Negentig cursisten zingen het aloude lied van de arbeid op een nieuwe wijs De IJ-tunnel te Amsterdam Veilig, f Verkeer Zal Schelde-Rijn-verbinding spoedig tot stand komen? PHILIPS Minister verdedigt ^noodwet" huisvesting gerepatrieerden In de Rijkswerkplaats te Hoorn Ook niet-gedemobiliseerden kunnen thans worden ingeschreven Drie vliegen in één klap De ontsluiting van ons gewest Een technische club van de R.K. kappers Vandaag mogelijk beslissende bespreking over kanaal Antwerpen-Dordtse Kil TROUBLELITE Ha.. HUNTER Weer!ijk! Groninger en Friese gemeenten werken mee Naar wij vernemen De financieei-economische betrekkingen van Nederland en Indonesië VRffDAC 10 NOVEMBER 1950 PAGINA 5 Als de metselaarsleerling een paar maanden de cursus heeft gevolgd, maakt hij werk stukken waarvoor ook een vakman bewondering heeft. Wie zó ver is gevorderd, zal in de praktijk v,iet teleurstellen. (Eigen foto) (Van onze verslaggever) II (Slot) !n de Hoomse Rijkswerkplaats voor vakontwikkeling steken jonge mannen tussen 20 en 35 jaar de handen uit de mouwen. Ze weten waarvoor ze hier zijn en handelen met het verant woordelijkheidsgevoel dat krachtens hun leeftijd van hen wordt verwacht. Zoals we reeds schreven: de toekomstige vaklieden bouwen aan hun toekomst en ze doen dat vol ijver. Ze worden voor hun werk goed betaald en leren het vak waarmee ze in de maatschappij vooruit kunnen. Van die ijver hebben we ons dezer dagen kunnen overtuigen, toen we na een onderhoud met de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau, de heer L. Bands- ma en de directeur van de Rijks werkplaats, de heer J. D. Casius, de vakopleiding bezichtigden en kennis namen van de werkstuk ken, waarvoor de geroutineerde vakmensen zelfs bewondering hebben. Werkmeester Hagenaars toonde vol gerechtvaardigde trots de resultaten van enkele maan den scholing: fraaie bogen, top gevels en erkers, die weliswaar na het bouwen weer worden af gebroken, maar nu nog als even zovele bewijzen van verbluffende vorderingen op het terrein ston den opgetrokken. In de timmer manswerkplaats, waar de heer Middelink de scepter zwaait, klonk het lied van de arbeid niet minder opgewekt; een lied op het tempo van zagen en schaven, gezongen in het décor van plan ken, balken en krullend hout. Menig bedrijf in Noord-Holland zou jaloers zijn op het machine park in de bankwerkerij, waar over de heer Zwemmer een wa kend oog houdt. De heer de Ronde liet zijn toekomstige constructie- bankwerkers buiten de werk plaats hun technische krachten op „zware" problemen beproeven. Binnen stonden de smeden voor hun laaiende vlammen en scho ten felle vuurstralen uit electri- sche lasapparaten. In het maga zijn lagen netjes gerangschikt de pasklare materialen, eenvoudige en allermodernste gereedschap pen, werkstukken door de draai ers op een vijfduizendste milli meter nauwkeurig gemaakt en voorts alle benodigdheden voor zulk een veelzijdig bedrijf als een Rijkswerkplaats met 90 cur sisten nu eenmaal is. Over hun tekeningen gebogen zaten de jongelui, die aan de heer Sche- ringa zijn toevertrouwd. Er heerste een vredige stilte, zoals dat in een tekenkamer betaamt. Uit een wirwar van lijnen en cijfers moest de ontknoping ko men van een moeilijk probleem. Binnenkort zal de Commissie voor Vakontwikkeling door de heer Bandsma worden geïnstal leerd. Ze bestaat uit vertegen woordigers van de werkgevers- en werknemersorganisaties, die met hun adviezen de leiding van de Rijkswerkplaats