Nieuw Veelzijdige hulde op hoog niveau aan de Katholieke Radio-Omroep Vijf personen gedood bij autobotsing HIMIST Socialistische overwinning BAL GELD- bij Jan de Wit Tuitjenhorn ,,De Kerstnacht /an de bandiet" Dansmuziek na EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN nHd s Djakarta gaat ook „zuiveren GRANDIOOS FEEST IN RADIOSTAD Algemene erkenning van kerkelijk en wereldlijk gezag: K.R.O. droeg veel bij tot de katholieke en vaderlandse cultuur ONZE OMROEP DEGROOTSTE THANS 265.112 LEDEN Paus Pius XII prijst katholiek radiowerk bij de verkiezingen in Hessen en Wuerttemberg-Baden Blinden protesteren Tsjoentsjou weer in rode handen Oud-minister Prof. Dr. G. v. d. Leeuw t Personenauto ramde trailer bij Harderwijk Benelux-artillerie naar den Helder VLAGGENTOOI in Londen Scheepsberichten Br h de ische t een ie waard nglijstje te roduct kunt V et Philips assing •redieten groot f 1600. i 3 verkrijgbaar voor ;lk doel en voor ieder een. Gemakkelijke /oorwaarden. Vraagt nlichtingen: „SAMEN WERKING" Verstolk straat 31, Leeuwarden ZONDAG 19 NOV. Muziek van de Troubadours! A.s. Zondag in de zaal OUDEJANS. Ursem, door de R.K. Toneel vereniging ..St. Bavo' Aanvang half 8. Kaarten bii H. URSEM. Kuvtersstraat. Ursem. tel. 244 en Zondag van 34 aur aan de zaal te Kludde gebruikt itpractijken mee uit voor een appel en len. Die verkoopt hij wordt hij slapende itgezocht om al die lenkt er nu aan het laar kom, ik zal een jwaar als ik smid je e rare alchimist op- nlijk precies in zijn daad bij het woord iet oude kasteel. Hij :n hij vond de oude waar de goede baas dje Verholen richtte cht van de oude man ie volgende plaatjes. Abonnementsprijs 14.65 per kwartaal, f 1.55 per mnd.. Inclusief Incasso. Advertentie-tanef per editie 16 ct. per m.m., minimum f2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per mm Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credletbank Builen God ts 't nergens veilig. (Vondel) HET FBfT H VAM HEDEN Pagina 3 Maandag 20 November 1950 46e Jaargang No. 12022 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59. teL 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 56. teL 2046, (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 CVan onze eigen verslaggever) GROOTSE LUISTER omgaf de diep-treffende plechtigheden, waarmede onze Katholieke Radio Omroep de viering van zijn bestaansfeest Zaterdag te Hilversum heeft ingezet. Het waren vooral de Pontificale Hoogmis en de officiële Herdenkings bijeenkomst, welke dit luistervolle karakter droegen. Meer gezellig, ondanks het grote aantal van 540 aanzittenden, was de koffiemaaltijd, terwijl de algemene receptie gedurende meer dan twee uur, enige duizenden in alle zalen van het Grand- hotel „Gooiland" bijeenbracht. De inzet van de zilverenfeest- week van de K.R.O. was een grandioos gebeuren, ook om het luisterrijke geschenk: bijna 113.000 nieuwe leden, zodat het aantal nu 265.112 bedraagt! Het was feest voor de K.R.O., feest ook voor de gemeente, de radio-stad Hilversum. Maar zel den zag de Gooise hoofdstad zo veel kerkelijke en burgerlijke hoogwaardigheidsbekleders, auto riteiten, en vertegenwoordigers van al wat in Katholiek Neder land naam en daad heeft, bin nen zijn veste en de belangstel ling voor de komst van Z. Emi nentie de Kardinaal, de Pause lijke Internuntius, de Bisschop pen en Abten, Ministers, Com missarissen van de Koningin en andere hooggeplaatsten. was ook buiten de machtige Sint