Landbouw niet de dupe van loon- en prijspolitiek De Heemskerck raakte in een 70 mijlsstorm „Nederlandse luchtvaart heeft een goede toekomst RADIO 'jCovfirW Schijvenaar linksback in hef voorlopig Nederlands Elftal Oud-Minister van der Leeuw in de Eerste Kamer herdacht ABDBSIRSOP DE OMTVDEKIW® Minister Mansholt: Politie-inspecteur krijgt één maand Tegenwaarde rekening 71 millioen lager Naar wij vernemen: Koningin Juliana niet zeeziek Dr. Plesman: Stoffelen en Snoek vervangen BEURSOVERZICHT Bondsplocg tegen derde div. club Internationaal schaaktournooi door Heralth WOENSDAG 22 NOVEMBER 1950 PAGINA 3 In de nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Ka mer over de begroting voor het jaar 1951 van het Landbouw- Egalisatiefonds, zegt de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening onder meer: Naar aanleiding van de op merking van verschillende le den, die menen dat het Land- bouw-Egalisatiefonds van. de landbouw zou moeten worden losgemaakt, aangezien dit fonds thans zogoed als geheel een con sumentenfonds zou zijn gewor den. moge de minister er op wijzen, dat, gezien de invloed, welke landbouwprijzen en con sumentenprijzen op elkaar uit oefenen, het juist moet worden geacht, dat prijscorrecties ten behoeve van consument en pro ducent worden toegepast ten laste, resp. ten gunste van een zelfde fonds komen. Met name in het kader van de door de re gering gevoerde politiek ten aanzien van lonen en prijzen, waarbij wordt gestreefd naar een zo groot mogelijke stabiliteit in het economische leven, is het vooi een juist inzicnt en een afweging van de belangen van de onderscheidene bevolkings groepen van groot belang, dat over een fonds als het onderha vige wordt beschikt. Dat de landbouw de dupe zou worden van de loon- en prijsregelingen van de regering, moet de minis ter ten enenmale ontkennen. Juist de agrarische sector is ge diend met een beheersing van prijzen, daar de prijzen voor agrarische producten op de aan wezigheid van tekorten en overschotten aanzienlijk scher per reageren dan de prijzen in andere takken van bedrijf. Bij een streven naar bestaanszeker heid voor de landbouwende be volking kan een beheersing der prijzen in de agrarische sector dan ook nimmer worden gemist Met betrekking tot het aard appelfonds wijst de minister er op dat hem van landbouwzijde is gevraagd mede te werken aan stabilisatie der aardappel prijzen o.a. door een financiële bijdrage in met deze stabilisatie DONDERDAG 23 NOVEMBER HILVERSUM 1 402 m: 7.00 KRO: 10.00 NCRV; 11.00 KRO; 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 Morgenge bed en Liturgische kalender; 7.30 Sluiting: 9.00 .Nieuws; 9.10 Voor de huisvrouw; 9.30 Waterstan den; 9.35 Gram.muz.; 9.40-School radio 10.00 Bach-orkest en so listen: 10.15 Morgendienst: 10.45 Gemend koor: 11.00 Voor de zie ken: 11.45 Schoolradio; 12.00 An gelus: 12.03 Lunchconcert (12.30 12.33 land- en tuinbouw mede delingen); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en kath. nieuws; 13.20 Gram. muz.: 13.35 Zang en piano; 14.00 Promenade orkest en solist; 14.45 Voor de vrouw: 15.30 Vocaal ensemble; 15.45 Bij bellezing: 16.30 Sluiting: 18.00 Voor de jeugd: 18.30 ..De machi ne en de mens", causerie; 18.45 Muziek van het Leger des Heils; 19.00 Nieuws en weerberichten: 19.15 Levensvragen van allerlei aard; 1930 ..In dienst van het Vaderland", vraaggesprek; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws: 20.05 Gevarieerd programma: 22.00 Gram. muz.: 22.15 Buitenlands overzicht; 22.35 psalmen; 22.45 Avondoverdenking: 23.00 Nieuws 23.15 Commentaar wereldschaak- tournooi; 23.3024.00 