DE ONTVOERING Vertrouwen in hetBondsbestuur opgezegd door afdeling Amsterdam Emigratie betekent niet export van arbeidskracht Steinmetz c.s. verlieten de vergadering onder protest Productieverhoging? Goed! Quic 9) Engelse L Na bewogen diocesane K.A.B.-raad: En toch nog een programma Vakgroep Veehouders Maar dan éénzelfde behandeling als de arbeiders in de nijverheid Drs. Jos. van Campen: Overheidspropaganda gelaakt Noodwet op komst inzake tuberculine door Heralth De Handbalu hoofd k Courses Me z •vauina 4 MAANDAG 13 NOVEMBER 1950 (Van onze verslaggever) Rector Kraakman had gemakkelijk praten, toen hij in het slot woord van de diocesane K.A.B.-vergadering, die Zaterdag te Amsterdam werd gehouden, terug zag op een hondsjaar vol toe wijding en apostolaatszin van bonds- en afdelingsbesturen. Niet weg te redeneren viel het hoogst betreurenswaardige feit, dat enkele uren tevoren het conflict tussen de afdeling Amsterdam en het bondsbestuur zijn hoogtepunt bereikt had in het verlaten van de vergadering door „vriend" Steinmetz en de hoofdstede lijke afvaardiging. Er was inderdaad in het prille begin van de bijeenkomst, toen de vertegenwoordigers van het Westen zich nog maar juist had den losgewerkt uit de treinen- opstopping vóór het door ont sporing gedupeerde C.S., -nog van vriend tot vriend gesproken. Be slist onvriendelijk werd echter de discussie, toen de aanstelling van de heer v. d. Veldt tot districts bestuurder van Amsterdam ter sprake kwam. Geen Amsterdammer Vriend v. d. Veldt mocht dan alle voortreffelijke hoedanigheden bezitten, die 'n mens zich maar wensen kan zo redeneerde de hoofdstedelijke K.A.B. hij miste er één: hij is geen Amster dammer. Dit maakte hem voor Amsterdam onaanvaardbaar. Nu mocht wnd. bondsvoorzitter Keesen al vaststellen, dat het be stuur juist om het belang van de afdeling Amsterdam de allerbeste man i.e. v. d. Veldt had ge zonden, dat het nooit en nergens naar de wensen van het district ging horen, alvorens er 'n dis trictsbestuurder te benoemen en zo meer.... Amsterdam was niet te vermurwen. Daar kwamen nog andere din gen bij. De hoofdstad vond, dat het bestuur ook in het financieel beleid van het rechte pad was gedwaald. En toen penningmees ter de Lange hierop repliceerde, dat Amsterdam met z'n 12.000 gld. schuld aan het bondsbestuur maar niet zo hoog van de toren moest blazen en dat het nog altijd niet voltooide financiële overzicht ten dele te wijten was aan het beleid van ex-bondspenningmees- ter Steinmetz, lagen de brok ken er. Amsterdam vertrok, terwijl zo wel Alkmaar als den Haag scherp protesteerden tegen het optreden van het bondsbestuur en het ge drag van penningmeester de Lan ge rondweg onbehoorlijk noem den. Al dat gepraat tussen Amster dam en bestuur had inmiddels de afgevaardigden van de kleinere afdelingen danig verveeld en in hoofdzaak waren zij het, die het bestuur bij stemming vertrouwen schonken. 129 afdelingen stemden voor, 9 waaronder Alkmaar, Amsterdam, Dordrecht, den Haag, Haarlem Langendijk en Leiden tegen. Omgerekend in aangeslo ten leden keurden derhalve 40.000 K.A.B.-ers het beleid goed, tegen 20.000 opposanten. Niet zonder zorg had voorzitter Keesen in zijn ope ningswoord, dat ook door de oude garde: G. van Slingerland en Jos. van Seggelen werd aanhoord, ge wezen op de uiterst moeilijke on derhandelingen, die tot het ver lenen van de jongste 5 pet. toe slag op het loon hebben geleid. Terwijl de K.A.B. zijn woordje doet in de Sociaal Economische Raad, mag wel eens gewezen worden op het feit, dat meer dan 50 pet. van de katholieke arbei ders nog ongeorganiseerd zijn. En dat, terwijl straks de getallen gaan meetellen. Versterking van het ledental is urgent. Niet minder urgent is tevens een diepere bezinning op de apos tolische taak van de beweging. Niet genoeg kan worden geha merd op de noodzaak van kern vorming in de Credo Fugnoclubs. Het moet er van komen zo deelde voorzitter Keesen mee, dat straks in het jubeljaar van de encyclieken Rerum Novarum en Quadragesimo Anno, van iedere afdeling één man naar Rome gaat. Kader en jeugd. Op 25 en 26 December a.s. zal een aantal jonge K.A.B.