Nieuw Desnoods een federatief Europa zonder steun van Engeland" Roofoverval op eenzame boerderij te Uddel Gezagsorgaan komende voorjaar in werking Acht personen gewond bij een autobotsing Weerstand der communisten op Korea neemt steeds toe Treinramp bij Napels EDITIES VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDER, SCHAGEN nHd In Korea begint de winter Treinontsporing bij Baarn Opening Unie-conferentie ProfRomnne in de Tweede Kamer: Middenstandscommissie gewenst De ramp met het Canadese vliegtuig Daders in Amsterdam gegrepen Scheepsberichten Plan-Schuman maakt vorderingen Praagse verklaring geen basis Veiligheidsraad DRAMA op de Oosterschelde Kroniek en Kritiek tussen Steenwijk en Meppel iAbonnementsprijs f4.65 per kwartaal, f 1 -55 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f2.50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur; H. N. Smits. Bankrelaties; Noorderbank; Neder!. Credietbank Noordhollands Dagblad E Buiten God ts 't nergens veilig. (Vondel) HET FEIT A V v S H VAN HEDEN Pagina 1 Woensdag 15 November 1950 46e Jaargang No. 12018 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59. teL 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56. teL 2046. (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 Na opgravingen in de omgeving van Luxor aan de Nijl, welke drie jaar duurden, heeft men het graf blootgelegd van de Hogepriester Mentemhet, „Prins van Thebe", die 700 jaar vóór Christus gouverneur van Boven Egypte was. Het graf werd ontdekt 50 meter onder de grond, op korte afstand van de tempel van koningin Hatshephut, de eerste vrouwelijke heerser in de geschiedenis. Mentemhet's graf tombe verkeerde in uitstekende staat; de muren zijn bedekt met hiëroglyphen, die zijn fabelachtige levensloop be schrijven. TOKIO, 14 Nov. (Reuter). Dinsdag rukten de verbonden troepen in Noord-West-Korea onder ijzige koude voorzichtig op. Zij poogden hoogte te krijgen van de kracht der steeds toenemende communistische weerstand. Zoals gemeld, zijn de linies der geallieerde troepen in Noord- Korea thans recht getrokken. Op het oostelijke, andere uiteinde dezer linie zijn de Amerikaanse mariniers nog slechts zes kilo meter verwijderd van het belang rijke bekken van Tsjosin. Pa trouilles van de zevende Ameri kaanse divisie infanterie hebben de oostgrens van het naburige bekken van Foesen bereikt. Steun van de marine Eveneens aan de oostkust ope rerende Zuid-Koreaanse troepen werden gesteund door het vuur van zwaar scheepsgeschut, afge geven door de Amerikaanse zware kruiser „Rochester". Zij wisten drie tanks der noorde lijken, die poogden langs de Orangtsjonrivier een tegenaan val uit te voeren, onschadelijk te maken. Andere Zuid-Koreaan se eenheden zijn gevorderd tot Hapsoe, dat, op een afstand van zeventig kilometer van de kust, ongeveer dertig kilometer ten noorden van de 41ste breedte graad ligt. Engelsen vorderen Amerikaanse vliegende reuzen- forten hebben ruim 140 ton bom men uitgeworpen op de nog in tact gebleven bruggen over de Jaloe. RIJTUIG LIEP UIT DE RAILS Gisteravond kwart voor acht ontspoorde door tot nu toe on bekende oorzaak, bij het binnen komen van het station Baarn, een rijtuig van een uit Amster dam komend electrisch treinstel. Het baanvak Hilversum-Baarn is geheel versperd.Tussen Amers foort en Baarn wordt met een diesel-electrisch treinstel in een half uur dienst gependeld. Reizi gers uit Amersfoort bestemd voor Hilversum en omgekeerd worden via Utrecht naar de plaats van bestemming gebracht SAMENSTELLING NEDERLANDSE DELEGATIE (ANP). De conferentie in het kader van de