terzijde zul len staan. Zo wordt het contact tussen de opleiding en het be drijfsleven steeds nauwer, het geen de algemene gang van zaken slechts ten goede kan komen. Thans bestaat ook voor niet- gedemobiliseerden gelegenheid, voor deelname aan de cursus te worden ingeschreven. Voor velen zal dit een verheugende mede deling zijn. De toenemende in dustrialisatie, het overschot aan arbeidskrachten op het platte land, het zijn twee omstandig heden welke er zeker toe zullen leiden, dat aanmeldingen op de arbeidsbureaux binnenkomen. Goede vaklieden worden steeds gevraagd. In de Rijkswerkplaats te Hoorn worden ze gevormd. T. Aan de draaibank. Goed ge reedschap is het halve werk (Eigen foto) UNIE-CONFERENTIE OP 20 NOVEMBER Naar wij vernemen staat het thans vast, dat de conferentie van ministers in het kader der Ned.- Indonesische Unie zal aanvangen op 20 November a.s. De Neder landse delegatie is nog niet sa mengesteld. De conferentie be treffende de toekomstige status van Nieuw-Guinea zal enige da gen na de conferentie van mi nisters beginnen. FORD ONTSLAAT ARBEIDERS WEGENS STAAL TEKORT De Ford Motor Company deelt mede, dat zij ongeveer 14.000 ar beiders, 11 pet. van het totale personeel, zal moeten ontslaan in verband met een tekort aan staal. Het tekort dreigde de productie bij alle grote autofabrieken te vertragen, doch Ford is de eer ste maatschappij, welke defini tieve plannen bekend maakt voor een productievermindering. Het personenauto-productieprogramma model 1950 zal met 80.000 wagens worden verminderd. LUCHTMAARSCHALK MACDONALD INSPECTEUR- GENERAAL LONDEN. Het Britse minis terie van Luchtvaart heeft mede gedeeld, dat luchtmaarschalk Douglas Macdonald is benoemd tot inspecteur-generaal belast met de opleiding van de luchtstrijd krachten der Westelijke Unie. Hij zal door een Franse hoge officier worden ter zijde gestaan. (Van onze redacteur) Het tunnelplan, dat in opdracht van de gemeente Amsterdam voor de enig efficiënte verbinding van de beide IJ-oevers is ontworpen en waarvan de verwezenlijking binnen een vijftal jaren mag worden verwacht, heeft een aanmerkelijk verder strekkende betekenis dan louter de oplossing van een hoofd stedelijk verkeersprobleem. Hier worden méér vliegen geslagen in één klap. De voorgestelde doorgaande ver keersverbinding ruimt opnieuw een hinderpaal weg tussen het westen en midden des lands ener- en de noordelijke provincies ander zijds. Maar ook en dat interes seert ons vandaag bijzonder is dit ontwerp een allerbelangrijkste stap naar de ontsluiting van een groot deel van Noordhollands Noorderkwartier, speciaal van W est-Friesland. Eén van de punten op het ver langlijstje van ons al te lang ver waarloosd gewest gaat dus ten slotte in vervulling, 'n Tweede is daarvan niet ver meer; we bedoe len de bouw van een nieuwe Friese Brug te Alkmaar, die inmiddels ook al aangevat is. 't Derde: de Velser tunnelverbinding, schijnt voorlopig nog vrome wens te moe ten blijven. We moeten overigens niet vergeten, dat achter 'n tun nelplan 'n cijfer schemert mat maar liefst acht nullen Van oever tot oever Zonder de waarde van de fiet sers- en voetgangerstunnel te wil len verkleinen, richten we thans onze aandacht op de autotunnel, die voor West Friesland van het meeste belang is. De tunnel begint op de Prins Hendrikkade nabij het scheep- vaarthuis. De helling vangt aan in een nieuw aan te leggen dam in het Oosterdok, waar de tunnel nog open is en daglicht ontvangt. Daarna