Nederland was heel goed vertegenwoordigd bij de Amerikaanse militaire cursus Zo zijn hun manieren Chinezen en Nrd.-Koreanen vermijden het gevecht Van Alle Dag Een interview met generaal Handy 34 pet. van de wapensdie wij krijgenzijn voor de marine Om de waarheid te smoren Internationaal schaaktournooi Het blijft regenachtig DONDERDAG 16 NOVEMBER 1950 (Van onze speciale verslaggever) HEIDELBERG. Op het perron van de veelgeroemde en veel bezongen studentenstad Heidelberg stond de „Dreamliner", de luxueuze Diesel van het Amerikaanse opperbevel in de Westelijke zóne van Duitsland. Deze trein, van alle comfort voorzien, een paleis op wielen, vormde een schril contrast met de verveloze goederentrein, welke op nog geen meter afstand was gerangeerd en waaruit mannen met bleke gezichten ladingen witte kool overlaadden in vrachtauto's van voor onze jaartelling. Het station van de zo jolig hetende stad zag er niet bepaald opgewekt uit, zelfs niet op deze Novemberdag, welke eindelijk een reeds lang afgeschreven zon voor de verandering weer eens voor de dag had gehaald. Met ogen overlopend van de slaap en ongewassen gezichten slenterden er mensen uit de wachtkamer. Een ober met een gezicht, waar geen lach op kon, had tot vijf uur in de morgen bier, Steinheger, heisze Wurschen en zuur grijs brood vanachter de toonbank opgediept. Toen had hij er genoeg van en bleven de wachtenden verveeld hangen op de ongemakkelijke houten stoelen. Totdat de eerste trein zou vertrekken. Neen, met de beste wil van de wereld kon men niet zeggen, dat men in dit Heidelberg anno 1950 zijn hart gauw zou ver liezen. Er was geen vrolijkheid en wat zo nog mocht heten, zoals bijvoorbeeld het getingeltangel in „Vater Rhein", de Weinstube, waar de bezoeker een gezellig glas Piespötter kon drinken en genoeglijk kan „plaudern" volgens de politie de meest fat soenlijke nachtgelegenheid in de stad was goed beschouwd lou ter surrogaat. Inderdaad, de treincommandant van de „Dream liner", een Amerikaanse filoso fisch aangelegde sergeant met de on-Amerikaanse naam Bierman, had het bij het rechte eind ge had: „Een dooie boel hier; er is maar één stad, waar het plezier nog echt is en dat is Frank fort In dit in verveling wegglij dende Heidelberg heeft de opper bevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten zijn hoofdkwartier opgeslagen. Het valt te merken aan de vele auto's met Ameri kaanse nummerborden, die op sommige uren een verkeersop stopping veroorzaken alsof men in het hartje van Londen was. Dan is Heidelberg plotseling te nauw en te bekrompen, de files auto's zijn honderden meters lang, voetje voor voetje werkt de verkeerspolitie (zo onduits met de platte witte pet) de wa gens door de enge straten. Het valt ook te merken aan de vele hoge officieren dat gene raal Thomas T. Handy hier zijn residentie heeft. En het was ook te merken aan de vijf neger- chauffeurs, die in de vroege mor gen hun glanzend opgepoetste Sedans het perron opstuurden tot voor de portiers van de „Dream liner". Op het programma stond een bezoek aan de opperste leger- chef der Amerikanen in Europa, generaal Handy. Voor het grote gebouw, omgeven door splinter nieuwe flatwoningen voor de officieren en hun gezinnen, stond één schildwacht in winteruni- form. In een ruim vertrek wer den wij ontvangen door enkele kolonels en kapiteins. Nauwe lijks zaten wij of