Nieuw Koningin Juliana en Prins Bernhard deden de Britten hun flegma vergeten INTOCHT VOL FLEUR EN TRADITIE IN HOOFDSTAD VAN EEN IMPERIUM Londen ontvangt zijn gasten Een statiebanquet op het Buckingham Palace Een Nederlandse moeder vecht om haar dochter Half jaar gevangenisstraf geëist tegen Kamerlid Sterke Chinese troepen wachten de V.N.-legers op EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Brits flegma gesmolten Saluutschoten te Dover Moh. Yamin is zeer optimistisch De mobiele Duitse politiemacht Amerika verontrust Zijn er nog stoelen te repareren? Het proces Bertha Hertogh Voor hulp aan deserteur Tragische dood van schippersvrouw 419 tabaksschuren door brand vernield Vrouw bestal haar vriendinnen Scheepsberichten De strijd in Korea Abonnementsprijs f4.65 per kwartaal, f 1.55 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m m., minimum f2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E.M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederf. Credietbenk Bullen God u 't nergens veilig. (Vondel) HET FEIT A S M VAN HEDEN Pagina 1 Woensdag 22 November 1950 46e Jaargang No 12024 Kontoren: HOORN. Draofsingel 59, teL 4243. Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56. teL 2046. (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52. teL 459 K 2240 HET PROTOCOL REGEERT. Dat zegt men, ia, van de Engelsen, wier flegma zelfs in de noordelijke landen van het Continent spreekwoordelijk is. Maar wat te zeggen van het politiecordon voor het Victoria-station in de Engelse hoofdstad, dat alle zeilen moest bijzetten, om niet door de menigte doorbroken te worden, 'n Menigte bovendien, die zich al vóór twaalf uur had geformeerd, terwijl de aankomst niet eerder dan om half vier zou plaats vinden. In Parijs moest het Franse protocol wijken. In Londen gebeurde hetzelfde. Bij de aankomst voor Buckingham Palace stapte Koningin Juliana uit haar rijtuig, doch bleef in plaats van onmiddellijk het paleis binnen te gaan, wachten op Prins Bernhard. Koning George toefde als een goed gastheer aan haar zijde, 'n Paar fotografen, die zich hier opgesteld hadden, kregen hier de vier Koninklijke personen, ongedwongen bijeen, voor de lens. Nu biedt Londen in feesttooi ook een schouwspel, dat zelfs de aller-flegmatiekste Engelsman doet gloeien van trots. Daar waren natuurlijk Koningin Elisabeth en Koning George met hun dochters, de Prinsessen Elisabeth en Margaret. Daar waren Minister-President Attlee, minister Bevin en de Lord Mayor. Daar waren de stafchefs van vloot, leger en luchtmacht. De erewacht had zijn plaats ingenomen: rijzige manschappen van de Goldstream Guards in hun ceremoniële tenue al hadden ze dan ook de regenjassen erbij aan moeten trekken. En dit allemaal in de hoofdstad van hun Imperium dat deed de Britten groeien! Te Dover was de ontvangst vrij sober gehouden. Het bezoek begon volgens protocol immers eerst te Londen om drie uur En gelse tijd .Er werden hartelijke woorden van begroeting gespro ken door burgemeester Fish, toen de daver van de saluutschoten nauwelijks tegen de krijtrotsen was weggegalmd en de jachtvlieg tuigen van het escorte nog boven de stad cirkelden. Hier was ook de hertog van Gloucester aan boord gekomen om namens het Engelse Koningspaar het eerste woord van welkom te spreken. Een speciale trein, bestaande uit zes Pullmanwagens bracht Koningin en Prins naar de hoofd stad. Hier had het de gehele och tend geregend. Even na twaalf uur waren de troepenonderdelen, die de route van de intocht zou den omzomen, opgemarcheerd om hun plaatsen in te nemen. Om twee uur had de politie de route geheel afgezet. Vijftig buslijnen moesten hiervoor omgelegd wor den. De aankomst Koningin Juliana verliet als eerste de trein. Glimlachend trad zij voor de batterij perscamera's, film- en televisie-apparaten. Ko ning George schudde haar lang en hartelijk de hand. Koningin Elisabeth kuste haar. Hierop volg de de begroeting van Prins Bern hard en de verwelkoming door de andere leden van het Britse Koningshuis. Intussen stond Mi nister Stikker reeds met zijn ambtgenoot Bevin te praten Buiten speelde de Band of the Regiment het Wilhelmus; de Ko ningin inspecteerde hier de ere wacht. Omgeven door de Household Cavalry zette de Koninklijke stoet zich in