Gram. muz. HILVERSUM 2 298 m: 7.00— 24.00 AVRO. 7.00 Nieuws: 7.15 Ochtendgym nastiek: 7.30 sluiting: 9.00 nieuws 9.10 Morgenwijding: 9.25 Gram. muz. 9.30 Populair concert; 10.30 De antwoordman: 10.45 Gram. muz.; 10.50 Voor de kinderen; 11.00 Gram. muz.; 11.45 Causerie over Geneeskunde in de oudheid; 12.00 Musette-orkest: 12.40 Land en tuinbouwmededelingen: 12.33 ..In 't spionnetje": 12.38 Gram. muz.: 12.50 reportage: 13.00 Nieuws: 13.15 AVRO-allerlei: 13.20; Theater orkest; 13.50 „U kunt het geloven of niet"; 13.55 Gram.muz.; 14.00 Voor de vrouw: 14.30 Pianovoordracht; 15.00 ..Speelgoed", causerie; 15.10 Voor de zieken: 16.00 Dansorkest: 16.30 Sluiting: 18.00 Nieuws: 18.15 Sport: 18.30 O irkestconcert; 19.00 Voor militair en burger: 19.10 Dameskoor en solisten: 19.45 ..Opvoeding tot staatsburger causerie; 20.00 Nieuws: 20.05 Re portage: 20.15 AVRO-allerlei; 20.20 Kamerorkest; Koor en so listen: 21.25 „De seinhuis-wach ter". hoorspel: 22.00 Volksliede ren: 22.20 „Let oo de bel: 23.00 Nieuws: 23.15 Sportactualiteiten; 23.3024.00 Gram. muz. BRUSSEL 324 m en 484 m: 12.00 Gram. muz.; 12.15 Lichte muziek: 12.30 Weerberichten: 12.33 Voor de landbouwers: 12.40 Lichte muziek; 13.00 Nieuws: 13.15 Gram* muz.: 13.30 idem: 14.00 Voor de ieugd: 15.00 Engel se les: 15.15 Gram. muz.: 15.40 Franse les; 16.00 Gram. muz. 16.30 causerie: 16.45 Balletmuz.; 17.00 Nieuws: 17.10 Gram. muz.: 17.15 Voor de kinderen: 18.15 Svndicale kroniek; 18.25 Gram. muz.: 18.30 Voor de soldaten: 19.00 Nieuws: 19.30 Zang; 19.50 Politieke causerie: 20.00 Verzoek programma: 21.00 Gevarieerd programma: 21.30 Gram. muz.: 21.45 Actualiteiten: 22.00 Nieuws; 22.15 Kamermuz.: 23.00 Nieuws; 23.0524.00 Gram. muz. 484 m: 12.05 Omroeporkest; 13.00 Nieuws; 13.10. 13.30 en 15.00 Gram. muz.. 16.30 Pianore cital. 16.50 Gram. muz.. 17.10 Dansmuziek. 18.30 Gram. muz.. 19.00 Omroeporkest en solisten. 19.45 Nieuws. 20.00 Hoorspel. 22.00 Nieuws. 22.15 Dansmuziek, 22.55 Nieuws. 23.00 Gram. muz., 23.55 Nieuws. i gepaard gaande kosten. De mi nister heeft gemeend deze me dewerking slechts te kunnen verlenen onder de voorwaarde, dat de gewenste stabilisatie een beheersing der prijzen naar be neden en naar boven zou inhou den. GESARDE ARBEIDER STAK MET EEN MES De 40-jarige dekkledenrepara- teur J. v. E. uit Schiedam, die gebrekkig is en steeds door zijn mede-arbeiders werd geplaagd, had een van hun op 25 Augustus j.l. met een mes gestoken. Giste ren werd de man door de Rotter damse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien we ken met aftrek. De eis was zes maanden met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. DE „VELSER AFFAIRE" De Haarlemse inspecteur van politie, G. v. S„ is gisteren in hoger beroep door het Amster damse Gerechtshof wegens het bekendmaken van geheimen uit het onderzoek naar de z.g. „Vel- sel affaire" veroordeeld tot één maand gevangenisstraf. In eerste instantie was de in specteur door de Haarlemse recht bank vrijgesproken. De officier van justitie ging echter in appèl. Veertien dagen geleden eiste de procureur-generaal bij het Am sterdamse Hof vijf maai»den ge vangenisstraf. Verdachte had zich in opdracht van de voormalige procureur-ge neraal te Amsterdam, Mr. van Thiel, geruime tijd bezig gehou den met een onderzoek naar de z.g. „Velser affaire" en bij zijn onderzoek samengewerkt met Mr. W. v. d. Kuil, een jurist uit Leidschendam, die dank zij zijn illegale werkzaamheden in staat was vele inlichtingen over de „Velser affaire" te verstrekken. Verdachte gaf echter vele pro- cessen-verbaal, die hij tijdens zijn onderzoek had opgemaakt, aan Mr. v. d. Kuil. Deze