de deur werd geopend en een luitenant kwam zeggen, dat de generaal ons kon ontvangen. Generaal Thomas T. Handy zat achter een groot bu reau, waarop slechts twee tele foontoestellen. Door de ramen viel het zonlicht op twee vlag gen achter hem, de Stars and Stripes en zijn eigen vlag, een rood doek niet goudfranje. De ruime met hout betimmerde ka mer was heel eenvoudig gehou den. Aan de wanden hingen staf kaarten en portretten van belang rijke Amerikaanse figuren. Rond om het bureau waren lederen fauteuils gegroepeerd; een kapi tein presenteerde Lucky Strikes. Generaal Thomas T. Handy, 58 jaar, een gedrongen stevige figuur met licht grijs haar begon te spreken: „Ik heb geen redevoe ring klaar gemaakt, ik wil graag antwoorden op wat u hebt te vragen. U weet, dat het niet de bedoeling is uw leger alleen nieu we wapens te geven, belangrijker is, dat ermee wordt geoefend. Om dat te leren krijgen een aantal instructeurs uit uw land op het ogenblik hier onderricht. Gene raal Kruis heb ik ontmoet; als militair heb ik een hoge dunk van hem". De generaal zweeg en wachtte. Twee kolonels van de staf namen achter in het vertrek plaats; een fotograaf van het legerblad „Stars and Stripes" schoot de ene blitzlamp na de andere af. „Hoeveel man zijn er deze eer ste cursus getraind?" vroegen wij. De generaal dacht geen secon de na. „De cursus is in April begonnen; in totaal hebben er 1650 man onderricht gekregen, allen uit landen aangesloten bij het Atlantisch Pact. En verder uit Griekenland, Turkije en Ita lië. Nederland was heel goed vertegenwoordigd; ik geloof met 500 man. Heb ik het goed. Een der kolonels sprong op: „Ja sir, Holland was voortref felijk vertegenwoordigd". „Kunt U ook zeggen op hoeveel plaatsen Nederland in 1951 mag rekenen?" Generaal Handy leunde ach terover, keek recht in het zon licht, knipperde even met de ogen. „De nieuwe cursus is reeds op 1 October aangevangen. In totaal zijn er nu 600 plaatsen open, waarvan er voor Nederland 100 zijn gereserveerd. Wil men er meer hebben, dan zullen wij zien of dat voor elkaar is te brengen". „Zijn dit de modernste wapens, welke wij krijgen?" Onmiddellijk antwoordde de generaal: „Het zijn goede wa pens; geen enkel iand heeft alle moderne wapens. Over 18 maan den heeft uw land alle nieuwe wapens, die het zijn toegezegd". „Zal het Nederlandse leger in groot verband met de nieuwe wapens kunnen oefenen in Duits land?" De generaal zei geen „ja" en geen „nee". „Het is mogelijk dat de Hollandse troepen nog eens in Duitsland zullen oefenen „Kunt u iets over uw carrière zeggen?" Over het gezicht van de gene raal kwam een brede lach. „Het spijt mij, maar ik moet bij de zaak blijven, dus kan ik alleen spreken over de opleiding van uw instructeurs Toch kregen wij de carrière van generaal Thomas T. Handy; een kapitein deelde buiten het vertrek stencils uit waarop de gehele levensloop van de gene raal. Daarin stond dat de Ameri kaanse legerchef op 11 Maart 1892 te Spring City (Tenessee) was geboren; dat hij eerste luitenant werd in 1916 en dat hij op 2 September 1949 bevorderd werd in zijn huidige positie. Hetzelfde als in Korea. In een ander vertrek, dat ge bruikt wordt voor stafbesprekin gen, deelde de Amerikaanse kolo nel Stone nog mede. dat het type van het materiaal, dat Ne derland thans ontvangt hetzelfde is als wat nu in Korea door de Amerikaanse troepen wordt