-ers uit de kop van Noord-Holland bijeen komen in Bergen. Hier wordt een kadertrainingsactie ingezet, die in 1951 op volle toeren zal komen. Het bondsbestuur heeft het doen en laten van de K.A.J. nauwkeurig geobserveerd. Zonder de mening van Zoeterwoude en Wateringen te delen, die menen dat de K.A.J. zeker op het platteland de jeugd niet heeft kunnen vatten, dringt het bestuur aan op een steviger contact tus sen K.A.B. en K.A.J. De K.A.B. schenkt steeds meer aandacht aan de ouden van dagen. Plannen voor een alg. kath. bond van ouden van dagen zijn ver heen. Ook de K.A.B. zal in een dergelijke bond vertegenwoordigd zijn. De hand ophouden. Plannen genoeg, overwogen verschillende afdelingen, toen het financieel verslag aan de orde kwam, maar centen.ho maar! Dat geldt overigens niet voor de bond. Die heeft een voordelig saldo van 18.000 gulden. Dat is met sommige afdelingen wel anders! Daar was b.v. Dordrecht, dat niet eens het reisgeld meer be schikbaar had gehad om naar Amsterdam te komen. Dordrecht was er toch en tot boven toe vol met grieven. Er zijn plaatsen, waar de K.A.B. de hand moet ophouden b" de pastoor Penningmeester de Lange kon echter slechts antwoorden: „Hier sta ik en ik kan niet anders". Steken de vakorganisaties teveel in hun zak? Is de afdracht van het Verbondsbestuur te Utrecht wel volledig? Het diocees Haar lem beschikt niet over de juiste cijfers, hoewel het de eerste bond was, die hierover in Utrecht op de ketting sprong. Het was wellicht de tijdnood, die voorzitter Keesen tot al te summiere repliek dwong. Dor drecht was echter gekomen om spijkers met koppen te slaan en nu dat onmogelijk bleek kwam ook van die zijde het dreigement dat het de vergadering zou ver laten. Trouwens, Alkmaar en den Haag hadden óók critiek. De Kaasstad bepaalde zich tenslotte tot de aanmoediging: doorvechten bij het Verbondsbestuur en het met graagte aanvaarden van een plaats in de kascommissie, terwijl de Residentie jaarlijks een ac countantsrapport wilde zien. Dat rapport zal er komen. Verkiezing. In het bestuur werden herko zen de heren Clijnck (Zaandam, v. Bergenhenegouwen (Poeldijk), Angenent (Haarlem), en gekozen de heren de Rechter (Goes) en Zwart (den Haag). Onder het DINSDAG 14 NOVEMBER HILVERSUM 1. 402 m, 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws, 7.15 Morgengebed en liturgische kalender, 7.30 Sluiting, 9.00 Nieuws, 9.10 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstan den, 9.35 „Lichtbaken", 10.00 Voor de kleuters, 10.15 Lichte muziek, 10.45 Schoolradio, 11.00 Voor de vrouw, 11.30 School radio, 12.00 Angelus, 12.03 Me- tropole orkest (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelin- gen), 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Actualiteiten, 13.25 Gra- mofoon muziek, 13.35 Pianospel, 14.00 Kamerorkest en soliste. 14.45 Gramofoon muziek, 15.30 Ziekenlof, 16.00 Voor de zieken, 16.30 Sluiting, 18.00 Pianoduo. 18.15 Vraaggesprek over de op- sporings- en reddingsdienst van de marine luchtvaartdienst, 18.25 Lichte muziek, 18.48 Sport, „Dit is leven" en voor de jeugd, 19.00 Nieuws, 19.15 Actualiteiten, 19.23 „Hier is Europa", een pro gramma over de Marshall-hulp, 19.52 Politiek overzicht, 20.00 Nieuws, 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van, 20.12 Klein- koor, 20.30 Abelspel en Lanse loet van Denemarken; 21.45 Maastrichts Stedelijk Orkest en solist, 21.55 Radiophilharmonisch orkest en soliste 22.40 Gramo foon muziek, 22.45 Avondgebed en liturgische kalender, 23.00 Nieuws, 23.15 Commentaar we- reldschaaktournooi, 23.0024.00 Gramofoon muziek. HILVERSUM. 2, 298 m. 7.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtend gymnastiek, 7.30 Sluiting, 9.00 Nieuws 9.10 Morgenwijding. 9.25 Gramofoon muziek, 9.30 Popu lair concert, 10.30 Van vrouw GOED K.A.B.-ER, BETER AMSTERDAMMER Vriend Steinmetz is zonder twijfel een voortreffelijk K.A.B.