Vitus- kerk, in de Emmastraat enorm groot. In de Sint Vitus Het wijdse kerkgebouw was met een schat van bloemen prachtig versierd. Drie leden van het Hoogwaardig Episco paat waren er: Z. Em. Joannes Kardinaal de Jong, Aartsbis- sc' op van Utrecht, Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem. Z. H. Exc. Mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, bisschop van 's Hertogenbosch en voorts vele andere kerkelijke hoogwaardig heidsbekleders. De Regering was vertegenwoordigd door Z. Exc. prof. dr. F. J. Th. Rutten, minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, Z. Exc. mr. P. C. G. J. Teulings. minis ter van Binnenlandse Zaken, en Z. Exc. mr. J. M. L. Th. Cals staatssecretaris van O. IK. en W.; de Commissarissen van de Ko ningin in de provincies Noord holland en Limburg, resp. dr. J. E. baron de Vos van Steen, wijk en dr. F. J. M- A. N. Hou- ben en vele, vele anderen. Het was Z. H. Exc. Mgr. Paolo Giobbe, de Pauselijke Internun tius in den Haag, die het hoog- plechtige dankoffer celebreerde, omgeven door de rijkdom van de liturgie der Kerk. Drie koren werkten mee, om dit zeer in drukwekkende gebeuren kerk- muzikaal op hoog niveau te brengen: het koor van de St. Vitus-kerk, dat begon met het „Ecce Sacerdos" en eindigde met het jubelend .,Te Deum". De Schola Cantorum van de K.R.O. zong de wisselende, het koor van dè "St. Nicolaaskerk te Baarn de vaste gezangen. De feestpredikatie hield mgr. dr. A. Feron, uit Roermond, die de apostolaatstaak van de omroep belichtte van uit godsdienstig en maatschappelijk oogpunt. Dui zenden vulden het kerkgebouw, das pas om twaalf uur leeg stroomde. Na de kerk begaf het hoofdbestuur zich met zijn ere-gasten voor de lunch naar een der zalen van het Grand-hotel „Gooiland". In het hotel-restaurant „Hof van Hol land", dat enige tijd als studio heeft dienst gedaan, werden drie zalen in beslag genomen door 540 gasten. Vrjjwel de ge hele staf van de K.R.O., andere medewerkers propagandisten en talrijke persmannen, verenigden zich aan een koffie-maaltjjd. Namens het bestuur heette de heer Burger allen welkom. Tegen twee uur troffen allen elkander weer, met vele hon derden andere genodigden, in „Gooiland", waar in de prach tige schouwburgzaal de herdenkingsbijeenkomst begon, welke muzikaal opge luisterd werd door het Sympho- nette-orkest, onder leiding van Marinus van 't Woud. Hier wa ren alle autoriteiten aanwezig, die ook des morgens de kerk hadden bezocht en nog enkele anderen, o.m. Z. Exc. de Minis ter-president, dr. W. Dreos. en de Commissaris van de Konin gin in Noord-Brabant, prof. J. de Qua ij. Prof. pater Kors voorzitter van de K.R.O., noem de in zijn herdenkingsrede de K.R.O. het kostbaar bezit van het katholieke volk, „één der middelen, om de hoogste goede ren, van God ontvangen, te doen leven in Z|jn geest en in Zijn hart, en zich steeds meer bewust te maken van de rijkdom, welke het in zijn geloof bezit." De eigen omroep is een uiting van een eigen katholieke cultuur. Sprekend over het onverbre kelijk verband tussen levens houding en cultuur, betoogde prof. Kors dat het Christendom ook nu nog de grote cultuurdra ger voor de gehele mensheid is. „Het zijn de grote Christelijke levenswaarden, die de mensheid moeten redden." Het erkent echter ook de waarde der aardse dingen en is evengoed een Nederlandse cultuur en het katholieke volks deel heeft dan ook in ruime mate bijgedragen tot de bloei van onze Vaderlandse