MAROKKO, WRIJVINGSVLAK IN DE FRANSE UNIE Trieste vondst in Hoendiep Vrees voor Duitsland De doodsklok over Straatsburg: DE ONTVOERING i Alle Dag ichtig Prestige-verlies in Indo-China noopt Frankrijk het been stijf te houden RADIO BEURSOVERZICHT Schip stootte vast Twee lijken in personenauto Engeland wil zijn kortzichtig standpunt niet prijsgeven WEK DE GAL IN UW LEVER OP Naar wij vernemen door Heralth [SE TROEBEL-WATER VISSERS" ieflijke kwalificatie zien sionarissen in Indone- toegezwaaid in een kei in het anti rev. tgblad en wel naar aan- an de houding, die door Missie en de Katholieke rs in Indonesië zou langenomen ten opzich- •ian of Nieuw Guinea. ;ikel, aangediend als een sche Brief" heeft de onder pseudoniem, het propaganda, welke mo- in Indonesië wordt ge- or de overdracht van luinea aan Indonesië, lezen we het volgende lat de Roomsen hier Iroebel water trachten zoals het Fries Dagblad ledeelde. verbaast 'ons niet. Dat is geen ïr zijn er op Flores on- heren, die republi- ijn dan Sukarno en om nen, liefst twee of drie kjes dragen bij plegh- legenheden. Desnoods deze heren warga-ne- publikeins bestuursamb- - Red.). Het klooster in i vangt ze later toch op. En dan gauw door anse bisschop de zen- trap laten geven. Het is schrijver hierop laat Geef mij dan maar lie- ,n of de communistische 'an Santen" die volgens ijker en oprechter zijn, e missionarissen, ligt el in zijn stijl! We zul- voor dergelijke minder- beschuldigingen aan van onze missionaris- opnieuw naar bewijzen vant wij weten uit er- at men er in die krin- toch niet op ingaat, at daar meer en meer e worden, tegenover de e landgenoten maar leweren. zelfs het meest lardige, zonder enig tarvoor te deponeren. :n we zeggen dat deze ng in het Friese Dag- bitter tegenvalt. Overi- iets afweet van het ka- 'an de Kath. Missie, over heel de wereld, g door onze missiona- >rdt vastgehouden, weet it een beschuldiging aoven weer aan hun rdt geuit, van alle grond is. De Kath. Kerk is ionaal en wanneer haar issen het bevel van „te gaan en te onder- :oepassen, dan staan zij Zijn dienst en preken jn woord, en bemoeien iet met nationale ge- Zij huldigen hierbij het n hun grote voorgan- postel Paulus. die van iewerk zeide, dat hij de Joden, Griek met en en Romein met de i was. Misschien had de in het F. D. ook hem een troebel water visser maar dit verwijt zou e apostel evenmin ge- bben als onze missiona- Flores. Deze beharti- geen Ned. belangen, ich als missionaris niet [rian bij Nederland of komt en zullen zeker vertrouwen van het In- 'lk in de missie onder- ,oor zich te mengen in geschillen. Als zij, zo- hrijver van het F. D. rood-wit strikje dra- ationale feestdagen, dan iren zij daarmee alleen, ils missionaris in het land zich een deel van :ing voelen, zoals ook onaris in Afrika van i de negerfeesten deel. Vis hij een officiële rder deze mensen ver doet hij dit alleen, als lee deze mensen van n zijn en daardoor het :n in zijn geestelijk i verhogen. Wat het later in zijn klooster te maken heeft, ont- ten enenmale. Dat mgr. nata de zending een hebben gegeven alleen, i constateerde, dat deze jeilijkheden als op Bali, e danken had, dat som delingen zich meer als Iers dan zendelingen i, is een bewering, wel- niets lijkt. Neen, als willen spreken over geven", dan komt de ardige uitval in het m onze missionarissen veel eerder in aan-, J. H. Ie Beukelaere winnen sselse Zesdaagse lgiaehe koppel Bruneel kelaere heeft de Brus- daagse gewonnen, met Peters op de tweede FRANSE ELFTAL :N NEDERLAND anse Keuze-commissie n het Bondsbestuur d om voor de A-ploeg 10 December tegen en op 13 December iekenland speelt, veer- rs samen te roepen, en op 8 December in Isbureau bijeenkomen laatste bespreking. DONDERDAG 16 NOVEMBER 1950 PAGINA 5 werker) 'isselvallig en zijn de eens overspoeld door a een depressie onder ize omgeving terecht ;en zeer koud is, was le fraai ontwikkelde oeg de temperatuur r eventjes min 30 gr. voor m de vorm van n van ons land weer regen meer overgaan brengende weer, zal (Van een onzer redacteuren) Het heeft ons altijd verbaasd, dat Frankrijk, in tegenstelling met Nederland, koloniale politiek heeft kunnen voeren in zijn geassocieerde staten, overzeese departementen en overzeese gebiedsdelen, zonder te worden gestoord door