-er. Maar dat hij 'n nóg beter Amsterdammer is, staat sinds Zaterdag j.l. bo ven alles vast. Was het niet het bondsbestuur van de dio cesane K.A.B. zelf, dat ten slotte maar ronduit zei, dat het Conflict met Amsterdam in wezen een conflict-Stein- metz was met een onge vraagd eervol ontslag op de achtergrond? Hoe dit verder zij, één ding is ons niet duidelijk. Het mag dan zijn, dat in de K.A.B. geen blad voor de mond wordt genomen. Maar was het werkelijk onvermij delijk, dat dit conflict „voor de tribune" werd uitgevoch ten? Behalve dat de vergade ring uren verloor aan een onvruchtbaar debat, had 't er veel van, dat hier de beruch te vuile was werd opgehan gen. En volgens goed gebruik moet men dat liever niet bui ten doen tot vrouw, 10.35 Gramofoon mu ziek, 10.50 Voor de kleuters, 11.00 Sopraan en piano, 11.30 Voor de zieken, 12.00 Gramofoon muziek, 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen, 12.33 Voor het platteland, 12.40 Orgel en accordeon, 13.00 Nieuws, 13.15 AVRO-allerlei, 13.30 Financieel weekoverzicht, 13.30 Promenade orkest, 14.00 Voor de vrouw, 14.30 Gramofoon muziek, 15.30 „Onze Amerikaanse buren". 15.45 Gramofoon muziek, 16.10 Kinderkoor, 16.30 Sluiting, 18.00 Nieuws, 18.15 Pianospel, 18.30 Dansorkest. 19.00 „Paris vous parle", 19.05 Gramofoon muziek, 19.20 Gitaarspel, 19.45 „De schoonheid der schepping", cau serie, 20.00 Nieuws 20.05 Actua liteiten, 20.15 Gevarieerd pro gramma, 21.15 AVRO-allerlei, 21.20 Gramofoonmuziek, 22.00 „Goede moed", 22.15 Piano-con cert 22.45 Buitenlands overzicht, 23.00 Nieuws, 23.15—24.00 Gra mofoon muziek. BRUSSEL, 324 m. 12.00 Operamuziek, 12.30 Weer berichten, 12.32 Kwartet, 13.00 Nieuws, 13.15 Koorzang, 13.30 Gramofoon muziek, 15.30 Ka mermuziek 16.15 Gramofoon muziek, 16.25 Jazzmuziek. 17.00 Nieuws, 17.10 Gramofoon mu ziek, 17.15 Voor de kinderen, 17.30 Causerie, 17.40 Gramofoon muziek. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd, 19.50 Voor dracht. 20.00 Hoorspel, 21.30 Koorzang, 21.45 Actualiteiten, •i no Nieuws 22.15 Lichte mu ziek, 22.45 Gramofoon muziek, 23.00 Nieuws 23.0524.00 Gra mofoon muziek. BRUSSEL. 484 m. 12.05 Omroeporkest, 13.00 Nieuws, 13.10, 13.30. 14.00, 16.00 Gramofoon muziek, 16.30 Piano recital, 16.50 en 18.30 Gramo foon muziek, 19.00 Omroep orkest en soliste, 19.45 Nieuws, 20.00 „La Houppelande", opera, 21.30 Zang, 22.00 Nieuws. 22.15 Klassieke muziek, 22.55 Nieuws, 23.00 Dansmuziek, 23.55 Nieuws. vereiste stemmencijfer (28.000), bleven o.m. de heren v. Bockx- meer (Hoorn) 20.000, Berlee (Bakkum) 15.000 st. en Hoogland (Enkhuizen) 3.000 st. Afscheid en welkom. Hoewel het voorz. Keesen niet gemakkelijk viel in de sfeer van deze vergadering een afscheids woord te spreken, deed hij dat toch jegens de heer v. d. Akker, die na een arbeid van 20 jaar de Haarlemse bond heeft verlaten om zijn plaats in het Verbond in te nemen. Vriend van den Akker dankte voor dit korte, gemeende dank woord. Echter niet, dan na aan gedrongen te hebben op eensge zindheid in de diocesane bond. Nestor Spit, die voor zijn 25-jarig bestuurslidmaatschap in de bloe metjes was gezet, haakte bij deze woorden in. Nu de vijand meer dan ooit bij ons op tweedracht en onderlinge wantrouwen hoopt, moet de K.A.B. één zijn. Van de Bruijn tot de laagste man in de afdelingen. Intussen hadden 40.000 stem men vriend v. d. Veldt aangewe zen voor de voorzittersplaats in de diocesane bond. Was het een wonder, dat ook de nieuwe voor zitter in zijn eerste speech achter de Krasnapolsky-microfoon al ge waagde van 't wederzijds vertrou wen, waarmee de bond staat of valt? Nadat een groot aantal prae- adviezen van het bondsbestuur op afdelingsvoorstellen was aan vaard en afgevaardigde Straats burg uit Velsen spontaanweg uit de vergadering z'n dank en hulde aan het adres van bestuurders v. d. Akker en Spit had gebracht, sloot rector Kraakman deze bondsvergadering, die minstens al om de animositeit „geani meerd" mag heten ORKESTEN NED. RADIO UNIE