Nederlands- Indonesische Unie zal Maandag middag 20 November om 15.00 unr in de vergaderzaal van de Eerste Kamer officieel worden geopend met redevoeringen van de minister-president van het ontvangende land, dr. W. Drees, en de voorzitter van de Indone sische delegatie, mr. Moh. Roem. Na de opening zullen de dele gaties in besloten zitting over gaan tot de vaststelling van de regeling der werkzaamheden. De Nederlandse delegatie zal worden gevormd door de minis ters mr. J. H. van Maarseveen, voorzitter; dr. J. R. M. van den Brink, L. Goetzen en mr. P. Lief- tinck en staatssecretaris mr. N. S. Blom. De brigade van het Britse ge menebest is, na een stilstand in de strijd van drie dagen, in het gebied van Paktsjon, 15 km ten noorden van hun bruggenhoofd aan de Tsjongtsjon, aan de west kust van Korea, over een afstand van drie kilometer gevorderd, waarbij lichte communistische tegenstand werd ondervonden. In dit gebied opereren ook eenheden van de 24ste Amerikaanse divi sie. In het centrum van het ge allieerde front zijn de zesde en zevende Zuid-Koreaanse divisies ten noorden van de weg tussen Koenoeri en Toktsjon verschei dene kilometers gevorderd. II (Van onze parlementaire redacteur) Hersteld van de gevolgen van wat hij zelf ,,een ondoordachte stap" noemde, verklaarde prof. Romme gisteren bij de in de Tweede Kamer voortgezette beschouwingen over de Rijksbe groting, dat zijn fractie vertrouwen heeft in het beleid van dit kabinet. Wel veronderstelde hij hierbij, dat er bij regering en Kamer begrip zal worden opgebracht voor eikaars ziens wijzen. Dit vertrouwen geldt ook de Indonesië-politiek, zoals die na de souvereiniteitsoverdracht is gevoerd, een politiek, die prof. Romme weer onderverdeelde in het Unie-beleid, het drama van Ambon en Nieuw Guinea. Dr. Schouten, de fractievoor zitter van de A.R., stelde hii de vraag, wat deze bedoelde met „nationale politiek". Dat deze regering geen nationale politiek gevoerd zou hebben, noemde hij een ernstige beschuldiging. Na een dergelijke verklaring had het gebaar van de toegestoken hand, zoals dat door dr. Schou ten was gemaakt, weinig beteke nis meer. Voor het gevoel van prof. Romme kreeg de aldus toegestoken hand zelfs meer het karakter van een slag. De fractieleider van de P.v. d.A., de heer v. d. Goes van Naters, werd al in de aanhef van de rede van prof. Romme dank gezegd voor de goede wen sen geuit op de avond van het ongeval. Maar ook uit een ander deel van de rede bleek, dat prof. Romme in vriendelijkheid niet voor zijn collega van de P.v. d.A. wilde onderdoen. Had deze in zijn rede gesproken van „on ze K.V.P.", prof. Romme ver: klaarde van zijn kant. dat hij weliswaar de houding van de socialisten in het geval-Spaak bleef betreuren, maar het ging toch beslist te ver om hieruit de conclusie te willen trekken, dat de leden van de P.v.d.A. als democraten niet meer vertrouwd zouden kunnen worden. Op een belangrijk punt liep de gedach- tengang van prof. Romme paral lel met die van de heer v. d. Goes. De heer v. d. Goes had als zijn mening gegeven, dat het nodig was om tot een breed beraad te komen over het be volkingsvraagstuk. Prof. Romme werkte dit punt veel meer uit. Hij kwam tot de conclusie, dat de gezinspolitiek nog lang niet was wat zij had moeten zijn, maar zijn verzoek aan de rege ring om tot de instelling van een Gezinsraad te komen, waar in men zich speciaal over de positie van de grote gezinnen zou kunnen beraden, sloot ten slotte toch weer aan bij de wens van de heer v. d. Goes. Duel met Schouten Wel kantte prof. Romme zich tegen de opvatting van socia listische