se stijl De Russen zijn gelovige mensen /DDDl Het geheim van de klank in oude meesterviolen Kan geestelijke in het parlement zitten? De Chinees-Amerikaanse tegenstelling AMMA VEEL NIEUWS in weinig woorden De marine bij 'n kaarsje Het drama van de D.P.-kampen Buien ennachtvorst >en- „VADERTJE METHODIUS Vinding van Groninger musicus Een katholieke stem uit Engeland WAT EEN TOEVAL BLOOT LEGDE Ongerijmdheid van oude voorschriften De „politieke geestelijke Buitenlands overzicht Tetanusbesmettïng op Zwolse Sportpark Communisten willen buffer-zone I ook de buit thuis St. Victor, dat vorige week estatie leverde door de ounten te ont- nu ook voor VZV a e worden en VI. voorzichtig ziin bi.i Iers struikelen ze ;er. moet kunnen win- Zelo a en KSV a s naar boven voort erwinning od Con 1 Hugo Girls b nro- re van FSA a zo te houden. ons te laat te spe- »n dat het te vroeg aar als ze spelen len ze ook de over- a moet in staat zijn te behalen bii IERDE KLASSE C PGSJOS CG—OVYD DW-WFC VVKennemers aDiditasAllen W. alfweg—Zilverm. IERDE KLASSE A uccesLimmen urmerendVVW .andersZouav en ee vogelsGrassh. .ndijkHSV KCDe RiiD IERDE KLASSE B ludesluisZAP /'waardVrone /atervogelsTexel /.FriezenSt. George tergenSchaaen :KAFCKoediik EERSTE KLASSE Noord-Holland ,utoBlauw Wit 1.ZaandijkSamos wiftArchiDel aspecten en kan- moèt winnen om in te blijven en ijk winnen om de sitie te behouden, worden? We wach- E. Berkhout en Wi- popelen om de lei- 1 nemen. Berkhout Vinkei kunnen win- Viron zal het tegen iet gemakkelijk krij JEO—DWB is een tussen elkaar niets concurrenten. Het gramma kon wel ïuivingen veroorza- ihben we nog Flevo met de beste kan- Ie gasten en bij Twisk van het- een pak. 11 Spartanen 8 9 11 Zwaagdijk 8 6 11 Twisk 8 5 i 11 Winkel 8 5 10 Flevo 8 4 9 Strandv. 5 2 't Is rustigjes ers in 2 C kunnen i rustig krijgen. heeft vrij, Hugo :h niet zo heel veel even te maken over m J.V.C. eigenlijk er Callantsoog. Dan we Texelse Boys ;e op Rangers, zodat luding wellicht on- ilijft. LSVV zal mis- terreinvoordeel kun- :n tegen SVW en ;even we tot besluit 5 tegen Petten. En allerlaatst de stand dvertentie 12 petten 8 8 11 SVW 6 5 10 Dirkshorn 5 4 9 Call.oog 7 3 8 Zeemacht 6 2 8 Rangers 6 2 Geneesmiddel tegen huidaandoeningen. t de jeuk bedaren en t de ziektekiemen, t de huid zich kan tellen der schrijfster mas- art klopte hevig. Nu het goede spoor hij zekerheid hebben rta's lot. waren eigenlijk van .nmorgen door te rei de jonge dame een al van bewusteloos- was de gravin blij, roer, baron Feldern, auto kwam afhalen." dem stokte. Melcher bewuste- De gravin zei, dat jzonders was, de j°n" :eg dikwijls van die medelijden. ;n ze hield haar al- van die aanvallen? wist de gravin dat?" luw Melcher was toch bij haar indienst; a ze tenminste aan reisje." tem klonk hemzelf in zij van heel veraf n ik dat kamermeis- ■eken?" ïrlijk." r drukte op een knop- ;hril gebel klonk door kwam er een aardig in dienstkleding de (Wordt vervolgd) ZATERDAG 18 NOVEMBER 1950 PAGINA 5 (Van een onzer verslaggevers) „Vadertje Methodius", zo noemen hem de Russische vrouwen, die op de luizenmarkt in München hun laatste spullen verko- P,en|.: dertje" mag de Russen wel eens fotograferen, maar als hij geen priester was, dan had hij geen schijn van kans. Hij zou de markt afgesmeten zijn, want de Russen in de D.P.- kampen van de Internationale Vluchtelingen Organisatie heb ben een gevaarlijke schuwheid voor alles wat op identificatie lijkt-. Zij zijn destijds achter de Duitse legers aan, haveloos en zonder papieren, weggevlucht uit hun land. Zij trokken de meest onmenselijke volksverhuizing tegemoet, die zich sinds Attila in Europa heeft voltrokken. Russische tankcolonnes gre pen de Duitsers van opzij en van voren en van achteren aan en sneden er als met een enorme kreeftenschaar happen uit van soldaten en vluchtende Russen. Deze laatsten werden meteen met de collaboratiesaus overgoten en linea recta naar de Oeral of Siberië doorgestuurd. Met de millioenen, die er tussen door konden komen, is Europa