Een levend sprookje ontrolde zich aan de voet van de Brandaris Hr. Ms.„Jacob van Heemskerck wordt in de puntjes verzorgd Overtreding loterijwet Een federatief Europa met of zonder Engeland? Het front in Noord-Korea Endel Communistische obstructie legt bestuurswerk lam U reeds IALSPEL? MET EEN „MIJNENZWIEPER" OP ZEE Terschelling heeft veel vrienden onder onze Jannen Ook de marine heeft wel eens pech Naar wij vernemen: BEURSOVERZICHT Een menselijke barometer Rumoer in Finsterwoldse Raad Burgemeester verlaat vergadering Bemanning is er trots op de Koningin aan boord te krijgen Uitgever van puzztebladen veroordeeld: TWEEDE KAMER Internationaal schaaktour nooi Zoute haringvangst stopgezet RWACHTING door het K.N.M.I. ïldig van Vrijdag- irdagavond. KOUD en daar mist en n de oostelijke pro- vorst. Morgen tij- ivolking met slechts ide buien en onge- temperatuur als de nacht tijdelijk ;ens matige weste rn e magnetische or jong en oud JUMBO-SPELEN JNADOZEN IINEN 'RUCTIEDOZEN DERDELEN HSTRAAT 65 aar de Speel- van Alkmaar (Adv.) UWVEREN ICING AN ZEE De reniging Egmond een algemene le- die gepresideerd lieer C. P. Dekkey. ïinsgwoord lichtte hij de voorzitters- de, omdat de heer :t had als voorzit- it hem dank voor 30r de vereniging Jaarna las hij een a het gemeente- directe aanleiding van het bedanken Gorter. Het ge- gaf daarin te de gelegenheid i nog dit jaar we- ngen te bouwen echter de voor- ïden, dat de vere- 12 woningen over- in aanbouw zijn eniging van de zo- ;te te laten bou- e plaats, tegenover met het oog op de gen ongeschikt :ker had in het be- name van deze 12 ïeel vrijwillig, al Nu staat er een deur en zelfs zo, *ing ook voor de ïeel uitgeschakeld 12 woningen nie't worden. Dan zou rok in de toekomst an bouwen, omdat 12 woningen geen iheel vormt. Daar- ker overname wel sing. Alleen zou de i een voorwaarde Nu wijzen na- ïeester en wethou- ners aan, maar de ju gesteld kunnen e vereniging ook rijgt en dat er al- 1 der leden in zal rter lichtte hierna ;oe. Voorop wilde t hij de vergade- Ie te accepteren, voorstellen. Hij de manier van gemeente onjuist, ir hem niet samen larom meende hij [anken als voorzit- Wijker was ook v van 12 woningen Er zou daar echter zijn. Als de vere- nieuwe woningen :t accepteert, gaat ach zelf weer door. g kan dan wel heeft dan zelfs zeggenschap ten e bewoning. Wijker zou de zaak llen stellen. Nu de n bestaat de kans ran deze 18 wonin- toch niet doorgaat. vereniging alleen »en overgenomen! hij alleen willen de 18 woningen :omen. Dan redden sr betwijfelde dit dien gaat z.i. de t door. Hiervoor risico-regeling, hij op desbetref- mede, dat de huur c zal bedragen. De ook voor jong- temd. orstel besloot de mslotte het voor- i W. te accepteren, niging het recht behoorlijk aantal :e woningen aan te VERLOTING N TROUW VAARD. le pr. ?5 2e pr. babv- 3e priis lamp 1 paar schaatsen paar dameskousen 1 naar handschoe- pr, 1 paar kinder- I 8e pr. 1 mud - 9e nr. gebakschep 1 mud eierkolen 1 Paar schaatsen r. 1 das en 1 paar - 13e pr. 1 pr. pan- aardebon 1157 mp 1420 15e pr. 16e nr. zilveren 6 17e pr. sier- 18e nr. koffiefilter r. idem 693 20e tp. en vaas 1789 kschaal 308 22è lo en 1266 wl 366 24e nr. tstel 767 25e pr. 26e pr, 1 paar 6. VRIjDAG 17 NOVEMBER 1950 PAGINA 3 (Van onze verslaggever) TERSCHELLING, Nov. '50 Wat- een landrot aan boord van een mijnenveger in volle zee niet allemaal kan denken Maar hij zal ruiterlijk willen bekennen, dat het voor een leek moeilijk valt om de beschikking te krijgen over een paar ste vige zeebenen. Zo'n tochtje van den Helder naar Terschelling met Hr. Ms. „Stortemelk", minder officieel door de Jannen „mijnenzwieper" genoemd, zo'n tochtje duurt maar drie uur. Docht tijd genoeg om op een gegeven