laatste gaf de processen-verbaal op zijn beurt weer aan een geschorste politie man te Den Haag. Het Gerechtshof overwoog in zijn arrest o.m., dat verdachte schromelijk tekort is geschoten in zijn plicht tot ambtelijke geheim houding, waarom het verdachte één maand gevangenisstraf op legde. VIETMINH STOOT DOOR NAAR SAIGON Strijdkrachten van de Viet- minh-beweging hebben Maandag een aanval ondernomen op 25 km van Saigon, de hoofdstad van Vietnam, zo heeft een Franse militaire woordvoerder Dinsdag verklaard. De aanval werd afge slagen. WEEKSTAAT NED. BANK AMSTERDAM. 21 Nov. De opmerkelijkste mutatie op de verkorte balans van de Ned. Bank van deze week is de daling van 71 millioen. die. de bijzondere rekening van de schatkist te zien geeft. Deze z.g. tegenwaarde rekening is ingezakt van f 1388 op f 1317 millioen. Deze vermindering is de resul tante van een stijging al f 179 millioen en een daling al f 250 millioen. Krachtens een overeen komst nl. tussen de Nederlandse regering en de Amerikaanse re gering is het bedrag van f 250 millioen overgeschreven van de tegenwaarderekennig (de reke ning waarop de tegenwaarde wordt geboekt van de als schen king door de Amerikaanse rege ring verleende bijstand) naar de gewone rekening van de schat kist. die is toegenomen van f 216 tot f 375 millioen. De andere vrije saldo's, die soms als tussenreke- ning gebruikt worden, ziin dien tengevolge van f 432 tot f 267 millioen ingezakt. Hoewel de geldmarkt zeer ruim is en call-monev od 3/a pet. blijft aangeboden, is reeds hoewel de ultimo nog ver af is ge bruik gemaakt van de crediet- verlening der Bank. hetgeen bliikt uit de post voorschotten, die met f 7 millioen is aange groeid. In het totaal van de vorderin gen od het buitenland is geen grote wijziging gekomen: er valt een daling van f 4 millioen te constateren. De inkrimping van de biljet- tencirculatie gaat minder vlot dan de vorige maand. De omloop staat nu op f 2761 millioen. waar mede sinds het maximum van de maandwisseline voor f 48 mil lioen biljetten naar de Bank is teruggevloeid. ging Nederland in 1949 minder uit dan in 1948. Volgens het C.B.S. werd in 1949 per inwoner f9.82 aan toegangsbewijzen voor vermaak uitgegeven tegen f 11.55 in 1948.... vertrok minister Mansholt van Schiphol naar Kopenhagen voor een gewone routine-bespreking met de Deense regering. Vandaag komt de minister reeds weer in Nederland terug. werd de 13-jarige Italiaan Davide Encaghi te Milaan winnaar van het wereldkampioenschap accor- deonspelen. De Nederlandse deel nemer Johnny Meyer uit Amster dam bezette de zevende plaats.. concludeerde de procureur-gene raal bij de Hoge Raad tot ver werping van het cassatie-beroep van de oud-burgemeester van Den Haag, Mr. W. A. J. Visser, die wegens deviezenfraude veroor deeld was tot drie maanden plus een boete van 10.000 gulden zijn een hoofduitvoerder en een directeur van twee aannemers- maatschappijen aangehouden, in verband met een gepleegde frau de bij het aanleggen van start en rolbanen op Schiphol werd te Den Haag een 28-jarige man aangehouden verdacht van diefstal van een groot aantal rij wielen. De man bekende, dat hij op zijn minst 40 fietsen had ge stolen, doch „het kunnen er ook best meer zijn geweest", zo ver klaarde hij.... viert de Limburgse letterkundige Mathias Kemp, die bekend is als dichter, toneelschrijver en auteur van psychologische en historische romans, op 31 December a.s. zijn zestigste verjaardag Rotterdamse recherche nam schilderij in beslag De Rotterdamse recherche heeft een schilderij in beslag ge nomen, dat, naar men vermoedt, van misdrijf afkomstig is. Het