nog altijd overgoten. Een half millioen ongeveer is destijds in de kampen onderge bracht. Duizenden konden emigre ren, maar de afgekeurden, de minst weerbare D.P.'s dus, die te ziek of te oud waren voor de emigratie autoriteiten in Australië of Canada die zitten daar in Beieren in Oos tenrijk, in West-Duitsland 'ook. Ne derland heeft er vierduizend arbei ders uitgehaald, zoals anderen de den en er zijn nog tweehonderd half versukkelde D.P.'s in ons land aangekomen. Een druppel uit de boordevolle emmer van de Eu ropese verschoppelingen en ont- beemden, waarvan er millioenen zijn, tien millioen en meer, wan neer men de Duitsers erbij rekent- D P. s die in tien jaar geen behoor lijke woning meer hebben gehad, die achter een oude soldatenjas nun gezinsleven in een van de vele barakken hebben voortgezet. God weet onder welke demoraliserende invloeden „Vadertje Methodius" heeft in die kampen en kazernes 2 1/2 jaar gewerkt en wat hij als priester van zijn Russen in deze onmetelijke diaspora van ellende weet te ver tellen, is ontroerend, tragisch maar ook groots. Veel is erbij, dat ons iets nader brengt, tot het wezen van de Rus, met zijn alles overheer sende sentimenten, tevens met zijn diep geloofsleven, waarvan zelfs in de kleine parochies in Den Haag de goede kern nog duidelijk te vin den is. Pater Methodius is de ziel zorger van de Russen in Den Haag en omgeving. Zij hebben hun kerk je aan de Raam weg, waar wij dezer dagen geweest zijn op een Zondag, toen alle ikonen een lichtje en een takje bloemen hadden gekregen, vanwge een eerste plechtige mis of „liturgie", zoals de Oosterse kerk zegt. Goeds van de Russen De pater, die lang in de Balti- sche staten is geweest voor de oor log, preekte in het Russisch, waar na in onze taal de preek nog eens herhaald werd. De Russen hebben hem tweemaal gehoord en verstaan, want zij zijn wonderlijke polyglot ten. Zij zijn bovendien bewonderens waardige christenen. Meestal zijn het jonge vrouwen, die in de Duit se concentratie- en werkkampen digste arbeidersgezinnen in Ne derland, geestelijk tobben zij met het dualisme tussen Oost en West. Het is opvallend, dat de Nederlan ders die met Russinnen getrouwd zijn, wanneer zij hun plichten ver waarlozen, meestal door de diep religieuze kern van de vrouw weer goed terecht komen. Dit is het allereerste goeds, dat wij van de Russen horen; er is nog veel meer. Het is typerend, dat deze vrouwen, die als meisje van 15 of 16 jaar door de Duitsers als arbeidsters naar Duitsland zijn ge sleept, meestal geen enkele religi euze opvoeding hebben gehad. In Rusland werd de atmosfeer a-reli gieus gehouden door de bolsjewie ken. Van de oorlogsjaren viel ze ker niets te leren. Waar hebben zij die sterke weerstand vandaan? Geloof sterft niet De Russen kunnen, niet buiten godsdienst. Politieke ontwikkelin gen, slogans en systemen laten hun volkomen koud. Zij zijn er te filo sofisch voor om zich druk te maken vertelt „vadertje Methodius", maar godsdienstig zijn zij allen van na ture; al wordt er van hen dan ook het allerzwaarste gevraagd, hun geloof sterft niet. Bijna is het gestorven in die verschrikkelijke D.P.-kampen, waar de wanhoop en het leed zo zwaar zijn, dat de min ste aanleiding, een dag slecht weer b.v. de hele gemeente in doffe moedeloosheid brengt. Maar hier, hoe moeilijk de zielzorg ook is: leeft hun geloof weer Op. De Rus sen komen graag naar de kerk. waar zij hun eigen Oosterse ritus vinden, waar velen van hen in het koor zingen en waar iedere Zondag een liturgie wordt gevierd met alle luister, die deze Oosterse mis in Rusland vergezelt, als de omstan digheden het enigszins toelaten. Pater Methodius heeft als ziel zorger van zijn Russen nog een ander doel. Hij is met hart en ziel de hereniging van de Oosterse met de Westerse kerk toegedaan. De laatste pausen hebben niet nage laten deze hereniging in de hand te werken. Het contact en de stu die van de Oosterse Kerk zal ons Westerse denken kunnen verrijken. Pater Methodius kan dan ook zijn taak als