Het nieuwe Rex-theater De bruid was een man Mendelssohn Concert 8.90 NIEUWS ui!1 onze KOUSENBAR H.O. V. Ldifaioit Mechaniseren? Goed en nuttig, mits het verantwoord geschiedt J. F. M. Endel ALKMAAR EN OMSTREKEN Een modern bioscoopgebouw iS Inleiding voor L.T.B.-akkerbouw Kent U reeds VOETBALSPEL? PAGINA 2 VRIJDAG 17 NOVEMBER 1950 Onder grote belangstelling is gisteravond het nieuwe bioscoop theater, dat de naam Rex draagt, geopend. Halt' September werd met de werkzaamheden begon nen; het oude ongezellige ABT ging verdwijnen, om plaats te maken voor een nieuw en mo dern (bioscooptheater. Het werk werd uitgevoerd, naar het ont werp en volgens de plannpn van de bouwkundige Ev. van Latum, die hier in korte tijd weer iets tot stand bracht, dat een aan winst voor Alkmaar en voor de Langestraat in het bijzonder ge noemd kan worden. Hoewel de ruimte beperkt was, kon toch het aantal zitplaat plaatsen enigszins worden uitge breid; er werd een balcon inge bouwd, dat een kleine 70-tal comfortabele zitplaatsen biedt; in de zaal zijn 260 zitplaatsen, zodat het Rex-theater in totaal een 330 zitplaatsen heeft. De pui heeft een grondige me tamorphose ondergaan; via een ruime publieke hal, bekleed met Toscaans travertin, komt men via de stalen pui met twee gla zen deuren, waartussen een ron de cassa is gebouwd, in de smaakvol verlichte ruime vesti bule, geplaveid met de Solem Hofener-tegels en met een eiken lambrisering bekleed; aan weers zijden bevinden zich muurkasten voor foto's en affiches. In het plafond van stucwerk is een in- indirecte verlichting aangebracht. Rechts in de hal leidt een royale trap met smeedijzeren leu ning naar het balcon. De zaal heeft in het midden een pad en is verder in lichte tint geschil derd; aan de wand zijn smaak volle luchters aangebracht. De nieuwe theaterstoelen, geleverd door de Seyffers Meubelfabriek te Ede, zijn comfortabel; ze zijn uitgevoerd in gebogen multiplex met stoffen bekleding. Het thea ter is volgens het z.g. conveetie- systeem centraal verwarmd, waardoor een geregelde toevoer van verse lucht gewaarborgd is. Het spreekt vanzelf, dat men van alle plaatsen af een ruim gezicht heeft op het projectie scherm. Het zijn hoofdzakelijk AJkmaarse firma's, die als on dernemer het hunne er toe bij droegen, om hier een modern theater te bouwen; de fa. Wim Koster voerde het schilderwerk uit, uit de smederij van de heer H. J. van der Linden kwam de stalen pui, de fa. C. J. Ranzijn voerde het stueadoorwerk uit, de fa. Scheerman de electrische in stallatie; het travertin voor de pui-bekleding werd geleverd door de fa. Haker en de nieuwe sani taire installatie door Cor Cop- pens. De pui draagt in Neon-let- ters de naam ((Rex" en als no viteit voor Alkmaar draagt de portier een keurig uniform. Het nieuwe theater zal ook des mid dags geopend zijn; om half drie begint het matinee met het volle dige avondprogramma. Officiële opening Onder hen, die gisteravond bij de officiële opening van 't nieu we theater aanwezig waren, merkten wij op, de wethouders Leesberg en van Slingerland en verschillende raadsleden. Ook was er de burgemeester van Heiloo, de officier van justitie, mr, C. J. V. Meisehke, de ge-' meente-ontvanger, de leden van de bioscoop-commissie, de com mandant van de brandweer, de heer J. van Maarleveld, verte genwoordigers van de katholieke filmactie, de Schola Publica, de Volksuniversiteit, de Langestraat vereniging, de Kamer v. Koop handel, de directeur van 't Gul den Vlies, de heer W. Mooij en vele andere vooraanstaande Alk- maarders. Aanwezig waren, ook de bouwmeester-aannemer van Rex, de heer E v. Latum, en de arbeiders, die aan de vernieu wing van het theater hebben ge- Hockey-programma voor Zondag ALKMAAR Het programma van de AMHC luidt voor Zon dag a.s.: Dames: AlkmaarBDHC IV; Hermes II-Alkmaar II. Heren: AlkmaarHBS; Alk maar IIPinoké III. R.K. HOCKEYCLUB ALKMAAR Wegens omstan digheden kan Zaterdag a.s. de inzegening van de kleedkamer niet doorgaan. Ook de training kan Zaterdag niet doorgaan. DAMESKOUSEN