ge bruikt. Van de aan Nederland te leveren wapens is 34 pet. voor de marine bestemd. Ook werd verteld, dat in Augustus 350 Ne derlanders een opleiding hebben gekregen in het gebruik van infanteriewapens, o.a. de kleine „bazooka". Op een vraag, wat het beste wapen is tegen tanks, ant woordde de kolonel heel simpel: „De tank zelf. Buiten stond nog steeds de neger-chauffeurs. Weggezonken in het fluweel van de kussens werden we gebracht naar het Schlosz-hotel, waar, zoals de gé rant ons terloops herinnerde, 18 jaar geleden Koningin Wilhel- mina en Prinses Juliana hebben gelogeerd. Het hoofdkwartier maakte de ontvangst groots. Des avonds waren wij de gast in het „Ca- Nieuwe wapens, nieuwe gewoonten Voor de uitvoering van het Mutual Defence Assistance Program (MDAP) (verdrag van wederzijdse militaire bij stand), heeft Amerika 1.314.000 dollar beschikbaar gesteld. Van dit totaal ont vangen de landen, opgeno men in het Atlantisch Pact (dus ook Nederland) één milliard. Daarvoor worden nieuwe wapens in Amerika aangekocht. Tot dusverre werd in ons land met Engels materiaal gewerkt. Hoewel het systeem van het Ameri kaanse materiaal een sterke overeenkomst heeft met het Britse, blijkt het toch nood zakelijk, dat de instructeurs, niet alleen in Nederland, maar ook in andere landen, het grondig leren kennen. Daartoe zijn er in verschil lende kampen in de Ameri kaanse zóne van West-Duits- land cursussen georganiseerd, waar de cursisten vijf a zes weken verblijven. Dank zij de steun van de Nederlandse Legervoorlichtingsdienst heeft een onzer verslagge vers aan verschillende kam pen een bezoek kunnen brengen. Hij genoot daarbij de volledige medewerking van het Amerikaanse hoofd kwartier. Van zijn impres sies zal hij in enkele artike len een beschouwing geven, tn dit eerste artikel vertelt hij over zijn ontmoeting met generaal Thomas T. Handy, de opperste legerchef in de Amerikaanse zóne. sino", een recreatie-oord, speciaal voor de Amerikanen. Daar wer den wij in ..Bingo" onderwezen, een kansspel, dat door ruim 400 Amerikanen met diepe ernst werd gespeeld. Daar werd later gedanst en gezongen en was er een uitgelezen cabaret-program ma. Diep in de nacht zong Helen Mac, de B.B.C.-artiste, met een fluelen stem „Ooooh, i like to go to the South"En toen wij weer op het perron kwamen, via de wachtkamer met de onuitge- slapen mensen, etend en drin kend, en de sombere ober, stond bij de „Dreanjliner" treincom mandant Bierman, fris en mon ter. „Heidelberg een dooie stad, geef mij maar Frankfort" was alles wat hij zeide. De West-Berlijnse politie heeft Dinsdagavond een cordon ge legd om het huis van de anti communistische propagandist Werner Nielce om een poging tot ontvoering te verijdelen. De ontvoering zou zijn beraamd door de Oost-Duitse veiligheids politie. Werner Nieke is verslaggever van het West-Berlijnse blad Der Telegraf en redacteur van de miniatuuruitgave van dit blad, die clandestien in Oost-Duits- land wordt verspreid. De West-Berlijnse politie ver hoorde Woensdag Ludwig Dier- meier, een lid van de (commu nistische socialistische eenheids partij. de zou hebben bekend, dat hij van de Oost-Duitse politie opdracht had gekregen Nieke te ontvoeren. Nieke verklaarde tegenover Reuter, dat Diermeier Dinsdag avond bij hem gekomen was om hem zogenaamd inlichtingen te geven voor zijn blad. Ondanks de zware