BLIJVEN In zijn laatst gehouden verga dering heeft het bestuur van de Nederlandse Radio Unie een be sluit genomen, dat voor de leden der orkesten en koren van de NRU van groot belang is. In ver band met voorgenomen bezuini gingen was de mogelijkheid ge opperd om het grote Radio Phil- harmonisch Orkest en het grote Omroepkoor op te offeren, waar toe een bepaalde stroming in 't bestuur bereid was. Thans heeft het bestuur echter besloten alle orkesten en koren van de NRU ongewijzigd te handhaven tot de invoering van het nieuwe om roepbestel. GEREPATRIEERDE GEZINNEN NAAR N.O.P. Het openbaar lichaam „De Noordoostelijke Polder" heeft goedkeuring verleend aan het ministerie van Binnenlandse Zaken, om het werkkamp Lem mer in de Noordoostpolder te verbouwen tot gezinsbarakken voor uit Indonesië gerepatrieerde gezinnen. Vcm onze verslaggever Met het K.L.M.-vliegtuig voor Indonesië is Zaterdagmiddag de moeder van Bertha Hertogh naar Singapore vertrokken. Behalve de heer Hertogh was geen enkel ■familielid bij het vertrek aanwezig. Mevr. Hertogh op Schiphol even voor het vertrek van het vliegtuig. (Van. onze redacteur) AMSTERDAM. Er werden maar krasse dingen gezegd door drs. Jos. van Campen, de directeur van de Kath. Emigratie stichting, die de Middenstand van 't Bisdom Haarlem kwam voorlichten over de problemen, die met de landverhuizing samenhangen. Kwam deze krasheid wellicht voort uit een gemoed, boordevol na veel en langdurig onderhandelen met overheidsinstanties? Het scheen zo, In de woorden van deze emigratie-deskundige klonk menigmaal een bittere toon ten opzichte van zekere lage re geringsinstanties en jegens het Rijksarbeidsbureau in 't bijzonder. Evenmin in fleurige tinten schil derde deze inleider de bedoelingen, die met name Australië met de immigratie heeft. Hoe staan immers de zaken! Naar drs. v. Campen mededeelde, is de aanvankelijke terughoudendheid, waarmee de regering de emigratie- plannen bejegende, momenteel zo grondig omgeslagen, dat het Rijks arbeidsbureau een grootscheepse propaganda vóór emigratie voert. Bovendien handelt de overheid zeer tegemoetkomend, zo zelfs, dat zij in vele gevallen de kosten van de overtocht voor haar rekening neemt. Het resultaat van deze bemoei ingen is dan ookr dat 't aantal emi granten jaarlijks. met sprongen stijgt. In 1946 vertrokken 673 per sonen, in 1947 7365, in 1948 en 1949 14.000. Het lopende jaar zal 't waarschijnlijk tot 20.000 brengen, terwijl de raming voor 1951 met plm. 40.000 niet te hoog wordt ge acht. „Je kunt beter nu subsidie voor de emigratie beschikbaar stellen, dan straks veel méér aan werk loosheidssteun uit te keren." Dat is zo meende de directeur van de Kath. emigratie het stand punt van de regering. Geen export van arbeidskracht. Emigratie mag niet beschouwd worden als export van arbeids kracht. Dat is het standpunt van de katholieke organisaties mid denstand, arbeiders en boeren die in de Kath. Emigratiestichting contact gelegd hebben. Emigratie is geen onderwerp van internationale arbeidsbemiddeling. Het gaat de katholieke emigratie deskundigen om méér. Het gaat om de mensen, ongetwijfeld met eer materieel, maar sterker met ee>- geestelijk-religieus en cultureel ele ment. Velen gaan in zee, aldus spr., aan gelokt door de zeer -'.n-iuv- propaganda van de Arbeidsbureaux. De organisatie moet daartegen ageren! Drs. van Campen drong bij de afdelingsbesturen aan op het spoedig in elk geval vóór Nieuw jaar inzetten van plaatselijke voorliehtingsaet'es, in overleg met K.A.B. en L.T.B. In korte trekken wees drs. van Campen op de mogelijkheden, die in de diverse landen bestaan, speciaal voor kleine ambachtslie den. Canada. Nieuw-Zeeland en Australië kunnen deze mensen ge bruiken, naast agrariërs. In Canada is van 't katholieke standpunt bezien de uitbreiding van de katholieke bevolking zeer gewenst. Zuid Afrika heeft wij publiceerden hierover in dit blad reeds eerder liever geen katho lieken, terwijl drs. van Campen in dit gebied grote moeilijkheden