komt de gesloten tunnel, die onder de rails van het z.g. Oos telijk eiland, langs de brandweer- Amerikaanse verliezen in Korea Op 3 November bedroegen de Amerikaanse verliezen in Korea 28.235 man, te weten: 4.651 ge sneuvelden, 19.301 gewonden en 4.283 gevangenen of vermisten. kazerne aan de de Ruyterkade tot ong. 12 meter beneden de water spiegel. van het IJ zakt. Aan de Noordelijke zijde komt de weg weer in 't daglicht op de Adelaars- weg, waarlangs het Kraaienplein wordt bereikt. Vanaf dit kruis punt staan wegen in alle richtingen open. De tunnel zal twee kokers be vatten, elk met een rijwegbreedte van 6 meter. Iedere verkeersrich- ting heeft de beschikking over twee rijbanen. Anders dan te Rotterdam wordt voor de autotunnel aanvankelijk slechts één ventilatiegebouw neer gezet, ter plaatse van de brand weerkazerne aan de de Ruyter kade. Aan de Adelaarsweg is slechts een kleine afzuiginrichting ontworpen. Geschenk Boekenweek 1951: ,,De Porceleintafel" De door de Commissie voor de Propaganda van het Nederlandse boek ingestelde jury, bestaande uit de letterkundigen Emmy van Lokhorst, Clare Lennart, Victor E. van Vriesland en Gabr. Smit, benevens drie leden van ge noemde commissie, heeft uit een inzending van 13 manuscrip ten voor de Boekenweek-ge schenkprijsvraag de novelle „De Porselein-tafel" bekroond. Deze novelle zal het geschenk zijn in de Boekenweek 1951 (25 Febr. 3 Maart). CULTUURMAATSCHAPPIJ FAILLIET VERKLAARD De Cultuur-maatschappij „Me- langbong", die een tweetal onder nemingen exploiteert, is failliet verklaard. Er zijn geen handels crediteuren. De ondernemingen zijn nog steeds niet bereikbaar en de thee- en rubberaanplant is zo goed als geheel verdwenen. Ook de fabrieks- en woningcomplexen zijn afgebroken. De vorige admi nistrateur, die het faillissement heeft aangevraagd, is een proces tegen de maatschappij begonnen in verband met vermeende pen sioenrechten. Post voor troepenschepen Post, bestemd voor naar Ne derland terugkerende militairen aan boord van de troepenschepen .Waterman" en „Johan van Ol- denbarnevelt", welke in één der tussenhavens zal worden uitge reikt, moet uiterlijk op 10 No vember in Nederland worden ter post bezorgd. Behalve de gebrui kelijke gegevens dient het adres de naam te bevatten van het troepenschip, onder toevoeging „op thuisreis naar Nederland". De naam van de vermoedelijke tussenhaven mag niet worden vermeld. BRAND IN CHEMISCHE FABRIEK Gistermiddag brak brand uit in de N.V. Chemische Fabriek C. A. Verbunt te Dongen. De brand ontstond in de stanserij en greep door een vonk uit een lasappa raat, snel om zich heen. De Don- gense brandweer wist het eigen lijke fabrieksgebouw, waarin de nieuwste machines zijn onderge bracht, te redden. De stanserij brandde geheel uit. De schade wordt op f 50.000 geschat. DE MOORD OP DE BOTERMARKT TE HAARLEM Op 31 Juli werd de Haarlemse vishandelaar A. Schraal op de Botermarkt door de 48-jarige kell- ner J. A. met een uitbeenmes doodgestoken. De dader kon vrij wel terstond worden gearresteerd. Hij stond gisteren voor de Haar lemse Rechtbank terecht. Tijdens de behandeling bleek een liefdesdrama de achtergrond van deze moord te zijn geweest daar de vishandelaar betrekkin gen met de vrouw van de kellner onderhield. De Officier van Justitie, die rekening hield met de verzach tende omstandigheden en de vrouw van verdachte, die op de getuigenbank zat, moreel even schuldig noemde als de man zelf, eiste zes jaar