Omkoopschandaal in West-Duitsland krijgt onprettige aspecten Washington's betrekkingen met Europa moeilijker maar realistischer Jfeilig f Verkeer Uden geeft het goede voorbeeld" DE ONTVOERING PHILIPS BEURSOVERZICHT 21.000 MARK VOOR REDEVOERING Koren op de molen van de reactionnaire groepen 12 RADIO Na de Amerikaanse verkiezingen AUTORADIO Felle strijd verv/acht in de Republikeinse partij industrialisatie in Nederland Wat een flinke plattelandsgemeente op dit gebied kan doen door Heralth PAGINA 4 WOENSDAG 15 NOVEMBER 1950 (Van onze correspondent) BONN, 8 Nov. Reeds meer dan een maand houdt een speciale commissie zitting in het Bondshuis te Bonn om een onderzoek in te stellen naar de gevallen van omkoping, waarbij verschillende afgevaardigden van de Bondsdag betrokken zijn, doch veel is zij nog niet gevorderd. In de wandelgangen van de Bondsdag wordt al gefluisterd, dat men poogt het hele schandaal tot een volkomen normaal gebeuren om te regis seren, hetgeen voor de voorzitter der commissie, de christen democraat Semler, telkens aanleiding is om vóór het begin van iedere nieuwe zitting plechtig te verklaren, dat niets aan de openbaarheid zal worden onttrokken. WELK BLAD BRACHT ZAAK AAN HET ROLLEN? Het onderzoek begon, nadat een overigens niet als al te seri eus bekend staand weekblad, Der Spiegel, een document had gepubliceerd waaruit onomsto telijk kwam vast te staan, dat enkele afgevaardigden der Beie- renpartij geld hadden ontvangen om gedurende de verkiezingen over de vestiging der West- Duitse hoofdstad ten gunste van Bonn in plaats van Frankfort te stemmen. (Advertentie) tegen rheumatische aandoeningen Doeltreffend Onschadelijk Gemakkelijk in ie nemen Praciisch smakeloos Tegen spier-, zenuw- en gewrichts rheumatiek, spit, ischias, lumbago, ver koudheden en pijnen. R 12 helpt snel, daar de actieve stof binnen zeer korte tijd in het bloed wordt opgenomen en daar zonder enige onaangename of schadelijke nevenwer king de ontstekingshaarden bestrijdt en de ziektekiemen langs natuurlijke weg uit het lichaam afvoert. Knurver pakking, inh. 48 tabletten, Gld. 3.20. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten* DONDERDAG 16 NOVEMBER HILVERSUM I, 402 M.: 7.00 KRO; 10.00 NCRV; 11.00 KRO; 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 morgenge bed en liturgische kalender; 7.30 sluiting; 9.00 nieuws; 9.10 voor de huisvrouw; 9.30 waterstanden 9.35 gram.muziek; 9.40 school radio; 10.00 gram.; 10.15 morgen dienst; 10.45 gram.; 11.00 voor de zieken; 11.45 schoolradio; 12.00 Angelus; 12.03 gram.; (12.30 12.33 land- en tuinbouwmedede- lingen); 12.55 zonnewijzer; 13.00 nieuws en kath. nieuws; 13.20 lichte muziek; 13.35 pianorecital; 14.00 promenade-orkest en so liste; 14.45 voor de vrouw; 15.30 vocaal ensemble; 15.45 bijbelle zing; 16.30 sluiting; 18.00 voor de jeugd; 18.30 de stem van de chris telijke vakbeweging; 18.45 mu ziek van het Leger des Heils; 19.00 nieuws en weerberichten; 19.15 levensvragen van allerlei aard; 19.30 „In dienst van het vaderland"; 19.40 radiokrant; 20.00 nieuws; 20.05 gevarieerd programma; 22.00 gram.; 22.15 buitenlands overzicht; 22.35 ge wijde muziek; 22.45 avondover denking; 23.00 nieuws; 23.15 commentaar wereldschaaktour- nooi; 23.2024.00 gram. HILVERSUM II (298 M.): 7.00- 24.00 AVRO; 7.00 nieuws; 7.15 ochtendgym nastiek; 7.30 sluiting; 9.00 nieuws 9.10 morgenwijding; 9.25 gram.; 9.30 populair concert; 10.30 van vrouw tot vrouw; 10.35 gram.; 10.50 voor de kleuters; 11.00 viool en piano; 11.30 gram.; 11.45 „Voor de tweede maal naar IJsland", causerie; 12.00 Metropole-orkest 12.30 land- en tuinbouwmedede- lingen; 12.33 „In 't spionnetje"; 12.38 pianospel; 13.00 