Linksgeweven. Onze be kende kwaliteit. In alle modetinten f2.50 NYLONS Een uitgebreide collectie. In nrachtive tinten, f 9.75, f 8.95, f 7.95 5 QQ WOLLEN DAMESKOUSEN Mooie kwaliteit. In: beige f 3.50 DAMESKOUSEN Een solide kous, voor wei nig geld. In divefse tin ten f 1.35 f J JO ALKM1AI werkt. Er waren veel bloemen bij deze opening, die geschiedde, nadat de heer Reiff, bedrijfslei der van Cinema Americain, na mens de eigenaresse en exploi- tante van het theater, mej. Mar tha Weber, de aanwezigen had welkom geheten en dank had ge bracht aan allen die hun mede werking hebben verleend bij de totstandkoming van het ver nieuwde gebouw. Nadat hij vervolgens de mede werking in deze van de over heidsinstanties had geloofd, stel de hij mej. Lily Weber voor, die als bedrijfsleidster van 't nieuwe theater zal optreden. Haar bood hij de sleutels aan van het ge bouw en zij opende daarna, na de heer Reiff te hebben bedankt voor zijn goede lessen, het Rex- theater met het doorknippen van een lint. Nadat het journaal en een alleraardigste tekenfilm wa ren gedraaid, werd in een korte pauze alle aanwezigen een ver versing aangeboden. Daarna werd de eerste hoofdfilm in 't nieuwe theater vertoond. ONZE AGENDA SCHOLA PUBLICA Vertoning van de film „Monsieur Vincent". Gul den Vlies, 8 uur. BIOSCOPEN: Rex Theater: „De bruid was een man", alle leeftijden. Cinema Americain: „De straat zonder naam, 18 jr. Victoria Theater: „De tijger van Eschnapoer", 14 jr. Harmonie: De dijk is dicht, 14 jaar. Voorstellingen hedenavond acht uur. Matinée: iedere middag 2.30 uur in het Rex Theater. Vanaf mor gen. APOTHEKEN: Nachtdienst: Apotheek Har tong van Ark, Langestr. 1 TAXI'S: Nachtdienst: H. Jong, Lin delaan 100, tel. 3628. Te voorzichtig ALKMAAR. Gistermiddag omstreeks half vier reed de be stuurder van een fiets met hulp motor door de Langestraat. Op een gegeven moment moest hij uitwijken voor een geparkeerde auto en keek even achterom. Hij lette daarbij niet op het verkeer dat hem tegemoet kwam en bot ste tegen de bumper van een auto. De man kwam te vallen en zijn rijwiel werd ernstig be schadigd. 1" ALKMAAR. De directie had voor deze eerste voorstelling de keus lat,en vallen op een vrolijke Amerikaanse Fox-film „De Bruid was een man", met Carry Grant en Ann Sheridan in de hoofdrol len. Hij speelt de Franse kapitein Henri Richard, lid van een eco nomische militaire missie en zij is de vrouwelijke Amerikaanse luitenant Catherine Gates, gede tacheerd bij de Amerikaanse be zettingstroepen in Duitsland. Op het eerste geziobt schijnen zij nu niet bepaald goed met elkaar overweg te kunnen en dat is las tig, want Catherine is als tolk aan de Franse kapitein toege voegd. Als deze naar Bod-Neu- heim moet en er geen auto be schikbaar is, klimt Catherine op een motor en poot de kapitein in het zijspan. Een bepaald vro lijk tochtje wordt het niet al verschaft het de bioscoopbezoe kers die er getuige van zijn vro lijke ogenblikken. Het slot van dé rit is dat beide met motor en al in een hooiberg belanden een idyllisch plekje voor de eerste kus die hoopvolle perspectieven opent. Op het huwelijksaanzoek van de Fransman volgt een gre tig jawoord van het Amerikaan se meisje. Maar hiermee begin nen de moeilijkheden pas; er zijn wel voorschriften voor Europee- se bruidjes, die met haar bruide gom naar Amerika gaan, maar niet voor Europeese bruidegoms, die met de vrouwelijke militairen A.O.G. BOEKTE SUCCES ALKMAAR Bravo A.O.G.