zielzorger van de Russen hier niet anders zien dan verlengd met de opdracht om in het Westen de kennis van het Oosten te ver breiden. Daarom is hij nu van plan zoveel mogelijk met belangstellen den in de stad contact te zoeken. Wat kunnen wfj leren? De liefde tussen Oosten en Wes ten moet vanzelfsprekend van twee kanten komen. Wat kunnen wij van het Oosten nog leren, zo vroe gen wij pater Methodius dezer dagen. Heel veel, was het ant woord. De Westerse theologen kunnen zich verdiepen in een Oos terse godgeleerdheid, die zich met geheel andere zaken eeuwenlang heeft bezig gehouden en de mooi ste aanvulling zou kunnen vormen op de godgeleerdheid van het Wes ten. Zoals men dat ook op de Rus sische ikonen ziet, zo ook in de theologie van het Oosten; all es richt zich meer op het Goddelijke van Christus, terwijl bij ons het menselijke sinds eeuwen sterker naar voren is gekomen. Maar er is veel meer: zo heeft b.v. het Oosten nooit anders gekend dan een eerste communie, die reeds bij de zuige lingen begint zodra zij dopelingen worden. Er wordt hun dan al aan stonds, hoe onmondig zij ook zijn, een druppeltje van de kelk met Christus' Bloed in de gedaante van wijn op de tong gegoten. De grote tegenstelling tussen Oosterse en Westerse Kerk is eigenlijk alleen maar ontstaan in een tijd, waarin wij elkaar niet meer kenden. Het is met de grote gedachte der Hereniging, zoals het met de huidige wereld is. Zij wil één worden en tot elkaar komen. Voor alles is daarvoor kennis van elkaar nodig. Koningin Georgine van Liechtenstein heeft het leven ge schonken aan een dochtertje, wier naam Norberta Elizabeth is. Vorst Franz Joseph van Liechtenstein met zijn drie zoons op bezoek bij de gelukkige moeder. (Van een onzer redacteuren) GRONINGEN. De bekende Groninger musicus en dirigent, Joh. Knijpinga, heeft, na jaren lange studie van het muziek instrument en vele experimen ten, een belangrijke uitvinding gedaan, waarbij het geheim van de oude Italiaanse violen vol ledig zou zijn opgelost. Elke normale fabrieks- of handwerks- viool kan door deze musicus in een paar weken zodanig worden veranderd, dat de klank onbe twistbaar ten goede wordt ver anderd. Het instrument krijgt een prachtige, dragende toon, gelijk aan de meester-instrumen- ten. Daarover zijn vele deskundigen het eens. dat bleek ons uit tal (Door Graaf M. de la Bedoyere) Gelijk men weet, heeft het Lagerhuis kort geleden een nieuwe Nederlanders hebben léren kennen [zaal gekregen met vele verbeteringen aan comfort en acous- ,__j j-_ Hek, doch in wezen dezelfde oude zaal, waarin slechts de helft der gekozen leden een plaats kan vinden ter ver vanging van die, welke door de bommen van Hitier werd ver woest. Het is, in verband daarmede, wel interessant een ge valletje te behandelen, waaruit blijkt, hoe ouderwets en on gerijmd in sommige opzichten onze historische gewoonten zijn. Bovendien zit aan de ontknoping van het geval een zeker katholiek belang. en nu in ons land moeders zijn van gezinnen. De omstandigheden, waaronder deze vrouwen leven, zijn, hoewel nog heilig vergeleken bij 'de ellende van de D.P.'s, toch zeker moeilijk. Materieel hebben zij het niet beter dan de eenvou- Bij de Java-tabaksinschrijving, die gisteren in Frascati te Am sterdam werd gehouden, wer den. vooral in verband met het verbranden van tachtig procent van de tabaksoogst in Besoeki, zeer hoge prijzen gemaakt. Aan het buitenland werden partijen trogo verkocht voor 10.32 per halve kilogram (taxatie ƒ3.82). De stemming bleef ook in het verdere verloop vast. Twee Rotterdamse mannen van resp. 49 en 29 jaar, die zich aan in braak in de Maasstad hadden schuldig gemaakt, kregen ieder achttien maanden gevangenis straf. De P.T.T. zal in 1952 te Utrecht een internationale postzegeltentoonstelling organi seren ter gelegenheid van het honderd-jarig bestaan van de Nederlandse postzegel. In 1952 bestaat de Nederlandse Rijks telegraaf ook honderd jaar, waarom Den Haag een tele- graaf-tentoonstelling krijgt. Vijftig Zuid-Afrikaanse