Bij de Sint Willibrordus-Zondag In Engeland alle hens aan dek voor het Koninklijk bezoek SINT MAARTENSVUREN BRANDEN Hongaarse Bisschoppen weigeren een staatssalaris VEEL NIEUWS in weinig woorden 7 millioen voor nieuwe wegen IVOROL: een schatkamer van weldaden voor mond en tanden to jres „De Vrek" 10LA PUBL1CA LMAVOND onsieurVincent1' fBen schuld goed te mokert door een degelijk katholiek leven" Zes mogendheden dienen resolutie in Romantiek rond volksheilige Manoeuvre der Regering Zondagsevangelie 111 millioen kg. draaiden door /fEenvoudige plechtigheid wordt zeer luisterrijk Scotland Yard waakt De strijd in Korea „Nederland gaat om zeep!" m ZATERDAG 11 NOVEMBER 1950 PAGINA 3 VA/ATPP RPAKinFM I WATER BRANDEN? Dit overkomt U niet met een DRUKAUTOMAAT een ASW product van: :f A tSVERW ACHTING eld door het K.N.M.Ï. t, geldig van Zaterdag- Zondagavond. ELEND BEWOLKT bewolkt met enkele itige tot krachtige wind lijk tussen Zuid en Z.- er ruimend naar Zuid- West en aan de kust wellicht tot hard toe iets lagere temperaturen s nachts. .LES AFGELAST Bondsbureau van de g Noord-Holland van i.V.B. deelt ons mede, Ie wedstrijden voor ig en Zondag zijn af- Ook de districtswed en de proefwedstrijd 'gelast. onden en verloren voorwerpen IN. Verloren: Bruine temonnaie met ritsslui- f 1, donkerbruine glacé dschoen, gevoerd: groe- jur, wollen handschoen bruine Nappa hand- rechter, gevoerd), auto- uchtbanden (rood en bl. bril met licht montuur, /eren horlogekettinkje, ien: groene Am. leger- inh., lichtbr. portemon- t inh„ 3 sleuteltjes van groen en wit gekleurde A/ant, handwarmer voor ilpinomuts, wollen hand glacé dameshandschoen, nd van een auto, kin- Handbalvereniging D.I.O. IN Zorftlag a.s. speelt te elftal tegen HSV uit De wedstrijd wordt ge- j het terrein aan de Mal- ijk, en begint om half 2. vanaf de Poort van Kleef een precies. Nog even zij overvloede; denkt om de (sportkousen) De opstel- gt aan in het St. Jans EKENDE OPVOERING rAN 'T MASKER ODonderdagavond gaf gemengd Toneelgezelschap r in de Aula van de St. dusstichting haar eerste ing van dit seizoen met zeer geslaagde opvoering bekende stuk van Molière k". 3's meesterwerk heeft lene jaren op het reper- n de grote gezelschappen n. Het Rotterdams Toneel iet dit seizoen weer, doch amateurgezelschappen is het algemeen te zwaar, asker het heeft aangedurfd te brengen getuigt wel van irouwen dat de regisseur mensen heeft. De rol van :i werd uitstekend ver- or R. Morsch terwijl Mej. ch van de figuur van de rster Frosine een perfecte 3 gaf, nog geaccentueerd buitengewoon goede dic- ;rt zelf bracht met de no- er de rol van Valere. Lam st de komische noot in het brengen door zijn geestige l van do rol van kok. Wat gestalte kreeg de rol van (espeeld door C, Borst. Ook Fleche van A. Borst was srwijl de, overigens uit gebrachte Marianna van v BoltenKroone in de tl wel eens minder tot haar vam door gebrek aan het stemvolume. De Anselme a zich wel wat natuurlijk hoewel de heer J. Kaan- el keurig zijn rol bracht, bijrollen waren goed ver- peciaal woord van lof voor -ige decor, vervaardigd door iers van de stichting en de -an de firma Landman uit tl is zeker wel op zijn De voorstelling werd door iot en dankbaar publiek, irgemeester en wethouders, idacht gevolgd. JDAG 17 NOVEMBER 'T GULIJEN VLIES 8 uur precies cceptionele film over het van de heilige Parijze- Vincentius a Paulo; een iment voor de naasten- s en de Franse filmkunst n f 0.50 op vertoon van riementskaart; donateurs toegang op vertoon van teurskaart. Geen toegang voor niet-leden Op de vigilie van het feest van Sint Willibrord reden wij in de bus langs het prachtige stoe re standbeeld van deze apostel van Nederland te Utrecht. Er waren enkele kransen bij neer gelegd. Een mijnheer in de bus begon daarover. Hij vertelde, dat die kransen nu en dan door onbekenden in de nacht worden weggehaald. Daar zat een hele historie achter. Roomsen en pro testanten hadden indertijd gel den bijeengebracht tot oprich ting van dit monument ter ere van de geloofsverkondiger uit de tijd dat allen nog