tussen blank en zwart voorzag. Nieuw Zeeland en Australië kunnen iedere man, die werken wil, gebruiken. Overal geldt ech ter: begin from the bottom: van onderaf als arbeider begin nen. Men stelle zich deze regel zo letterlijk mogelijk voor. En men rekene erop, dat de woningnood in deze gebieden vele malen erger is dan in Nederland. In Australië met name is het de bedoleing van 't gouvernement de bevolking binnen 10 jaar met 3 millioen zielen uit te breiden. Australië heeft sol daten nodig, dat is punt één en daarna pas komt de ontwikkeling van het land aan de orde. En in Australië kan zelfs de huidige be volking zich niet in stand hou den Drs van Campen laakte scherp de voor Australië gevoerde pro paganda, die volgens zijn zeg gen schermde met de inder daad uitgebreide rechten van de emigrant, zonder daaarnaast vol doende op de zware verplichtingen te wijzen, die 'n emigratie mee brengt. Zijn betoog beëindigend, riep de directeur van de kath. emigratie stichting candidaat landverhuizers op zich eerst te laten voorlichten door deze stichting, daarna door het Arbeidsbureau. Dan pas gaat de emigrant voorbereid aan boord, in 't besef dat hij zijn nationale en Christelijke deugden moet koeste ren en behouden, en ze straks aan anderen, minder bedeeld, uitdra gen. Zoals reeds eerder werd aange kondigd, is vanmorgen in Haarlem de vakgroep-vergadering van de veehouders begonnen. De voorzit ter op de Algemene Vergadering van de vakgroep, de heer M. P. van der Weyden, heeft een lange openingsrede uitgesproken, waar bij h(j wees op de hoofdpunten van de agenda: de melkprijs, de vee voederpositie en de prijs daarvan, het zuivelfonds. de kaasheffing, de TBC-bestrljding en de vraag of juist is de gedachte van de Mi nister of de kostprijs-berekening moet worden afgestemd op de be- drijfsmogelljkheden, of feitelijk be staande toestanden in de bedrij ven en ten slotte ook, of vrede ge nomen kan worden met de sugges tie, dat niet meer de kostprijs van een product de grondslag van de prijsberekening door bet L.E.I. zal behoren te zijn. Vooraf achtte de voorzitter 't op zijn plaats, God te bedanken voor de overvloedige grasgroei en dat Hij de veehouders gespaard heeft voor ernstige ziekten onder 't vee. Sprekende over de melkprijs, zeide de heer van der Weyden, dat deze voor vele veehouders-bedrij ven bepaalde of een boer een in komen heeft of niet. Hij somde en kele factoren op, die op dè melk prijs van invloed zijn. „De nationale economie en het welvaartsstreven eist van de vee houder een verhoging van produc tie van eigen bodem," aldus ver volgde spreker. „Daarvoor is ka pitaalsinvestering noodzakelijk, VOOR HEN DIE DOOF ZIJN Het weekblad „Vizier'' te Leiden heeft dezer dagren een merkwaardig initiatief genomen. Het blad is een actie begonnen om het verschijnsel „hoorapparaat" even gewoon en even ingeburgerd te helpen maken als het verschijnsel „bril". Aangezien ook onze lezers hierbij belang kunnen hebben, maken wij hier melding van dit feit, dat vooral interesse zal wekken bij degenen, die of zelf doof zijn of dagelijks met een dove te maken hebben. Wat is namelijk de kwestie? Iedere Nederlander die gaarne in het bezit zou willen komen van een hoor-apparaat, doch wien daarvoor de gelden geheel of gedeeltelijk ont breken, kan zijn geval aan Vizier voorleggen. Elke veertien dagen worden uit de binnengekomen be schrijvingen door 'n commissie drie zeer sprekende noodgevallen uit gezocht, waarna de lezers van het blad bij stemming zullen uitmaken, aan wie van de drie gepubliceerde gevallen gratis een hoorapparaat zal worden uitgereikt. Aan een en ander zijn geen kosten verbonden, terwijl ook geen beper kende bepalingen zijn gesteld ten opzichte van de mogelijkheid van deelname. Ook onze lezers kunnen dus van deze actie profiteren en eventueel een gratis hoorapparaat, waarvan de waarde ruim f 400, bedraagt, in hun bezit krijgen. De omzetbelasting op textielgoederen In de Staatscourant is afgekon digd een wijziging van de