blijven staan en keuren het instellen van een auto markt af, doch naar aanleiding van een motie van mr. dr. Berkhouwer c.s., om een automarkt in te stel len, hadden B. en W. toch, uitslui tend voor de vorm, een ontwerp verordening ingediend tot het in stellen van een wekelijkse markt voor gebruikte voer- en vaartuigen op Zaterdagmiddag, op en aan het Waagplein en tot vaststelling van een reglement en een verordening op het heffen en invorderen van marktgeld. In het voorstel was het volgende bepaald: De markt zal worden ge houden op iedere Zaterdag die een werkdag is, van 12 uur tot zons ondergang, doch uiterlijk tot 18 u. Toegelaten worden gebruikte autobussen, trailers, opleggers, vrachtauto's, personenauto's, trac toren, motorrijwielen, bromfietsen, rijwielen, motor- en zeilvaartuigen en kano's. B. en W. kunnen toe staan dat ander tuig wordt aan gevoerd. Wat in slechte staat verkeert wordt niet tot de markt toegelaten. Onbeheerde voer- en vaartuigen worden verwijderd. Het marktgeld bedraagt f 3. voor autobus, trailer, oplegger, vrachtauto of tractor; f 2.— voor personenauto, zeil- of motorvaar tuig; f 1.— voor motorrijwiel of motorcarrier en f 0.50 voor brom fiets, fiets én kano. B. en W. bleven van mening dat invoering van een automarkt voor onze stad niet wen selijk is. Over de automarkt ontspon zich een uitvoerige discussie, zoals ge woonlijk, zouden wij bijna zeggen. De heer Berkhouwer wenste de zaak te ontdoen van de onwaar achtige romantiek, die volgens hem. de kwestie heeft ontsponnen. Spreker verdedigde in een ern stig betoog de instelling van de automarkt in 't belang van de stad. Hij loofde de voorgeslagen uithreiding van de markt met de vaartuigenmarkt. De markteommissie, de direc teur van het marktwezen, de K. v. K. en de contactcommissie voor de middenstand hebben zich vóór de automarkt verklaard. De heer Wiese (P.v.d.A.) slool zich aan bij de heer Berkhouwer. De heer Eriks (P.v.d.A.) wees op de noodzaak van een parkeergebod on en in de omtrek van de markt. Dat zoü de 'middenstand in het stadscentrum schaden. De heer v.d. Borden noemde de automarkt van eminent belang. De' heer Kirpensteijn verklaarde zich tegen de instelling van de markt. De heer Couwenhoven eveneens, uit zakelijke overwegingen. De heer Hooijtink wilde de morele bezwaren van B. en W. nog eens uiteen gezet hebben. De voorzitter zei, dat dit zou neerkomen op een reprise van wat vroeger is ge zegd. Dat in deze aangelegepheid met onwaarachtige romantiek is ge werkt, ontkende de voorzitter. De automarkt, aldus de burgemeester is niet te vergelijken met de vroe gere paardenmarkt. De voorzitter vreesde voor een niet-bona-fide autohandel rond om de markt. Een uitgebreid parkeerverbod achtte hij onvermijdelijk. De voorzitter adviseerde de raad niet tot instelling van de automarkt over te gaan. De heer Berkhouwer bestreed de argumenten van de voorzitter. De heer Eriks achtte de nood zakelijkheid van een uitgebreid parkeerverbod reden genoeg voor het niet-instellen van de markt. De heren Wiese, Vleugel en v.d. Borden bestreden ook de argumen ten van de voorzitter. De motie van de heer Berkhou wer werd in stemming gebracht. Met 15 tegen 10 stemmen werd de motie verworpen. Daarmee was het punt van de agenda afgevoerd. Tegen stemden de heren Eriks, Bakker, Coerts, Kirpensteijn. Sietsma, Couwenhoven, Koot en Bos van de P.v.d.A. en de heren v. Dijk, v. Slingerland, Leesberg, Venneker, Goudsblom en mejuf frouw Kamphuis van de K.V.P. en de heer Hoijtink (A.R.). Rekenlng-courantoverecnkomsten Nadat besloten was tot enkele wijzigingen en aanvullingen van de