cultuur. Daarom hebben de Nederlandse katholieken gewerkt en ge offerd voor een eigen omroep. Spr. dankte God voor al Z|jn gaven. H|j dankte de nagedach tenis van pastoor Perquin en Jhr. Ch. Ru|js de Beerenbrouck, alle medebouwers en medewer kers, in het bijzonder Paul Speet, die reeds bij het tweede lustrum ridder in de orde van Oranje Nassau werd en die al Hier volgt de Nederlandse vertaling van de latljnse brief, welke Z. H. de Paus zond aan Z. Em. Kardinaal de Jong, in verband met het jubileum van de Katholieke Radio-Omroep: Het vijfde lustrum dat de „Katholieke Radio Omroep" rijk aan initiatieven van een stralend en werkdadig geloof volgemaakt heeft en welk feit hij weldra zal vieren, is de reden waarom Wij U en de overige Bisschoppen van Nederland, zijn geestelijkheid en gelovi gen ten zeerste prijzen om het werk, dat zo voortreffelijk is uitgevoerd en verzorgd, en terwijl Wij met Vaderlijke liefde allen zegenen, die deze omroep leiden, er hun krachten aan geven en hem begunstigen, hopen Wij vurig, dat oren en harten met steeds levendiger belangstelling mogen luisteren naar zijn zeer gewaardeerde stemmen, gewijd aan de waarheid, de liefde en de menselijkheid. Gegeven te Rome, bij het graf van St. Petrus. 9 September 1950. PAUS PIUS XII. GESCHENKEN Veel geschenken ontving de jubilerende KRO, inte ressante en waardevolle. Vermelden wij allereerst het cadeau van de Socië teit der Afrikaanse Missiën, bestaande uit een tweetal „talking drums". Deze zijn gebruikt door een zekere Keh de Asofatse van Ho Bankoe, beneden Volta aan de Afrikaanse Goudkust. De vervaardiging van de drums uit de stammen van voor dit doel gewijde bo men, gaat gepaard met zeer bepaalde ceremoniën en met offers. De vellen zijn ge maakt uit de oren van vrou welijke olifanten. Zij wor den gebruikt voor de be richtgeving op de Westkust van Afrika, waarbij 't slaan niet geschiedt volgens Mor se-systeem maar volgens 't toonsysteem der Inlandse taal. Dan kwam er 'n voorzitters hamer van de Federatie van Omroepverenigingen en een ebbenhouten beeldje van de KLM, juist Zaterdag middag per vliegtuig aan gevoerd uit Afrika.! En zo nog meer, de fraaie bloe men en de telegrammen niet meegerekend. die 25 jaar, nu als directeur, aan de K.R.O. verbonden is. Op het voetspoor van de voorzitter, hebben bijna alle sprekers de nagedachtenis van pastoor Per quin en het werk van zijn op volgers, met name van pater Kors en Paul Speet, herdacht en gehuldigd. Namens de H. Vader las mgr. P. Giobbe een brief voor, (die wij elders publiceren) en hij voegde daaraan persoon lijke woorden van waardering en vreugde over het prachtige werk van de Katholieke Radio- Omroep toe. Tussen de Paus- mars en het Wilhelmus werd een waarderende toespraak ge houden door de minister-presi dent, dr. W. Droes, die uit naam van de Regering in zijn woord van gelukwens zeide dat de radio een geestelijk goed van en ,voor het gehele volk is. De K.R.O. werkt niet alleen voor de katholieken, maar voor de natie als geheel. Hij herinnerde aan de besprekingen voor een „nationale" omroep, maar „het is ook van grote be tekenis, de vrijheid te laten voor geestelijke groepen". Uit de gescheidenheid en de ver scheidenheid is samenwerking gekomen. De radio is een vorm van apostolaat, die omdat niet- katholieken er gauwer toe schij nen te komen naar katholieke uitzendingen te luisteren, dan ze als regel lezen wat katholieken schrijven een wel wat te ver