beweging. Aan de vensters langs de route was geen plaats onbezet. De massa's langs de weg brachten ovatie na ovatie. Het regende niet, hoewel een sombere Novemberlucht boven de stad hing. Bij Buckingham Palace bereikte de hartelijkheid van het Lon- ciense publiek een hoogtepunt Hier stond martiaal de erewacht der Grenadeer Guards opgesteld. Duizenden bleven hier nog wach ten, tot de beide Koninklijke fa milies op het balcon zouden ver schijnen. De deuren bleven echter gesloten. Kranslegging Koningin Juliana en Prins Bernhard verlieten kort voor 17.30 uur Buckingham Palace om zich naar Westminster Abbey te begeven voor het leggen van een krans op het graf van de onbe kende soldaat. Het was al donker geworden, maar het licht in de auto brandde, zodat de juichen de menigte de vorstelijke bezoe kers kon zien. Na het bezoek aan de abdij gin gen de Koningin en de Prins naar St. James Palace, waar zij offi cieel werden ontvangen door de Londense graafschapsraad en de autoriteiten van Westminster. OVER IRIAN... „Ik ben zeer optimistisch over de kwestie-Irian en ben er van overtuigd, dat de Nederlandse regering snoedis de souvereini- teit over West-Irian aan de Indo nesische regering zal overdragen", verklaarde te Djakarta de terug gekeerde Moh. Yamin. ..Er is in 'n brede kring begrip getoond ten aanzien van de natio nale aanspraken van Indonesië on West-Irian. De missie heeft geen Nederlandse nationale aan spraak op het behoud van West- Irian geconstateerd". aldus Yamin. De hoge witte en vergulde balzaal van het Buckingham paleis was gisteravond voor het statiebanquet hel verlicht door zes kristallen kronen. Behalve het koninklijke ge zelschap zaten 176 personen aan de tafels, die U-vormig waren opgesteld. Het koninklijke ge zelschap zat aan het hoofd. De bloemendecoraties op tafel wa ren goudgele rozen, orchideeën en chrysanten. Onder de gasten bevonden zich ambassadeurs en hoge com missarissen alsmede vertegen woordigers van de Raad van plaatsvervangers van het Noord- Atlantische Pact en van de per manente commissie van het Pact van Brussel. Vijftien leden van het Britse kernkabinet waren aanwezig en verder onder meer de speaker van het Lagerhuis, admiraal van de vloot Lord Fraser. Winston Churchill, Anthony Eden, maar schalk van de Royal Air Force, Sir John Slessor, veldmaarschalk Sir William Slim, het hoofd van de generale staf van het impe rium, en de Britse ambassadeur in Den Haag, Sir Philip Nichols en Lady Nichols. Koning George en Koningin Juliana spraken redevoeringen uit. Onderscheidingen Koning George VI heeft Ko ningin Juliana de „Royal Victo ria Chain" en Prins Bernhard de versierselen van Knight Grand Cross of the Victorian Order" verleend. Koningin Juliana heeft Ko ningin Elizabeth en Prinses Eli zabeth, Hertogin van Edinburgh, benoemd tot Grootkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw en de Hertog van Gloucester, de broeder des konings, tot Groot kruis in de Orde van het Huis van Oranje. De gewezen generaal van de Duitse infanterie, Anton Grasser, die kortgeleden is benoemd tot inspecteur-generaal van de West- Duitse politie, heeft Dinsdag op een persconferentie te Bonn ver klaard dat de mobiele West- Duitse politiemacht zal worden uitgerust met revolvers, geweren, lichte machinegeweren en terrein wagens; zij zal 'haar wapens waarschijnlijk ontvangen uit door de Westerse geallieerden buitge maakte voorraden van de voor malige „Wehrmacht". Haar sterk te mag maximaal 30.000 man be dragen. OVER ZUID-DUITSE VERKIEZINGSUITSLAGEN Functionarissen van het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken verklaarden Dins dag „enigszins verontrust te zijn door de overwinningen der West- Duitse socialisten in de verkie zingen in de staten Wuerttem- berg-Baden en Hessen. (Zoals be kend, verzetten de West-Duitse socialisten zich in elk geval tegen een West-Duitse herbewapening, zolang West-Duitsland niet op volkomen voet van gelijkheid met de andere West-Europese landen wordt behandeld). „DE ACROBAAT" EN „DOLLE PIET" IN HECHTENIS Toen een bewoner van de Tuin- fluiterlaan te 's Gravenhage eni ge dagen geleden om half zeven thuis kwam trof hij in zijn ach tertuin twee mannen aan, die hem op zijn vraag wat zij er deden vroegen „of er nog stoelen te repareren