rkten? „Wij strijden tegen boze geesten in de lucht" J? Waarom Minister Sassen indertijd is afgetreden De Franse socialist Mol let legt het bijltje er bij neer PLAN-MANSHOLT WORDT NOG NIET GEPUBLICEERD Heb DEKEN >ij Ursulinen i Bergen Vijf en twintig jaar apostolaat in de aether Werelduitzending langs 209 radiostations in vijf werelddelen Naar wij vernemen Geen Paardenwet - Areaal bewaar kool wordt gehalveerd - Drie-jaren-plan voor hulp aan kleine boeren TWEEDE KAMER OUln&CLL Het Rijk Gods is in U Mutatie bij de Raad van Europa Mej. Mar ga Klompé volgt hem op ZATERDAG 18 NOVEMBER 1950 PAGINA 3 'Jw bei •glijk met een nPft ELECTRISCHE (Adv.) /ERWACHTING i door het K.N.M.I. te ig van Zaterdagavond >nd. EN VEEL WIND. k zwaar bewolkt met a meest krachtige wind en Zuid-Oost. Later volkt met nu en dan e tot krachtige en in icies af en toe harde Zuid-West en West. ■m de meeste plaatsen Iets overdag dezelfde of emperaturen dan van- LTIE VIERT EERSTE >EN PROFESSIE Op 20 November 1900 >nnikendam de baker- ongregatie. in handen er, pastoor Smeeman, aaar eeuwige geloften a.s. wordt dit grote oostergemeenschap ge- e Eerwaarde Moeder Marie Johanna Broer- inikendam) en de Eer- Anna, CMej. C. Tol, dam). Als bijzonder- emd worden dat zij de nt was van de conjre- >rd Moeder Antonia naar Bergen, waar zij ente was van de Alge- waarna haar benoe- als eerste directrice maat. Vanaf 1924 is ze verscheidene onderho- van de Congregatie en log, op 76 jarige leef- van Overste van het Swadendamme (Zee- t heeft steeds met gro- (Wijding de huishoude- waargenomen. Veel zusters er toe bijge- •ste moeilijkheden te eiden waren door har- gestadig gebed een >or de congregatie. alle reden om Maan- iankbaarheid dit gou- edenken. 4TE VOOR DE ARM EL" 29 Nov. zal het co- te voor de Karmel" rdigheid van Z.H. J. P. Huibers in de Igmond de nieuwe ior de Cenrtale ver- de Eerw. Zusters i overdragen. [en lette op de gunst ■rleend om 8 dagen >t. Pieter en Paulus :t te houden. Dat is aarop h;j van Phi- urgondien de heer- agen in leen ver- de Markt die men rkreeg. Men had die a Magdalena reeds Donderdagse markt, i dit verband er om et) wel achterwge Villem VI de graaf terwijl het tweede 3ór de eerste Heer verleend werd, die Imiraal van Holland, i Medemblik, opper- iljuw van Westfries- 's-Gravenhage was, graaf van Holland, jwens inwoner van woonde op zijn slot eer veel belang bij igen goed ging. De ren zijn slechts be- zan eerste privilege :ing van de paarden- oor ook privilegiën rekt, kan men onder ïstandigheden (kwij- wie achterwege ien voor een latere e paardenmarkt ver- octrooi op 17 Juni p 15 Februari 1603. markt werd toen j 2 Donderdagen na jnderdag in October ct), zou dit jaar op ijn, hetgeen gedaan ieder in de gelegen- n een koe te kopen in te kuipen, zoals n ons mede delen, belang nog te weten van het verlenen genoemde Privilegie te Schagen, buiten vis en fruit werd irwijl er een inten- jestond tussen Texel De vismarkt vond genover café Baars De vis werd aan- Petten, Kolhorn en plaats. Het fruit akelijk uit de heer- ppelen werden zeer bogaards van de chagen waren zeer rden veel fruit. Het Herenbosch was ;rote bogaard welke en werd verhuurd voor die tijd een ike zich gereed om bestaan der Markt -ijze te herdenken, het eerste privi- echter niet zeggen iordien geen mark- werden gehouden, an niet officieel. VANDAAG WORDT de viering van het zilveren bestaans- jubilé van de Katholieke Radio-omroep ingeluid met pontificaal- kerkelijke plechtigheden en een herdenkingsbijeenkomst in radio-stad. Wat dan herdacht en met recht gevierd wordt, is het resultaat van het vooruitziend initiatief van pastoor L. H. Perquin O.P.