P.O. A.NV' 8 I Hoe oud zijn Schagens markten? „Wij Jubileum aan de B.L.O.-school Allerlei verkeersongevallen voor de kantonrechter FILMS VAN DE WEEK DIT 1ST.... De Wonder- shaker ALKMAAR EN OMSTREKEN De heer de Winter in het zilver fsïll „St. Caecilia" in uniform Een St. Nicoiaas- geschenk Kunsthandel HOPMAN BOEKEN BOEKEN Schola Publico -fjfcnnco deken slechts 95 cent Vroom Dreesmann Feest bij Ursulinen van Bergen In 1952 550 jaarzeggen de stukken Werelduit °AGINA 2 ZATERDAG 18 NOVEMBER 1950 ALKMAAR. Ou 1 December i.s. herdenkt de heer H. de Win ter. hoofd van de B.L.O.-school in het Victory-park, de dag. dat hij vóór 25 jaar naar Alkmaar kwam als hoofd van de. toen nog bescheiden opgezette, school voor Buitengewoon Lager Onderwijs. Beeonnen als onderwijzer bii het L.O. te Amsterdam, voelde de heer De Winter zich reeds .aoedie tot deze vorm van onder wijs aaneetrokken en na een 8- iariee school-ervarine eins hii n 1920 naar de speciale school voor B.L.O.-onderwijs te Hilver sum. In een drietal vacantie-cursus- sen in Daedaaoeie. toen door de Ned. Ver. van Onderwijzers in het Wilhelminagasthuis te Am sterdam eeoreaniseerd. en een 2 Vi -j arise studie bii prof Ph. Kohnstamm. bereidde hij zich voor op zijn mooie, maar moei lijke taak. Daarbii kwamen nog cursussen voor spreekonderwus en toen de heer De Winter in al deze vakken het M.O. behaald had. trok hij naar de Alkmaarse school, die toen noe een 50-tal leerlineen in 3 klassen telde. In de jaren, dat de heer De Winter de school bestuurde, groeide het aantal leerlineen van 50 tot ruim 100. Het onderwas werd steeds meer eeperfection- neerd. zodat het aantal leer krachten ook toenam. Nu wer ken aan deze school, die eieen- liik al weer te klein is geworden en deze winter met 4 klassen wordt uitgebreid drie mannelnke en vier vrouwelijke leerkrachten. Door intensief huisbezoek, se- reeeld contact met de oudersen de school-arts en een prettige, vruchtbare samenwerking met ziin leerkrachten, heeft het ju bilerende schoolhoofd in deze 25 iaren veel kunnen bereiken. Niet alleen de school. maar ook het werk buiten de school, de Nazorg, heeft de heer De Winter steeds getrokken. Hu is dan ook vanaf de oprichting van de Nazorg-vereniging een der stuwende krachten geweest. Van af 1928 leidde hii ook het werk van de avondverzorsine der leer lingen. bestaande in het jaarlijks organiseren van een winteravond cursus. welke driemaal in de week seseven wordt en be schouwd kan worden als een voortbouwen oo het in de school genoten onderwijs. Voorts verschenen er van de hand van de heer De Winter nog een drietal kinderboeken, die bii de Fa. Kluitman te Alkmaar en Veen. Amsterdam, uitkwamen en twee handboeken over handen arbeid. uitgegeven door de Uit geverijen P. Noordhoff te Gro- HHHM WRIJF WAS Een maximum aan glans Een minimum aan werk (Adv.) ENGELS VOOR ADSPIRANT- EMIGRANTEN ALKMAAR De Nederlan der, die naar een Engels sprekend gébied wil emigreren, kan zich op zijn nabije toekomst niet be ter voorbereiden dan door het leren van de taal, waarvan hij en zijn gezin zich zullen moeten bédiénen. Het is dan ook voor iedere emigrant naar Canada, Australië en Nieuw-Zeeland van het .grootste belang, dat hij al in zijn vaderland de beginselen van de Engelse taal onder de knie heeft. Mej. Lettie Crefeld uit Bergen, die lerares Engels is, komt de emigranten tegemoet door het organiseren van spe ciale Engelse cursussen. In Alk maar, Bergen en St. Pancras worden die gehouden. (Men zie ook de advertentie.) K.A.B.