AKKERBOUWERS PROTESTEERDEN tegen ministeriële beschikking „Voldongen feit, dat we Welke eisen worden gesteld aan de emigrant? Dank aan de Mijnendienst voorkomen had kunnen worden Akkerbouw kampte met regen en arheidsmoeilijkheden ZES ENGELSE VERKENNERS OP TEXEL BEGRAVEN Welke mogelijkheden biedt het nieuwe vaderland? De prijzen onder de loupe De tarwe- en gerst-inname Canadian Post Maritiem feest op Terschelling DONDERDAG 16 NOVEMBER 1950 PAGINA 3 (Van onze redacteur) „Het is ten ene male onjuist, dat de overheid zonder behoorlijk overleg met het georganiseerde bedrijfsleven, de twee jaar geleden door haar ingeslagen weg van meer vrijheid voor de boer zonder meer heeft verlaten, orh op haar schreden van de gebonden landbouw terug te keren. Er kan dan ook moeilijk van een vaste lijn in het overheidsbeleid gesproken worden, want na eerst gezegd te hebben, dat de landbouw niet tegen de overheid moet blijven aanleunen, gaat zij zelf nu tegen de boeren leunen. Had zij meer tarwe willen hebben, best, maar dan is het onelegant meteen met maatregelen voor de dag te komen. Als zij bij overleg het beroep op het algemeen welzijn waar had kunnen maken, dan hadden de akkerbouwers wei voldoende verantwoordelijkheid gehad om zonder dwang en plicht aan deze argumenten gehoor te geven". Ter vergadering sprak men hierop onomwonden als zijn me ning uit, dat tengevolge van het ministerieel besluit buitengewoon weinig tarwe verbouwd zai wor den. Door het slechte weer is al ongewoon weinig wintertarwe gezaaid en bij deze richtprijs past men voor het zaaien van zomer- tarwe. Alleen de L.E.I.-prijs is nu eenmaal te labiel om daar mede, zonder het onttrekken van geld aan het bedrijf, critie- ke situaties bij de oogst e.d. het hoofd te bieden. Vergunningen-lintworm Talrijke landbouwers hebben in de afgelopen zomer tot hun ergernis moeten ervaren, dat zij bij het vervoer van hun produc ten langs de weg aan alle mo gelijke beperkingen zijn onder worpen. Zij hebben voor hun tractor niet alleen een rijver gunning, rijbewijs, nummerbewijs en wegenkaart nodig, doch ook een gemeentelijke, provinciale en rijksvergunning, benevens ver gunningen voor het aankoppelen van 1 of 2 wagens, terwijl zij niet breder dan 2.40 m. mogen laden. Op deze bezwaren werd geantwoord, dat de nieuwe ver keerswet per 1 Jan. a.s. voor zieningen treft. Zo zal men tot 2.60 m. breed mogen laden. Het voorstel om de werkge vers het recht te geven zelf 2 vacantiedagen vast te stellen (Allerheiligen en Maria Hemel vaart) zal wel weinig kans van slagen hebben. Maar tegen het prae-advies dat de vacantietoe- slag in de landbouw niet ver leend moet worden, rezen beden kingen van de zijde der sociale commissie. De werknemers heb ben géén andere eisen gesteld dan deze toeslag. Gaan de land bouwers daarmede niet accoord, dan staan de kansen voor de nieuwe C.A.O. heel wat minder. Volgens de heer v. d. Weyden Dat was de gedacbtengang die tot uiting kwam in de algemene vergadering van de vakgroep Akkerbouwers van de L.T.B. die Woensdag in „De Leeuwerik" te Haarlem plaats vond. Afgezien van een inleiding van Ir. Cor- stiaensen in de namiddagvergade ring over verantwoorde mechani satie, stond deze vergadering trouwens helemaal in het teken van de jongste regeringsmaatre gelen, alle thuisbehorende in de graansector. Een zeer groot aantal afdelin gen had appèl aangetekend tegen deze gang van zaken, en hun schriftelijk ingediende verklarin gen nog eens mondeling toege licht. Kring Purmerend en kring Haarlemmermeer wensten tarwe- prijzen van f 27.en een gerst- prijs van f 25..Hoorn vond de prijs te laag en' Kennemerland