„ die, toen het „menens" werd met de radio-uitzendingen in Nederland, begreep, dat eigen katholieke uitzendingen van grote waarde zouden zijn voor Katholiek Nederland. Zijn pionierswerk heeft vruchten gedragen en het is dan ook een plicht van dankbaarheid, zijn nagedachtenis bij deze herdenking en viering te eren, hetgeen danook zeer bijzonder gebeuren zal in het plechtige dankoffer, dat de hoogeerw. pater-provinciaal der Dominicanen in de Sint Dominicuskerk te Amsterdam zal opdragen. In die kerk heeft al in October 1925, de eerste Mis-uitzending plaats gehad, nog voordat de K.R.O. als zodanig was gesticht. Dat gebeurde even later. Al in Februari had pastoor Perquin een oproep gedaan in de pers, om te komen tot katholieke uitzendin gen. Al op 1 Mei 1925 verscheen de R. K. Radio-gids, officieel or gaan van de aanvankelijke bond van R. K. Radioverenigingen en van de „Katholieke Draadloze Omroep". Op 24 November van dat jaar had de eerste uitzending plaats in de rij van Dinsdagavond programma's, door de K.R.O. op de zender van de N.S.F. Geleidelijk maar zeker groeide de katholieke radio-beweging tot iets groots en aparts uit. Dat zou de vervulling worden van het ideaal van pastoor Perquin, die voorzag, dat er geen beter, geen doeltreffender manier zou be staan, waarop de katholieke le vensbeschouwing in al haar breedte tot uiting zou kunnen worden gebracht, dan door mid del van de radio. Men zou het misschien anders gezegd kunnen hebben, gelet op de al sedert lang toen vervulde taak van de katho lieke pers, daar naast het „ge sprokene", dat „geschrevene", dat blijft, het vaak naast de breedte, ook meer in de diepte kan zoe ken. Maar kom, het is nu de tijd niet, om tegenstellingen te zoe ken of te maken, in elk geval had pastoor Perquin in zoverre voor honderd procent gelijk, dat de radio meer kans heeft, om mensen te bereiken, die door de katholieke pers niet bereikt wor den, hetgeen de practijk dan ook bewezen heeft. Op de duur was de toestand van de ene zender, waaraan allerlei uitzenders zich kwamen verdringen, natuurlijk onhoud baar. Even natuurlijk moest de regering zich met de radiokwes tie en dus met de zendtijdkwestie bemoeien, hetgeen in de oude tijd de glorie van de antithese deed herleven. Mede door de actie van het Katholieke Radio-comité kon al in October 1927 de zender te Huizen in gebruik genomen wor den, door de K.R.O. en de N.C. R.V., die elk 26'/i uur zendtijd kregen. Even te voren waren er andere stappen gedaan, die de grondslag voor de verbeterde or ganisatie van de K.R.O, legden De heer P. A. M. Speet, die van de aanvang af pastoor Perquin heeft geholpen, om dit werk te stichten en uit te bouwen, en die thans eveneens 25 jaar aan de Katholieke Omroep verbonden is, verhuisde met zijn bureautje, dat gingsgebouw in de Emmastraat te Hilversum, waar later de nieu we studio verscheen. En dan snel een paar data: Oc tober 1930, eerste jubileumactie van het vijfjarig bestaan. 7 Maart 1931, gloriedag: plechtige inwij ding van de eigen echte studio door de Aartsbisschop, mgr. Jan- Eijck het uitbeeldt in de hal van het studio-gebouw. Maar niet alleen negatief heeft de omroep gewerkt ook in ontelbare geval len en in grote mate positief. Daarom was het zo verheugend, dat de Kardinaal, in 1946, aan alle twijfel een einde maakte door zijn bekende schrijven aan pater Kors, dat de K.R.O. zijn werkzaamheden voor eigen ka tholieke uitzendingen zelfstandig en autonoom moest voortzetten. De jubilerende omroep mag bij dit feest op grote verdiensten terugzien. Het zijn schreef prof. Kors in de Gids van October j.I., jaren geweest waarin wij ons verheugden om zijn opgang en bloei, treurden om zijn verdwij nen en door de ongenade van de bezetter, in bange verwachting hunkerden naar zijn herleving, welke ondanks veel tegenstand, toch weer werkelijkheid