Storm over Azië Het slagwoord „zuinig met electriciteit geldt vanaf a.s. Maandag dubbel Zuinig met anthraciet DE ONTVOERING 77 NovemberKlaproosdag VEEL NIEUWS in weinig woorden Lenin's voorspelling in practijk RADIO Wanneer niet iedereen meedoet raken we in het donker Blijvend tekort onvermijdelijk EEN WINTER ZONDER WINTERTENEN Gepieker over de „piek"-uren Nieuw concordaat met Spanje Abe vroeg te veel (7 millioen francs) BEURSOVERZICHT door Heralth PAGINA 4 VRIJDAG 10 NOVEMBER 1950 (Van onze diplomatieke medewerker) „STORM OVER AZIË" was de titel van een opmerkelijke Russische film, een aantal jaren geleden. Het is ook de samen vatting van een adembenemende werkelijkheid in het heden. China, Korea, Indo-China en Tibet zijn namen, die spreken van communistische overheersing of agressie, maar waartussen het verband niet altijd duidelijk wordt gezien. Na Mandsjoerije, met zijn geweldige ertsrijkdom, is het gehele Chinese vaste land door het communisme onder de voet gelopen. Door recht streekse militaire actie bedreigt het nu Indo-China en Tibet. Daartussen liggen, als in een tang, Birma, Siam en Malakka. Toen India en Pakistan nog behoorden tot het Britse Rijk, golden zekere politieke en strate gische grondregels, waarvan Lon den niet afweek: Ruslands macht mocht nooit doordringen tot de Perzische Golf en de Indische Oceaan en tussen de Britse do meinen en het Czarenrijk werden met zorg enige bufferstaten op gekweekt, die moesten voorko men, dat deze twee grote mach ten in direct contact en directe wrijving met elkander konden komen. Afghanistan en Nepal waren zulke bufferstaten. In het Midden-Oosten poogt Rusland wel door te dringen. Het vist in troebel water in Israël, rond Jeruzalem en in het alge meen in de Palestijnse zaken. Het steunt ook de opstandige Koerden, die onrust verwekken in Zuid-Anatolië, Irak en Jorda nië. Het heeft getracht in de Noord-Iraanse (Perzische) land streek invloed te krijgen men denke nog eens terug aan Azer- beidsjan maar dat alles houdt voor het Kreml misschien wel beloften in voor de toekomst, maar heeft nog niet voor het heden reële winst opgeleverd. Anders is het in het Verre Oos ten. Daar dringt niet enkel een Aziatisch, czaristisch Rusland op, maar het wereldcommunisme, dat ideologisch en militair sterker, agressiever, imperialistlscher en veroveringszuchtiger is dan welke macht daar ook in de moderne geschiedenis was. Het Westen verzwakt door de oorlog, door Amerikaanse kortzichtigheid en gemis aan diplomatieke, strate gische en psychologische ervaring in dit deel der wereld, door het pacifisme van Labour en het nationalisme dat in Azië was ontwaakt en tot kracht en uit barsting kwam is niet meer bij machte op te wegen in Azië tegen dit revolutionnaire wereld communisme. Azië zelf is te zwak, te onsa menhangend, te jong en te natio nalistisch nog, om zulk een tegen wicht te kunnen vormen. India wenst de rol te spelen van een grote mogendheid; een leider als Pandit Nehroe heeft er ongetwij feld de begaafdheden toe, maar het mist te enenmale de militaire kracht, die daarvoor nu eenmaal ook alleronontbeerlijkst cn nood zakelijk is. India wil neutraal zijn tussen Moskou en Washington. India wil een leidende Aziatische macht zijn en wenst daartoe goede betrekkingen met het Rode Chi na, doch niet met de Bao-Dai- regering in Indo-China, omdat daar het Europese Frankrijk nog een te grote rol speelt. Het raakt echter met dat al zelf in de klem (Advertentie) lijkt een onbereikbaar ideaal. Voor som migen behoeft het niet eens echt winter weer te zijn of de kwelling van „winter handen" of „wintervoeten" begint al. De kwaal bestrijden met Akkeds Klooster balsem betekent onmiddellijke verzach ting van jeuk en pijn. Kloosterbalsem, het ideale middel, ook bij schrale huid, kloven of