gevangenisstraf met aftrek. HERSCHOLING VAN KNIL-PERSONEEL Bij het Algemeen Depot Kon. Landmacht te Schoonhoven zal binnenkort het personeel van het voormalige K.N.I.L. worden on dergebracht, dat niet dadelijk in een van de bestaande vredeson- derdelen kan worden geplaatst. Deze militairen zullen worden herschoold voor hun taak in het Nederlandse leger. ÉEN - ÉEN? De uitgever van het puzzleblad „Eén nul'' stond voor het Haag se kantongerecht, beschuldigd van overtreding van de Loterijwet. Hem was ten laste gelegd, dat hij door het stellen van voorwaarden bij het inzenden van oplossingen (kopen van een blad) economisch voordeel van de puzzles zou hebben behaald. Dat bestreed de verdediger, die het voorbeeld aanhaalde van een lezer, die 997 oplossingen had inge zonden en nog een prijs gewon nen ook! Het O.M. vroeg als straf twee maal duizend -gulden boete en een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden. Dezer dagen werd door de afd. West-Friesland van de Ned. Kath Bond van Kapperspatroons een bijeenkomst gehouden in De Wit te Engel te Hoorn. Daartoe waren alle kappers uit dit gewest uit genodigd om tot oprichting te komen van een technische club. Na uitvoerige discussies werd hiertoe besloten, waarna werd medegedeeld dat op Maandag 20 Nov. de eerste avond zal worden gehouden. Getracht zal worden enkele collega's uit Amsterdam te laten demonstreren, 'n Hoofd bestuurder zal worden uitgeno digd om richtlijnen te geven. Tij dens de rondvraag kwam nog de komende verhoging van omzet belasting ter sprake. De bonds- secretaris de heer Bos uit Am sterdam gaf hierna een uiteen zetting en noemde de bezwaren welke daaraan verbonden zijn. Met een kort dankwoord sloot de voorzitter deze geanimeerde bijeenkomst, welke deze keer ook bezocht werd door verschillende eega's der ridders van kam en schaar. De fa. v. d. Leek uit Hoorn bood een koffiemaaltijd aan voor leden met hun echtge noten. Dat dit d-oor hen op prijs werd gesteld bleek wel uit de talrijke speeches, welke na af loop werden uitgesproken.. De gehele avond bleef de kappers- familie nog bijeen en er heerste een gezellige stemming, welke nu veroorzaakt werd door het duo Miejan uit Nibbixwoud, bijge staan door de accordeonist Jac. Kijk. (Telefonisch van onze correspondent) BRUSSEL. De Belgisch-Nederlandse commissie voor de waterwe gen en havens, die j.l. Zaterdag in Den Haag vergaderde, komt heden, Vrijdag andermaal bijeen, thans te Brussel. Uit deze snelle opeenvolging van conferenties mag worden afgeleid, dat de arbeid der commissie thans het doel nadert. In betrokken Belgische kringen wordt zelfs de verwachting uitgesproken, dat de bijeenkomst van vandaag de beslissing zal brengen, en wel in gunstige zin. gen de Brabantse wensen betref fende afwatering enz., in zo verre deze wensen door het gra ven van een Schelde-Rijnkanaal kunnen verwezenlijkt worden. Men neemt aan dat de Neder landse regering dit plan gunstig gezind is, mits België zal willen bijdragen in de kosten, die voor lopig op ongeveer 2 milliard franc worden geraamd. België, zo voegt men er aan toe, is hier toe bereid. Voorts vernamen wij, dat het project waarschijnlijk een lengte zal hebben van 'onge veer 90 km. en dat de duur van de aanleg ongeveer 5 jaar zal bedragen Of de Belgische verwachtin gen, die de laatste tijd zo onge veer om het nulpunt schommel den daarmee niet te veel naar het andere uiterste zijn omge slagen, zal weldra blijken. Ze ker is, dat veel van