doorgevoerde af scheiding op dit punt herstelt; de radio heeft er toe bijgedra gen, dat men gelegenheid kreeg kennis te nemen van wat ande ren denken en zeggen. De radio is een grote verrij king voör ons volk geweest en de K.R.O. heeft daarin in ruime zin bijgedragen, niet alleen voor katholieken, maar voor geheel ons volksleven." Het Episcopaat liet zich waarderend en huldi gend uit b|j monde van Mgr. J. P. Huibers, die o.a. zei. dat de K.R.O. bijgedragen heeft tot de verheffing van het volk, en van de Katholieke Kerk in het bij zonder, niet alleen op godsdien stig gebied. De stoutste verwachtingen van de stichters zijn overtroffen; wij zijn er dankbaar voor, dat wij een eigen radio bezitten en wij verlangen die ook te bezitten en te behouden. In de .toeko; st zullen twee dingen noodzakelijk z|jn. Ten eer ste, dat de katholieke omroep in staat zij de beste krachten aan te trekken en ook z|jn beste krachten te geven voor het hoge doel. Ten tweede: de K.R.O. ver dient de morele en finantiële steun van het gehele katholieke volk. Wij spreken op deze schone dag de hoop uit, dat de K.R.O. moge groeien en w|j bidden, Gods zegen af over z|jn werk en me dewerkers. (Vervolg od nag. 6) Tijdens de plechtige Hoogmis, die Zondagmorgen werd opgedragen in de St. Dominicuskerk te Amsterdam, ter nagedachtenis van pastoor L. H. Perquin, stichter van de jubilerende KRO FRANKFORT, 20 Nov. (Reu ter). De sociaal-democratische partij heeft winst behaald b|j de verkiezingen voor de landsparle- menten in Hessen en Wuerttem berg-Baden (beide Amerikaanse zone), zo blijkt uit de niet-offi- ciële einduitslag. In Hessen, waar zij reeds de grootste partij was, verbeterde zij haar positie en in Wuerttemberg-Baden werd de tot dusver grootste partij, die van de christen-democraten verslagen Volgens deze voorlopige uitslag karijgen de communisten, die tien van de 90 zetels hadden in het Hessische parlement en hetzelfde aantal in het Wuerttembergse parlement van 100 leden, geen enkele zetel. In Hessen hebben de socialisten thans een absolute meerderheid in het nieuwe parlement, dat slechts 80 zetels zal tellen. De niet-officiële einduitslagen z|jn: (tussen haakjes oude zetel verdeling: Hessen: socialisten 47 (48) ze tels, 823.430 stemmen; christen democraten 12 (28) zetels, 347.843 stemmen; vrije democraten en vluchtelingen 21 (14) zetels, 588.191 stemmen; communisten 0 (10) zetels, 87.446 stemmen. Wuerttemberg-Baden (tussen haakjes de stemmen behaald bij de federale verkiezingen van DE KWESTIE NW GUINEA AMERIKA HOOPT OP VREEDZAME OPLOSSING Naar Aneta in kringen van het State Department verneemt, is het standpunt van de Amerikaan se regering in de kwestie Nieuw- Guinea niet veranderd. De Ame rikaanse regering ziet met belang stelling de aanstaande conferen tie tussen Nederland en Indonesië tegemoet in de hoop, dat deze aangelegenheid, die Amerika strikt als een zaak tussen Neder land en Indonesië beschouwt, vreedzaam en vriendschappelijk zal worden opgelost. Augustus 1949 en de oude samen stelling van het parlement): socialisten 475.872 (441.094, ze tels: 32); christen-democraten 379.181 (542.208, zetels: 39); vrije democraten 303.331 (318.424, ze tels: 19); communisten 70.207 (129.439, zetels: 10). MR. FOCKEMA ANDREAE NAAR HET BANKWEZEN De Staatssecretaris van Oorlog, Mr. W. H. Fockema Andreae, is Zaterdag van zijn bezoek aan Amerika, waar h|j de voorverga dering van minister van defensie van het