werd. Daarom is er reden tot feest vieren voor ons katholieke volk, dat zo gehecht is aan zijn eigen omroep, omdat het ideaal daar van de volle liefde heeft van zijn gelovig hart. kreeg de 65-jarige Cornelia H. uit Amsterdam, die de pastoor van Terneuzen had opgelicht voor ruim 1800 gulden, drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar ontvingen twee Italiaanse duikers, die zich zeer verdienstelijk heb ben gemaakt bij de ramp van de „Roermond", die op 23 Juni 1949 bij Bari in zee stortte, van Ko ningin Juliana de ere-medaille in goud van de Orde van Oranje- Nassau werd bij de Nederlandse spaar banken in October een bedrag van 29.484.384 gulden ingelegd en terugbetaald 36.091.760, het geen een ontsparing betekent van 6.607.376 gulden.... heeft Herman van den Eeren- beemt, die enige tijd geleden ter observatie in het Wilhelmina- gasthuis te Amsterdam werd op genomen, dit ziekenhuis kunnen verlaten. Hij zal echter nog wat rust moeten nemen is de convair „Rei.ibrandt" gis termorgen uit Londen op Schip hol aangekomen met aan boord het beroemde zelfportret van Rembrandt, dat hij in 1640 heeft geschilderd „De gewone man zegt er het zijne van"een van de attractieve rubrieken, die zich ook in het nieuwe programma weer gehandhaafd heeft en tot de meest-beluisterde van de omroep behoort. begon uit te groeien, naar de Herengracht, een patronaatsge bouw, dat ook als studio dienst deed Intussen had de brede blik van de katholieke radio-leiders ook begrepen, dat men al dadelijk, naast de gestage uitbouw van de omroep in Nederland, internatio naal contact moest zoeken, want de aether omspant de gehele aar de en overal in de wereld ver rezen zenders en omroepen, en op de duur zou dat allemaal niet bedisseld kunnen worden zonder een internationale organisatie. Zoals ook bewezen is, juist te zijn.Het internationale katho lieke radiobureau werd opgericht in Juni 1928 en wijder en breder wiekte het Nederlandse katho lieke radio-initiatief uit. Uitzen ding op de korte golf naar Indië, wereldzender, o.m. ter wille van onze missionarissen een onvergetelijke organisatie enige malen voor de Radio-missie-Zon- dag, die alle landen overkoepelde met prachtig resultaat. Eerste honderdduizend. In April 1929 noteerde de K.R.O. de eerste 100.000 leden, toen als gevolg van een wer vingsactie het aantal van 65.000 tot de eerste honderdduizend steeg. De K.R.O. verhuisde naar Pastoor L. H. Perquin O.P., de grote pionier van de Katholieke Radio Omroep, zoals hij zo vele keren het godsdienstig half uurtje verzorgde, dat voor hem de ziel van het katholieke radiowerk uitmaakte, en dat de radio voor hem maakte tot een stuk van het apostolaat, hetwelk de K.R.O. nu een kwart eeuw heeft vervuld. Smokkelaars lieten koeien in de steek Donderdagavond stuitten amb tenaren der rijkspolitie te Luyk- gestel ter hoogte van de „Zwarte Horst" op een groep smokke laars, die zes vaarzen naar Bel gië wilde smokkelen. Toen de smokkelaars onheil zagen vlucht ten zij over de Belgische grens. De zes koeien (een waarde van circa f4000.werden in beslag genomen. Verzending van zeepost Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan tussen haakjes, ach ter de naam van het schip ver meld: Indonesië s.s. .Roepat" (23 Nov.); Nieuw Guinea m.s. ,Bli- tar" (27 Nov.); Antillen s.s. „Bennekom" (28 Nov.); Surina me m.s. „Helena" (23 Nov.). In zijn Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer inzake de begroting 1951 deelt minister Mansholt o.m. mede, dat hij het tijdstip nog niet gekomen acht tof openbaarmaking van zijn gedetailleerde plannen ten aanzien van de integratie van de landbouw in Europa. Wel is informeel overleg gaande teneinde tot een zo groot mogelijke mate van eenstemmigheid te komen over de algemene uitgangspunten en over de manier waarop die plannen in internationaal verband aan de orde moeten worden gesteld. sen z.g. In September 1932 werd de nieuwe krachtige N.S.F.