moment een zeker on passelijk gevoel over je te krijgen, zo'n gevoel of alles rondom je zweeft. De bootsman noemde het zeeziekte, maar daar hadden we natuurlijk geen last van!! We hadden immers een tas vol beschuit meegenomen, als tegengif.... En maar eten, de ene beschuit na de andere. Het middeltje hielp, we kunnen het iedere leken-zeeman aanbevelen. Al is het alleen maar, omdat je dan de schijn kan verwekken normaal honger te heb ben Wanneer we die beschuiten nu eens niet hadden gebruikt, maar ze rustig in die tas hadden ge laten, wel, dan konden we u nu vertellen, dat we een voorspoe dige reis hadden gemaakt. Nu zouden we onwaarheid spreken door het te vertellen. Maar eer lijk, als dat roer van die „Stor temelk" nu maar in tact was ge bleven, dan* was het een voor spoedige reis geweest; op de te rugweg hadden we toch ook ner gens last van....! Maar kom. We zullen u niet al te lang nieuwsgierig laten. De oorzaak van dit alles was, dat 't gemeentebestuur van Terschel ling had gemeend de verbonden heid met de Koninklijke Marine tot uitdrukking te moeten bren gen met een stoffelijk cadeau. De mijnenveger „Terschelling" zou daarom worden verrijkt met een prachtig wapen van het eiland, dat door de burgemeester van Terschelling werd aangebo den en door de Gedeputeerde van de provincie Friesland werd onthuld. En omdat we u van de ze plechtigheid op de hoogte wil len brengen, stapten we, samen met een tiental collega's, aan boord van twee mijnenvegers, die ons naar Terschelling zouden brengen. De voormalige R.C. II, nu de Y 807, ging vooruit met 't-hoog ste aantal passagiers, waaronder zich ook de meeste leden van de Marinierskapel bevonden. Een uurtje later volgde de „Storte melk", die ook ons op de rol had staan. Wie schetst onze verba zing, toen we daar op een gege ven moment de Y 807 achterop kwamen. De Y 807 had pech, één van de motoren was defect ge raakt en zodoende moest op volle zee het gezelschap worden over genomen door de „Stortemelk". Goed, we gingen weer terug met een uitgebreider bemanning. Doch het pechduiveltje, dat zo gaarne een rol mag spelen in het leven van een krantenschrijver, zat ons nog steeds op de hielen. Intussen is het dezelfde kran tenschrijver nu ook duidelijk ge worden dat het commando van de Kon. Marine niet voor niets zich wel eens achter de oren krabt, omdat Hr. Ms.-schepen voortdurend uit moeten varen en nauwelijks eens goed op adem kunnen komen voor groot onder houd. Wellicht iets voor onze re geerders om daar eens een oplos sing voor te vinden. Opnieuw pech! Misschien hadden we zo een uur of twee gevaren, toen de „Stortemelk" ineens kuren be gon te vertonen. Het roer was vastgelopen en er zat niets an ders op dan het anker uit te gooien. Daar lagen we. De wilde golven, oh, wrede uitvindsels, begonnen het spel met dat kleine Advertentie Acht van de lien mannen sn vrouwen boven de veertig zijn vatbaar voor rheumatische pijnen. Dat komt omdat, als die eerste jeugd achter de rug is, de bloedzuiverende organen allengs trager gaan werken En zo is het dan de hoogste tijd om regel matig Kruschen te nemen. De zes minerale zouten van Kruschen hebben een natuurlijke aanspo rende werking op die bloedzuive rende organen. Naarmate die nu weer op gang komen, krijgen de onzuiverheden in het bloed geen kans meer zich vast te zetten en hun slopende werk te doen. Rheumatische pijnen maken .chag rijnig, want ze verstoren uw goe de humeur; op de duur zit ge uzelf en anderen in de weg. Wordt liever weer de oude. Neem Kruschen als een vaste dage lijkse gewoonte. ZAKEN GEDAAN MET ANDERMANS GELD De Rotterdamse rechtbank ver oordeelde de 40-jarige kassier J. B. uit Rotterdam .tot een gevan genisstra' van twaalf maanden met