waren". Zij hadden aan de voordeur geen gehoor ge kregen en waren toen maar ach terom gelopen. Toen de heren vertrokken wa ren waarschuwde de bewoner 'n passerende agent, die de mannen voor de zekerheid maar meenam naar het politiebureau. Daar bleek het dat het twee oude bekenden van de recherche waren. Namelijk de 57-iarige J. A. V. bijgenaamd „de Acrobaat" en de 24-jarige P. S„ die in de Haagse onderwereld bekend staat als „Bolle Piet". Beiden hebben al heel wat veroordelingen ach ter de rug. Op V. rustte zware verdenking dat hij op 2 October j.l. gepoogd had in te breken in een huis aan de Laan van Meerdervoort, waar hij belandde in de slaapkamer van een verpleegster. Na confrontatie bleek de verpleegster V. te her kennen als de man die haar in de bewuste nacht de stuipen op het lijf had gejaagd. HET BEZOEK VAN KONINGIN IULIANA EN PRINS BERNHARD AAN LONDEN Gistermiddag zijn H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard in Londen aangekomen voor hun officieel be zoek aan de Britse hoofdstad. Nadat de Hoge Bezoekers door Koning George VI, Ko ningin Elizabeth en andere leden van de Britse Koninklijke Fa milie welkom waren geheten op het Victo ria Station, werd langs de versierde straten naar Buckingham Pa lace gereden. H. M. Koningin Juliana en Koning George VI in het Koninklijke rijtuig gezeten bij het verla ten van het Victoria Station. (Telefoto A.N.P.) Bij de voortzetting van het ge ding te Singapore verklaarde me vrouw A. Hertogh gisteren, dat zij in 1942 haar dochter Bertha voor drie dagen bij een baboe had gelaten, omdat deze baboe zeide, dat zij zich eenzaam ge voelde. Toen zij poogde, het kind terug te halen, werd zij door de Japanners gearresteerd en pas thans, acht jaar later, heeft zij haar dochter terug gezien. Mevrouw Hertogh stond drie en een half uur lang met bleek gezicht in de getuigenbank, toen zij door de raadsheer ondervraagd werd over haar dertienjarige dochter Bertha Verscheidene malen zeide de rechter haar te gaan zitten, doch zij bleef staan. Zij ging alleen zitten, toen de advocaat van Bertha de moeder vroeg te bewij- Het communistische Kamerlid Hermans heeft gisteren terecht gestaan te Maastricht, beschuldigd van hulpverlening aan een deserteur. Met hem stonden nog drie anderen voor de recht bank. Allen zouden hun medewerking hebben gegeven aan de dienstplichtig soldaat Roos, die zich aan zijn verplichtingen jegens het vaderland had onttrokken door naar België uit te wijken Koningin Juliana en Prins Bernhard leggen een krans op het graf van de Onbekende Soldaat in de Westminster Abbey. Er werden straffen geëist, va riërende van 1 maand tot 9 maan den. Tegen het Kamerlid Her mans werd een straf van zes maanden geëist. Hij verklaarde uit medelijden gehandeld te heb ben. 4 Urenlang hebben de verdedi gers van de verdachten, mr. Benno Stokvis en mr. Clara Ent hoven, bejden uit Amsterdam, de getuige Roos ondervraagd in een waar kruisverhoor met de bedoe ling te ontdekken, of deze .getuige als agent-provocateur" was opge treden en verder om de onbe trouwbaarheid van deze getuige KERSTPAKKETTEN VOOR HR. MS. „EVERTSEN" Er bestaat, zij het in beperkte mate, gelegenheid Kerstpakketten tegen speciaal tarief per lucht post naar opvarenden van Hr. Ms. „Evertsen" te zenden. Maxi mum gewicht is 500 gram. De pakjes moeten uiterlijk 4 Decem ber ter post bezorgd worden. Adressering behoort te zijn: rang/ kwaliteit, naam, stamboeknum mer; a.b. Hr. Ms. „Evertsen", Am- sterdam-Schiphol-Marine. Op deze briefpakjes zijn voor het internationaal geldende ver keer bepalingen van toepassing. te onthullen. In beide opzichten zijn de verdedigers niet geslaagd, want de getuige hield zijn ver klaringen, die hij ook vroeger heeft afgelegd, staande. De verdedigers hebben in breedvoerige pleidooien de juist heid van de tenlastelegging be twist, o.a. op grond van het juri disch bezwaar dat hier personen terechtstaan ter zake van mede plichtigheid aan een delict, waar van de hoofddader zelf nog niet eens terecht heeft gestaan en waarin nog geen vonnis is gewe zen. Aan boord van een drijvende kraan, liggende aan de Suma- trakade te Amsterdam is Maan dagavond een stalen strop waarin een 5 ton wegende boomstam hing gebroken. De boomstam kwam op het dek van de kraan terecht