buitenlandse invloed. Maar een samenloop van omstandigheden wil, dat Frankrijk nu een beroep moet doen op het buitenland om in een van zijn geassocieerde staten, Vietnam, orde eji rust te herstellen. En hetzelfde toeval, als men het zo mag noemen, wil, dat buitenlandse inmenging zich thans ook doet gelden in een der Franse geassocieerde staten Marokko. Maar 't is vooral het aarzelende beleid in Indo-China, dat thans de sultan van Marokko zo hoog van de toren doet blazen. Want in een rede tijdens een bezoek aan Algiers (1947) deed hij zich horen als de spreekbuis van de Istiglal, de nationalistische partij, toen hij protest aantekende tegen de status van protectoraat, opneming in de Franse Unie en niet meer of minder dat de volledige onafhankelijkheid eiste. Het moederland staat hier te genover een veel ernstiger affaire dan op Madagascar in 1948, toen in de nacht van 28 op 29 Maart een club extremisten poogde zich door een putsch van de onafhan kelijkheid meester te maken. De primitieve organisatie daar deed het gehele geval spoedig doodlo pen. Maar in de Marokkaanse op zet blijkt uit niets van een stun telige start. Integendeel. Voorop gesteld dient te worden, dat Fran krijk er altijd naar streefde de inheemse volkeren Afrikaanse ne gers, Berbers, Anamieten e.a. de Franse cultuur als het kon voor de volle honderd procent deelach tig te doen worden. Afgezien daarvan, dat deze culturele poli tiek slechts zeer matige resulta ten opleverde, blijft het feit, dat deze assi-milafiepolitiek niet al tijd en overal in goede aarde viel b.v. Marokko. Daar leeft de onaf- hankelijkheidsb .veging sinds het vertrek van maarschalk Lyauty (1925). Eerst bovengronds, later ondergronds (1937) ageerde de Jonge Marokkaanse Partij tegeh de toestand, zoals deze was ge schapen door het protectoraats verdrag van 30 Maart 1912. Voor de eerste maal stelde de Partij haar onafhankelijkheidseis in 1944 later overgenomen door de sultan Mohammed ben Joessef en on langs, 13 October, voor zijn be zoek aan Parijs, officieel inge diend. Maar de Franse regering VRIJDAG 17 NOVEMBER HIVERSUM 1 402 m 7.00—24.00 NCRV. 7.00 nieuws, 7.15 een woord voor de dag, 7.30 sluiting, 9.00 nieuws en weerberichten; 9.10 gramafoonm.; 9.15 Voor de zieken; 9.30 water standen, 9.35 gram. muz., 10.30 mor gendienst, 11.00 pianorecital, 11.30 gram. muz., 12.15 pianoduo] 12.30 land- en tuinbouwmed., 12.33 me- tropole-ork.est en soliste, 13.00 nieuws, 13.15 mandolinemuz., 13 45 gram. muz.; 14.00 Zigeunerkwintet; 14.15 gram. muz., 14.40 voordracht, 15.00 strijkkwartet, 15.40 voor dracht, 16.00 vocaal ensemble, 16.15 gram. muz., 16.30 sluiting, 18.00 regeringsuitzending, pof. dr. C. C. v. d. Berg „Voor-Indië en Indone sië" 18.10 „in dienst van het va derland", 18.20 gram. muz., 18.30 „Heeft het Bijbelgenootschap nog een taak in Indonesië?", causerie, 18.45 geestelijke liederen, 19.00 nieuws en weerberichten. 19.15 re- geringisuitecnding „Verklaring en toelichting", 19.35 „een goed woord voor een goede zaak", 19.40 radio krant, 20.00 nieuws, 20.05 amuse- mentsmuz., 20.30 „Kerk en wereld", klankbeeld, 20.55 radiophilharmo- nisch orkest en solist, 21.55 „De le vende kerk", causerie, 22.10 kamer koor, 22.30 „langs wegen van kunst en schoonheid", causerie, 22.45 avondoverdenking, 23.00 nieuws, 23.15 commentaar wereldschaak- tournooi, 23.2024.00 gram. muz. HILVERSUM 2, 298 m. 7.00 VARA, 10.00 VPRO. 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO. 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00—24.00 VARA. 7.00 nieuws, 7.15 ochtendgymn. 7.30 sluiting, 9.00 nieuws en weer berichten; 9.12 Voor de huisvrouw; 9.22 gram. muz., 10.00 „kinderen en mensen", causerie, 10.05 mor genwijding, 10.20 gram. muz., 10.30 voor de zieken. 11.00 voor de vrouw, 11.15 viool en piano, 11.40 radiofeuilleton, 12.00 orgelspel, 12.30 land- en tuinbouwmed., 12.33 sportpraatje, 13.00 nieuws, 13.15 Avro-allerlei, 13.20 dansorkest, 13.50 gram. muz., 14.00 voor de vrouw, 15.00 voordracht, 15.20 gram. muz., 15.35 hersengymn. 