Nieuuu Koningin legde krans op het graf van de Stadhouder-Koning Koninklijk bezoek gaf vreugde aan een grauwe fabriekswijk 4751 militairen verloren hun leven in Indonesië Plechtigheid in Westminster Abbey ECHT1ES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN (NUo Koningin eert een Grote Oranje V Nationale zaak Lunch ten huize van Bevin Prins Bernhard op London Airport Haarlemse kellner krijgt vijf jaar Receptie op de Nederlandse Ambassade Vorstenpaar gefotografeerd met Nederlandse journalisten U.N.O.-actie geen gevaar voor China Waar roet en rook de zon verduisteren De „zevensprong" werd gedanst in 'n Engels wijklakaal Twee vorstinnen tegelijk! Locomotief greep vrachtauto Moh. Hatta sprak over de terreur Kroniek en Kritiek Scheepsberichten Abonnementsprijs f 4.65 per kwartaal, f k55 per mnd.. Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2:50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.— familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederi. Credietbank Buiten God ts 't nergens veilig. (Vondel) A s H VAN HEDEN Pagina 1 Vrijdag 24 November 1950 46e Jaargang No. 12026 Kantoren: HOORN. Draafeingel 59. teL 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 56. teL 2046. (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 EEN NATIONALE ZAAK noemt een commissie van het Weten schappelijk Adviesbureau van de K.A.B: te Doorn „het behoud van de levensstandaard en van de werkgelegenheid". Dat is een juist woord, dat gehoord wordt in dit rapport, hetwelk is opge maakt naar aanleiding van de beide industrialisatie-nota s van de Regering. En daarin wordt vastgesteld, dat er maar éen weg is, om daling van de levensstan daard te voorkomen, althans die daling zo klein mogelijk te ma ken en die weg is: verhoging van de arbeidsproductiviteit. De nationale productie moet op korte termijn worden opge voerd met 6.5 tot 7 pet., hetgeen, in cijfers uitgedrukt, een ver hoogd bedrag betekent van on geveer 1100 millioen. En net als wij kort geleden in een paar ar tikelen hebben betoogd, zegt de commissie in dit rapport, dat er nu genoeg over dit alles gepraat is, men weet, wat er gebeuren moet, men is het eigenlijk eens. maar.... „per saldo is er tot nu toe weinig gebeurd. Ook hebben wjj toen opgemerkt, dat er van de zijde der arbeidersorganisa ties al meermalen suggesties en voorstellen zijn gedaan, o.a. met betrekking tot de verlenging van arbeidstijd in de bouwvak ken, maar de werkgevers gingen er niet op in. Het rapport nu constateert, dat „verhoging van de arbeids productiviteit in de eerste plaats een doelmatiger organisatie 1 in de bedrijven veronderstelt' en dat niet alleen in de onderne mingen, waar goederen worden vervaardigd, maar ook in de kantoren, bureaux, overheids diensten ziekenhuizen, enz., zou een betere leiding veel kun nen bereiken. Merkwaardig is bijv. dat in dit rapport wordt medegedeeld, dat in de fabrie ken der Unilever, zonder extra inspanning van de arbeiders, een productieverhoging kan worden bereikt, welke 30% ligt boven het vroegere niveau! Nu zegt ook de minister van Economische Zaken in zijn Me morie van Antwoord op de be schouwingen van de Tweede Kamer aangaande zijn begroting een en ander over deze kwestie. Hij noemt bij de factoren, welke medewerken aan de verhoging van de arbeidsproductiviteit, in het bijzonder deze vier: de orga nisatie van het bedrijf, de tech nische inrichting van het be drijf. de duur van de werktijd, en de arbeidsinspanning. Hij wil niet eenzijdig de nadruk leggen op de laatste twee factoren, maar voegt daaraan onmiddel lijk toe: „dat anderzijds niet uit het oog mag worden verloren, dat een verbetering ten aanzien van de twee eerstgenoemde slechts geleidelijk tot stand kan komen, hetgeen dan wel zal be tekenen. dat dus ook aandacht zal moéten worden geschonken aan de duur van de werktijd en de arbeidsinspanning Er wordt op dit terrein toch blijkbaar wel naarstig gewerkt, er zijn verschillende commissies werkzaam, „de betrokken mi nisters beraden zich ook m on derling overleg omtrent moge lijke beleidsmaatregelen, welke de arbeidsproductiviteit zouden kunnen stimuleren", maar. het is geen eenvoudige