- ers! Twee mooie overwinningen A.O.G. heeft de volle buit (8—0) mee naar de kaasstad genomen en de junioren bleven baas in eigen huis en hebben gewonnen met 21 van Limmen. Aan spanning heeft het in de Wor- mer niet ontbroken. In het be gin was het nog wat zoeken naar elkanders fouten. Spoedig had A.O.G. deze bij W.S.V. ont dekt en het was de linksbuiten, die de score opende met een mooie hoekworp. Het 2e punt volgde vijf minuten voor de rust. Na de thee was A.O.G. zo opgefrist, dat de verdediging niet meer opgewassen bleek te gen de aanval. Het heiligdom van WSV, dat niet slecht be waakt werd. werd na de rust aan één stuk door bekogeld. De stand was snel opgevoerd tot 50. WSV was bijna uitge speeld en de keepster. die het c'oel met ware leeuwenmoed verdedigde, kon het niet verhin deren dat het halve dozijn werd volgemaakt. Dat AOG niet gauw tevreden was bleek wel uit de volgende punten. AOG heeft een mooie wedstrijd laten zien. Ook de junioren wisten Limmen er onder te houden. Het was eerst Afra de Nijs, die AOG de lei ding gaf, maar Limmen was ook lang niet mis en liet de keepster van AOG ook netjes de bal uit het net vissen. Na de rust daalde het spel van beide kanten iets. Toch werd de aanhang van AOG tevreden gesteld toen het win nend doelpunt vlak voor het einde gescoord werd. SCHAAKCLUB V.V.V. ALKMAAR Drie tientallen van VVV moesten gisteren wed strijden spelen voor de NHSB en wel het 2e en 4e tegen de Lange- dijker Schaakclub „Schaakmat" te Nd. Scharwoude. Het derde tiental speelde tegen Aartswoud I De uitslag luidde: Schaakmat II WV n E. H. WarndersJ. Veis 01 J. v. HoutC. Meyer 10 J. KamperR. Pijning 0—1 W GrootD. Appel Sr. 10 K. Bieman—A. Vis v" J. Goudsbl.G. Groenew. J. BouwersH. Dagelet 01 N. HaanPiet Struijs 01 J MoeyesJ. de Ruiter 0—1 J. LeegwaterJ. de Waal 1—0 46 Aartswoud I J.S. Huneman- WV III -J. Groeneb. J. ZanderJ. Schuurman P. SlagterF. Bosch E. Nieuwboer-P. Höltman J. GrootesF. v. Vliet J. S. BaronC. Meyer P. LangedijkA. Schaaps K. LangedijkJ. de Wolf C. ZeeJ. Meiboom J. Silver—J. E. Heren 0—1 0—1 0—1 0—1 Vj 1—0 0—1 l/a—.l/a 3—7 VW IV l/i „Sohaakmat" III J. OotjersC Meyer J Kroon—F. Faber A. MeinemaMej. Bouman 01 F. SchoitesMej. Dagelet 10 P. Glas—Mej. de Jong -i> N. N. —Mej. Veis 1—0 N. HamersreldJ. Bakker 10 H. WitsmeerC de Jong 01 K. BakkerT. Dekker 01 J. Schoets—H. L. Arndts 5—5 naar de States willen gaan. Met en paardenstaart als pruik en in het uniformjasje van een ver pleegster weet Catherine haar bruid(egom) toch aan boord te smokkelen, al ging dat niet zon der horten en stoten Een vermakelijke film voor al le leeftijden; een filmcomedie, die de bezoekers aan het nieuwe Rex-theater een vrolijke middag of avond bezorgt HET TROTTOIR OP HET ZEGLIS Nog enige tijd en men zal met de betegeling van het trottoir op het Zeglis gereed zijn schreven wij gisteren. Het drukfoutenduiveltje had er -„betaling" van gemaakt. OPGEJAAGDE POES IN RIOOL ALKMAAR Op het Ritse voort zag men een mooie poes een vensterbank ling opgeschrikt analyse door de een felle hond gisterenmorgen genoeglijk op zitten. Plotse- uit zijn zelf- j'achtlust van verliet de kat viervoets het raamkozijn, dat hem tot rustplek had 'gediend en vluchtte. Vluchtte voor de wre de tanden van die jagende hond en kwam in 't nauw. Poes trachtte de hond te ontkomen op de gladde brugleuning van de Oudegracht. Maar zijn vier po ten hielden geen stand op die gladde rondheid en 'dé kat viel in het Oudegrachtwater. Daar zijn altijd wel vriendelijke men sen, die zo'n zwemmende poes willen redden, en er waren gis termorgen vriendelijke mensen genoeg, maar de kat vluchtte voort, zelfs in het water. En daar, half boven de waterspiegel, was gen smal riool, waar de kat invluchtte. Een politieman ma noeuvreerde met een reddings- haak, tevergeefs. Velen stonden op en om de brug op het Ritse voort, hopende dat poes zichzelf zou redden, door terug te keren uit het riool, maar de kat bleef weg. Toen zette men een ladder in het water en legde eeri plank in het riool. Er hing een stukje worst voor het rioolgat maar de poes bleef zich in het riool ver schansen. Men hporde .nu van morgen nog de kat miauwen doch zag hem niet Vanmorgen omstreeks half elf bleek het laddertje te zijn ver dwenen waaruit wij opmaken dat het beest uit zijn benarde positie bevrijd is. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Mar- celles z. v. M. Zonneveldt en J. H. Moorkerk: Johannes P. z. v. P. C. J. Ranzijn en W. H. Sachs; Robert z. v. J. Hoogland "én A. van Vliet. Ondertrouwd: Klaas Blom, 25 jr. en Jeanne J, Gerritsen, 25 jr; Henricus A. Keijsper, 32 jr. 