zou met respt. f 25.en f 24. genoegen nemen. Wieringermeer liet haar bezwaren vergezeld gaan van een voorstel tot het opleg gen van een areaalheffing op de gerst; om daarmede de tarweprijs te verhogen, hetgeen met behoud van de vrijheid tot ongeveer het zelfde resultaat zou leiden. Dit voorstel, hoewel op zichzelf niet onverdienstelijk, heeft na tuurlijk ook weer enige bezwa ren. Of om het met de afgevaar digde van Anna Paulowna te zeg gen: Wij hebben 1 jaar areaal heffing op bloembollen gekend, en nu nog zitten de rechtbanken vol met processen daarvan. Overigens zou een dergelijke oplossing van het vraagstuk aan zienlijk minder kosten dan de nu opgelegde inleveringsplicht voor gerst en bij onvoldoende tarwe- teelt dreigende inleveringsplicht voor haver en rogge. Dit punt wordt daarom door het bestuur voor een volgend jaar onderzocht. Over die inleveringsplicht werden overigens niet geheel ten onrech te nogal klemmende vertogen gehouden. Vrijwel alle afdelingen waren het er over eens, dat per bedrijf tenminste 1 H.A. vrij moest blijven, terwijl de bedrij ven op de zeer slechte gronden, die de gerst vrijwel alleen voor voeding van eigen vee verbou wen, geheel vrijgesteld dienen te worden. Het zou toch ongerijmd zin om de boeren op de gemeng de bedrijven te verplichten zo veel van hun gerst in te leveren, dat zij verplicht zijn z.g.n. vrij- krachtvoer tegen exhorbitant hoge prijzen aan te kopen. Bo vendien is 2100 kg. per H.A. te veel. Dat men door de inleve ringsplicht de veehouders aan goedkoop veevoer wil helpen is redelijk, maar dan niet tegen een prijs die beneden de door het LEI berekende kostprijs ligt. Stichting v. d. Landbouw faalde Voorzitter Giessen zette nog uiteen, dat het landelijk bestuur van de Stichting v. d. Landbouw tegen de klemmende vertogen van de L.T.B. in, de Minister tot deze regeling heeft geadviseerd. Ter verontschuldiging diene, dat de Minister hieromtrent binnen een onverantwoord korte tijd ad vies wilde hebben, zodat men beslist niet de gelegenheid kreeg zich over deze gewichtige aan gelegenheid ernstigte beraden. De L.T.B. had de 2:1 teeltrege ling aanbevolen, een regeling waarvoor heel veel te peggen zou zijn. Maar nakaarten geeft nu niets meer. We staan voor een voldongen feit en het blijft derhalve aan de volksvertegen woordiging voorbehouden om te trachten nog enige verlichting van de bewindsman los te krij gen. Nu vastgesteld moest wor den, dat deze principieel een verkeerd pad heeft ingeslagen, heeft spr. de bewindsman de principiële vraag gesteld, of, in dien de marktprijzen door een of andere débacle beneden de nnameprijzen zouden dalen, toch d /,e hogere prijzen zouden wor den uitbetaald. Hierop heeft de minister tot onze verrassing met een volmondig: „Ja, die prijzen garandeer ik" geantwoord. Hiertegenover kan natuurlijk worden aangevoerd, dat hij deze garantie vrij gemakkelijk kon gaven, omdat met de invoer- schuif in de hand een zodanige mijsval altijd voorkomen kan worden. Het Tweede Kamerlid, de heer v. d. Weyden, onderschreef deze woorden. De Minister heeft zich hij misstanden het recht voorbe houden om in te grijpen. Ons in ziens waren daartoe nu echter nog geen termen aanwezig. Want de veehouderij ging nog volko men accoord met de inderdaad hoge gerstprijs. Spr. vroeg zich af, of er voor de akkerbouwers alleen de rubriek ongelukken moet overblijven. Tijdens de inrdappelmisère heeft men ook ver beneden de kostprijs moeten r leveren en met het stro heeft lo regering ons immers ook in de steek gelaten? zou ingeval de landbouw belas tingvrije benzine kreeg, het be drijfsleven daar ook achterheen