doek, dat bevestigd is op een houten raam, meet 156 bij 116 cm en is gesigneerd J. Sternborg, 1669. De recherche vermoedt, dat Sternborg een Zweedse schilder was en zij heeft afbeeldingen van het schilderij naar Zweden ge stuurd, zodat de politie aldaar ook gelegenheid heeft de zaak te onderzoeken. Onder de 45.000 personen, die door Z. H. Paus Pius XII in audiëntie in de basiliek van St. Pieter te Rome werden ontvangen, bevonden zich ook tweehonderd Franse invaliden. De H. Vader onderhield zich gedurende een half uur met ieder van hen. Voordat Hij de basiliek verliet zegende Hij hen nogmaals. Een van de Franse invaliden kust de Pontificale ring van de Paus Menige opvarende van de Jacob van Heemskerck zag bleek om de neus, toen de kruiser gistermiddag aan de kade te Dover meerde. De hevige storm, die gedurende de nacht op de Noordzee woedde en zelfs menige zeeman een onwillige maag bezorgde, was ook niet onopgemerkt aan de Nederlandse kruiser, waarop het Koninklijke Paar zich bevond voorbijgegaan. Het was dan ook geen wonder, dat Frank Guillard, de BBC- verslaggever, die de aankomst in Dover voor de Engelse radio luisteraars versloeg, zijn vrees uitsprak, dat Koningin Juliana minder prettige herinneringen aan de zeereis naar het Britse eiland zou hebben. Zijn vrees bleek echter ongegrond, want wie ook enige last van het ruwe weer mocht hebben gehad, Koningin Juliana zeker niet. Uit de omge ving van de Koningin vernamen w«, dat de Vorstin geen ogenblik last heeft gehad van de woelige zee. Ze had een uitstekende eet lust en maakte zelfs tijdens de storm met de commandant van IV^et het K.L.M.-lijntoestel uit Djakarta arriveerde gisteravond op Schiphol de president direc teur der K.L.M., dr. A. Ples man, die tegenover de pers ver klaarde, dat hij succesvolle be sprekingen gevoerd had in Amerika, Australië en Indone sië. Dr. Plesman vertrok 4 Oc tober jl. naar Amerika en heeft van daar uit zijn reis naar Australië en Indonesië voort gezet. „In Australië zo vervolgde dr. Plesman heb ik met de minister president en andere ministers gedurende een week besprekingen gevoerd voorna melijk over vluchten in dienst van de landverhuizing. Wij heb ben een goed in elkaar passend program kunnen samenstellen. „Over het algeheel zo be sloot de heer Plesman het relaas over zijn Australische ervarin gen kan ik mijn besprekingen daar een succes noemen. Als alles goed gaat zullen wij in 1951 5000 man door de lucht naar Australië vervoeren, dat zijn dus 100 vluchten. Wij hou den ons thans bezig met de mo gelijkheid deze toestellen van vracht voor de terugreis te ver zekeren. Het is ons namelijk niet toegestaan van Australië naar Nederland passagiers mee te nemen". In Indonesië heeft de heer Plesman besprekingen gehad met de minister van verkeer, Djuanda. Dr. Plesman vertelde, dat dit zijn eerste luchtreis om de we reld is geweest. „Wat ik onder weg van de luchtvaart heb ge zien zo zeide hij stemt mij zeer optimistisch ten aanzien van de toekomst van onze Ne derlandse luchtvaart. Iets over de vliegtuigen, die wij in de toekomst zullen ge bruiken? Daarvan zeide dr. Plesman, dat de 5 Super-Con- stellations, die de K.L.M. in Amerika besteld heeft in de loop van 1953 in dienst zullen komen. Men doet in Amerika proefnemingen met z.g. turbo props, vliegtuigen met turbine motoren, die met zware olie worden aangedreven. Dit maakt het vliegen goedkoper en snel ler. Dr. Plesman meent echter, dat het nog jaren zal duren voordat deze turbo-props voor grote trajecten kunnen worden ingeschakeld. In Amerika doen zij reeds dienst op de kortere trajecten. Lutherse Kerken in