nieuws; 13.15 AVRO-allerlei; 13.20 orgel spel; 13.45 „U kunt het geloven of niet"; 13.50 gram.; 14.00 voor de vrouw; 14.30 pianoconcert; 15.00 „speelgoed", causerie; 15.10 voor de zieken; 16.00 dansorkest; 16.30 sluiting; 18.00 nieuws; 18.15 sportpraatje; 18.30 AVRO-aller- lei; 18.35 orkestconcert; 19.05 ge sprek met de brandweerman; 19.15 gram.; 19.45 „De iacht- vliegscnool van de Ned. lucht", causerie; 20.00 nieuws; 20.05 ac tualiteiten; 20.15 omroeporkest, groot koor en solisten; 21.25 or gelspel; 21.45 „Annajanska", hoorspel; 22.20 „Let op de bel"; 23.00 nieuws; 23.15 sportactuali- teiten; 23.30—24.00 gram. BRUSSEL, 324 en 484 M.: 324 M.: 12.00 Volksliedjes; 12.15 lichte muziek; 12.30 weerberich ten; 12.32 voor de larl'bouwers; 12.30 lichte muziek; 13.00 nieuws 13.15 gram.; 14.00 voor de jeugd; 15.00 Engelse les; 15.15 jazzmuz.; 15.40 Franse les; 16.00 orgelmuz.; 16.30 causerie; 16.45 gram.; 17.00 nieuws: 17.10 gram.; 17.15 voor de kinderen; 18.00 gram.; 18.30 voor de soldaten; 19.00 nieuws; 19.30 Vlaamse liederen; 19.50 politieke causerie; 20.00 verzoek programma; 21.00 klankbeeld; 21.30 gram.; 21.45 actualiteiten; 22.00 nieuws; 22.15 kamermuziek; 22.47 gram.; 23.00 nieuws; 23.05- 24.00 gram. BRUSSEL 484 M.: 12.05 mars muziek; 12.15 omroeporkest en koren; 13.00 nieutvs; 13.10, 15.00 "ram.; 16.30 altviool en piano; 17.10 dansmuz.; 18.30 en 19.00 gram.; 19.45 nieuws; 20.00 hoor spel: 22.00 nieuws; 22.15 dans muziek; 22.55 nieuws; 23.00 gram. 23.55 nieuws. Met name genoemd werden de Bondsdagafgevaardigden der Beierenpartij Donhauser en Au- mer. Van industriële zijde had den zij de beschikking gekregen over 2000 mark voor iedere af gevaardigde, die voor Bonn stemde. Het Spiegel-document was on dertekend door de voorzitter der Beierenpartij, Mayerhofer, en dit was voor de Bondsdag aan leiding zich officieel 'met deze gevallen van omkoping te gaan bemoeien. Een commissie van onderzoek, bestaande uit verte genwoordigers van alle partijen, de communisten uitgezonderd, werd samengesteld en met uit gebreide volmachten bekleed om haar taak tot een goed einde te kunnen brengen. Benzine en olie Tot nu toe is uit het getuigen verhoor gebleken, dat Donhau ser tweemaal grotere bedragen heeft ontvangen van een zekere Heinrichsbauer, een vrij duis tere figuur, waarvan men alleen met zekerheid weet, dat hij eens verbindingsman was tussen de bekende staalmagnaat Thyssen en Hitier en dat hfj voor de N.S.D.A.P. gelden inzamelde. Een soortgelijke rol schijnt hij nu weer te vervullen, zij het dan ook dat zijn opdrachtgever niet meer Thyssen en de geld ontvanger niet meer Hitier heet. Wie dit wel zijn, heeft men nog niet kunnen ervaren, daar Heinrichsbauer op dit punt iedere inlichting weigert. Wat Aumer betreft, deze had van Donhauser geld aangeno men en zich tevens nog 21.000 mark laten betalen door de directeur der benzinefabrieken in Elwerath, Telle. Ook dit is uit de verhoren gebleken. Al leen heeft men niet kunnen be wijzen, waarom Aumer deze be langrijke som ontving. Hij zelf beweert, dat dit geld voor de kas der Beierenpartij was be stemd, maar in ingewijde krin gen is men overtuigd, dat deze som als honorarium moet wor den beschouwd voor een rede in de Bondsdag, waarin hij op op merkelijk heftige wijze voor de belangen der benzine- en olie industrie opkwam. Men kan in Bonn maar moeilijk de toeval ligheid aanvaarden, dat Aumer deze som ontving twee dagen vóór hij zijn genoemde rede uit sprak. Ook de C.D.U. in het gedrang Hiermede zou het gerucht makende omkoopschandaal zijn beschreven, indien de sociaal democratische vertegenwoordi gers in de commissie van onder zoek er niet op hadden gestaan de