afirek, waarvan zes voor-; waardelijk met een proeftijd van drie jaar. Verdachte was in dienst bij de N.V. Slavenburg's Bank te Rotterdam en had zich in de ja ren '48 en '49 bedragen tot een totaal van f 187.000 toegeëigend. Er werden wel bedragen terug betaald, maar eind vorig jaar werd bij de bank f 82.000 ver mist. De 36-jarige handelsagent F. den B. te Rotterdam, die B. be wogen had tot afgifte van f 52.000.werd wegens heling veroordeeld tot een gevangenis- straft van zeven maanden. Tegen hem was tien maanden geëist. scheepje en vooral ook met die mensen. We moesten ons over geven aan dit golvenspel. We voelden diezelfde draaiingen ook in onze maagstreek en toen pak ten we heel voorzichtig de acte- tas, namen daaruit de rol be schuit en probeerden met smaak te eten. Nou, met smaak.... Stilletjes kropen we naar het dek. „Het kan wel twee uur du ren", zei iemand en we telden haastig het aantal resterende be schuiten. Nee, daar kon zelfs de traagste zoetekauw geen twee uur mee toe. We gingen ten ein de raad maar weer terug naar het voor-onder, vanwaar we ook waren gekomen. Daar wachten we af. Gelukkig hoefden we niet zo lang te wachten en juist toen we de laatste hap beschuit tus sen onze kiezen vermaalden, werd het anker weer ingehaald en ging het full speed naar het haventje van Westterschelling. Bij de Skylgers Ongetwijfeld zal Terschelling 's zomers een geliefkoosd oord zijn voor vacantiegangers, want nu in de herfst is het ruim schoots de moeite waard om er eens rond te snuffelen. De gele genheid hebben we dan ook met beide handen aangegrepen. We liepen door die typische straat jes met die leuke kleine huisjes, waar achter de ramen vissers 'n pijp rookten of een ijverig huis moedertje de sokken stopte voor de baas. Ook van het vergezicht, vanaf de duintoppen, kan je ten volle genieten. Het was een aardig ge zicht die kleine huisjes midden tussen het groen en daar tussen in als een reusachtig bouwwerk de vuurtoren. Maar veel tijd om dit alles rustig te bekijken, was er niet. Om vijf uur vond de aanbieding en de onthulling plaats van het wapenschild op de mijnenveger „Terschelling". De beschrijving van deze plech tigheid heeft u al eerder en dan wat officiëler in deze kolommen kunnen lezen. Taptoe Tegen achten verzamelde zich aan de voet van de Brandaris, Terschelling's vuurtoren, een grote menigte om er getuige te zijn van de taptoe, die de Mari nierskapel, o.l.v. de kapitein der Mariniers, Gijsbert Nieuwland, de inwoners van Terschelling aanbood. Het was daar een sprookjesachtige sfeer. De Bran daris werd door felle schijnwer pers verlicht, hetgeen op zich zelf al een fantastisch mooi ge zicht was. Op het pleintje, er voor, stond de kapel opgesteld, compleet met een dertigtal fak keldragers. En terwijl de muzi kanten de taptoe bliezen en sloegen, trokken onze ogen naar die flikkerende fakkels en van daar langs de verlichte toren naar boven, waar de stralenbun dels van de Brandaris dit drome rig tafereeltje overkoepelden. De bundels leken molenwieken, doch nu horizontaal draaiend. Als de muziek zweeg hing er een plech tige stilte op dat stukje Ter schelling. Om het geheel nog ro mantischer te maken, keek de maan door de ontbladerde boom takken- op het sprookje neer als een oude vader, die zich ver maakt .om 'f spel van zijn klein kinderen. Ondanks de koude hing er toch een warme sfeer aan de voet van de Brandaris, het zicht bare, lichte hart van het eiland Terschelling. De torenwachters, die voor het optiek van de omhei ning stonden leken de mannetjes in de maan, zo klein en nietig toonden zij ons hun silhouet voor die lichtmassa daarboven. Inderdaad, alles bij elkaar was het een sprookjesachtig geheel. De klanken van de Mariniers