één waren in het geloof. Nu echter be schouwden de roomsen het als hnr werk en gingen met de eer strijken. Vandaar die stilzwij gende nachtelijke protesten. Het gesprek ging nog zo'n beetje voort, werd nog voortgezet tot aan het station en het laatste woord van die heer was: Die eenheid komt nooit meer; ik ge loof er niet aan. En Sint Willibrord zit daar maar onbewogen in Benedictijn- se rust op het vurige paard en zwijgt. Onbewogen? Zou Hij werkelijk ongevoelig vanuit de hemel neerkijken op het dwaas gedoe en gevecht en geharre war en gemopper van ons en van vele dergelijke mijnheren? Zou hij onbewogen blijven bij die schrikkelijk tragische reali teit van een verscheurde chris tenheid in het land waaraan hij zoveel offers en zweetdruppels heeft besteed? Als het waar is dat het eigenlijke leven pas be gint in het bézit en de schou wing van God in de hemel, dan zal onze grote vaderlandse hei lige het ongetwijfeld met diepe bezorgdheid aanzien, dat er zo veel christenen in ons land van de oude Moederkerk zijn afge dwaald (wii bedoelen dit in de zin waarin wij ook zeggen, dat God bezorgd is voor het lot van dc zondaar en het dwalende schaap). De mijnheer in de bus sprak over de tijd. dat wij nog één waren in het geloof. Hij en velen met hem, die zo spreken, hebben er dan een vaag idee van. dat de leer door Sint Willi brord hier gebracht, zo iets als eer amalgama was of een com promis tussen protestanten en rooms-katholieken ofwel dat het Rooms Katholicisme toen nog niet zozeer „ontaard" was als in de latere middeleeuwen. Histo rici zouden hen kunnen bewij zen. dat het precies het zelfde katholicisme was, dat we nu nog belijden. Het is dus aan geen twijfel onderhevig dat de leerstellige scheiding in later eeuwen niet van onze kant, maar van de kant van de Refor matie is gekomen. Maar dat wil helemaal niet zeggen, dat wij aan die betreurenswaardige scheiding geen schuld hebben gehad. Een gereformeerd M.O.- leraar, die onlangs de twee delen van Rogier had doorge werkt, verzekerde ons, dat hij niet geweten had dat het met de toestanden op kerkelijk, soci aal en zedelijk gebied in de vüftiende en zestiende eeuw zo erg gesteld was geweest, maar lid prees de eerlijkheid waarmee deze geschiedschrijver die won- de-plekken aan zijn geloofsgeno- te- durfde tonen. Polemiseren met onze afge scheiden broeders heeft in het algemeen zeer weinig nut. hoe- v el het nu en dan toch gedaan r. oet worden. Willen wij een steentje bijdragen tot de terug keer van die schapen die al van Christus zijn, maar die nog niet tot zijn kudde behoren, dan is het zaak dat wij de ergernis, door onze vaderen gegeven, weer goed maken door in alle opzichten degelijk en katholiek te leven. De halfheid en de slapheid van vele katholieken geeft aan vele andersdenkenden een overtuiging over de leer en de tucht in de Kerk. die hen van de Kerk verwijderd houdt en zelfs tot vijanden maakt. Hoeveel kwaad hebben in het verleden niet die brave katho lieke werkgevers gesticht, die aan de arbeider het rechtvaar- Elke dag schijnen er „ergens' ter wereld bijzondere natuurver schijnselen te gebeuren. Nu weer in West Engeland, nabij een afge legen hoeve in de buurt van Har- staple, waar grote ijsbrokken zo maar "h de lucht vielen. Een boer had er verscheidene gevonden en één er van woog 20 kilo. We blij ven nog even in Engeland. De Brit se regering heeft zich bereid ver klaard 9 millioen pond sterling verlies te dragen bij het „Festival of Britain", dat het .volgend jaar wordt gevierd. Daar dus geen Mijl- paal-finaneiën. Eén baby van de in BritsGuyana geboren vier ling is overleden. De drie andere kinderen en de moeder maken het goed. De Amerikaanse regering heeft zich lekker beet laten nemen. Een ex-officier van de USA-vloot, die boer was geworden, had van Uncle Sams regering voor zeven dollar overtollige jegervoorraden gekocht. Nu heeft hij dezelfde par tij weer aan de regering verkocht voor.... 63.000 dollar. De labo ratoria voor schoonheidsproducten ,,Max Factor" te Mexico zijn ge heel door brand verwoest. Overal ter