beschadigingen tengevolge van de strijd in Wonsan (Korea) worden de diensten toch normaal ge houden. Daar de kerkbanken totaal zijn verwoest, wonen de kerkgangers de dienst staande bij. Nieke had hem binnengelaten, toen plotseling de West-Duitse politie het huis betrad. Dier meier zou onmiddellijk hebben bekend en een fles met aether, de hij bij zich had, aan de politie hebben gegeven. Op bevel van de politie zou hii zijn medeplichtige, een Oost- Berlijnse communistische taxi chauffeur hebben opgebeld, die onmiddellijk zou zijn gekomen om Nieke af te halen, doch die eveneens in de val zou zijn ge lopen. DEBAT OVER FORMOSA UITGESTELD De V.S. hebben Donderdag in de politieke commissie der V.N. voorgesteld, dat een volledig debat over Formosa zou worden uitgesteld, totdat er „verdere opheldering" was verkregen over de crisis in het verre Oos ten. Het debat zou Woensdag middag zijn begonnen. Het Amerikaanse voorstel om de kwestie-Formosa als laatste punt van de agenda te behande len, werd met 53 tegen 0 stem men bij 5 onthoudingen goed gekeurd. Met 14 tegen 8 stemmen bij 36 onthoudingen werd besloten het door de nationalistisch- Chinese delegatie voorgestelde agendapunt, „Bedreigingen van de ilitieke onafhankelijkheid en territoriale onschendbaar heid van China" het eerst te be handelen. Sovjetvliegtuig aangevallen boven West-Duitsiand Generaal Tsjoeikof, hoofd van de Sowjet-Russiscihe controle commissie in Duitsland, heeft ge protesteerd tegen „een Ameri kaanse aanval op een Sowjet- Russisch passagiersvliegtuig, uit gevoerd in Wast-Duitsland toen het toestel op weg was van Pa rijs naar Berlijn." DE WIJZIGINGEN IN BESTUURSORGANEN VAN DE KERK (KiNIP) De voorbereidingen voor de wijzigingen in de ver schillende algemene bestuursor ganen van de Kerk en in het bij zonder van de Heilige Congrega ties van de Romeinse Curie schij nen in een vergevorderd stadium te zijn. Volgens welingelichte kringen zal deze hervorming niet het bestaan der Congregaties zo als deze door Paus Pius X bij de Constitutie van 1908 ingesteld werden, betreffen maar wel de competentie van elke Congre gatie, die, naar men verwacht, nauwkeuriger zal worden be paald. Bovendien is het niet uitgeslo ten, dat de interne organisatie en discipline van deze hoge be stuursorganen enigszins zal wor den gewijzigd. „ALLEMAAL VOOR OVERDRACHT VAN IRIAN' President Sukarno zeide giste ren in een interview, dat alle Nederlanders in Indonesië voor de overdracht van Nederlands Nieuw-Guinea aan Indonesië zijn „Ik hoop alleen" zo zeide Sukarno verder „dat de Ne derlanders tot deze overdracht zullen overgaan op de a.s. con ferentie over Nieuw-Guinea". PHILOSOPHICUM DIJNSELBURG OPGERICHT UTRECHT. Wegens het toe nemen van het aantal priester studenten in het aartsbisdom Utrecht, komt er plaatsgebrek op het Groot-Seminarie Rij sen - hurg te Driebergen, waar tot nu toe zowel de philosophie als de theologie gedoceerd werden. Ter oplossing van de moeilijkheid, heeft het aartsbisdom het in de nabijheid van Zeist gelegen landgoed Dijnselburg aangekocht waar met ingang van September 1951 de philosophie-studenten hun intrek zullen nemen. Zijne Eminentie Johannes Kar dinaal de Jong heeft met het treffen van de nodige voorbe- xeidingen belast de zeereerwaar- de hooggeleerde heer Drof. drs. H. J. H. M. Fortmann, die door hem is benoemd tot president van het Philosophicum