zitten. Bovendien is dit een Be- nelux-kwestie, zodat er niets van kan komen. Aardappelprijs te laag Een vrije export van aardap pelen scheen de vergadering de enig aanvaardbare weg om de noodzakelijke deviezen te krijgen en men achtte het zonder uitzon dering een onjuiste opvatting, om terwille van een lage bin nenlandse markt zeer lage prij zen te bewerkstelligen. De mees te aardappeltelers hebben er we gens de abnormaal ongunstige oogstmogelijkheden al schoon genoeg van. Omdat men geen machines heeft kunnen gebrui ken, zitten er nu zelfs nog aard appelen in de grond. Voeg daar bij de aangekondigde inkrimping van het bureau Oogstvoorziening, dat voortaan, wanneer méér dan 1/3 hakvruchten verbouwd wordt, géén- hulp meer zal verlenen, èn de veel te lage prijs, en alle voorwaarden zijn geschapen om minimale uitpoót te bewerkstel ligen. In hoeverre men enig heil kon verwachten van de aan A. V. A. N. onderhorige door handel en telers gecreëerde SIVA, - dient men af te wachten. Dat lichaam heeft de prijs voor zandaardap- pelen op max. f 7.en voor klei-aardappelen op max. f 9. gezet, terwijl de vrije prijs aan zienlijk hoger ligt. Veel plezier zal men er dan ook wel niet van beleven en het is daarom beter te achten, dat de individuele te lers en handelaars goed met el kander accorderen. In elk geval krijgt de SIVA haar 100.000 ton niet bij elkaar. Bestuurszaken De aftredende bestuursleden J. Th. v. Saase, Stompetoren en J. C. de Wit, Achthuizen, werden bij enkele candidaatstelling her kozen, terwijl eerstgenoemde bo vendien werd herkozen als lid van het hoofdbestuur. Uit het bijzonder verzorgde jaarverslag van secretaris Mr. Vermeulen stippen we nog aan, dat voor het bekendmaken van de beursbe richten van aardappelen en gra nen per radio, goede vorderin gen zijn gemaakt: dat een advies is uitgebracht over de fondsvor ming voor consumptieaardappe len; dat de Uienfederatie goede vorderingen maakt, en dat door de genomen maatregelen het pootgoedareaal met 40 pet. is in gekrompen. De heer Giessen be dankte als lid van de akker bouwcommissie van de Stichting en werd opgevolgd door de heer J. P. Hopmans te Wieringerwerf. De eigen coöperatie voor de af zet van zaaizaden en pootgoed overschreed de 800 leden en werkte uitstekend. Ook de werk tuigencursussen bleken een suc ces. In de Raadzaal van het gerestaureerde gemeentehuis van Warmenhuizen, terwijl de Commis saris der Koningin Dr. j. R Baron de Vos van Steenwijk de openingsrede uitspreekt. Naast de spreker Burgemeester Nolet, links op de achtergrond zijn echtgenote. Voorts wethou ders, leden van de gemeenteraad en gasten. (Eigen foto) In tegenwoordigheid van afgevaardigden van de Engelse en van de Nederlandse Padvindersbeweging heeft gisteren op de Algemene Begraafplaats te Den Burg op Texel de begrafenis van zes van de tien Engelse zeeverkenners, wier schip op 25 Augustus j.l. met man en muis in Het Kanaal is vergaan, plaats gehad. In de Doopsgezinde Kerk werd een rouwdienst gehouden volgens de ritus van de Anglicaanse Kerk, die ge leid werd door Rev. Dye, die werkzaam is als aalmoezenier in West-Duitsland. Tijdens de plechtigheid. Nadat de Engelse geestelijke Reverend Dye gebeden had boven de open groeve, daalden zes kisten, bedekt met de Engelse vlag, in het gemeenschappelijk graf, dat in den vervolge de stoffelijke overschotten zal bevatten van zes Britse zeever kenners, die onlangs bij een scheepsramp in het Kanaal zijn verongelukt. De plechtige begrafenis had Woensdagmorgen op de Algemene Begraafplaats te Den Burg (Texel) plaats, nadat sinds 25 Augustus, de dag dat het Engelse zeejacht