wereld nu natuurlijk weekla gende vrouwen. Meer dan 500 inwoners van de Braziliaanse kof- fiestad Santos zijn dakloos gewor den door hevige overstromingen. Oogsten werden vernield, wegen vernield, terwijl een auto door het water werd meegesleurd. De twee inzittenden kwamen om het leven. De Amsterdamse gemeentetram zal de prijzen gaan verhogen. Een overstapje zal o.a. nu 15 cent kos ten (nu 11 cent) en zo voorts. Het directoraatgeneraal voor de prij zen heeft zich met de tariefverho ging kunnen verenigen. dig loon onthielden! Hoeveel kwaad stichten nog die katho lieken, die het met de huwe- lijkemoraal zo nauw niet nemen. Wat moet een protestant, die iets weet van onze leer over de Heilige Eucharistie, we] dehken. als hij onze oneerbiedigheid in de kerk beziet. Zeker zijn er ook onvermijde lijke ergernissen. De recente afkondiging van het dogma der ten hemel opneming van Maria is er eeu. voorbeeld van. Wij behoeven het bidden van de rozenkrans of het knielen voor een heiligenbeeld niet na te laten, omdat de andersdenken de het gek vindt. Maar ons reli gieus en zedelijk leven, ons gezinsleven vooral moet niet al leen geen aanstoot geven, maar zelfs licht verspreiden („Gij zijt het licht der wereld") en ande ren beïnvloeden; „Gij zijt het zout der aarde". Als zij ons ver wijten, dat wij zo weinig van ons geloof aftveten, dan hebben wij ons dat ü'èl aan te trekken; als zij zeggen, dat wij zo slor dig bidden, dan moeten wij beter gaan bidden; als zij het leven van vele roomsen licht zinnig vinden, dan moeten wij ons eens bezinnen, of dat niet, althans gedeeltelijk, waar is; of wii niet al te licht naar een verdachte film gaan, te veel on gezonde romans lezen en aan het steeds groeiende alcohol misbruik voedsel geven. Maar vooral hieraan zullen de ware kinderen Gods en broeders van Christus herkend worden;, dat zij liefde hebben voor elkan der". God zij dank zijn er nog tal van katholieken en roomse ge zinnen. die stille of openlijk uit gesproken bewondering afdwin gen t van onze andersdenkende broeders. God zij dank zijn er nog religieuzen, die zonder op hef of zucht naar menselijke lof, zich geheel opofferen voor het lichamelijk en geestelijk heil van de medemens, ongeacht stand, religie of deugd. God zij dank, is daar nog het voort durend wonder in Gods Kerk van een rein ongehuwd leven van zoveel duizenden priesters en religieuzen, alleen reeds in ons land. In het buitenland hebben wij dezer dagen meer dan eens ge- koord. dat de Nederlandse ka tholieken de beste zijn op de wereld. Laten wij ons niet ver blinden door deze lof. Wij zijn pas >oed katholiek, als het zó ver met ons komt, dat het voor een geloofsgenoot. levend te midden van andersdenkenden en ongelovigen, niet een gevaar meer is om te verslappen en af te vallen, maar integendeel, dat die enkele katholiek voor die andersdenkenden een gevaar is om rooms te worden! Ter ere van Sint Willibrord opvolger der apostelen, eerste bisschop der Noord-Nederlan ders, missionaris in Noord- en Zuid-Nederland alsmede in Luxemburg, zo nauw verknocht aan de Stoel van Petrus, wordt a.s. Zondag een plechtige hoog mis aan God opgedragen in het Minderbroederklooster te Drachten en door de K.R.O. uit gezonden. Hij moge door zijn voorbede van de hemel nieuwe wonderen verkrijgen, namelijk wonderen van genade, opdat zij allen terugkeren in de Schoot van de Moeder der volken, in de ene schaapstal van Christus. Op het graf van deze grote Nederlandse missionaris te Ech- ternach staat in mozaiek-letters het volgende gebed; „Heilige Vader Willibrord, leid uw kud de, zie vanuit de hemel neer op hen. die rondzwalken in deze woelige zee en red ons door uw gebeden en verdiensten uit de schipbreuk. Amen." Drachten E. BRUNA O.F.M WERKVERRUIMING IN DE NOORDELIJKE PROVINCIES Met het oog op de werkloos heidscijfers o.nt. in Groningen, Friesland en Drente heeft de re gering bij suppletoire begroting van Verkeer en Waterstaat zeven millioen aangevraagd teneinde nog dit jaar een aanvang te kun nen maken met een aantal werk- verruimende projecten