gemeenterekening van het dienst jaar 1945, aanvaardde de raad het voorstel tot het aangaan van een rekening-courantovereenkomst met de Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid. De "overeenkomst strekt tot een erediet bij de ge meente van maximaal f 100.000, De door de gemeente te vergoëden rente werd vastgesteld op 1 pet- de te vorderen rente op 2 1/2 pet De heer Venneker wees op even tuele gevaren. Hij zag hier iets. dat op subsidie lijkt. De heer Hoijtink brak een lans voor het voorstel .En wethouder van Slin gerland deed hetzelfde. De heer Venneker zou de overeenkomst toch willen binden aan een be paalde tijd. Dat gebeurt. Eveneens werd overgegaan tot ht-e aangaan van een rekening-cou rant overeenkomst met de Amster damse Bank N.V. tot opneming en belegging van kasmiddelen. Het credietmaximum is f 500.000,De gemeente betaalt minstens 3 1/2 pet. p. jaar rente, de bank ver goedt 1 Pet., althans het college werd gemachtigd tot het aangaan van de overeenkomst, dit naar aanleiding van een technische op merking van de heer van Dijk. een onderdeel; betreffend dat alsnog onder het oog zal worden gezien. De heer Venneker wilde uitstel om aanbiedingen van andere banken af te wachten. Er stond verder op het program ma de bekrachtiging van enkele bezettingsmaatregelen, w.o. de op heffing van het scheidsgerecht en de wijziging van de verordening tot regeling van het georganiseerd overleg voor de ambtenaren en werklieden der gemeente Alkmaar. Deze laatste wijziging werd aan gehouden om beslissing te brengen omtrent de mogelijkheid van de onname van de B.N.O.P.-mensen (E.V.C.) in het georganiseerd overleg. De raad aanvaardde tenslotte een voorstel tot aankoop van een perceel grond aan de Oudegracht voor f 3540,,i, dat definitief be stemd zal worden tot speelterrein voor de Tesëelschadeschool, als hoedanig het reeds een aantal jaren in gebruik is met goedvinden van de eigenaar. Ter plaatse zal een scheidingsmuur worden aange bracht. Ook zal. aan de heren M. C. Foppen, A.J. v.d. Korst en C. Mooij een perceel grond worden verkocht op de hoek Nic. Beets- kadeJan v. Scorelkade, tegen de prijs van f 1177,50. Daar zullen twee woningen en een woon— en winkelhuis worden gebouwd. De heer v.d. Borden pleitte nog voor Het voorkomen van gapingen in de stadsbebouwing. Hierna# sloot de voorzitter de vergadering. Voor de tweede maal sprak gis teren in Hotel Victory de Bilt- hovense gynaecoloog en sexuoloog, Dr. J.G.H. Holt, voor Schola Pu- blica, in de cursus over het liefde leven van de mens. Ook voor deze tweede cursus avond bestond een uitermate grote belangstelling. Een twintigtal nieuwe cursisten heeft zich na de eerste lezing van Dr. Holt, voor deze cursus alsnog laten inschrij ven. Voortbouwend op zijn vorig be toog belichtte Dr. Holt nog een maal het element der schoonheid in het liefdeleven van de mens. De luister van het menselijk lichaam als de spiegel van de ziel staat in het centrum van het menselijk ge moedsleven. De stof weerspiegelt de heerlijkheid van de schepping. In ieder van ons is de ontmoeting met de schoonheid, wier voorwaar den zijn: gaafheid, evenredigheid en doeltreffendheid, van het gróót ste belang voor het liefdeleven. Al te vaak wordt <^e. gaafheid, de orde der schoonheid ontluisterd door brute menselijke bezitslust. Wanneer de zin der schoonheid onvoldoende in zijn wezenlijkheid wordt gewaardeerd, kwetst men het menselijk liefdeleven in een wezenlijk bestanddeel. Het zin nelijk schone is een Godsgave, die ons nader brengt tot God. Spre kende over de kuisheid, legde dr. Holt. de nadruk op het positieve karakter