dokters en medische studenten zullen eind November een goodwill- en studiebezoek aan Nederlandse ziekenhuizen brengen. In tegenstelling met alle andere legaties, behalve die dan van achter het ijzeren gordijn, hing er Woensdag ter gelegenheid van het koninklijk bezoek aan Den Haag geen vlag uit aan de gevel van het Hoge Commissa riaat van Indonesië. Het Hoge Comissariaat deelt nu mede, dat dit een gevolg was van een mis verstand. In de middag was dit verzuim hersteld. De burge meester van Amsterdam kreeg van een onbekende onder de naam „gewetensgeld" een be drag van vijf gulden voor iets wat is weggehaald uit een school tijdens de oorlogsjaren. Het 7163 ton metende Ame rikaanse liberty-schip Tiny, dat Woensdagavond ter hoogte van Cherbourg aan de grond liep, kwam gisteren weer vlot. Het schip heeft 4000 ton militaire uitrusting aan boord, waaronder tanks, en zal o.a. Rotterdam aandoen. - Te Tokio is mede gedeeld, dat het aantal Zuid- Koreaanse burgers, dat in de loop der vijandelijkheden is ge dood of terechtgesteld, 11.732 bedraagt. 106.604 werden ge wond en 57.777 worden vermist. De Nederlandse familie Schram, die in een omgebouw de reddingsboot op weg is van Amsterdam naar Cork en reeds tweemaal gered moest worden, is Donderdag uit Weymouth (Dorset) vertrokken. Zijn wij er voor, dat priesters tot parlementslid gekozen wor den? De meesten onzer zijn daar tegenwoordig tegen, deels omdat een goede priester genoeg geestelijk werk heeft om er zijn hele tijd mee te vullen, deels ook wegens de mogelijke aan stoot bij het dooreenhaspelen van godsdienst en politiek. In dit verband moeten we er dit tussen haakjes echter aan denken, dat er delen van de wereld zijn, waar de priesters de enige behoorlijk ontwikkelde leden van de katholieke ge meenschap zijn en zich dienten gevolge verplicht achten te trachten hun volk in het parle ment te vertegenwoordigen. Dit was bijvoorbeeld het geval in landen als Joego-Slavië en Tsjecho-Slowakije na 1919. De katholieke boeren daar, zonder Wat er ook de laatste eeuwen veranderd moge zijn, zeker niet het weer. Dit ondervon den twee vroegere Enqélse Garde-soldaten, die, qestoken in de 18de eeuwse uniformen, medewerken in een der scènes (het aflossen der wachtin een nieuwe film. Tijdens een hevige regenbui, die het fil men verhinderde, roken zij, onder beschutting van een 20ste eeuwse parapluie, hun cigar et je. democratische traditie, ver wachtten van hun geestelijkheid, dat zij voor hen candidaat zou willen zijn. Vandaar de vele politieke monsignori waarvan men in die landen hoort of liever hoorde. Doch in West- Europa ligt dat heel anders. De kwestie is ten onzent on langs naar de opervlakte geko men bij de laatste algemene ver kiezing, waarbij om elke zetel heftig gestreden werd. Een van de gekozen conservatieve leden was namelijk een gewijde predi kant van de protestantse Ierse Kerk. Had hij recht op zijn zetel? De conservatieven, die iedere zetel hard nodig hadden, zeiden ja; de socialisten, die el ke extra zetel der conservatie ven vreesden, zeiden neen. Het gevolg was een nauwkeurig on derzoek naar de wetteliike positie en die bleek zeer ver rassend te zijn. Uit de oude doos Oorspronkelijk kon de geeste lijkheid geen zitting hebben in het Lagerhuis, omdat zij be schouwd werd als een aparte stand en als zodanig in het Hogerhuis vertegenwoordigd was door de bisschoppen; eerst katholieke, na de Reformatie anglicaanse. Maar in 1801 vond men het kerkelijke en het poli tieke ambt onverenigbaar, het geen het parlement een wet deed instellen, die verklaarde, dat „geen tot priester of lager geestelijke gewijde persoon kan zitting hebben of zijn stem uit brengen in het Lagerhuis". Voor de katholieken werden speciale maatregelen genomen in de „Catholic Relief Act" van 1825, volgens welke katholieke pries ters de positie van c'e overige geestelijkheid deelden. Na verloop van tijd stapelden zich echter moeilijkheden op, omdat vele predikanten hun zielzorgwerk neerlegden of an derszins practisch weer leek