-zen- der voor de 296.1 M. in gebruik genomen, in October van dat jaar kwamen het K.R.O.-koor en het K.R.O.-orkest tot stand. De studio in de Emmastraat werd in 1933 uitgebreid en verbouwd. Nam de K.R.O. in April 1934 de eerste eigen reportagewagen in gebruik, op Zondag 24 Juni werd de eer ste Radio-Missie-Zondag verzorgd, waarbij de K.R.O. een wereld programma uitzond, da tdoor 209 stations in 5 werelddelen werd gerelaiëerd! Een ongeëvenaarde prestatie! Tien jaar Bij het tienjarig bestaan werd een grootse jubileumactie ge voerd, en onder leiding van jhr. Ruijs de Berenbrouck z.g. kwam aanvankelijk meer dan f 100.000.- bijeen als fonds voor de bouw van een nieuwe moderne studio, welk bedrag later aangroeide tot f 130.000.—. De bouw begon in Augustus 1936, nadat in verband met de voorbereidingen, de studio tijde lijk was ondergebracht in het Hof van Holland. Architect Maas, nu pas overleden, volgens menselijke berekening veel te vroeg, had een bijzonder geslaagd ontwerp ge maakt, dat aan de meest moderne eisen voldeed. Al op 16 December 1936 legde pastoor Perquin de eerste steen en op 10 Mei 1938 was de grote dag, de trots van katholiek Nederland en van de K.R.O.: Z. H. Exc. mgr. dr. de Jong, later als kardinaal nog meer de roem van de Kerk van Sint Willibrord, wijdde de nieuwe studio plechtig in. Een paar maanden later stierf pastoor Per quin, door velen, maar we mo gen zeggen wel het meest, door de katholieke radio-actie, be treurd, waaraan hij alles gege ven had. Pater Dito O.P. volgde hem op, later kwam pater Kors O.P. aan het bewind. Paul Speet was inmiddels tot directeur be noemd en toen de K.R.O. op een van zijn hoogtepunten stond, kwam de bezetter alles vernielen. „Wie het schrikkelijkst er van zwijgt, heeft allerbest gezeid".... Al in 1943 intussen waren de voorbereidingen getroffen, om het radiobestel te regelen na de bevrijding, maar het duurde tot Januari 1946 voor en aleer de K.R.O. als zodanig terug was in de aether. Herbouw en overwin ning van tal van moeilijkheden en tegenwerking, eisten de volle kracht van nieuwe medewerkers op. Het ging geleidelijk maar ze ker weer crescendo, de school radio was een nieuwe prachtige loot aan de K.R.O.-stam en onze omroep kreeg weer alle good- wille van zijn oude getrouwen die in steeds groter aantal groei den. Nu is de K R.O. de grootste omroep met zeker meer dan 240.000 leden. Het preciese aantal OOK PIECK ONDER „BEHANDELING" De Oost-Duitse president Wilhelm Pieck is vandaag uit Berlijn naar de Sovjet- Unie vertrokken voor een medische behandeling van vier weken. Herengracht li 8, de uitzendingen za' vandaag worden onthuld.... hadden tijdelijk plaats in restau rant Du Commerce, in de Sta- De K.R.O. heeft ontzaglijke tionstraat. in Hilversum. In April verdiensten gehad voor de Kérk 1930 had het eerste relais met i en voor het Vaderland. Juist ook Indië plaats, en toen had ook de door zijn strijd „tegen de boze belangrijke gebeurtenis plaats geesten in de lucht", zoals de van de aankoop van het vereni- I prachtige schildering van Charles (Vervolg van pag. 1) Uit zijn tent gelokt door de heer Weiter kwam de minister president, wat de Indonesië-poli- tiek betreft, nog eens op het af treden van minister Sassen terug. De heer Sassen had een missie naar Amerika willen zenden om de V.S. te bewegen tot het voeren van een gemeenschappelijke Azia tische politiek, echter met het dreigement dat Nederland zich anders geheel uit Indonesië zou terugtrekken. In dit dreigement had het overige deel van de rege ring niet willen