-HOEKJE Tijdens de bijzonder geslaagde natroonsfeestvierinf door ons kader werd ons bij de stand van de Credo Pugno gevraagd, eens de betekenis van ons insigne te willen uiteenzetten. Gaarne vol doen wii aan dat verzoek en me nen niet beter te kunnen doen dan een nassase aan te halen uit het destijds met zoveel succes ongevoerde spreekkoor: De Vaan- delgroet: Het tandrad- grijpt met tand in tand het is de k'-'-hf van het verb~od de eenheid van de massawil vindt beeld in die metalen spil Het tandrad grijpt met tand in tand de broederschap: van stand tot stand Maar ook: dat wieltje van metaal is het,zinbeeld van het kapitaal. De hamer is het beeld .der kracht, die in Uw hand od arbeid wacht. Geen striid. geen niid. in eenheid sterk tezaam staan kapitaal en werk. Hoe kunnen zij in vriendschap staan? Zie naar de kleuren van 't vaan Het tandrad gepenseeld in blauw is de verkondiger van de trouw De hamer die de vonken sproeit, is in de liefde rood ontgloeid, want liefde en trouw zijn eensgezind, waar het kruis de plaats in ere vindt. Het kruis rijst bovenal, het hout der schande, maar gekleurd in goud. De kleuren ziin een firmament waar kerk en land ziin vlag herkent. i De heer H DE WINTER, het jubilerende hoofd van de B.L.O.-school in Victory-park ningen en J. Muusses te Purme- rend. In brede kring heeft het werk van de heer De Winter waarde ring en erkenning genoten en het zal de jubilaris od ziin feest dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. Het feest wordt natuurlijk op de eerste plaats op school ge vierd. Ook een ouderavond staat er oo het programma, terwijl de jubilaris een receptie zal houden od 1 December a.s. in het Vic- torv-hotel. 's middags van 4 tot 5.30 uur. SHAKESPEARE'S „LEER OM LEER'' ALKMAAR. Dinsdagavond brengt de nieuwe toneelgroep ..De Nederlandse Comedie" o.l.v. Johan de Meester. Guus Oster en Han Bentz v. d. Berg in 't Gul den Vlies a en sublieme opvoe ring van William Shakespeare's ..Leer om Leer". Bliispel der Gerechtigheid, in de vertaling van Gerard den Brabander, met o.a. Ellen Vogel. Mimi Boesnach, Lous Hensen. Johan Fiolet. Han Bentz v. d. Berg. Fons Radema kers e.v.a. Regie Johan de Mees ter. De Nederlandse Comedie heeft met dit navrante stuk een ongekend succes behaald en de voorstelling werd door de pers zeer geprezen. Het is daarom voor Alkmaar een toneelgebeur tenis van de eerste rang. die de belangstelling zal wekken van iedere toneelliefhebber. Deze voorstelling is uitsluitend toegangelük voor volwassenen. Verkeer gestremd ALKMAAR Het wegverkeer op 28, 29 en 30 November 1950 of zoveel langer als noódzake- li.jk of korter als mogelijk zal blijken in verband met herstel lingen aan de vlotbrug over het Noordhollands Kanaal te Koe dijk, zal gestremd zijn. Het scheepvaartverkeer zal in het tijdvak van 24 tot en met 30 Nov. belemmering kunnen on dervinden tussen 9.30 en 12 uur en tussen 13.30 en 16 uur._ Het voetgangers- en rijwielver- keer zal plaats vinden door mid del van een roeiboot. Het overige verkeer zal moe ten worden geleid over de Friese brug te Alkmaar en de draibrug te Schoorldam. Geslaagd ALKMAAR Voor de exa mens. diei op 31 October te Alk maar zijn afgenomen door de Koninklijk Goedgekeurde Vere niging van Leraren in Stenogra fie en Machineschrijven zijn de volgende dames en heren ge slaagd: B. v. Gorcum. P. Groen, R. Hoet, M. Juckers, S. Klaver, A. Winnips, J. Klep, J. Pool, G. v. d. Zande. T. Bernards, "T. Borst, P. Dekker, F. Egbergen J. Kruyer, C. Schotten. Alle geslaagden zijn opgeleid door Instituxjt „Globe" Ver- dronkenoord 59. Alkmaar. ALKMAAR. Dat was vorig iaar zeven maanden lang de leus. met het verheugend resultaat, dat het corps od ziin patroons feest. ter gelegenheid van ziin 30-iarig bestaan uniformen kon den worden aangeboden. Dat was 'n mooie prestatie, waarop wii 'n iaar lang met voldoening moch ten terugzien. Maareen- ge üniformeerd corps in stand hou den. is nog iets anders, dan een corns in uniform steken. Er zijn inmiddels werkende leden gede mobiliseerd en het corps is met enkele leden uitgebreid, zodat er een zevental nieuwe uniformen moeten komen: bovendien vor dert de afschriiving elk iaar een heel b?drag. wil men over tien iaar. hetzij eerder of later de uniformen door nieuwe vervan gen. Daarom moest naar middelen worden uitgezien, om de beno digde uniformen voor de nieuwe leden aan te schaffen en de af schrijvingen mogelijk te maken. Met toestemming van de be schermheer van ..St. Caecilia" de H.E. Deken J. Th. Jacobs en de beide andere Z.E. Heren Pastoors wordt er