zijde, als zou men zich in de kringen van C.H. en V.V.D. verzetten tegen een zekere leiding van de overheid in het economisch leven. Met citaten uit de partijprograms meende prof. Romme het tegen deel te kunnen aantonen. Wat de Indonesische politiek betreft en meer in het bijzonder het ge- val-Ambon. kruiste prof. Romme de degen met de heren Schou ten (A.R.) en Oud (V.V.D.) Beiden hadden gewenst, dat de regering krachtiger zou zijn op getreden, maar wat werd hier onder verstaan? Zou ook de heer Schouten oorlogsschepen hebben willen zenden? Van mr Oud wilde prof. Romme dit zeker niet aannemen. deze woordvoerder had zelfs rekening gehouden met de mogelijkheid dat een krachtiger optreden geen effect zou hebben gesor teerd, maar dan was het prof Romme ook nief. duidelijk waar om het geval-Ambon dan voor het Nederlandse volk bescha mend zou zijn geweest. Met an dere woordvoerders was de fractievoorzitter van de K.V.P. het intussen eens dat de Vei ligheidsraad in deze had. ge faald. Hij wenste dan ook, dat het nu de Nederlandse regering zou zijn, die een aanbeveling deed om zo „de hoge heren de spiegel van bet recht voor te houden". Onze roeping als christelijk volk gebiedt ons om Wim Snitker in de Kamer herdacht Dr. Kortenhorstde voor zitter van de Tweede Kamer heeft in de zitting van gis teren drs. Wim Snitker, par lementair redacteur van de Volkskrant herdacht. „De heer Snitker was één der onzen", aldus dr. Korten horst. Namens de regering sloot de minister-president dr. Drees zich hierbij aan. Dr. Drees prees Wim Snit ker als iemand van bijzon dere betekenis en speciale gaven. De kamerleden hoor den beide sprekers staande aan. Voor het begin van de vergadering herdachten de parlementaire redacteuren hun ontslapen collega. De deken van de parlementaire pers dr. R. van Raalte stel de Wim Snitker in het licht als een diepgelovig mens. zulks te doen. ook al zou zulks ongunstige gevolgen voor ons hebben. Buitenlandse politiek De buitenlandse politiek be sprekende, herinnerde professor Romme aan de debatten, die dezer dagen in het Lagerhuis zijn gehouden en waaruit wel duidelijk is gebleken, dat Enge land niet bereid is om aan een Europese federalisatie mee te doen. Wat rooet er nu gebeuren? De keus gaat thans tussen geen federalisatie of federalisatie zon der Engeland. Prof. Romme was van mening, dat de laatste op lossing moest worden gekozen. Vervolg pag. 3 PAUS DRAAGT H. MIS OP (Reuter). Z.H. de Paus heeft in zijn particuliere kapel een spe ciale Mis opgedragen voor de inzittenden van het Canadese vliegtuig, dat in Frankrijk ver ongelukte. Tenminste 12 priesters bevon den zich onder de 58 inzittenden, die op drie na allen Canadezen zijn. Bijna alle passagiers waren pelgrims, die naar Rome waren gekomen ter gelegenheid van de zaligverklaring van de Frans- Canadese religieuze Margherita Bourgeoys. Zij waren Maandag door de Paus in audiëntie ont vangen. 10 DODEN, 80 GEWONDEN ROME, 14 Nov. (Reuter). Tien Italiaanse arbeiders zijn om het leven gekomen en ongeveer tachtig gewond bij een treinonge luk op het station van Santan- timo, een paar kilometer van Napels. Een exprestrein van de lijn Napels-Rome reed hedenavond achter op een andere trein, die stilstond op het station. SPOEDEISENDE RAADSVERGADERING FINSTERWOLDE Donderdag a.s. zal, op initia tief van de communistische raads- meerderheid, te Finsterwolde weer een spoedeisende raadsver gadering worden gehouden, ter bespreking van de plannen der regering, om de raad zijn be voegdheden te ontnemen. Er wordt in Finsterwolde op het ogenblik met luidsprekerauto's e.d. actie