kwestie nog verder uit te rafelen. De West-Duitse minister van Financiën, Schaffer, heeft voor de commissie verklaard, op de hoogte te zijn geweest van het feit, dat Donhauser 40.000 mark uit een verkiezingsfonds had ontvangen Daarnaast gaf reeds genoemde Heinrichsbauer toe, dat ook gelden waren uitbetaald aan de secretaris der Christelijk- Democratische Unie, Dörping- haus. 1 De sociaal-democraten willen weten, waar deze gelden van daan kwamen, en zij denken daarbij onmiddellijk aan Pferd- menges een- man die bekend staat als financier der C.D.U. en die in Bonn met de naam „émi nence grise" wordt aangespro ken. Het is de bedoeling der sociaal-democraten door middel van de commissie te ervaren, waar de verschillende partijen hun gelden vandaan halen, iets wat door iedere partij, de soci aal-democratische inbegrepen, steeds strikt geheim wordt ge houden. Hier gluurt de partij politiek om de deur, hetgeen in de schoot der commissie reeds tot heftige meningsverschillen heeft geleid. Ongetwijfeld veel ernstiger is echter de ongunstige invloed, die de omkoopschandalen op de openbare mening hebben. Zij zijn koren op de molen van ver schillende reactionnaire groepe ringen, die bovengenoemde fou ten maar al te gaarne benutten om de jonge Duitse democratie in discrediet te brengen. PI ETER VAN DER MEER DE WALCHEREN ONDERSCHEIDEN Officier Oranje Nassau De letterkundige Pieter van der Meer de Walcheren uit Breda, die onlangs zijn zevenstigste ver jaardag vierde, is door H.M. de Koningin benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. De versierselen verbonden aan deze onderscheiding zijn hem gisteren te Breda door burgemeester Mr. Dr. Claudius Prinsen uitgereikt. (Advertentie) De Philips autoradio waarschuwt U tijdig voor gladheid en ijzel. Voor mist of verkeersstremmingen. Eentonige trajecten worden minder vermoeiend, lange wegen worden korter en alle ritten plezieriger, wanneer U een Philips radio tot Uw vaste metgezel maakt. Autolampen Troublelite (Van onze correspondent) NEW YORK, 8 November. Een Amerikaans president heeft doorgaans de eerste twee jaar van zijn ambtsperiode de tijd om zijn eigen politiek beleid te ontwikkelen. De laatste twee jaar van zijn verblijf in het Witte Huis begint hij zijn politiek beleid aan te passen op een wijze, die twee jaar later zijn herkiezing (of althans die van een partijgenoot) mogelijk maakt. Die laatste twee jaar beginnen op de dag volgende op de z.g. „off-year" (tussentijdse) verkiezingen voor het Congres, m.a.w. in de dageraad van vandaag. Hierin schuilt de voornaamste betekenis van deze tussentijdse verkiezingen, althans dit jaar. Niet alleen omdat de President en de leden van zijn kabinet (met name Acheson) zullen moeten wer ken met een uiterst moeilijk han delbaar Congres, waarvan het Huis van Afgevaardigden nog eniger mate meegaand zal blijken tegen over de stugheid van de Senaat; maar nog veeleer omdat het volk van de Verenigde Staten een poli tieke rijpheid aan de dag heeft ge legd, die op zijn minst de partijen dwingt haar stellingen en haar propaganda drastisch te herzien. In de derde plaats doet zich dan nog het verschiet voor van een ongekend felle strijd onder de zo juist versterkte Republikeinse partij voor de candldatuur van het Presidentschap in 1952. Met die zetelwinst der Republi keinen in het Huis van Afgevaar digden heeft het zo'n vaart niet gelopen; De Senaat daarentegen is in de practijk „om". De cijfers wij zen nominaal nog op een meerder heid der Democraten, maar aan gezien een groot aantal der Demo cratische Senatoren in vele gevallen Trumans' beleid heeft verworpen althans ieder voorstel op eigen merites beziet en daarna