gesprongen handen, ontsmet en geneest wonden van allerlei aard en is een uitstekend wrijfmiddel bij rheumatlek, spit, spier-en lendenpijnen. tussen Sinkiang, de uiterste pro vincie van China, waar Moskou economisch wist door te dringen, Tibet, dat nu door de legers van Mao onder de voet wordt gelopen en Bipma, dat, zelf aan commu nistische woelingen ten prooi, als communistische invalspoort van uit China naar de Indische Oceaan open ligt. Birma en Indo-China zijn dan op hun beurt weer armen van de tang, die Siam en Ma lakka in de communistische stra tegie zouden moeten kraken. Intussen zijn in Korea Chinese troepen in de strijd geworpen, die de strijdkrachten der Ver enigde Naties gevoelige, zij het geen beslissende verliezen toe brachten, maar die de oplossing van dit conflict, militair en poli tiek, weer maanden achteruit hebben gezet. De acties tegen Tibet en Indo-China gaan in die tijd door. Verdeeldheid in het Westen Wat Lenin heeft voorspeld: het Westen voor het communisme te zullen veroveren door 't Oosten dat pogen Stalin en Molotov, voor wat dat Oosten betreft niet zonder aanvankelijk succes, uit te voeren. De deelname van Chi nezen aan de strijd in Korea maakt het weer minder waar schijnlijk, tussen Moskou en Pe king een verwijdering en tussen Peking en de V.N. een toenade ring tot stand te brengen, die de verhouding tussen Peking en het Westen ook minder gespannen zou kunnen maken. Het Westen blijft inmiddels verdeeld: om Nehroe te ontzien is er zacht gezegd geen harmonie tussen Engeland en Frankrijk over Azië. Om Singa pore te bevoordelen en het En gelse Pond te versterken zou een verwijdering tussen Indonesië en Nederland de Britten wellicht niet onaangenaam zijn. Tussen Londen en Washington is b.v. met betrekking tot de houding jegens Mao al evenmin over eenstemming. De verkiezingen deze week in Amerika hadden o.m. evenzeer tot inzet een ver schil in opvatting tussen demo craten en republikeinen over Azië. Deze laatsten betichtten de democraten ervan, dat hun Azië- politiek heeft gefaald en de we reldmacht van het communisme gevaarlijk heeft doen toenemen. De democraten daarentegen be toogden, dat Azië 'n onhoudbare positie was, waar men alleen maar het nationalisme-te-goeder- trouw kon steunen om enig te genwicht te doen ontstaan, maar dat overigens alle kracht op Europa moet worden geconcen treerd. Te weinig en te laat? Het is te vroeg om voorspel lingen te doen. Nodig echter leek het, om het verloop van deze storm over Azië in enkele grote trekken te schetsen. Zeker is, dat de strijd tegen het commu nisme, liever de worsteling om een betere wereld in Azië krach tiger en met méér saamhorigheid gevoerd zal moeten worden dan tot nu toe het geval was. Een „te weinig en te laat" zo vaak aan de democratieën verweten zal hier met geduld, energie en gro te offers voorkomen en hersteld dienen te worden. MORGEN, Zaterdag 11 November, zullen ook dit jaar-weer duizen den collectanten in Nederland op weg gaan voor de klaproosver- koop. Zij en de tienduizenden die op deze dag een klaproos dragen, zullen daarmee een ereschuld inlossen aan de meer dan 30.000 geallieerde soldaten, die op militaire en burgerbegraafplaatsen in Nederland een laatste rustplaats vonden. Dank zij de opbrengst van de Klaproosdag kan jaarlijks aan dui zenden nabestaanden van dezegevallenen bij het bezoek aan het graf gastvrijheid en vergoeding van reiskosten in Nederland worden verleend. Dit geschiedt in samenwerking met buitenlandse organisaties als de British Legion, the Canadian Legion, the Gold Star Mothers (Amerika), the Returned Soldiers Association (N.