tegen de regeringsvoor stellen gevoerd. Nu de beide daders achter slot en grendel zitten, heeft de gemeentepolitie te Apeldoorn de sluier opgeheven, die zij, in het belang van het onderzoek, had gelegd over alles dat ver band zou kunnen houden met een brutale roofoverval, die Vrijdagavond j.l. is gepleegd in het Veluwse dorpje Uddel. In een kleine afgelegen boer derij aldaar, bewoond door de landarbeider D. van Z„ die met zijn vrouw en hun twee kinderen van tien en dertien jaar thuis was, werd omstreeks balf negen hard op de deur geklopt. Op de vraag van v. Z„ wie daar was, werd geen antwoord gegeven. Er werd nog tweemaal geklopt, maar de „bezoekers" maakten zich niet bekend, v. Z. pakte een riek en begaf zich naar buiten. Maar hij bad nog maar net een voet buiten de deur of hij kreeg een zware klap op het boofd. v. Z. vluchtte naar binnen en begaf zich met vrouw en kinderen naar de deel. Intussen had één der mannen spoedig bleek, dat er twee overvallers waren op het dak weten te klimmen. Daar sloeg hij met behulp van een paal vijf ruiten van het bovenlicht stuk en klom vervolgens naar binnen. Hg dreigde met knuppel De linnenkast werd openge broken, doch toen deze geen geld Grote Beer, Amsterdam-Nw.- Guinea, passeerde 14 Nov. Gibraltar. Johan van Oldenbarnevelt, 14 November rede van Suez. Empire Brent (rep.), Dja karta-Rotterdam, 13 Nov. van Aden. Garoet, Djakarta-Rotterdam, 13 November van Belawan naar Aden. Tabinta, 13 November van Djakarta naar Amsterdam. Willem Barendsz, Curagao- Kaapstad, passeerde 14 No vember Sint Helena. scheen op te leveren, begon de onverlaat de angstige bewoners met een knuppel te dreigen. Ten slotte wist hij de vrouw ertoe te brengen het enige geld, dat in huis was, een bedrag van naar schatting vijf en zeventig a hon derd gulden, dat zich in een kinderspaarpot bevond, af te geven. Daarmede verdween de bandiet via het bovenlicht. Eerst na enige tijd durfden de bewoners de woning te verlaten en zich naar de buren te bege ven, die op hun beurt de politie waarschuwden. Met spoed begon de recherche haar onderzoek, doch van de daders was geen spoor meer te bekennen. In samenwerking met de cen trale recherche te Amsterdam gelukte het echter in de afge lopen nacht de beide daders al daar te arresteren. Het zijn de 24-jarige landarbeider C. D„ die als hoofddader kan worden be schouwd en diens medeplichtige, de 20-jarige suikerwerker H. W„ beiden uit Amsterdam. Zij zijn in de loop van de dag naar Apeldoorn overgebracht en bier op het bureau van politie opge sloten. Zij zullen naar Zut-phen worden gebracht om daar voor de Officier van Justitie te wor den geleid. BONN. 14 Nov. Naar te Bonn wordt vernomen zullen de onderhandelingen over het plan- Schuman binnenkort kunnen worden beëindigd, nu er roet be trekking tot het vraagstuk van de prijsvorming een compromis tussen het Duitse en het Franse standpunt is tot stand gekomen. De aanstaande verhoging van de Duitse binnenlandse kolenprijs met ongeveer zes Deutsche mar ken per ton zal het prijsverschil ten opzichte van Frankrijk zo goed als opheffen. In kringen van de Franse hoge commissie acht men het derhalve waarschijnlijk, dat het hoge gezagsorgaan reeds in het komende voorjaar met zijn werkzaamheden zal kunnen be ginnen. Thans moet slechts nog de kwestie worden opgelost, of de deelnemende landen in de algemene vergadering en in de ministerraad vertegenwoordigd zullen zijn naar verhouding van hun aantal inwoners dan wel naar verhouding van hun indu striële capaciteit. De capaciteit van de Duitse staal- en kolen- industrie zou ongeveer 45 pro