morgen aan de uitgang van de drie kerken door de leden van ..St. Caecilia" gecollecteerd en het is daarom, dat wii nog even de leus ..St. Cae cilia" in uniform! in herinnering brengen Als niemand morgen deze collectebus zonder meer voorbijloopt en alle kerkgangers er 'n kleinigheid in deponeren, is ons harmoniecorps voor dit iaar weer gered uit de financiële moeilijkheden. Een verdere aan sporing liikt ons. gezien de po pulariteit. waarin het corps zich mag verheugen, overbodig. HARMONIE „ST. CAECILIA" ALKMAAR Het Bestuur maakt de leden od het volgende attent: Hedenavond tussen 17 en 19 u. kunnen de busies en de kussen tjes met speldjes worden afge haald bii de heer Beentjes aan de Paardenmarkt. Vanaf 16 uur tot 17 uur kunnen de instrumen ten worden gebracht bii de heer Kramer aan de Breedstraat. Mor gen na de laatste H. Mis komen we allen in het Wapen van Heemskerk voor de slotrepetitie, waar we tevens de busjes inle veren. Het bestuur verwacht dat al onze leden on tiid bij de ker ken aanwezig zijn. Tevens ver zoeken wii de leden om op de donateursavonden om tien min. voor de aanvangstijd oo het to neel aanwezig te willen ziin. ONZE AGENDA DANS-AVOND. georgani seerd door het R.K. Dans- comité. Zondagavond 8 uur. in 't Gulden Vlies. MUZIEK- EN SHOW ORKEST Bela Borislav, Wapen van Heemskerk, hedenavond 7 uur. BIOSCOPEN: Rex Theater: „De bruid was een man", alle lft. Cinema Americain: „De straat zonder naam". 18 iaar: Victoria Theater: De tijger van Eschna- Doer". 14 jr.: Harmonie: ..De diik is dicht", 14 jr. Voorstellingen: Hedenavond 7 en 9.30 u. Zondag: 2 uur. 4.30. 7 en 9.30 uur. DOKTERSDIENST od Zondag: K. H. Kolk. Geestersingel 41. telef. 2017 en C. J. Poortvliet, Egmonderstr. 16, tftlef. 4282. APOTHEKEN: Nacht- en Zondagsdienst Apotheek Wanna. Ritse voort 5. TAXI'S: Nachtdienst: Chr. de Vries. Frieseweg 4. tel. 4237. Rex Theater ALKMAAlgf* De film, die deze week in het nieuvfe Rex-theater draait, hebben .wij gister reeds besproken: h%t nieuwe theater mocht zich de eerste avond al in een grote belangstelling ver heugen. van is ALTIJD welkom Langestraat 54 - Alkmaar (Adv.J Romans Jongens- en Meisjesboeken Reisbeschrijving Sport en Spel Gezinsboeken Mis- en Vesperboeken Missaals Kerkboeken voor Vader en Moeder Jongen en Meisje PAYGLOP - -ALKMAAR i Adverti R.K. HANDBALCLUB A.O.G. ALKMAAR Morgen gaat het le elftal naar Zaandam ('t Kalf) en speelt om kwart over vier tegen P.S.C.K. De vertrek- tiid en plaats worden nog nader bekend gemaakt bii de heer J. Smit. Mochten er eventueel toch nog speelsters ziin die met de trein gaan. willen zii hiervan nog even mededeling doen bii de secretaresse. Het 2e speelt thuis tegen Zee vogels 2 om 12 uur. Kwart voor twaalf aanwezig speelsters! En vergeet de kniekousen niet! Het 3e elftal is vrii en de junioren gaan naar Limmen om 1 uur en vertrekken vanaf de Helooër- brug. De wedstriid begint om 2 uur od het voetbalveld aan de Hogeweg. De opstelling en in dien de wedstrijden niet door gaan staan aan bii de heer J. Smit. Nieuwesloot. Het Bestuur Op 16 A gustus stond er een Op 16 Ar gustus stond er een vrachtauto met zjjn neus in Groot op de Laat. De chauffeur van die vagen was bezig achteruit te rijden om te keren. Er kwam een kleine auto uit de richting Limmerhoek en daarom zette de chauffeur zijn wa gen een ogenblik stil. De kleine wa gen passerde, maar er naderde een vrachtauto van de andere kant. „Ik zag 'm en ik bleef rustig staan met mijn wagen om hem te laten pas seren," zei de chauffeur gistermor gen tot de kantonrechter, waar hij als ge*u>ge optrad. „Zo was het niet," vertelde de chauffeur van de andere vrachtauto die met de wegversperrende wagen in botsing was gekomen. „Want toen ik wilde passeren reed hij z'n wagen weer achteruit en daardoor ontstond de aanrijding." Ook de drogist, die de hele affaire vanuit zijn deurope ning had gezien, wist te vertellen, dat de chauffeur van de eerste wa gen net op het critieke moment ziin auto achteruit reed. En daarom achtte de ambtenaar van het O M. de schuld van de Alkmaarder, die terecht stond, de chauffeur J. B„ noch wettig, noch overtuigend be wezen. Hij vorderde vrijspraak en hij maakte het zodoende Mr. v.d. Voort wel makkeliik, die niets had te doen dan zich bij deze vordering volkomen aan te sluiten. De kanton rechter, evenmin overtuigd van B.'s schuld, snrak hom wil Het kalf verdronken. C. B. uit Schoorl en W. K. uit N. Scharwoude reden op 10 Augus tus beiden op de motor in de ge meente Schoorl. 