-Zee- land), Le Souvenir Francais en de Salvation Army, etc. Deze orga nisaties regelen met het Nederlands Oorlogsgraven Comité het be zoek aan de graven in Nederland. Zodra de nabestaanden ons grondgebied betreden, zijn zij de gast van ons volk. Hun verblijf- en reiskosten worden volledig vergoed tot aan het moment, waarop zij na een driedaags bezoek ons land weer verlaten. Uiteraard ziin er wel enige maatregelen van overheidswege genomen om het stroomverbruik tijdens de piekuren te beperken. Het branden van lichtreclames is in die perioden niet toege staan. Etalageverlichting mag alleen branden, wanneer als compensatie daarvoor minder licht in de winkels wordt ver bruikt. Buitenverlichting van openbare gebouwen, Horeca-be- drijven en amusementsinrichtin gen moet tijdens de piekuren ge doofd worden en de verlichting en verwarming in electrische treinen en trams moet tot de helft worden beperkt. Met deze maatregelen gaat echter het verbruik niet voldoende om laag. De vereiste stroombespa- ring wordt eerst verkregen, w. nneer de industrie en ook de huisvrouw hieraan volle mede werking verlenen. Met de industrie is de af spraak gemaakt, dat werkzaam- ZATERDAG 11 NOVEMBER 1950 HILVERSUM I, 7.00—24.00 K.R.O. 7.00 Nieuws; 7.15 Gram.muziek; 7.40 Reportage; 8.00 Nieuws- en weerberichten; 8.15 Gram.muz.; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.30 Wa terstanden; 9.35 Kamer-orkest; 10.00 Voor de kinderen; 10.15 Me- tropole-orkest: 11.00 Voor de zie ken; 11.45 Gram.muziek; 11.50 Godsdienstige causerie; 12.00 An gelus; 12.03 Gram.muz.; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Gram.muz.; 12.55 Zonne wijzer; 13.00 Nieuws en Kath. nieuws; 13.20 Politie-kapel. Als intermezzo: piano en orgel; 14.20 Eng. les; 14.40 Musicerende dilet tanten; 15.15 Kroniek van lette ren en kunsten; 15.50 Gram.muz.; 16.20 Luchtvaartpraatje16.30 De schoonheid van het Gregoriaans; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Film programma; 18.15 Sport; 18.25 Lichte muziek; 18.48 Sport, „Dit is leven", voor de jeugd; 19.00 Nieuws; 19.15 Actualiteiten; 19.23 Gram.muziek; 19.52 Journalistiek weekoverz.; 20.00 Nieuws; 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van: 20.12 Gram.muziek; 20.15 Lichtbaken; 20.40 „Steek eens op, heren"; 21.00 Gevar. programma; 21.45 Sint Maartenspel; 22.00 Po pulair concert; 22.30 „Wij luiden de Zondag in"; 23 00 Nieuws; 23.1124.00 Eerste zitting van de Raad van Elf. HILVERSUM II, 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7,15 Ochtendgym nastiek; 7.30 Gram.muziek; 8.00 Nieuws- en weerberichten: 8.18 „Onder ons gezegd"; 8.23 Orgel spel; 8.45 Gram.muz.; 10.00 Me dische causerie; 10.05 Morgenwij ding; 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven; 11.35 Gram. muz.; 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen; 12.33 Kwartet; 1.3.00 Nieuws; 13.15 Dansorkest; 13.45 Pianoduo; 14.00 Voor de jeugd; 14.30 Kwintet; 14.50 Streekuitzending; 15.15 Populaire muziek; 15.45 „Van dc wieg tot het graf", causerie; 16.00 Gram. muz.; 16.30 Sportpraatje; 16.45 Kamerorkest en solist. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Ge mengd koor. 18.30 Regeringsuit zending: „De West-Europese Unie meldt zich". 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 „Passapartout", causerie. 19.40 „Het Oude Testa ment in deze tijd", causerie. 19.55 „Deze week", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 „Hein Festijn". 20.10 Vara-varia. 20.15 Herinner ingen aan het Vara-familiefeest, van 11 Juni 1950. 21.15 Weense muziek. 21.45 Socialistisch com mentaar. 22.00 Metropole-orkest, klein koor en solisten. 22.40 „De commissaris vertelt verder". 23 00 Nieuws. 23.11 Orgelspel. 23.30 24.00 Gram.muziek. BRUSSEL, 324 en 484 M. 324 M.: 12.00 Salonorkest. 12.30 Weerber. 12.32 Licht orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram.muz. 13.30 Voor de soldaten. 14.00 Causerie. 14.10 Gram.muz. 14.45 Pianospel. 15.00 Gram.muz. 15.15 Pianospel. 