van deze deugd, die hij definieerde als het gemak en de vaardigheid tot het bewaren van de goede orde in geslachtelijke aan gelegenheden. Het begeervermo gen, dient, naar Aristoteles' leer, gelijk een' kind te worden beteu geld door de rede. Spreker legde er de nadruk op, dat de kuisheid een innerlijke gesteltenis is, niet een uiterlijke manier van doen. Hij wees op de grote onkunde en machteloosheid, die de positieve beoefening van de kuisheid in de weg staat. Spreker legde er de nadruk op. dat de juiste dispositie voor de kuisheid slechts door oefening is te verwerven. Hij wees in dit ver band op het baseren dezer dispo sitie bij het kind. De kuisheid valt onder de deugd van matigheid, beter maat ge noemd. Dit laatste werd door dr. Holt nog eens bijzonder benadrukt. Hij verwijlde vervolgens bij het on derscheid tussen de kuisheid en de eigenschappen, die als een krans om de kuisheid heenliggen, als schaamte, eerbaarheid, zelfbeheer sing. welvoeglijkheid' en natuurlijke terughoudendheid, die hij stuk voor stuk naar hun intrinsieke mérites waardeerde. Dr. Holt wijdde uit over de zin rijkheid van de zelden meer ge bruikte uitdrukking: elkaar be kennen. In de verliefdheid, die een zeer onvolmaakte vorm van kennen is, schuilt het gevaar der vergis sing. De verloving dient tot be zinning. Spreker wees op de enorme betekenis van de deugd van prudentia. de voorzichtigheid, de vooruitziendheid die een hoofd rol speelt in dè menselijke liefde. Tegenover de prudentia toonde Dr. Holt de kwalijke gevolgen van de overijldheid, de lichtzinnigheid, do ondoortastendheid, de nalatigheid, de onstandvastigheid en de bere kendheid welke laatste een ver standelijkheid is. die niet gericht is op God als doel. Cursus B Godsdienst' ALKMAAR. Door bijzonde re omstandigheden is het Zater dagmiddag geen cursus. Het on derwijzend personeel kan van de herfstvacantie genieten tot Za terdag 18 Nov. Dan, ife er om 3 uur cursus in het ziekenhuis. Dierenbescherming ALKMAAR. Zwervend is in een fietsenstalling op het Rit sevoort aangetroffen een aardig hondje. In de Lyceumstraat zwerft plm. twee maanden een grote zwarte poes. Ter beschikking enige ïonge gezonde poesen. Wij zoeken een beslist goed tehuis voor een 2-jarige Bouvier (goed voor kinderen). Adres: Inspecteur C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren Joseph N. P. zv L. M. Martens en C. F. Verberne: Anna M. dv J. G. Ver- hage en H. C. Klaver; Berend zv B. Martensen en M. A. Agelink, Gehuwd: Lambertus F. H. van Meegen en Johanna A. M. War mer; Cornelis Burger en Petro- nella K Muntje werf. Ondertrouwd: Antoon Benard, 26 jaar, en Christina C. Jong kind, 21 jaar; Cornelis Metselaar 24 jaar en Bernardina de Rover 20 jaar; Cornelis J. Pool 28 jaar en Anna P. Meester 24 jaar; Ni- colaas Doorgeest 34 jaar en An na M. Bruin 24 jaar; Jacobus H. J. de Rover 26 jaar en Yda Bre- derode 26 jr.; Wilhelmus Haast- broek 26 jaar en Johanna C. Lammers 26 jr.; Cornelis d. Wit 28 jaar en Christina A. Broek- huijsen 28 jaar; Cornelis Hop 32 jaar en Jansje van Keulen 28 jr. Nicolaas F. Koster 43 jaar en Marijtje J. Helderman 27 jaar; Corrieiis A. M. de Boer 23 jaar ONZE AGENDA BIOSOOPEINt Harmonie: De dijk is dicht, 14 jr.; Cinema Arnericain: Vulca- no, 18 jaar. Victoria Theater: Gevaar lijke leeftijd, 18 jaar. Voorstellingen: hedenavond 8 uur. JEUGDVOORSTELLING Zaterdagmiddag 2.30 uur in Cinema Arnericain met „Peter Joe en de valse munters". GEZELSCHAP KEES STET 8 uur in het Gulden Vlies. TENTOONSTELLING SCHILDERIJEN: Werken van Schildersver. „DOORWERKEN" atelier Kanisstraat, iedere mid dag van 25 