cent uitmaken van de gezamen lijke capaciteit der deelnemende landen. Het hoge gezagsorgaan dat de zware industrieën der deel- VOOR GROTE DRIE PARIJS, 14 Nov. (Reuter). Schuman heeft in de nationale vergadering verklaard dat Frank rijk bereid is om tezamen met de V.S. en Engeland besprekingen te openen met de Sovjet-Unie, doch niet op basis van de Praagse verklaring en evenmin over het Duitse vraagstuk alleen. In Was hington en Londen schijnt men bezig te zijn met het opstellen van het antwoord aan het Krem lin. LAKE SUCCESS, 14 Nov. (Reuter). De Veiligheidsraad zal mogelijk Donderdag verga deren over de klacht van de Chinese interventie in Korea, zo heeft een Britse woordvoerder medegedeeld. De Raad zal weder om verzocht worden de voorge stelde gezamenlijke resolutie te behandelen, volgens welke op communistisch China een beroep zal worden gedaan zijn troepen terug te trekken. Volgens de woordvoerder zou niet gestemd worden voordat de Chinese (communistische) dele gatie te Lake Success is aange komen. Ter gelegenheid van de Nederlands-Belgische Dag heeft de ambassadeur der Nederlanden in België een officieel bezoek gebracht aan Antwerpen. Tijdens de rondgang door het prachtige Antwerpse stadhuis: v.l.n.r. de heer Middelberg, consul-generaal van Nederland in België; mevr. Beelaerts van Blokland; Jhr. Beelaerts van Blokland, ambassadeur van Nederland in België; mevr. Baronesse van Harinxma thoe Slooten; de burgemeester van Antwerpen L. Craey- beckx; mevr. L. Craeybeckx en Baron van Harinxma thoe Slooten. nemende landen binnen vijf jaar aan elkaar zal aanpassen, zal bestaan uit negen personen, die in boven-nationale zin hun taak zullen uitoefenen. De mi nisterraad, waarin van elk der deelnemende landen een minis ter zitting zal hebben, zal nauw samenwerken met het hoge ge zagsorgaan en dit lichaam hel pen bij de coördinatie van de economische politiek. Op be paalde gebieden kan het hoge gezagsorgaan slechts maatrege len nemen, wanneer deze door een meerderheid van de minis terraad zijn goedgekeurd. MOEDER EN DOCHTER VERDRONKEN Omstreeks kwart over zes Maandagavond voer het ruim tweeduizend ton grote sleepschip „Amer" met schipper Moesker en zijn gezin op de Ooster- Schelde op weg naar België. De „Amer" was geladen met zand en trok een ander schip. Tengevolge van de storm kap seisde de „Amer" eensklaps. De 47-jarige vrouw van schipper Moesker en hun 15-jarige doch ter kwamen in het water terecht en verdronken. De schipper en zijn twee zoons slaagden er in naar het gesleepte schip te zwem men en daar aan boord te komen. Het gehele voorval moet binnen vijf minuten zijn gebeurd. De „Amer" is vermoedelijk gezon ken. Het stoffelijk overschot van de vrouw van Moesker is gister morgen nabij Ouwerkerk op Duiveland aangespoeld. Wim Snitker (Sm.) Vandaag hebben we collega drs. Wim Snitker begra ven, onder grote belangstelling. Groot en veelzijdig, zoals hij was. Een merkwaardige combi natie van journalistiek- en poli tiek (parlementair) talent zat er in deze man, die de zeldzame eer genoot, in het parlement door praesidium en regering te worden herdacht. Een eer, die alleen maar te beurt valt aan parlementaire journalisten, die behalve talent, ook een lang durige staat van dienst hebben, en Snitker's politieke carrière is maar goed vijf jaar. Een bewijs, dat zijn werk indruk gemaakt heeft. Het zijn tussen 1945 en 1950 dan ook „Indische jaren" geweest! Maar bij dit alles heeft ons altijd getroffen het kinder lijke in Snitker's optreden, dat hij behield naast zijn onbetwist baar talent. Het kinderlijke dat is ook: het