het heer sende pessimisme met betrek king tot de Schelde-Rijn-ver binding is verdwenen en dat dit pessimisme heeft plaats ge maakt voor gematigd vertrou wen op een goede afloop der commissie-besprekingen. Meer dere organen zoals b.v. de „Nieuwe Gids" betogen nu, dat Nederland het wellicht zo slecht niet met België meent. De hoop op een goede uitslag van het overleg wordt in de omgeving van de Belgische delegatie van de waterwegencommissie aange moedigd. Men geeft daar te ver staan, dat de verbinding Ant- werpen-Moerdijk er vermoede lijk toch zal komen. Aan Belgi sche zijde vertrouwt men, dat de rapporten der commissie aan de beide regeringen voldoende argumenten zullen geven om te gaan onderhandelen over de aanleg van een kanaal, dat van de Noorderdokken te Antwer pen zal lopen tot de Dordtse Kil. Dit kanaal zou dan dwars door West-Brabant lopen en door een sluis op Nederlands gebied toe gang verlenen tot een kanaal naar de Westerschelde. Te Brus sel wordt bovendien onderschre ven, dat men van Belgische zijde generlei bezwaar heeft te- PLUIMVEE- EN EIERMARKT TE BARNEVELD BARNEVELD, 9 Nov. In de afgelopen week kwam in de pluimveehandel niet veel veran dering. Wel was er groter vraag naar zware slachtkippen, mede door de export naar Engeland. Er bestond grote vraag naar wild, doch er werd hedenmorgen op de markt maar weinig aange voerd. De prijzen waren hierdoor hoger. Voorts was er vraag naar kalkoenen. De vraag naar N. H. blauwe kuikens was niet groot, omdat ze voor de export nog te klein zijn. Heel de pluimveehandel wacht thans op het bericht, dat deze handel weer vrijgegeven wordt en de markten heropend kun nen worden. Insiders menen, dat een dergelijk bericht niet lang meer op zich zal laten wachten. Prijzen voor oude kippen 1.00 3.75 (per kg 1.251.60), jonge hanen 1.251.40 (per kg 1.602) oude slachteenden 0.851.40, tamme konijnen 14, hazen 2 6.75, fazanten 34, patrijzen 1.25 -2.75, wilde eenden 1i.75, wil de konijnen 1.502, wilde dui ven 0.300.40. Eiermarkt Vlotte handel. Totale aanvoer ca. 550.000 stuks. De hoge prij zen stegen opnieuw. De jonge henneneieren deden 16.5019 en de grote eieren 2022 per 100 st. De hoge prijzen zijn voornamelijk een gevolg van de binnenlandse vraag .want er is op het ogen blik maar weinig export. Onze correspondent bericht verder, dat te Brussel wordt verwacht dat minister Stikker wellicht nog deze week in de Tweede Kamer zal mededelen, dat de Nederlandse regering in principe accoord gaat met de aanleg van een Schelde-Rijn verbinding. Ook van Belgische zijde zou een verklaring in het parlement worden afgelegd. Wij menen met zekerheid te weten, dat deze verwachting ongemoti veerd moet worden genoemd. Het ligt niet in het voornemen der Nederlandse regering een verklaring te doen over deze kwestie (Advertentie) Dé Philips „Troublelite" is Uw on misbare vriend bij autopech in het donker. De magnetische looplamp. die aichzelf met een permanente Ticonal-magneet vastzet op alle stalen of ijzeren delen van de auto. Ook te gebruiken als reserve achterlicht of waarschuwingslamp. Het stokpaardje van de verstokte roker tlttA (Adv.i (Van onze parlementaire redacteur) Tienduizend gerepatrieerden verblijven op het ogenblik in woonoorden, hotels en pensions. Dit deelde minister Teulings gisteren in de Tweede Kamer mee bij de verdediging van het wetsontwerp, dat de Centrale Overheid grotere bevoegdheden geeft bij de huisvesting van deze personen. Kan men nog zeggen, dat