U.S.A. achten vertegenwoordiging bij H. Stoel ongrondwettig (K.N.P.). De President van de gezamenlijke Lutherse Kerken in Amerika, Franklin Clark Fry, heeft op de jaarlijkse vergadering bekend gemaakt, dat aan Presi dent Truman is verzocht een Pro testantse delegatie te willen ont vangen. Deze delegatie zal van het petitierecht, dat in de grond wet van de Ver. Staten is vastge legd, gebruik maken om aan de President de bezwaren voor te leggen tegen een Amerikaanse diplomatieke vertegenwoordiging bij de H. Stoel. de kruiser een rondgang door het schip. „Men kan zeggen" aldus onze zegsman „dat de Konin gin „het stormpje" zeer is mee gevallen. Ze voelde zich even prettig als op haar eigen jacht de „Piet Hein". En dat bij een storm van 110 km per uur. MACHINIST OP MERWEDE- KANAAL GEDOOD Op het Merwedekanaal onder Nigtevecht liep gistermiddag een sleep zandschuiten door de harde wind op de wal in. De 63-jarige Amsterdamse machinist J. W. van Prooyen, die hielp met het afhou den van de sleep, raakte tussen een staaldraad, die hij om zijn middel had geslagen, bekneld. Met een Rode Kruis auto uit Weesp werd het slachtoffer naar het Burgerziekenhuis te Amster dam vervoerd, waar hij bij aan komst bleek te zijn overleden. STUDENTEN BETOGEN IN EGYPTE Studenten van de Faroek- Universiteit en leerlingen van scholen in Alexandrië zijn in sta king gegaan en in optocht door de hoofdstraten getrokken onder het roepen van leuzen als: „Egyp te een vrij land. Faroek, koning van de Nijlvallei". Enige dui zenden studenten van de Foead Awal-universiteit te Cairo dron gen aan op een „opstand" tegen Engeland wegens zijn houding „tegenover de nationale aspira ties van Egypte". De politie had de gehele universiteitswijk afge sloten. Het voorlopig Nederlands voetbalelftal, dat Woensdag 29 November a.s. in het Feiienoord- stadion tegen het team van Hel singbore soeelt. is als volgt sa mengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: De Jong (ADO) en Schijvenaar (EDO). Midden: Van Scbimdel (SW), Terlouw (Sparta) en Biesbrouck (RCH). Voor: De Graaf (Limburgia). v d. Tuvn (HDVS). v. Melis (Eindhoven). Lenstra (Heeren veen) en Clavan (ADO). Reserves: Saris (BW), Stof felen (Aiax). Mcring (Enschede) Snoek (Eindhoven) en Boon kamp (Blauw Wit). (Gis.) Ondanks de drie wij zigingen een onrustbarend elftal, tenminste als we daar tegen Frankrijk mee voor de dag zou den moeten komen. Tegen een weliswaar sterke doch overigens normale" Zweedse eerste klas- ser. die vorig seizoen op de tweede plaats eindigde en ook nu no. 2 on de ranglijst is. zal 't nog wel gaan. We hebben het echter al vaker gezegd: er valt weinig meer te halen uit de afgeroomde melk van onze voetbalwereld. Men zou beter doen het bij deze oefenwedstrijd te laten en de jongens de vernedering van een vrii zekere nederlaag in Pariis te besparen. Men ziet dat van de ploeg die in Deurne een nederlaag leed acht spelers weer ziin opgesteld en wel on dezelfde plaatsen, be halve Abe Lenstra, die nu weer naar de linksbinnenplaats is ver huisd. Schijvenaar is eindeliik weer opgesteld. Verdiend. De EDO-er. die door een knie-oneratie voor de Oranietrui was uitgeschakeld sneelde vlak voor de competitie ziin eerste wedstrijd en heeft Amsterdam, 21 Nov. De be langstelling voor Kon. Olie was vandaag ietwat geluwd. Vanmor gen reeds werd 294 geadviseerd en dit was ook de openingskoers hedenmiddag. Oo aankopen van bepaalde zijde liep de koers tij dens de Beurs tot 296 op. maar kon zich hierop niet volkomen handhaven. Internationale waar den lagen algemeen zwakker, me rendeels als gevolg van Switch transacties. Vooral Unilever