zaak Nu nemen wij dat graag aan, maar als de minister eerder in zijn M. v. A. zegt, dat „verho ging van de arbeidsproductivi teit een dringende eis is" dan moeten er toch inderdaad snel resultaten worden verkregen. Krijgen wij niet teveel com missies, is er niet teveel over leg, wordt er niet te veel be raadslaagd, werken sommige in stanties niet wat langs elkaar heen, wordt er niet belemmerend gewerkt door een vrees voor competentie-kwesties??? Onze hoop blijft, dat het be drijfsleven en de Overheid te zamen en in vereniging zullen doen. wat zo terecht in het pas verschenen werkgelegenheids- rapport van de K.A.B.-commissie wordt gesteld: „De verhoging van de arbeidsproductiviteit is eigenlijk het enige middel dat Nederland in eigen hand heeft. Gezien de ernstige economische situatie van ons land. is het zaak, dit vraagstuk met alle ten dienste staande middelen aan te pakken. Thans moeten daden worden gesteld." Zo is het inderdaad. „Het gaat om het winnen van de produc tieslag! En dat is toch waarlijk een nationale zaak!! AUSTRALIË WENST NIEUW-GUINEA NIET IN INDONESISCHE HANDEN De Australische minister van bui tenlandse zaken, P. Spender zeide in antwoord op een vraag in het Parlement dat er ten aanzien van Australie's houding in de kwestie Nieuw-Guinea geen twijfel behoeft te worden gekoesterd. Wij hebben al het mogelijke gedaan om de we reld duidelijk te maken, dat naar onze mening, de R.I. op Nederlands Nieuw-Guinea geen enkele aan spraak kan doen gelden, zei hij. Directeur Javasche Bank weer vrij Naar Aneta verneemt, is de heer P. Spies, een van de directeuren der Javasche Bank. die Zondag te Dja karta gearresteerd werd, gistermid dag in vrijheid gesteld Koningin Juliana heeft gistermorgen op de derde dag van het Koninklijk bezoek aan Londen in Westminster Abbey een krans gelegd bij de plaats, waar Stadhouder-Koning Willem III werd begraven. Van Westminster Abbey reden Koningin Juliana en Prins Bernhard naar het parlementsgebouw om het gerestau reerde Lagerhuis te bezichtigen. Het Vorstenpaar bezocht daarna Koningin Mary en gebruikte de lunch ten huize van de minister van Buitenlandse Zaken Ernest Bevin. De Koningin was bij de krans- legging in Westminster-Abbey gekleed in donkergroene japon en donkere bontmantel. Prins Bernhard was in marine-uniform. Koningin en Prins plaatsten de lauwerkrans met witzijden linten terzijde van het altaar in de kleine kapel, waar de tombe staat. Vier kaarsen op het altaar waren ontstoken. De Koninklijke bezoekers wa ren bij hun aankomst aan de Abbey beffroet door de deken van Westminster, dr. A. C. Don. De Koningin en de Prins wa ren per auto van Buckingham Palace gekomen en vergezeld van de Nederlandse ambassadeur, Jhr. Michiels van Verduvnen. De krans werd gedragen door een officier van de Nederlandse Ma rine en een officier van de Ne derlandse Luchtmacht. Alvorens de abdij te verlaten bezocht Koningin Juliana nog de kapel van Henry VII, waar haar de beeltenissen van Koning Willem en zijn echtgenote, die hier worden bewaard, getoond werden. Bezoek aan Koningin Mary Koningin Juliana en Prins Bernhard brachten gistermiddag in Marlborough House een be zoek aan Koningin Mary. De koninklijke gasten bleven onge veer een half uur bij Koningin Mary. Daarna gebruikten zij de lunch bij de minister van bui tenlandse zaken, Ernest Bevin. Lunch bij minister Bevin De lunch bij minister Bevin in de ambtswoning in de Carlton Gardens werd onder meer aan gezeten door de Koning en de Koningin van Engeland, premier Attlee, de leden van het kabinet, Winston Churchill, Anthony Eden, Clement Davies (leider van de liberale partij) en de deken van het corps diploma tique, de Braziliaanse ambassa deur in Londen. Er zaten onge veer 30 personen aan. Onder de gasten bevonden zich verder mi nister Stikker, de Nederlandse ambassadeur, Jhr. Michiels van Verduynen, de lord kanselier, Lord Jowitt en Sir Philip Nichols, de Britse ambassadeur te Den Haag. Bezichtiging Lagerhuis De hoge gasten bezochten daar na het Lagerhuis. De bezoekers werden begroet door de voorzit ter, kolonel Clifton Brown ,en rondgeleid door de minister van openbare werken, Stokes. De