'en Catharina de Jongh, 25 jr; Nico- laas Kops, 25 jr. en Gerarda A. Bakker, 24 jr; Leendert Timmer, 55 jr. en Poulina M. J. Scheers, 46 jr; Jan F. Weide, 27 jr. en Everharda M. Witvoet, 22 jr; Everardus H. C. Janssen, 62 jr. en B. Grossenberger, 51 jr. Overleden: Gerrit H. Hoogen- dijk, oud 1 jr. ALKMAAR Het is buiten gewoon prettig te kunnen mel den dat de H.O.V. onder leiding van Toon Verheij, deze avond voor een „uitverkocht huis" mocht concerteren. Zowel in de zaal, als op het balcon, was geen plaatsje meer onbezet. Er werd de aandacht gevraagd, uitslui tend. voor de componist Felix Mend.elssohn Bartholdy (1809 1847) welke velen practise!) slechts kennen uit zijn duetten voor zang, of de bekende „Lie- der ohne Worte", voor piano Daarom was het van de dirigent een uitstekende gedachte deze componist eens te laten horen, in zijn meest beroemde en ge niale werken. Na de „Midzomernachts-ouver ture", in zeer fijne en licht ge tinte uitvoering, volgde het be roemde Vioolconcert. Mendels sohn schreef slechts één viool concert. maar dit is dan ook te tekenen onder de beste werken, welke voor het instrument zijn geschreven. Het heeft een ly rische en tegelijk virtuoze in slag. Het was de taak van de Italiaanse violiste „Wanda Luz- zato. ons dit werk voor te spe len. Deze violiste is op de eerste plaats virtuose en dat steekt ze niet onder stoelen of banken. Volkomen artistieke bevredi ging schonk ze ons alleen in het laatste deel, dat buitengewoon brillant werd gespeeld. Deel I en II verliepen min of meer vlak, daar werd door het bege leidend orkest feitelijk méér mu ziek gemaakt. Na de pauze de Vierde of Ita liaanse Symphonie, daterend uit CHINESE VRIJHEIDSFILM In Aula Willibrordus-stiehHng Woensdagavond 22 Nov. wordt er in de aula van de St. Willi- brordusstichting alhier een ty pisch Chinese film vertoond, welke een beeld geeft van de toestanden in China tijdens de Japanse bezetting. Het middel punt van het filmverhaal vormt het verzet tegen de Japanse ty- rannie, gepleegd door een Chi nese kapitein en een missionaris Beide mannen vinden steun en sympathie- bij de bevolking het geen hen door de Jappen na tuurlijk hoogst kwalijk wordt genomen. Ondanks zijn opoffe ringen weet de missionaris het onheil niet van zijn dorp af te keren en als eenmaal de woede der Japanners ontketend is, krij-, gen de Chinezen het zwaar te verduren. Deze film, die een uitgespro ken katholieke tendonz heeft, is in 1946 in het toenmalige natio nalistische China opgenomen en is een hulde aan de missionaris sen, d'o tijdens de voor China zo zware dagen, zich zo held haftig hebber, gedragen. De film geheel in Cninese stijl gehouden, geeft de toeschouwer een goed ten toch altijd nog zo mysterieus volk. „De strijd om de vrijheid" wordt door de missionarissen van Scheut-Sparrehdaal, die eer tijds bloeiende missiën in China hadden, uitgebracht.- Muziekshow ALKMAAR. Zondagavond 19 November zal in het Wapen van Heemskerk een nieuwe attractie te zien en te beluisteren zijn. Hier treed op het uit 8 per sonen bestaande show- en dans- orkest van Bela Borislav. Dit orkest had deze zomer reed grote successen o.a. bij het optreden in Avifauna te Aiphen a. d. Riin. Behalve solistische me dewerking van Angela Lenke heeft het orkest nog een show .00 het programma staan, die uit gevoerd wordt op doorzichtige plastic violen. Het geheel belooft een succesvolle avond 'te worden. ongeveer 1831. Deze symphonie zou een beschrijving van reis indrukken moeten zijn, dus pro- gramma-muziek, maar toch, de componist neigt hier meer naar d_ absolute muziek. Tussen het feestelijk, en brillant slotdeel horen we een subliem Lied ohne Worte voor orkest. De H.O.V. "af hiervan een zeer boeiende en muzikale vertolking. Het con cert werd met een stormachtig applaus voor dirigent en orkest besloten. - A> W. Schreurs Uitspraken faillissementen ALKMAAR. De Alkmaarse Arrondissementsrechtbank sprak de volgende faillissementen uit op 16 November: Petrus Goudswaart, rijwielher steller te Hoorn, wonende Ged. Turfhaven 