had hieronder te lijden (min 3). AKU verloor ruim 2 pCt. Veel variatie zat er in de koersbeweeing overi gens niet. De fluctuaties waren uitermate gering. Van cultures bleef rubber vrij goed gedisponeerd, HVA was vrij wel onveranderd en certificaten Deli Maatschappij een kleinig heid zwakker. Ook hier echter waren de veranderingen nauwe lijks van enige betekenis. Op de scheepvaartafdeling was enig herstel merkbaar van het gisteren geleden verlies. Binnen landse industrieën waren over wegend iets lager. De inzet van de Claims Lettergieterij „Amster dam" is gisteren, op de eerste dag der verhandeling, kennelijk te hoog geweest. Vandaag werd f 120 genoteerd, waarmede zelfs weer iets beneden de theoretische waarde werd gekomen. Oo de beleggingsmarkt waren guldensleningen een kleinigheid zwakker. Dollarleningen bleven op het vorige peil. Bii de aanvang van een korte openbare vergadering, welke de Eerste Kamer gisteren heeft ge houden. heeft de voorzitter, prof. mr. Kranenburg de oud-minister van O.. K. en W„ prof. dr. G. van der Leeuw herdacht. Hii schet ste hem als een man van biizon- dere begaafdheden. van een ruime eruditie en grote culturele belangstelling. Ziin welsprekend heid werd zeer gewaardeerd. Hii was een voortreffelijk redenaar. Oud-minister v. d. Leeuw was een zeer beminnelijke persoon lijkheid met een brede visie. Ons land heeft door ziin dood een groot verlies geleden. De Minister van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, de heer mr. v. Maarseveen. heeft zich bij deze woorden aangesloten. Prof. v. d. Leeuw, zo zeide hii. was inderdaad een man van zeer bij zondere begaafdheden. Als Mi nister heeft hii belangrijke zaken tot stand gebracht en andere voorbereid. Hii zal in dankbare herinnering voortleven bii de regering. Moge God hem de eeuwige rust schenken. De leden hebben beide toe spraken staande aangehoord. VACANTIEGELD IN ZWITSERSE HOTELS De Zwitserse hotelhouders- bond biedt iedere vacantieganger die uit het buitenland komt en 14 dagen of langer in een win tersporthotel in Zwitserland ver toeft 50 Zwitserse francs aan. Dit aanbod geldt van 23 December tot en met 28 Februari 1951. Ook kinderen van 4 jaar en ouder ontvangen» dit bedrag, dat geheel willekeurig besteed kan worden. daarna in ziin club snel ziin oude briljante vorm teruggevonden^ al is hii nog wat traa<*. Ziin come back betekent zeker een aan winst. in ieder geval op de links- backolaats. die bii Mertens toch niet in goede handen bleek te ziin. De „eeuwige reserve" Bies brouck krijgt nu eindeliik zijn kans oo de plaats van aanvoer der Stoffelen. Kan meevallen. De Hermes DVS-er v. d. Tuvn mag het weer eens proberen. Grote dingen verwachten we ze ker niet van hem. Men heeft Stoffelen als reserve durven kiezen. Samen met Snoek en Boonkamp. Eindeliik komt ook Möring weer in de gratie. Zii het voorlopig eveneens als reserve. ENGELSEN TREKKEN CONCLUSIES In het voorjaar van 1951 zal in Engeland het „Festival of Bri tain" worden gehouden. In het kader hiervan zal een Neder landse bondspioeg op 9 Mei een wedstrijd spelen tegen Millwall, een van de leiders van de der de divisie. Voorts zullen drie Nederlandse 'clubelftallen wedstrijden spelen, eveneens tegen Engelse derde klassers. De Techn. Commissie zal met goedkeuring van het Bonds- bestuur drie clubs aanwijzen. De uitslagen van de partijen in de achtste ronde, die gisteren zijn gespeeld, luiden: EuweGligoric remise (43 zetten); O'KellyDonner 10 (42 zetten); RossolimoGut- mundsson afgebroken (41 zet ten); KramerReshevsky afge broken (40 zetten); Tartakower v. Scheltinga afgebr. (44 zet ten); PilnikTrifunovic