verdween met tienEngelse zeeverkenners aan boord, zes stoffelijke overschotten waren aangespoeld te Texel, Ter schelling en in de Duitse Bocht. Angstige 'dagen hebben de ouders meegemaakt, toen na die fatale datum geen enkel teken meer van het jacht, onderweg van Calais naar Dover, werd vernomen. Aan alle onzekerheid kwam echter een tragisch einde, toen enige tijd later bij Texel twee lijken aanspoelden, gekleed in de uniform van zeeverkenner. Nadien werden nog vier lijken gevonden, die men kon identifi ceren als opvarenden van het spoorloos verdwenen jacht. De Nederlandse Padvinders hebben voor hun Engelse colle ga's een waardige teraardebestel ling willen bereiden, waartoe besloten werd een gemeenschap pelijk graf op Texel in te rich ten. Om deze sobere plechtig heid te kunnen leiden was padre Dye van Engeland overgekomen en met hem de vader van een der verongelukten. In hun gezel schap aan boord van de „Dokter Wagemaker", die Woensdagmor gen vier stoffelijke overschotten van Den Helder naar Texel ver voerde, bevonden zich de alge meen secretaris-generaal van de Boy Scouts Association Freeman, het hoofd van de Engelse pad vinders in Duitsland, majoor Myllsom, de tegenwoordige lei der van de „First Mortlake scouts", waarbij de omgekomen jongens waren aangesloten en waarover de eveneens omgeko men It. commander Weeden als leider gesteld was. Voorts de commissaris' buitenlandse aange legenheden van de Nederlandse padvinders E. J. H. Volkmaars, Ds. S. Kranenburg van dat hoofd kwartier, Mr. van Velsen namens de Hoofdcommissaris van de Ka tholieke Verkenners, padvinders en padvindsters uit den Helder en zeeverkenners uit den Bosch. Tijdens de overtocht hadden de aanwezige padvinders en verken ners de erewacht betrokken bij de vier stoffelijke overschotten en zij deden dit eveneens na aankomst op het eiland Texel, nadien in de Doopsgezinde Kerk te den Burg en op de Algemene Begraafplaats, waar padre Dye HAARLEM. De voorzitter van de Vakgroep Akkerbouwers van de L. T. B., de heer H. A. Giesen, constateerde gisteren- in zijn openingswoord, dat 1950 een uitzonderlijk nat jaar is geweest, zulks in schrille tegenstelling met het voorgaande jaar. Waren Juli en Augustus al vrij nat, cij fers over September b.v., gemid deld overigens één der droogste maanden gaven over deze maand in ons Noord-West gebied een regenval te zien van pl. m. 180 mm, terwijl het in de Midden en Z. Oostelijke provincies, ver be neden de 50 lag. Door al die re gens zijn de opbrengsten der ge wassen wel zeer nadelig beïn vloed en ook de kwaliteit laat te wensen over. De graangewassen, peulvruchten en vlas gaven aan merkelijk minder dan normaal. Vlas is veelal slecht te noemen. Hier en daar moesten zelfs klei ne oppervlakten granen te velde worden gelaten; men heeft hier wel wat teveel vertrouwen ge steld in de combine. Om par tijen aardappelen speciaal pootgoed geschikt te maken, moet buitengewoon veel arbeid worden verzet. Gelukkig zijn de prijzen van pootgoed hoog, doch het onkostencijfer is van dien aard, dat lang niet ieder aard appelperceel nog winst zal op leveren. Van de suikerbieten zullen zo wel de opbrengst als het suiker gehalte tegenvallen en de oogst gaat met grote moeilijkheden ge paard. Mede als gevolg van de slech te weersomstandigheden leverde de arbeidsvoorziening nogal 'ns moeilijkheden op. We kunnen ook niet gerust zijn op het ko mende jaar, nu de Overheid voornemens is veel minder mid delen ter beschikking te stellen voor uitvoeringswerken door het Bureau Oogstvoorziening. Het Bureau zou slechts in zeer speciale gevallen hulp verlenen bij de verplegingswerkzaamhe- den