42, werkplaats o. d. Boompjes 21. Rechter-commissaris Mr. Nolët, Curator Mr. P. Wind- hausen, Hoorn. J. Mantel, lood- en zinkwerker te Enkhuizen, Buijskesweg 1. Rechtér-comm. Mr. J. Krabbe, Curator Mr. P, J. Avis te Hoorn. ALKMAARSE KAMERMUZIEKVERENtlCINC Eerste concert meesterserie ALKAMAAR DeAlkmaar- se Kamermuziek Vereen, heeft ook voor dit seizoen weer een z.g. Meesterserie samengesteld, een reeks van concerten, waar in verschillende beroemde bin nen- en buitenlandse artisten zullen optreden. Het eerste concert op Woens dag 29 November, zal worden ge geven door de grote Roemeense pianiste Clara Haskil, die 't vo rig seizoen, waarin ze o.a. met 't Concertgebouw-orkest optrad, 'n overweldigend succes oogstte. Het is een bijzondere presta tie van het bestuur van de Alk maarse Kamermuziek Vereni ging, dat het haar gelukt is, de ze eminente pianiste naar Alk maar te krijgen. Het Alkmaarse muziekminnend publiek is daar door in de gelegenheid gesteld, deze kunstenares in het Gulden Vlies te beluisteren. Clara Has kil zal werken spelen van J. S. Bach, L. von Beethoven, Robert Schumann, Cl. Debussy en F. Chopin. Motorsport ALKMAAR De traditionele St. Nicolaas-rit van de Motor club te Schermerhorn wordt dit jaar gehouden op Zaterdag 2 De cember a.s. Jongerengemeenschap BERGEN. Voor een aan dachtig gehoor van 110 meisjes boven de 17 jaar sprak Dr. C. J. C. Arnold uit Alkmaar over het onderwerp: „Iemand wacht op jou". Op fijne wijze belichtte Dr. Arnold het huwelijk op Kath. grondslag en drukte de meisjes op het hart altijd en in alles hun plichten stipt na te komen. Ook belichtte spreker nog even de emigratie en het regeringsbe leid in deze. Zeker opmerkelijk was dat spreker zich fel kantte tegen de emigratie. Reeds 30 jaar geleden sprak fnen over een ont stellende bevolkingsaanwas, die emigratie noodzakelijk zou ma ken, en nu maakt men de men sen weer onnodig bevreesd. Na de causerie droeg een der leden voor:- „Mijn hert is als een blomgewas", van Guido Gezelle en „Nu luister wat de liefde doet", van Jac. Schreurs. Na de pauze werd de hersen- gymnastiek-competitie voortgezet. Diefstal BERGEN. Toen gisteren een vriendin uit Akersloot in Bergen bij de familie S. op bezoek was, miste zij bij het weggaan haar portemonnaie, die ze met een elastiekje omwonden in haar zak had gedaan. Het elastiekje was achtergebleven en de beurs ver dwenen, zodat duidelijk bleek dat zij gestolen was. De politie werd in de zaak gemoeid en de heer S. werd in hechtenis gesteld. Na een intens verhoor bekende genoem de heer de portemonnaie te heb ben verduisterd. Handbalver. D.1,.0. BERGEN. Op het terrein aan de Nesdijk wordt om 2 uur a.s. Zondag een thuiswedstrijd ge speeld, waarbij D.D.O. 2 uit Schermerhorn op bezoek komt. De opstelling .hangt. op. de gebruike lijke plaats. Het le elftal speelt wegens omstandigheden niet. Advertentie notiui Wol was je VEILIG in ALKALI VRIJ FILMAVOND N.K.J.B. HEILOO Woensdagavond j.l. stond in het teken van de maandelijkse grote contact avond. Ditmaal in samenwer king met de meisjescongregatie. Het programma werd verzorgd door een Eerw. Broeder uit de St. Willibrordusstichting, die een filmvoorstelling gaf van de bekende Amerikaanse film „Met Heilig Geweld". Het voorpro gramma bevatte een aardig te kenfilmpje en 'n film met de komieken Stan Laurel en Oli vier Hardy. Onder de aanwezi gen bevonden zich o.a. de Zeer Eerw. Heer Past. v. Muyen, Rector Pennoch met Eerw. Broe ders uit de Stichting, terwijl ook de Weleerw. Heer Kap. Tetteroo van zijn belangstelling blijk gaf Ze werden verwelkomd door Aalmoezenier v. d. Ploeg. We zien met grote vreugde dat de N.K.J.B. met reuze schreden vooruit gaat. MEJ. A. JANSEN 40 JAAR BIJ HET ONDERWIIS EGMOND AAN ZEE In te genwoordigheid van vele geno digden, w.o. de Inspecteur van het L.O. in de Inspectie Alk maar, Burgemeester en Wethou ders van Egmond aan Zee. de besturen van Volksonderwijs en de Oudercommissie, had Woens dagmiddag de huldiging plaats van Mej. A. Jansen, in verband met het feit, dat