Wisjinsky dolf het onderspit in Assemblee der V.N. Ontwikkelingsplan voor Zuid-Oost Drente thans ingediend bij de Tweede Kamer Westerse wereld moet sterk in elk mogelijk opzicht Turf probleem vraagt 4,5 ton; beter verkeer 4,5 millioen l A R /1ARKT ïvember '50 \RSE E Alkmaar J tolis van de JDSCHE 5RC MIJ st voor een oor de ver- ;evolgen, die kan hebben I E NCELS D Ivaren Q rn 4SEN ember TRIANON SCHENKEN OOPT U Van Alle Dag Potient overleed tijdens narcose Auto tegen voetstuk van afsluitbomen ALKMAAR EN OMSTREKEN Het goede boek Marktberichten Clubkampioen- schappen D.A.W. ZATERDAG 18 NOVEMBER 1950 PAGINA 7 Noordholland ren) D ieen electra, Geen ïoeite, Geen arbeid, cent per luier, ild, morgen thuis gemerkt te worden VOOR ALKMAAR SERIJ TELEFOON 3712 rectie r. C. P. EECEN Gz. f 2.000.000.— f 1.000.000.— 1 - NW. ZEELAND en rgen en St. Pancras. M.O. aan 46, Bergen (Nh.) 208) 2571 Nog deze maand begint één cursus voor beginners en één voor gevor derden. Geeft U nog vandaag op. Enook voor U wordt het een winter vol gezel ligheid in ALKMAAR s te volgen neemt dan U danst spoedig mee! '9 en „BEZUINIGEN LECTRAHUIS! lectrische artikelen van groot tot klein DOGERVORST zijn IAAR TEL. 2803 egarandeerde lange aestvrij stalen ge- iop van uw nieuwe en meest geschikte n een wasmachine, gaarne tot uw dienst AAR - TEL. 4268 1ES - REPARATIE HUISVESTINGSPERIKELEN Het dezer dagen door minister Teulings in de Tweede Kamer verdedigde wetsontwerp, dat ook door de Kamer reeds is aanvaard om aan de gerepatrieerden uit Indonesië een bijzondere be scherming en zelfs voorkeur te geven in de huisvesting, heeft ongetwijfeld een sympathieke gedachte. Bij alle desillusies en teleurstellingen van deze mensen die een mooie en hoopvolle ca- rière, plotseling zien ineen ge stort en vaak berooid van alle middelen en zonder veel perspec tief voor de toekomst naar het vaderland moeten terugkeren, is de ervaring, hier zelfs geen on derdak te kunnen krijgen, vaak de druppel, welke de emmer doet overvloeien. Tóch wie met dit vraagstuk van nabij te maken heeft, zal toch, hoezeer hij ook met mede lijden voor deze gerepatrieerden bezield is, weinig geestdrift kun nen opbrengen voor deze overi- minister Teulings en ook weinig gens goed bedoelde poging van enthousiast kunnen zijn, daar de Tweede Kamer, zij het na veel tegenstand, hier voor de Rege ring is gezwicht. Want reeds de considerans van dit wetsontwerp is niet juist. De minister motiveerde het nl. met het argument, dat er in Neder land burgemeesters zijn, die niet of slechts in geringe mate wil den meewerken om deze Indo nesische gerepatrieerden onder dak te verlenen. Wij zijn overtuigd, dat deze bewering in haar algemeenheid zeker niet waar is. Het verzet van vele burgemeesters om zon der meer te voldoen aan de eisen van de Regering om aan deze gerepatrieerden een voor keur te verlenen, sproot zeker niet voort uit de overweging, dat men de nood niet erkende van (Van onze correspondent) NEW YORK 5 November Ter wijl Amerika nog bezig is de grote stok-achter-dc-dcur te bouwen, die onmisbaar is wil men over een aan tal jaren op voet van werkelijke gelijkheid met de Russen kunnen spreken, heeft Wishinsky's laatste manoeuvre in de verschillende or ganen van de Verenigde Naties reeds de principiële juistheid van dit Amerikaanse optreden beves tigd. Indien men er immers ooit in zal slagen tot wezenlijk overleg en een keiharde, practisch uitvoer bare overeenkomst met de Russen te komen, dan moet de Westerlij- ke wereld sterk zijn over de ge hele linie: diplomatiek, militair, economisch en ideologisch. de gerepatrieerden, maar alleen omdat bii het afwegen van de nood-toestand bij eigen mensen en die van de gerepatrieerden, de schaal vaak oversloeg naar de eigen ingezetenen. De minister en helaas ook de Kamerleden, die de verschrikke lijke toestanden op het gebied van huisvesting van eigen men sen, alleen kennen van horen en vertellen, staan tegenover dit afwegen veel meer ondeskundig en koipen daarom tot het stand punt, dat aan de gerepatrieerden een voorkeur moet worden ge geven. Maar het is onze vaste overtuiging, dat daarom deze maatregel in hoge'mate onrecht vaardig is, tegenover eigen men sen. Want de problemen van de woningnood, vooral in de steden, zijn nog altijd verschrikkelijk en slepen een geestelijke en zedelij ke nood met zich mee, waarvan ons bij het overwegen de haren ten berge moeten rijzen. Laat men toch niet denken, dat in een