die reeds op het wegenbouwprogramma voorkomen, doch nog niet ter hand konden worden genomen. Zo zal in Groningen het ge deelte Hoogezand-Sappemeer van Rijksweg no. 42 worden voltooid en zullen de reeds enige jaren geleden aangelegde aardebanen voor bochtafsnijdingen in Rijks weg no. 39 bij Noord- en Zuid- horn van een verharding worden voorzien. In Friesland zal het gedeelte van deze weg tussen Hogebrug en Grote Wielen worden voltooid. Voorts zullen in weg no. 43 de grondwerken tussen Stobbega en Heerenveen worden aangelegd, terwijl van weg no. 43a het ge deelte BurgumerdamNijegaster- hoek zal worden voltooid. In Drente zal de fundering wor den gemaakt voor de verbreding van de rijbaan van weg no. 34 tusséh Emmen en de grens van de gemeente Borger. De lucht boven het plaatsje Whitby East Cliff is iedere dag gevuld met grote groepen hojigerige meeuwen, in afwachting van visafval, die zij dagelijks krijgen van vissersvrouwen uit het plaatsje. Gedurende de „voedertijd" is het een gekrijs Cji geklapwiek van belang. CHINEZEN MOETEN TROEPEN TERUGTREKKEN LAKE SUCCESS. Bij de Vei ligheidsraad werd Vrijdag een Zes-mogendheden-resolutie inge diend, waarin het terugtrekken der Chinese communistische troe pen uit Noord-Korea wordt geëist. De resolutie, die uitgaat van de V.S., Engeland, Frankrijk, Noor wegen, Cuba en Ecuador, doet 'n beroep op alle staten en autori teiten om hun onderdanen te be letten de Noordkoreaanse strijd krachten steun te verlenen. De resolutie bevestigt de poli tiek van de V N. om de Chinese grens met Korea voor schendin gen te behoeden en de rechtma tige Chinese en Koreaanse be langen in de grenszone ten volle te beschermen. De raad besloot op voorstel van Frankrijk met negen tegen nul stemmen de kwestie-Korea voor rang te verlenen boven de behan deling van de Palestijnse kwes tie. Rusland nam niet deel aan de stemming. Drijvende mijn Het lichtschip West-Hinder heeft de scheepvaart per radio gewaarschuwd voor een drijven de mijn, die gistermorgen om 7.20 uur op 300 meter afstand van het lichtschip is waargenomen. WENEN (KNP). De corres pondent te Boedapest van het bekende Oostenrijkse weekblad „Der Volksbote" heeft nit be trouwbare bron vernomen, dat alle Hongaarse bisschoppen en Apostolische Administratoren se dert de gedwongen overeenkomst tussen Kerk en Staat steeds ge weigerd hebben de door de staat uitbetaalde salarissen aan te nemen. Door deze weigering hebben zij te kennen willen geven, dat zij hun onafhankelijkheid jegens de staat willen handhaven, ofschoon zij zulks niet met even zoveel woorden hebben gezegd. Zoals bekend is hebben de communisten in Hongarije her haalde malen geprobeerd de bis schoppen onder druk te zetten en hen bereidwillig te maken voor onderhandelingen, door te dreigen de schadeloosstelling aan de Kerk in te trekken. De persoonlijke weigering is des te belangrijker, omdat de Katholieke Kerk in Hongarije van iedere bron van inkomsten is be> roofd en uitsluitend is aangewe zen op de door de staat toege zegde schadeloosstelling voor de onteigening van al het kerkelijk bezit. De bisschoppen volgen met hun weigering het voorbeeld van Kar dinaal Mindszenty, die reeds enige tijd voor zijn arrestatie zijn staatsuitkering niet wilde aan vaarden. Denys Lowson (links), de nieuwe Lord Mayor van Lon den, wiens officiële aanstelling plaats heeft gevonden, met zijn voorganqer Sir Frederick Rowland na de traditionele „afscheids"-ceremonie in het historische Stadhuis van Lon den. De nieuwe Lord Mayor is de jonqste die ooit tot dit gewichtige ambt is benoemd. Door deze schadeloosstelling in te houden, zal het niet de eerste keer zijn, dat de Hongaarse rege ring zich aan woordbreuk schul dig maakt. Toen de regering haar overeenkomst met de Kerk wilde doordrijven, werden over de ge hele wereld berichten gepubli ceerd, dat de Hongaarse regering in verband met de overeenkomst de talrijke gearresteerde priesters zou begenadigen en vrijlaten. Naar het KNP thans uit Boeda pest verneemt is nog niet één priester in vrijheid gesteld. De enige