afgebr. (41 zetten); PircStahlberg af gebr. (40 zetten); FoltysSzabo- dos remise (21 zetten); Kott- nauerGolombek remise (25 zetten). Resultaat afgebr. part. uit 7de ronde: Reshevsky Rossolimo 10 (59 zetten): SzabodosEuwe af gebroken na 64 zetten en later opgegeven door Szabados: Go lombekv. d. Berg 10 (60 zet ten); GligoricKottnauer re mise zonder verder spelen; Gud- mndssonFoltys remise (45 zetten). De stand luidt nu: 1, 2 en 3 Stahlberg. Reshevsky en Najdorf 5% punt en 1 afge broken partij: 4. Gligoric 5 V? pt.; 5. Euwe 5 pnt.: 6. Rossolimo 4V> pnt. en 1 afgebr. part.; 7 en 8 Tartakower en Pirc 4 pnt. en 1 afgebr. part.; 9. O'Kelly 4 pnt.; 10. Trifunovic 3% pnt. én 1 af gebr. nart.; 11. Kottnauer 3 ut pnt.; 12 en 13 Pilnik en Gud- mundsson 3 pnt. en 1 afgebr. nart.; 14 en 15. Szabados en Donner 3 pnt.; 16 en 17 van Scheltinga en van der Berg 2'^ ont. en 1 afgebr. part.: 18 en 19 Golombek en Foltvs 2ont.; 20 Kramer 1% pnt. en 1 afgebr. partij. Luc van DamRay Robinson Indien Luc van Dam Dinsdag 28 Nov. a.s. van de Amerikaan Amato wint, zal hij tegenover de wereldkampioen weltergewicht worden geplaatst. Deze wedstrijd zal in de eerste helft van Decem ber op een nader te bepalen plaats worden gehouden. Bezoek van Arsenal? Naar de F.A. mededeelt is de mogelijkheid niet uitgesloten dat Arsenal nog voor het einde van het lopende voetbalseizoen in den Haag tegen een Nederlands Bonaselftal zal uitkomen. Nicolaas blijft kampioen lichtgewicht De Hagenaar Jan Nicolaas, kampioen van Nederland, heeft zijn uitdager Walter Kraus (Am sterdam) op punten in 12 ronden verslagen. Hij behield daarmee zijn titel. DE „JAPOS" BEREIKT Volgens een te Brest ontvan gen bericht heeft een Brits kabel schip de in nood verkerende „Ja- pos" bereikt. Ook andere vaartui gen zijn op de plaats aangeko men. Aanvankelijk vreesde men, dat de bemanning van acht kop pen het Israëlische schip verla ten had. Hi&i „.zijn alle vormen van besmetting der lucht wegen, die, bij ver waarlozing, spoedig ontaarden in ernstige aandoeningen der ademhalingsorganen. Denk er aan dat akkérs abdijsiroop dadelijk keet en -luchtpijpen zuivert de hoest stilt, kou en griep bestrijdt. FEUILLETON 23. Valentin lachte vergenoegd. „Zogenaamde röntgen-ogen horen bij mijn beroep. Maar wat voert jou nu eigenlijk naar Soben en nog wel naar de poli- tie?" Ér kwam weer een sombere blik op Roberts gezicht, toen hij zijn verhaal deed. Valentin luis terde met grote aandacht en sloeg tenslotte met de vuist op zijn bureau. „Hoe dikwijls horen we niet diezelfde geschiedenis over de lichtgelovigheid van die meisjes! Een daverende naam en wat mooie allures en het visje spar telt al aan de haak." Robert wilde Herta verdedi gen. „Ja. maar in dit geval was het toch een bijzonder handige truc." „Een meisje moet niet met wild-vreemde mensen meelopen, daarmee begint de geschiedenis altijd. Je moet niet boos zijn, dat ik me een beetje scherp uitdruk, maar weet je, ik ben altijd woest over het succes dat die lokvogels hebben. Telkens en telkens weer waarschuwt de overheid en de meisjes slaan de handen van verbazing ineen over anderen en noemen ze domme gansjes, tot ze zelf door zo'n ellendige be driegster misleid worden. Waar om liep Herta niet eenvoudig weg, toen ze gravin Mtrzenstein niet helemaal vertrouwde zoals uit de brief blijkt? Omdat ze zich liet verblinden, heel een voudig. Adèle Merzenstein niet onaardig. Alleen zou ik wil len wedden, dat je alle adellijke stamlijsten van de wered kunt nazoeken, zonder die dame daar in te vinden. Kom. we gaan naar „De Gouden Kroon". Robert probeerde niet meer Herta te