kapel deden ook sprookjesachtig aan, al musiceerden de man schappen in volle overgave en alle nuchterheid. Deze gedachte bracht ons weer terug naar de werkelijkheid. Zo snel, dat we ook de kou weer voelden. kreeg de 22-jarige matroos bij de grote vaart, G.F.P„ twee jaar gevangenisstraf, omdat hij ver schillende diefstallen had ge pleegd, o.a. ten nadele van het Katholiek Armbestuur en de ge meente Rotterdam houdt de Partij van de Arbeid op 1 en 2 December in 't Jaar beursgebouw te Utrecht een con gres over de buitenlandse poli tiek. Inleiders zijn Jhr. van der Goes van Naters en Koos Vor- rink is Woensdag uit een beek op de hof Espelo bij Havezathe het lijk opgehaald van de 22-jarige L.S.K.-soldaat P. M. van G. uit Valkenswaard, die Zondagavond, door de duisternis misleid, te water raakte en verdronk eiste de Officier van Justitie bij de Haagse Rechtbank een jaar gevangenisstraf tegen een 51- jarige muziekleraar, die in ver schillende hotels had gelogeerd zonder de rekening te betalen wordt op 18 en 19 November in de hallen van de Kon. Ned. Jaarbeurs te Utrecht de vierde internationale hondententoonstel ling gehouden heeft het Rijk voor f 130.000 hotel „De Wereld" te Wagenin- gen aangekocht. In dit hotel werd in 1945 de capitulatie van dc Duitse strijdkrachten getekend. AMSTERDAM, 16 Nov. Bij onveranderd lusteloze stemming was er vandaag een bericht, aller minst van opgewekte aard. dat de beursbezoekers sterk bezig hield, t.w. de brandstichting in Besuki (Oost Java) waardoor 80 pet. van de tabaksoogst is verlo ren gegaan. Toch werd de cul- tuurmarkt hierdoor niet aan stonds opvallend beïnvloed. Wel was de opening iets lager en bleef de stemming in het verdere ver loop zwak, maar groot aanbod was er niet. Ter beurze zegt men, dat in de huidige lage koersstand de ongun stig geachte Indonesische situatie met al haar nevenverschijnselen, reeds is verdisconteerd. Lust tot zakendoen was er in ieder geval heel weinig. De meevallende ten dens voor cultures schreef men toe aan het feit, dat Kon. Olie zich betrekkelijk goed wist te handhaven. Het waren dus markttechnische factoren, die het koersverloop beïnvloedden. Olie opende op 290, maar moest later toch 2 punten prijsgeven, waarmee het slotniveau van gis teren werd bereikt. A.K.U. en Unilever handhaafden zich vrij wel. Philips lag volkomen ver laten. De markt had verder een uiter mate kalm verloop: scheepviart- papieren weinig veranderd, bank aandelen prijshoudend, oeleggm- gen slechts fractioneie verschillen en op de Amerikaanse markt een inzakkend agio dat vandaag 3"! a 4 pet. bedroeg. Tabaksfondsen waren, evenals suiker cn rubber- waarden, 2 a 3 pet. lager, maar het accent viel op de Javatabak- soorten, die in verband met de brandstichtingen, sterk achteruit liepen en voor Besuki en Soeko- wono op 115 vergeefs gelaten werden. (Advertentie) zijt Gij, als vocht en tocht (Jw vijanden zijn. Uw gevoelige spieren en gewrich ten waarschuwen U bij elke wisseling in temperatuur en weersgesteldheid. Tijdelijk lichte pijnen laaien vaak in alle hevigheid op, bederven Uw levens vreugde en verwoesten Uw gestel. Wrijf Uw rheumatlek en Uw lendenpijn weg, maak Uw stijve spieren weer soepel met de beroemde Akker's Kloosterbalsem, het middel waarvan men al 3 geslach ten lang zegt: „geen goud zo goed." (Vervolg van pagina 1) Men wil in Finsterwolde een sportterrein waarvoor, zoals zo vele gemeenten, twee bepaalde stukken grond in aanmerking zouden kunnen komen. Het ene stuk hoort toe aan de landbou wer Waalkens, het andere aan de landbouwer Meijer. De com munisten nu geven de voorkeur aan het stuk grond van de heer M. doch een rapport van de planalogische dienst heeft uitge wezen, dat, hoewel de grond wel