pleegt te verwerpen is de macht van de Republikeinen aanzienlijk toegeno men. onnoemelijk versterkt, zozeer zelfs, dat men kan verwachten, dat de meest uitgesproken tegenstanders van Truman's binnenlandse en bui tenlandse beleid er een machtige gooi naar zullen doen de partij discipline in de tot dusver ietwat verwarde verhoudingen der Repu blikeinse partij te herstellen. Er is reden tot vreugde, dat Se nator Taft in Ohio met zo'n grote meerderheid werd herkozen. Het was hier een kwestie van politiek fatsoen; de vakverenigingen had den getracht door een vorm van dictatuur 100 pet. van de arbeiders- en boerenstemmen tegen Taft te doen uitbrengen. Zij kregen slechts 60 pet.; de Amerikaan is te onaf hankelijk om zich zijn actie, wan neer hij zich tegenover de stern- machine gesteld ziet. te laten voor schrijven. Dus won Taft. W at het buitenland betreft moet men Taft uiteraard rekenen tot de met-internationalistische vleugel van de partij. Hij is geen isolatio nist. Everett Dirksen, Hickenlooper, Capehart, Wiley en Butler zijn dit wei. En daartegenover staat slechts één grote liberale figuur in de Republikeinse Senaatsfractie. James Duff. Aangezien ook bij de ge- of her kozen Democraten de nadruk lag Ook de uiterste rechtervleugel op <je meer conservatieve vleugel van de Republikeinse partij is thans dezer partij, mag men inderdaad Verwisseling Grootboek- obligaties De minister van Financiën maakt bekend, dat met ingang van 27 November 1950 de gele genheid wordt opengesteld tot kosetloze verwisseling van: a. 2V: pet., 3 pet. en 31/» pet. grootboekobligaties en recepissen van grootboekobligaties, in de coupures van f 5000.f 100. f 500.—, f 200.—, f 100.— en f 50.— (deze laatste mits aangeboden in even getallen); en b. de schuldbewijzen der 3 pet. leningen 1896/1905 en der 3Vs pet. lening 1911, welke ingevolge de wet van 9 November 1950 worden geacht te zijn 3 pet., res pectievelijk 3>/ï pet. grootboek- obligaties, in een gelijk nominaal bedrag; 2'/», 3 pet. respectievelijk 3Vs pet. grootboekobligaties (met coupons voorzien vap witte balk) uit te geven in coupures van f 1000.f500.— en f 100.— De in te leveren schuldbewij zen dienen te zijn voorzien van alle niet verschenen coupons, en, behalve de recepissen, van stuk- kenverklaringen a of b. STILLE MARKT AMSTERDAM, 14 Nov. Trok gisteren de Indonesische afdeling nogai sterk de aandacht door de koers-reactie onder invloed van de onzekerheid omtrent het bericht in zake de resultaten van de Ne derlands-Indonesische financieel- economische besprekingen, vandaag bleek deze factor geheel te zijn uitgewerkt en waren cultuuraan delen zelfs het minst zwak van alle. Eerder waren het de internationale waarden, die een zwak verloop had den. als gevolg van verkopen door de arbitrage. Zo liep Kon. Olie 2 pet. achteruit en konden ook AKU en Unielever zich slechts met moeite handhaven. Over het algemeen overheerste een vrij sombere toon. De Beurs ziet op het ogenblik weinig licht punten, al geeft het einde van de strijd in Tibet aanleiding tot enige ontspanning. Van de Indonesische fondsen was Rubber aan de zwakke kant, suiker en tabak bleven vrijwel gehand haafd. Ook Scheepvaartpapieren leden geen verliezen, maar overal was de affaire onbetekenend. Ook in het verdere verloop bleef de markt stil, zonder dat zij veel ver schuivingen liet zien. Vijf millioen pond sterling voor |oego-Slavië LONDEN. 