16.00 muzikale causerie, 16.30 sluiting, 18.00 nieuws, 18.15 felicitaties, 18.45 „denk om de bocht", 19.00 meisjes koor, 19.15 prijzenpraatje, 19.30 „wat met de kerk", causerie, 19.50 berichten, 20.00 nieuws, 20.05 boekbespreking, 20.10 alt en piano, 20.35 „de godsdienst en het moder ne leven", causerie, 21.00 populaire melodieën, 21.25 jongerenforum, 22.00 buitenlands overzicht, 22.15 rhythmisch trio, 22.40 „vandaag", causerie, 22.45 avondwijding, 23.00 nieuws,23.15 „huwelijk van a tot z", causerie, 23.30—24.00 kamer orkest. BRUSSEL, 324 M.: 12.00 Gram.; 12.30 weerberichten; 12.32 lichte muziek: 13.00 nieuws; 13.15 orgel spel; 14.00 gram.muz.; 15.45 idem; 16.00 kamermuziek; 17.00 nieuws; 17.10 vocale muziek; 17.30 gram.; 18.10 voordracht; 18.20 vierhandig pianospel* 18.30 voor de soldaten; 19.00 nieuws; 19.30 filmmuziek; 19.50 radiofeuilleton; 20.00 filmrevue 20.15 symphonieorkest en solist; 22.00 Nieuws; 22.15—24.00 Opera muziek. BRUSSEL 484 m: 12.05 Lichte muziek; 13.00 uur Nieuws; 13.10, 14.30 en 15.00 Gra- mofoonmuziek; 16.30 Pianovoor dracht; 18.30 Omroepkoren; 19.00 Gramofoonmuziek; 19.45 Nieuws; 2000 Omroeporkest; 22.00 Nieuws; 22.45 Gramofoonm.; 22.55 Nieuws; 23.00 Gramofoonm.; 23.55 Nieuws. 'J-- 1 acht de Marokkaanse geesten daarvoor nog niet rijp. (Een voor ons bekend geluid, dat vorig jaar in een zelfde geval niet werd opgemerkt.) In Marokko kan men met deze redenering echter niet instem men. Tot zover is de affaire dus ook hier doodgelopen. Parijs schijnt rekening te hou den met een toespitsing van de binnenlandse toestand, want ge neraal Juin, die inderhaast naar Indo-China, waar de toestand critiek werd, vertrok, is thans inderhaast naar Marokko terug gekeerd. In ieder geval heeft Parijs er rekening mede te houden, dat de jonge nationalistische beweging niet op dood spoor zal blijven staan. Misschien rekent zij min of meer op steun van hetzelfde Amerika, dat Parijs te hulp roept om in een van zijn geas socieerde staten, Indo-China, or de en rust te herstellen. Dezelf de Amerikanen, die enerzijds Frankrijk de vriendenhand moe ten reiken, reiken anderzijds de Marokkanen de behulpzame hand tegen hetzelfde Frankrijk. Want behalve dat de bezetting van Ma rokko in 1942 door Amerikanen en Britten het nationalisme njet weinig heeft opgewarmd, heb ben de Ver. Staten het protecto raatsverdrag van 1912, gesloten met sultan Abdul Asis, nooit de jure erkend. Op het internationaal congres te Algeciras (1906) in Spanje, toen een Frans-Duitse oorlog dreigde, werd in handelspolitiek opzicht het beginsel van de open deur erkend. Hieraan houden de Ver. Staten nog altijd vast. Daarom weigerden Amerikaanse kooplieden in '48 de door Frank rijk ingevoerde deviezen- en in- voerbepalingen te erkennen en thans heeft Frankrijk deze kwes tie voor het Internationaal Hof van Justitie te Den Haag ge bracht omdat de Ver. Staten hun kooplieden in het gelijk stellen. Een indirecte steun van Amerika dus aan de sultan, waarover men in Frankrijk nog al ontstemd schijnt te zijn. En kennende de politiek in Wash ington, om aan koloniale volken de zelfstandigheid cadeau te ge ven (men denke aan de Philip- pijnen en de Amerikaanse druk op Nederland inzake Indonesië), is enerzijds de Franse ontstem ming niet verwonderlijk, ander zijds de Marokkaanse hoop zeker niet vermetel. Merkwaardig en voor het moe derland minder prettig, dat de beide geassocieerde staten, Ma rokko en Indo-China, blijkbaar niet langer tevreden zijn met de plaats, welke zij innemen in de ingewikkelde opbouw van de Franse Unie. In Indo-China vecht reeds sinds 1946 een Frans expeditieleger van 150.000 man, versterkt met inheemse strijd krachten van Bao Dai tegen de rebellen van Ho Tsji Minh. Dui zenden mensenlevens en milliar- den francs heeft deze strijd reeds gekost. En zeker niet in het voordeel van Frankrijk. Het prestige-verlies dat de Fransen daar lijden, zal niet nalaten re acties te verwekken in Marokko Maar de Amerikanen zullen ze ker niet toelaten, dat in dit deel van Noord-Afrika. gelegen aan de Middellandse Zee, waar zij tevens een luchtbasis hebben, zich een catastrofe ontwikkelt als. in het rijk van keizer Bao Dai. Het lijkt waarschijnlijk, dat beide partijen, èn de Franse re gering èn de sultan een weinig water in de wijn zullen moeten gieten. AMSTERDAM, 15 Nov. De stemming ter beurze was van daag aanvankelijk licht ver deeld, al was de tendens eerder iets gunstiger. De Indonesische fendsen, die de laatste dagen in de speciale aandacht van