conclusie, die hieruit te trekken valt, is, dat de Hon gaarse regering dat bericht zelf heeft gelanceerd om de buiten wacht een rad voor de ogen te draaien. Wanneer °P Sinte Maartensavond het duister is ingevallen, trekken de kinderen met hun lampion of met een uitgeholde biet langs de huizen en zingen hun liedje: Sinte Sinte Maarten, Turf en de murf in de maneschijn Zij halen bij buren, familieleden en goede bekenden een snoepje of een centje op en danken de milde gever met hun bede: Hier weunt een rijk man. Die veul geven kan, Veul zal i geven, Lang zal i leven, Zalig zal i sterven. De hemel zal i erven. Wij vragen met belangstelling naar de oorsprong van dit kinder feest en dank zij de onderzoekingen van folkloristen kan men daar een goed antwoord op geven. De turf doelt op brandbaar mate riaal, dat door de jeugd werd inge zameld. In oude heidense tijden was het vuur iets heiligs en bij het begin van de winter werden vuren ont stoken om de boze geesten te ver drijven. Het was een soort offer, waardoor men de goden gunstig vilde stemmen. Ook gebruikte men wel een soort rommelpot, waardoor men goed lawaai kon maken. In Friesland vooral meende men echter, dat de rommelpot niet krachtig genoeg was. Wanneer het tijdperk der twaalf nachten op het einde van December aanbrak, vier den de geesten een feest in de lucht en voor de mens dreigde een nieuw gevaar. Om de spokerij te verdrij- ven, ging men op de avond van St. Thomas (21 Dec.) de klok luiden als voortzetting van de rommelpot van St. Maarten. Deze oud-heidense offerceremo niën zijn nu op St. Maarten overge bracht. Aan dit alles is een zuiver christelijke inhoud gegeven en uit gezonderd de turf en de murf in het liedje, dat in Alkmaar gezongen wordt, herinnert ons niet veel meer aan de oude offervuren. Loflied der milddadigheid Want midden 'n de belangstelling staat de H. Martinus van Tours,, die om zijn milddadigheid spoedig bij alle volkeren zeer geliefd was. De oude heidense gebruiken verbleek ten achter hem; naar voren kwam de milddadigheid, die men op zeer bijzondere wijze kon beoefenen door goed te zijn voor kinderen. En dit feest heeft diep wortel geschoten in onze volksziel. Toen de hervor ming het als e®n verfoeilijke super stitie wilde doen ophouden, lukte dat niet. De synode-verslagen van Friesland en Groningen spreken herhaaldelijk over deze „papistische gebruiken'» maar ondanks de scherp zinnigheid van de predikanten ble ven de St. Maartenvuren branden. Op 13 Jan. 1671 dus diep in de protestantse tijd wed door de be stuurders van de heerlijkheden Hoogwoud en Aartswoud in West friesland, deze keur uitgevaardigd: „dat niemant, tsy jongh ofte oudt, hem sal vervorderen op de wegen te baackeren (blakeren, vuurtje sto ken i mitsgaders met eenige lichten op Sinte Maarten langhs de straaten te loopen. op een boete van ydcr persoon te verbueren drie gulden". Maar zij begrepen zelf wel dat het niets zou uithalen. Land van St. Maarten In West Friesland, waar St. Maarten grote verering genoot, ble ven de St. Maartensvuren niettemin in zwang. De dorpen Bovenkarspel, Grosthuizen, Oudkarspel, Schellink hout, Nieuwe Niedorp en Westwoud hadden hem tot patroon er het dorp St. Maarten onder Tuitiehörn ont ving zelfs zijn naam en het wapen der gemeente vertoont de heilige te paard gezeten, terwijl hii een stuk van zijn mantel afsnijdt, om hef aan een bedelaar te geven. En in katho lieke en 'n protestante dorpen zingt de jeugd bij haar rondgang. Sinte. sinte Maarten, De kalvers dragen staarten, De koeien dragen horens, de kerken dragen torens, torens dragen klokken. De meisjes dragen rokken DP jongens dragen broeken. Oude wijven skorteldoelcen. Hoorn hoeft andere St. Maartansdag Alleen de stad Hoorn heeft een geheel andere St. Maartensviering. Hie.r trekt men niet op St. Maar tensavond met lichten langs de hui zen maar in Augustus in de twee de Week na de Hoornse kermis. Heeft dit soms verband met de overbrenging van het gebeente vSn de heilige naar de bisschopskerk in Tonrs Hoogstwaarschijnlijk niet. want volgens de oude