verdedigen. Frans Valentin mocht dan al een goede kerel zijn op dit punt begreep hij hem niet. Herta lichtgelovig! Neen, dat wilde hij niet toe geven! Alleen een beetje al te ijverig in het vervullen van haar plichten en een beetje al te voorkomend voor vreemde mensen. Meer zeker niet! Neen, haar kon men niet vergelijken met andere meisjes, die zich met goud en mooie toekomstbeelden in de netten der rriüisjeshande- laars laten lokken. Zwijgend liep hij naast zijn vroegere schoolkameraad, terwijl hij zijn motor voortduwde. Ook Valemin sprak niet .hij scheen in gedachten verdiept. Maar ondanks alle moeite luk te Valentin niet, nog iets naders te weten te komen over de tra gedie, die zich in het hotel had afgespeeld Anna vergoot stro men van tranen en voelde zich weer de hoofdpersoon, maar haar afgunst op Herta was ge smolten als sneeuw voor de zon. Hoe baron Feldern er uitzag? Helaas kon niemand een bevredigend antwoord geven. Chique? Ja, zelfs zeer chique; hij wist zich geheel als man van dé wereld voor te doen. En het nummer van de auto? Jammer genoeg had niemand de moeite genomen om het nummerbord een beetje schoon te maken, zo dat het nummer onleesbaar ge bleven was. Commissaris Valentin liet het schrift van gravin Merzenstein fotograferen en beloofde Robert ook een foto. „Denk je die krullen weg denk je de liggend geschreven letters steil ja, denk je alles anders, wat er maar enigszins aan veranderd kan worden, dat zal goed zijn. Misschien zal het toeval je dit schrift nog eens onder ogen brengen en dan moet je het kunnen herkennen, wan neer je de politie wilt helpen. Zo, wat hier te doen was, is ge daan zonder succes, moet ik helaas bekennen. Maar we mo gen nog volstrekt niet de moed verliezen. Over enkele minuten vliegen de telegrammen naar alle kanten; zij maken de signa lementen die wij kregen, overal bekend. Nu zou ik nog graag de winkelier spreken waar die be driegster nieuwe kleren voor het meisje kocht. Weet u, waar ze dat deed?" vroeg hij. zich tot de gortier wendend. eze wist het tot zijn spiit niet. „Ik kan echter wei om de auto telefoneren waarmede de dames naar die zaak reden. Anton Schmiedlinger chauffeerde." Enkele minuten later was de wagen er al en de bestuurder kwam achter het stuurrad van daan. „Natuulijk kan ik u inlichtin gen geven, commissaris. We re den naar de zaak van Benedikt Gernmüller. Zal ik u even naar hem toebrengen?" Valentin knikte en stapte reeds in de auto. Robert volgde hem, nadat hij zijn motor in de garage van het hotel had ge stald. De chef van het warenhuis herinnerde zich alles nog heel goed. „Natuurlijk ben ik geheel te uwer beschikking, commissaris. De jonge dame kreeg een beige costuum. daarbij een beige blouse van iets lichtere tint, een kleine bruine hoed en een bruine handtas. Daar de zwarte schoe nen der jongedame de oudste niet bevielen, kocht ze nog een Caar lichtbruine pumps en daar- ij passende kousen en hand schoenen. De jongedame zag er allerliefst uit. De rouwkleren, die ze droeg, moesten we inpak ken en de juffrouw Herta heette ze, als ik me niet vergis moest ze op bevel van de oudste dame zelf meenemen, hoewel ik graag een jongen ge stuurd had." „Waarschijnlijk vreesde de nobele weldoenster, dat juffrouw Melcher iets met de jongen zou kunnen bespreken, wat haar niet aangenaam was," bromde Valen tin. „Bij het personeel van „De Gouden Kroon" leek haar dit minder gevaarlijk, want daar kunnen ze niet lapg van hun post weg: maar zo'n aap van een jongen blijft dikwijls kletsen, terwijl zijn baas op hem wacht (Wordt vervwiid' I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3