de Dijn selburg te Huis ter Heide. Prof. Fortmann blijft voorlopig hoog leraar aan het Groot-Seminarie Riisenburg te Driebergen. P.R.A. NAM ZES OOSTLAND- REIZICERS OVER Nadat verschillende officiële instanties in het Boskamp te Amersfoort de onlangs daar uit Rusland gearriveerde gevange nen aan een nauwkeurig onder zoek hebben onderworpen, zijn gisteren de eerste zes Hagenaars wier antecedenten niet helemaal zuiver zijn aan de Haagse recherche overgedragen. De P.R.A, heeft thans de ^aken in handen en de officier van justitie zal te zijner tijd be slissen of zij verder zullen wor den vervolgd. EEN TREIN IN DRIE STUKKEN Gisterenmorgen brak van een goederentrein, die van Bussum op weg was naar Baarn, op twee plaatsen de koppeling. Het voorste deel van de trein is later doorgereden naar Baarn. terwijl het achterste en middelste deel naar Hilversum zijn gesleept. Het treinverkeer ondervond op deze lijn stagnatie, die echter om 11.10 weer was opgeheven. BRAVO, MACHINIST! Inzittenden van de Scandina- via-express werden bij Barne- veld opgeschrikt, doordat de machinist plotseling sterk rem de. De trein kwam even later lot stilstand. Het bleek, dat op de onbewaakte overweg een auto vlak voor de trein de rails was overgestoken. De machinist had de auto zien aankomen en dank zij zijn tegenwoordigheid van geest werd een ernstig on geval voorkomen. In de Evangelisch Lutherse Kerk in Den Haag werd 14 Nov. een herdenkingsdienst gehouden ter gelegenheid van de 300ste geboortedag van Koning-Stadhouder Willem III. Een overzicht tijdens de herdenkingsdienst. Patrouilles van de verbonden troepen aan de flank van het noordwestelijke front berichtten Woensdag, dat de Chinese en Noord-Koreaanse troepen, die de rechterflank van de verbonden legers zodanig bedreigden, dat zij de opmars moesten staken, zich opnieuw hadden teruggetrokken. De brigade van het gemenebest en de 24ste Amerikaanse divisie patrouilleerden 5 tot 7 km vóór hun linies zonder tegenstand te ontmoeten. Op sommige plaatsen vonden zij goedgeplaatste en ge camoufleerde verdedigingsposities verlaten. Een woordvoerder van het eerste Amerikaanse leger ver klaarde Woensdag, dat het Noord- Koreaanse leger door de Chine zen wordt gereorganiseerd en thans weer enig divisieverband toont. In de oostelijke sector, waar de Amerikaanse mariniers Dinsdag verschillende kilometers opruk ten, namen zij Hagaroeri, aan de zuidelijke rand van het belang rijke Tsjosinbekken. GEHEIM CONSISTORIE OP 11 DECEMBER (K.N.P.) Het K.N.P. verneemt van zijn Romeinse correspondent dat hét thans zeker is, dat Z.H. de Paus op 11 December a.s. een Geheim Consistorie zal houden in verband met de benoeming van Kardinaal-legaten, die na mens de H. Vader de Heilige Deuren van de drie aartsbasilie ken, St. Paulus buiten de Muren, St. Jan van Iateranen en Maria Maggiore, op 24 December a.s. zullen sluiten. Het is voorts zeer waarschijn lijk, dat bij gelegenheid van dit Consistorie op 11 December a.s. geen Kardinalen zullen worden benoemd. MIJNWERKER GEDOOD In een breukpijler op de 391- metersverdieping van de Staats mijn Maurits geraakte gisteren, dóór tot nog toe onopgehelderde oorzaak, de 24-jarige ongehuwde postsleper H. H. Vogels uit Maasbracht bekneld. Hij liep daarbij zodanige verwondingen op, dat hij kort na het ongeval overleed. „DAN MAAR GEEN WONINGEN Reeds tweemaal heeft het