de beurs staan, waren eerder wat lager. Totaal gebrek aan affaire werd hiervan als de enige oor- zaak, beschouwd. De verbeterde positie van de Indonesische be talingsbalans, waarvan Radio Indonesië gewag maakte, wordt naar de achtsrgrond geschoven, de komende ministerconferentie acht men belangrijker. De voor naamste cultuurwaarden konden zich echter, mede door de vaste ondergrond in de andere hoeken vrij goed herstellen van de ope ningsverliezen, zodat tegen slot de verschillen slechts onbedui dend waren. Aandelen HVA echter verloren per saldo 1% punt. Olies bleken licht gevraagd te zijn, doch de belangstelling kwam uitsluitend- van de be- roepshandel. De industriemarkt was overigens niet onvriendelijk. De scheepvaarthoek profiteer de op nog bescheidener schaal dan de industriemarkt van de heersende tendens. Guldens beleggingen openden vrij flauw, doch lichte vraag deed de koer sen weer vrijwel het slotniveau van gisteren benaderen. De dol larleningen waren zo goed ais onveranderd. Ook in het koers- niveau op de Amerikaanse sec tor bleven de wijzigingen van daag beperkt. (Van onze verslaggever) GRONINGEN. Een auto-ongeval nabij de gemeente Hoog kerk (Gr.) heeft gisteren twee doden geëist. Het waren de 40-jarige reiziger L. A. J. te Voorburg en de 41-jarige mevr. E. E. j. S. te Groningen. De politie heeft vele moeilijkheden ondervonden bij de identificering van de beide lijken. waarmee hii een eindje ging rij den. Het ongeval De reconstructie van het on geval moet nu als volgt worden gezien. De heer J. is gaan rijden in de richting van Hoogkerk. Nadat de bocht op de gemeentegrens was genomen, heeft men te veel naar links uitgeweken, waardoor in1 de zachte berm werd gereden en de auto vervolgens in het Hoen- diep stortte. Men heeft 's nachts wel een klap gehoord, doch niets van het ongeval veder bemerkt totdat gistermorgen een schip de kap van de wagen ramde. Het heeft lang geduurd voor dat men de vrouw kon identificeren. Men had nl. practisch geen enkel aan knopingspunt. omdat de vrouws persoon in een café kennis Ee kregen had aan de heer J Gis teravond laat slaagde men erin de identiteit vast te stellen. Het vrouwelijke slachtoffer was ge trouwd. Omstreeks half tien gistermor gen. geraakte een motorschip ter hoogte van de vroegere caltex- opslagplaats vast. Men had ge ruime tiid nodig voordat het schip weer los was. Dit vastlopen deed intussen het vermoeden ontstaan dat er iets in het water zou liggen en men dacht daarbij direct reeds aan een auto. Men waarschuwde dan ook de politie, die ter plaatse begon te dreggen en daarbii al spoedig aan de waterkant een afgeknapt paaltje ontdekte terwijl ook een betonnen steunblok aan de wal was beschadigd. Er dreef voorts olie oo het wa ter. De Groninger brandweer die gealarmeerd werd en met de kraan wagen spoedig ter plaatse was. slaagde er na enige tiid in een rode skoda personenwagen naar boven te halen, waarin zich twee personen bevonden. Toen men het beschadigde vehikel naar de opslagplaats van het vroeger caltex-station getrokken had en de wagen nader onder zocht. bleken er de ontzielde li chamen van een man en vrouws persoon in te liggen. De wagen zelf bleek afkomstig te ziin uit Den Haag. Oo de man vond men papieren met verschillende namen zodat het onderzoek zeer w^rd bemoei- liikt. De politie vond ook een rij bewijs-etui. waarop het adres van de trompgarage te Den Haag stond vermeld. Aan de hand van dit adres hebben wii een onder zoek ingesteld te Den Haag. waaruit bleek, dat de wagen op 9 November verhuurd was aan de heer G.B.C. de Bock te Lei den. Deze naam trof de politie evenwel niet in de napieren van het slachtoffer aan. Doch een on derzoek werd ingesteld naar de aanwezigheid van de heer de B. te Groningen. En inderdaad slaagde men erin de heer de B. in de loop van de middag te vin den. Hii verklaarde tegenover de politie, dat hii samen met een zekere LP.A.J. uit Voorburg voor 'n firma reisde. Met de ge huurde Skoda was men naar Groningen, getogen en kwam daar laat in de avond aan. Er werden enkele café's bezocht en de heer J. kreeg in een van deze café's kennis aan een dame. De heer P. C. Ackers te Huntley, een van Engelands voor aanstaande experts op het gebied van de bosbouw, stelt voormalige leden van de