en in het algemeen indien het bouwplan meer dan een der de hak-vruchten omvat. Vorige week zette Minister Mansholt echter uiteen, dat het areaal hak-vrucuten over het geheel gezien nog wat kon worden uitgebreid en wel van pl. m. 310.000 H.A. tot 365.000 H.A. Hoe valt dit te rijmen met de beper king der hulp van Bureau Oogst voorziening? De minister meende dat men zich bij het bouwplan moest instellen op moeilijke ar beidsvoorziening en dat het ei genlijk abnormaal is, dat de Overheid al te gemakkelijk voor het feit wordt gesteld voor in schakeling van arbeidskracht door middel van Oogstvoorzie ning. De landbouwers zouden ook in deze (langzaam) moeten leren, zich zoveel mogelijk zelf te helpen. De heer Giesen deel de echter dit standpunt niet ge heel. Het akkerbouwbedrijf heeft nu eenmaal sterk wisselende ar- beidsbehoefte. Met de beste wil ook met tussenkomst van de Rijksarbeidsbemiddeling kan men niet steeds geholpen wor den, laat staan aan vakkundig personeel. Bovendien kan gun stige invloed uitgaan van inscha keling van Bureau Oogstvoorzie ning op een behoorlijke nako ming der overeengekomen ar beidsvoorwaarden, iets, wat juist in de top-perioden nog wel eens verloren dreigt te gaan. Wat de tarwe- en gerstkwestie betreft, heeft de Stichting voor de Landbouw partij gekozen voor de inname-regeiing, doch zal nog blijven pleiten voor een prijs van f 23,—. Daarnaast zal zij verder nog zien te bereiken: doorberekening van eventuele kostenstijgingen: aanslag op 2 derde van de gemiddelde lande lijke opbrengst der gerst (pl. m. 3150 kg); een behoorlijke bouw- gerst-regeling, terwijl de inge nomen gerst geen invloed zou mogen uitoefenen op de hoeveel heid te importeren veevoeder. Bij niet voldoening aan deze voorwaarden acht de Hoofdafde ling Akkerbouw deze regeling niet aanvaardbaar. Ook het LTB vakgroep bestuur staat op het standpunt, dat het principiëel onjuist is, de gerst te gaan in nemen tegen f 22,per 100 kg, een prijs, die ongeveer f 1,la ger ligt dan de prijs die het LEI heeft berekend met incalculatie van de 20 pet. ondernemings winst. Bovendien vinden we het niet juist en niet verantwoord, op alle bedrijven 2500 kg per H.A. in te nemen, en zien we de grootste onbillijkheid in deze nog voor de gemengde bedrijven die voor eigen veevoorziening gerst telen en door deze maatre gel veel duurder zouden moeten terugkopen.. Aldus de heer Gie sen, die er toe opwekte, echter blijmoedig het hoofd omhoog te houden en onze oogstdankdagen te blijven vieren. ARKO-CONGRES De algemene R.K. Officieren vereniging (A.R.K.O.) zal dit jaar de jaarvergadering houden in den Bosch en wel op 25 No vember. De A.R.K.O. zal offici eel ten stadhuize worden verwel komd. DE VERfAARDAG VAN MGR. HUIBERS Onder grote belangstelling heeft Z. H. Mgr. J. P. Huibers gisteren zijn 75e verjaardag ge vierd. Van verschillende zijden gewerden hem bloemstukken. Van 11 tot 12 uur kwam een on afgebroken stroom van leken van allerlei staat en stand, ver tegenwoordigers van organisa ties, instellingen enz. en tal van particulieren en religieuzen, per soonlijk hun gelukwensen aan bieden, terwijl van 12 tot 1 uur vele Geestelijken uit het diocees maar uiteraard vooral uit Haar lem en omstreken, mgr. kwamen feliciteren. BI) TE VEEL PIEKURENLICHT DREIGT AFSLUITING Het ministerie van economische zaken vestigt er de aandacht op, dat op het naleven van de voor schriften betreffende beperking van het electriciteitsverbruik tij- •dens de piekuren streng zal worden gelet, speciaal waar het betreft het in acht nemen van de bepalingen inzake etalage en re clameverlichting, buitenverlich