werden. Moest men ook hun de toegang tot het politieke leven ontzeggen? Zodoende werden geleidelijk aan wetten aangeno men, die de verschillende soor ten zielenherders in staat stel den in het parlement te zitten, wanneer zij eenmaal definitief hun geestelijk ambt hadden vaarwel gezegd. Doch door een zondering en ongelukkig toeval werd zoals nu gebleken is nooit iets gedaan voor de Ierse Kerk: en natuurlijk werden ook geen maatregelen genomen voor katholieke priesters, aangezien geen van hen ooit het geestelijk ambt wenste op te geven om politicus te worden. Oplossing niet eenvoudig Dit alles klinkt zeer acade misch en, politiek, onbelangrijk. Het gevoelen van de meeste mensen is, dat het nu eenvoudig zou zijn een nieuwe wet aan te nemen, volgens welke een bur ger alleen het recht om in het parlement zitting te hebben kan worden ontzegd, indien hij een misdadiger, krankzinnige of lid van het Hogerhuis is. Doch zo simpel is het niet. Het blijkt namelijk, dat het feit dat de weleerwaarde heer Mac- manaway (de predikant wiens positie de hele moeilijkheid ver oorzaakte) predikant is, er krachtig toe heeft bijgedragen ziin verkiezing te verzekeren. Zijn kiesdistrict in Noord-Ier- land is er een, waar de gods dienst een brandende kwestie is en de bevolking verdeeld is tus sen pro-Ulster protestanten en nationalistische katholieken. Door een protestants geestelijke can didaat te stellen en hem aan te wijzen als „de vechtende domi nee", verstevigde de anti-katho lieken hun positie tegenover de katholieken, die natuurlijk niet met een „strijdende priester" als tegencandidaat konden komen. Door louter toeval blijkt dus de oude wet, volgens welke een geestelijke van de protestantse Ierse Kerk niet in het parlement gekozen mag worden, bij te dra gen tot meer billijkheid aange zien noch de Katholieke Kerk (in Engeland) noch het parle ment zullen toestaan, dat een priester candidaat voor het par lement wordt gesteld tegenover de predikant. Met andere woor den: indien, zoals vroeg of laat waarschijnlijk zal gebeuren, alle belemmeringen voor predikan ten en priesters worden wejx nomen, zullen er toch nog wel plaatsen blijven, waar de katho lieken de nederlaag zullen lijden, aangezien het zeer on waarschijnlijk is, dat van kerke- liike zijde priesters verlof krij gen om in de politiek te gaan. NIEUW GUINEA-DELEGATIE BEZOCHT WIERINGERMEER Donderdag j.l. bezochten de uit Nieuw Guinea afkomstige gedelegeerden bij de Nieuw Guinea-Conferentie de Wierin- germeer en de Afsluitdijk. Het gezelschap bestond uit de heren N. Jouwe uit Hollandia, Mare. Kassiepo uit Biak en Ab dul Arfand uit Sorong. Ook was aanwezig Dr. J. V. de Bruyn en diens echtgenote, de persoon over wie de schrijver Anthonie van Kampen het boekwerk „Jungle Pimpernel" heeft ge schreven. De Amerikaanse zen deling Rev. E. H. Mickelson. van wiens hand meerdere belang rijke publicaties over Nieuw Guinea verschenen. behoorde mede tot het gezelschap. Ten domeinkantore te Wie- ringerwerf gaf de Rentmeester- Dijkgraaf van de Wieringer- meer Ir. A. Ovinge een uiteen zetting van de inpolderingswer- ken en de opbouw van de Wie- ringermeer. JONGEMAN DOOR STROOM GETROFFEN KROMMENIE, 18 Nov. De 19-jarige L. de J. uit Klundert (N.-B.), die gistermorgen in 'n fabriek te Krommenie met een electrische boortol aan het werk was, is hierbij door de stroom dodelijk getroffen. Hij vroeg een jongere collega de stroom te wil len inschakelen. Inplaats van 220 r, vermoedelijk 380 volt ge schakeld. van verklaringen die de heer Knijpmga ons toonde, toen wij hem opzochten om eens iets na ders te vernemen over deze vin. ding, welke stellig een omme keer betekent in het gebruik van viool en cello in de toe komst. Trouwens wij hebben ons zelf hiervan kunnen overtuigen. We waren in gezelschap van een muziekkenner naar het adres in de Wassenbergstraat getrokken. De heer Knijpinga vertelde ons dat hij als jong musicus reeds grote belangstelling had speciaal voor het instrument. Wanneer hij een beroemd violist hoorde