7.ij reden er zelfs tegen elkaar op. Dat kwam omdat B. geen voorrang verleende aan K.. toen die uit een zijweg van rechts naderde. Een ongeluk komt, zelden alleen en dus had de politie opge merkt., dat de suiegel "an B rkt aan 'de voorschriften voldeed en dat zün hanf-om niet werkte B. had K. niet onw'-' ""•v een hoge heg hem het uitzicht be lemmerde. Na het ongeval was de hew gesnoeid. Tja. niet waar. als het kalf verdronken is.... De ambte naar eiste voor de oniuiste sniegel f 1 of 1 dag. voor de defecte hand rem f 5 of 3 dagen en voor het geen voorrang verlenen f 15 of 10 dagen. De kantonrechter maakte het sehan- oeliik met B. Hii veroordeelde hem tot, respectieve! k f 1 of 1 dag, f2 of 2 dagen en f 10 of 5 dagen. Nog eens vrijspraak. De broodbezorger H. B. uit Amster dam had met zijn auto een aanr - ding gehad op de Kennemerstraat- weg te Heiloo. Dat kwam omdat hij links van de weg was gekomen toen hij, gesneden door een luxe wagen, door uitwijken naar links onherroe pelijk brokken zou gemaakt hebben onder de wielrijders, die zich daar bevonden. En uitwijken moest hij want de snijdende wagen remde voor een broodfiets. De chauffeur van de vrachtauto, waarmee B. de aanrijding had gekregen had 't spul zien aankomen. Hij verklaarde voor de kantonrechter dat B. geen andere mogelijkheid was overgebleven. De ambtenaar van het O.M, was ervan overtuigd, dat B. voor dit ongeval geen schuld treft. Hij laakte het on verantwoordelijke gedrag van de- onbekende weggebruiker, die B. sneed en vorderde vrijspraak. Die vrijspraak kwam er. Denk om de overgangswegen. C. J. S. uit Schagerbrug was er nog altijd niet achter, dat op voor rangswegen ook het langzame ver keer voorrang heeft. „Maar u hebt toch examen moeten doen," zei de ambtenaar van het O.M. „Jawel, maar mijn examinator wist het ook niet en de instruptuur wist het niet en mijn 'garagehouder al evenmin," zei S. die als verdachte voor de kantonrechter verscheen, omdat hij in Schagen één aaftrijding had ver oorzaakt met een bromfietser, die hij voor een gewone freewhelende wielrijder had aangezien. De amb tenaar vond het maar een kwalijke zaak, vanwege de schuldige onwe tendheid van S. tegen wie hij dan ook een boete van f 25 vorderde. De kantonrechter maakte er f 7.50 van. Koeien op buunnan's erf. JP. C. W. de W. uit Castricum is de eigenaar van ettelijke koeien en kalveren. Daar is natui rlijk niets tegen, maar zijn buren hebben er bezwaar tegen, dat die dieren bij hen in de tuin de erwten komen op vreten en daarom stond de W. te recht, wa.nt die koeien en die kal veren van hem hadden dat inder daad gedaan en wel op de 26 ste Juli Hoe dit kwam? Wel, zei de W. alleen mijn buren S. en B. maken gebruik van het damhek, dat omver lag toen de dieren hun eigen gebied hadden geruild voor de tuin van B. en S. Wat ligt er meer voor de hand dan dat een der beide heren dat hek niet goed heeft gesloten? Maar met die lezing was de getuige B. het he lemaal oneens en ook de kanton rechter vond het ganselijk geen ex cuus. B. wilde f 50 schadevergoeding hebben, want er was voor een gul den of vijftig aan erwten gesneu veld. De W. had van alles bij zich: tekeningen en sloten, maar hij had de hele santekraam voor niets mee gesjouwd, want de kantonrechter interesseerde zich er eenvoudig niet voor. De toon der heren, en dan be doelen wij de verdachte en de ge tuige, werd feller en feller en ten slotte kreeg men de indruk, dat zij in het heiligdom van de kantonrech ter een burenruzie wilden uitvech ten, maar zover kwam het toch ook weer niet. De ambtenaar vorderde f 9 of 9 