13 Nov. (Reuter). Sir Charles Peak, de Britse ambassadeur in Joego-Slavië, zal de Joegoslavische regering mee delen, dat Engeland bereid is c nmiddellijk een lening van vijf millioen pond sterling te ver strekken voor aankoop van voedsel voor de bestrijding van hongersnood, zo wordt in ge woonlijk welingelichte kringen te Londen verklaard. UDEN is een uitgestrekte Peelgemeente, die bestaat uit drie kerkdorpen Uden, Volkel en Odiliapeel met tezamen 11.000 inwoners. Er zijn in Noord-Brabant 19 gemeenten die wat zielenaantal betreft, groter zijn dan Uden. Maar toch heeft juist Uden met zijn zeer eenvoudige boerenbevolking de laatste jaren meer van zich doen spreken in geheel Neder land en zelfs daarbuiten dan men van welke andere platte landsgemeente ook zou kunnen verwachten. Uden heeft, dank zij een jong en actief gemeentebestuur onder leiding van burgemeester G. I. M. van Kemenade, het industrialisatie probleem ter hand genomen op een wijze, die aldus de woorden van prof. dr. j. E. de Quay, Commissaris van de Koningin in Noord-Brabant een voorbeeld vormt voor alle gemeenten die met dit- vraagsutk te maken hebben. Kort na de bevrijding gaf het Udense gemeentebestuur op dracht aan het Economisch Technologisch Instituut van Noord-Brabant om een z.g. structuuronderzoek in te stellen. De uitkomsten van dat onder zoek waren verontrustend. Het bleek namelijk dat in de ge meente, vooral op het gebied van de landbouw, een groot te veel aan arbeidskrachten aan wezig was dat ieder jaar groter zou worden. Op de landbouw bedrijven was geen plaats voor deze mensen - bij gebrek aan grond. Emigratie was slechts voor enkele mogeijk. En ook handel en verkeer bleken niet voldoende opname-capaciteit te bezitten. Het rapport van het E.T.I. kwam dan ook tot de con clusie. dat alleen een snelle in dustrialisatie nog uitkomst kon brengen. Deze conclusie betekende het begin van een nieuw hoofdstuk in de geschiedenis van Uden. Er werd contact opgenomen met het provinciaal bestuur en men werd het er over eens dat Uden een industrie-centrum zou wor den dat de overtollige werk krachten niet alleen uit Uden zelf maar ook uit de omliggende gemeenten Zeeland en Nistel- rode zou kunnen opvangen. Wat kan een gemeente doen om industrieën tot zich te trek ken? Het gemeentebestuur van Uden stichtte een gemeentelijk industriepark op een centraal selegen perceel grond van 25 ha. Het terrein werd bouwrijp ge maakt. Waterleiding, electriciteit, riolering, telefoon, beplanting en verlichting werden aangelegd en toegangswegen verhard. Het ge meentebestuur begon een recla me-campagne, die in zoverre resultaat opleverde, dat ver schillende kleinere fabrikanten zich als liefhebbers voor ves tiging van hun bedrijf in Uden meldden. Maar het bleek al spoedig, dat de meeste van deze reflectanten niet over de nodige geldmiddelen beschikten om zelf een fabrieksgebouw op te rich ten. „Dan doen wij het," heeft burgemeester Kemenade toen gezegd en de andere leden van het gemeentebestuur waren het volkomen met hem eens. In April 1949 werd het „Ge meentelijk Industrie-gebouwen- bedrijf" in het leven geroepen het eerste in Nederland dat desgewenst moderne indu striehallen bouwt in twee stan daardtypen. Het eerste type hal is 25 meter breed, met een muurhoogte van 4.75 meter en voorzien van een vrije over spanning, zodat in de hal ruimte geen stutten of pilaren voorkomen. De lengte kan wor den aangepast aan de verlan gens van de huurder. Dat geldt ook voor het tweede iets klei nere type hal, dat 15 meter breed is, terwijl de muurhoogte 4.25 meter bedraagt. Zo werd voor de toekomstige Udense industrie het bedje ge spreid. En niet zonder resultaat. Al spoedig tekenden de eerste huurders, aangelokt door de zeer redelijke huurprijs van ƒ5.