Prij- zenbeschikking Handelsmarges Textielgoederen 1950. Door deze wijziging mag de handel in textielgoederen voort aan de meerdere omzetbelasting die hij als gevolg van de stijging van zijn verkoopprijzen is ver schuldigd, aan de consument doorberekenen. MEDINOS LABORATORIA AMERSfOORT waarvan, volgens de veehouders een belangrijk deel uit de bedrijfs- inkomsten moet worden betaald, gezien de risico's van de nieuwe bedrijfsmethoden, waarbij 't boe ren toch altijd nog ervaringswerk blijft, en het feit, dat men liever niet overgaat tot crediet-opname". De Minister veronderstelt, dat niet de kostnrjjs van elk product behoeft te gelden, als in een ren derend bedrijf het verlies op het product door winst op het andere kan worden opgeheven: „Mgar hoe moet het met de bedrijven die, naar hun aard, slechts op melk productie alleen aangewezen zijn?" De minister twijfelt eraan, of de kostprijsberekening gebaseerd moet zijn op de bestaande toestanden of wej op bedrijfsmogelijkheden. Het ministerie van Landbouw ziet de bedrijfsmogelijkheden aldus: „Verlaging der bedrijfskosten heeft de boer in eigen hand, door voorgaande toepassing van ratio nele methoden. De melkopbrengst p. ha kan worden opgevoerd, dank zij betere opbrengst van het gras land, door omweiding en rantsoen beweiding en verhoogde stikstof gift. De eiwitwinning op eigen be drijf door ensilage en het drogen van gras. Verder door kwalitatie ve verbeteringen van het veevoe der-rantsoen. Een niet onbelangrijke kostprijs verlagende factor is toe te kennen aan de kwaliteitsverbetering van het rundvee, vooral t.a.v. het vet gehalte. Tenslotte leidt de uitbrei ding van de verbouw van voeder gewassen tot hoger profijt." Ziedaar, de bedrijfsmogelijkheid, waarop de kostprijsberekening ge baseerd zou worden. De mogelijk heden passen niet altijd en overal op onze bedrijven. Het is tenslotte de boer zelf, die rekening "houdende met de omstandigheden op zijn eigen bedrijf en.... met zijn eigen portemonnaie, moet uitmaken welk deel van de nieuwe bedrijfsmetho den voor hem geschikt en uit voerbaar zijn. En als er een fout wordt gemaakt? Wie is er de dupe van? De boer! Maar de boeren wensen geen kostprijsberekeningen, gebaseerd op bedrijfsmogelijkheden, aangegeven door mensen, die niet persoon lijk de gevolgen van de grote ri sico's behoeven te dragen, als het mis uitkomt. Het zou een zeer vreemdsoortige beloning zijn als de prijzen der pro ducten verlaagd worden beneden berekende kostprijs en de moge lijkheid tot investering. De instelling van een Zuivelfonds om de prijzen te egaliseren naar de jaarprijs van de melk ontmoet geen grote bezwaren. Maar om te voorkomen, dat deze ook aange wend wordt voor andere doelein den, wij de georganiseerde land bouw inzicht en controle op in komsten en uitgaven en de midde len tot egalisatie. Men meent' dat de uitvoerheffing op varkensvlees naar Duitsland moet worden aan gewend om het niet gesubsidieerde deel van het veevoer eveneens te subsidiëren. Tenslotte de TBC-bestrijding on der 't rundvee. De overheid springt met 10 millioen bij om de TBC- gevaren te verdrijven. Er is een nieuw plan opgesteld, dat tijdens de vergadering door Dr. Kramer is uiteengezet, waarop we dezer da gen nog terugkomen. Tenslotte zeide de voorzitter, dat de boeren met al hun kennis en werkkracht bereid zijn de doel einden van de Overheid mede te bereiken maar daarvoor willen zij de erkenning, dat de arbeiders op het land op dezelfde wijze zouden worden behandeld als die in de Nijverheid. De overheid mag de zweep van productie verhoging best hanteren, maar de boeren wil len niet alleen de klappen opvan gen. In dat geval kennen zij heel goed te klappen met een andere zweep. Naar het ANP verneemt, wor- j den in de vorm van een noodwet wettelijke maatregelen voorbereid om een eind te maken aan de practijken van een firma hier te lande, die tuberculine aflevert aan veehouders, teneinde hen in staat te stellen hun vee op tuber- culoze te onderzoeken. Van overheidswege