hertog en de hertogin van Glou cester voegden zich bij het ge zelschap. Ondanks het winterach tige weer verzamelden zich groe pen mensen om een glimp op te vangen van de koninklijke be zoekers. Diner ten paleize Op de laatste avond van hun bezoek aan Londen hebben Ko ningin Juliana en Prins Bernhard in kleine kring het avondmaal gebruikt op Buckingham Palace met Koning George, Koningin Elizabeth en andere leden van het Koninklijk Huis. Na het diner werd in de balzaal gedanst. Spitfires escorteren Koninklijk Paar Gistermiddag om drie uur zijn op Schiphol een tiental spitfires van de vliegbasis Twenthe aangekomen. De formatie staat onder leiding v kapitein Asjes. Deze toestellen stegen hedenoch tend op om het vliegtuig met het Koninklijk echtpaar op zijn terug tocht van Engeland naar Nederland te escorteren. Terwijl Koningin Juliana gis termiddag in Bermondsey Street was, bracht Prins Bernhard een bezoek aan London Airport, in gezelschap van generaal Sir Miles Dempsev, majoor Geertsema en captain Kerr, Brits luchtvaart attaché in Den Haag. De koninklijke auto kon zich snel van de stad naar de lucht haven bewegen, doordat de ver keerslichten langs de route voor deze gelegenheid met de hand werden bediend door de speciaal geïnstrueerde politie. Op het vliegveld werd de Prins verwelkomd door de comman dant, luchtmaarschalk Sir John d'Albiac, die de minister van Burgerluchtvaart, Lord Paken- ham, aan de Prins voorstelde. De Haarlemse rechtbank heeft de 48-jarige Haarlemse kellner J. Th. S. W. A., die op 31 Juli op de Bo termarkt aldaar de haringkoopman A. Schraal neerstak, tot vijf jaar ge vangenisstraf met aftrek veroor deeld. De rechtbank hield bij het bepalen van de strafmaat rekening met de ernst van het misdrijf, de persoon van de dader en de om standigheden, waaronder het mis drijf werd begaan. De eis was zes jaar gevangenisstraf. BRITSE TANKER GEËXPLODEERD Het 1.700 ton metende Britse schip „Eastern Med" is in de haven van Suez in de lucht gevlogen en bran dend gezonken. De ontploffing deed zich voor toen het schip werd ge laden met benzine voor het Britse leger. Volgens een te Cairo ontvangen bericht werden drie man vermist en 21 gewond, onder wie verscheidene Britse militairen. H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard hebben Woensdagavond ter ere van de Britse Koning en Koningin een gala-diner in „Claridge's" gegeven. H. M. de Koningin vergezeld door de Ambassadeur van Nederland in Groot Brittannië, Jhr. mr. E. F. M. J. Michiels van Verduynen, betreedt „ClaridgeV. Achter H M. de Koningin, Z. K. H. Prins Bernhard. Op de Nederlandse ambassade in Londen is gisterochtend een receptie gehouden ter gelegenheid van het bezoek van Konin gin Juliana en Prins Bernhard. Meer dan honderd personen werden hier aan de Koningin en de Prins voorgesteld. De Brits-Nederlandse Vereni ging werd onder meer vertegen woordigd door de Earl of Albe marle, Sir Nevil Bland, oud ambassadeur te Den Haag, Vis countess Jowitt, dr. Paul Rijkens en prof. Renier. Van de Neder landse instituten en instellingen te Londen waren vertegenwoor digd: de Nederlandse vereniging „The Dutch Club", de vereniging ZEGT BRITSE REGERING De Britse vertegenwoordiger te Peking heeft de communistische Chinese regering de verzekering gegeven, dat de actie van de V.N. in Korea op geen enkele wijze de veiligheid of de belan gen van China bedreigt, aldus heeft het Foreign Office mede gedeeld. Een woordvoerder van het Fo reign Office verklaarde verder, dat tussen de Westerse mogend heden nog steeds besprekingen worden gevoerd om een weg te vinden tot oplossing van het Ko reaanse probleem. Bevin zou komende week in het Lagerhuis een verklaring over Korea afleggen. Dit geldt wel heel zwaar voor het East-end, de industriesector van deze wereldstad, die in op- hl. M. Koningin Juliana en Z. K. H Prins Bernhard gedurende een rijtoer door de Engelse hoofdstad. Langs de gehele route juichten, dicht opeen gepakt, duizenden enthousiaste Londe- naren het Koninklijk Paar toe. HET WAS GISTEREN de derde dag van het Koninklijk bezoek aan Londen en het was ook de somberste en donkerste dag tot nog toe. Sinds Maandag