gemeentebestuur van Pols broek (Z.H.) een aanbeste ding gehouden voor 't bou wen van twee woningwet woningen. De eerste maai vond de raad de prijzen te hoog en bij de 't laatst ge opende biljetten was de laagste inschrijver f 3200. boven de raming. Aangezien die bouwsom een huurprijs van f9.25 per week zou ver gen, heeft de gemeenteraad in zijn Maandagavond gehou den vergadering besloten de voorgenomen bouw geen doorgang te doen vinden. K.O.V. NIET TEVREDEN (K.N.P.) Het Verbondsbe- stuur van het Katholiek Onder wijzers Verbond heeft tijdens zijn vergadering te Utrecht zijn ontevredenheid te kennen gege ven over het advies van de com missie ad hoe voor de salarissen der onderwijzers. Het Verbonds- bestuur betreurt, dat de akte voor handenarbeid (akte R) en enige andere voor het onderwijs be langrijke akten niet zijn aanvaard als barrière en dat evenmin een volledige ontknikking is verkre gen voor hen, die per 1 Januari 1948 twintig dienstjaren hadden. ENGELAND WON VAN WALES Uitstekende wedstrijd In het Roker Park te Sunder land heeft het Engelse elftal gis terenmiddag een van zijn beste wedstrijden van de laatste tijd gespeeld tegen een zich uiter mate fel en knap verwerend Wales. In de eerste helft namen de Engelsen door Bailey, hun beste speler, een 20 voor sprong. Trefor Ford, in glanzen de vorm en momenteel Groot- Brittanniës beste aanvalsleider verkleinde kort na de rust de achterstand; Mannion bracht daarna de stand op 31, doch onmiddellijk hierop scoorde For d het tweede Wales-doel- punt. Eerst in de laatste minuut kon Milburn de voorsprong weer vergroten. Deze 42 stand werd tevens de einduitslag. Leslie Comptons (38 jaar) de buut was uitstekend en hij maakte het Ford uitermate moeilijk. De Koreaanse winter De troepen der V.N. aan het front in Noord-West-Korea be reidden zich Woensdagavond voor op hetgeen misschien hun laatste strijd zal zijn, voordat de winter de oorlog onderbreekt. Het schijnt bijna zeker, dat nog maar één grote aanval mogelijk zal zijn, voordat sneeuw en ijs operaties op grote schaal tot stil stand brengen. De troepen der V.N. beginnen reeds de invloed te ondervinden van de koude, die nog niet op zijn hevigst is. Van de Mandsjoerijse bergen waait een ijskoude wind over de Ameri kaanse, Engelse, Australische en Zuid-Koreaanse manschappen, die ongeveer 15 kilometer ten noorden van de Tsjongtsjon zich in een nieuwe verdedigingslinie hebben ingegraven. De uitslagen van de gisteren voor het internationaal schaak tournooi te Amsterdam gespeel de wedstrijden luiden (vierde ronde) Foltys (Tsj.-Slow.)Trifunovic (Zd-Slav.) remise (26 zetten).; Rossolimo (Frankr.)Stahlberg (Zw.) remise (20 zetten); Naj- dorf (Arg.)Gligoric (Zd-Slav.) remise (19 zetten); Euwe (Ned.) van Scheltinga (Ned.) 10 (38 zetten); O'Kelly (Belg.)Go- lcmbek (Eng.) 10 (41 zetten); Kottnauer (Tsj.-Sow.)Reshevs- ky (Ver. St.) remise (29 zetten); Donner (Ned.)Szabados (Ital.) afgebr. (41 zetten); v. d. Berg (Ned.)Gudmundsson (IJsl.) 0 1 (40 zetten); Kramer (Ned.) Pirc (Zd-Slav.) afgebr. (40 zetten); Tartakower (Fr.)Pil- nik (Arg.) 10 (26 zetten). Afgebroken partijen uit de derde ronde: Gligoric (Zd-Slav.) Golombek (Eng.) 10 (54 zetten); Pilnik <Arg.)Kramer (Ned.) 10 (59 zetten); Stahl berg (Zw.)Foltys (Tsj.