de bovengenoemde categorie althans een dak boven het hoofd heeft, het probleem wordt bijna onoplosbaar wanneer men bedenkt, dat onderwijl de stroom blijft vloeien. Voor het einde van het jaar verwachtte de bewindsman nog 16.000 personen, zijnde 4000 gezinnen en voor het eerste kwartaal van '51 moest rekening gehouden worden met 2500 gezinnen. Terecljt mocht de minister het onderhavige wets ontwerp, dat hij warm en met overtuiging verdedigde, dan ook een noodwet noemen. Als geen doorstroming verkre gen kan worden, aldus de mi nister, loopt de zaak onherroe pelijk vast. Tegen deze achter grond deden de bezwaren van de afgevaardigden, die zich had den opgeworpen als verdedigers van de gemeentelijke autonomie er waarbij de heer ten Hagen (PvdA.) voorop ging, wel wat onwerkelijk aan. Het ware van zelfsprekend aangenamer ge weest zich zonder meer op de gemeenten te kunnen verlaten, maar de minister moest tot zijn spijt vaststellen, dat er in deze bij' sommige gemeenten onwil bestaat. Betrekkelijke of abso lute onwil maar dat doet er ver der weinig toe. De nood is er en deze nood, aldus minister Teu lings, doet de staatsrechtelijke bezwaren ineenschrompelen. Dat de minister bereid was om de grenzen van de noodzaak, zoals hij hot uitdrukte, zo be perkt mogelijk te houden, bleek o.m. uit zijn houding ten opzich te van oen amendement van mr. de Graaf (K.V.P.). Dit amende ment, dat die grens nog iets duideliiker aangeeft, nam hij over. De amendementen van de. heer ten Hagen, waarmede ook ót heer Beernink (C.H.) zijn in stemming betuigd had, moest de bewindsman echter afwijzen. Deze amendementen, eigenlijk een nieuw wetsontwerp, aldus de heer Beernink. zouden zijn wetsoritwerp in de kern aantas ten en de Overheid de bevoegd heden onthouden, die zij drin gend behoeft. Ten onrechte, zo betoogde de minister, gaat de voorsteller er van uit. dat de provinciale inspecteurs van de Dienst voor Maatschappelijke Zorg wel altijd tot vordering zullen overgaan. Dit is echter zeer zeker niet de bedoeling Wanneer de gemeenten uit zichzelf medewerking verlenen, gebenrt er verder niets. En dat dit inderdaad kan bewees de minister door o.m. Friesland en Groningen ais voorbeelden aan te halen. De heer ten Hagen liet zich echter niet door dit betoog overtuigen. Naar zijn mening zou het in de practijk wel altijd op vordering neer kómen en dus was een regeling nodig, die trast waarborgen was omringd. Ook de heer Algera (A.R.), die de werking van de wet, die hij warm toejuichte, tot alle ge repatrieerden vanaf '45 wilde uitbreiden kon de minister niet tot andere gedachten brengen. De bewindsman erkende, dat er ook onder deze groep velen zijn. die op een betere huisvesting aanspraak zouden mogen ma ken, maar wat geeft het illusies te wekken, die toch geen wer kelijkheid kunnen worden. De minister zou al heel blij zijn wanneer hij er in slaagt om de nieuwe stroom een dak boven het hoofd te geven. Verschillen de afgevaardigden, die speciaal het pleit voor den Haag gevoerd hadden, dat verreweg het groot ste deel van de gerepatrieerden opneemt, werden door de minis ter gerustgesteld. De uitzonder lijke positie van den Haag wordt erkend en in dit verband zijn dan ook reeds besprekingen met B. en W. van den Haag gevoerd. Hedenmiddag zullen de beraad slagingen over de door de heren ten Hagen en Algera gehand haafde amendementen worden voorgezet. is de heer A. J. Scrikker, consul- generaal te Hamburg, bij K.B. benoemd tot gezant in Iran.... viert Jo Stcrnbeim in Januari 1951 zijn 40-jarig toneel jubileum in de titelrol van „De reis van Noach op de wateren" van André Obey. zullen op 2 Dec. 50 Zuid-Afri kaanse medici in ons land arri veren voor een oriëntatiebezoek over de stand der geneeskunde in Nederland. is AVRO-voorzitter G. de Clercq die negen weken geleden een ernstige operatie moest onder gaan, thans hersteld. werd gisteren onder zeer grote belangstelling het oud-A.R. Twee de Kamerlid gep. luit.