Engelse Luchtmacht in staat op zijn landgoed een cursus van twee jaar te volgen op het gebied van de bosbouw. Twee gebaarde oud-leden van de R.A.F., die de cursus volgen, trekken er welgemoed met hun gereedschappen op uit. BUITENLANDS OVERZICHT Bij het debat, dat gistermid dag in de Franse kamer is ge voerd over het probleem, in hoe verre Duitsland kan worden in- gschakeld in de Europese herbe wapeningsplannen, is opnieuw duidelijk naar voren gekomen, zowel in de verklaringen van de ministers Schuman, Moch en Mollet als uit de redevoeringen van de verschillende afgevaar digden, dat de vrees voor en 't wantrouwen in de onrechte beke ring van Duitsland, hier nog al tijd een grote rol speelt. Frankrijk kan nog maar moei lijk het vertrouwen opbrengen, waarmee Amerika helemaal geen en Engeland in elk geval veel minder moeite heeft, om in de democratische vredelievende ge zindheid van het nieuwe Duits land te geloven. Ofschoon ook de Engelse minister van oorlog, Shinwell gistermiddag in het Lagerhuis op het dreigend mili- tairistische gevaar in Duitsland nadrukkelijk wees. Dit wantrouwen is niet alleen gebaseerd op historische gron- (Van onze diplomatieke medewerker) Het debat in het Britse Lagerhuis over Straatsburg en vooral de houding van de socialistische regering van Engeland spellen weinig goeds voor de Europese Raad, die dezer dagen weer zijn werk gaat hervatten. De uit parlementsleden bestaande Assemblée van de Raad mag één maand per jaar vergaderen. Deze zomer „spaarde" zij nog tien dagen, om het ministers comité de gelegenheid te geven tot een wat meer positieve houding jegens de aanbevelingen der Assemblée. Helaas heeft dat weinig opgeleverd. De ministers kwamen te Rome bijeen en keurden daar een handvest voor mensenrechten goed. De vorming van een Europees leger, in Straatsburg op voorstel van Churchill en Bidault met grote meerderheid aangenomen, mocht echter door een Brits veto in Rome niet eens aan de orde worden gesteld. De Straatsburgers hadden, toen zij deze zomer uiteen gin gen, elkaar beloofd, dat in de eigen parlementen de aanbeve lingen der Assemblée zouden worden besproken. Nederland deed dit het eerst en wel vóór de ministerssamenkomst in Rome. Dat was o.i. ook het goede mo ment: de Kamer kon dan een wat opwekkender invloed trach ten uit te oefenen. Minister Stikker heeft" inderdaad, vóór en na Rome, opgewekt gespro ken, maar noch het resultaat van het Kamerdebat, noch dat van de ministersconferentie te Rome was bevredigend. De Britse re gering heeft het Straatsburg debat in het Lagerhuis geplaatst na Rome en vóór het weer sa menkomen der Assemblée. Daar van was kennelijk de bedoeling niet om een opwekkende, maar om een vernietigende in vloed uit te oefenen op het werk van Straatsburg. Het was te verwachten, dat de Britse rege ring geen volledige „Europese federatie op basis van een Euro pese grondwet" zou willen. De spreker voor de oppositie in het Lagerhuis, Churchills schoon zoon, Duncan Sandys, heeft dan ook opgemerkt, dat noch de so cialisten, noch de conservatieven, noch de liberalen dat in Enge land willen. Hij had er aan kun nen toevoegen, dat ook buiten Engeland zeer velen terughou dend staan tegenover zulk een vérstrekkend doch nog vaag plan. Goed uitgangspunt De brute afwijzing door La bour van de idee van een Euro pees leger wij kunnen dat langzamerhand het plan Churchill -Bidault-Schuman-Pleven noemen is veel ernstiger. Men begrijpe goed: dit plan kost teveel tijd om onmiddellijk veiligheid aan West-Europa te kunnen geven. Het is dus ongeschikt, om op korte termijn de Europese ver dediging op te vangen. Echter is het naar ook Adenauer toe gaf een goed uitgangspunt, om ook Duitse mankracht weer in te schakelen bij de defensie van Europa, zonder dreigend ge vaar van een nieuw Duits leger Het zou een passend militair sluitstuk zijn op het economische Schuman-pïaji. Bovendien zou het aan West-Europa een zelf standig militair apparaat ver schaffen, waardoor het, binnen het kader van het Atlantische Pact, meer gewicht in de schaal zou kunnen leggen. Kortzichtigheid Frankrijk en Engeland staan hier in hun diplomatie in wezen tegenover elkaar. Engeland ondanks zijn zogenaamd vooruit strevende Labourregering staat nog steeds op het kort zichtige, want