-Slow.) 1—0. Heden wordt de vijfde ronde gespeeld, terwijl Vrijdag een rustdag zal zijn. Na de vierde ronde luidt de stand; 1.Gligoric (Zd-Slav.) 3% pnt; 2.4. Rossolimo (Fr.). Stahlberg (Zw.) en Reshevsky (Ver. St.) 3 pnt; 5.7. Najdorf (Arg.), Euwe (Ned.) en O'Kelly (Belg.) 2% pnt; 8.10. Trifunovic (Zd- Slav.). Tartakower (Fr.) en Pil nik (Arg.) 2 pnt; 11.—12. Don ner (Ned.) en Pirc (Zd-Slav.) 1% pnt en 1 afgebroken partij; 33.15. Van Scheltinga (Ned.), van der Berg (Ned.) en Gud mundsson (IJsl.) 1% pnt: 16. Szabados (Ital.) 1 pnt en 1 af gebroken partij; 17.—19. Foltys (Tsj.-Slow.), Golombek (Eng.) en Kottnauer (Tsj.-Slow.) 1 pnt; 20. Kramer (Ned.) pnt en 1 afgebroken partij. Wielrennen KALENDER 1951 VAN NWU De sportcommissie van de NWU heeft voor het seizoen 1951 de volgende wedstrijddata vastge steld. 17 Juni: Valkenburg; wegkam- pioenschap van Nederland voor profs en onafhankelijken. 17 Juni: Valkenburg; Provin ciaal kampioenschap van Lim burg voor amateurs. 23 Juni: Provinciale kampi oenschappen voor amateurs en provinciale selectiewedstrijden v. nieuwelingen (behalve Limburg). 8 Juli: Zandvoort; Wegkampd- oenschap van Nederland voor amateurs en Nationale nieuwelin genwedstrijd. 12 Juli: Grand Prix van Am sterdam. 4, 5, 8 en 12 Augustus; Amster dam Bamikampioenschappen van Nederland. 26 September: Clubkampioen schap op de weg, Nationale nieu- welingenwedstrijd en wedstrijd om de veteranen ere-beker. „ROOMSE TROEBEL-WATER VISSERS" Deze lieflijke kwalificatie zien onze missionarissen in Indone sië zich toegezwaaid in een hoofdartikel in het anti rev. Friese dagblad en wel naar aan leiding van de houding, die door de Kath. Missie en de Katholieke Indonesiërs in Indonesië zou worden aangenomen ten opzich te van Irian of Nieuw Guinea. In dit artikel, aangediend als een .Indonesische Brief" heeft de schrijver, onder pseudoniem, het over de propaganda, welke mo menteel in Indonesië wordt ge voerd voor de overdracht van Nieuw Guinea aan Indonesië.. En zo lezen we het volgende fraais: „Dat de Roomsen hier weer in troebel water trachten te vissen, zoals het Fries Dagblad laatst meedeelde, verbaast "ons helemaal niet. Dat is geen nieuws. Er zijn er op Flores on der deze heren, die republi- keinser zijn dan Sukarno en om dat te tonen, liefst twee of drie rode strikjes dragen bij plech tige gelegenheden. Desnoods worden deze heren warga-ne- gara (republikeins bestuursamb tenaar Red.). Het klooster in Nederland vangt ze later toch wel weer op. En dan gauw door een Javaanse bisschop de zen ding een trap laten geven. Het is wel fraai." Dat de schrijver hierop laat volgen: „Geef mij dan maar lie ver Yamin of de communistische senator van Santen" die volgens hem eerlijker en oprechter zijn, dan onze missionarissen, ligt wel geheel in zijn stijl! We zul len hier voor dergelijke minder waardige beschuldigingen aan het adres van onze missionaris sen niet opnieuw naar bewijzen vragen, want wij weten uit er varing, dat men er in die krin gen daar toch niet op ingaat. Het schijnt daar meer en meer gebruik te worden, tegenover de katholieke landgenoten maar alles te beweren, zelfs het meest minderwaardige, zonder enig bewijs daarvoor te deponeren. Wel willen we zeggen dat deze voorlichting in het Friese Dag blad ons bitter tegenvalt. Overi gens, wie iets afweet van het ka rakter van de Kath. Missie, waaraan over heel de wereld, angstvallig door onze missiona rissen wordt vastgehouden, weet ook. dat een beschuldiging