-generaal Duymaer van Twist 85 jaar.... heeft H. M. de Koningin voor 1951 aan 6 jonge schilders een studiebeurs verleend, o.a. aan de heer Dirk Trap, Groet (N.H.) is gisteren de „Karei Doorman" voor een oefenreis naar de Mid dellandse Zee voor zes weken uit de Rotterdamse haven vertrok ken. zal de in 1902 te Rotterdam gebo ren onderwijsdeskundige dr. C. de Kiewiet, die na studies in Ne derland, Londen, Parijs en Berlijn in 1929 naar de V.S. emigreerde, op 1 Juli 1951 in functie treden ais president van de Universiteit van Rochester (New York). werd gisteren te Oudenbosch een man gearresteerd, die clandestien 22.000 pakjes sigarettenpapier vervoerde. Dc gemengde Nederlands-Indo nesische ambtelijke commissie die besprekingen heeft gevoerd over financieei-economische problemen in de verhouding tussen beide landen en die de resultaten van deze besprekingen zal voorleggen aan de a.s. conferentie van mi nisters welke hoogstwaarschijn lijk op 20 Nov. zal beginnen, heeft naar het A.N.P. verneemt goede vorderingen gemaakt en vrucht bare resultaten bereikt. Aan beide zijden toonde men zich zeer ingenomen met de be reikte resultaten en prees men de goede sfeer en de reële wil tot samenwerking die zich heeft gemanifesteerd. Besloten werd, het gezamenlijk 'RIJVERS IN DECEMBER NAAR FRANKRIJK In verband met zijn voorgeno men vertrek naar Frankrijk heeft de N.A.C.-er Kees Rijvers een verzoek tot ontslag ingediend bij de P.T.T. waar hij als tekenaar werkzaam is. Daar de opzeggings termijn in acht moet worden ge nomen, zal 't wel December wor den, voordat Rijvers zich defini tief in St. Etienne zal kunnen vestigen. optreden op het gebied van de internationale handel in Europa te handhaven, doch dit een meer intern karakter te geven en in de meeste gevallen af te stappen van het sluiten van driezijdige ver dragen. De z.g. A-rekening bij de Ned. Bank, die als kassier op treedt voor Indonesië voor wat betreft het handelsverkeer met derden dat over ons land wordt geleid, zal worden gehandhaafd. Het transito-verkeer via Neder land blijft doorgang vinden, ter wijl Indonesië tegelijk via deze rekening ten aanzien van de lan den die deelnemen aan de Euro pese Betalingsunie in de mone taire sfeer van Nederland zal blijven, aldus „aanhakend" aan de Nederlandse gulden, hetgeen het voordeel betekent van onbe perkte convertibiliteit binnen het kader der O.E.E.C. landen. De transfermogelijkheden zullen voorts worden verruimd, door toestemming tot de transfer van normale winsten, gedeeltelijke transfer van afschrijvingen en, voor natuurlijke personen, trans fer van „current income" uit be zittingen in Indonesië. Geen over eenstemming werd nog bereikt over dc transfer van de z.g. ar- rières, de voor de oorlog in Indo nesië betaalbaar gestelde divi denden cn betaling van voor dit tijdstip door Indische ingezetenen en Indische ondernemingen aan gegane verplichtingen in Nederl. courant. T V

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3