Noord-Atlantisch Pact heeft bijgewoond, met het s.s. „Nieuw Amsterdam" te Rotter dam teruggekeerd. De Staats secretaris bevestigde de geruch ten, volgens welke hij binnenkort een functie zal aanvaarden b|j de firma R. Mees en Zonen, bankiers en assurantiemakelaars te Rot terdam. Enkele honderden blinden, slechtzienden en blindenvrienden zijn Zaterdagmiddag in de Haag dierentuin tesamen geweest om te protesteren tegen de afwij zende beschikking van de rege ring in zake het ontwerp „sociale voorziening voor blinden". Dit ontwerp, opgesteld door de in 1948 ingestelde r|jksblinden- commissie, gaat uit van de ge dachte, dat de ondersteuning van blinden, die niet of onvoldoende in eigen levensonderhoud kunnen voorzien, moet worden losge maakt van de armenwet. Voor gesteld wordt de blinden een zo danige wekelijkse uitkering toe te kennen, dat zij komen aan een minimum levenspeil. Met een en ander is jaarlijks een bedrag van 1.250.000 gulden gemoeid. Zoals bekend is dit ontwerp door de regering niet aanvaard. In plaats daarvan is op de begroting 1951 voor sociale zaken 35.000 gulden voorgesteld voor hulp aan sociaal zwakke blinden. TOKIO (Reuter). Het hoofd kwartier van het Zuid-Koreaanse leger beeft Zondag bekend ge maakt, dat communistische gueril- leros er in de nacht van Zaterdag op Zondag in zijn geslaagd de tachtig kilometer ten noordoosten van Seoel gelegen stad Tsjoent- sjon bij verrassing in te nemen; onder de burgerbevolking zijn vele slachtoffers. De communisten hadden de stad Zondagochtend nog bezet. Zolang zij er blijven, zijn belang- l|jke bevoorradingswegen, die vanuit Seoel naar het noorden en oosten lopen .afgesneden. Men schat de sterkte der communisti sche troepen in Tsjoentsjon op twee duizend man. Door sneeuw en modder opruk kende troepen van de zevende Amerikaanse divisie infanterie hebben Zondag de buitenwijken van de Oost-Koreaanse piaats Kapsan, die 34 kilometer van de Mandsjoerijse grens is gelegen bereikt. In het Academisch Ziekenhuis te Utrecht, waar h|j sinds Sep tember wegens- een ernstige ziek te was opgenomen, is Zaterdag overleden prof. dr. G. van der Leeuw, hoogleraar aan de Rijks universiteit te Groningen. Prof. v. d. Leeuw werd 18 Maart 1890 te Den Haag geboren. H|j studeerde aan de Universitei ten te Leiden, Berlijn en Göttin- gen. In 1916 promoveerde h|j tot doctor in de theologie. In 1918 werd hij, nadat hij predikant te 's-Herenberg was geweest, hoog leraar in de godsdienstgeschiede nis, de phaenomenologie van de godsdienst, encyclopaedie aan de Rijksuniversiteit te Groningen. Na de bevrijding maakte hij deel uit van de regering Scher- merhorn, in welke regering hij van 1945 tot 1946 minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen is geweest. Hij was een der vooraanstaande figuren van de Nederlandse Volksbeweging en sloot zich bij de oprichting aan als lid van de Partij van de Arbeid. De begrafenis van zijn stoffelijk overschot zal a.s. Woensdag te 's-Gravenhage plaats hebben. Op de Rondweg om Harderwijk reed vanmorgen een uit de richting Nijkerk komende personenauto, waarin vijf stucadoors waren gezeten. De auto, die met een snelheid van ongeveer 80 km schijnt te hebben gereden, kon de bocht niet halen en botste tegen een uit de tegengestelde richting komende trailer. Vijf inzittenden van de personenauto werden gedood. Het ongeluk gebeurde heden morgen te kwart over zeven ter hoogte van garage van Manen aan de Rondweg bij