spelen, ging zijn inte resse meer uit naar het instru ment dan naar de musicus. Ken ners horen direct de kwaliteit van het instrument. Elke nuance ir de toon,, iedere onvolkomen heid registreert zich, als het ware versterkt, in het muzikaal gevoel. „Meesterviolen" gaan er voor door de volmaakt zuivere toon het meest te benaderen Maar dergelijke instrumenten afgezien van de zwendel en ver valsingen die er doorgaans be staan zijn uiterst duur en slechts voor heel goed gesitueer den betaalbaar. Door deze vinding van de Groninger musicus is het moge lijk dat ook jonge violisten, die financieel niet in staat zijn zo'n „oude meesterviool" te kopen, over .een uitstekend instrument kunnen beschikken. Geheim zit niet in lak De heer Knijpinga vertelde ons met overtuiging, dat een viool beslist niet beter van klank wordt doordat het instru ment vaak bespeeld is of door ouderdom. Wel maakt men vio len van hout dat minstens een jaar heeft gelegen: niet om de klank, doch eenvoudig om het „trekken" van het hout tegen te gaan. Ook de veronderstelling, dat het geheim van de oude meesterviolen schuilt in de lak- soort: dat de lak dus invloed heeft op de klank, verwees deze musicus naar het rijk der fabe len; velen verkeren inderdaad in die veronderstelling. Dezer dagen w erd nog een bericht ge publiceerd waarin een Ameri kaans geleerde de laksoort meende te hebben achterhaald, welke door Stradivarius werd gebruikt. .Of de viool nu gelakt is met s'pirituslak of met olie- lak, doet niets ter zake. De lak dient alleen maar om het instru ment te „conserveren" en het uiterlijk te verfraaien. „Heeft een oud-meester-instru- ment dan nog wel waarde?" vroegen wij de heer Knijpinga, waarop deze grijze musicus prompt antwoordde: „Natuurlijk heeft een dergelijk instrument zijn waarde, doch een antieke waarde, evenals een oud schil derstuk. Maar in de klank zit het zeker niet." Het geheim van de oude in strumenten is ,dat zij zacht klin ken, maar dat de toon dragend is. Er zijn vele oude instrumen ten van werkelijk goede makelij, doch die, doordat er een andere wangbalk is ingezet, niet meer klinken zoals de maker ze des tijds heeft afgeleverd. Ook deze kunnen door het nieuwe systeem over de fines ses laat de heer Knijpinga zich begrijpelijk niet uit tot de allerbeste instrumenten worden omgebouwd. En dit zelfde geldt voor de cello. Hij liet ons enkele voortreffelijke cello-soli horen. De met veel spanning tege moet geziene bijeenkomst, Don derdagavond door de Veilig heidsraad gehouden over de Chinese inmenging in de Kore aanse kwestie, heeft nog in geen enkel opzicht enige klaarheid geschapen. Alleen weten we nu, dat Rusland, wanneer de raad een motie zou willen aannemen waarin van China geëist wordt zijn troepen terug te trekken, daartegen zjjn veto zal uitbren gen, zoals Malik Donderdag avond heeft medegedeeld. Ove rigens zal niemand iets anders hebben verwacht, al staat daar door reeds bij voorbaat vast, dat een dergelijke resolutie dus niet kan worden aangenomen. Vol gens de nieuwste procedure, enkele weken geleden door de assemblee van de Verenigde Naties aanvaard, zou dan de zaak door de Veiligheidsraad kunnen worden overgenomen, waarbij een veto-recht is uit geschakeld. Het is intussen te hopen, dat het zover niet komt en dat men in de Veiligheids raad, wanneer daar de volgende week de afgevaardigden v-> het communistische China arri veren, in onderling overleg een modus zal vinden, welke het China mogelijk maakt zonder veel prestige-verlies zich uit het Koreaanse conflict terug te trekken. Dat dit echter eenvou dig zal zjjn, gelooft niemand, al hellen insiders we) tot de me ning over, dat de Chinese rege ring toch niet zo dwaas zal zijn om aan te sturen op een totale oorlog tussen de Verenigde Naties en China. Na de jaren lange strijd met Japan en de ruïneuze gevolgen van de bur geroorlog, kan men in Pekmg toch moeilijk enig heil verwach ten van een oorlog met het machtige Amerika, tegen welks luchtmacht China weinig kan uitrichten, zelfs al