dergelijke schildering iets overdrevens zit, want dit is niet waar. Wie enigermate in het huisvestingprobleem zit, weet uit de dagelijkse ervaring, dat tien tallen huwelijken, ook Katholie ke, volkomen kapot gaan, dat er in duizend gevallen van een eningszins behoorlijk gezinsleven geen sprake is, dat kinderen op groeien in een zedelijke én gees telijke verwildering en daardoor voor de kerk en voor de maat schappij volkomen verloren gaan. De wijze, Waarop in onze steden nog steeds honderden gezinnen huizen, schreit ten hemel en al le pogingen om in deze toestand verandering te brengen, stuit af op de werkelijkheid, dat er geen woningeri beschikbaar zijn, om deze gezinnen uit hun ellende te halen. Op vragen van een Haags raadslid, hebben B. en W. van antwoord, dat er inderdaad in de Residentie dezer dagen ge- onze Hofstad onhoudbare wo ningtoestanden heersen, maar wij weten geen raad meer zeggen B. en W. om er uit te komen. We hebben een urgentielijst, zegt het college van honderden gezinnen, die reeds jaren om een womng verzoeken en wier toestand zo onhoüdbaar is, dat' zij gerang schikt zijn in de hoogste urgen tieklasse. Een groot aantal van deze mensen waren eindelijk aan de beurt, maar nu moeten de gerepatrieerden weer voorgaan en als gevolg daarvan moet een groot aantal van deze mensen, weer in hun onhoudbare toestand gevestigd blijven. En zo is het overal. De wo Pingnood is verschrikkelijk en neemt met de dag, ondanks dat er veel gebouwd wordt, in ver schrikking toe. Duizenden jonge gezinnen, na de oorlog gehuwd, trokken bij de ouders in. Maar daar zijn nu langzamerhand, twee, drie en meer kinderen ge komen en de toestand in deze gezinnen is onhoudbaar gewor den. Vooral als er nog grotere broers en zusters zijn, dan wordt het moord en doodslag. Deze ge zinnen moeten er uit, maar er is geen woning en de kans, dat zij eerlang uit deze onhoudbare el lende komen, wordt er nu door de op zich sympathieke maatre gel van de minister, geringer op. Is hét bovendien wel een juist beleid, om de huisvesting van de gerepatrieerden nu maar weer op het zere been van de gemeen te te schuiven, die in haar wo ningbouw nog steeds beperkt yvordt door de regering, door de handhaving van het bouwvolu me? Niet omdat er gebrek aan materiaal is, maar omdat minis ter Lieftinck, ook wel weer be grijpelijk, de koorden van de rijksbeurs stevig in handen houdt. Het ergste is bovendien, dat we nu weer twee instanties krijgen, naast elkaar bij het toe wijzen van woningen, de rijks inspecteur, die zorgt voor de gerepatrieerden en het gemeen telijk huisvestingsbureau voor eigen ingezetenen. Dat kan niet anders dan tot nieuwe ellende leiden. Daarom hoe goed bedoeld, de ze poging van de minister ook is, om de gerepatrieerden te hel pen, zij zal weinig anders dan nieuw onrecht en nieuwe ellen de scheppen en de verbittering en rnctdeloosheid bij de slacht offers. alleen maar groter ma ken. J. H. K.F.C. ALKMAAR: Rex-tbeater: De bruid was een man, alle leeft. Cinema Americain: De straat zonder naam, 18 jaar. Harmonie: De dijk is dicht, 14 jaar. Victoria: De tijger van Esch- napur, 14 jaar. Do rol van charmante fliereflui ter is inmiddels door Wishlnsky opgegeven. De glimlach is ver dwenen, de honingzoete woorden behoren tot het verleden, de olijf tak ligt in tweeën gespleten in de prullcmand nu de Russische minis ter van Buitenlandse Zaken te Lake Success in het zand heeft ge beten. Nu staat opnieuw, een barse Wishinsky, dreigend en beschuldi gend als weleer achter het rostrum van de Assemblee. Drie keer ach tereen moest hij n.l. het diploma tieke onderspit delven toen de As semblee het optreden van de Ver enigde Naties in Korea goedkeur de, secretaris-generaal He in zijn ambt bestendigde en het mecha nisme schiep waarmele de Alge mene Vergadering de functies van de Veiligheidsraad, waar nodig, tot zich kan trekken. Nederlagen zijn ook in de hoogste diploma tieke kringen niet bevorderlijk voor een aanhoudend opgewekt humeur. Indien een diplomaat van het kaliber van Wishinsky er ech ter zo gemakkelijk toe overgaat een masker van welwillendheid af te rukken, dan is de conclusie gewettigd, dat ook het opzetten van de mombakkes louter carna val was, Er is echter vooralsnog weinig wezenlijke reden om ons dronken te drinken over de aperte neder laag van de Russische diplomatie in de O.V.N. Op andere diploma tieke, en militaire fronten gaat het de Russen ver- en gevaarlijk goed. En zelfs in de