treden, omdat het in feite zou hebben betekend, dat alle banden met Indonesië werden doorgesneden. Ook de minister van financiën sprak in tweede instantie, zonder hierbij evenwel nog veel nieuwe gezichtspunten te openen. Naar zijn mening zouden de bezuini gingsvoorstellen, voor zover zij een grotere doelmatigheid en be perking van het apparaat golden, zonder meer door de regering kunnen worden doorgevoerd. In dien zij reeds aangekondigde voorzieningen zouden betreffen, of reeds ingediende wetsontwer pen, diende overleg met de Ka mer te worden gepleegd. Geen of minder belasting op inkomsten als gevolg van extra inspanningen achtte de bewinds man om technische redenen niet mogelijk. Wel was reeds een ver kleining van de tariefklassen doorgevoerd. Had de heer Hofstra (P.v.d.A.) bij een keuze tussen verlaging van het levenspeil of verlaging van investeringen de mogelijkheid open gelaten, dat ook voor het laatste zou kunnen worden gekozen, de minister be toogde van zijn kant, dat geen H. LAURENTIUS VAN BRINDISI KERKLERAAR? (K.N.P.) De Heilige Con gregatie der Riten is dezer dagen in vergadering bijeen ge komen ter voorbereiding van het onderzoek van de twee won derbare genezingen, die als wonderen worden toegeschre ven aan de bemiddeling van de Dienaresse Gods Marie Victoria Theresa Goudrec, medestichte res van de Zusters van Onze Lieve Vrouw van het Cenakel. In dezelfde vergadering is ook het verzoek in behandeling ge nomen om aan de Heilige Lau- rentius van Brindisi. belijder van de orde van de Capucijnen, de titel van kerkleraar te ver lenen. regering voor haar rekening zou kunnen nemen, dat op een later tijdstip werkloosheid zou uitbre ken. Spanje De motie-de Groot (com.), waarin afkeuring werd uitge sproken over het ten aanzien van Spanje gevoerde beleid, werd met 6 tegen 50 stemmen ver worpen. Ook de St. Gereformeer den stemden voor! Na Hoofdstuk I z.h.s. aanvaard te hebben, behandelde de Kamer nog het wetsontwerp, waarbij de toepassing van het Ziekenfonds- besluit wordt uitgebreid. Ook zeelieden, werklozen, kostwinners ouden van dagen ingevolge de ouderdomsvoorziening-Drees, trek kers van sociale renten en mili tairen met invaliditeitspensioen zullen straks daardoor verplicht verzekerd kunnen zijn. Bij de discussies, waaraan ook dr. Mol (K.V.P.) deelnam, kwam o.m. ook de positie van de ambte naren ter sprake, die een eigen ziekenfonds wensen. Minister Joekes bevestigde dat hiervoor besprekingen met het georgani seerd overleg worden gevoerd. Of ook nog andere groepen onder de verplichte verzekering dienen te worden gebracht, is een vraag, die nader onder het oog zal wor den gezien. Het wetsontwerp werd z.h.s. goedgekeurd. LANDELIJK MULO-CONGRES UITGESTELD Het landelijk MULO-congrcs. dat Maandag 20 November in Utrecht zou worden gehouden, is tot. een nader bekend te maken datum uitgesteld. De reden voor dit uitstel is. zo delen ons de hoofdbesturen yan het katholiek onderwijzers verbond en van de verenivoor P K. MULO mede. de ontvangst van een missive van de minister van on derwijs. kunsten en wetcnschap- nen. waarin wordt medegedeeld, dat het Riiksschooltoezicht geen roosterafwiikin? kan toestaan. Betad van O.L. Vrouw van Fatima in Siam (K.N.P.) Het beeld van Onze Lieve Vrouw van Fatima zal op 1 December a.s. in de staat Siam komen, om vandaar de pelgrimsreis naar Japan voort te zetten. Voor het vertrek naar Siam is het Onze Lieve Vrouwebeeld in de voornaamste straten van Singapore in een luisterrijke processie rondgedragen waaraan behalve 30.000 katholieken van de stad. ook vele niet-katholie- ken hebben deelgenomen. Bjj de Kamer zal spoedig wor den ingediend het herziene wets ontwerp Rechtshandelingen Land bouwgronden. De minister heeft besloten het