zou men op de hulp van Moskou kunnen rekenen. Men heeft de laatste weken in Noord-Korea duidelijk kunnen zien wat een lucht oorlog met de geweldige Ame rikaanse luchtmacht betekent. Dit lot zou zonder twijfel ook het lot van Mandsjoerije zim het land, dat verreweg het grootste deel oplevert van de Chinese kolen- en staalproduc- tie. Zeker, een dergelijke oorlog zou ook grote offers van Ame rika vergen, maar de voordelen van deze verzwakking plukt zeker China niet. Het is overigens ook wel be kend, dat Rusland er maar wei nig voor zal gevoelen om ter- wille van de Chinese belangen in een totale oorlog betrokken te worden. Daarnaast heeft pre sident Truman Donderdag op zijn wekelijkse persconferentie met stelligheid verzekerd, dat de Amerikaanse strijdkrachten geen enkel voornemen koeste ren Chinees gebied binnen te trekken en daartoe niet dan in uiterste noodzaak zullen over gaan. In deze sfeer liggen dan ook wel de meeste kansen, dat men elkander de volgende week in Lake Success toch nog wel vindt. De vraag, wat China bewogen heeft tot het zo gevaarlijke experiment in Noord-Korea over te gaan, wordt door betrouw bare waarnemers in Peking thans in zoverre beantwoord aat men meent, dat Mao door deze interventie een druk heeft willen uitoefenen op Amerika om op twee belangrijke punten concessies te krijgen. De con cessies zouden hierin dan be staan, dat Washington de Chi nese rechten op Formosa zou erkennen en dat Korea een be stuur krijgt, waarbjj ook enige medezeggingschap van China gewaarborgd is. Wat de Koreaanse kwestie be treft, schijnt men in de Ver enigde Staten niet ongeneigd te zijn, een soort neutrale zone te scheppen tussen Korea en Mandsjoerije, een soort buffer- gebied, dat de partijen geschei den houdt. Dit plan schijnt men reeds aan Peking te hebben voorgelegd en de kalmte de laatste dagen aan het front, waar van de Chinese troepen in elk geval weinig activiteit uit gaat, zou kunnen worden uitge legd, dat Peking hierover wel wil praten. De grote moeilijk heid schuilt echter in de oplos sing of dan ook niet Mandsjoe rije een strook niemandsland moet missen en wie het bestuur in dit niemandsland moet uit oefenen. De Zuid-Koreanen zijn in deze geen partij voor hetmach tige China en de Amerikanen vertrouwen de Chinezen zeker niet zo nauw aan hun grens. Nog groter lijken ons de (Van onze weerkundige medewerker) Tot nu toe is er nog geen verandering gekomen in het wisse lende weer, dat ons op regelmatige tijden voorziet van regen afgewisseld met zonneschijn. Gisteren stegen de barometers weer, maar de onstabiele koele lucht was er de oorzaak van, dat nog flinke buien met onweer optraden. Zo was het in de omgeving van Groningen gistermiddag om 4 uur bijna volledig nacht, daar een zware bui hier de hemel verduisterde. Het was een angstaanjagend schouwspel en overal moesten dan ook de lampen worden ontstoken. Ook op de Atlantische Oceaan is het nog steeds niet rustig geworden en reeds dreigt weer een nieuwe storing tussen Ier land en IJsland, waarvan het front alweer in onze richting trekt. Wat de verwachting voor morgen betreft bestaat dan ook zeker de kans dat zich buien zullen voordoen. Wel mag men er op rekenen dat tijdens de opklaringen, vooral in de vroege ochtend, nachtvorst kan optreden. Ook gisteren vroor het en zo meldde Eelde gisterochtend niet minder dan 4 graden vorst. De neerslaghoeveelheden bedroegen gisteren van 719 uur te Den Helder 8, te Leeuwarden 5 en te Eelde 4 mm. moeilijkheden inzake Formosa. Generaal Mac Arthur heeft en kele weken geleden met grote nadruk verklaard, dat Formosa in Amerikaanse handen moet blijven. Want dat dit eiland een onmisbare schakel is in de stra tegische verdedigingsgordel van Amerika in het verre Oosten. En hoewel president Truman de publicatie van deze verklaring onmiddellijk heeft verboden, ontlokte zij grote instemming in de Verenigde Staten en de republikeinen hebben haar tegen Truman en Acheson danig uitgebuit en niet zonder succes. Wordt de eis van Peking in