dagen met toewijzing van de vordering, maar de kantonrech ter verklaarde de civiele vordering niet ontvankelijk, omdat hij geen bewijzen had van de schade. Overi gens kreeg de W. f 6 of 3 dagen. (Advertentie) estenveg, hk v> d. VJoude* EEN MOOI SUCCES VOOR DE VERKENNERSDRUMBAND ALKMAAR De drumband van Katholieke Verkenners te Alkmaar zal oo 2 Nov. a.s. haar medewerking verlenen bii het radiohoorspel ..De grote Ronde". De uitzending vindt plaats des avonds van 7.15 uur tot 8 uur over Hilversum I. Dit is reeds de tweede maal. dat de drum band. die Das ruim een iaar be staat. de eer heeft om voor de radio te mogen optreden. Victoria De tijger van Eschnapoer Na een journaal, waarin voor al de opnamen van de vissen in de Caraïbische zee bijzonder in teressant zijn, draait in Victoria deze week het eerte gedeelte van een filmcyclus: Het geheim van de Indische Graftempel. Het is een avonturenfilm, waarin de toeschouwer voorge zet krijgt, wat hij maar kan wensen; de pracht en praal in het paleis van een maharadja, een tijgerjacht, het gevecht van een man in een tijgerkuil met een tijger en verder nog de brand in een schouwburg. Deze film, die, als wij ons niet ver gissen, nog een oud Ufa-product is. zal velen niet meer voldoen; maar weer anderen zullen van deze valse romantiek wellicht nog enige sensatie "beleven. Cinema Americain De straal zonder naam In het buitenlands journaal krijgen we deze week vrijwel alle belangrijke gebeurtenissen van de laatste dagen voor gezet zoals de aanslag op Truman, de strijd in Indo China, de vlieg ramp in de Alpen en de begra fenis van Koning Gustaaf van Zweden. Met een interessante film over Siam, een land waar in deze dagen weer de aandacht op wordt gevestigd, en een aardige kleuren-tekenfilm wordt het voorprogramma besloten. De hoofdfilm „de Straat zon- VERTONING MONSIEUR VINCENT ALKMAAR Schola Publica vertoonde gisteravond in ,,'t Guldèn Vlies" de Franse film van Maurice Cloche „Monsieur Vincent", waarin Pierre Fresnay excelleerde in de grootse rol van Vincentius a Paulo. Men had zich bij de vertoning van deze film projectie en geluid volmaakter kunnen wensen en men kan het betreuren dat de eenheid van het filmverhaal verstoord moest worden door hinderlijke onderbrekingen; men had zich het filmbeeld minder donker kunnen wensen, dat alles neemt toch niet weg, dat dit epos van de naastenliefde in staat was de zeer talrijke aan wezigen de hele film door te ontroeren. In dit prachtige man nelijke heiligenleven wordt de Christen geconfronteerd met de verwerkelijking van het eerste gebod van Christus, dat der naastenliefde. Hoe over de ellende van pest, slavernij en armoe, de in St. Vincentius belichaamde liefde van Christus triompheert, ver telt ons dit filmverhaal, waarin de magistrale dialogen van Jean Anouilh naast het machtige spel van Pierre Fresnay allereerst opvielen. Het is jammer, dat deze prachtige film gisteravond een zo minimale technische ver zórging ten deel viel. Het kon wel niet anders of de grote ver diensten van de film konden daardoor niet naar waarde worden gerealiseerd. Wij be treuren dit, maar wij prijzen het initiatief van Schola Publica, dat deze film naar Alkmaar heeft gebracht. der naam", geeft een beeld van de strijd, die de Centrale Ame rikaanse Recherche, het F.B.I., voert om het gangsterdom, dat na de oorlog weer de kop op steekt in de States, te beteuge len. Het verhaal volgt 'de avon turen van een agent i'an het F.B.I.. die zich onder een valse naam bij een „gang" inwerkt en met levensgevaar, niet alleen de bende, maar ook de handlanger van de leider, gerecruteerd uit de plaatselijke politie, aan de rechter overlevert. Harmonie: Deze week draait weer de Nederlandse film „De dijk is dicht". Over de inhoud en de uitstekende kwaliteiten van deze film schreven wij ver leden week reeds uitvoerig. Voor af ging interessant binnen- en buitenlands nieuws en o.a. de laatste voetbalwedstrijd België- Nederland. MUZIEKVERENIGING „HUGO" H.H. WAARD De muziek vereniging „Hugo" zal op 25 Nov. a.s. in