15.30 Orgel en zang. 16.15 Ethni- sche muziek. 17.00 Gram.muz. 17.10 Accordeonmuziek. 17.25 Gram.muz. 17.30 Discussie. 18.00 Accordeonmuziek. 18.15 Gram. muz. 18.30 Dansmuziek. 19.00 Nieuws. 19.30 Gram.muz. 19.50 Radiofeuilleton. 20t00 Omroe(Dork. en soliste. 21.00" Actualiteiten. 21.15 „Moderne tijden". 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05 Jazzmuziek. 23.3024.00 Gram.muz. 484 M.: 12.08 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.10 Verzoekprogramma. 14.00 Gram.muz. 15.15 Verzoek programma. 16.30 Dansmuziek. 17.10 Dansmuziek. 18.30 Accor- deonspel. 18.45 en 19.00 Gram. muz. 19.40 idem. 19.45 Nieuws. 20.00 Mil. orkest. 21.00 Gram. muz. 22.00 Nieuws. 22.15 Dans muziek. 22.55 Nieuws. 23.00 Gram.muz. 23.55 Nieuws. heden, waarbij veel electriciteit wordt gebruikt zoveel mogelijk buiten de piekuren zullen plaats vinden. Verder, dat zo mogelijk werktijden verschoven worden, opdat het electriciteitsverbruik tijdens de piekuren kan worden beperkt. Kantoren is gevraagd het gebruik van electrische ka chels te verbieden, zo weinig mogelijk licht te ontsteken, werktijden te verschuiven en het schoonmaken van de gebou- TIJD: 2 4 1.200.000 kWh (Van een onzer verslaggevers) De vraag naar electriciteif- zal ook in de komende winter maanden van 13 November tot en met 27 Januari weer groter zijn dan de top-productie van de electriciteitscentrales. In verband hiermede za! hef noodzakelijk zijn tijdens de piekuren 's morgens van half acht tot negen uur en 's avonds (behalve Zaterdag) van half vijf tot zes uur het electriciteitsverbruik vrijwillig te beperken. Het probleem, waarom het gaat is zeer eenvoudig. Toont niet iedereen de nodige discipline bij het electriciteitsverbruik tijdens de piekuren, dan raken de centrales overbelast met gevolg, dat door uitvallen van machines de stroomlevering ophoudt. Er is dus weinig keus. gaat want daarmede gaat het effect van de maatregel verlo ren. De particulieren hebben ech ter nog meer te doen. Zij heb ben tot plicht zo zuinig mogelijk met electriciteit te zijn door tij dens de piekuren in het geheel geen electrische straalkachels te gebruiken en het gebruik van 10 12 14 16 IS 20 22 24 -- vraag naarelectr. vermogen op een bepaalde winterdag in 1947 xxxx* beschikbaarveiliq productie verm. verwachte vraag vraag zoals dere zich onder in. vloed van de piekbeperkings. maatregelen voordoet piekuren rrrr T wen zovee] mogelijk buiten de piekuren te doen plaats vinden. Radio zal zwijgen De radio zal eveneens tijdens de piekuren zwijgen. Het is de bedoeling, dat het publiek het toestel uitschakelt en niet op een buitenlandse zender over- W VOORBltCteUl» ttmm stofzuigers, electrische strijk ijzers en andere huishoudelijke toestellen te vermijden. En bo vendien kan iedereen aan de noodzakelijke besparing mede werken door wat meer aandacht te besteden aan de verlichting. Dat betekent dus: geen enkele lamp onnodig laten branden. Waarom? De reden, waarom tijdens be paalde uren van de dag het elec triciteitsverbruik moet worden beperkt is in de aanhef al in het kort aangegeven. Na de oorlog is het electriciteitsverbruik sterk gestegen, terwijl de aanbouw van nieuwe centrales daarmede geen gelijke tred heeft gehou den. De maximale belasting van de centrales, die voor een deel met elkaar zijn verbonden en daarmede elkanders lasten kun- ner delen, bedraagt 1.210.000 kW. Daarbij kan worden ge voegd electriciteit, die geïmpor teerd wordt uit Duitsland en België. Op eon bepaald moment kan dus aan de verbruikers 1.350.000 kW geleverd worden. Het geraamde verbruik, zonder beperking in de piekuren, be draagt echter in de gevreesde perioden 1.500.000 kW. Vraag en productievermogen geven een verschil van 150.000 kW. Dit verschil moet door beperkingen worden opgevangen. VATICAANSTAD (KNP). De aanwezigheid in Rome van de bij zondere Spaanse missie ter gele genheid van de dogmaverklaring, gecombineerd met het feit, dat een zeer groot aantal Spaanse autori teiten in de Eeuwige Stad verblijft, heeft tot het vermoeden geleid, dat de H. Stoel van deze gelegenheid gebruik zou kunnen maken om een nieuw concordaat met Spanje af te sluiten. Het laatste concordaat werd gedurende de Spaanse bur geroorlog opgeheven en nog niet vernieuwd. Ofschoon in hoge kerkelijke krin gen nog geen uitdrukkelijke beves tiging is te verkrijgen, wordt wel te verstaan gegeven, dat op zo goed als alle punten overeenstem ming is bereikt. De betrekkingen tussen de H. Stoel en de regering van Franco zijn de laatste maan den inderdaad aanzienlijk verbeterd De berichten, als zou het Vati- caan als voorwaarde voor het con cordaat hebben gesteld, dat Don Juan en Generaal Franco zich zul len verzoenen, berusten op geen betrouwbare bron. NA 15 NOV....WAARDELOOS Zinken Nikkelen shjiver - stuiver fcAhTo-56l74t TOCH NAAR ROUBAIX? De kwestie-Lenstra is met het bericht dat Abe pertinent „nee" gezegd zou hebben nog niet van de baan. De Parijse correspon dent van de Maasbode meldde gisteren namelijk telefonisch aan zijn blad dat de besprekin gen tussen Abe Lenstra en de S.C. Roubaix slechts voorlo- p i g zijn afgebroken. Scouts van de Franse beroeps voetbalclubs die Maandag te Heerenveen een bespreking met Abe Lenstra hadden, verklaar den bij' hun terugkeer in Rou baix dat met Abe Lenstra niet te onderhandelen viel. Zijn eisen zijn zeer hoog en hii wei gert over de prijs te marchande ren. Het bleek dat men Lenstra eer. bedrag ineens van 6 mil lioen francs heeft geboden, maar Abe eiste een bedrag ineens van 7 millioen francs (f74.000, met daarnaast nog een jaarsala ris, premies en eén comfortabele flat in Roubaix. Men was op een bedrag van een half millioen francs na tot elkaar gekomen, maar de Franse club kon dit half millioen niet meer geven. Men heeft intussen in Roubaix de hoop nog niet opgegeven dat Abe Lenstra binnenkort op zijn bod zal terugkomen. Voor vandaag willen we be ginnen met een gelukwens aan „kameraad" Togliatti. Deze Ita liaanse communistenleider heeft gisteren een kliniek in Rome ge heel hersteld van een operatie verlaten. Twee torpedoboot- jagers van de Amerikaanse vloot zijn bij manoeuvres met elkaar in botsing gekomen. Vier man kwamen om het leven en drie werden er gewond De natuur heeft weer danig huisgehouden. In Nieuw Zuid Wales heeft een orkaan grote schade aangericht te Wilcannia, een dorp van 800 inwoners. Geen huis bleef er bij deze orkaan, die vergezeld ging van zware hagelbuien, onbescha digd. Minstens twee personen werden ernstig gewond. Waar nemers van Cahfornische Univer siteiten menen een sterke aard beving geconstateerd te hebben in de Stille Oceaan. Ook in De Bilt registreerden de seismofra- fen een aardbeving, doch door storingen kon de oorsprong niet worden bepaald. In Engeland schijnt men op storingen niet erg gecharmeerd te zijn, want Attlee en zijn mederegeerders hebben de Sovjet Unie verzocht op te houden met het storen van radio uitzendingen, waarvan men in bepaalde delen van het Britse rijk last heeft Vanaf 16 Nov. zullen krachtstations in de Sov jetzone van Duitsland 400.000 kilowattuur electrische stroom aan West Berlijn leveren en West Duitse centrales zullen eenzelfde hoeveelheid aan provincies in de Sovjetzone leveren. Weer een middel om repressaille te nemen. Tenslotte een jubileum. De heer J. Bouwmeester vierde, dat hij veertig jaar voor de blinden werkte. Hij begon zijn loopbaan in Amsterdam en is thans direc teur van het bekende blindenin stituut te Bussum. Adenauer zwaar verkouden De 74-jarige West-Duitse Bonds kanselier dr. Adenauer is, naar gemeld wordt, ziek