ting van openbare gebouwen, in richtingen voor publieke ver makelijkheid, hotels, café's res taurants en aanverwante bedrij ven enz. zal nauwlettend worden toegezien. Bij het niet nakomen der voorschriften stelt men zich bloot aan afsluiting van de electriciteits toevoer. KENNEMER DUINEN GAAN VRIJDAG OPEN Vrijdagmorgen om half negen zullen de hekken van het nieuwe duin-recreatiegebied en natuur reservaat de Kennemer Duinen, dat 1200 hectaren duinlandschap omvat, opengaan, waarmede dit nationale park benoorden de Bloemendaalse Zeeweg en Zui delijk van Duin en Kruidberg voor het publiek toegankelijk zal zijn. De toegangswegen zullen aan de zeeweg, bij het Kopje, bjj Beek en Berg en bij Duin en Kruidberg te vinden zijn. De toe gang vereist dag-, week of maand kaarten, die tegen vergoeding worden verstrekt. Er zal bin nenkort nog een kampeerterrein worden aangelegd, alsmede een net van verharde wandelwegen. Ook zijn er fietspaden. Na ver loop van tijd zal er van het ter rein uit ook een weg naar het strand worden aangelegd. Griekse stomer zond noodseinen uit Het Griekse stoomschip „Sou- liotis" heeft gistermiddag nood seinen uitgezonden, omdat het in de machinekamer en in de rui men water maakt. Het schip be vond zich ter hoogte van Brest. De machines van het schip zijn stilgezet. Er werd sleepboothulp gevraagd. AANKOOP AMBTSWONING HOGE COMMISSARIS De aankoop van het perceel Koningsplein West no 14 te Dja karta voor ambtswoning van de Nederlandse Hoge Commissaris heeft f 820.000.gekost. Verder zijn, ten behoeve van het Hoge Commissariaat, kosten gemaakt voor de aankoop van enige per celen, de inrichting van ambts woningen en kantoorgebouwen, bouwvoorzieningen, restauraties enz. In totaal was hiermee een bedrag van f 2.304.000.gemoeid de genoemde f 820.000.inbe grepen. Aldus blijkt uit de me morie van toelichtingen van een bij de Tweede Kamer ingediend wetsontwerp tot wijziging van de begroting van Overzeese ge biedsdelen. een korte herdenkingsdienst leidde. Onder het uitspreken van de woorden ,.As zijt Gijdoor reverend Dye daalden de kisten met de omgekomen Engelse ver kenners Percival, P. White, Brian Peters, It. commander Weedon, Woods en Towndrow in het ge meenschappelijke graf, waarna de heer White bij een der kisten een tuiltje bloemen deponeerde. Bij aankomst in den Burg had burgemeester C. de Koning zich bij de stoet aangesloten als ver tegenwoordiger van Texel's bur gerij. De Helderse padvinders hebben nu de zorg op zich genomen van dit graf, waarin zes van hun col lega's rusten na een tragisch einde van hun jonge leven. Wel licht zullen in de a.s. zomer de familieleden van de omgeko menen gezamenlijk den Burg be zoeken en zal een klein monu ment uit naam van de Neder landse padvinderij op het ge meenschappelijk graf verrijzen ter nagedachtenis aan deze zes jongemannen. Het is in verband met de bui tengewone belangstelling die in Nederland bestaat voor een nieuw vaderland wenselijk, om ditmaal eens een babbeltje over emigratie in het algemeen te houden. Daarmede is dan tevens aan de wens van vele briefschrij vers voldaan, die om inlichtingen van dien aard verzochten. Het geen nu weer niet inhoudt, dat niemand mij meer wat mag vragen. Integendeel, ieder vrij half uur gebruik ik gaarne voor mijn, gelukkig vrij overbodige, correspondentie. Hoe gevoelt een emigrant zich over het algemeen, is de dikwijls gestelde vraag, en gevoelt hij zich al wat thuis in de nieuwe wereld na een periode van een klein halfjaar of langer? Af gaande op eigen ervaring en van de emigranten waarmede ik in contact kom, ook Denen, Noren en Duitsers, kan ik