de zaal van de heer Evers een uitvoering geven. Er is een mooi programma samen gesteld, dat iedere muzieklief hebber zal voldoen. Er zal o.a, ten gehore worden gebracht: „Finlandia" van Jean Sibelius en „Watermusic" van Handel. Voor afwisseling zal gezorgd worden door het Langedijker Cabaretgezelschap, 'n Program ma. dat een bezoek waard is. OOGST VAN DE WEG H.H. WAARD Gevonden: Een bruin lederen herenhand schoen; donkerbruine gebreide herenhandschoenen; een laars; een jongensjas; kap van rijwiel lamp; zwart glacé dameshand schoenen. Verloren: een bruine dames- portemonnaie inh. f5.een pakje inhoudende 2 herenonder broeken, een paar lage bruine schoenen en een werkoverhemd; een zilveren herenhorloge; een gladde gouden ring, inscriptie: Henny 26-12-'45. Inlichtingen bureau der Rijks politie. Verwarm Uw bed behaaglijk met een TtCDDCC ELECTRISCHE (Adv.! Wat iedere huisvrouw in haar keuken nodig heeft! Vanaf 20 November a.s. demonstreren wij op onze parterre de 1001 moge lijkheden van deze shaker. De prijs ALKMAAR (Advertentie) WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. BUIEN EN VEEL WIND. Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen en meest krachtige wind tussen Zuid en Zuid-Oost. Later wisselend bewolkt met nu en dan buien, matige tot krachtige en in de kustprovincies af en toe harde wind tussen Zuid-West en West. Vannacht op de meeste plaatsen iets minder koud, overdag dezelfde of iets lagere temperaturen dan van daag. CONGREGATIE VIERT EERSTE GOUDEN PROFESSIE BERGEN Op 20 November 1900 legden in Monnikendam de baker mat van de congregatie, in handen van de stichter, pastoor Smeeman, twee zusters haar eeuwige geloften af. Maandag a.s. wordt dit grote feest in de kloostergemeenschap ge vierd, door de Eerwaarde Moeder Antonia (Mej. Marie Johanna Broer- se geb. te Monnikendam) en de Eer waarde zuster Anna, (Mej. C. Tol, geb. te Volendam). Als bijzonder heid kan genoemd worden dat zij de eerste postulant was van de congre gatie. In J904 werd Moeder Antonia overgeplaatst naar Bergen, waar zij tot 1912 assistente was van de Alge mene Overste, waarna haar benoe ming volgde als eerste directrice van het pensionaat. Vanaf 1924 is ze Overste van verscheidene onderho rige kloosters van de Congregatie en bekleedt nu nog, op 76 jarige leef tijd het ambt van Overste van het Klooster te Kwadendamme (Zee- land-, Zuster Anna heeft steeds met gro te ijver en toewijding de huishoude lijke zorgen waargenomen. Veel hebben beide zusters er toe bijge dragen de eerste moeilijkheden te overwinnen; beiden waren door har de arbeid en gestadig gebed een grote steun voor de congregatie. Daarom is er alle reden om Maan dag in alle dankbaarheid dit gou- jubileum te gedenken. „WARMTE VOOR DE KARMEL" Woensdag 29 Nov. zal het co mité ..Warmte voor de Karmel" in tegenwoordigheid van Z.H. Exc. Mgr. J. P. Huibers in de Karmel te Egmond de nieuwe installatie voor de Ceprtale ver warming aan de Eerw. Zusters Karmelitessen overdragen. Over hef algemeen hoort men door de plaats een gemompel gaan, dat men feestelijkheden gaat houden voor hef zoveel- jarig bestaan van de veemarkt. Maar hoeveel jaar deze nu wel bestaat, daarover verschillen de meningen. Wij willen trachten een stukje van deze sluier op te lichten en hebben daartoe de archivaris van de Vereniging Oud Schagen en Omstreken, de heer Lutjeharms, om enige gegevens verzocht en bereidwillig verkregen uit zijn rijke hoeveelheid aantekeningen uit het Heerlijkheidsarchief van de Heren en Vrouwen van Schagen. Bastaard 2 vrije jaarmarkten, de eerste 8 dagen voor of na St. Pieter en Paulus' (29 Juni), de tweede 8 dagen voor of na St. Maria Magdalena en voorts een vrije weekmarkt op alle Donder dagen. Op de 14 Maart 1476 werden de Schagenaren door Vrouwe Maria de Rijke, dochter van Ka- rel de Stoute, Gravinne van Hol land etc., „vergunt in hare koop manschappen, Neeringe, en oude kostumen, Vrijheden en hante- ringe vandien, die zij tot zoo lang gehad .hebben te houden te stij ven en te sterken tegen een