Harderwijk. De uit de richting Amersfoort komende personenauto, die juist van de Stationslaan te Harder wijk de Rondweg was opgereden ramde eerst een vrachtwagen komende uit de richting Zwolle en reed vervolgens tegen een tweede vrachtauto, eveneens uit de richting Zwolle, die achter de eerste aanreed. De cabine van deze tweede wagen werd geheel vernield. De personenauto, waarin zes 300 BELGEN EN NEDERLANDERS KOMEN OEFENEN DEN HELDER. Naar wij vernemen zullen binnenkort 300 luchtdoel-artilleristen voor oefe ningen in Den Helder worden gelegerd. Deze contingenten zul len bestaan uit Nederlandse Belgische militairen. De Neder landse luchtdoel-artilleristen wor den gelegerd in de kazerne aan de Hogerwerfstraat, terwijl de Belgen in Fort Dirks Admiraal zullen worden ondergebracht. Het ligt in de bedoeling dat regelmatig dergelijke troepen in de komende maanden voor enige tijd in Den Helder zullen verblij ven. Zoals men zich zal herin neren kwamen ook voor de oorlog regelmatig afdelingen .van de luchtdoel-artillerie naar Den Hel der om schietoefeningen te hou den. De „Household Cavalry", die de koninklijke stoet Dinsdag van Victoria station naar Bucking ham Palace zal escorteren, heeft Zondagochtend een generale re petitie gehouden. In stromende regen begeleidden de ruiters vele landauers langs de koninklijke route naar het paleis. De vlaggentooi langs de route tussen het parlement en Bucking ham Palace is grotendeels ge reed. Van de masten wapperen in regelmatige volgorde de vlag gen van Nederland, Engeland en de City of London. Het hek voor het paleis heeft een verfje ge kregen en de hëkornamentèn z|jn opnieuw gevuld. personen waren gezeten, maakte daarna nog een paar buitelingen en kwam tenslotte aan de kant van de weg terecht. Van de zes inzittenden, een stucadoor en vijf metselaars, allen uit Hooglander veen b|j Amersfoort, waren ter stond vier gedood. Twee werden ernstig gewond; z|j werden naar het ziekenhuis Salem te Ermelo vervoerd. Een van hen is in middels aan de bekomen ver wondingen overleden. In de tweede vrachtauto be vonden zich twee personen. Het mag een .wonder heten, dat deze twee betrekkelijk licht gewond werden. Een ervan kreeg een snijwond aan de knie, de ander kreeg een shock. De namen van de overledenen en gewonden waren op het mo ment van het ter perse gaan van deze editie nog niet bekend. Kota Inten, Djakarta-Rotter dam, passeerde lV Novem ber Lissabon, ca 21 Novem ber te Rotterdam. Grote Beer, Amsterdam-Nw- Guinea, 17 November 250 mijl O. Malta. Johan van Oldenbarnevelt (rep.) 17 November 420 m|jl O.Z.O. Malta, ca. 25 November te Amsterdam. Tabinta, 17 November 500 m|jl Z.O. Dondrahead, ca. 11 December te Amster dam. Waterman, passeerde 17 No vember St. John's eilanden, ca. 25 November te Rotter dam. Cameronia, ca. 24 November van Djakarta, 20 December te Rotterdam. Cyrenia, ca. 21 November van Surabaja, ca. 25 December te Rotterdam. Dorsetshire, 15 November van Djakarta, ca. 18 De cember te Rotterdam. Empire Brent, ca. 3 Decem ber te Rotterdam. Ormonde, ca. 6 Januari van Djakartó, 31 Januari te Rotterdam. Sibajak, co. 13 December van Djakarta, 8 Januari te Rot terdam. Volendam, ca. 16 December van Djakarta, 14 Januari te Rotterdam. Zuiderkruis, ca. 23 Novem ber te Pusan. Amarapoora, vertraging als gevolg van mist. Ontsche ping heeft nu hedenoch tend om negen uur te Rot terdam plaats gehad. i

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1