volkomen ver ouderde standpunt, dat het be lang heeft bij een verdeeld Euro pees vasteland. De afschuwelijke splitsing tussen een vrij en een onvrij Europa, wreed gescheiden door het IJzeren Gordijn, schijnt nog niet voldoende. Het tegen werken van Frans-Duitse samen werking en begrip, zoals het tegenwerken van een Benelux, behoren blijkbaar tot de in En geland nuttig geoordeelde doel witten der Britse diplomatie. Daartegenover spant Frankrijk zich in, om in het vrije West- Europa door meer eendracht ook weer meer kracht te doen ver zamelen. In de O.E.E.C. (de Euro pese Marshall-organisatie), in de Europese betalingsunie en in Straatsburg is het Frankrijk, dat stuwt en Engeland dat remt: Frankrijk is blijkbaar niet van plan, zich daardoor te laten hin deren in wat het terecht o.i. de beveiligingen van zijn levensbelangen acht. Daarom startte het economische Schuman- plan zonder Engeland. Het zal nu de vraag zijn, of het bereid en in staat is, ook het militaire Schuman-plan zonder Engeland te blijven doorzetten. De Britse socialisten beïnvloeden zoveel zij kunnen hun Franse i Advertentie! U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. geestverwanten, om niet toe te stemmen in een Europees leger, tenzij Engeland meedoet, hetgeen betekent, dat het er niet komt. De Duitse socialist Schumacher, die wil, dat West-Duitsland een houding van ongewapende neu traliteit aanneemt, wordt even eens krachtig gesteund door de Engelse labours. Internationale partijverkiezingen zijn tegen woordig ook een instrument van nationale diplomatie. Critieke dagen. Straatsburg staat thans voor critieke dagen. Het is niet meer een kwestie van methode en tem po: het gaat niet meer om hoe en hoe snel of hoe langzaam Europa te verenigen. Het gaat over de vraag: wil men Europa door georganiseerde eendracht weer krachtiger maken, of door verdeeldheid zwak houden. Het laatste kan men met Engeland doen. het eerste zal men zonder Groot-Brittannië moeten durven ondernemen. Wij zeggen niet: tegen Groot-Brittannië. Want ook een hecht en zelfstandig Europa zelfstandig binnen het Atlantische Pact natuurlijk moet reeds om dat Pact, maar om nog veel meer redenen, goede betrekkingen met Engeland heb ben. De prijs voor die goede be trekkingen zou echter te hoog zijn, als hij zou moeten bestaan in het verdeeld laten van het West-Europese continent. zal dit jaar te Barneveld geen pluimveecongres worden gehou den. Door de moeilijkheden als gevolg van de pseudo-vogelpest heeft men van de plannen moe ten afzien. kreeg de Hagenaar F. P. M. we gens het in voorraad hebben en verhandelen van valse dollarbil jetten, conform de eis, tien jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. werd gisteren onder grote belang stelling te Rotterdam het stoffe lijk overschot t.eraardebesteld van prof. dr. Z. W. Sneller, in leven hoogleraar in de economi sche geschiedenis aan de Vrije Universiteit. is Dinsdagavond de 2I-jarige ver pleegster M. van der M., toen zij te Hilversum op de fiets reed, door een haar achterop rijdende trekker met oplegger gegrepen en gistermorgen aan haar ver wondingen bezweken overleed gisternacht plotseling in de ouderdom van 69 jaar Mr. A. J. Vliegenthart, president van het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch.... veroordeelde de Bijzondere Raad van Cassatie de Amsterdammer B. M. C. v. E. tot twintig jaar gevangenisstraf, omdat hij tijdens de bezetting, als lid van de co lonne Henneicke, talrijke joden en jodenbegunstigers had verra den den, doordat Frankrijk in een halve eeuw driemaal door Duits land is aangevallen en onder de voet gelopen, maar vindt ook zijn oorzaak in na-oorlogse ver schijnselen in Duitsland, welke inderdaad wel eens de indruk wekken, dat zelfs de goede de mocratische Duitser nog weinig geleerd en weer heel veel ver geten is. Het is wel te betreuren, dat een tweetal verschijnselen uit de allerlaatste tijd aan deze Fran se vrees nieuw voedsel gaven. Zo hebben zij dezer dagen mee gemaakt hoe de Duitse bonds kanselier Dr. Adenauer, zijn pas benoemde militaire adviseur von Schwerin onmiddellijk heeft ont slagen, omdat deze van zijn func tie misbruik maakte, achter de rug van bondskanselier om aan het organiseren was geslagen voor een militaire