iegelijk etc.".... Hier heeft men dus de beves tiging van het privilegie van 1402 en dat van de Heer van Schagen van 1463. In 1540 werd dit opnieuw be vestigd en wel door Keizer Karei V maar er werd mede vrijdom van waag gegeven. Uit 1402 Uit bovenstaande kan men dus de gevolgtrekking maken dat het feitelijke privilegie waaruit de Donderdagse Markt is ontstaan uit het jaar 1402 stamt en ver leend werd door Graaf Willem VI die gehuwd was met Margaretha van Bourgondien. Het is dus in 1952 550 jaar geleden dat men dit privilegie verkreeg en dus in dat jaar de eerste officiële markt mocht gehouden worden. Het doet er niet toe op welke datum men dit herdenkt, aange zien het zeer moeilijk zal zijn uit te maken op welke datum deze eerste markt zal gehouden zijn. De datering van hét privilegie doet hier niet ter zake. De ontwikkeling van de steden in de middeleeuwen staat in nauw verband met de opkomen de handel en nijverheid. Door de kruistochten kwamen de be woners van West-Europa in aan raking met West-Azië en het Romeinse Rijk. Daar leerden zij van alles, vooral het maken van verschillende voorwerpen. De verkoop van deze artikelen vond op de markt plaats; de grootste zaken werden echter gedaan op de kermissen die op bepaalde tijden in verschillende steden werden gehouden. Vele steden hadden een belangrijke plaatse lijke markt voor de naaste om trek. Zo was het ook in de Heer lijkheid Schagen. De veehandel die opkwam, fruit- en vishandel etc., daarvoor kwam men naar Schagen. De handel had echter met grote moeilijkheden te kam pen. De wegen waren wel bijzon der slecht en over de wateren lagen povere brugjes die een paard en wagen maar ternauwer nood konden torsen. Daar kwam bij dat het gevaarlijk was op de wégen. Er werd geroofd en ge plunderd bij avond en nacht. Het is in Schagen mede wel te dan ken aan de priesters en klooster dat de markt opkwam want zij waren het die de kooplieden des nachts onderdak verschaften. Er waren echter nog meer bezwa ren aan het bezoek naar Schagen. Het wemelde van tollen onder weg. De laatste die werd opge heven is die van het Noord. Maar ondanks al deze bezwaren ging de handel hier steeds vooruit en nam een dergelijke vorm aan, dat er ordenend opgetreden moest worden. Maar om een officiële markt te mogen houden had men toestemming nodig van de Graaf. Men vindt overigens in de ge schiedenis van Schagen steeds berichten van goede markten, ook onofficiële. Het eerste privilegie verkreeg men in 1402 van Heer Willem varr Beijeren, Graaf van Holland, Zeeland en Heer van Friesland. De Schagenaren werd vergund het houden van een vrije week- en jaarmarkt. Op 10 Fébruari 1463 krijgen de Schagenaren van Willem de Op 10 Februari 1463 kreeg men van Willem van Beijeren bastaard van Holland, Graaf van Ooster- vant, zoon van Hertog Albrecht v. Beijeren, Heer van Schagen (1427—1465) overl. 1473, toestem ming tot 2 vrije jaarmarkten en die Donderdagse markt. Hij was Heer van Schagen ge worden op 29 Juni 1427 wegens zijn verdiensten in de strijd tegen de Friezen. Men lette op de gunst door hem verleend om 8 dagen voor of na St. Pieter en Paulus een jaarmarkt te houden. Dat is de datum waarop hij van Phi lips van Bourgondien de heer lijkheid Schagen in leen ver kreeg. Dit is de Markt die men dus extra verkreeg. Men had die op St. Maria Magdalena reeds en ook de Donderdagse markt. Men denke in dit verband er om nende markt) wel achterwge werd door Willem VI de graaf van Holland, terwijl het tweede genoemde doör de eerste Heer van Schagen verleend werd, die wel ridder admiraal van Holland, kastelein van Medemblik, opper- kamerling, baljuw van Westfries land en van 's-Gravenhage was, maar geen graaf van Holland. Hij was trouwens inwoner van Schagen, en woonde op zjjn slot en had er zeer veel belang bij dat het Schagen goed ging. De overige stukken zijn slechts be vestigingen van eerste privilege van 1402. De herdenking van de paarden markt waarvoor ook privilegiën werden verstrekt, kan men onder de huidige omstandigheden (kwij nende