wordt dit z.g. onderzoek door onbevoegden funest geacht voor de aan de gang zijnde intensieve bestrijding dezer kwaal onder het vee, aan gezien de officiële controle hier door in hoge mate bemoeilijkt 38 s wordt. FEUILLETON 14. „Dat heb je zeer goed gedaan, Herta. Wat jammer, dat mevrouw Wessler me voor geweest is, ik had je zo graag als gezelschaps dame bij me gehouden. Zo, nu ga ik hier gezellig zitten, het theeuurt.ie vind ik het heerlijk ste van de gehele dag". Ze ging zitten, doch vertrok aanstonds haar gezicht. „O, wat een ongemakkelijke stoel. Die bederft mijn hele hu meur. Och, Herta, op het klap stoeltje naast mijn bed ligt een fluwelen kussen. Wil je dat even halen, zodat ik het mezelf een beetje gemakkelijk kan maken". „Graag, mevrouw". En weg was ze. Toen ze met het kussen terug kwam, had de gravin al thee in geschonken en ze lachte het jon ge meisje minzaam toe. „Je neemt het me niet kwalijk, niet waar, dat ik niet op jé wachtte? Mijn honger was zo groot, dat ik het niet langer kon uithouden". „Helemaal niet erg, mevrouw. Hier is het kussen". „Dank je. Nu zit ik echt naar mi.in zin. Maar nu moet je ook flink toetasten". Herta ging zitten en bracht het kopje aan haar lippen, doch zette het aanstonds weer neer. „Wat smaakt dat eigenaardig! Ik weet niet, maar zulke thee heb ik nog nooit gedronken". Met een schuldbewust gezicht sloeg de gravin de handen in een. „O, dat is een vergissing van me", riep ze met spijt in haar stem, „ik vergat, dat je geen cognac wilt, en ik deed er nog wel een flinke lepel in. Ben je erg boos op me?" „Helemaal niet, mevrouw". „Dan moet je toch eens proe ven. Let maar eens op, je zult 't zo lekker vinden, dat je het voortaan altijd bij je thee neemt". Herta wilde niet meer over dit onderwerp beginnen, het leek haar overbodig. Tot morgenvroeg nog moest ze bij de gravin blij ven en dan was ze vrij vrij „Neem dit broodje met zalm, Herta", stelde de gravin voor. „Ook de caviaar is uitstekend. Mooi zo, dat was een flinke slok. Ik doe niet voor je onder, kijk maar". Ze dronk en draaide haar ogen ten hemel, als om te tonen, hoe heerlijk het haar smaakte. „Verrukkelijk, vind je ook niet?" Neen, dat vond Herta helemaal niet. Bitter was dit brouwsel, en zo sterk. Dat kwam zeker van de alcohol. Vlug at ze 'n paar sand wiches, maar hoe eigenaardig ze kon nauwelijks nog zalm van caviaar onderscheiden. Hoe kwam dat toch? Snel nam ze nog een slok thee en keek toen naar gravin Merzenstein. Deze keek haar strak in de ogen. Spottende triomf lag in haar blik en zoveel koude wreed heid, dat Herta onwillekeurig haar ogen neersloeg. En toen kon zij niet meer op staan. Zo moe voelde zij zich, zo vreselijk moe! Slapen wilde ze o, als 2e maar even kon slapen, dan zou alles weer goed zijn. Ze wilde achterover leunen en zak te op de grond. Een schelle lach weerklonk en deze schelle lach was het laatste, dat tot Herta doordrong. Toen verloor ze het bewustzijn. Met spottend neergetrokken mondhoeken en een kwaadaardi ge schittering in haar ogen, keek gravin Merzenstein naar het be wusteloze meisje. Lang bleef ze zo kijken en haalde toen verlicht adem. ,,'t Is gelukt!" Veerkrachtig sprong ze op, goot het weimgje vocht, dat nog in Herta's kopje was, in een grote aluminimumfles, die ze met een katachtige vlugheid uit haar slaapkamer gehaald had. Toen spoelde het kopje goed om met zuiver water en goot dit ook in de aluminiumfles. Tenslotte deed ze suiker, thee en 'n beetje citroensap in het kopje, dronk er een paar teugen uit en zette het weer op Herta's plaats neer. Nog eens sloop ze naar haar kamer en verborg de aluminum- fles met de verraderlijke inhoud onder in haar handkoffer. Toen keerde zij naar Herta terug en keek haar lang aan. „Ik geloog, dat ik wat goeds gevangen heb", mompelde ze, „het meisje kan ons aardig wat geld opleveren, het is een merk waardige schoonheid". Na deze opmerking belde zij het kamermeisje. Anna, zo heette het jonge ding, sloeg de handen vol ontzetting ineen. „Lieve