ontwerp Paarden wet terug te nemen. De bezet tingsregelingen op dit gebied blijft hij in het belang van de paardenfokkerij achten, zodat ze niet uitdrukkelijk zullen worden afgeschaft. Een nieuw ontwerp Jachtwet is nagenoeg gereed, dat van een nieuwe Pachtwet ten departe- mente in studie. Gereed is ook een wetsontwerp inzake uitbeta ling van melk naar kwaliteit. In voorbereiding is een wetsontwerp op de bestrijding van de vee t.b.c. Vastgehouden zal worden aan bijdragen naar pariteit van over heid en bedrijfsleven. Dit zal daartoe een heffing op de melk kunnen leggen, waarvan geen vrijstelling mogelijk zou dienen te zijn. Overwogen wordt, een extra bedrag beschikbaar te stellen voor cultuur-technische boeren werken, zulks in het belang van de werkgelegenheid ten platte- lande. Tuinbouw De minister acht het gevaar voor onze uitvoer van druiven, tomaten en steenvruchten tenge volge van het tot ontwikkeling komen van de export van tuin- bouw-producten in Zuid-Europa niet zo groot. Alleen voortschrij dende vrijmaking van het han delsverkeer zal voor onze tuin- bouwexport de concurrentiemo gelijkheden vergroten. Volgens voorlopige gegevens draaiden tot 21 Oct. 1.1. door: aan fijne bladgroenten (zoals spinazie en sla) 20100 ton; grove bladgroenten (zoals koolsoorten) en bloemkool 45100 ton; peul vruchten 14400 ton; bol-, knol- en wortelgewassen (zoals kroten en peen) 14600 ton; vruchtengroen ten (zoals tomaten en komkom mers) 21800 ton. Van het feit, dat groenten werden doorge draaid, ondervonden met name de koudegrondtelers nadeel. De minister zou door goede voorlichting willen bevorderen, dat door productie-spreiding een oplossing wordt gevonden b.v. voor te grote aanvoer van zomer groenten in een bepaalde periode. Overwogen wordt, het areaal bewaarkool dat op bijzondere teeltvergunningen wordt geteeld, tot de helft terug te brengen. ARTISTIEK De Utrechtse studenten toneelvereniging zal op 24 No vember ter gelegenheid van de 39e Dies Natalis van Unitas studio-sorum RhenoTrajectlna Shaw's „Fanny's first play" in de stadsschouwburg te Utrecht ten tonele brengen. De Nederlandse pianist Cor de Groot is teruggekeerd van een concertreis in Frankrijk. Laatstelijk trad hij op te Parijs waar hij met het orkest van de Concerts Lamoureux voor een uitverkochte Salle Pleyel met veel succes het eerste piano concert van Tschaikowsky ten gehore bracht. Cor de Groot vertrekt over enkele dagen voor een tournée naar Spanje. .Linz. de hoofdstad van Opper-Oostenrijk, het geboorte land van Anton Bruckner, gaat een groot concertzaal bouwen, die ter herinnering aan de grote Oostenrijkse componist „Bruck- ner-Haus" genoemd zal worden Dit concertgebouw, dat 2000 be zoekers zal kunnen bevatten en van een draaitoneel en van een orgel voorzien zal zijn, zal in de toekomst het centrum van de Bruckner-Festivals" worden. De middelen voor deze bouw wer den door collectes giften en door de opbrengst van een reeks concerten bijeengebracht De grote Zwitserse Bruckner- dirigent Volkmar Andreae heeft zich voor dit doel belangeloos beschikbaar gesteld door con certen van de Weense Sympho- niker- te dirigeren en ook Bruno Walter bevordert dit project op grootse wijze. Verscheidene Bruckner-verenigingen in het buitenland hebben reeds hun steun toegezegd. In de Kleine Comedie ging deze week de première voor Den Haag van het door het toneelgezelschap Johan Kaart opgevoerde „Tussen man en vrouw", door Louis Borcl uit het Amerikaans vertaald. Medespelenden waren behalve Johan Kaart: Henny Alma. Ben Aerden, Tillv PerinBouw meester, Leo de Hartogh. Fien- tje Bershegge, Willem Faassen. Hella Faassen. Jan Blaaser en Teddy Schaank. Beperking oogsthulp De beperking van de werk zaamheden van het Bureau