eigenlijk deze definitie geven: een emigrant voelt, zich eerder of later thuis al naarmate van het aanpassings vermogen dat hij zelf blijkt te bezitten, terwijl het vanzelfspre kend van evident belang is of het geluk hem gunstig dan wel ongunstig gezind is. Want hoe gaat het emigreren meestal in zijn werk? Je komt op een goede dag tot de bevinding dat er voor jou of je kinderen in het kleine Holland geen plaats meer is. Als je bij het rondzien naar betere mogelijkheden je oog op Canada laat vallen, ga je naar het emi gratiebureau. Hoewel je van Ca nada nog zo goed als niets af weet, geef je je op als adspirant- emigrant. Met het mondje Engels, dat je gauw-gauw opdoet, meen je het wel te kunnen stellen. En zo komt de dag nog vrij onver wacht dat je op de boot stapt, het avontuur tegemoet. Al dan niet geradbraakt stap je een week later aan land in een nieuw werelddeel, en meteen zit je tot over je oren in de moeilijkheden. Als je iets wil kopen weet je je niet direct goed uit te drukken, .en tot overmaat van ramp ben je nog niet ingesteld op de waarde van het nieuwe geld, de dollar. En voorts heb je er wel idee van dat je aan het werk moet, maar niet waar of onder welke omstandigheden. Voor iedere emigrant zou ik dan ook als eis willen stellen: een dege lijke kennis van Engels, van het land en van het geldwezen. Deze factoren spelen een zeer grote rol bij het al dan niet slagen van zijn emigratie, die hij met zoveel euvele moed is begonnen. En soms eindigt het avontuur daarom door eigen schuld in een roemloze terugtocht. In hoofd zaak bestaan de emigranten naar Canada uit landbouwers en land arbeiders. die door bemiddeling van de Stichting Landverhuizing of van de Canadese immigratie autoriteiten geplaatst worden bij de farmers die om dergelijke krachten hebben gevraagd. Uit dien hoofde is men verplicht ten minste een jaar bij die werk gever te blijven. Dat contract kan pas verbroken worden door bijzondere redenen. Desniettemin ontstaan er in Canada dikwijls moeilijkheden door vroegtijdig van werkgever verwisselen. De oorzaak hiervan moet hoofdzake lijk gezocht worden in de abso luut onvoldoende voorlichting in Nederland. Natuurlijk leef je in Canada in een haast volmaakt vrij land, waar zelfs tegen con tractbreuk niet buitengewoon veei gedaan kan worden. Erger is echter, dat men het vertrou wen verliest. In het afgelopen jaar kwamen 95.000 emigranten Canada binnen en volgend jaar worden er, schrik niet, 300.000 verwacht. Van deze 95.000 waren er slechts 7000 Nederlanders. Dat komt omdat in Holland hoofd zakelijk, hoewel m.i. ten onrechte propaganda gemaakt wördt voor Australië. Deze Hollanders kwa men hoofdzakelijk in Ontario terecht, omdat die provincie het meest bekend is. In dit verband wil ik er echter op wijzen, dat voor hen, die na verloop van tijd een eigen bedrijf willen beginnen, in Ontario de kansen niet bijster groot zijn; en in elk geval min der dan in de andere provincies. Omdat Ontario n.l. zo goed als geheel in cultuur is gebracht, zijn de landprijzen daar hoog. De provincie die dan het eerst in aanmerking zou moeten komen is British Columbia, een der rijkste en mooiste van het gehele land, waar de levensstandaard en de lonen veruit het hoogst liggen. Hier liggen nog tienduizenden arce's zeldzaam vruchtbare grond bedekt met reusachtige wouden, die er a.h.w. op liggen te wach ten om ontgonnen te worden. Hier is het dus nog mogelijk van de grond af aan met goedkoop land te beginnen. Doch ook hier ronken nu dag en nacht de bull dozers en worden spoorlijnen en wegen door de wildernis getrok- ken. En langzaam maar zeker wijkt de