markt) wie achterwege laten. Misschien voor een latere tiid. Voor deze paardenmarkt ver kreeg men octrooi op 17 Juni 1582(?) en op 15 Februari 1603. De vette koemarkt werd toen vastgesteld op 2 Donderdagen na de tweede Donderdag in October (paardenmarkt), zou dit jaar op 23 October zijn, hetgeen gedaan werd om een ieder in de gelegen heid te stellen een koe te kopen teneinde deze in te kuipen, zoals de schrifturen ons mede delen. Het is van belang nog te weten dat ten tijde van het verlenen van het eerstgenoemde "rivilegie op de markt te Schagen, buiten het vee, veel vis en fruit werd verhandeld terwijl er een inten sieve handel bestond tussen Texel en Schagen. De vismarkt vond zijn plaats tegenover café Baars aan de Markt. De vis werd aan gevoerd uit Petten, Kolhorn en uit de eigen plaats. Het fruit kwam hoofdzakelijk uit de- heer lijkheid. De appelen werden zeer geroemd. De bogaards van de Heren van Schagen waren zeer groot en leverden veel fruit. Het tegenwoordige Herenbosch was vroeger een grote bogaard welke in latere jaren werd verhuurd voor f 600.voor die tijd een enorm bedrag. Schagen make zich gereed om het 550 jarig bestaan der Markt op gepaste wijze te herdenken, uitgaande van het eerste privi- leeie, hetgeen echter niet zeggen wil dat er voordien geen mark ten in Schagen werden gehouden. Deze waren dan niet officieel. VANDAAG W jubilé van de K; kerkelijke plee radio-stad. Wal wordt, is het pastoor L. H. Pi de radio-uitzei katholieke uitzt Katholiek Ned gedragen en hel nagedachtenis b danook zeer bija dat de hoogeeru Dominicuskerk I In die kerk hee 1925, de eerste plaats gehad, m K.R.O. als zodani Dat gebeurde evi Februari had pasti oproep gedaan in komen tot kathol gen. Al op 1 Mei de R. K. Radio-gi gaan van de aam van R. K. Radio\ van de „Katholi Omroep". Op 24 dat jaar had de e< plaats in de rij van programma's, dooi de zender van de Geleidelijk maai de katholieke radi iets groots en apai de vervulling wc ideaal van pastoo voorzag, dat er ge doeltreffender nu staan, waarop de vensbeschouwing breedte tot uitinj worden gebracht, del van de radio, misschien anders j hebben, gelet op dc toen vervulde taak lieke pers, daar i sprokene", dat „ges blijft, het vaak na: ook meer in de di ken. Maar kom, he niet, om tegenstell ken of te maken, had pastoor Perqu voor honderd proc: de radio meer ka mensen te bereiker katholieke pers niel den, hetgeen de ook bewezen heeft. Op de duur wa: van de ene zend allerlei uitzenders verdringen, natuui baar. Even natuur! regering zich met tie en dus met de z: bemoeien, hetgeen tijd de glorie van deed herleven. Mede door de a Katholieke Radio-cc in October 1927 d Huizen in gebruik g den, door de K.R.O R.V., die elk 26'/i kregen. Even te vo: andere stappen ge< grondslag voor de v ganisatie van de K De heer P. A. M. S de aanvang af pas heeft geholpen, om stichten en uit te bo thans eveneens 25 Katholieke Omroep verhuisde met zijn fc „De gewone man zijne van"ei attractieve rubrieki ook in het nieuwe j weer gehandhaafd tot de meest-belui: de omroep be) begon uit te groeiei Herengracht, een pi bouw, dat ook als st deed Intussen had de bre de katholieke radio- begrepen, dat men naast de gestage uitbc omroep in Nederland, naai contact moest zo de aether omspant de de en overal in de rezen zenders en om op de duur zou dat al bedisseld kunnen wor een internationale Zoals ook bewezen i zijn.Het internatio lieke radiobureau weri in Juni 1928 en wijder wiekte het Nederlani lieke radio-initiatief p ding op de korte golf wereldzender, o.m. van onze missionariss onvergetelijke organis malen voor de Radio-i dag, die alle landen ov met prachtig resultaat Eerste hondc In April 1929 not K.R.O. de eerste 100. toen als gevolg van vingsaetie het aantal tot de eerste hondi steeg. De K.R.O. verhi Herengracht 118, de ui hadden tijdelijk plaats rant Du Commerce, ii tionstraat in Hilversum 1930 had het eerste Indië plaats, en toen h belangrijke gebeurten van de aankoop van h i

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2