als hierboven weer aan hun adres wordt geuit, van alle grond ontbloot is. De Kath. Kerk is super-nationaal en wanneer haar missionarissen het bevel van Christus „te gaan en te onder- wiizen" toepassen, dan staan zij alleen in Zijn dienst en preken alleen Zijn woord, en bemoeien zij zich niet met nationale ge schillen. Zij huldigen hierbij het devies van hun grote voorgan ger de apostel Paulus. die van zijn missiewerk zeide, dat hij Jood met de Joden, Griek met de Grieken en Romein met de Romeinen was. Misschien had de schrijver in het F. D. ook hem deswege een troebel water visser genoemd, maar dit verwijt zou deze grote apostel evenmin ge deerd hebben als onze missiona rissen op Flores. Deze beharti gen daar geen Ned. belangen, maken zich als missionaris niet druk of Irian bij Nederland of Indonesië komt en zullen zeker niet het vertrouwen van het In landse volk in de missie onder mijnen, door zich te mengen in politieke geschillen. Als zij, zo als de schrijver van het F. D. zegt een rood-wit strikje dra gen op nationale feestdagen, dan demonstreren zij daarmee alleen, dat zij als missionaris in het vreemde land zich een deel van de bevolking voelen, zoals ook een missionaris in Afrika van harte aan de negerfeesten deel neemt. Als hij een officiële functie onder deze mensen ver vult, dan doet hij dit alleen, als hij daarmee deze mensen van dienst kan zijn en daardoor het vertrouwen in zijn geestelijk werk kan verhogen. Wat het opvangen later in zijn klooster daar mee te maken heeft, ont gaat ons ten enenmale. Dat mgr. Sugyapranata de zending een trap zou hebben gegeven alleen, omdat hij constateerde, dat deze enkele moeilijkheden als op Bali, daaraan te danken had, dat som mige zendelingen zich meer als Nederlanders dan zendelingen gedroegen, is een bewering, wel ke naar niets lijkt. Neen, als men zou willen spreken over „een trap geven", dan komt de minderwaardige uitval in het F. D. tegen onze missionarissen daarvoor veel eerder in aan merking! J. H. Wielrennen: Bruneel-de Beukelaere winnen Brusselse Zesdaagse Het Belgische koppel Bruneel De Beukelaere heeft de Brus selse zesdaagse gewonnen, met SchultePeters op de tweede plaats. HET FRANSE ELFTAL TEGEN NEDERLAND De Franse Keuze-commissie heeft aan het Bondsbestuur voorgesteld om voor de A-ploeg die op 10 December tegen Nederland en op 13 December tegen Griekenland speelt, veer tien spelers samen te roepen. Deze zullen op 8 December in het bondsbureau bijeenkomen voor een laatste bespreking. (Van onze weerkundige medewerker) De laatste dagen is het weer wel erg wisselvallig en zijn de buien niet van de lucht. Ons land is weer eens overspoeld door koude lucht, die mede onder de invloed van een depressie onder de Noorse kust, vanaf Spitsbergen in onze omgeving terecht komt. Dat deze lucht vooral in de bovenlagen zeer koud is, was gisteren prachtig waar te nemen aan de fraai ontwikkelde cumulonimbus-wolken. Te De Bilt bedroeg de temperatuur gistermiddag op 5 km hoogte dan ook maar eventjes min 30 gr. Overal in het land komen dan ook buien voor in de vorm van regen, hagel en zelfs sneeuw. Reeds vandaag moet vooral in het Zuiden van ons land weer op regen gerekend worden. Later zal deze regen meer overgaan in buien. Het wisselende, nu en dan regen brengende weer, zal dan ook nog aanhouden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 4