imponerende woeste na tuur terug. Hier klinkt het lied van de arbeid als haast nergens anders. Dat kan men zien aan de tien- en honderdtallen boor torens, aan de talloze dorpen en steden die als paddestoelen uit de grond rijzen. Hier heerst, voor ons haast een vergeten woord, welvaart. En de economische toe stand van Canada wordt dagelijks sterker, sprekend uit de waarde stijging van de dollar. Als er ergens toekomst is, bestaat die in Canada, maar je moet die toe komst zelf maken. André Louwe, Experimantal Farm, Box 399. Voor ons katholeiken is het bovendien nog van zeer groot belang hoe het er met de gods dienstige verzorging voor staat. In tegenstelling tot b.v. Zuid- Africa, waar Katholieken niet welkom zijn, en Australië, waar men alleen maar „mensen" wil hebben, is het katholieke leven in Canada krachtig' en gezond. Er zijn ook veel katholieke orga nisaties. Een dezer dagen ontving )k zelfs een uitnodiging voor het bijwonen van een uitstekend ver zorgde Kajottersavond. Wel een bewijs dat men de katholieke emigrant al spoedig èn-fafhille beschouwt. (Van onze verslaggever) TERSCHELLING. De Zuidwesthoek van het eiland Terschel ling heeft Woensdag een aantal officiële persoonlijkheden geherbergd, onder wie zich bevonden het lid van Gedeputeerde Staten van Friesland de heer D. Hoogland en de commandant van de Mijnendienst Nederland kapitein ter zee L. H. Quant. Het bezoek stond in verband met de aanbieding van het Wapen van Terschelling aan en de onthulling hiervan op Hr. Ms. Terschelling, deel uitmakend van het 2e flottilje mijnenvegers, dat in de wateren rond Terschelling opereert. Aanvankelijk zou de Commis saris van de Koningin in de pro vincie Friesland de onthulling verrichten maar deze was door drukke ambtsbezigheden verhin derd. De heer D. Hoogland nam dientengevolge de taak over. De wnd. burgemeester van Terschelling, de heer R. Lauw, opende de rij van sprekers. Hij wees op de banden, die er be staan tussen de Koninklijke Ma rine en het eiland Terschelling. Deze verbondenheid willen wij, aldus de burgemeester, vandaag tot uiting brengen met het aan bieden en het onthullen van het wapenschild van het eiland. Ook richtte hij zich in het bijzonder tot de Commandant van de „Ter schelling", de Ltz. II B. B. Bak ker, aan wie hij als blijvend per soonlijk aandenken een fraai wandtapijt overhandigde dat in de long-room een plaatsje zal krijgen. Na de toespraak van de burge meester speelde' de Mariniers kapel der Koninkl. Marine onder leiding van de Kapitein der Ma riniers Gijsbert Nieuwland de eerste 2 coupletten van het Ter- schellinger volkslied, waarbij de aanwezige gemeentenaren spon taan medezongen. De Gedeputeerde, de heer Hoogland sprak vervolgens en kele woorden, waarbij hij ook de bestaande banden tussen de be volking en de Marine beklem toonde. Hij sprak de hoop uit, dat de „Terschelling" het wapen zal meevoeren in een wereld van vrede en voorspoed. Na de ont hulling wenste hij de Comman dant van de „Terschelling" geluk met dit gebeuren. Het wapen vond een plaats in het front van de brug. Tenslotte richtte de Comman dant van de „Terschelling" zich tot de aanwezigen en bracht een ieder dank voor de medewerking, die aan deze plechtigheid was verleend, alsmede voor de be toonde belangstelling. Als waardig besluit speelde de Marinierskapel hierna het Wil helmus" Om 8 uur vond aan dc voet van de Brandaris, die baad do in een zee van licht, de taptor plaats, waarna de Marinierskapr,' de burgerij in gebouw „Dellewal een zeer geslaagd concert aan bood, dat door velen werd be zocht. I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3