geschikt is, de ligging van het terrein niet voldoet aan de eisen welke eraan gesteld dienen te worden. Hierop hadden de com munisten gisteren een relletje gebouwd. De communisten wensten hun zin door te drijven en het rap- Aan boord van oorlogsschepen kent men alleen éénpersoons- VIJF KRIJGSGEVANGENEN WEER OP VRIJE VOETEN Van de zes voormalige Russi sche gevangenen die Dinsdag via het Boskamp te Amersfoort te 's-Gravenhage arriveerden en aan de zorg van de Haagse recherche werden toevertrouwd, zijn er vijf voorlopig op vrije voeten gesteld. De zesde, de 27-jarige J. D. M. K„ is gisteren voor de officier van Justitie geleid, die over zijn eventuele voorlopige invrijheid stelling zal beslissen. hutten en daarom is de hut van de eerste officier bestemd tot slaapverblijf voor Prins Bern- hard. „Tenzij de Prins", zo werd ons verteld, „een veldbed mocht prefereren". Trouwens, een groot deel van het aantal hutten der officieren wordt gedurende één naght ont- Hr. Ms. „Jacob van Heemskerck" maakt toilet, nu H. M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard met dit oorlogsschip hun entree in Groot-Brittannië gaan maken, leder onderdeel wordt tot in de puntjes verzorgd. „Dat willen wij van hoog tot laag", vertelde de kap. It. ter zee H. Isbrucker. „ledereen aan boord beschouwt het immers als een grote eer, dat de Koningin juist haar „Jacob van Heemskerck" heeft uitgekozen, trouwens de Kon. Marine wil zelf ook een goed figuur slaan". Aan boord in de Parkhaven te Rotterdam, waar de oorlogsbodem thans ligt, is het dan ook een en ai bedrijvigheid. De dekken wor den geschrobt en de matten ge reinigd. Maar dit is slechts het begin van „de laatste hand", die men aan het toilet legt. In Den Helder was de Rijkswerf er reeds aan te pas gekomen en ook daar maakte de gehele bemanning zich reeds verdienstelijk. Er is geschil derd en gepoetst, gestoomd en ontvlekt, gepast en gemeten. Er is een nieuwe twee-persoonshut in gereedheid gebracht. Een schijnbaar verward complex van leidingen, zoals dat dikwijls op een oorlogsschip zichtbaar is, is in deze hut handig en comforta bel gecamoufleerd. Men ziet slechts wanden van een zachte beige gordijnstof, er zijn twee met gordijnen omgeven bedden in de hut geplaatst en een paar keurige meubels completeren het geheel. Zo is er een geriefelijk verblijf verkregen; voor de groot meesteres van H. M„ douairière F. W. barones van Tuyll van Se- rooskerken geb. jkvr. Boreel en de dame du palais, mevr. L. Ver- brugge van 's Gravendeel geb. baronesse Prisse. Deze hut is ge legen recht tegenover de kajuit van de commandant, kapitein ter zee .C. J. W. van Waning. De commandantskajuit met slaaphut, badkamer enz. is ter beschikking van H. M. de Koningin. De com mandant zal dan tijdelijk gebruik maken van de brughut, die anders alleen bij acties op zee gebruikt wordt. ruimd en komt ter beschikking van de leden der hofhouding, van wie er negen in totaal de reis zullen meemaken, behalve dan nog de bedienden. Zoals men weet zal ook de Marinierskapel onder leiding van kapitein Gijsbert Nieuwland en ook een erewacht, alsmede een journalist en een radioreporter op de reis naar Engeland mee gaan. JONGERENRAAD K.V.P. KOOS NIEUW BESTUUR In Utrecht had de Jongerenraadver gadering van de KVP plaats, waar bij een nieuw bestuur werd geko zen. Dit nieuwe bestuur ziet er als volgt uit: voorzitter H. Pollmann, Nijmegen; secretaris Drs. J. Schip horst, 's Gravenhage; penningmees ter C. Bastiaenen, Eindhoven; leden mej. B. Knoops, Rotterdam; mej. A. Roolvink, Almelo; M. Debats, Roer mond, W Dijkstra, Groningen, F. Burmanje, Amsterdam en Drs. Ad. Knaapen, Rockanje. De Haagse kantonrechter heeft een zekere W. v. d. L., uitgeyer van