harde nederlaag te Lake Success vindt men nog spo ren van knap beleid (hoe onaan genaam het ook moge zijn dit te moeten erkennen) dat getuigt van het continu-streven van het Krem lin om het Westen in verlegenheid te brengen. Wij hebben hier voornamelijk op het oog een met vrijwel algemene stemmefi aanvaard voorstel, waarin de Assemblee der Verenigde Na ties aan'diong op het houden van besprekingen tussen de Grote Vijf teneinde hun geschillen bij te leg gen. Dij voorstel,, geopperd door Irak, dateerde uit de weken toëri Wishinsky's charme de gedelegeer denkamer op Lake Success scheen te hebben omgetoverd in een di plomatiek Eden. Men had kunnen verwachten, dat de Russen een amendement op dit voorstel zou den indienen, teneinde vast te leg gen, dat onder de Grote Vijf com munistisch China zou zijn begre pen in plaats van Tsjiang. Maar ook deze manoeuvre bleef achter wege. De Russen hapten gretig, en de Westelijke drie moesten wel happenl ook al deden zij dat zon der enige animo. Het is thans duidelijk, dat deze resolutie de ruggesteun was voor het z.g. „Programma van Praag" voor een geüniformeerd Duitsland, en dat Praag de glijbaan was waar langs het Kremlin zijn „aanbod" op Washington, Londen en Parijs deed afdalen om over Duitsland te gaan praten. Het ogenblik waarop men het aanbod deed, was listig geko zen. Voor de tweede achtereenvol gende maal waren de Atlantische Mogendheden door Frankrijk's aar zelen verhinderd het Atlantisch Commando in te stellen. Daarmee had Frankrijk tegelijkertijd een -grotere reserve bij de West-Duitse regering opgewekt in zake de deel neming aan het NATO-programma. De-vier hoofdpunten, die inmiddels nog steeds niet zijn opgelost, kan men als volgt samenvatten: 1. De Fransen zijn eerder be vreesd voor de schim van Hitier dan de bestaande dreiging van Stalin. 2. Frankrijk's leger telt 30 pet. communisten; men vreest dat die troepen ernstige moeilijkheden kunnen veroorzaken indien een NATO-leger met Sovjet- of satel liet-strijdkrachten zou botsen. 3. Fransen en Duitsers vrezen beiden, dat hun strijdkrachten nau welijks met elkaar zullen kunnen samenwerken.' 4. De Duitsers beseffen dat NATO zonder hen niet kan functionneren. Vanzelfsprekend buiten zij deze omstandigheid uit, om voor hun diensten de hoogste prijs te bedin gen. In het volle besef van deze ne telige constellatie lanceren de Rus sen hun voorstel, dat de Grote Vier over Duitsland moeten gaan pra ten. Dat is toch overeenkomstig de unanieme wil van dé O.V.N., zeg- ze daarbij. Londen en Was hington mogen zeer koel tegenover dit voorstel staan (en kunnen te- geworpen, dat een beëindiging van de Oostenrijkse impasse prioriteit vereist) maar de Franse regering is nauwedijks in een positie om praten met Moskou van de hand te wijzen. Door star op hun standpunt te blijven, staan, zouden Londen en Washington de Fransen nog verder van zich afstoten. (TerzijtSe van dit Atlantische vraagstuk' mag men opmerken, dat de aangewezen westelijke manoeu vre htans i zou zijn éérst de kwestie van Chine's interventie in Korea aan de orde te stellen, alvorens op de Duitse: kwestie in te gaan; daarmede wint men tijd.) Wanneer men zich de Franse ver- langens naar „neutraliteit" herin nert, die een half jaar geleden op de voorgrond werden gesteld, dan beseft men tevens, dat Rusland graag op deize kern zou willen bou wen. NATO' schijnt in Frankrijk al even weinig' populair te zijn als coca-cola. Hbt gevaar is reëel, dat de Fransen de uitgestoken hand van Rusland! zouden willen aan vaarden, in de hoop daardoor aan hun militaire verplichtingen te kunnen ontkomen. Aangezien Frankrijk voorbestemd is om de kern van NATO's landleger te worden (waaraan het twee-vijfde van de troepen zou bijdragen), zal men zich de diepe bezorgdheid van Washington ovier deze gang van zaken kunnen voorstellen. Wat kan Washington doen om de schade zoveel mogelijk te be perken? Men kan enorme pressie zetten op de g'ecombineerde ver gadering van de Atlantische staven en de plaatsvervangende ministers, die op 9 dezer te Londen aanvangt. Men kan echter niet do logische variatie van het spel spelen, dat Jules Moch zo miecsterlijk (volgens sommigen; misdadiglijk) uitbuitte. Eerst om 40 pet. van de wapensteun vragen en daarna, NATO saboteren; zodra de Amerikanen hl, zouden verklaren de wapensteun afhanke lijk te zullen stellen van Frankrijk's actieve en oprechtte deelneming in NATO zou men 'het Franse volk dichter naar het