had de zon er al niet geschenen, maar gistermiddag daalde een diepe duisternis over de straten, zo diep, dat de straatverlichting ontstoken was. Londen telt duizenden fabrieken en bij een laag-hangend wolkendek zorgen rook, roet en vocht voor een dichte schemering. pervlakte gemakkelijk het grond gebied van de provincie Utrecht evenaart Naar dit stadsgedeelte met zijn grauwe fabrieksmuren en zijn huurkazernes leidde gis termiddag de tocht van Neêr- lands Koningin, die door de Vor stin van Engeland werd bege leid. Dat was een gebeurtenis voor Eastend. Twee koninginnen te gelijk temidden van een bevol king, die voor het merendeel nog slechts uit de bladen van het Koninklijk bezoek had verno men. Bermondseystreet, het doel van de beide vorstinnen, kon met zijn breedte van acht me ter de duizenden buurtbewoners bij lange-na niet bergen. Al in de vroegste vroegte wa ren de bewoners van de ooste lijke wijken op de smalle trot toirs samengepakt. Vrouwen, met in de ene hand een boodschap pentas en in de andere 'n in de kens gewikkeld kind, wachtten hier met Engelse gelatenheid. Achter de ramen der fabrieken schemerden de gezichten der ar beiders, die óók een glimp wil den opvangen. Het cordon bezweek Om kwart over drie zwenkten de hofauto's de smalle straat bin nen. En hoe sterk de politie macht ook was, zij had geen schijn van kans. Dwars door het cordon stormde de menigte naar voren en sloten de auto van de Koninginnen in. Een storm van toejuichingen rolde door de straat. In het kleine buurtlokaaltje maakten Koningin Elisabeth en Koningin Juliana de „zeven sprong" mee. Vreemd, die Ne derlandse dans? Toch niet. De acterende kinderen hadden haar geleerd tijdens een vacantietocht door ons 'land. En zij toonden in een gezellig praatje met onze vorstin, dat zij 't Nederlands nog niet verleerd waren. Mevrouw Graig, die-het sociale werk in deze wijk verzorgt en die 's ochtends begiftigd was met de gouden medaille van de orde van Oranje Nassau leidde de dansjes. Zij dankte Hare Maje steit, die tijdens haar bezoek aan de Engelse Hoofdstad een van de armste wijken van de metropool niet had willen overslaan. Om vier uur kwamen de hof- auto's weer in beweging, richting Buckingham Palace. In Eastend gingen de samengedromde men senmassa's langzaam uiteen.... CHAUFFEUR SPRONG UIT CABINE Gisteravond om omstreeks half acht werd een vrachtauto van de graanhandelaar Voncken, be stuurd door de chauffeur C. Hen nen uit Beek op de bewaakte overweg te Katzop-Beek (Limb.) gegrepen door een uit de rich ting EIsloo komende dienstloco- motief. De chauffeur bemerkte, toen hij met de auto op de rails was, de naderende locomotief en had nog de tegenwoordigheid van geest om uit de vrachtauto te springen, waardoor hij aan een wisse dood ontsnapte. De locomo tief sleurde de vrachtauto, die geladen was met meel, tientallen meters mede. De auto werd to taal verbrijzeld. De locomotief had slechts geringe schade. Het spoorwegverkeer Sittard-Elsloo. ondervond door dit ongeluk 20 minuten vertraging. Deze over weg wordt bediend van de over weg nabij het station Beek-Elslo» af, op' ongeveer 700 meter af stand. Het is nog een twistpunt of de slagbomen al dan niet ge deeltelijk neergelaten waren, toen de auto passeerde. „Neerlandia", de Nederlandse Vrouwenvereniging, de Neder landse Hervormde Kerk, de Ne derlandse Gereformeerde Kerk, het Koning Willemfonds, het Te huis voor Nederlandse zeelieden en de Nederlandse Kamer van Koophandel. Voorts maakten hun opwachting drie Rooms Ka tholieke Nederlandse geestelijken, een aantal directeuren van Ne derlandse en Nederlands-Engelse firma's, vertegenwoordigers van de „Anglo Netherlands Sports Association" en de te Londen werkende Nederlandse journalis ten. Op de foto Op voorstel van Prins Bernhard werden de Koningin en de Prins temidden van deze Nederlandse journalisten gefotografeerd. De aankomst en het vertrek van de Koninklijke gasten werd, in weerwil van het regenachtige weer, door een talrijke menigte gadegeslagen. De vice-president der R.I. drs. Moh. Hatta, verklaarde sprekend over de tabaksbranden in het Be- sukische, waarbij voor een waarde van 40 millioen Rupiah