puzzlebladen, veroordeeld wegens overtreding van de Lote rijwet. v. L. gaf periodieken uit, die voor een groot deel bestaan uit puzzles en prijsvragen, voor het oplossen waarvan flinke prij zen in het vooruitzicht waren gesteld. Uit de grootte van de prijzen moet worden afgeleid, dat deze prijzen niet alleen zijn uitgeloofd ter aanmoediging van degenen die gaarne puzzles en rebussen oplossen in welk geval slechts een formele veroordeling op zijn plaats zou zijn doch dat in casu wordt gespeculeerd op de omstandigheid, dat er velen zijn, die alleen door de grootte der prijzen worden aangelokt om de puzzles en prijsvragen op te los sen, welke omstandigheid ver dachte, kennelijk ten eigen bate wil exploiteren, aldus de over- Koning Faroek wenst vertrek van Britse troepen Koning Faroek heeft Donderdag bij de opening van de nieuwe zitting van het Egyptische parlement ver klaard, dat zijn regering „volledige en onmiddellijke'' ontruiming van Egypte door de Britse troepen eist cn de eenheid van Egypte en de Soe dan onder de Egyptische kroon. weging van de kantonrechter. Het verleden van verdachte laat op 't gebied van vermogens delicten veel te wensen over, zo bleek tijdens de zitting. Ver dachte heeft geruime tijd soort gelijke overtredingen begaan. Verdachte heeft tegen het von nis van de kantonrechter (boete van f 500.hoger beroep aan getekend. BESPELING NEDERLANDSE ORGELS Voor Zwitserse radio De reeds aangekondigde bespeling van Nederlandse orgels door de Zwitserse orgel-expert Paul Kaeser, is Donderdag begonnen met de be speling van het orgel van de St. Mathiaskerk te Maastricht. Zoals bekend, worden van alle bespelin gen opnamen gemaakt voor her-uit zendingen door de Zwitserse Radio zender Bero-Muenster. Het doel hier van is het Zwitserse publiek op de hoogte te brengen met het gehalte der oud-Nederlandse orgels. Paul Kaeser werd geboren te Ness- lau, kanton St. Gallen in 1924. hij studeerde in Bern en Luzern en ver volmaakte zijn kennis van de orgel bouwkunst door grondige bestude ring van oude en nieuwe orgels in verschillende Europese landen. Kaeser zal ook merkwaardige or gels te Breda, Gouda, Leiden, Am sterdam, Purmerend, Oosthuizen, Groningen, Zuidbroek en Noord broek bespelen. port van de planalogische dienst te laten voor wat het was. De burgemeester wees erop, dat deze zaak nog nader bestudeerd diende te worden en dat B. en W. later met een definitief voor stel zouden komen, nadat men kennis genomen had van het rapport. Hij stelde dan ook voor dit punt van de agenda af te voe ren en het later op een volgende raadsvergadering te behandelen. Maar daar gingen de communis ten niet mee accoord. Men wilde dat de zaak thans werd behan deld en stelde voor ,om deze vergadering enkele uren te schorsen om dan in de kamer van B. en W. eens met de com missie voor lichamelijke opvoe ding en het bestuur van de voetbalvereniging die op ciit voetbalveld zou moeten spelen, te onderhandelen. Dit was burgemeester Tuin die gedurende alle zittingen een bewonderenswaardige kalmte aan de dag legt, teve. „Ik ben een goed democraat," aldus de burgemeester, doch dit gaat te ver. Ik denk er niet aan cm de vergadering voor derge lijke kwesties te schorsen." Dat was koren op de molen van de communisten, zij zouden met hun meerderheid in de raad de burgemeester wel eens wat leren. Arrogant klonk de stem van de wethouder Haaken door de zaal: „Mijnheer de voorzitter, ik wens dat de raad zich uit spreekt over deze schorsing van de zitting. Ik zal een voorstel doen om te schorsen." Fel klonk het antwoord van de burgemeester: „Als u denkt, dat het noodzakelijk is een voorstel in te dienen, waarvan u weet dat uw communistische meerderheid het erdoor krijgt verlaat ik onmiddellijk