geworden als gevolg van zijn drukke ambts bezigheden, Woensdag culmine rend in het debat over de bewa pening in de Bondsdag. Hij is zwaar verkouden. STEMMING BLIJFT LUSTELOOS AMSTERDAM. De markt had gisteren een min of meer teleurstellend verloop. Weliswaar was de ondertoon vrij vast, maar het gebrek aan affaire kwam in alle hoeken weer duidelijk naar voren. De koersen fluctueerden nauwelijks. De AKU-hoek, die Woensdag veel belangstelling trok, had gis teren het normale kalme aanzien weer hernomen. De koers verbe terde een half punt tot 173. Olies hadden enig aanbod te verwerken en waren ruim twee punten lager. Voor het overige valt er weinig belangrijks van deze sector te vertellen, het ver loop was rustig en prijshoudend. Bij de cultuuraandelen heerste een vrij gunstige stemming voor aandelen HVA, die bijna twee punten verbeterden. Deli's daar entegen waren ruim een punt lager. In de rubberhoek werden de prijzen van gisteren vrijwel gehandhaafd. Scheepvaartwaarden openden onveranderd, maar konden niet verhinderen, dat incidentele ver liezen tot maximaal een punt bij enkele maatschappijen voorkwa men. De beleggingsmarkt was zo goed als onveranderd. In de brandstoffenvoorziening, vooral door de eigen Nederlandse mijnen, valt nog steeds een aan merkelijke stijging waar te ne men. Zodanig zelfs, dat voor het stookseizoen 1950-1951 de beschik baar komende hoeveelheid huis brand die van het seizoen 1949- 1950 zeker met vierhonderddui zend ton zal overtreffen. We mogen er in dit geval ech ter wel op wijzen, dat de hoe veelheid anthraciet niet op de zelfde wijze is verruimd. Het tegendeel is eerder waar. Reeds thans staat vast, dat de totale aanvoer van anthraciet niet vol doende zal zijn om aan de toe nemende vraag naar deze kolen- soort te voldoen. Men mag verwachten, dat zich bij een normale winter geen moeilijkheden in de huisbrand voorziening zullen voordoen. Het blijft evenwel voorwaarde, dat men zich er van bewust is, dat onder geen beding uitsluitend anthraciet kan worden geleverd. In het gunstigste geval zal ten hoogste de helft van de totale hoeveelheid bestelde huisbrand in anthraciet kunnen worden uitge voerd. Dit tekort aan anthraciet zal van blijvende aard zijn, omdat zowel de productie in Zuid-Lim burg als in de landen, waaruit Nederland deze kolensoort im porteert, dalende is. Het is nood zakelijk, dat men zich bij deze blijvende situatie aanpast. Bij het aanschaffen van een nieuwe ka chel verdient het dan ook aan beveling zich er van te overtui gen of hierin naast anthraciet ook andere kolen gestookt kun nen worden. FEUILLETON 12 „O, schrijf je naar je reisge note!" sprak de gravin. „Er is dus toch een soort vriendschap ontstaan tussen jou en die wel gedane dorpsdame". Het deed Herta pijn. op zo'n minachtende toon over mevrouw Wessler te horen spreken, en hoewel de gravin haar zoeven nog zo verwend had, kon ze niet naiaten, haar koeltjes ai te wi.i- zen: „Mevrouw Wessler is een zeer beschaafde, hoogstaande vrouw, die ik in de korte tijd van ons sa menzijn zeer heb leren waarde ren". „En voor de zoon heb je sym pathie leren opvatten, nietwaar Herta? Hemel, wat ben je nog 'n gansje! Ik moet toegeven, dat zijn uiterlijk niet onaardig is, maar hij had toch niet, wat je in de grote wereld noemt: een vlot op treden. Herta, Herta, met jouw uiterlijk zul je toch met zo'n partij geen genoegen nemen? Weet je wel, dat je zelfs in de beste kringen nog furore kunt maken?" Herta bedwong haar veront waardiging. „Ik weet heel goed, uit de tijd dat ik de beste partij van Ilmen was, wat het zeggen wil, door mannen gefêteerd te worden. Maar door de onverwachte ver andering in mijn leven weet ik ook, wat zo'n aanbidding waard is. Niets, absoluut niets. Het enig waardevolle in het leven is trouw en eerlijkheid, een