generale staf zodat de kanselier de schrik om het hart sloeg. Deze von Schwe rin, zo had Adenauer bij diens aanstelling aan de Franse Hoge Commissaris Poncet gezegd, is geen militair maar een gewoon mens, die van het Duitse mili- tairisme niets moet hebben. Maar deze niet-militairistische militair was nog geen maand in functie of hij had in zijn amt fur heimatdienst, zoals zijn bu reau bescheiden heette, een com plete generale staf georgani seerd, met wehrcommando's die jonge recruten zou op kunnen roepen voor de militairedienst en die maatregelen zou treffen, dat zo spoedig mogelijk de alge mene dienstplicht in Duitsland kon worden ingevoerd. De z.g. arbeidseenheden die von Schwerin zou organiseren voor een eventuele hulppolitie bij een communistische putsch, wérden volgestopt met officieren die tijdens de oorlog onder zijn bevel hadden gediend. Adenauer, die zelf schrok, van de geesten, die hij had opgeroe pen en begreep, dat we hier weer te doen hadden met het oude spel, dat destijds onder de republiek van Weimar zo prach tig slaagde, heeft de militairen nu maar links laten liggen en de vroegere voorzitter van de Duitse mijnwerkersbond, die ook wel iets van organisatie afweet, de positie van von Schwerin aan geboden. Het tweede geval is zo moge lijk nog ernstiger, omdat we hier te maken hebben met een zeer bedenkelijke uiting van de regering te Bonn zelf. Dinsdag middag heeft de West-Duitse bondsvergadering, met instem ming van alle partijen, een motie aangenomen, waarin geprotes teerd wordt dat er nog steeds Duitse oorlogsmisdadigers naar verschillende landen worden uit geleverd en daar worden terecht gesteld. Op zich is het begrijpe lijk dat men in Duitse kringen geprikkeld wordt, dat nu na 5 jaar na de oorlog nog altijd oor logsmisdadigers worden opge vraagd en nog steeds processen tegen hen plaats hebben. Maar ieder redelijk mens zal moeten erkennen, dat er vaak allerlei omstandigheden in het spel zijn, die een proces vertragen of die het gevolg zijn, dat bepaalde misdaden eerst veel later aan 't licht kamen. De motie nu in Bonn aangeno men en waarvoor ook de bonds regering haar sympathie uit sprak, is andermaal een bewijs dat de Duitse mentaliteit dat in de oorlog alles maar geoorloofd is, zelfs het mishandelen en als dolle (jonden neerschieten van weerlozen en onschuldigen, nog steeds opgeld doet. Dit alles wordt in Duitsland goedgepraat met de dooddoener, „Krieg ist krieg," en deze men taliteit was de oorzaak, dat ove rigens fatsoenlijke Duitsers een maal in een militair uniform ge stoken zich aan de meest afschu welijke misdaden overgaven en zich ontpopten als beestachtige sadisten. De met algemene stem men in Bonn aangenomen mo tie is opnieuw een duidelijk be wijs, dat die Duitse mentaliteit ook in het democratische Duits land, bij alle politieke partijen, nog sterk leeft. Is het bij dit alles zo onbe grijpelijk dat de volkeren in West Europa die onmiddellijk leven onder de bedreiging van een Duitse revancihe-oorlog, zo bui tengewoon angstig zijn voor een herleving van het Duitse mi litairisme? Ondanks het feit, dat ze het met de Engelse minister Shinwell eens zijn, toen deze gistermiddag in het Lagerhuis verklaarde, dat men toch moeilijk van Ame rikaanse en Engelse soldaten kan verwachten, dat zij Duitsland te gen een Russische agressie zul len verdedigen, zonder dat de Duitsers zelf aan die verdediging meehelpen. FEUILLETON 18. Robert, jongen, jij bent een doodgewone zakenman en je hebt helemaal niets bijzonders over je. Maar dit is zeker: een trouw hart, dat draag jij in je borst; de knapste man ter we reld kan geen trouwer hart aan. bieden. En wanneer Herta, dat lieve meisje met die reine, hel dere ogen, wilde dan kon zij het hebben voor alle eeuwig heid". Robert schoof zijn werk ter zijde en sprong op. Neen, van daag wildé het absoluut niet. Waarheen hij ook keek, overal zag hii Herta voor zich alles, wat hij dacht, bewoog zich om haar persoontje. Hij liep het kantoor op en neer. „Natuurlijk is het onzin, maar ik ben toch door een onverklaar bare en ongelooflijke ongerust heid over Herta bevangen. Wacht dat is een idee. Een telegram is een prachtuitvin- ding, want het verraadt het handschrift van de afzender niet. Ik zal een kleine comedie op touw zetten