de raad; het is uitsluitend te doen om het communistisch tam-tam, dat u wilt maken." Over democratie gesproken Wethouder Haaken meesmuil de: „Maar dit is toch demo cratisch, burgemeester, anders lijkt uw hele democratie maar een grote poppenkast." „Dan bent u zeker Jan Klaa- sen," beet de burgemeester terug. Maar de stemming kwam er F,en lid van de rechtse fractie onthield zich van stemming, waardoor het voorstel van de communisten, om de vergade ring te schorsen, een 64 meer derheid kreeg. Onmiddellijk daarop pakte de burgemeester zijn papieren bij een en verliet de zaal, nage staard door een woedend troep je communisten, die van het behartigen van gemeente-belan gen niet het minste begrip heb ben. Arrogant was hun houding evenals die van het communis tische groepje op de publieke tribune. Het is noodzakelijk dat de Tweede Kamer met de grootst mogelijke spoed, het reeds in gediende wetsvoorstel goedkeurt om een eind te maken aan deze onhoudbare toestand in Finster wolde, dat een eiland is gewor den van communistische ter reur DE TOESTAND IN NEPAL Volgens de correspondent van de „Pres Trust of India" te Bir- ganj trekken goedgewapende regeringstroepen op deze stad aan. Hij betwijfelt, of de zes dagen oude „voorlopige rege ring". ingesteld door de congres troepen, zich zal kunnen hand haven. Uit New-Delhi komt een be richt. waarin wordt medegedeeld dat de troepen van het nationale Nepalese congres, die tegen het bewind van de Nepalese minis ter-president Rana in opstand zijn gekomen. Woensdagavond in allerijl voorbereidingen troffen voor een slag „aan de laatste -erschansing", daar de rege ringstroepen oprukten naar Bri- ganj. 200 gram 40 ets. (Adv.) (Vervolg van pag. 1 Een belangrijk punt in de repliek van prof. Romme in de Tweeue Kamer betrof de Engelse houding ten opzichte van de federa- lisatie van Europa. In eerste aanleg had hij het zo gesteld, dat thans een keus dient te worden gemaakt tussen geen federali- satie en federalisatie van Europa zonder Engeland. De minister president had hierop geantwoord, dat prof. Romme hier te snel een keuze wilde maken. Op bepaalde terreinen zou Engeland zeker willen medewerken. Accoord aldus prof. Romme in tweede instantie, maar z.i raakte dit de kern van de zaak' niet. Als men over een federa lisatie van Europa spreekt, dan bedoelt men dat er supra-natio- nale organen zullen komen en nu is toch wel duidelijk gewor den, dat Engeland hierbij zeker niet van de partij zal zijn. Vraag blijft dus: Komen die supra-nationale organen niet of komen ze er zonder Engeland. Alle woordvoerders repliceer den deze middag vrij uitvoerig, maar voor het overige kwamen e toch niet veel nieuwe ge zichtspunten meer naar voren. De heren Schouten (AR..), Tilanus (C.H.) en Oud (V.V.D.) weerden allen het conservatieve etiket af, dat de heer v. d. Goes (P.v.d.A.) al bij voorbaat op een eventuele „derde macht" had willen plakken. Mr. Oud (V.V. D.) wilde slechts conservatief zijn in de zin van: „Onderzoekt alles en behoudt het goede" en de heer v. d. Goes voegde hij In de viifde ronde, die heden eesoeeld werd. waren de uitsla- een als volet: Gudmundsson (IJsl.)Kottnauer (Tsi. Slow.) remise (30 zetten). Trifunovic (Zd. Slav.)Rossolimo (Frank rijk) remise (37 zetten). Reshev- sky (V.S.)Euwe (Ned.) remise (39 zetten). Van Scheltinaa (Ne- derl.)Foltvs (Tsi. Slow.) remi se (40 zetten). Pire (Zd. Slav.) Tartakower (Fr.) 01 (41 zet ten). Stahlberg (Zwed.)