zij 40 jaar ge leden haar werk aan de Open bare lagere school te Egmond aan Zee aanving. De Voorzitter der Oudercom missie, de heer C. Wijn opende de bijeenkomst en bracht tevens de felicitaties over van de be sturen van Volksonderwijs en Oudercommissie. Een boekwerk en een fraaie toiletdoos werden als stoffelijk blijk van waarde ring overhandigd. Burgemeester Niele bracht na mens het gemeentebestuur dank aan dp jubilaresse, voor al het geen zij in dienst der gemeente had gedaan. Het is niet de ge woonte, dat het gemeentebestuur een cadeau aanbiedt, maar in dit geval wilden B. en W. een uit zondering maken, en boden een pul met bloemen aan. .- TONEELGROEP K.J.B. EGMOND-BINNEN Zondag en Dinsdag a.s. hoopt, de Toneel groep K.J.B. haar jaarlijkse uit voering te geven. Opgevoerd zal worden: „De' Moordenaar en het Meisje" geschreven door Frans Drost en Kasper Dierckx. In dit stuk wordt 'n beeld gegeven van het leven van Maria Goretti. Wij twijfelen er niet aan. óf het zal aan belangstelling niet ontbreken. NIEUWE CHR. LAGERE TUINBOUWSCHOOL TE BROEK OP LANGENDIJK? BROEK OP LANGENDIJK In een bijeenkomst van de afde ling Broek op Langendijk van de Christelijke Boeren- en Tuin- dersbond, waarin afscheid geno men werd van het hoofd, de heer G. J. Witteveen, wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd, is médege- .deeldj^dat-e_r_plannen. zijn om een nieuwe tuinbouwschool te bouwen. Voorstellen hiertoe zijn bij het gemeentebestuur van Langedijk ingediend. Deze plan nen zijn gunstig ontvangen en zullen binnenkort in de ge meenteraad worden behandeld. Men heeft reeds contact gezocht niet de rijkstuinbouwconsulent te Hoorn en het departement van Landbouw. Collecte AKERSLOOT. De op Zater dag 11 November j.l. gehouden Klaproosdag-collecte heeft in de ze gemeente opgebracht een be drag van f 45.91. SCHAGEN. „Als grootheden vergeleken, kost, een man arbeidsuur 1.50, inaar een trac tor van 25 pk 3.00. Hieruit blijkt, dat handenarbeid ten on zent voordeliger is dan machine- arbeid. De machine schept wel de gelegenheid om binnen zeer korte tijd een massa werk af te doen en dat kan soms door weersomstandigheden van onbe rekenbare waarde zijn zuiver economisch bezien mag men al leen nraar met de grootst moge lijke voorzichtigheid, berekening en kennis gaan mechaniseren." Dat was zo ongeveer de con clusie van het betoog, dat ir. Corstiaense, landbouw-consulent in Algemene Dienst te Wierin- gerwaard en leider van het proefbedrijf voor landbouwwerk tuigen te Nieuwersluis in Wie- ringermeer, hield voor de te Haarlem vergaderde kring-afge vaardigden van de vakgroep Akkerbouw van de L.T.B. Om heel eerlijk te zijn, heel wat afgevaardigden hadden een meer practisch en minder theo retisch betoog verwacht. Om juister te zijn, ze hadden de op lossing voor practische vraag stukken verwacht, doch die kwamen niet ter tafel, zodat men niet geheel en al bevredigd huiswaarts ging. Doel en opzet Het proefbedrijf voor werk tuigen was oorspronkelijk het bedrijf van .de stichting Joodse Arbeid, alwaar uit Duitsland verdreven .joden landbouwkun dig geschoold werden voor hun taak in Palestina. Tot 1945 werd er hoegenaamd nog geen prac tisch onderzoekingswerk gedaan. Men bepaalde zich tot dan toe uitsluitend tot het bestuderen van de arbeidsmethoden en het uitrekenen van een arbeids- ouotiënt. Een standaardcijfer dus voor arbeidsberekeningen. Daarnaast werden in de voetspo ren van de industrie de efficien cy mogelijkheden nagegaan. Se dert 1946 is echter -een zodanig machinepark gesticht dat men over materiaal' beschikte voor vergelijkingsproeven. Vooral de Nederlandse industrie is zeer ge steld op deze vergelijkingsproe ven, omdat daardoor in overleg met de constructeurs soms be langrijke verbeteringen in de prototypen kunnen worden aan gebracht. Zo bepaalt men het zuivere werkvermogen van trac toren en de verbruikscurve daarvan. De laatstelijk doorge voerde reorganisatie heeft het bedrijf gemaakt tot een onder deel van het landelijk instituut voor landbouwtechniek