- per vierkante meter vloeropper vlak per jaar, hun contract. En reeds drie maanden na de stich ting van het Gemeentelijk Indu- strie-gebouwenbedrijf ging de eerste spade in de grond voor de bouw van de eerste hal. Vijf fabrieken zijn nu op het industrie-terrein gevestigd: een textielmachinefabriek, een fa briek voor rijwielonderdelen, een garenfabriek, een corsetten- fabriek eri een fabriek voor kunstharsproducten. Vierhonderd arbeidskrachten vinden er werk. En als straks de fabriek voor parketvloeren en een rijwiel- en motorfabriek de voor hen be stemde hallen zullen hebben be trokken, zal dit aantal arbeids krachten verdubbeld kunnen worden. De beschikbare ruimte is dan nog lang niet uitgeput. Burgemeester Kemenade heeft ons dezer dagen rondgeleid door zijn nieuwe fabrieken. En wat ons daarbij opviel was, dat deze burgemeester zich bijzonder goed thuisvoelt temidden van zjjn ge- industrialiseerde burgers, die draaibanken, boor- en frais- machines en bakelietpersen be dienen en dat hij in al deze be drijven niet alleen de weg, maar ook het productieproces precies kent. Dat bewijst op zichzelf reeds met hoeveel toegewijde belangstelling de heer van Kemenade het industrialisatie proces in zijn gemeente volgt en stimuleert. De burgemeester vertelde ons hoe hij en de an dere leden van het gemeente bestuur de vele problemen, die de industrialisatie op het platte land oproept, zoveel mogelijk trachten op te lossen. Daar is in de eerste plaats de psycholo gische voorbereiding van de overgang naar de fabrieksarbeid. „Het is moeilijk," zo zeide de burgemeester, „jongens, die op vaders boerderij een vrij zelf standig leven leidden en altijd in de openlucht waren, in een fabriek te brengen waar zij on vaste uren vaak eentonig werk moeten verrichten. En voor zo ver de jongens tot die overgang bereid zijn, worden zij vaak door de ouders tegengehouden." Burgemeester van Kemenade heeft aan die moeilijkheid het hoofd kunnen bieden door zélf op allerlei vergaderingen de noodzaak van de fabrieksarbeid voor een deel der Udense be volking uiteen te zetten en door de onderwijzers in te schakelen als industrialisatie-propagandis ten. Ook het vak- en ambachts- onderwijs in de gemeente werd verbeterd en meer aangepast aan de gewijzigde omstandig heden. Er werd een gemeente lijk bureau voor beroepskeuze ingesteld en het gemeente bestuur ijvert voor een goede culturele, sociale en medische verzorging van de arbeiders, omdat men op het standpunt staat, dat deze verzorging niet in handen moet komen van de ondernemers. Er werden vele nieuwe woningen gebouwd, vooral ten behoeve van de nieu we industrie en het gemeente bestuur besteedt alle aandacht aan een goede ontspanning voor ae arbeiders in de eigen plaats. En tenslotte doen de godsdien stige verenigingen en de vak- en standsorganisaties wat zij kunnen om de morele en maat schappelijke gevaren te bestrij- spreken van een verschuiving naar rechts in Amerika's politieke con stellatie. Truman zal zich daaraan moeten aanpassen. Zijn denkbeelden om nagenoeg de gehele vrije wereld met Amerikaanse dollars te subsi diëren, zal hij drastisch moeten herzien. De militaire, economische en zelfs de politieke steun aan bondgenoten in West-Europa en in Azië zal op een nieuwe basis moe ten worden gesteld. Er zal moeten komen een Chinees beleid, dat con sequent wordt uitgevoerd. Dit alles betekent een stroever verhouding tussen het Congres en Amerika's buitenlandse vrienden. Men zal van de vrienden daden eisen vóór men steun, in welke vorm ook, zal willen verlenen. Dit zal zeker moeilijkheden veroorza ken. Aan de andere kant zal dit tal van verhoudingen op realisti scher leest schoeien. De situatie in Korea en elders is daarbij van zo ernstige aard, dat een nukkig Congres meer zal moeten doen dan de rol op zich nemen van „der Geist der stets verneint". Waar