Oogst- voorziening zal in bepaalde stre ken tot enige inkrimping van de teelt van arbeidsintensieve ge wassen kunnen leiden, waarte genover elders de situatie zeker nog een ruimere teelt van der gelijke gewassen mogelijk maakt. Juist nu op de veenkoloniale be drijven het aardappel-areaal, dat de moeilijkheden veroorzaakte, tot een derde moet worden inge krompen, zal daar ook de oogst hulp zeer beperkt kunnen wor den. Voor de teelt van consump tie-aardappelen op de klei, waar weinig mogelijkheden tot teelt verschuiving aanwezig zijn, wordt overwogen een wat ruimer oogst hulp in het vooruitzicht te stel len. Graanprijzen Teneinde de stijgende import van broodgraan uit de landen met harde valuta, noodzakelijk geworden door het teruglopen van het tarwe-areaal, te remmen, is voor het komende oogstjaar een tarwe-prijs vastgesteld, die hoger ligt dan die overeenkom stig de kostprijsberekeningen van het L.E.I. Voor gerst werd een inleveringsregeling getroffen, die geacht wordt de telers een prijs te verschaffen overeenkomstig de L.E.I.-berekeningen. De minister stelt zich nog altijd voor, indien de graanprijzen op de wereldmarkt zouden dalen be neden een niveau, waarbij de pro ductie in Nederland lonend kan worden beoefend, door middel van het monopoliestelsel een ze ker prijsniveau in het binnen land te .handhaven. Kleine boeren etc. In het raam van de steunver lening aan de kleine boerenbe drijven, die een veestapel moeten kunnen aanhouden die in verge lijking met de oppervlakte be schikbare cultuurgrond groter is dan op de grotere bedrijven, wordt door de Dienst Kleine Boeren in Overijsel en Drente een proef genomen met de ver vanging op deze bedrijven van matig door beter vee. Er wordt voorts gewerkt aan een program ma van maatregelen ten behoeve van de kleine boeren dat op uit voering in drie jaar is ingesteld. De minister verwacht dat het aantal leghennen in 1952 zal kun nen zijn toegenomen tot 15 mil- lioen. Onder de huidige omstan digheden zullen geen prijsregelin gen voor eieren in het leven wor den geroepen. De minister stelt met nadruk vast, dat de verantwoordelijkheid voor de kostprijsberekeningen van het L.E.I. geheel bij dit in stituut liggen. Visserij De thans geldende minimum- maaswijdte voor snoekbaarsnetten (IJselmeer) wordt van 100 op 96 m.m. teruggebracht. Netten van 92 m.m. maaswijdte mogen wor den gebruikt tot 1 September 1952. De minister verwacht, dat het overbrengen van de mossel cultuur naar de Waddenzee en een ruimere bezetting der per celen in Zeeland de moeilijkhe den met de mosselparasiet zullen verminderen. ZONDAGSEVANGELIE 25e ZONDAG NA PINKSTEREN Toen Christus eens Ziin Apos telen opdracht gaf te gaan pre ken. gaf Hii ook de gedachte aan. die de grondidee van hun predi king moest ziin: „Gaat en ver kondigt de mensen: het Rijk Gods is nabii." Eens rien Hijzelf uit: ..Het Koninkriik Gods is midden onder u" (Luc. 17 21). Ook hieruit bliikt dat de God delijke Meester het Rijk van God niet zag als de voltooiing, als het Hemelrijk. Het Riik Gods is midden onder ons het leeft in ons: en ik vermoed dat de Rome- nelarims rond Allerheiligen een heel bijzondere en heel schone gewaarwording van dat Riik heb ben gezien en voor hun leven in zich hebben oDgenomen. Het Gods Riik is reeds werkelijkheid in de H. Kerk. Toch mogen we met enig recht zeggen dat ieder mens een Ko ninkrijk van God moet ziin. Ieder mens. in bestaan en leven volko men afhankelijk van ziin Schen ner. moet een gebied ziin waarin het goede, de genade. God-zelf regeert en machtig is. Om met 't Evangelie van vandaag te spre ken: ieder moet een deeg zijn. waarin de gist der Goddelijke genade werkt; het deeg: ziel en lichaam, doen en laten. moet doortrokken, doordesemd worden