uur. APOTHEKEN: Nacht dienst: Apotheek B. H. J. Schouten Emmastraat 47 TAXI'S Nachtdienst. Nas- saugarage, Nassauplein. Tel 3545. en Petronella M. Louter 23 jaar; Roelof Klooster 24 jr. en Maatje Gonggrijp 20 jaar; Anthonius P. van de Giese 27 jaar en Geer- truida Winder 22 jaar; Jacob H. Nieuwenhuis 23 jaar en Jacoba J. den Engelsman 21 jaar; Jaco bus Q Kroon 46 jr. en Dieuwer- tje Baltus 46 jaar. ncdwwlyk Wo! was ie VEILIG in «AdVH? tenue TIBET DOET BEROEP OP DE V.N. NEW DELHI, 10 Nov. (Reuter). Naar vernomen wordt heeft de Tibetaaanse regering een beroep gedaan op de V.N. om „tussen komst en hulp in de toestand, die door het binnenkomen van Chi nese strijdkrachten in Tibet ge schapen is". AUTO REED IN NOORDHOLLANDS KANAAL Inzittenden gered LANDSMEER. Tengevolge van de slechte weg en de grote kuilen, die de berm aan de stille kant van het Noordhollands Kanaal heeft, is gisterenavond omstreeks haif tien een bestel wagen, bestuurd door de eige naar, de heer G. Damme. bij Het Schouw in het water gereden. De chauffeur slaagde er in zich zelf en de beide andere inzit tenden, zijn 85-jarige schoon moeder en zijn schoonzusje te redden. Het gelukte hem name lijk een deur van de wagen on der het water open te krijgen. NOG GEEN STADHUIS VOOR AMSTERDAM Gisteravond heeft de Amsterdam- Se gemeenteraad een complete zit ting gewijd aan een nieuw Stad huisplan. Een meerderheidsvoor- stel wees het Waterlooplein voor de bouw van een nieuw Stadhuis aar.. Het voorstel kon na langdurige discussie geen meerderheid vinden. Het werd verworpen met 28 tegen 15 stemmen. FILMKEURING K.F.C. ALKMAAR: Cinema American: Vulcano, 18 jaar; Harmonie: De dijk is dicht, 14 jaar; Vic toria: De gevaarlijke leeftijd, tijd, 18 jaar. DEN HELDER: De Witte: Pira ten van Capri, 14 jaar; De on zichtbare ooievaar, alle leeftij den Tivoli: Taxi Mijnheer, 14 14 jaar; De Rimboe-Koningin, onbekend. HOORN: Winston theater: Gung ho, 18 jaar. SCHAGEN: Royal: Het venster, 18 jaar; Hoog in 't zadel, 18 jr. WIERINGEN: de Haan: De Prin ses en de Piraat, 18 jaar; De Tijgerin, 18 jaar, LUTJEBROEK: City: De avon turen van Don Quichote, 14 jr. Vertwijfelde liefde, 18 jaar. DRIE JAAR GEËIST TEGEN ACCOUNTANT Tegen de 49-jarige Groninger accountant S.G.J.J. werd gisteren voor de rechtbank te Groningen een gevangenisstraf van drie jaar geëist. Deze accountant werd ervan be schuldigd, van zijn cliënten gelds bedragen te hebben aanvaard en deze ten eigen bate te hebben ge bruikt. Stortingen, die ten behoe ve van zijn cliënten waren gedaan, zou hij eveneens in eigen zak ge stoken hebben. De rechtszitting duurdetien uur en er werden 22 getuigen ge hoord. RECEPTIE MGR. J. P. HUIBERS Z.H.Exc. M;p. J. P. Huibers zal ter gelegenheid van zijn verjaar dag op Woensdag 15 November a.s. receptie verlenen aan de Religieu zen (Broeders en Zusters) en de leken van 1112 uur en aan de Priesters van 121 uur. ALKMAAR, 16 Nov.Aanvoer 2100 kg. 4 stapels boerenkaas 97,50 per 50 kg; 1 stapel volvette kaas f 102.50. Handel matig. NOORD SCHARWOUDE 10 Nov 1200 kg aardappelen bevelanders 10.10; 3000 kg uien 5.506.60; grove 7.407.60; 3000 kg andijvie 10.50 12.20; 11.000 kg rode kool 4.10 9.10; 1800 kg groene kool 55.90; 1500 gk gele kool. 6.30—7.10; 100.000 kg witte kool 4; succes .witte 4. AVENHORN 9 Nov Spruit- kool 3340, aanvoer 150 kg; 16.300 kg succes witte kool 44.40; 21.500 kg rode kool 4.10—8.70; 10.500 kg gele kool 3.50—6.10; 2400 kg groene koo] 6.707; 1600 kg Chinese kool 5.708.10; 3500 kg uien, grove 6.207.30; gew. 6.30 6.40; driel. 