goed, ede) hart". De gravin knipoogde even. „Prachtig gesproken, maar mij imponeer je toch niet. Goed, het beste is, dat we maar van dit onderwerp afstappen, om geen ruzie te krijgen. Schrijf maar rustig verder en geef de brief dan aan mij. Ik moet ook nog post verzenden naar mijn ad vocaat. De portier kan dan alles ineens meenemen". „Goed, mevrouw". „O ja, het belangrijkste zou ik in de hitte van het gesprek nog vergeten. Lees dit telegram, Her ta". Ze hield het jonge meisje een telegram-formulier voor. Herta las: „Moet afzien van de dien sten van Herta Melcher, mijn arme jongen ziek geworden, moet naar ziekenhuis. Ben blij, dat je haar houdt. Je bedroefde Melanie". Geheel versuft keek Herta op. „Wat wat moet er nu gebeu ren?" De gravin werd ongeduldig. „Lieve hemel, vlug van begrip ben je niet. Maar dat komt nog wel. Je hebt je betrekking bij mevrouw Herbinger verloren en nu kun je bii mij blijven". Herta keek de ander recht in de ogen. „Hebt u mevrouw Herbinger in deze geest getelegrafeerd? Het blijkt wel uit de woorden: „Ben blij. dat je haar houdt". Onwillekeurig sloeg gravin Merzenstein haar ogen neer. „Ik moet bekennen, dat ik mijn goede vriendin Melanie vroeg, je als het enigszins kon aan mij over te laten. Nu, dat is voor jou toch ook beter, Herta? Altijd mooie japonnen en vol amuse ment! En bij Melanie moest je niets doen, dan altijd maar op die kleine jongen passen, die bo vendien erg wild en luidruchtig is. Trouwens, de betrekking zou je toch verloren hebben door de ziekte van het kind. Je ziet dus, dat het lot en ik het heel goed met je menen. Ja, als men zoveel charme heeft als jij, komt men tenslotte toch altijd weer goed terecht". Toen ontwaakte Herta eindelijk uit haar versuffing. Ofschoon ze nauwelijks op de woorden der gravin gelet had, stroomde een warm gevoel van geluk door haar hart. De reden niervan was echter de herinnering aan de goedhartige woorden van me vrouw Wessler. Ze hief het hoofd op en haar gezicht was vol blijde glans. „Mevrouw, U bent wel heel goed voor me, maar toch zou ik U vriendelijk aanbod nooit kunnen aannemen en de be trekking bij U aanvaarden." Gravin Merzenstein verbleek te. „Waarom niet?" Scherp en boos klonk haar stem. Herta merkte het in haar vreugde niet eens. „Mevrouw Wessler heeft mij reeds geëngageerd voor het ge val, dat het mij bij mevrouw Herbinger om een of andere re den niet zou bevallen. Ik heb toegestemd. In plaats van naar Horstberg zal ik dus nu maar Reut reizen en ik zal terstond informeren met welke trein ik kan vertrekken". En zij strekte haar hand reeds uit naarde bel, om het kamer meisje te doen komen. Met harde greep hield de gra vin haar terug. „Ho, ho, dat gaat zo maar niet Tot morgenvroeg moet je in ieder geval geduld hebben. Tot zolang heb je beloofd mij gezel schap te houden. En wanneer je altijd bereid bent, je verplich tingen na te komen, dan zul ie dat ook wel tegenover mij wil len doen". Herta beet de tanden opeen. Goed, het moest dan maar. „Mevrouw heeft gelijk. Tot morgenvroeg sta ik tot uw be schikking. Maar dan ga ik naar Reut terug". Gravin Merzenstein ademde weer ruimer. „Goed, dan ben ik tevreden. Maar toch verbaas ik me over je". „Hoezo, mevrouw? „Je was zo bezorgd, je betrek king bij mevrouw Herbinger te verliezen, maar waarom eigen lijk? Als mevrouw Wessler toch al op je zat te wachten?" „Nou ja, ik zou niet graag bil mevrouw Wessler aangekomen, als ik bii mevrouw Herbinger wegens plichtsverzuim was ont- slagen". „Och," zei de gravin luchtigjes, „je hoefde dat toch allemaal niet te» vertellen, je hadt er best een draai aan kunnen geven. Dan had je niets van het aureool verloren, waarin deze dame ie schijnt te zien". Herta wierp het hoofd in de ne^' Wordt vervolgd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 4