en. ratio nalisatie. Deze omvat de afdelingen: zuiver technische beoordeling, efficiency rentabiliteit, en on derwijs. Deze laatste afdeling „onderwijst" landbouwleraren en voorlichtingsambtenaren. Het is noodzakelijk gebleken om ieder onderdeel sterk te specia liseren. Constructeurs verleent men hulp door middel van ad viezen. Uitvinden is nu eenmaal een dure aardigheid en niet ver antwoord van overheidsgeld. Zo staan thans looftrekkers, aard appel- en bietenrooimachines in het centrum der belangstelling. De afdeling demonstraties zorgt voor visuele voorlichting, en vormt tevens het aanrakings punt met de practijk. Overheid, smeden, importeurs en land- bouw-economische organisaties hebben elkander gevonden in het mechanisch centrum dat de laatste tijd ook vooral aandacht schenkt aan de mechanisatie voor het kleinbedrijf. Tenslotte worden kostprijsberekeningen verstrekt aan het L.E.I. Verstandig mechaniseren Mechaniseren wil zeggen het gebruiken van werktuigen die de arbeid gemakkelijker, vlugger en eigenlijk ook goedkoper uit voeren. In Amerika heeft men alleen maar gemakkelijker wil len produceren. Dat desniettemin de kostprijs gedrukt wordt komt door de snellere wijze van pro duceren. Maar de weersomstan digheden laten dat lang niet al tijd toe. In Amerika heeft men met alleen een vrij stabiel kli maat, maar ook een gemakkelijk bewerkbaar cultuuroppervlak en een eenvoudig bouwplan. Bij ons hebben we precies met te genovergestelde factoren te ma ken. De te bewerken oppervlak ten zijn eigenlijk te klein, en wil men de machines dan ook goed benutten, dan is het nood zakelijk over te gaan tot het vormen van werktuigcombina. ties- of- coöperaties. Dat sommi. ge coöperaties geen volledig suc ces zijn geworden komt omdat de organisatie daarvoor nog te jeng is. Toch staat het als een paal boven water, dat alleen bij een juiste oppervlakte voor een bepaalde machine economisch werken is te bereiken. Waar alle berekeningen tot dusver hebben aangetoond, dat handenarbeid goedkoper is dan machinearbeid moet men deze laatste zo doelmatig mogelijk gebruiken en met grote kennis, zodat de kosten tot het minimum beperkt blijven. In Amerika ge ven de fabrikanten veel geld uit aan voorlichting, en service. Ook die ontbreekt hier nagenoeg. Vandaar onze waarschuwing vooral voorzichtig te mechanise ren, al willen we nog niet direct beweren, dat hier, gezien alle factoren, de mechanisatie al te ver zou zijn doorgevoerd. Wan neer de lonen nog hoger stijgen, en de cijfers dus weer gunstiger liggen, zal nog verdergaande mechanisatie noodzakelijk wor den. Wij moeten echter voorzichti ger zijn dan de Amerikanen, Ca nadezen. Duitsers en Fransen omdat ons klimaat veel verra- delijker is en de gebruiksmoge lijkheden van machines soms. zeer nadelig kan beïnvloeden De allergrootste voorzichtigheid betrachte men bij de aanschaf fing van combines,. vlastrek, rooi- en pootmachines. Terzake van maaimachines. ploegen, verplegingswerktuigen en in mindere mate tractoren is het pleit reeds ten gunste van de machines beslecht. Wat de trac toren betreft, daarvoor kan in het algemeen deze gedragslijn gelden: op kleine bedrijven een kleine trekker gecombineerd, op middelgrote bedrijven één mid delzware trekker en op grote bedrijven een zware tractor voor het allerzwaarste werk plus een lichte voor de regelma tig voorkomende arbeid. Over de vraag of men b.v. op een be drijf van 17 H.A. twee van de drie paarden moet vervangen door een tractor kan op grond van bovenstaande nog geen ant woord worden gegeven, want er zijn zowel belangrijke punten vóór als contra aanwijsbaar. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt. Geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond. VRIJ KOUD Vannacht hier en daar mist en voornamelijk in de oostelijke pro vincies lichte vorst. Morgen tij delijk meer bewolking met slechts enkele verspreide buien en onge veer dezelfde temperatuur als vandaag. In de nacht tijdelijk zwakke, overigens matige weste lijke wind. het nieuwe magnetische Boeiend voor jong en oud ALLE JUMBO-SPELEN MECCONADOZEN en TREINEN CONSTRUCTIEDOZEN en ONDERDELEN LANGESTRAAT 65 Ruim 50 jaar de Speel goedzaak van Alkmaar (Adv.) WON INCBOUWVEREN ICING EGMOND AAN ZEE De woningbouwvereniging Egmond aan Zee hield een algemene le denvergadering, die gepresideerd werd door de heer C. P. Dekkeu In zijn openinsgwoord lichtte deze toe, dat hij de voorzitters.