van het Goddeliike. Sint, Paulus gaf deze gedachte weer in de be kende woorden: ..Wat ge ook doet. hetzii ge eet of drinkt, slaapt of werkt, doe dat ter ere Gods. doe dat in de Naam van Jezus." St. Paulus heeft dit beleefd. Christus werd in ziin leven het zuurdeeg, zodat hii kon zingen: Ik leef. maar neen. niet ik: Christus leeft in mijMijn le ven is Christus." Er» hoog nietwaar! En het ontstellende is. dat St. Paulus ons allen dit voorhoudt als chris- tennlicht. „Weest mijn navolgers., zoals ik het ben van Christus." En daarmee wiist hii on Christus, de Godmens, die ons heeft dur ven opleggen: .Wie Miin leerling wil ziin. verlooehene zichzelf, neme elke dag ziin kruis op en volge Mii na." Het navolgen van Christus, het aankweken in ons van de deugden die we in Chris tus zien. dat is ons leven door desemen van de Goddaljike gist, dat is zo'n beetje heilig worden. Precies vsr^-i? vieren we het feest van St. Elisabeth van Thü- ringen. Ze was 24 jaar toen de doodsklok over haar geluid werd. Als koningsdochter geboren, ge huwd met een landgraaf van wie zii drie kinderen had. werd zij weduwe toen haar goede, be minde echtgenoot op kruistocht stierf aan een besmettelijke ziek te. In plaats van mee te leven met haar smart, joegen verwan ten. ridders en het volk. allen, 'haar weg uit haar huis en ge raakte in zulk een ellende, dat ze haar kinderen moest uitbeste den. Wii zouden wanhopig wor den in zulk een toestand, maar Elisabeth maakte van deze unieke kans om christelv'- in armoede te leven, zo'n gebruik, dat zij heilig werd Zii kende Christus en wilde leven als Hii. Blij zong ze de ei<*en nacht van haar weg- iaging het Te Den- mee in de kerk der Minderbroeders. 24 jaar oud was zii al heilig. Niet door een martelaarschap in strikte zin. als Maria Goretti. Alleen door Christus na te vol gen. Alleen door Hem ;n h-^sr leven 't gist te laten ziin. dat doen en laten, ziel -n lichaam, doortrok. Hoe oud ziin wii? En welke rol soeelt Christus. God. in ons leven*' De hoofdrol? Een klein bijrolletje? Of mag Hii slechts toekijken? P. C. DE HAAS OFM. Feestdagen: Zondag 19 Nov. H. Elisabeth. Dinsdag 21 Nov. Opdracht van Maria in de temoel. Guy Mollet, de Franse socia listische afgevaardigde bij de Raad van Europa, heeft gisteren zijn functie van rapporteur van de commissie voor algemene za ken van de Raad van Europa neergelegd. Mollet verklaarde het niet eens te zijn met enkele van zijn Franse collega's, met name de voorzitter van de commissie Bidault, over het tempo, waarin de Raad naar een Europese super staat moet koersen. Mollet wordt als rapporteur opgevolgd door de Nederlandse afgevaardigde, mej. dr. Marga Klompé. Mollet had onlangs bij het debat in de Franse Nationale Vergade ring de opvatting van Revnaud bestreden, volgens welke Frank rijk, Italië en de andere landen met de politieke federatie voort zouden moeten gaan in weerwil van de bezwaren van Engeland en sommige Scandinavische afge vaardigden. Mollet bestreed deze opvatting met te zeggen, dat zon der Groot-Brittannië het Ver enigd Europa in de praktijk al leen.. zou bestaan uit Frankrijk, Italië en Duitsland, waarbij Duitsland het belangrijkste lid zou zijn. In een verklaring aan de pers zeide Mollet, dat hij bij de aan vaarding van zijn functie beslo ten had te trachten zijn persoon lijke zienswijzen niet te laten gelden, teneinde eenparige voor stellen te kunnen nastreven en te kunnen verdedigen. Nu de debatten in de nationale parle menten zijn gevoerd, vreest Mol let, dat het streven naar een Verenigd Europa op het ogenblik niet langer die meerderheid zal verkrijgen als waarop hij had vertrouwd. Mei. Klompé werd eenstemmig als zijn opvolger aangewezen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3