en maakte een gat, juist boven de woonruimte van de kraanschipper, die zich daar met zijn vrouw en vier kinderen be vond. De 33-iarige vrouw werd door de ijzeren delen ernstig aan hoofd en gelaat gewond. In zorg wekkende toestand is zii naar het O. L. Vr. Gasthuis overgebracht en daar in de loop van de avond overleden. zen, dat zij kon schrijven, nadat zij gezegd had, dat zii van een Japans interneringskamp op Java uit een brief had geschreven om te pogen haar dochter van de baboe, Aminah, terug te krijgen. De rechter zeide haar, dat hij voor alles moest overwegen, wat voor het kind het beste was en vroeg, wat mevrouw Hertogh en haar man van plan waren met Bertha, indien zij naar Nederland ging. Mevrouw Hertogh zeide, dat zij naar school zou worden ge zonden. wanneer ze wat Neder lands geleerd had. DE TERREUR OP OOST-JAVA Bii het begin van de nieuwe week waren er volgens een offi ciële opgave in het Besukischc 419 tabaksschuren van de 600. waarvan de meesten met inhoud, door brandstichters vernield. In de laatste dagen was er een verminderde activiteit van de brandstichters merkbaar door 'n krachtig optreden van de. politic, die wordt bii gestaan dr>or 500 man van de mobiele brigade. In middels ziin tientallen arrestaties verricht. De Rotterdamse recherche heeft een 37-jarige gehuwde vrouw aangehouden, die ervan ver dacht wordt van vriendinnen, die zij in de huishouding hielp, geld te hebben gestolen. Bii de vrien dinnen wordt gezamenlijk een bedrag van f 9000.vermist. De I vrouw heeft echter bekend f 2.000 te hebben weggenomen. WEER EEN COMITÉ VOOR WESTERLING Onder voorzitterschap van mevr. M. H. gravin van Limburg Stirum-Hoeufft van Velsen is te Den Haag een comité opgericht ter behartiging van de belangen van Westerling. De oprichting van het comité is geschied na ruggespraak met Westerling. Het doel van het comité is de mogelijkheid te scheppen, dat provincie-gewijze en daarna plaats-gewijze comité's worden samengesteld, die allen het doel nastreven Westerling moreel en eventueel financieel te steunen, totdat hij vrij in Nederland met zijn gezin terug kan komen. Bin nengekomen gelden zullen wor den afgedragen aan het comité prof. mr. P. S. Gerbrandy, dat voor de juiste besteding zorg zal dragen. De Minerva" Ie Harwich De sleepboot „Jutland" heeft de „Minerva" die machineschade had, gisteravond naar Harwich gesleept, waar het inmiddels is gerepareerd. Beide schepen wachten thans beter weer af om hun reis te vervolgen. Empire Brent, Djakarta-Rot terdam, 20 November van Port Said. Tabinta, Djakarta-Amsterdam passeerde 20 November Minicoy. Willem Barendsz, 21 Novem ber te Kaapstad van Cu racao. Johan van Oldenbarnevelt, Djakarta-Amsterdam, pas seerde 21 November Gi braltar. Waterman, Djakarta-Rotter dam, passeerde 21 Novem ber Gibraltar. Indrapoora, Djakarta-Rotter dam, passeerde 20 Novem ber Dondrahead. Oranje, Djakarta-Amsterdam passeerde 20 November Gibraltar. Door een officier van de Ame rikaanse geheime dienst is te Tokio medegedeeld dat aanzien lijke aantallen Chinese troepen zijn gemeld aan beide zijden van de Toemen, welke rivier in het noord-oosten Korea van Mand- sjoerije scheidt. Indien er niet teveel sneeuw lag, zouden deze troepen kunnen oprukken. De verbonden troepen rukken voorzichtig over de gehele front breedte op; zij voeren geen op zichzelf staande stoten uit. Dit geschiedt om te voorkomen dat de vorderende troepen reeds bij het begin in een hinderlaag val len en om te vermijden dat de vooruitgaande eenheden („speer punten") door een plaatselijke vijandelijke meerderheid worden gehavend. Generaal Almond zeide in een verklaring bij het binnentrekken van de Amerikanen in Hjesand- jin, aan de Mandsjoerijse grens, dat de luchtmacht en vloot der V.N. „schitterend hebben bijge dragen tot deze snelle opmars" In de maand na de landing van het tiende korps te Wonsan was 23.000 vierkante mijl Noord- Koreaans gebied „van de commu nistische verdrukking bevrijd" De eerste divisie van de mariniers die „tenminste een divisie van de communisten ten zuiden van hel reservoir van Tsjosjin vernietig de", zette haar opmars naar de grens eveneens voort, zo wordt er in de verklaring van generaal Almond aan toegevoegd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1