- hamer hanteerde, omdat de heer Gorter bedankt had als voorzit ter. Hij bracht hem dank voor hetgeen hij voor de vereniging had gedaan. Daarna las hij een brief voor van het gemeente bestuur, die de directe aanleiding geweest was van het bedanken van de heer Gorter. Het ge meentebestuur gaf daarin te kennen, dat de gelegenheid wordt geboden nog dit jaar we der 18 woningen te bouwen Daaraan werd echter de voor waarde verbonden, dat de vere niging ook de 12 woningen over neemt, die nu in aanbouw zijn en die de vereniging van de zo mer niet wenste te laten bou wen, omdat de plaats, tegenover de o. 1. school, met het oog op de onder wijsbelangen ongeschikt geacht werd. De heer Dekker had in het be stuur de overname van deze 12 woningen, geheel vrijwillig, al eerder bepleit. Nu staat er een stok achter de deur en zelfs zo, dat de vereniging ook voor de toekomst geheel uitgeschakeld wordt, als de 12 woningen niét overgenomen worden. Dan zou de gemeente ook in de toekomst zelf verder gaan boüwen, Omdat een bezit van 12 woningen geen economisch geheel vormt. Daar om lijkt spreker overname wel de beste oplossing. Alleen zou de vereniging ook een voorwaarde kunnen stellen. Nu wijzen na melijk burgemeester en wethou ders' de bewoners aan, maar de voorwaarde zou gesteid kunnen worden, dat de vereniging ook zeggenschap krijgt en dat er al thans een deel der leden in zal. komen. De heer Gorter lichtte hierna zijn houding toe. Voorop wilde hij stellen, dat hij de vergade ring aanraadde te accepteren wat B. en W. voorstellen. Hij achtte echter de manier van handelen der gemeente onjuist. Zo viel er voor hem niet samen te werken. Daarom meende hij te moeten bedanken als voorzit ter. De heer Jac. Wijker was ook tegen de bouw van 12 woningen bii de school. Er zou daar echter toch gebouwd zijn. Als de vere niging de 18 nieuwe woningen mèt de 12 niet accepteert, gaat de gemeente toch zelf weer door. De vereniging kan dan wel liquideren en heeft dan zelfs geen kans op zeggenschap ten aanzien van de bewoning. De heer C. Wijker zou de zaak nog anders willen stellen. Nu de prijzen oplopen bestaat de kans dat de bouw van deze 18 wonin gen tenslotte toch niet doorgaat. Dan heeft de vereniging alleen de 12 woningen overgenomen! Daarom zou hij alleen willen accepteren als de 18 woningen er werkelijk komen. Dan redden we de eer. De voorzitter betwijfelde dit laatste. Bovendien gaat z.i. de bouw absoluut door. Hiervoor bestaat een risico-regeling. Voorts deelde hij op desbetref fende vragen mede, dat de huur f5.60 per week zal bedragen. De woningen zijn ook voor jong gehuwden bestemd. Op Zijn voorstel besloot de vergadering tenslotte het voor stel van B. en W. te accepteren, mits de vereniging het recht krijgt zelf een behoorlijk aantal leden voor deze woningen aan te wijzen. UITSLAG VERLOTING HOU EN TROUW HEERHUGOWAARD. le pr. rii wiel no. 1075 2e or. baby- caDe no. 1647 3e priis lamp 1936 4e Dr. 1 paar schaatsen 396 5e Dr. 1 naar dameskousen 1745 6e nr. 1 oaar handschoe nen 490 7e Dr, 1 oaar kinder- schaatsen 1922 8e or. 1 mud eierkolen 58 9e Dr. eebakschee 733 10e Dr. 1 mud eierkolen 310 lie Dr. 1 oaar schaatsen 1870 12e Dr. 1 das en 1 Daar bretels 1250 13e pr. 1 pr. pan toffels en waardebon 1157 14e pr. fietspomp 1420 15e pr. fietspomp 211 16e pr. zilveren koffiezeef 1116 17e pr. sier- beker 1380 18e Dr. koffiefilter 1203 19e or. idem 693 20e Dr. 1 doos Dosto. en vaas 1789 21e nr. 1 koekschaal 308 22e Dr. 1 kaasstolp en 1266 23e or. 1 shawl 366 24e Dr. Deper- en zoutstel 767 25é pr. fruittest 301 26e Dr, 1 paar vrijkaarten 266.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2