Russisch standpunt toedrijven. Dit isj een spel, dat Washington desnoods tegen kleine mocratieën. mogendheden kan spelen, maar niet tegen grote. Wat is de wezenlijke merite van het neutraliteits-princine, dat een grote groep Fransen als bruikbaar beschouwen? Dit komt in de eer ste plaats neer op een gedemilitai- riseerd Duitsland, vervolgens op een West-Europa dat op zichzelf niet langer verdedigbaar is en dat derhalve slechts collectief zijn neu traliteit bij enig nieuw wereldcon flict kan verkondigen. Een derge lijke verklaring zou Europa be schermen tegen openlijke gevechts handelingen. Het zou het echter maken tot een willige prooi in de handen van de Sovjet-Unie, die 't ongetwijfeld zou gebruiken om Europa's rijkdommen voor zich op te eisen, de nimmer, gesloten ha vens In bezit te nemen, hinderlijke elementen der bevolking te depor teren, op West-Europees grondge bied (waarmee de expansie 'der Russen, in Eurazia althans, vol tooid zou zijn) Russische regimes in te stellen en de nieuwe phase: de aanval op Amerika voor te be reiden. Amerikaanse tegenactie zou dan in eerste instantie de vriend schappelijke West-Europese bevol- ging troffen. Geen aangenaam vooruitzicht! Het is vanzelfsprekend, dat het do huidige Franse houding als ko ren op de molen van Amerika's isolationisten komt. Doch ook zon der de aanvallen van deze zijde heeft Washington het reeds uiterst moeilijk om in deze constellatie nog verder vertroebeld door de situatie in Azië een krachtig en consequent beleid te ontwikkelen, dat ertoe leidt de gehele vrije we reld diplomatiek, militair en eco nomisch zo sterk te maken, dat daardoor reeds aan Rusland's voort schrijdende infiltratie een halt kan worden toegeroepen. Er is vaak veel reden* voor bittere critiek op Washington.. ïn werke lijke oorlogstijd zou veel van deze critiek kunnen worden overstemd door de urgentie van het kernpro bleem. Maar dit is de koude oorlog, waarbij (tegenover Rusland's machtspolitiek) de democratische landen vasthouden aan grote en kleine belangen, visies en inzich ten. Dat zij het veelal zijn, die het „masterplan", de grote lijn der Amerikanen vaak hopeloos vertra gen en vervormen, is hun democra tisch goed recht; dit góed récht kan echter tegelijkertijd uitgroeien tot d e tragedie' der Westelijke de- TANDARTS PASTE „EVIPAN"-SLAAP TOE Dezer dagen is de 27 jarige A. K. te Zevenhoven overleden terwijl hjj door de tandarts L. uit Rotterdam onder narcose was gebracht tenein de tanden en kiezen pijnloos ge trokken te kunnen krijgen. L. werkt aan het RotterdamsAmerikaans tandheelkundig instituut, dat met dit pijnloos trekken veel reclame maakt en waar patiënten aan de lo pende band in de zgn. „Evipan" slaap worden gebracht. L. zou op een avond in Zevenho ven een demonstratie komen geven aan de opvolger in zijn vroegere practijk ter plaatse. K. zou de te behandelen patiënt zijn, maar hij ontwaakte niet meer uit zijn verdo ving. Hij laat een vrouw en twee kleine kinderen na. Het geval heeft in Zevenhoven grote beroering ge wekt. L. is inmiddels een eerste verhoor afgenomen. De overheid be schikt thans nog niet over voldoen de wettelijke bevoegdheid om het doen en laten van dergelijke., tand heelkundige instituten die geen me dische hulp mogen verlenen maar daarvoor gediplomeerde artsen in schakelen onder controle te houden EEN DODE, DRIE GEWONDEN DORDRECHT, 18 Nov. Op de verkeersbrug over de Oude Maas tussen Dordrecht en Zwijn- drecht is gisteravond een uit de richting Breda komende perso nenauto tegen het voetstuk van een der afsluitbomen gereden. In de personenauto bevonden zich vier personen. Een der inzitten, den mej. C. C. G. uit Rotterdam werd zeer ernstig gewond en is overleden. De bestuurder, de heer I. van der Z. uit Sassenheim en de heer G. M. van B. uit Katwijk, aan Zee werden ernstig gewondnaar een ziekenhuis vervoerd Alleen mej. C. A. L. uit Rotterdam werd licht gewond en kon op eigen gelegenheid naar huis gaan. Omtrent de oorzaak van het ongeluk is nog niets bekend. •Wt Bij de Tweede Kluner is thans ingediend een wetsontwerp inzake deelneming in de uitvoering van het ontwikkelingsplan voor Z.O. Drente, Aangezien cle veenstreek van Z.O.