help, wat ligt die arme juffrouw daar ineengekrompen op de grond! Het is vreselijk! Daarstraks was ze nog zo opge wekt". „Klets niet zoveel", viel gravin Merzenstein het geschrokken meisje in de rede, „help me lie ver het arme kind naar bed bren gen. Zo is het goed". De gravin toonde een kracht, die voor zo'n verwende dame heel opvallend was. Maar Anna was veel te opgewonden om daar op te letten. „Wat is er met de arme juf frouw gebeurd?" vroeg ze, schuchter nog om het standje, dat ze gekregen had. „Een treurige geschiedenis is het. Mijn gezelschapsdame lijdt meer aan zulke aanvallen, die altijd op langdurige bewusteloos heid uitlopen. De beste dokters, die ik erbij gehaald heb, kunnèn er geen verklaring voor geven. Ik heb er al over gedacht, haar uit mijn dienst te ontslaan, want prettig zijn zulke toestanden nu niet hepaald. Uit medelijden heb ik het nog niet gedaan. Het meisje komt uit een zeer arm gezin en heeft het geld dus erg nodig. En wie zou zo'n beklagens waardig meisje met zo'n ziekte in huis willen hebben? Niemand immers. En omdat ze erg aan me gehecht is, heb ik maar geduld met haar". „Mevrouw is wel heel goed", zei Anna, terwijl ze haar bewon derend aankeek. „Ach waren ze allemaal maar zo! Maar.kan ik misschien iets brengen, dat de arme juffrouw helpt of weer bij brengt?" (Wordt vervolgd) LEEUWARDEI langstelling Nederlands de Harmonie 30-jarige vere In de ochtendr dames aan het menig fraaie p: wonderen. Ook Koningin, de Leeuwarden en politie woonden wedstrijden bij. Ht was Quick maal beslag op dames legde mc punt; tweede pis ter Alkmaar me derde Turnlust punt. Op alle onder meerdere, uitgei mer vrije oefen Halter was met op Quick. De be: nummer vrije ot daan door A. M. ter met 18,7 pnt. Quick met 19.2; zelfde met 18,5 ook behaald wer derom Turnlust; Muskee WIK En] die °°k aan de prestatie leverde haalde. Het num: slotte was voor 19,1 punt. De prestatie bracht Quick op haar punt boekte. Maar de heren hierop ook hun an met glans behaald tel van kampioen n was Hercules Hebe 3e de Halter Met Rapiditas Groninge Het algemeen kam] derhalve toe aan vereniging met tot Tweede plaatste zii 1060,3 punt en met 1039,9 punt. moest verstek later Hoofdklasse dame UDIZeeburg PSV—Vlugh. er Hoofdklasse heren Olympia (Heng PSVOlympia District Oost; Dames eerste kla Olympia—ZAC WilhelminaEsc HGVMicros Heren eerste klass HerculesMicro WWVEsca NAGEKO VOETBALUH ZONDAG Res. 3 B: H.R.C. 3K.F.C. 3 ZATERDAG Huizen—Dindua Kenn.land—Zuidvoi A.M.V.J.V.V.G.A 2ATERDAGV De uitslagen van den gespeeld in voetbal competitie V.B. luiden: District West I 3e klasse: Huizen—CSV—Dind Spakenburg—IJmuic KennemerlandZui SS VUIJ sselmeervc De uitslagen van den in de Engelse den; Eerste divisie: ArsenalSunderl ley—'Wolv. Wand. Manch. United -Tott. Hotspur TownLiverpool 2 brough—Derby C. United—Fulham 1— Charlton Athl. 3— Wedn.—Aston Villa CityBlackpool 1— Albion—Bolton 0—1 Tweede divisie: Birm. City—Done 2; Bury—Barnsley City—Hull City '2- Luton Town 1—1 Swansea 3—1; Griir Brentford 7—2- Leeds Un. 1—5; Mi West Ham 2—0; No B1 Rovers 1—1 pre —Southampton 3— Park. R.—Sheff. Un De uitslagen van c te Mereveld luiden: Canser-prijs. Afstanc 1 Markies 2 Nico the Narvile w. f 3.40; 1 kopp. 4.50 cov. 8.10. Canser-prijs 2e afdel uer; 2 Nico Maire; w. 12.30; pi, 5.50 4.6( 32.40, cov. 9.40. Gemini-prijs afstand 1 O Marijke; 2 O Bonn s; w. 5.40 pl. 2.10 3.8 12.80, cov. 15.20. Leo-prijs afstand 22C pelaar s; 2 Merel s- 3 gor; w. 56.40; pl. 12. kopp. 25.10; cov. 5.60. Gemeente Bunnik-be Heat-handicap; 1 Jaap gier; 3 Larus s; w. 2.80 1.90 kopp. 14.20 cov. 1 2e heat: 1 Gratit 2 Little Axkit; 3 Hanov Pl. 2,— 2.60 2.80; kopt 10.90. 3e heat: 1 Little Axki 3 Lady Zora; w 8.50 2.50 kopp. 32.30, cov 21 Finale 1 Gratie Hanoi Axkit w. 1.80. Virgo-prijs 2580 m: Matador; 3 Lady Hesp Pl. 3.50 3,50 5.50 kopp. Libra-prijs 2220 m: 1 2 Olga pluto; 3 Lord H pl. 1.30 3.60 2.80 kopp. 14.70. Totale omzet f 6) >-

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 4