kalendaria vierde men in deze streken dit feest op 4 Juli. Is dit een voortzetting van de oude Cyriacusprocessie pro cessie waarvan Hoorn vol was? Wij weten het niet maar de baldadigheid en de verkleedpartijen die op de laatste dag plaats vinden (het feest duurt hier vier dagen) herinneren sterk aan een ander volksfeest, Wat nog in Amsterdam bestaat de z.g. hartjesdag en er zijn verschillende folkloristen, die beweren dat de Hoornse Sint Maartensviering daar een variant van is. (De baldadigheid is verdwenen, het feest is de laatste jaren, door de Jeugdraad in geregelde banen geleid red.). Niet al te veel organiseren Velen, die de stem der oude tijden niet meer verstaan, vinden de St. Maartensviering een lastige bedel partij. Om aan de klachten van deze mensen tegemoet ie komen, gaat men in sommige gemeenten dit feest organiseren. In Alkmaar lo pen de kinderen in optocht door de stad achter <3e muziek; in Boven karspel gaan de kinderen onder ge leide van de school op de Zondag na het feest zingend door het dorp en worden op de school onthaald. Dit heeft voor, dat mogelijke bal dadigheden achterwege blijven, maar de strekking van het feest gaat door dergelijke optochten toch verloren. Men moet iets wat in de volksziel gegroeid is. niet langs een kunstmatige weg geleiden, neen men moet het laten gaan op dc wij ze. zoals het door het volk altijd is gekend en dc kniezers die geen oog hebben voor dit folkloristisch festijn mogen gerust deze verwensing ho ren uit de mond van de kinderen Sinte Maarten de deur is vast, geef die vent een schop voor zijn bast Geef die vrouw een dikke zoen, dan zal ze de deur wel open doen. Alkmaa-r B. VOETS pr. Op een vergadering van Chris telijke boeren en tuinders, gehour den te Dubbeldam, heeft de heer Havenaar, lid van het hoofdbe stuur van de Chr. Boeren- en Tuindersbond, verklaard, dat er dit jaar 111 millioen kilogram groente en fruit zijn doorgedraaid. (Adv,-) (Van onze correspondent) LONDEN. Enkele Engelse bladen hebben reeds gesproken over de „eenvoud van de plechtigheden", die bij het a.s. Koninklijk bezoek zullen plaats hebben. Wie echter denkt dat Koningin Juliana en Prins Bcrnhard op wat Britse soberheid vergast zullen worden, staat voor een aangename verrassing. Zelfs het zwarte Victoria- station, waar de speciale trein uit Dover met de hoge gasten aan komt, zal op 21 November meer op een sprookjespaleis dan op wat anders gelijken. Zware scharlaken gordijnen, diep gloeiend onder het felle licht van de booglampen, zullen het perron afsluiten van de grauwe buitenwereld. Op een dik rood tapijt zal Koning George in de admiraalsuniform samen met Koningin Elizabeth wachten om Koningin Juliana en Prins Bernhard te verwelkomen. In drie koetsen, begeleid door afdelingen te paard van twee garde-regi menten en de Cavalerie des Konings, rijdt men langs Westminster Abby, het Parlementsgebouw, Whitehall, Trafalgar Square en de grootse oprijlaan naar Buckingham Palace. De harmonieën van de beroemdste regimenten zijn opgesteld langs de gepavoiseerde straten, waar honderdduizenden mensen zich zullen samendringen om de glorierijke intocht te zien. Men is nu bezig ze in fraaie letters op oud perkament te brengen om haar aan de Konin gin te geven als een aandenken. Dat is dan nog maar het be gin van deze „eenvoudige plech. tigheden'. De Engelsen spraken trouwens over het indrukwek kende#-ceremonieel ter gelegen heid van het huwelijk van Prin ses Elizabeth óók als een „een voudige plechtigheid" In ieder geval is iedereen die iets met de voorbereidingen te maken heeft, druk bezig. De burgemeester van Dover heeft zijn toespraak om Koningin Juli ana en Prins Bernhard te ver welkomen reeds geschreven. In Londen werkt Scotland Yard aan de plannen om het verkeer te regelen en aan de uitgebreide veiligheidsmaatrege len. die heel wat strenger zijn eeworden dan toen in 1947 Prinses Elizabeth trouwde. Be kende mode-ontwerpers houden zich bezig met de toiletten van Koningin Elizabeth, Prinses Margaret en de dames van het hof (Prinses Elizabeth vertrekt