-Kra mer (Ned.) afgebroken na 47 zetten. Glieoric (Zd. Slav.) Donner (Ned.) afgebroken na 43 zetten. Golombek (Eng.)Na.i- dorf (Arg.) afgebroken na 41 zetten Pilnik (Arg.)O'Kelly 'Belg.) afgebroken na 41 zetten. Szabados (It.)v.d. Bere (Ned.) remise (40 zetten). De afgebroken Dartii uit de vierde ronde tussen Donner (Ne- derl.) en Szabados (Ital.) is na 47 zetten door Donne- opgege ven. Heden is in dit tournooi de eerste rustdag, waarna morgen vnor de zesde ronde wordt ge speeld: O'KellvNjadorf: Don nerGolombek: Van der Berg Gligoric: KottnauerSzabados; EuweGudmundsson: Foltvs Reshevskv: RossolimoVan ScheltingaKramerTrifunovic: TartakowerStahlberg: Pilnik Pirc. Na de 5e ronde is de stand: 1. Gligoric (Zd. Slav.) 3'X Dnt 1 afgebr. Dart.: 2/3. Rossolimo (Fr.) en Reshevskv (V.S.) 3 V. Dnt.: 4. Stahlberg (Zw.3 pnt 1 afgebr. part.: 5/6. Tartakower (Fr.) en Euwe (Ned.) 3- nnt.: 7/8. O'Kellv (Belg.) en Na.idorf (Arg.) 2'X ont. 1 afgebr. part. 9U1: Szabados (It.) Trifunovic 'Zd. Slav.) en Pirc (Zd. Slav.) 2X Dnt.: 12. Pilnik (Arg.) 2 Dnt. 1 afgebr. Dart.: 13/15. Van der Berg (Ned.). Gudmundsson (IJs land) en van Scheltinga (Ned.) 2 nnt.: 16. Donner (Ned.) 1'X nnt. 1 afgebr. nart.: 17/18. Kott nauer 'Tsi. SI.) en Foltys (Tsi. sl.) 1 'X ont.: 19. Golombek (Eng.) 1 nnt. 4- afgebr. Dart.: 20. Kramer (Ned.) 'X Dnt. 1 af gebroken Dartii. toe: Ik zou u ook conservatief kunnen noemen, omdat gij nog maar steeds vasthoudt aan uw oud-bakken socialisatie-gedach- ten. Ten aanzien van de aan gekondigde bezuinigingen van ƒ150 millioen namen alle woord voerders een afwachtende hou ding aan, de heer Weiter zeer welwillend, de heren Schouten, Tilanus en Oud welwillend en de heer Hofstra (P.v.d.A.) wat meer gereserveerd. Wat Indonesië, betreft, consta teerde prof. Romme, dat hij geen antwoord had gekregen op zijn vraag aan de heer Schouten of deze oorlogsschepen naar In donesië had willen zenden. Mr. Oud (V.V.D.), die met argumen ten moest komen voor zijn be wering dat de regering in deze niet krachtig genoeg zou zijn op getreden. legde er nu de nadruk op, dat deze kwestie aan het Unie-hof had moeten worden voorgelegd. Prof Romme liet doorschemeren dat deze moge lijkheid in de vaste commissie is besproken en dat men daar bliikbaar tot de conclusie is ge komen, dat zulks niet wenselijk moest worden geacht. Wel onderstreepte prof. Rom me nog eens de verklaring van de minister-president, dat deze zaak voor de regering, ook na het einde van de burgeroorlog niet uit is. De heer Weiter zag de toestand in Indo-China met andere ogen dan de regering Frankrijk wierp daar een bar rière' op tegen het communisme. En meer in het algemeen be toogde hij, dat het de Neder landse regeringen van na de oorlog steeds had ontbroken aan waarachtige liefde voor Indone sië. Z.i. zou men de moeilijk heden zeker hebben kunnen overwinnen, gassen ware hier voor de aangewezen man ge weest. Over het antwoord van de minister-president inzake de instelling van een Gezinsraad was prof. Romme niet bijster te. vreden.. De regering moést haar ..maren" en „alsen" laten varen want dat waren maar slag bomen op de weg om tot praten te komen. Heden komt de regering weer aan het woord. GEEN EXPORTMOGELIJKHEID De afzet van gezouten haring wordt onder meer door de gerin ge exportmogelijkheden bemoei lijkt ,zo deelt men ons van de zijde van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening mede. Er moet dan ook worden gevreesd, dat voor de nog aan te voeren gezouten haring geen afzet zal worden gevonden. In verband hiermede heeft de voorzitter van het bedrijfschap voor .visserijproducten bepaald, dat het met ingang van Zater dag 18 November 1950 verboden is vissersvaartuigen ter zoute haringvangst te doen uitvaren. Gedurende 14 dagen na deze da tum is het nog toegestaan gezou ten of gekaakte haring in Neder land aan te voeren. Het sluiten van de haringteelt 1950 heeft geen betrekking op de aanvoer van verse haring.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3