en op naam van moeder telegrafisch informeren hoe onze reisgenote in Horstberg aangekomen is. Gelukkig heb ik het adres nauwkeurig genoteerd: Mevrouw Herbinger, Garten- platz 6. Juist, dat doen we. Zo ben ik, als er een gunstig ant woord komt, van mijn kwel lende zorgen bevrijd en heb ik me ook niet bespottelijk ge maakt, wanneer Herta voor mij niets meer zou voelen dan een vluchtige belangstelling, hoewel haar mooie, blauwe ogen...." Dromerig glimlachend staarde hij voor zich uit. En er moest al heel wat gebeuren, eer de ener gieke Robert Wessier zich aan zoete dromen overgaf. Hij sloot het bureau, waar hij had zitten calculeren, zorgvuldig af en opende de deur van een nevenvertrek, waar het perso neel aan het werk was. „Wanneer de chef naar mij vraagt, zeg dan maar, dat ik over een half uur terug ben". „Goed, mijnheer Wessier". klonk het in koor. Met grote stappen liep hij naar het postkantoor en gaf daar een telegram op. dat hij met „Renate Wessier" ondertekende. Dat de inhoud misschien al te grote hartelijkheid verried, viel hem niet op. Waarom zou een oude dame zo'n allerliefst jong meisje met wondermooie blauwe ogen en goudblond haar niet van het eerste ogenblik af in haar hart gesloten hebben? En wat hem zelf betrof ja, hij had Herta nog graag heel, heel wat anders geschreven. „Wanneer kan er antwoord zijn?" vroeg hij gretig de ambte naar aan het loket. „Als alles meeloopt, dan in het begin van de avond", antwoord de deze. „Ik zal wel geluk hebben. Ik ben ervan overtuigd dat Herta moeder per omgaande zal ant woorden. Mij zou ze natuurlijk niet zo voorkomend behandelen al was het alleen uit jonge- meisjes-trots. Herta, Herta, dat zeg ik je: een betere schoon moeder dan mijn moedertje vind je je hele leven niet. Kon je nu maar besluiten, om spoedig en met allebei je handen toe te grijpen. Mijn goede oude oapa neem je wel als schoonvader en de zoon nu ja, ik hoop, dat je er niets op tegen hebt, hem als echtgenoot te aanvaarden' zo dacht hij vrolijk. Tegen de avond was er ant woord. Dor en onbarmhartig stonden daar de letters tot woorden gevormd, die Robert deden ver stijven van schrik. „Herta Melcher in Horstberg niet aangekomen. Conducteur zeide. dat onderweg geen onge val gebeurde, wel misten twee dames in Soben de trein. Zal tot morgen wachten en dan nog een telegram aan u afzenden". Talloze malen reeds had hij de boodschap gelezen, doch nog ai tijd scheen het hem onbegrijp" lijk. Versuft bleef hij op het te legram staren, tot de letters voor zijn ogen begonnen te dansen. Eindelijk haalde hij diep adem. „Ik moet er met moeder ove" spreken", zei hij bij zichzelf en ging toen naar de woonkamer. Daar zat ze bij de huishoud boeken, die tijdens haar afwe zigheid door Sophie, de goede huisfee, waren bijgehouden. Niet uit wantrouwen rekende me vrouw Wessier alles na. maar uit gewoonte en het hoorde trouwens ook zo. besliste Sophie die deze controle zelf wenste „omdat iedereen abuizen kan maken", zoals ze zei. Mevrouw Wessier hield aan stonds met rekenen op, toen Ro bert begon te spreken en luister de met aandacht. „Het is eigenaardig", zei ze zacht, „ik moet ook telkens wee" aan dat mooie, lieve meisje den ken. Hoe dapper droeg zij haa" leed en hoe liefdevol sprak zij over haar ongelukkige vadei Een ander meisje had wellich', nog een woord van afkeuring uitgesproken over zijn specula tiezucht. Zij wist alleen te zeg gen, dat hij toch het beste wilde en dat zij hem daarvoor dank baar was. Wat was ze blij, toer ik een goed woord over had voor de overledene! Het arme kind! Harteloze mensen zullen tegenover haar zeker niet zuinig geweest zijn met tactloze cr; tiek. Nu hoor ik. dat ook jij Her. ta graag mag. Lieve jon'gën, ik wil eerlijk zijn: ik hoopte het er ik ben er blij om. Jouw vader nam mij tot vrouw, hoewel ik geen fortuin bezat en wij von den het zuiverste geluk in on1 huwelijk. Daarom hebben w;j ei ook niets op tegen, dat jij met i< hart en niet alleen met je ver stand kiest. Wat heb je aan eer rijke vrouw, die niets dan eiser stelt en alleen maar denkt aar genoegens en genot? Neen, al leen een vrouw, die een kame raad voor je is en met jou doo> dik en dun wil gaan. is de ware Haar fortuin speelt geen ro' (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5