men Truman de voet dwars zet, zal men met een positief tegenplan moeten komen. Nolens volens zullen de Republi keinen die nu voor het eerst sedert vele jaren een kans krijgen hun positie te versterken moe ten aantonen, dat in 1952 het Pre sidentschap bij een van hun candi- daten in goede handen is. Ja, dat presidentschap. Indien de „bindende figuur" van Eisenhower blijft weigeren zich eandidaat te stellen en de aanwijzingen daar toe worden sterker dan ontstaat een bittere inter-Republikeinse veldslag om de macht in de partij. De overweldigende meerderheid, waarmee Taft werd herkozen, legt formeel het leiderschap van de partij in zijn handen. Maar Taft als presidentieel eandidaat zal nooit een succes zijn. Hij is te in tellectueel, geniet buiten Ohio slechts respect (maar geen popu lariteit) om zijn correctheid en in tegriteit. Maar een eandidaat wordt men zie de zaak Harry S. Tru man voornamelijk gekozen om zijn persoonlijke kwaliteiten als mens. Indien Taft de Republikeinse eandidaat in 1952 zou zijn, komt er vrijwel zeker een Democraat in het Witte Huis. Dat laat dus aan Republikeinse zijde. Dewey (twee maal vergeefs eandidaat), Stassen en de nieuwe liberale figuur James Duff. De strijd tussen de liberale en de rechtse vleugel der Republi keinse partij en vervolgens de on derlinge strijd in het kamp van de overwinnaar (waarbij Stassen een voet heeft in. beide kampen) zullen tot de hoogtepunten van de komen- de twee jaar behoren. Dat althans is de projectie die een eerste ana lyse van de verkiezingscijfers ons in de geest gaf. Niemöller dient aanklacht in WIESBADEN, 13 Nov. (Reu ter). De West-Duitse protes tantse leider Martin Niemöller, een beslist tegenstander van W.- Duitslands herbewapening, heeft een aanklacht ingediend wegens smaad tegen „onbekenden", die beweren, dat hij financiële steun van de communisten krijgt, zo verklaarde vandaag Niémöllers secretaris. den die de overgang naar de fabrieksarbeid oproept. Het re sultaat van al deze goede zor gen is, dat vele tientallen Uden se jongemannen zich langzaam maar zeker thuis gaan voelen achter hun machines die hun beter in staat stellen zich een redeUjk bestaan te verwerven dan het werk op overbezette boerenbedrijven. Als zij zich straks volkomen hebben inge leefd in hun nieuwe maatschap pelijke positie van fabrieksarbei der, zullen alleen nog hun klompen en hun rode zakdoeken herinneren aan het boerenleven dat zij in hun eigen belang en in het belang van hun toekom stige gezinnen vaarwel hebben gezegd. (Adv.y FEUILLETON 17. Even later gingen ze met hun drieën de trap af: gravin Me'r- zenstein en baron Feldern, de zuster en broer, die helemaal niet op elkaar leken, en de wan kelende Herta tussen hen in. Allen bewonderden de tedere zorg, die de voorname dame en haar broer voor de arme gezel schapsjuffrouw aan de dag leg den. Vele ogen waren op het drie tal gericht, doch niemand ;scheen na te denken over het feit, dat broer en zuster niet het minst op elkaar leken. En och, al was het de een of ander ook opgevallen, waarom zou hij er zich druk over maken? Moeten broers en zusters dan altijd op elkaar lij ken? Als een slaapwandelaarster, met half gesloten ogen, wankel de Herta. gesteund door de beide anderen voort. Soms bewogen haar lippen, als wilde ze spre ken, maar niemand verstond haar. Toen ze voor de auto stonden, liet de gravin het meisje los. en haar broeder hief de lichte last achter in de auto. De gravin ging naast Herta zitten en sloeg een arm om haar heen, om haar vast te houden en te steunen. „Klaar, Adèle?" „Ja". „Niets vergeten? Denk nog even goed na!" „Neen, niets vergeten". Baron Feldern ging achter het stuur zitten en zette de motor aan. En aanstonds raasde de wa gen weg. alsof de duivel hem achterna zat. Lang bleef het personeel van De Gouden Kroon" de auto nastaren. „Merkwaardig", zei de portier stil bij zichzelf, „ik heb toch dienst gedaan in het hospitaal, en daar is nog wel een en ander van in mijn hoofd bliiven han gen. Dat jonge meisje liep niet als iemand, die uit een bewuste loosheid is ontwaakt, maar als een mens. die verdovingsmidde len heeft ingenomen. Zou ze morphine of cocaïne nemen? 