half November naar Malta waar de Hertog van Edinburgh is ge- stationneerd). Officieren en sol daten van de garde-regimenten speuren hun uniformen af naar motgaten en besteden hun vrije uren om de koperen helmen en borstplaten op te poetsen Buc kingham Palace, het Ministerie van Buitenlandse Zaken en de Lord Mayor hebben in overleg met de Nederlandse autoriteiten c. laatste hand gelegd aan het programma, dat in grote lijnen overeenkomt met dat van het bezoek van President Auriol. Vplgens sommigen zijn de Ko ning en Koningin zelfs bezig om enkele zinnen Nederlands te leren voor deze gelegenheid. De gehele machtige machine voor officiële plechtigheden werkt op volle toeren. Het ballet in Covent Garden, een van de hoogtepunten van het bezoek van President Auriol in Maart j.l„ moest ditmaal ver vallen. In Maart leidde dat on verwachts nog tot een drama tische scène. Er was een stem ming in het Lagerhuis. Attlee en Churchill konden eerst laar komen en men wist tot, het laat ste ogenblik niet of Engeland plotseling in een regeringscrisis gedompeld zou worden. Nu weet men. dat de regering zulke stemmingen in het Lagerhuis altijd kan winnen als zij er op is voorbereid. Attlee en Chur chill kunnen dus rustig deel nemen aan alle functies, zowel aan het banket in Buckingham Palace als aan dat in Claridge's Hotel, dat aangeboden wórdt door Koningin Juliana aan fcr.ar gastheren. De plaats voor dit diner zou de Nederlandse am bassade zijn. maar in het stijl volle, mooie huis van de ambas sadeur in Portman Square is geen plaats voor ruim 150 gas ten. Toen men om een zaal in Claridge's Hotel vroeg, ontstond er bijna een internationale cri sis omdat alle ruimte voor vele weken was besproken. Een Engelse organisatie heeft wel willend haar feest tot een an dere gelegenheid uitgesteld. Er staan nog meer punten op het programma, dat deze twee dagen afgewerkt moet worden. Men zal het terrein van het Fes tival of Britain bezoeken, waar de geweldige gebouwen lang zaam hun voltooiing naderen. Het worden zeer drukke dagen. En het staat vast dat de Konin gin en de Prins een enthousiast Engels volk zullen zien, een volk dat een warme genegen heid heeft voor ons koninklijk gezin en ons land. TOKIO De troepen der V.N. drongen Vrijdagavond behoed zaam op aan het Noordwestelijk front.. Het had er de schijn van, dat zij een nieuw offensiér naar de Mansjoerijse grens zouden be ginnen. Amerikanen, Zuid-Ko- reanen en troepen van het Britse Gemenebest vielen Noordelijke troepen aan, die zich enige kilo meters vóór hen hadden inge graven. In een Noord-Koreaans leger communiqué werd Vrijdagavond toegegeven, dat Chinese vrijwil ligers deel hebben genomen aan de jongste gevechten in Noord- Korea. De troepen der V.N., die zich bij Wonsan in een moeilijke po sitie bevinden, en die aan het front bij Siandjoe, hebben voor raden en wapens uit de lucht ontvangen. Gisteren openden de commu nisten een zwaar spervuur op de Amerikaanse troepen bij Koe- noeri. 24ste Zondag na Pinksteren TARWE EN ONKRIHD Wat was de bedoeling van de Heer toen Hij de aarde schiep, haar volpïantte met bomen en versierde met bloemen? Toen hij het sterrenleger rond de aarde deed gaan en de vogels en vissen en landdieren in bonte verschei denheid op de aardbodem deed léven? Waarom had God zulk 'n zorg voor dit planeetje, regelde hij het draaien ervan rond de zon, het draaien rond zijn eigen as, de afstand tussen zon en aar de? Waarom mocht die kleine planeet noch te warm noch te koud worden, mocht geen plek je ervan geheel verstoken zijn van het licht der zon? Om de mens, nietwaar! Als we de geleerden mogen geloven heeft God om zo te zeggen honderden eeuwen aan het heel al gebouwd vóór Hij, naar de ge wijde schrijver, sprak: „Het is goed. Laat ons nu de mens ma ken tot ons beeld en gelijkenis: dat bij heerse over de vissen van de zee, over de vogels van de hemel, over de velddieren en de reptielen, die zich bewegen op de aarde". Ontroerd om dit verhevene, vervolgt de schrijver: „En God schiep de mens naar Zijn beeld; naar het beeld van