in vlammen is opgegaan, o.a. het volgende: „Dit noemt men dan „strijd tegen het kapitalisme", maar in de eerste plaats is ons land er de dupe van. Deze vernieling betekent minder de viezen voor Indonesië, dus minder invoer van materialen die wij nodig hebben voor de opbouw. Het is niet het buitenlandse kapitalisme, maar wij zijn het die deze schade lijden." Koninklijk woord. (Sm.) Het was met recht een Koninklijk woord, hetwelk Ko ningin Juliana Woensdag in de Guild Hall te Londen tijdens haar schitterend bezoek aan de Britse hoofdstad, gesproken heeft. Nam zij het de dag te vo ren a. h. w. op voor de zin van de christelijke staatkunde, toen zij zeide, dat „de Christelijke gedachte, dat iedere enkeling een dienende taak heeft ten opzichte van zijn medemensen, logisch zou moeten worden uit gebreid tot de naties", een dag later benadrukte zij zeer sterk de noodzaak van internationale eenheid. „Wij moeten leren, el kanders lasten te dragen", wij worden a.h.w. met geweld naar eenheid gedreven, alleen falen we, samen winnen- we", enz. Het was zeker niet zonder bete kenis, dat de Koningin van Ne derland dit alles zei tegen een officieel Brits gezelschap, terwijl juist van Britse zijde nogal ge aarzeld wordt ten aanzien van concrete medewerking met de eenheid van West-Europa. En bet was een Christen-Vórstinne, de Koningin van een Natie die zich door Haar mond opnieuw als een christelijke natie beleed, die sprak „de grootheid der vol keren als een der facetten van Gods Schepping", en van „de lotsbestemming der volkeren, die niet door menselijke good will begrepen kan worden, doch door overgave aan het bestuur van God". Dat is een oud denkbeeld, maar zeker 'niet te begrijpen onder die oude en verouderde, waarvan de Ko ningin later sprak, toen zij op merkte: „Wij moeten veel oude denkbeelden beschouwen als verdwijnend of verdwenen." En het officiële Britse gezelschap zat, volgens de verslaggevers „met ontroerde gezichten, toen de Koningin haar welsprekend beroep op eenheid deed". Na tuurlijk sprak de constitutionele Koningin niet voor zich persoon lijk maar haar rede had toch wel een sterk persoonlijk cachet en was gespeend van die ambte lijke frasen, welke zo vaak me nige redevoering tot een onaan doenlijk stuk maken. Het Ko ninklijk woord van Juliana was integendeel aandoenlijk, en diep- treffend door zijn bijzondere toon. Hier sprak geen partij politiek, maar een warm woord, begaan met het lot der mens heid, aan welks loop, onder Gods genade, ook een klein land, dat groot kan zijn in alles waarin het groot zijn kan, me dewerken kan. Moge dan ook d i t woord van de Koningin in vervulling gaan: „Wij voelen de Goddelijke grootheid van de koers der geschiedenis in haar vele tijdperken en het doet ons de tekenen verstaan in de tijd." Grote Beer, Amsterdam-Nw- Guinea, 22 November dwars Massaawa. Tabinta, Djakarta-Amsterdam 22 September 720 mijl O.N.O. Guardafui. Empire Brent, Djakarta-Rot terdam, 22 November 420 mijl O.Z.O. Malta. Oranje, Djakarta-Amsterdam, 23 November te Southamp ton. Waterman, Djakarta-Rotter dam, 25 November te 6 uur verwacht in Hoek van Holland. Dorsetshire, Djakarta-Rotter dam, 22 November van Colombo naar Suez. Johan van Oldenharnevelt, Djakarta-Amsterdam, pas seerde 22 November Fini- sterre. In een bijlage van de Memorie van Antwoord van de minister van Oorlog en Marine aan de Eerste Kamer is een overzicht gegeven van de verliezen die de strijdkrachten leden in Indonesië. Aan dit overzicht ontlenen wij de volgende cijfers. Gesneuveld of aan bekomen verwondingen overleden: Kon. Landmacht 1602 V.m. K.N.LL. 722 Kon. Marine 202 Overleden t.g.v. ziekte of ongevallen: Kon. Landmacht 987 V.m. K.N.I.L. 1098 Kon. Marine 140 Totaal-generaal 4751 Hoewel reeds meerdere van de genoemde gegevens door middel van de pers werden bekend gemaakt, is de minister bereid nog een slotoverzicht aan het Nederlandse volk te verstrekken, zodra ook de thans nog voor de specificatie benodigde gege vens beschikbaar zijn en enige onzekere factoren, welke be trekking hebben op gevallen van vermissing, tot klaarheid zijn gekomen

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1