oer-natuurlijke dat trof in zijn ontelbare, vlotte verhalen, zoals hij ze vroegere jaren vóór de oorlog, reciteerde voor de K.R.O.; talent dat hem inspireerde voor zijn vele literaire werk voor de jeugdbeweging, enz. Staande midden in het politieke en par lementaire leven, dat zo vaak door „grote" mensen bedorven wordt, heeft Wim Snitker toch altijd behoord tot die „kleinen" aan wie, op de eerste plaats, het Rijk der Hemelen beloofd is. Nieuw Guinea (Sm.) De Urpe-conferentie betreffende Nieuw-Guinea (Iri an) is op handen en in Indo nesië gaat de agitatie ten gunste voor Irian en ten óngunste voor Nederland voort. Het lijkt, dat op die manier niet de geschikte sfeer geschapen wordt voor een rustige behandeling. President Sukarno heeft langs de kleine Sunda-eilanden ge reisd en „geredeneerd" en o.a. betoogd, dat „Indonesië doende is, Nederland er van te over tuigen, dat het ook een, Neder lands belang is, Nieuw-Guinea los te laten". Het is natuurlijk erg nobel dat Sukarno zoveel voor het Nederlands belang voelt, maar wij staan daar toch maar liever zélf voor in. Door slaggevend is voor Nederland trouwens „het belang van de bevolking van Nieuw-Guinea" De agitatie welke, klaarblijke lijk door de goed-geregisseerde Indonesische voorlichting, nog steeds wordt verwekt, spreekt trouwens een andere taal dan de liefde voor het Nederlands be lang! Overal waar Sukarno kwam, hingen spandoeken, met opruiende en chanterende taal, zoals: „Denk om de Nederlandse investeringen, Drees". „Zonder Irian geen vrede" en „Drees, laat Nieuw-Guinea vallen ter- wille van de Unie"Er wg- ren er nog erger. Het is werke lijk propaganda in de Unie geest, welke hier gevoeld wordt en die des te meer be- tï eurenswaardig is. omdat hier, zeer klaarblijkelijk, „officiële regie" de hand in heeft. Het is een onprettig gevoel, waarmee de Nederlandse ministers in deze chantage-sfeer naar de a.s. U n i e -conferentie gaan. Een millioen voor zes stuiver Een Engelse pool heeft Dins dag een record bedrag van 104.417 Pond Sterling (ruim 1.050,000 gulden) uitgekeerd voor een inzet van 6 stuivers aan een man die acht ge lijke spelen voorspeld had van de wedstrijd van Zater dag j.l. De gelukkige win naar, een Londenaar, wenst geen publiciteit. DRIELING GEBOREN IN AMERSFOORT In het ziekenhuis De Lichten berg te Amersfoort is een drie ling geboren. Het zijn drie jon gens. Zij verkeren in blakende gezondheid. Hun moeder, mevr. Van der Leij, maakt het even eens goed. Omstreeks half zeven gisteravond zijn op de rijksweg tussen Meppel en Steenwijk ter hoogte van het dorp Nijeveen een personenauto en een bestelauto op elkaar gereden. Tengevolge van de botsing werden acht personen gewond. De personenwagen was zo goed als totaal vernield van voren. Het ergst er aan toe was de werkman P. Logtmeyer. De be stuurder heeft een gecompliceerde dijbeenbreuk. Van de andere inzittenden kreeg H. J. Heinhuis een zware hersenschudding, K Oost een hoofdwonde, A. War denier een zware hoofdwonde, en de beide andere inzittenden, J. Keizer en H. Huisman, lichte verwondingen. De bestuurder van de bestelwagen werd licht ge wond. De personenauto werd bestuurd door de heer J. Pen, aannemer uit Steenwijk, die met zes werk lieden uit de richting Meppel naar Steenwijk reed. Eensklaps moest hij voor een groentenkar uitwijken. Van de tegengestelde richting kwam een bestelwagen, bestuurd door de heer Stoffels uit Zwolle. De wagens konden elkaar niet meer ontwijken en kwamen met een hevige klap tegen elkaar aan. De bestelwagen draaide een hele slag om.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1