-Drente reeds in de der tiger jaren op de voorgrond trad als een zeer ernstig werkloosheids- gebied en ook thans het werkgelegenheidsprobleem daar 't dringendst oplossing behoeft op een totale mannelijke bevolking van rond 40.000 wordt voor 1950 een gemiddelde werkloosheid van 3800 man nen verwacht heeft de regering opdracht gegeven allereerst voor dit gebied een ontwikkelingsplan op te stellen. gen Triest gebeuren SCHAGEN De 32-jarige Willem Ligthart, afkomstig uit Zijdewind Gem. Oude Niedorp had Vrijdagmiddag zo hard ge lopen om de trein van kwart voor 4 richting Den Hélder te halen, dat hij midden op het perron plotseling neerviel en geen teken van leven meer gaf. De ijlings ontboden geneesheer kon slechts de dood tengevolge van een hartverlamming consta teren. Deze hartverlamming moet veroorzaakt zijn door overmatige inspanning. De overledene was ongehuwd en van beroep timmerman. Zijn stoffelijk overschot is per bran card-auto naar zijn woning te ruggebracht. Het triest gebeu ren heeft onder de vele reizi gers die op dat moment op het perron aanwezig waren grote ontsteltenis veroorzaakt. De turfwinning was in het ver leden het natuurlijke middel van bestaan voor het overgrote deel van de bevolking. Thans is, mede ten gevolge van de verouderde productiemethode, de kostprijs van turf zo hoog geworden, dat zij als brandstof niet meer met steenkool kan concurreren. Daar door loopt de werkgelegenheid in het veen terug, moet de turf als brandstof worden vervangen door steenkool en komen afgeveende vruchtbare dalgronden niet of veel later ter beschikking. Ander zijds heeft Z.O. Drente een sterk groeiende bevolking waarvoor werkgelegenheid moet worden gevonden. Thans zijn in Z.O. Drente on geveer 6000 veenarbeiders aan wezig. Uitgaande van de veron derstelling van een geleidelijk voortgaande rendabele (mechan-i sche) vervening, welke uiteraard beperkend- werkt op de behoefte aan arbeiders, zullen in 1970 naar waarschijnlijkheid niet meer dan 2000 mannen een bestaan in de vervening kunnen vinden. Daar naast moet uit hoofde van de bevolkingsgroei voor ongeveer 300 personen 's jaars werkgelegen heid worden gevonden. In totaal zal voor de eerstko mende 20 jaar voor 10.000 man werkgelegenheid moeten worden gecreëerd, waarvan voor ten min ste 8000 man in de industrie. Het ontwikkelingsplan omvat zowel maatregelen nopens de winning en afzea van turf als voor de industriële ontwikkeling. De mogelijkheid moet worden ge opend om het nog aanwezige veen (rond 8000 hectaren) op renda bele wijze te ontginnen. Uitvoering van de te nemen maatregelen zal evenwel slechts mogelijk zijn indien van de zijde van het rijk de nodige financiële steun wordt verleend. De E.C.A.- autoriteiten hebben er in toege stemd een deel der hiervoor be nodigde gleden tot een bedrag van f5.075.000 uit de totale currency-middelen te putten. De verlaging van de kostprijs van turf kan slechts worden be reikt door verlaging van de pro ductiekosten door middel van mechanisering van de vervening. Hiermede is met steun van rijks wege reeds een bescheiden begin gemaakt. Ten einde deze mechanisering verdere voortgang en algemeen ingang te doen vinden is f 300.000 gereserveerd voor de aanschaffing van rijkswege van in ons land ontworpen moderne vervenings machines, welke aan gegadigde verveners zullen worden ver huurd. Voorts is voor het onderzoek naar de verwerkingsmogelijkhe den van turf of veen b.v. tot hoogwaardige chemische produc ten of tot humusstoffen voor grondverbetering een bedrag van f 150.000 gereserveerd. Een aantal grote exporterende bedrijven heeft sinds 1945 neven- bedrijven opgericht in Z.O. Dren te. Van 1945 tot 1950 vonden on geveer 1500 .personen regelmatige werkgelegenheid in nieuw geves tigde of uitgebreide bedrijven. Na zorgvuldig overleg met de betrokken rijks-, provinciale- en gemeentelijke instanties, is thans de volgende opstelling gemaakt van dringend noodzakelijke maat regelen. Verbetering van de rijksweg 34 van Zwolle naar Emmen f 450.000. Vernieuwing en verbetering van een 30-tal bruggen in de ge meente Emmen f 3.200.000. Inhalen achterstallig onderhoud en verbetering van het waterpeil van de Hoogeveense vaart en overige kanalen in Drente f 800.000. Subsidie in de exploitatie van vooralsnog onrendabele uitbrei dingen van het waterleidingnet in de gemeente Emmen (t.m. 1953 gerekend) f 175.000. Daarenboven zullen in de ge meente Emmen 2 hectaren indus trie-terrein in gereedheid worden gebracht. TRUMAN VRAAGT STEUN VOOR TITO WASHINGTON 18 Nov: (AFP) President Truman heeft in 'n brief aan dé leider van de frac ties van het congres verklaard, dat onmiddellijke en rechtsreek- se hulp aan Joegoslavië nodig is, wil Tito aan het bewind