7.80—8.30; 23.500 kg bieten I rond 8.509.50; II 5.20 5.70; lang 6—6.10; 10.500 kg Peen II 2.60—4; III 4.70—5.80; IV 2.90— 4.60. GROOTEBROEK 9 November 12.500 kg Blanke eigenh. 8.80; blau we eigenh. 8.109.20; 2600 kg witte kool. 44.60; 2000 kg gelekool 4.40; 9000 kg groenekoo] 56.40; 2500 kg Andijvie 12.60—13.70; 12.000 kg uien grof 7.707.90; groot 77.40; rdeil. 7.50—7.70; nep 11.20—12.60; 160.000 stuks bloemkool B 2140; B II 13—29; C 12—26; C II 8—14; stek 816. LANGEDIJK, 10 Nov. 600 kg uien 6.20; 600 kg bieten 9.40; 7000 kg andijvie 9.3014.10; 8500 kg groene kool 56.20; 4000 kg gele kool 4.50—6.60; 12000 kg rode kool 5—8.80; 60.000 kg witte kool 4.—; succes witte 44,10. WARMENHUIZEN, 10 Nov. 600 kg aardappelen, bintjes 8.900 kg andijvie 12.20; 25000 rode kool 4 8.50; 10500 kg witte kool 4.suc ces witte 4.20—4.40. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond (opgemaakt te 10 uur). MORGEN VERSPREIDE OPKLARINGEN Aanvankelijk zwaar bewolkt, met nu en dan regen of motregen. Morgen overdag wisselend bewolkt met enkele verspreide buien. Ma tige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Weinig ver andering in temperatuur. Verwarm Uw bed behaaglijk met een rtCDDCP ELECTRISCHE VAL VAN ROMME Over het stenen trapje in de Ridderzaal 's-GRAVENHAGE. Tijdens de avondvergadering der Tweede Kamer van Donderdag kwam de voorztter van de KVP-fractie, prof. Romme, te valen over het stenen trapje dat naar de Rid derzaal voert. Hoewel deze val waarschijnlijk geen ernstige ge volgen zal hebben, liep prof. Romme toch een bloedende wond aan het scheenbeen op, die door de medische specialist, dr. Mol, werd verbonden. Prof. Romme volgde nog enige tijd de debat ten, maar later op de avond werd de pijn toch te erg. Hij werd per auto naar huis ver voerd. Het zou wel zeer te be treuren zijn, warneer de voor ztter van de KVP-fractie als ge volg van deze val niet aan de grote politieke debatten zou kun nen deelnemen. Hopenlijk zien wij hem volgende week weer hersteld terug. OF ZIJ NAAR NEDERLAND WILLEN TERUGKEREN De thans uit Sovjctrussische krijgsgevangenschap teruggekeerde Nederlandse leden van de voorma lige SS kunnen zelf beslissen of zij naar Nederland zullen terug keren. De Nederlandse commissie, die op het ogenblik in het kamp Fricdland de 100 uit de Sowjet- tTnie teruggekeerde Nederlanders aan een onderzoek onderwerpt, deelde mede, dat zij geen der voormalige leden van de SS zou dwingen naar Nederland terug te keren. Naar het zich liet aanzien, zouden alle teruggekeerde Nederlandse SS- ers naar Nederland reizen, daar zij in de mening verkeerden, dat de commissie haar best deed, hun terugkeer naar Nederland te ver gemakkelijken. Niemand der terug gekeerden heeft het kamp hei melijk verlaten. De Nederlanders zouden de or ganisatie voor hulp hebben doen weten, dat officieren van de Duitse volkspolitie en onderdanen van Oosteuropese landen te Kiev een opleiding ontvangen. Op hun terug reis door de sowjet-Unie zouden zij voormalige Duitse krijgsgevan genen hebben teruggezien, die op de school voor politieke opleiding te Kiev geweest waren. uit onze Dank zij de ALLEENVERKOOP van zeer vooraanstaande buitenlandse fabrikaten, munt onze sortering uit door en zowel in de goedkope als betere prijsklasse Gezien het groot succes met onze serviezenverkoop, adviseren wij U VROEGTIJDIG UW KEUS TE BEPALEN II Vakkundige verpakking - Verzending naar alle plaatsen in binnen- en buitenland MET ONZE OVERWELDIGENDE COLLECTIE Onze zaken zijn ook IEDERE Maandagmorgen geopend Vanaf Zaterdag 18 November tot 5 December zijn onze zaken iedere werkdag geopend v. 9 u. v.m. tot 6 u. n.m.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2