gewilligd, dan geeft Amerika niet alleen Formosa prijs, maar komt dit strategisch zo belang rijke eiland, dat ook voor de verdediging van Japan grote waarde heeft, in communistische banden, die daardoor een be- langrijkte strategische steunpunt krijgen in het verre Oosten. Wel zijn de verkiezingen achter de rug en heeft Truman weer voor twee jaar armslag, maar het in willigen van deze eis van Mao zou een storm van protesten in brede kringen van de Verenigde Staten doen losbarsten en de republikeinen over twee jaar een belangrijke voorsprong ge ven. Uit dit alles blijkt wel, dat het zeker niet gemakkelijk zal zijn de volgende week in Lake Success een basis te vinden, die wat Acheson Woensdag noemde de zeer ernstige bedreiging voor de vrede momenteel zal afwen telen. De mensheid gaat dan ook opnieuw spannende en be langrijke dagen tegemoet. ZWOLLE. Op de vijf voet balvelden van het Gemeentelijk Sportpark te Zwolle zullen van daag en morgen geen wedstrij den worden gespeeld. Alle door de K.N.V.B. en door de afdeling Zwolle van de K.N.V.B. vastge stelde wedstrijden, welke op deze terreinen gespeeld zouden worden, zijn door de bondsbe- sturen afgelast. Deze voorzorgs maatregel houdt verband met ernstige complicaties, welke op traden nadat veertien dagen ge leden een speler uit Borne in de wedstrijd P.E.C.-N.E.O. een on betekenende schaafwonde had opgelopen. Het betrof de N.E.O.- speler Epping. wiens toestand momenteel ernstig is. De medi cus had geconstateerd, dat de complicatie was veroorzaakt door de tetanus-bacil. Omdat het zou kunnen zjjn, dat op het moment van de verwonding te vens smetstof in de wonde is gekomen, moest rekening wor den gehouden met de mogelijk heid, dat de grasmat van het terrein was besmet. De theorie die zegt dat in het bijzonder in uitwerpselen van paarden deze tetanus-bacil voorkomt, zal het onderzoek kunnen terugbrengen tot de twee paardensportfeesten welke in de afgelopen zomer op deze terreinen zijn gehouden. Het staat nog geenszins vast, dat de terreinen van het Sport park besmet zijn. Het in op dracht van de gemeentelijke stichting voor lichamelijke oefe ning in te stellen onderzoek zal in de komende dagen op deze vragen antwoord geven. MAAR T MOCHT NIET De invoering van de spertijd heeft tot gevolg dat ambtenaren op ministeries na half vijf door gebrek aan licht hun werkzaam heden moeten staken. Zoals ons echter is gebleken, ziji er amb tenaren, wier blakende werk lust niet door de domper der duisternis kan worden gedoofd. Op het ministerie van marine is men n.l. op het iaee gekomen kaarsen te betrekken uit het ma gazijn van de huishoudelijke dienst ten einde na half vijf be sprekingen en andere werkzaam heden bij kaarslicht te kunnen voortzetten. De secretaris-generaal van het ministerie van Marine is even wel van oordeel dat kaarslicht brandgevaar oplevert. Om nu te voorkomen dat het ministerie 'n prooi der vlammen zal worden •door de ijver van zijn ambtena ren, heeft de secretaris-generaal in een brief aan de afdelings hoofden „tot zijn leedwezen" het gebruik van kaarsen en petro leum als verlichtingsobjecten moeten verbieden. VIER VOORWAARDEN INZAKE KOREA ..LAKE SUCCESS Van een zijde, welke in nauwe verbinding staat met de Sowjetrussische de legatie bij de Verenigde Naties, werd Vrijdag vernomen dat de Chinese communistische autori teiten bereid zouden zijn zich op de vier volgende voorwaarden niet meer met de gang van za ken in Korea in te laten: 1. Het stichten van een „buf fer-zóne" ten Zuiden van de Ko- reaans-Mandsjoerijse grens, die onder bestuur van de huidige N. Koreaanse autoriteiten zou moe ten komen. 2. Het terugtrekken van de 7e Amerikaanse vloot uit de wate ren rondom Formosa. 3. Een herroeping door de Amerikaanse regering van haar erkenning van het bewind van Generalissimus Tsjiang Kai-sjek op Formosa. 4e Een concrete verklaring van de Amerikaanse regering, dat zij geen bijstand meer zal geven aan het bewind van Tsiang Kai- sjek.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5