blijven. LEZING VOOR DE VROUWEN <r- ;F! WIERINGERMEER. -L In Ho tel Lelv te Slootdorp vergaderden de katholieke vrouwen. Vijf dames werden Der lot aan gewezen voor het retraitefonds. Een handwerktentoonstelling werd aangekondigd, evenals een cursus ..Ziekenverpleging thuis", die reeds a.s. Dinsdag aanvangt te Wieringerwerf. Zr. Beerepoot zal 5 lessen seven van grote prac- tische waarde. Mevr. Kortekaas—de Haan hield een lezing over ..Lectuur" en wees op de veelheid van boe ken en tijdschriften. Er moet echter onderscheid gemaakt wor den. De K.A. kwam ifi ziih on derzoek naar de oorzaken van de ontreddering in deze tijd tot de conclusie, dat een efficiënter ver spreiding van goede lectuur nood- zakeliik was. Daaraan wordt ge werkt door 34 Kath. Openbare Leeszalen en 122 St. Vincentius- bibliotheken. Toch is er een te kort aan katholieke romans met een principiële inhoud. De uit gevers hebben hier een moeilijke taak. waarin ze moeten worden bijgestaan door de moeder, die het kind helpt kiezeh in ziin boe ken. Een goed boek moet aan de volgende voorwaarden voldoen: a. het mag niet in striid ziin met godsdienst en zeden: b. het moet aesthetisch verantwoord ziin en c. er moet natuur en leven in zitten voor degenen, vooe wie het bestemd is. De z.g. vlegelboeken dienen geweerd te worden. Sensatielec- tufir kan leiden tot criminaliteit. Te veel bestaat er nog een stre ven naar verhalen, die slechts verstrooi'ng bieden, zonder dat er opvoedende waarde vanuit gaat. Een belangrijke steun verleent de Slichting ..Idil". Informatie dienst ia zake lectuur. ..Laat in onze huiskamer de boekenkast een voornamer plaats innemen dan de zilverkast'be sloot de spr. haar rede. Na de pauze ?prak de G.A.. Pastoor Ziilstra. enkele kern achtige woorden. Hii wees er op, dat a.s. Zondae te Wieringerwerf in het ieuedeebouw een tentoon stelling wordt gehouden van een keur van goede boeken. HEELOO, 17 Nov. 1950 Spruitkool 2445; Boerenkool 11—21; andijvie 619: witlof 22 —36; prei 713; groenn kool 6 9; kropsla 38; druiven 58 81; wortelen 49. ALKMAAR, 17 Nov. 1950 Spruiten 12—46; prei 8—18; spinazie 29; Knolsoep 616,50; witlof 731; Tomaten 12—45; andijvie 614; sla 29; Bloem kool II 817; boerenkool 7,50 18; gele kool 2,504,50; rode kl. 4—830; groene kool 58; bie ten 68; worteltjes 821; uien 4—8; aardappelen 79; selderie 511;50; peterselie 2—4 stenf- peren 10—26; druiven 75—1,08; peren 1228; appels 1026. N. SCHARWOUDE, 18 Nov. 3000 kg aardappelen, bintjes 9.30, eigenheimers 9.50, grove 8.30—8.80; 5600 kg uien 4,70— 6.70, grove 7.60, drielingen 9.20, r.ep 13.90; 12000 kg andijvie 8 13.70; 500 kg kroten A 9.70; 8000 kg rode kool 4.308.60; 6500 kg gele kool 3.504.50; 4000 kg groene kool 5—7.80; 51000 kg Succes witte 44.30. LANGEDIJK 4500 kg. bieten A 7 10.50; 2000 kg uien 7.10; grové 7.20 drielingen 8.7010.30; nep 12.60 13.70; 12000 kg andijvie 9.60—12.90; 20.000 kg groene kool 56.80; 13.000 kg gele kool 4.505.50; 9500 kg rode kool 5.8.70; 50.000 kg witte kool 4 4.10; Succes witte kool 44.20; doorgedraaid: 900 kg groene kool; 1200 kg gele kool; 18.500 kg rode koöl; 251000 kg witte kool. WARMENHUIZEN, 18 Nov. 2000 kg uien 6.607.10; gróve 5.90—6; 10.000 kg gele kool 3.50—5.60; 23.000 kg rode kooi 47.80; 31.000 kg wit te kool 4—4.20. A.F.C.-NIEUWS ALKMAAR AFC 1Koedijk 1, 2.30 uur; AFC 2BKC 2, 12 uur; AFC 3—Texel 2, uitgesteld; SVW 2—AFC 4, 2.30 uur; Hugó Boys 3AFC 5, 2.30 uur (geen 12 uur); Eglmondia 3AFC 7, 2.30 uur. Junioren: USVU a—AFC a, 12 uur; AFC c Limmen a, 2.30 u.; (terrein B) Adspiranten: AFC aVitesse a, 1.15 uur (ter rein B)j LSVV b—AFC c, 1,15 u. AFC d—AFC e, 12 uur terrein B-; St. Adelbert b—AFC f, 12 u. Hopenlijk dat er morgen weer een volledig programma gespeeld Wordt, want anders raken we er geheel uit. Het eerste ontvangt Koedijk, dat wordt uitkijken, want een .kat ih hetnauw.