't Zou jammer zijn van het aardige kind. Op mij heeft ze ro'n goede, onbedorven indruk gemaakt, toen ze voor de eerste keer in het hotel kwam. Maar een mens kan zich vergissen". En dus zweeg hij. Langzaam verdween de wolk van benzinedampen en stof. 't Enige, dat nog aan de aanwe zigheid van gravin Merzenstein en haar gezelschapsdame herin nerde. Het enige? O neen, er was nóg iets. In Herta's kamertje kwam, achter het schilderij, dat een boslandschap voorstelde^ waarin een jong paartje hand in hand liep, het witte hoekje van de brief te voorschijn, die het jonge meisje daar verbórgen had. 0 De auto, waarin gravin Mer zenstein en Herta zaten, joeg met een angstwekkende snel heid voort. Wanneer de gravin en haar broeder ook maar een flauw vermoeden van de brief gehad hadden, die achter dat schilderij zat. dan waren ze zeker direct omgekeerd en in nog wilder vaart naar hotel „De Gouden Kroon" teruggereden.... 0 Geen uur had Robert Wessler meer rust gehad, sinds de trein Herta aan zijn blikken had ont trokken. Hij had zelfs niet eens meer ten volle kunnen genieten van de vreugde over het weer zien van zijn moeder en op de vragen, die zijn vader hem stelde, gaf hij meer dan eens een verkeerd antwoord, zodat de oude man verrast zijn hoofd schudde. Wat was er toch met Robert gebeurd? Hij leek zo eigenaar dig veranderd. Ook mevrouw Wessler ontging het ongewone gedrag van haar zoon niet. Maar zij schudde het hoofd niet zoals haar man, doch knikte even, zachtjes glimlachend en sprak meer dan eens bij zichzelf: ,,'t Is nu eenmaal zo". Robert deed zijn werk, maar vandaag leek alles hem merk waardig onbelangrijk. Al zijn gedachten gingen uit naar Herta wier beeld zo helder en rein in zijn hart was gegrift, als had hij haar niet slechts enkele minu ten. doch reeds vele jaren ge kend en als hadden zp reeds veel tezamen beleefd. „Dat was geen goed afscheid, absoluut geen goed afscheid", bromde hij telkens weer in zich zelf. „Wat een prachtmeisje!" En even later kwam het ver volg: „Wat zou ze wel van mij denken?" En daarna: „Onzin, die denkt immers helemaal niet aan mü". Telkens weer keek hij op de klok en rekende dan uit, waar de trein nu wel zijn kon. „Als ik nu een telegram zond, dan kwam het nog juist op tijd, om haar in Horstberg bij me vrouw Herbinger te begroeten. Maar wat zou ze daar van zeg gen? Ze lachte me natuurlijk uit en eigenlijk heeft ze dan ook een beetje gelijk, want na zo'n korte kennismaking van een paar minuten dóet het wel erg sentimenteel aan". En tenslotte peinsde hij ver der: „Och, is dat eigenlijk het voornaamste: hoelang je elkaar kent? Weineen. Wannéér de vu rige vonk van het ene hart naar het andere overspringt, dat zoekt de liefde zelf uit en wij mensen hebben niets in te bren gen. Van het ene hart naar het andere? Wat fantaseer ik eigen lijk? Mijn hart gloeit voor haar maar het hare waarschijnlijk niet voor mij. Verbeeld je maar niets van je aantrekkelijkheid, mijn beste Robert. Je bent eep onbehouwen jongen, en een mooi meisje zal voor jou geen liefde op het eerste gezicht op vatten zoals voor een toneelspe ler, een zanger of een filmheld. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 4