God schiep Hij hem; man en vrouw schiep Hij hem. Toen ze gende God ze én sprak ze toe: „Weest vruchtbaar en vermenig vuldigt u en bevolkt de aarde en onderwerpt ze aan u; en heerst over de vissen van de zee, het gevogelte van de hemel en al 't gedierte, dat op de aarde kruipt. Ook zei God: „Ziet, Ik geef u al le zaaddragend gewas op de aar de en alle bomen, waaraan zaad- houdende vruchten zijnZo geschiedde het. En God zag alles wat Hij had gemaakt/en het was zeer goed." Genesis I 26^31. God zaaide goed zaad. Gods mens was 'n wonder van schoon heid. Ziel en lichaam waren in volkomen harmonie, en tussen mens en God was vriendschap. Maar des nachts kwam de vij and. Met onkruid. Hij zaaide hoogmoed in het mensenpaar, en de eerste mensen, bij de gratie Gods koningen van het heelal, verwierpen Gods vriendschap; zij zondigden. Het was de eerste doodzonde. We kunnen ons voorstellen hoe de engelen Gods tot de Heer naderden en Hem vroegen: „Heer. was Uw zaad niet goed? Was dat eerste mensenpaar wormstekig? Vanwaar anders dit bederf?" „Dit bewerkte mijn vijand, de Boze". „Zullen wij dit mensenpaar vernietigen, zodat U opnieuw goed zaad kunt zaai en: en zullen wij dan dat nieuwe geslacht 2o krachtig en zo eng omgeven dat Uw vijand ze niet naderen kan?" Het antwoord van God verklaart ook de huidige situatie der wereld. „Neen! Laat hen leven en zich voortplanten met het onkruid en in voortdu rende strijd tegen het onkruid. Tot op de dag van de oogst. Dan pas zal Ik voorgoed tarwe en on kruid scheiden; het onkruid zal eeuwig branden, maar de tarwe zal Ik bergen in Mijn schuur." Vergeten wij in deze moeilijke tijd niet dat in zekere zin God zélf wil dat wij leven en groeien tesamen met het onkruid. Laat het onkruid in ons en rond ons de tarwe in ons niet verstikken. Neem de les van het Epistel ter harte: „Wilt u als heiligen en uitverkorenen (als tarwe) Gods toerusten met medelijden, goed heid, bescheidenheid, zachtmoe digheid, geduld. Vergeeft en ver draagt elkaar.... Maar bovenal: bemint elkander!" P. C. de Haas OFM Mr. A. J. A. A. baron v. Heem stra, voorzitter van het Nationaal Fonds voor Bijzondere Noden,, bedoelde niets slechts toen hij de wens uitsprak, dat Nederland om zeep zou gaan. Hij zinspeelde al leen op de zeepcampagne, die 't fonds voert om zijn financiën enigszins af te ronden. Reeds eerder is bekend ge maakt, dat stukken zeep in de vorm van het koninklijk jacht de „Piet Hein" in de handel zouden worden gebracht. Thans is deze actie in volle gang: 75.000 stuk ken zijn geplaatst, voornamelijk in kruidenierswinkels, maar ook in het grootwinkelbedrijf. Toch is dat pas een begin. Een half millioen van deze zeepsche- Pen moeten in het komende half jaar worden geplaatst. Dan pas zal het fonds zijn actie als ge slaagd beschouwen. Het streven van het Nationaal Fonds mag in middels wel als bekend worden verondersteld. Het brengt uit komst in bijzondere .individuele noden, waarin door de plaatse lijke organisaties niet voldoende kan worden voorzien het vorig jaar in 914 gevallen. Van de zeepactie verwacht men ongeveer één ton. De stukken worden verkocht voor 50 cent, waarvan 20 cent ten goede komt aan Bijzondere Noden. De handel heeft zich geheel achter deze ac tie gesteld. Dat is echter niet vol doende. Het publiek moet kopen. Wil men medewérken aan hét sympathieke streven van het Na tionaal Fonds, koop dan een ko ninklijk jacht; gaat om zeep! En mocht U er geen kunnen krijgen, dan is het gironummer van het het Nationaal Fonds voor Bijzon dere Noden: 272727. Verzending van zeepost Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip ver meld: Indonesië: 16 Nov. m.s. .Weltevreden": N. Guinea: 27 Nov. m.s. „Blitar"; Antillen: 17 Nov. m.s. „Oranjestad"; Surina me: 23 Nov. m.s. „Helena". Nazi-vereniging gesticht Verstokte nazi's hebben Don derdagavond te Brunswijk open lijk een neo-nazistische vereni ging opgericht, „Strijdgroep van Duitse socialisten" genaamd. De oprichtingsvergadering werd door 35 personen bijgewoond.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3