-...! Dus spelers, dat wordt geen „makkie", zorgt voor een goed resultaat. Het tweede ook thuis ontvangt BKC 2, Jan en z'n man nen, kunn enwel wat punten ge bruiken. Het vierde eri vijfde gaan naar de Waard, vooral voor het vierde wordt het de klap op de vuurpijl. Het zevende probeert het aan de Zeekant, succes. Twee junioren-elftallen in het strijdperk, wat worden de uit slagen? Bij de adspirant'en, zien wij vier he,el aardige ontmoe tingen, wij zullen ons maar niet aan een voorspelling wagèn, dat geeft maar averechtse Uitwer king. Tot slqt: Sportliefhebbers ein delijk s-pëelt AFC 1 weer thuis op de Westerweg, de Koedijkers zullen zich als pittige tegenstan ders ontpoppen du? resultaat. De moeite om een bezoek aan de Westerweg te brengen is ze-, ker aan te bevelen. ALKMAAR Zaterdagmid-' dag worden op één der oefen uren van DAW, n.l. van 5.30 tot 6.30 uur, de jaarlijkse chibkam- pioenschappen verzwommen. Zij beloven dit jaar uitermate span nend te worden aangezien in vrijwel geen enkele catagorie 'n kampioen met zékerheid voor speld kan worden. Bij de jongens is er geen enke le uitblinkèr, waardóór de strijd geheel open is: enkele serieuse, gegadigdenzijn F. Biëlfeldt, J. NieropGroot, J. Jans'Sèn, D. Molenaar. Anders slaat het er bij de meisjes voor: hier zijn minstens drie gelijkwaardige krachten. Truus Schats, de kampioene van vorig jaar zal hevige strijd moeten leveren tegen Hennie Ouwehand, die zij in 1949 met slechts 0,1 seconde de baas bleef en Gerda de Waard. Deze zwem ster is met rasse schreden voor uit gegaan en kan o.i. voor ëen verrassing zorgen. Jetty Piersma kan bij de da mes. Hetty Boxem, zij het met gering verschil de baas blijven, terwijl Loek Verheul en Freddie Rentenaar om de derde en vierde plaats zal kunnen strijden. Met grote spanningzién wij uit ngar het Jierennumhjer. Hier stagn de twee natipnale cracks O'ct Böxëtri etv'AMdté 'Slikker'te genover elkaar. Op de rugsla'g zijn zij gelijkwaardig; laatstge noemde is op de schoolslag, eerstgenoemde op de vrije slag iets sneller. Het is zeker, dat het eindresultaat van fracties van seconden zai afhangen. De strijd eveneens geheel een open vraag, om' de derde en vierde plaats is Hier gaat het tussen A. Blank voort en H. de Jong, die niets voor elkaar onderdoen. De verrichtingen van de deel nemers zijn des te belangrijker, omdat naar de gemaakte tijden de ploeg zal worden samenge steld, aie DAW 'zal vertegen woordigen in de Kringzwem- competitie. Het eerste déél van deze wedstrijden reeks wordt op Zondag 3 Décember in de Alk- maarse Overdekte gehouden. We mogen dus een spannende strijd verwachten met gezonde rivali teit, waardoor er in de Overdek te weer een ouderwetse wed strijdssfeer zal heersen. Na afloop zal in het Restau rant van de Overdekte de prijs uitreiking plaats vinden. De ou ders zullen daar tevens in de ge legenheid gesteld worden vragen te richten aan het bestuur en trainers, alsmede eventuele pro blemen met hen bespreken. Bijeenkomst K.A.B. SCHERMERHORN In hét kader van het winterprogramma van de Kath. Arbeidersbeweging sprak Woensdagavond de heer v. Jaarsveld uit Alkmaar in de zaal van Bontje over emigratiemoge- lijkheden. In zijn inleiding wijdde spreker voornamelijk aandacht aan Australië. Dit land, waar in de meeste bedrijfstak ken een geweldige vraag naar arbeidskrachten is. biedt goede bestaansmogelijkheden. Ook het klimaat is zeer gunstig, doch het woninggebrek vormt dikwijls een grote moeilijkheid. Er wer den meerdere vragen gesteld, die aanleiding werden tot een geanimeerd gesprek, waarbij de spreker uitvoeriger inging op bepaalde details. De secretaris, de heer C. Jonk, deelde mee dat K.A.B.-speldjes a 40 cent bij hem verkrijgbaar zijn. Eén huis extra SCHERMERHORN Door Ged. Staten van Noordholland is aan deze gemeente een extra bouw volume verstrekt voor de bouw van één woning. Daar reeds bouwvolume voor een woning beschikbaar was, kan nu worden overgegaan tot de bouw van 2 woningen onder één dak, waar voor de plannen reeds lang ge reed lagen. De bouw zal plaats vinden voor rekening van de Woningbouwvereniging. De nieu- de woningen zullen aansluiten aan de rij der vereniging aan 't Zuideinde. Lustrum zangvereniging LIMMEN Dezer dagen vier de de R.K. gemengde zangvere niging „In pace nata" haar eer ste lustrum njet een aardige re vue, waaraan o.a. medewerkten de heer J. Robert uit Heiloo en een dansklasjé'van Mevr. Mar- jolee. De revue, getiteld Rond de Limmert'oren". heeft drie avonden eerf groot aantal be langstellenden weten te boeien. ,,Dreo"-Nieuws DE RIJP. Dreo 1—Knollen dam 1 2.30 uur; WVSV 1—Dreo 2, 2.30 uur; Zuiderwoude 2 Dreo 3, 2 uur; Dreo adsp. b WBSV adsp. a, 1 uur. Uitslagen „Damlust" Z-SCHARWOUDE De uit slagen van de 5e ronde van de ruderlinge Club competitie lui den als volgt: lste klas: Th. de HaasP. Schuffelen 20 A. v. d. Welle—P. Beers 02 P. v. d Molén-C. Schuffelen 02 Joh. Huytema-A.Goudsblom 20 2e klas: C. Bak—H. Glas 2—0 Jac. GrootjesP. Balder 11 A. MakH. Engeringh 02 J. C. Cools—-J. Weel 20 P. MienesG Vroling 02 N. Jol—C. Bak Jzn. 20 3e klas: A. ZuidscharwoudeFr. Berkhout 2—0 P. BekkerW. Visser 11 W. v. d. HovenJac. Ootjes 11 C. v. d. HovenW. Marsman 11 A. Broersen—P. v. d. Hoven 02 Artsenexamen DE RIJP Te Amsterdam slaagde aan de Gem. Universi teit voor het artsenexamen onze plaatsgenoot de hr. C. Woesten- burg. MEVR. BOUDENS-VAN HEEL Voor R.K. Vrouwenbeweging BERGEN. Met een hartelijk heid, die de grote zaal van de „Rus" in een intieme huiskamer veranderde, sprak mevrouw Bou- dens v. Heel over de opvoedkun de van baby tot volwassen kind. Na een gedicht van Wim Snit- ker te hebben voorgedragen, merkte zij op, dat dikwijls wordt vergeten het reëel gezegde: „klei ne kinderen, kleine zorgen, grote kinderen,, grote zorgen". Wanneer de kinderen eenmaal lopen kun nen, is de mooiste periode ei genlijk voorbij. Dan komen de schooljaren met de onhebbelijk heden en „kunsten", dan komen de zorgen, waarbij het altijd de moeder is, die lief en leed deelt met het kind en overal belang stelling voor moet tonen. De pu berteitsjaren kunnen zeer geva rieerd verlopen. Voor alles moe ten wü er echter op letten, dat men niet kan opvoeden voigens de boekjes. De kinderen in de puberteitsjaren moeten we nemen zoals ze zijn. De ene dag willen ze Karthuizer worden, de andere dag weer toneelspeler. Zij voe len zich onzeker. De taak van de ouders is hierbij: belangstel ling tonen, vertrouwen winnen, een godsdienstig leven leiden. In de periode van 13 tot ongeveer 20, wanneer zii „dwars" zijn, al le „vroomheid" verafschuwen en zeer gesloten blijven, moeten wij geduld hebben, hen niet met donder en bliksem tegemoet tre den, doch vertrouwelijk met hen omgaan, niet alles uitpluizen, hen niet in het openbaar beris pen, doch liefde betonen en met hen openlijk de moeilijkheden van het gezin bespreken. Zij le ren dan mede de verantwoor delijkheid dragen. Blijheid, lief- de en vertrouwen, vormen de •basis voor een ideaal gezin. Laat niemand vergeten, dat lachende opvoedkundigen de beste zijn. Geslaagd BERGEN Aan de Gemeente- Universiteit te Amsterdam slaag de voor het candidaatsexamen Economie de heer S .de Lange te Bergen. NED. R.K. MIDDENSTANDS BOND HOUDT GESLAAGDE FEESTAVONDEN HEERHUGOWAARD ZUID De zaal van café Halfweg was twee avonden tot de nok toe ge vuld toen de afdelingsvoorzitter, der R.K. Middenstand de heer P. Peppelenbosch deze avond met een kort welkomstwoord opende. Het waren avonden welke ge organiseerd werden voor de klan ten der winkeliers die zegels hadden gespaard. De avond werd verzorgd door het West Fries cabaret-gezelschap o.l.v. Herman Westerman. Verder werkten er mee Mimi Blankers, Jan Leguit, ■Wim Botger als accordeonist en Dik Zoetlief. Er werd in een be hoorlijk tenipo gewerkt. Zang- sketsjes, goocheltrucs, telepatie enz. gnz. volgden elkaar op. Tus sen dit alles door werden de aan wezigen getracteerd op koffie, gebak, sigaren en verfrissingen. Een goed gesorteerde verloting bezorgde velen een aardig prijs je. We hebben de Woensdagavond meegemaakt en mochten consta teren dat het bestuur onzer R. K. Middenstand eer van haar werk had. De avond was prima georganiseerd. Het cabaretgezel schap voldeed goed en kreeg veel applaus. De decors waren zeer goed. Na afloop was er een gezelling samenzijn. De muziek werd yerzorgd door Wim Bötger en Dik Zoetlief. Jammer dat eerst genoemde gedurende het caba retgedeelte niet als solist-zanger optrad. De hieer P. Peppelenbosch sprak het dankwoord. Verloren WARMENHUIZEN. Verlo ren een rechter-herensehoen. mt. 46. Inlichtingen bii de Politie. Gevonden WARMENHUIZEN Een bruin leren actetas. inhoudende enige werkkleding en een Daar gymschoenen; een ongevoerde dameshandschoen. Inlichtingen DOlitie. MEERVOGELS AKERSLOOT Foresters 1 Meervogels 1. 2.30 uur; Meer- vogels 2KW 3, 2.30 uur; Meer vogels jun. aVitesse jun. B, 12 uur; HSV adsp. aMeervogels adsp. a, 1.15 uur; HSV adsp. b Meervogels adsp. B, 12 uur. Het eerste speelt Zondag na 2 vrije Zondagen tegen het nabu rige Fores.ter Wil een plaats van betekenis behouden blijven, dan dient er gewonnen te worden. Forester zal zich zo maar niet gewonnen geven: maar als er zo gespeeld wordt zoals in de twee laatste wedstrijden dan gaan 'de punten mee en kan de strijd te gen de leider Uitgeest, 'Zondag 26 Nov. thuis met vertrouwen tege moet gezien worden. Het tweede speelt thuis tegen KW 3. De ju nioren A spelen thuis tegen Vi tesse B. De adspirantan A en B gaan naar HSV.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 7